Letterkast i Wind-EI k MILIEUDEFENSIE OP DE BRES VOOR .EINDELOZE’ KRACHTBRONNEN 1 vZ A door Carolien Meijer ..JH -i' '"ÜH m zijn L x. I We moeten zuiniger aan doen met energie. Begin vorige maand riep premier Van Agt het Nederlandse volk op tot versobering in het energieverbruik. Op 5 april gaf hij het startschot voor een energiebesparingscampagne die een bezuiniging van vijf procent moet opleveren. De strenge winter en de gebeurtenissen in Iran waren, aldus Van Agt, de directe aanleiding voor de oproep tot matiging. Van een campag ne die zich over meer jaren uitstrekt, of harde wettelijke maatregelen, is geen sprake. Dwang kan altijd nog, als blijkt dat op vrijwillige basis te weinig resultaten worden bereikt, vond de mi nister-president. Haast om te bezuinigen op energie lijkt de regering niet te hebben. Voor eind 1980 is een nota gepland waarin wordt uiteengezet welke kant we uit moeten met het energiebeleid. Daaraan vooraf moet er een „brede maatschappelijke discussie” losbran den. Het publiek mag dan meepraten over het energiebeleid. K 1 Spleetsluiter voorbehoed middel I. |S- A I Maak werk van zonne energie HANS ROMBOUTS SO** ,<ïwx< 1 I De volgende brief van de WD kwam op onze redactie binnen: Geachte journalist, Dit is een El. Ons alfabet kent voor deze klank ook nog de letters: y en ij. Het liberale Tweede Kamerlid Ed NIJPELS schrijft zijn naam met een IJ; dat spreek je dus ook uit als een IJ. Ach, we wisten Eigenlijk wel dat u het wel wist, maar ja, zoveel collegas van U hebben er nog altijd problemen mee. Vandaar. Proost!!! Dit bericht stond in de Belgische krant „Het Nieuwsblad". De Vereniging Milieudefensie is alvast vooruitge lopen op die „brede maatschappelijke discussie” met de start van de actie „zonne-energie, maak er werk van”. Odilia Boele, projectleider van de cam pagne: „De regeringsplannen tot bezuiniging op energie zijn beter dan niets, zou ik willen zeggen. Maar van een werkelijk energiebeleid kan je toch niet spreken. De regering moet veel meer stimulan sen geven. Een matiging van vijf procent zet boven dien geen zoden aan de dijk. Er moeten veel drasti scher maatregelen worden uitgestippeld.” Dit jaar is door de Vereniging Milieudefensie uitgeroepen tot zonne-energiejaar. Naast de zon als energiebron wordt ook aandacht gevraagd voor de afgeleide vormen: wind, waterkracht, bio-energie en oceaanwarmte. Een jaar lang voert de Vereni ging Milieudefensie actie voor deze „eindeloze” energie. Odilia Boele: „De waarde van alternatieve ener gie is in ons land altijd onderschat. In tegenstelling tot landen als de Verenigde Staten en Zweden, die veel geld pompen in onderzoek naar deze zachte energiebron”. Milieudefensie is van mening dat zonne-energie enorme voordelen heeft. In een bulletin dat de campagne begeleidt, wor den die voordelen op een rijtje gezet: de zon is een schone energiebron, die het milieu niet aantast en geen bedreiging vormt voor de gezondheid; de zon is onuitputtelijk. Grondstoffen worden gespaard; zonne-energie is arbeidsintensief. Invoering van zonne-energie kan veel werkgelegenheid scheppen in verschillende sectoren in de metaal en in de bouw. Milieudefensie denkt daarbij aan het maken, installeren en onderhouden van zonnecollectorin- stallaties en aan de daarbij gepaard gaande isolatie van woningen. zonne-energie is uitstekend geschikt voor gede centraliseerde toepassing; Een gedeelte van de centrale van 1775 spiegels in New Mexico die deel uitmaakt van de grootste experimentele zonne-energie-centrale ter wereld Een krachtige stimulering moet ook van de overheid uitgaan, zegt Milieudefensie. Technische verbeteringen die het energieverbruik indammen, verdienen te worden gesubsidieerd. Verder moet er eindelijk grootschalig