(De leeuw, het lam de kernbom) T en DEFENSIE-MINISTER VERDEDIGT ZICH TEGEN DISCUSSIESTUK VAN „ZIJN” SYNODE door Reinier van de Loo VANDAAG DEMONSTRATIE VERPLEGEND PERSONEEL Geweten Taakomschrijving Wisselgeld N-bom Modernisering Libanon Tegenvraag Verschil van mening ■M w ■■■MMM ■M de re het bezit van kernwapens moet worden afgewezen, onder het motto: „Alle kernwapens de wereld uit, te beginnen met Nederland." - „Ons doel, ons hartstochtelijk streven, moet de vrede zijn. En die vrede dienen we door -.afschrikking. Afschrikking ook met het kernwapen. Als het Interkerkelijk Vredesberaad, als de /„schets' van de Hervormde Synode voor eenzijdige vermindering van onze Nederlandse kernbewapening pleiten, bewijzen ze daar de vrede geen goede dienst mee.” Ik weet ook wel dat kernwapens verschrikkelijk zijn. Maar ze werken in hun afschrikkingsfunc- tie. Niet als gebruiksmiddel, nee, juist als middel om gebruik ervan te voorkomen. Ik wil toch wel even vaststellen dat het kernwapen, de twee keer dat het is ingezet, in Azië een eind heeft gemaakt aan de Tweede Wereldoorlog (Hirosjima, Nagasaki) en sindsdien als afschrikwekkend middel fungeert. Trouwens, je kunt je nog afvragen of bijvoorbeeld het conventionele bombarde ment van Dresden, waar 300.000 mensen in één nacht op de meest afgrijselijke manier zijn gedood, niet minstens even afschuwelijk was. Natuurlijk is het smerig materiaal. Maar is niet elke vorm van oorlog smerig?” Zo verdedigt defensieminister mr. Willem Scholten (51 jaar, CDA) zich tegen het recente discussiestuk van „zijn” synode („Ik ben maar een bescheiden lid van de hervormde wijkgemeen- te Veur”) en de uitspraak van het Interkerkelijk Vredesberaad, dat niet alleen het gebruik maar ook ■■MHMii^MHH Scholten de ongenaakbare inderdaad koel. stuk, on- Strijd rond ziekenhuisbed i Scholten, fel, het woordgebruik verraadt zijn CH- huisvesting en zou ook ergens van een kansel hebben kunnen schallen: „Ik werk hartstochtelijk aan de vrede en wil daarom die wapens wèl hebben, maar voorkomen dat ze gebruikt worden. Vrede met dergelijke nucleaire gevaren om ons heen is, dat geef ik toe, niet precies het ideale paradijs beeld.” En met omfloerste stem: „Maar ik weet ook dat de mens uit dat paradijs is verdreven. En ik weet ook waardoor.” En dan, ingetogen, bijna fluis terend: „De zondigheid van de mens in deze wereld zal er helaas toe leiden dat we nooit zullen zien hoe de leeuw met het schaap en het lam verkeert. En toch geloof ik in die nieuwe wereld die ons in Openbaringen is toegezegd. Nou, en in die situatie meen ik van harte dat de vrede, onze beperkte vrede, gediend is met afschrikking. Ook met het kernwapen.” Dat besluit was een compromis waar alleen de kroonleden en de ziekenfond sen voor stemden. De ziekenhuizen wil den oorspronkelijk 10.000 nieuwe perso neelsleden en in tweede instantie mini maal 7000 en stemden tegen. De organi saties van verplegend personeel willen 30.000 nieuwe verplegers over een perio de van drie jaar erbij hebben en stonden achter de ziekenhuizen toen zij nog dit jaar 10.000 man erbij eisten. De bonden zijn echter niet tevreden als er alleen een personeelsuitbreiding komt. Ook de taak van de verplegers moet nauwer omschreven worden. Vol- Maar, gesteld dat je al eens nee zou willen zeggen. Heb je dan als Nederlandse minister ge noeg inbreng tegen de grote NAVO-broers of tegen de wapenindustrie, die vaak zijn produkten al van de band laat