Terug in de schoolbank Michel Bleekemolen Overmacht van gedwongen terug in F 3 twee stallen f 1 A/ 5 I i ui nniirenr I# van da 'ffl I J ■It Pr A) 1 Door Govert Wisse r<>; Op die manier punten pakken voor A-licentie IBel 1 Stoeien Publiciteit foin Ha ■i 1 W i r ÏD. J l. L i u. SÉ» B I I ulp ge- I I 1A- TS pas enkele dagen voor de race. Lammers moest een hele dag besteden aan de juiste afstelling en verhoudingen van zijn Shadow op een moment, dat anderen met een goed geprepareerde bolide snelle rondetijden lieten noteren. Lammers houdt zich nu op de vlakte. „Ik weet niet, waarom Shadow niet eerder heeft getest op Jarama, ik wilde in ieder geval wel. En ach, dat ik zo kwaad werd, daar moet niet teveel waarde aan gehecht worden. Ik moet af en toe een grote bek opzetten, anders gebeurt er nooit wat”. |f - Hoewel Lammers zegt weinig problemen te kennen, is het toch een publiek geheim, dat hij over bepaalde zaken binnen het Shadowteam niet zo te spreken is. Zo reageerde hij woedend op de donderdag voor de Grand Prix van Spanje, toen er hoegenaamd niets deugde van zijn wagen. Terwijl diverse andere coureurs een week eerder al hadden getraind op het Jarama-circuit, arriveerde het Shadow-team -Mi j ,„,;n VUU* UUi.?-< pi: WW?® 3W Sü 2 r - w r i 11 de SlipschooI! SgSt' ■St' e •i an. ah- gen oor It U Jan Lammers met de auto-ontwerper Trevor Harns and ian- )k )e- Het heeft er tot voor enkele weken geleden lange tijd naar uitgezien, dat Michael Bleekemo len dit seizoen als tweede Neder landse rijder naast Jan Lammers deel zou nemen aan de Formule 1 races, meetellend voor het we reldkampioenschap. Op het aller laatste moment echter kon de Haarlemmer geen A-licentie los weken bij de Federation Interna tionale d’Automobile, waardoor het geldverslindende avontuur niet door kon gaan. Gedesillusioneerd moest Blee kemolen (29 jaar) een stapje terug doen. Doordat het snelle materi aal in de Formule 2 al aan de man was gebracht, wendde Bleekemo len zich noodgedwongen tot het team van Roger Heavens, dat de oude Formule 3 wagen van Arie Luyendijk voor hem inhuurde. Omdat zijn sponsor eerst even de kat uit de boom wilde kijken, be sloot Bleekemolen een contract -z- „De belofte is inderdaad gedaan door Nichols. Waarom hij die niet is nagekomen, weet ik niet. Er moet iets misgegaan zijn”, aldus Lammers. IW- <t. t ng; en, te- Jan Lammers had niet anders verwacht. In de eerste paar races had hij zich slechts ten doel ge steld de wedstrijd uit te rijden, nu, na vijf Grand Prix’s is zijn streven erop gericht minimaal één punt voor het wereldkampioenschap te behalen. Dat ene puntje is binnen, zodra de slechts 1.60 meter lange coureur bij één van vijftien reste rende Formule 1 races een zesde plaats in de wacht sleept. Op zich wellicht niet zo moeilijk, maar er moet ernstig aan getwijfeld wor den, of de Shadow van Lammers zich dit seizoen een keer bij de top- zes klasseert. De wagen komt, zo is dit jaar wel gebleken, veel te kort op de bolides van Ferrari, Ligier, Lotus, Tyrrell en Williams. Terwijl de andere stallen de laat ste ontwikkelingen nauwgezet in het oog houden, beperkt Shadow zich slechts tot kleine wijzigingen aan de wagen. Het chassis dateert al van twee jaar terug. Hoewel stalbaas Don Nichols Lammers en diens sponsor, die 1,6 miljoen in ’t project heeft gestoken, beloofde, dat deze maand 'n nieuwe Shadow zou worden geïntroduceerd, moet de Zandvoortse rijder zich voorlo pig behelpen met de wagen, waar in ‘hij tot nog toe heeft