worden begonnen met isola tie van woningen. Ook zal er nog veel meer onder zoek nodig zijn. Kortom, er zal een stevig energiebe leid van de grond moeten komen. Energiebesparing over laten aan de vrijwilligheid van de bevolking lijkt alleen maar verspilde energie. Een Zwitserse koe kijkt hier verbaasd naar een batterij zonnecellen die voor de elektrische voeding van het schrikdraad om het weiland moeten zorgen. Met vriendelijke groet, Henk Krol Bij deze brief was een hardgekookt El gevoegd, dat in elkaar was geslagen, waarmee het schrijven een smerig, smoezelig stuk correspondentie werd: zowel inhoudelijk als visueel. Te vies om meteen tang aan te pakken. Arme, arme, arme WD, dat met de humor van deze Hen(k) Krol (wie is deze man eigenlijk?) moet leven. Een hele rits schepselen c.q. instituten wordt beledigd met dit soort schrijverij, waarachter zich ongetwijfeld ook Ed NIJpels gesteld zal hebben (of doet die Henk Grol maar aan, daar bij de liberalen?). Wie worden er zoal beledigd? de kip, die met zoveel zorg en negen dagen lang haar El deed groeien en tenslotte ter beschikking van de mens stelde opdat deze zich er mee zou kunnen voeden. de miljoenen mensen, die in derde wereldlanden onder de armoedegrens leven en het water in de mond krijgen bij het idee alleen al als ze aan een El denken. Maar weet Henk Grol veelEn weet de WD.(tenzij deze partij zich distantieert van dit soort Grollen). de Nederlandse burgers, die belasting betalen teneinde o.a. de Tweede Kamer draaiende te kunnen houden dan wel de WD-leden, die hun contributie betalen; niet om dit soort onsmakelijke grappen te financieren. De groeperingen uit de samenleving, die zich voor derden inzetten, maar geen subsidie meer krijgen vandeze overheid (moeten er te veel El-eren worden aangeschaft?). De Tweede Kamer, wier vignet wordt gebruikt in het briefhoofd. De journalisten in het algemeen, die met hun problemen over de naam NIJpels op een anonieme hoop worden gegooid (wellicht kan deze Grol ook eens Nederlands gaan leren schrijven. Het is: collega's, Grol, nietcollegas). De secretaresse, wier lust tot het verorberen van een Eitje bij de lunch vergaan is na het openen van deze stinkende enveloppe. De aangeschreven redacteur, die niet direct wordt aangesproken, maar op een nare, zijdelingse manier: We wisten Eigenlijk wel enz.Tussen haakjes: wie zijn die we eigenlijk, Grol? Ed en JIJ? De postbode, die wel wat anders te doen heeft dan platgeslagen Eieren rond te brengen. Wel eens gehoord van wind-builen en wind-Eieren, Grol? Er zijn lieden, die op de eerste rij staan om boeoeoeoe te roepen als er door demonstranten met Eieren wordt gegooid. De WD kan zich dét niet veroorloven, want zij gooit per PTT met Eieren. Grol, bespaar ons voortaan dit soort broedsels van ongEln. Of liever: begin ver weg een kippenfarm. Als je volgens de leus van je partij zo gewoon jezelf meent te kunnen zijn. PS. Over NIJpels gesproken: op onze redactie zetelt collega Frans NIJpels. Zijn U wordt uitgesproken als IE. Er zijn weinig zekerheden in dit leven, Grol. Alleen de spelling van de WD, Partij voor VrIJhEld en Democratie, staat vast. Hé, een El in de naam. In ons land staan enkele tientallen zonnehuizen. De omzetting van licht In warmte kan worden toegepast voor het verwarmen ven water en rulmtea. Ook kan stoom worden opgewekt voor de produktie van elek triciteit. Er bestaan verachlllende systemen, afhanke lijk van do temperatuur die nodig la. In de dakcon structie van een zonnehuis Is een vlakke plaatcollec- tor voldoende. Het zonlicht wordt opgevangen op de vlakke plaat Er zijn ook collectoren met een gebogen, spiegelend oppervlak In de vorm van oen trog. De trogcollector la ontworpen door Philips voor een experimenteel