rollen voordat de politici ook maar hebben kunnen nadenken over het ja of nee? „Tien jaar geleden werd daar inderdaad heel wat minder over nagedacht dan nu. En de mogelijkhe den tot gemeenschappelijk overleg nemen toe. Wel degelijk. Politici hebben heus niet de hele wapen- produktie in hun vingers, maar het is beslist niet meer zo dat wij alleen maar hijgend achter de industriële ontwikkelingen aanhollen. En je kunt bovendien niet volhouden dat iedere technologi sche ontwikkeling een slechte is. Het is toch onzin om technische verbeteringen op elk levensniveau te aanvaarden, maar alleen voor de militairen te zeg gen dat ze maar bij knotsen moeten blijven.” Maar even terug, u beleidt wel met de mond de stelling uit het regeerakkoord, dat we naar vermin dering van de kernbewapening moeten streven, maar welke concrete initiatieven neemt u dan in de praktijk? Haalt de nota kernbewapening óók al achter zich vandaan, zoals hij even later ook de jongste kran- teknipsels bij zich blijkt te hebben. De man is inderdaad, zoals Haagse kringen vaak beweren, moeilijk in verlegenheid te brengen. Kent zijn za ken en kan zijn wil doordrijven omdat niemand hem met fouten om de oren kan slaan. Deskundig, ad rem en een beetje eigenwijs. Men noemt hem koel, stug, ontoegankelijk en compromisloos. Hij noemt een aantal wegen waarlangs iets bereikt kan worden. Zoals: internationale onderhandelingen en het gebruik maken van conventionele middelen waar dat mogelijk is. Slaat dan ook gewiekst terug met een typisch diplomatiek wapen, de tegenvraag: „Heeft u over de 155 mm dan ooit een initiatief tot vermindering gezien van het vorige kabinet, van mijn socialistische voorgangers? Om dat uit de NAVO-plannen verwijderd te krijgen? Hebben ze altijd mooi voor zich uitgeschoven, is altijd blijven hangen.” Maar die GS rijdt niet op atoomkracht „Nee, maar als wij nu geen modernere wapens hadden, of als we zo’n modernisering zouden afwij zen, zou men ons in de NAVO en wat is de NAVO anders dan wij zelf? makkelijk van para siteren kunnen beschuldigen. Het gaat hier toch om bondgenootschappelijke afspraken en taken. Ook Joop den Uyl bevestigt dat. En ook mijn voorgan ger Bram Stemerdink. Die heeft dat parasiteren ten aanzien van de nucleaire wapens afgewezen. En als de PvdA dan nu aan komt draven met één, hooguit twee atoomtaken voor de Nederlandse strijdkrach ten, in plaats van de huidige vijf, dan vraag ik me af wat dat voor filosofie is. Waarop is dat gebaseerd?” staat het kernwapen als noodzakelijke afschrik king.” lijnshulpverleners er niet op berekend om nu een veel grotere stroom van pa tiënten te moeten helpen. Zolang die eerstelijnshulpverlening daar niet op be rekend is zullen de ziekenhuizen toch meer personeel moeten aannemen. Al dat soort dingen kosten tijd. Boven dien moet verplegend personeel ook steeds meer huishoudelijk werk doen. Uit uw nota blijkt niet dat u de atoomtaak NIET wilt uitbreiden. „Er staat niet in dat ik die taak wil vergroten.” Die terugdringing van het kernwapen betekent gelijktijdig vergroting van het conventionele deel van de strijdmacht. Vanwege het veelgeroemde evenwicht. Dat is erg duur. Je zou echter kunnen zeggen dat dat meer geld voor minder gevaar is. „In het algemeen is dat inderdaad duurder. Maar het CDA heeft gezegd dat het bereid is dat offer te brengen. Binnen de grenzen van het mogelijke natuurlijk. Vandaar ook de goedkeuring van de jaarlijkse 