GEVANGENISSTRAFFEN VAN ZES TOT ACHT JAAR Oost-Duitsland meldt arrestatie van spion Grootste partijen eens: Regering Portugal moet toch naar huis in Zuid-Libanon ik verantwoord Treinbotsing in Mexico in Turkije beschoten Euro-parlement gelooft er niet meer in Spel met granaat doodt kinderen Spectaculaire diamantroof Amerikanen AFWACHTENDE HOUDING Beslissing Huis niet Booreiland zinkt .1 WliS BINNEN- EN BUITENLAND ZATERDAG I 2 M E I 19 7 9 atie tent 'aat Jing eede s ge- :erne aan- ■mel- aagd isten sn of rgie >cent voor- Die wor- f het ens.” iing j'NV, dam, a tijd eisen »*ng iar is re le- 'as 1 drie van i het IBS), gens rtaal jctief el te juist i. (Van onze redactie buitenland) JOHANNESBURG. Elf voormalige studentenleiders Zijn gisteren door een Zuid- afrikaanse rechtbank veroor deeld voor hun rol bij de onge regeldheden in Soweto in 1976. Vier van hen kregen gevange nisstraffen opgelegd van zes tot acht jaar, waarvan (voor allen) vier jaar voorwaarde lijk. Zeven anderen werden al leen veroordeeld tot vier jaar voorwaardelijk. SM -s i 11 Zwarte studentenleiders Soweto I SALT-2-akkoord tussen veroordeeld voor (Van onze redacteur in België, Jan Gerritsen) n ge- rden 1 een teek- Bij de rellen in Soweto kwamen honder den mensen om het leven en werd voor miljoenen guldens schade aangericht. De studentenleiders zaten 15 maanden vast voordat zij voor de rechtbank werden gebracht voor een proces dat zeven maan den duurde. De zwaarste straf kreeg de 23-jarige Sechaba dan Montsitsi opgelegd, de vroegere voorzitter van de vertegen- buurt i wachten, is met geweren beschoten door vier mannen die zich in een bosje verbor- De studenten aanhoorden het vonnis in stilte. Toen zij terug naar de cellen ge bracht werden, riep een van hen uit: „Moed”. Daarop riep een van de toeschou wers zacht „Moed jongens”. Ook zongen de studenten met gebalde vuisten „Aza- nia, mijn land, ik houd van je”. Azania is tien dagen tijd 176 mensen, onder wie twee blanken, om het leven en werden 1.139 mensen gewond. Rechter Hendrik van Dijk zei dat hij bij het vellen van het vonnis rekening had gehouden met de tijd die de studenten al in hechtenis hadden doorgebracht (voor sommigen was dit 28 maanden). Met machinepistolen bewapende poli tiemannen bewaakten de rechtzaal. Tus sen de gerechtelijke autoriteiten en de toeschouwers was een rij banken gevuld met politiemannen. de naam die de zwarte nationalisten geven aan Zuid-Afrika. Een van de advocaten. GENÈVE. Na maandag te hebben toegeslagen in de toonzalen van het bekende veilinghuis Christie’s, is het juwelendieven in Genève in het veiling huis Sotheby wederom gelukt een kost bare diamant te stelen uit een vitrine. De Zwitserse recherche deelde giste ren mee nog geen enkel spoor te heb ben van de dader of daders, die er van door gingen met een diamantring met een waarde van bijna een half miljoen gulden. De streng bewaakte ring, die opge borgen was in een vergrendelde vitri ne, zou dinsdag door Sotheby in Genè ve worden geveild. De man die maandag in het Rich- mondhotel in Genève een diamantring ter waarde van een kwart miljoen gul den verwisselde voor een waardeloze kopie is nog steeds spoorloos. Het op treden van de dief en zijn uiterlijk zijn echter door de bewakingscamera’s van het hotel vereeuwigd. Donderdag verwierp het Huis van Afge vaardigden met 246 tegen 159 stemmen het plan van Carter om benzine in noodsi tuaties te rantsoeneren. De Senaat had een dag eerder wel zijn goedkeuring aan het voorstel gehecht, maar het kan slechts wetskracht krijgen als beide huizen zich akkoord hebben verklaard. Op de persconferentie verklaarde Car ter dat hij nog geen algemene olieschaar- ste verwacht, maar dat de Verenigde Sta ten, als er wel schaarste komt, voor een ernstige nationale crisis kunnen komen te staan wanneer zij geen voorzorgsmaatre gelen zouden hebben getroffen. WASHINGTON (AFP) De verwer ping van het nationale plan voor benzine- rantsoenering maakt de Verenigde Staten volledig kwetsbaar bij een algemeen te kort aan olieprodukten, zo heeft president Jimmy Carter gisteren in Washington voor de pers