zonnehuis In Aken. Vla deze methode zijn temperaturen tot 400 graden Celsius te bereiken. Nog weer een andere toepesslng Is de heliostaat: een veld mot draaibare spiegels die het zonlicht concentreren. Een temperatuur tussen de 500 en 1000 graden Celsius Is daarmee haalbaar. Zonnecellen zotten zonlicht direct om In elektrici teit, zoals In do bellchtlngsmeter van oen fototoestel. Een combinatie van zonnecellen en collectoren biedt een prima resultaat Toepassing van zonne-energie bij nieuwbouw komt momenteel op bijna aan kwart extra bouwkosten. Op grotere schaal toogepast kun nen de kosten worden toruggeschroefd en Is de extra prijs binnen enkele jaren terug verdiend. Belangrijk bij hot gebruiken van zonne-energie Is de opslag van de warmte, ’s Nachts on In de winter Is Immers ook energie nodig. Onderzoek hoeft uitgewe zen dat het mogelijk Is de zomerwarmte zodanig op te slaan dat 80 procent van wat er ’s winters nodig Is benut kan worden. Er moet echter nog heel wat onderzoek worden gedaan om zonne-energie In de nabije toekomst rendabel te maken. 7 ws* CHICAGO (afp) Dr Robert A Goepp, een tandarts, en profes sor Uwe Freese, een gynekoloog van de universiteit te Chicago, werken aan een nieuw voorbehoedmiddel voor vrouwen dat in 1980 op de markt zou kunnen komen om zowel de pil als het spi raaltje te vervangen Het nieuwe middel bestaat uit een op de baarmoederhals geplaatste «spleetsluiter» die op maat wordt gemaakt aan de hand van een modelfilm zoals er ook in de stoma- tologie worden gebruikt De sluiter is voorzien van een in één enkele richting opengaande klep die het menstruatievocht nor maal doorlaat kunnen, zonder dat we daarvoor iets van onze welvaart moeten afstaan. Als we zuinig en doelma tig met energie omspringen en de mogelijkheden van zonne-energie benutten, hebben we geen atoomenergie nodig. Dertig procent zonne-energie is haalbaar in 2000.” De campagne voor zonne-energie is in twee stuk ken verdeeld. Het eerste halfjaar wordt de nadruk gelegd op informatieverstrekking. Odilia Boele: „De mensen weten maar bar weinig van zonne- energie en haar mogelijkheden. We willen laten zien dat er al concrete projecten zijn, zoals zonnehuizen. We hebben een inventarisatie gemaakt van alle activiteiten op dit gebied in ons land en in het buitenland. In nauwe samenwerking met de 35 plaatselijke afdelingen van Milieudefensie worden tentoonstellingen georganiseerd, lezingen gehou den, cursussen gegeven plaatselijke manifestaties georganiseerd.” De actie vindt haar hoogtepunt op 23 juni, de internationale zonnedag. Vorig jaar is in de Vere nigde Staten voor het eerst zo’n zonnedag georgani seerd en nu wordt dat internationaal overgenomen. Milieudefensie wil op 23 juni een manifest aanbie den aan minister Van Aardenne van economische zaken. Voor het tweede gedeelte van de actie staat „be leidsbeïnvloeding” op het program. Aan de rege ring wordt meer aandacht en subsidie gevraagd voor zonne-energie. Ook op gemeentelijk niveau zijn er plannen: aan gemeenten zal een energienota worden gevraagd, er zal een enquête worden ge houden onder raadsleden en met woningbouwvere nigingen wil de Vereniging Milieudefensie rond de tafel gaan zitten om te praten over toepassing van zonne-energie in nieuwbouw en bestaande wo ningen. Naast een grotere toepassing van de zon als energiebron pleit Milieudefensie voor besparing op energie. In de huishoudens kan dat gebeuren door isolatie van woningen, spaarzaam omgaan met elektriciteit opslorpende apparaten, door een paar graden lager te stoken, door benzine-zuipende au to’s op diesel te laten rijden. De grootste energiever bruiker, de industrie, kan matigen door onder meer oplossingen te zoeken voor nu verloren gaande afvoerwarmte, maar