3-procentsverhoging. Ik heb me met dat kabinetsstandpunt kunnen vere nigen. Anders zat ik hier niet.” (Dat standpunt is, dat de produktie van de N-bom moet worden voor komen door de mogelijkheid dit wapen in te bren gen in de Oost-West-besprekingen over wapenbe heersing; daarmee blijft de mogelijkheid van pro duktie echter aanwezig. Carter heeft de produktie inmiddels opgeschort - VdL.) „Ik durf ook niet te zeggen of de neutronenbom de grens van het toe laatbare overschrijdt. In abstracto is het helemaal niet mogelijk, te zeggen: dit wapen kan wel, dat niet. Maar ik kan over zoiets wel degelijk gewetens conflicten hebben. Zoals ieder mens.” Typisch diplomatenantwoord. Dat vroegen we niet. Kun je de straf in Griekenland verlagen? „Ik kan de Grieken net zo min vragen hun straf recht te veranderen als hun inkomstenbelasting te verhogen.” Nu we het toch over geweten, humaniteit heb ben: kunt u als Nederlands bewindsman binnen de NAVO iets bereiken als u bijvoorbeeld dingen in andere lidstaten inhumaan vindt? Griekenland bijvoorbeeld gooit dienstweigeraars 19 jaar de cel in het gedrang, doordat de personeels uitbreiding pas op 18 juni in de Tweede Kamer besproken zal worden. Volgens een woordvoerder van Het Beterschap is het waarschijnlijk dat de staatssecreta ris haar beslissing pas na de kamerbe handeling neemt. De voortgangsnota in zake Bestek ’81 is dan ook behandeld. Als de staatssecretaris bij haar toezeg ging van 95 miljoen blijft, is het vrijwel zeker dat daar acties van de bonden op zullen volgen. De oorzaak voor het personeelstekort in de verpleging ligt in het uitbreiden van het aantal taken van de verpleegku- nidgen. De woordvoerder van Het Beter schap illustreerde dat met het voorbeeld van de fysiotherapeut die in het week einde vrij heeft, terwijl de behandeling van zijn patiënten door moet gaan. Hij geeft dan instructies aan de dienstdoen de verpleegsters die gedurende zijn af wezigheid naast hun normale werk ook die behandeling nog moeten geven. En die fysiotherapeut is dan niet de enige. Gebruikt u de uitgestelde beslissing over de eventuele atoomtaak voor de houwitsers later als u dat uitkomt als wisselgeld, zo van: hier heb je je 155 mm-kanon, die atoomkop hoeft niet meer zo, ik heb intussen heel andere, nieuwe wapens nodig? In Haagse wandelgangen is over zo’n Scholten-truc gesproken. „Ik heb dat niet publiekelijk gehoord en zou ook de term wisselgeld niet willen gebruiken. Maar je moet zoiets toch wel tegen de achtergrond zien van mogelijke nieuwe nucleaire ontwikkelingen. Vroe ger leefde de gedachte dat alleen strategische kern wapens voldoende afschrikwekkend waren. Die gedachte leidde in uiterste consequentie tot ideeën over een eigen Europese kernmacht. Die hebben vorige kabinetten, die heeft dit kabinet en die heeft deze minister van defensie volstrekt afgewezen. Als u echter praat over nieuwe Russische wapens zoals de Backfire-bommenwerper, die door zijn lange bereik en zijn enorme wendbaarheid moeilijk is uit te schakelen, of de SS-20 raket, dan moet u de lange-termijnplanning binnen de NAVO inderdaad wel zien als iets flexibels, iets dat verandering van bewapening en wapens nodig kan maken.” U sprak over nieuwe wapens. De neutronen bom? Kruisinga stapte op omdat hij dat ding radicaal verwierp. U volgt hem op. Betekent dat dat u er niet tegen bent? „Over de periode-Kruisinga praat ik niet. Over de neutronenbom heeft het kabinet zich uitgesproken. Dat is