gereden. r. I klaar zijn, komt niets terecht. Ont werper Trevor Harris heeft zelfs nog geen tekening op papier staan. De Amerikaan, opvolger van de naar Southgate en John Baldwin, die en kele maanden geleden in het niets verdween, zegt binnen zeer korte tijd met de ontwikkeling van een nieuwe wagen te beginnen. Harris ontwierp tien jaar geleden de eerste Shadow, die toen in Amerikaanse wedstrijden werd ingezet, maar heeft geen ervaring in de formule 1. „Ik ben tot nog toe alleen bezig geweest om me te verdiepen in For mule 1. Doordat nu bijna om de twee weken een race wordt gehou den, heb ik nog niet veel tijd gehad om de nieuwe wagen in tekening te brengen. Daarom beperken we ons tot kleine veranderingen”. Trevor Harris is overigens zeer te spreken over Jan Lammers.” Hij rijdt bin nen de limiet, doet geen gekke din gen. De Angelis gaat wel harder, maar maakt ook veel meer stuk”. Oud-wereldkampioen Jackie Ste wart schreef pasgeleden in het En gelse blad „Autosport”: „Lammers, I think, looks lean, hungry and tidy, and I like that. I don’t know how good he is yet.” Wat dat laatste betreft staat Ste wart niet alleen. Lammers heeft zich in zijn vijf eerste Grand Prix nog nauwelijks kunnen bewijzen. Driemaal viel hij uit (in Argentinië, Zuid-Afrika en Long Beach), in Brazilië werd hij veertiende en in Spanje twaalfde en voorlaatste. In deze laatste race maakte de Zand- voorter indruk door bij de start vijf wagens te passeren, maar rempro- blemen wierpen hem snel weer naar achteren. „Toch behaalde ik in dan ook meteen hoe Lammers zich in de toekomst gaat beschermen tegen de golf van publiciteit, die een inbreuk op zijn privé-leven kan gaan vormen. „Ik wil me niet afslui ten. Als ik me nergens meer laat zien, denkt iedereen meteen, dat ik kapsones heb gekregen. Vroeger stapte ik zo nu en dan een kroeg in Zandvoort binnen, waarom zou ik dat niet blijven doen. Soms is het wel eens vervelend, als ik voor de tiende keer op een dag moet vertel len, of ik problemen heb, maar doe ik dat niet, dan vervreemd ik van mijn omgeving. De mensen hebben recht op informatie van mijn kant. Aan de andere kant heb ik diezelfde mensen ook nodig. Alleen kan ik het niet af. Nu ga ik nog omhoog op de ladder, maar als ik de weg terug insla, heb ik behoefte aan steun.” „Ik heb niet het gevoel, dat ik veranderd ben. Ik ben nog dezelfde Lammers van de slipschool. De mensen om mij heen veranderen, dat is het punt. Ze kijken tegen me op nu ik in de Formule 1 rij. Belang rijk is, dat ik niet de mentaliteit heb of krijg van: hier ben ik, meneer Lammers. Ik wil me niet op het paard zetten, want als ik dat doe, proberen anderen me er van af te schoppen. Laten de mensen mij er maar op zetten. Natuurlijk probeer ik zoveel mogelijk een privé-leven in stand te houden. Dat doe ik juist door naar de mensen toe te gaan. Sluit ik me thuis op, dan komen de mensen toch wel naar me toe en dan kan ik wel dag zeggen tegen een stukje privacy.” Vorige week donderdag was Sha dow wel present op de testdag op Zolder, die door de FOCA (Formule One Constructors Association) was georganiseerd ter oriëntatie op de Grand Prix van België, die morgen (zondag) wordt gehouden. Toen echter gingen de trainingen goed deels de mist in, doordat de testwa- gen van Lammers veel mankemen ten (versnelling en koppeling) ver toonde. En dan is er nog de rivaliteit tus sen Lammers en de andere coureur van Shadow, Elio de Angelis. De Italiaan heeft een contract voor drie jaar getekend bij Nichols en