verklaard. m de van zijn cstel- voor •nko- raag- t mi- laakt >men uilen >xhol lisse- heeft De eeps- l-pre- juni werf, eeps- el ui't band delij- 'roep ouw- BERLIJN (DPA). Het Oostduitse persbureau ADN heeft gisteravond gemeld, dat dinsdag een uit West- Duitsland afkomstige man wegens spionage door Oostduitse veiligheids diensten is gearresteerd. MEXICO-STAD (UPI) Op het station van San Juan Teotihuacan in Mexico op 40 kilometer ten noordoosten van Mexico- Stad zijn gisteren twee treinen tegen el kaar gebotst. Aanvankelijk was meegedeeld dat er een zestigtal doden waren, maar het Mexi caanse Rode Kruis heeft meegedeeld dat er slechts één zwaar- en vijftig lichtge wonden zijn. Eén der treinen was op weg naar Vera cruz op de kust van de Atlantische Oce aan en de andere naar Chiapas in het zuiden van Mexico. gogi- iplei- nani- trum ;egen r- en n de wijs- ifstu- :eres- rwijs kleu- chik- Tos- tmer iging LUXEMBURG. Het Europese parlement is als een nachtkaars uit gegaan. Dit droevige post mortem drong zich op na de laatste gewone vergadering van de 198 mannen en vrouwen die de afgelopen jaren de 250 miljoen inwoners van de Europe se Gemeenschap mochten vertegen woordigen. De bijeenkomst van afge lopen week verschilde in niets van de vorige: na veel gepraat werden de lichten gedoofd. 1981 wor- niet egis- ook mis- Mi- gis- Het 100 rtge- erde, st, de de 7UT) intie- □ara- lilliet het aties taan, e op met had Za- >ning jeno- 5 ton ft dit i, zo- mge- De aangehoudene heeft volgens ADN jarenlang voor de Westduitse geheime dienst gespioneerd. Hij had zich daarbij geconcentreerd op het militaire potentieel van het Oostduitse leger, op het Russische leger, het vervoer imOost-Duitsland en de werkzaamheden van de Oostduitse grens- ambtenaren. Een Westduitse regeringsvoerder heeft gisteren overigens bevestigd dat het hoofd van de afdeling Scandinavië op het minis terie van Buitenlandse Zaken in Oost- Berlijn, Peter Schaedlich, naar de Bonds republiek is overgelopen. BEIROET (AFP). In het dorp Ba- bliech in de westelijke sector van Zuid- Libanon zijn gisteren zeven kinderen om het leven gekomen bij de ontploffing van de granaat waarmee ze aan het spelen waren. Zeven kinderen liepen verwondin gen op. De omgekomen kinderen varieerden in leeftijd van acht tot dertien jaar. Drie gewonden verkeren in levensgevaar in het ziekenhuis van Saida. De rechtse Libanese militie van majoor Haddad heeft overigens gisterochtend weer artillerievuur afgegeven op de plaats Nabatiyeh, in het zuiden, die in handen is van de Palestijnen. De Palestijnen beant woordden het vuur. Het is niet bekend of er slachtoffers zijn. Twee Syrische vliegtuigen die boven de hoofdstad Beiroet vlogen zijn gisteroch tend beschoten door Palestijnse lucht- doelartillerie. Zij werden niet geraakt. mentele punt de politieke duidelijkheid te hebben bevorderd. Ook de besprekingen tussen de socialisten en communisten le ken niet ongunstig te verlopen. De com munisten stelden de motie van wantrou wen, die zij vóór de besprekingen hadden aangekondigd, na afloop ervan „voor eni ge tijd” uit. Het wordt door sommigen niet uitgeslo ten dat de vroegere minister-president Nobre da Costa de leiding zou kunnen nemen van een nieuw kabinet. Er moeten echter eerst nogal wat problemen worden opgelost. De toenadering tussen commu nisten en afgescheiden sociaal-democra- ten zal niet gemakkelijk zijn. Bovendien blijft ook de houding van Mario Soares’ socialistische partij tegenover de commu nisten nog koeltjes. De vraag is ook of er een echt coalitieka binet kan worden gevormd, of dat het opnieuw om een kabinet van partijloze deskundigen zal gaan. In dit laatste geval zou Nobre da Costa een goede kans ma ken. Zijn partijloze kabinet, dat vorig jaar door het parlement werd afgewezen, zou nu op een brede meerderheid kunnen steunen. Daarmee zou tenslotte ook presi dent Eanes zijn geschonden prestige weer op kunnen vijzelen. Driekwart van de 198 komen niet terug: ze zijn niet kandidaat of maken geen kans om gekozen te worden. De anderen die wel terugkeren in het nieuwe parlement, waren op verkiezingstournee. Met