geen argument. „Maar ik mag toch wel even een feit consta teren?” „En dan moet u ook bedenken dat terugdringing van de rol van het kernwapen niet betekent dat elke beslissing een afwijzende moet zijn. Het gaat trou wens niet om uitbreiding van de Nederlandse atoomtaak, maar om modernisering. We hebben nu kernenergie, kernbewapening. Zo gaat dat in het hele leven. Bepaalde ontwikkelingen zijn niet om keerbaar. Sommige wapens zoals de Honest John- raket móesten gewoon worden vervangen. Mijn GS van nu is ook heel wat anders dan het Amietje waarmee ik in 1963 naar de Kamer reed.” Het wordt volgens hem hoog tijd dat er een standaard wordt vastgelegd. Er moet een taakomschrijving voor het ver plegend personeel komen. Zolang die er niet is, zijn alle getallen voor personeel suitbreiding discutabel. „Maar”, zo voegde hij eraan toe, „willen er gegevens Staatssecretaris Veder-Smit (Volksge zondheid) liet al tijdens de onderhande lingen binnen het COZ weten dat er voor personeelsuitbreiding in ziekenhuizen, verpleeghuizen, zwakzinnigeninrichtin gen en psychiatrische ziekenhuizen maar 95 miljoen gulden beschikbaar is. Zelfs de ziekenfondsen, die zo min mogelijk extra personeel aan willen ne men en de uitbreiding door reorganisa tie en uitzonderingsregelingen willen be perken tot 4000 man, vinden dat te wei nig. Volgens hen is er 150 miljoen gulden nodig. Stuurt u, zoals de NAVO onlangs vroeg, een tweede Nederlandse brigade naar Duitsland? „Het gaat niet zozeer om het ter plaatse rigoreus uitbreiden van de Nederlandse manschappen, als wel om de versnelling van de reactietijd van het hele Legerkorps op momenten dat dat nodig zou zijn. Ik kan me dus voorstellen dat we voorlopig geen tweede brigade sturen, maar wel de mobiliteit opvoeren en wellicht meer voorraden en materiaal naar het oosten sturen. Ik hoop daarover binnen afzienbare tijd te beslissen. Ik moet er overigens wel bij zeggen dat we natuurlijk nooit alle eisen van de NAVO-defensieplanners kunnen inwilligen. Dat zou onze 3-procents spankracht te boven gaan.” Libanon ten slotte. Is de overheid voorbereid op onverhoopt het eerste dodelijke slachtoffer? En wat betekent onze taak daar voor het hele beeld van het Nederlandse leger? „Bij het vertrek van Schiphol heb ik duidelijk gezegd dat Libanon een taak met gevaren en risi co’s was. Dus zijn we mentaal op alles ook het ergste voorbereid. Overigens zie je nu dat men sen die maatschappelijk wat breder denken, min der moeite hebben met onze vredestaak daar dan mensen die juist eng nationalistisch zijn. Libanon, de waterputten in Tunesië, Soedan, de winterhulp in Groningen, dat zijn toch zaken waarmee het leger dichter bij de mensen komt. Ik heb trouwens helemaal niet zulke negatieve ideeën over het imago van het Nederlandse leger. Zo’n beeld wordt toch niet bepaald door lange haren. Kijk maar eens naar de voortreffelijke resul taten van de Nederlandse deelnemers aan internati onale manoeuvres. Prima. Nee, er zijn wel wezenlij ker normen van waardering dan tijdelijke uiterlij ke verschijningsvormen. Kijk trouwens eens naar ons VN-detachement. Plotseling laten sommigen zich radicaal kaal scheren. Verandert dat iets aan de erkenning?” op tafel komen, dan moeten die vanuit de werkers komen. En dat kan niet zo lang er niet meer mensen zijn”. „Er moet een discussie komen over de taak van de verpleging, maar daar is tijd voor nodig. Die kan niet uit de huidige werktijd komen. Als