hoeft geen geld mee te brengen, in tegen stelling tot Lammers, die 1,6 mil joen moest betalen om achter het stuur van de Shadow te mogen kruipen. Lammers zou bang zijn, dat De Angelis van zijn (of liever Samsons) geld profiteerde. Lam mers: „Ik geloof daar niet in. Ande re mensen zeggen, dat De Angelis een voorkeursbehandeling krijgt, niet ik. Bovendien is Jo Ramirez de teammanager en hij is een vriend van me. Ik laat me niet afleiden door dat soort verhalen, ik zoek mijn eigen weg.” De sponsor van Lammers heeft inmiddels al laten weten het contract met Lammers wel, maar met Shadow niet te ver lengen. Als toekomstige team van de Zandvoortse coureur wordt Tyr- rell momenteel spoorloos al genoemd. Van de mondelinge belofte van Shadow-eigenaar Nichols, als zou deze maand de nieuwe wagen race- De eigenaar van een schoon maakbedrijf hoopt door goede klasseringen in de Formule 3 als nog een licentie te bemachtigen voor de Formule 1. Het argument om de licentie anderhalve maand geleden af te wijzen was, dat Bleekemolen niet aan de eisen (tien keer bij eerste vijf in Formu le 3 of vijfmaal bij eerste vijf in Formule 2) had voldaan. „Al met al ben ik in de afgelopen maanden wel een paar jaartjes ouder geworden. Eerst was het vinden van een goede wagen een probleem, toen dat opgelost was in de vorm van een Lotus ’79 (de zelfde als waarmee Andretti we reldkampioen werd, red.) en ik voor het B-team van Colin Chap man zou uitkomen, bleek er in eerste instantie geen geld te zijn. En toen ik uiteindelijk een miljoen bij elkaar had, kwam de medede ling van de FIA, dat ik geen licen tie kon krijgen. Ik was er wel kapot van”. - Het afgelopen seizoen al werden hevige discussies gevoerd over de vraag aan wie Lotus nu het we reldkampioenschap te danken had. Aan Mario Andretti of aan de superieure Lotus ’79? Volgens sommigen was zelfs een kind we reldkampioen met zo’n perfecte bolide geworden. Jan Lammers terug in de schoolbank. Evenals twee jaar ge leden, toen hij in een verouderde Hawk zijn eerste ervaringen in de Formule 3 opdeed, is de Zand voortse coureur nu in een bij de huidige ontwikkelingen achterge bleven Shadow bezig aan een eer ste leergang in de Formule 1. Lammers is leergierig. Dat be wees hij vorig jaar, toen hij zijn examen in de Formule 3 uitmun tend afsloot met een Europese ti tel. Nu, na vijf lessen in de hoogste klasse van de internationale au tosport, kan opnieuw gesteld wor den, dat de enige Nederlandse Formule 1 coureur, veel vordering maakt, maar voorlopig nog lang niet klaar is voor zijn „doctoraal”, de wereldtitel. voor slechts drie wedstrijden met Heavens, die vorig jaar het RTH- team begeleidde, te tekenen. Die drie races zijn inmiddels achter de rug, en het dient gezegd, Bleeke molen deed het niet slecht. De Haarlemse coureur werd derde op de Österreichring, vijfde in Mag- ny Cours en viel in Zolder uit. Doordat in de eerste twee wed strijden de buiten mededinging deelnemende Ghinzani, die in ver band met zijn Formule 2 verleden geen punten voor het Europees kampioenschap in de Formule 3 krijgt, voor hém eindigde, kreeg Bleekemolen voor zijn derde en vijfde plaats de punten voor de tweede en vierde stek. „Doordat mijn sponsor tevre den is over mijn prestaties, is be sloten, alle wedstrijden te rijden voor het Europees kampioen schap. Aangezien Ralt niet op tijd klaar is met een nieuwe wagen, ga ik dit seizoen verder in een March Toyota”, aldus Bleekemolen. Was het vorig jaar nog een vraag, nu is het wel