toe spraken thuis zijn meer stemmen te halen dan met politiek bedrijven in het parle ment zelf dat is nu eenmaal de onaange name waarheid. woordigende raad van studenten uit So weto, SSRC. Tijdens het emotionele proces gaf de verdediging toe dat de studentenleiders betrokken waren geweest bij de demon straties die leidden tot de ongeregeldhe den. Maar volgens haar waren deze meer georganiseerd als vreedzame protesten dan als uitbarstingen van geweld. De openbare aanklager riep 100 getui gen op en diende 3.000 pagina’s bewijsma teriaal in. Hij noemde het gedrag van de 11 studentenleiders gedurende de hele pe riode van onrust hardnekkig en opstan dig. Hij drong aan op „flinke” gevangenis straffen, omdat zij geen berouw hadden getoond. Het enige meisje onder de studentenlei ders, die in leeftijd varieerden van 18 tot 23 jaar, was de 22-jarige Susan Mthem- boe, die veroordeeld werd tot zes jaar, waarvan vier jaar voorwaardelijk. De ongeregeldheden in de zwarte woon stad Soweto bij Johannesburg braken op 16 juni 1976 uit en sloegen over naar andere zwarte woongemeenschappen in Transvaal. Volgens de minister van Justi tie en Politie, James Kruger, kwamen in De aanleiding tot de uitbarsting was een taalkwestie: de verplichte invoering van het Afrikaans op de Bantoescholen. Vol gens andere bronnen kwamen bij de onge regeldheden in Soweto overigens meer dan 500 zwarten om. Top van NAVO reageert Het duurt nog minder dan vier weken voordat de inwoners van de Europese Negen naar de stembus mogen om 410 nieuwe afgevaardigden voor de Europese assemblee te kiezen. Desondanks overheerste in het Luxemburgse Schu- mann-gebouw, het „huis” van de assem blee, een groot gebrek aan interesse, niet in het minst bij de parlementariërs zelf. (Van onze redacteur in Portugal, Jan Halkes) LISSABON. De nieuwe begroting van de regering-Mota Pinto zal door het Portugese parlement worden goedgekeurd. Daarna wordt de regering echter naar huis gestuurd. Dit zijn de punten waarover de twee grootste partijen, PS en PSD het eens zijn geworden. De afwachtende houding in de hoogste kringen van het NAVO-hoofdkwartier is in zekere mate in strijd met de verzeke ring van de Amerikaanse minister van defensie Harold Brown, dat de Europese bondgenoten van Amerika het SALT-2- verdrag volledig onderschrijven. Brown zei dit onlangs na een bijeenkomst met de ministers van Defensie van de zeven NAVO-landen (waaronder Nederland) die deel uitmaken van de Nucleaire Planning Groep (NPG) van het bondgenootschap. Volgende week komt Brown naar Brus- I sel, waar hij de Defensieministers uit alle NAVO-landen ontmoet in het kader van het gebruikelijke halfjaarlijkse NAVO- overleg. Bij die gelegenheid zal hij zoveel mogeljk steun willen zien te verwerven voor het SALT-2-akkoord, dat zoals be kend in de Verenigde Staten, vooral in de ri Dit booreiland kapseisde gisteren in de Golf van Mexico, nadat het werd aangevaren door een boot voor personeelsvervoer Zesendertig mannen raakten overboord Naar negen van hen wordt nog steeds gezocht. Er zijn nu duikers ingezet. Het booreiland is niet meer te redden De president, die een teleurgestelde in druk maakte, beschuldigde het Huis van Afgevaardigden van „onverantwoorde lijkheid” en hij gaf het Congres negentig dagen de tijd om dan met een eigen rant- soeneringsplan te komen. mat op (Van onze redacteur in België, Jan Gerritsen) BRUSSEL. Van lauw tot scep tisch zijn de reacties in het Brusselse NAVO-hoofdkwartier op het Ameri- kaans-Russische akkoord over de be perking van de strategische kernwa pens (SALT-2). Een officiële reactie werd niet gegeven en zal voorlopig ook niet komen, omdat de definitieve tekst van het SALT-verdrag nog niet bekend is. Amerika en de Sovjet unie leggen de komende weken de laatste hand aan de verdragsteksten. Zoals altijd waren de tribunes (voor publiek en pers) en de vergaderzaal zelf donderdag al zo goed als leeg (de zitting eindigde gisterochtend). De lange litanie van rapporten en verslagen die nog waren blijven liggen, vermocht niemand meer te boeien: zonder debat werd goedkeuring verleend