er niet meer men sen komen, kan er ook niet over gespro ken worden en blijft elk getal dat wordt genoemd discutabel. De verpleging be vindt zich wat dat betreft in vicieuze cirkel”. gens een woordvoerder van de grootste bond van verplegend personeel, Het Be terschap, heeft de verpleging zich in de loop der jaren veel te veel extra werk in de maag laten splitsen, zonder dat daar voor extra personeel werd aange trokken. De oplossing van de ziekenhuizen (10.000 man erbij) en de bonden (over drie jaar gespreid 30.000 man erbij) zou voor dit jaar 300 miljoen extra kosten. Om het besluit van het COZ (5000 man erbij) uit te voeren, is 190 miljoen nodig. Met een optocht en een bijeenkomst in de Demkahallen in Utrecht zal de actiegroep „COZ-tneer personeel rond om het bed” vandaag 12 mei, de dag van de verpleging, samen met de bon den van verplegend personeel demon streren voor een verruiming van de personeelsnormen die het Centraal Or gaan Z iekenhuistarieven (COZ) han teert voor wat betreft het aanstellen van verplegend personeel. Vorige maand besloot het COZ, een orgaan waarin ziektekostenverzeke raars en Ziekenhuisraad samen met vertegenwoordigers van bet Rijk zitten, tot een verruiming van die normen, per I april, waardoor 5000 extra personeels leden kunnen worden aangenomen. in. Soldatenloon is overal verschillend. Buiten Nederland heeft bijna niemand een soldatenvak bond. Wij hebben geen groetplicht en wel lang haar. Kunt u en wil u aan dingen die u mogelijk als onrechtvaardig beschouwt wat doen? „Twee dingen o nee, dat is een beetje te Den Uyl-achtig. Kijk, als u mij vraagt de straf op dienst weigering in Nederland te verhogen, dan zal ik dat niet voorstellen.” Weer ontwijkend. Vindt u dan niet dat de inhu- maniteit van het ene lid de geloofwaardigheid van de anderen schaadt? „Zo’n grote harmonisatie behoort niet tot de doelstellingen van de NAVO. Je moet je beperkin gen kennen. Van der Stoel heeft juist voor die Grieken heel wat gedaan, maar die was geen minis ter van defensie”. Waarmee deze koele realist zich duidelijk afzet tegen een deel van zijn geloofsgenoten. Een realist die overigens grif toegeeft dat mensen die een absoluut „neen” tegen het kernwapen uit de Bijbel menen te kunnen halen, als legitiem gerespecteerd moeten worden. Wel vindt de bewindsman dat je moet proberen via de dialoog met de andere kant tot vermindering van de (kernjbewapening te komen. „Maar heeft u van die andere kant al eens een signaal gekregen dat ze daar bezig zijn de rol van het kernwapen terug te dringen? Ik niet. Misschien leeft dat wel onder de Oosteuropese bevolking, maar die volks mening krijgt geen kans, is althans hier niet be kend.” Deze man verbleekte onlangs achter de rege ringstafel toen mensen uit zijn eigen partij (De Boer, Frinking) de opzienbarende koerswijziging in het christelijke blok onder woorden brachten door, net als de socialisten, voor vermindering van het aantal atoomtaken in de Nederlandse strijdkrach ten te pleiten. Eenzijdig. Komt het binnenkort tot een regelrechte botsing tussen partijgenoten? Tussen de minister en zijn fractie? Hij schuift de beslissing over het toekennen van een atoomtaak aan het 155 mm-kanon voor zich uit: wil het nog bestuderen. Hij pleit dan wel niet voor een verruiming van de Nederlandse atoom taak, maar een duidelijk uitgesproken streven naar vermindering zien zijn partijgenoten niet. Scholten, ex-stadsverslaggever bij Trouw