zeker, dat het vakmanschap van de coureurs on dergeschikt is aan de technische ontwikkeling van de wagens. In Argentinië, Brazilië en Spanje kwamen de Ligier Fords het beste uit de voeten, in Zuid-Afrika en de Verenigde Staten (Long Beach) kon niemand tornen aan de overmacht van Ferrari. Die overmacht van de twee stallen maakt van een huidige Formule 1 race een saaie optocht. Zo werden in Brazilië, Zuid-Afrika en Long Beach de eerste twee plaatsen be zet door één stal. In het eerste geval (Brazilië) door Laffite en Depailler, de andere twee keren door Villeneuve en Scheckter. In teressant is daardoor vaak alleen maar strijd op het tweede plan tussen Lotus (Andretti, Reute- mann), Tyrrell (Pironi, Jarier), en Williams (Jones) en Brabham (Lauda). elfde Spanje een succesje door Patrick Tambay vlak voor tijd te passeren. In de eerste races was ik al blij met het uitrijden van de wedstrijd, nu ben ik in staat om een duel aan te gaan. Daar leer ik erg veel van. Tambay deed er van alles aan om me achter zich te houden, maar door hem in de war te brengen, moest hii me toch laten gaan. Dat gaf me veel voldoening. Ik durf nu al veel meer dan in het begin te stoeien met anderen”. Doordat wedstrijden in de For mule 1 vaak drie keer zo lang duren als in de Formule 3, is de geestelijke en lichamelijke gesteldheid van Lammers belangrijker dan voor heen. Lammers begon pas drie we ken voor het seizoen hard te trai nen. Te laat, zoals hij bemerkte in Arrows overgelopen Tony Mjentinië. „Ik w^-toen na afloop «n John Raldu,in die en. doötfop. De conditie m de Formule 1 moet veel beter zijn danin de Formule 2. Komt doordat het stu ren veel zwaarder gaat en je ook veel harder op het rempedaal moet trappen. En dat anderhalf uur lang. Doordat ik de afgelopen maanden veel aan gewichttraining heb ge daan, is mijn conditie nu aangepast aan de normen in de Formule 1. Ik ben nu ook wel moe na een race, maar niet meer zo uitgeput als bij voorbeeld in Argentinië.” Lammers lijkt zich in de afgelo pen vier maanden redelijk inge werkt te hebben in het selecte gezel schap Formule 1 coureurs. Bewust stelt hij zich vriendelijk op tegen mensen als Andretti, Lauda, en Hunt. Wil één van de koplopers hem passeren, dan gaat Lammers keurig aan de kant. „Dat kan ik beter doen, dan die mensen voor de voeten te lopen. Wil ik in de toekomst naar een andere stal, dan heb ik ze toch nodig”. Nu Jan Lammers tot de toplaag van de autosport is doorgedrongen, is de tengere coureur een gewild object geworden voor de publici teitsmedia. Naast de circa 500 au- tosportjournalisten bij de Grand Prix’s willen ook vele binnen- en buitenlandse familiebladen alles over het wel en wee van de Zand- voorter weten. Daardoor gaat veel tijd öp aan interviews. De publici teit rond de persoon van Lammers valt echter in het niet bij die van de vele (ex-)wereldkampioenen van de afgelopen jaren (Fittipaldi, Lauda, Hunt en Andretti). De vraag rijst De eerste vijf Grand Prix’s van dit seizoen hebben duidelijk ge maakt, dat de wagen in de twee- eenheid coureurbolide de overhand heeft genomen. Vooral de komst van de „wing- cars” en het „ground-ef- fect” hebben het aandeel van de rijder in het resultaat genivel leerd. Kon iemand als Niki Lau da, de beste Formule 1 coureur, op basis van zijn stuurmanschap in het verleden nog wel eens voor een stunt zorgen, de huidige ont wikkeling sluit dat uit. j '"Pï ,Ik ben nog dez Lammers van ..L. j

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 35