door de kleine groep getrouwen die meer uit noodzaak dan uit idealisme nog aanwezig was. Belangrijkste gebeurtenis was mis schien nog symbolisch voor de verhou dingen in de EG dat het parlement weer eens het hoofd boog voor de Europese ministerraad, de enige bron van macht in het verenigde Europa. Het ging om de 118 nieuwe personeelsleden die het parlement wil aantrekken in verband met de uitbrei ding van 198 tot 410 leden. De ministers van de Negen schrapten deze post op een begroting die het parle ment had ingediend. Een aantasting van ons begrotingsrecht, protesteerde de com missie voor de begroting met enig mis baar tenslotte is het meepraten over de bestemming van de 20 miljard gulden die de Gemeenschap jaarlijks kost, de beang- rijkste bevoegdheid van de parlementa riërs. Het parlementsbureau voorzitter, vi- ce-voorzitters gaf toch maar toe om moeilijkheden te vermijden tenslotte had het halve parlementaire jaar al in het teken gestaan van niet altijd even duide lijk touwtrekken over de Europese begro ting. „Wij toonden aan dat we bevoegdhe den met vastberadenheid en succes kun nen uitoefenen”, prees parlementvoorzit- ter Emilio Colombo zijn collega’s nog in een afscheidsrede, maar veel indruk maakte het niet. De zitting eindigde met de bespreking van een hele reeks landbouwproblemen, hetgeen ook enige symbolische waarde heeft, aangezien het gemeenschappelijk landbouwbeleid de belangrijkste verwor venheid van de Europese Gemeenschap is. Gelukkig viel daarbij nog een opmer king te noteren, die aan het Europese politieke bedrijf enige allure geeft, al is het maar een humoristische. Europees landbouwcommissaris Finn Olav Gundelach, keerde zich tegen de „conventionele wijsheid” dat het land bouwbeleid niet twee heren producen ten en consumenten tegelijk kan die nen. „Elk jaar na onze prijsvoorstellen”, zo riep hij uit, „betrekken de legers van consumenten en producenten hun posi ties. Het doet aan 1914 denken”. Gundelach sprak ook over „oud rigidi- teiten” en „ingegraven posities”. Dat moet veranderen, zei de Deense commissaris strijdbaar, „want politiek wordt gemaakt voor mensen en mensen worden niet voor de politiek gemaakt”. Helaas was vrijwel geen mens meer aanwezig toen hij dat zei. Schaedlich had zich op 25 april bij een buitenlandse vertegenwoordiging van West-Duitsland gemeld en was daarna doorgereisd naar de Bondsrepubliek. Het besluit daartoe had hij „geheel uit vrije wil, zonder beïnvloeding van buiten, ge nomen”. Het Westduitse blad Bild had donder dag gemeld dat de Oostduitser zeker drie jaar voor West-Duitsland had gespio neerd. Daarna was hij met een Oostduitse delegatie naar Helsinki gegaan, waar hij het gezelschap verliet, zeggend dat hij ziek was en naar een dokter ging. In plaats daarvan had hij zich bij de Westduitse ambassade gemeld. goedgekeurd te krijgen door het Ameri kaanse parlement. In Brusselse NAVO-kringen wordt erop gewezen dat de meerderheid onder de militaire leiders in de NAVO-landen wei nig of niets ziet in de SALT-overeen- komst. Ze vrezen dat de Sovjet-Unie, door gebruikmaking van de Amerikaanse zelf beperking die in het verdrag is vastgelegd, een voorsprong zal nemen bij de strategi sche kernbewapening. Bij de regeringen van de NAVO-landen zouden scepsis en het gebrek aan bijval voor Carter ver klaard kunnen worden, zo wordt er in Brussel aan toegevoegd, door onduidelijk heid over de toekomstige rol van de Euro pese NAVO-landen. In SALT-2 is een protocol opgenomen waarin de beginselen voor de onderhan- delingen over SALT-3 zijn vastgelegd. Vaststaat dat ook de Europese NAVO- landen, althans de belangrijkste, op nog nader te bepalen wijze aan dit overleg zullen deelnemen. In een ander protocol worden beperkingen opgelegd aan de proefnemingen met de cruise-raketten, een concessie aan Moskou die in West- Europa al eerder met veel scepsis is ont vangen. Pas als beide teksten in hun bezit zijn, kan een officiële reactie van de NAVO-landen worden verwacht, zo werd gisteren in Brussel gezegd. Bij de bekendmaking in Washington dat er een akkoord was bereikt over SALT-2, twee