ook door produkten op de markt te brengen die met weinig energie toe kun nen. Te denken valt aan een betere isolatie van koelkasten en diepvriezers. voor derde-wereld-landen is zonne-energie een oplossing. Brandhout raakt ook in de derde wereld op en komt bovendien het milieu niet ten goede. Verder is zonne-energie goedkoper en maakt min der afhankelijk van rijke landen. Dure olie hoeft niet meer te worden ingevoerd; zonne-energie-installaties hoeven niet te worden bewaakt, zoals kerncentrales. Op dit moment wordt zonne-energie op kleine schaal in ons land toegepast. Ook wordt er onder zoek naar gedaan, al zijn de bedragen die ervoor worden uitgetrokken minimaal vergeleken met de kosten van research naar kernenergie. Deskundigen spreken elkaar tegen omtrent het belang van invoering van zonne-energie. Er wordt veel gedacht dat zonne-energie nauwelijks rende ment oplevert. In de Verenigde Staten waar matiging op energieverbruik een grotere prioriteit heeft dan in ons land denkt men positiever over zonne-energie. Deze week werd een nota bekend van de Amerikaanse minister van energie, Schle singer, waarin wordt gevraagd 2,5 miljard dollar uit te geven om de ontwikkeling van zonne-energie te bevorderen. Aan president Carter wordt dringend gevraagd het roer om te gooien in de richting van een zonne- energiebeleid. De aanbevelingen van Schlesinger moeten ertoe leiden dat in het jaar 2000 ongeveer 12 procent van de benodigde energie van de zon kan worden betrokken. Deskundigen in ons land schat ten het rendement van zonne-energie voor het jaar 2000 op niet meer dan 1 a 2 procent van de totale energiebehoefte. Als met de economische groei ook het energiever bruik in opwaartse richting blijft gaan, zal eer der dan we willen de voorraad olie en gas op zijn. Hoewel deskundigen tegenstrijdige adviezen uitbrengen, elkaar tegenspreken in voorspellingen over energievoorraden en de geschiedenis heeft geleerd dat aan ramingen over de energiebehoefte een beperkte waarde moet worden toegekend, zijn de deskundigen het over een ding eens: er moet driftig worden gezocht naar toepassingsmogelijk heden van andere energiebronnen. Analyses wijzen op een groeiende noodzaak tot importeren. Óver een jaar of vijf levert ons land nog maar de helft van de benodigde energie. De rest zal duur moeten worden gekocht. Een duidelijke energiebeleid heeft Nederland nooit gehad. Verder dan een regeringsperiode (vier jaar over het algemeen) reikten de plannen niet. Deskundigen roepen steeds harder om een lange- termijnvisie en een krachtig overheidsbeleid om de dreigende tekorten te voorkomen. In 1974 werd de LSEO in het leven geroepen, de Landelijke Stuur groep Energie Onderzoek. De LSEO had tot taak de behoefte te peilen en op een rijtje te zetten wat er zoal aan onderzoek op energiegebied wordt ge pleegd. „Bijna niets”, zegt de Vereniging Milieude fensie. „En zestig procent van het onderzoeksgeld wordt gestopt in research naar kernenergie. Maar kernenergie is voor velen onaanvaardbaar. De LSEO kwam met de verwachting dat in het jaar 2000 veertig procent meer energie zal worden ver bruikt en dat daarvan 13 procent uit kernenergie nodig was. Volgens ons kan het ook anders.” Het oog is te eenzijdig gericht op kernenergie, vindt Milieudefensie, terwijl alternatieven als de zon, altijd zijn onderschat. Met de campagne „zon ne-energie, maak er werk van” poogt Milieudefen sie wat tegengas te geven. Odilia Boele: „Een be stuur slid van ons, ir. Theo Potma, komt met geheel andere toekomstverwachtingen dan de LSEO. Pot ma gaat er vanuit dat we in de volgende eeuw met 68 procent van het huidige energieverbruik toe rx<. v ut ut O 'l/j///—Lit I l>t&|

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 33