en oud- medewerker van het Financiële Dagblad „en dus altijd bewapend met documentatie”, trekt prompt het regeerakkoord uit zijn binnenzak: „Heb ik altijd bij me. En ik heb het aanvaard als uitgangspunt, anders was ik niet aan deze taak begonnen. In dat akkoord staat dat de rol van het kernwapen dient te worden verkleind. Maar niet eenzijdig, door bij voorbeeld Nederland alleen. Met het terugdringen van die rol hoeft niet te worden gewacht tot een evenwicht in de conventionele bewapening is be reikt. Dat zijn parallel lopende acties. En met een conventioneel evenwicht bedoel ik niet: één tank hier tegenover één tank daar, zo werkt het niet. Maar op basis van gelijke mogelijkheden, afstand, paraatheid, kwaliteit. En ik hoef u niet te vertellen dat het Westen op conventioneel gebied ver achter ligt bij het Oosten. Het Warschau-pact kent een jaarlijkse reële groei van 4 tot 5 procent in zijn defensie-uitgaven, wij maar 3. En het Warschau-pact besteedt 10 procent van zijn nationale inkomen aan bewapening, wij maar 3. Dat is géén evenwicht. En daartegenover Is Scholten toegankelijk? „Koel, ja, ik moet een beleid voeren en daarvoor is duidelijkheid nodig. Dat kan koel overkomen. „De ongenaakbare” hebben ze me al genoemd. Nou, volgens sommige Kamerleden ben ik dat niet. Saai hebben ze me ook al genoemd. Daarover hebben mijn eigen kinderen het hardst moeten lachen KMA-gouvemeur Von Meyenfeldt zei onlangs in een interview in Opzij dat vrouwen maar beter weg konden blijven uit het leger, omdat daar „mensonterend werk in een smerig bedrijf" werd gedaan. „Ik geef geen commentaar op de gouverneur. Maar ik vind het juist dat in principe alle legerfunc- ties ook voor vrouwen moeten openstaan. Al zie ik nog niet onmiddellijk meisjes in schuttersputten duiken. Maar een smerig bedrijf? Kom nou, dat is het voor een man toch ook? Ik vind de probleem stelling zoals die vanuit feministische hoek wordt gesteld, absoluut fout. Een vertroebeling van feiten. Ik vindt met name dat man en vrouw juist in de oorlogsvoorkoming een volstrekt gelijke taak hebben.” Minister Ginjaar liet bovendien nog in een brief aan de onderhandelingspar- ters voor de ziekenhuis-cao weten dat van de 95 miljoen die zijn ministerie ter beschikking wil stellen, alleen sprake kan zijn als de verpleegkundigen dezelf de „korting” van een half procent per halfjaar op hun loonstijging als de amb tenaren accepteren. De staatssecretaris zou nog deze maand een beslissing nemen over die 95 miljoen. Maar dat komt waarschijnlijk Alle partijen, ook de ziekenfondsen, zijn het erover eens dat er meer perso neel moet komen. Er is echter hevig verschil van mening wanneer de grootte van het personeelsgebrek aan de orde komt en hoe het moet worden aange vuld. De bonden willen net als de actie groep „COZ-meer personeel rondom het bed” dat de normen verruimd worden, zodat elk ziekenhuis automatisch een vast aantal verplegers per bed meer krijgt. De ziekenfondsen zijn het daar niet mee eens. Zij willen zomin mogelijk extra personeel. Volgens de Vereniging Nederlandse Ziekenfondsen moet worden vastgehou den aan de richtlijn van vier ziekenhuis bedden per duizend inwoners. Er zou een groter accent moeten komen op hulpverlening buiten het ziekenhuis, po liklinisch en „eerstelijnshulp” (huis artsen). Met dat laatste zijn de bonden het wel eens. Alleen zijn volgens hen de eerste- 5T155

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 29