dagen geleden, werd ook mededeling gedaan over het MBRF-overleg in Wenen over troepenvermindering in Centraal- Europa. Van de Amerikaanse mededeling dat de Russen „enige ideeën” over MBFR i j Na een week onderhandelen blijkt er wat meer licht te komen in de lange tunnel van de Portugese politieke crisis. De so cialisten hebben, behalve met de sociaal democraten, ook onderhandelingen ge voerd met de communisten en de van de PSD afgescheiden sociaal-democraten. Bovendien zijn alle partijen op bezoek gewéést bij president Eanes, die conclu deerde dat de besprekingen voortgezet moesten worden. M H - S Onduidelijk is nog welke regering het kabinet-Mota Pinto zal opvolgen en voor hoe lang. De sociaal-democraten van de PSD willen tussentijdse verkiezingen in oktober of eerder. Behalve president Ea nes zijn ook de socialisten daar geen grote voorstanders van. Volgens de socialisten moet het mogelijk zijn een regering „op basis van een zo breed mogelijke parle mentaire meerderheid” te vormen. Deze regering zou de rit dan kunnen volmaken tot de voor 1980 vastgestelde algemene Verkiezingen. Een dergelijk brede parlementaire meerderheid zou kunnen bestaan uit een coalitie van socialisten, communisten en afgescheiden sociaal-democraten. Het wa ren deze drie groeperingen die deze week een socialistisch wetsontwerp tegen dena- tionalisatie steunden. De sociaal-demo craten en christen-democraten waren daarentegen van mening dat de nationali satie van banken en basisindustrie de belangrijkste oorzaken van de economi sche moeilijkheden is. Het uiteenvallen van de PSD-fractie, een maand geleden, blijkt op dit funda- Ernest Wentzel, zei dat hij in beroep zal gaan tegen de vonnissen van de vier die gevangenisstraffen zullen moeten uit zitten. De gangen van het gerechtsgebouw in de blanke voorstad van Johannesburg, Kempton Park, waar de studenten te rechtstonden, zaten vol zwarten die op de uitspraak wachtten. Onder hen bevond zich de 18-jarige dochter van de gevangen nationalistische leider Nelson Mandela, Zindzi Mandela. Zij zei dat zij haar familie vertegenwoordigde. Zij noemde de von nissen „verrassend licht. Wij verwachtten veel meer. Ik krijg de indruk dat zij willen dat het beeld dat het buitenland van hen heeft, verbetert”. Een zwarte priester noemde de vonnis sen ook lichter dan verwacht was. „Maar als alle alleen voorwaardelijke straffen zouden hebben gekregen, zou dat hebben bijgedragen tot verzoening voor Soweto”. Het betreft hier een paar van de kinderen die aan de demonstraties deelnamen. Zij zijn de zondebokken. Waarom moet men hun uitpikken?”. hadden doorgegeven, werd in het NAVO- hoofdkwartier met enige verbazing ken nis genomen. Want Amerika en Moskou hadden tot nog toe nooit eerder bilateriaal over de Weense onderhandelingen ge sproken. In de loop van het SALT-overleg met de Sovjet-Unie hebben de Amerikanen hun bondgenoten in het routineoverleg in Brussel regelmatig en uitvoerig op de hoogte gehouden van de stand van zaken. De laatste informatie over de eindfase van het SALT-gesprek werd ongeveer zes we ken geleden in Brussel door een Ameri kaanse onderhandelaar verstrekt. De Eu ropese landen wachten nu op de laatste „briefing” die hun is toegezegd voor de topontmoeting tussen Carter en Brezjnjev. Het Witte Huis maakt gisteren bekend dat Carter en Brezjnjev van 15 tot 18 juni in Wenen bijeenkomen om het SALT-2- verdrag te ondertekenen. De Oostenrijkse hoofdstad is gekozen vanwege de slechte gezondheidstoestand van de Russische partijleider; formeel had Brezjnjev naar Washington moeten reizen, omdat de vori ge Amerikaans-Russische top in Moskou plaatsvond. Het feit dat de laatste Amerikaanse in formatie over SALT zes weken geleden aan de NAVO-partners werd gegeven, kan nauwelijks een reden zijn voor de lauwheid in NAVO-kringen over het af sluiten van het tweede verdrag tot beper king van de strategische kernbewapening. Bij de laatste onderhandelingen ging het over enkele detailkwesties, zoals de verifi catie. ISTANBOEL. Een groep van 22 Ame- rikaanse militairen, die bij een motel in de buurt van Istanboel op een bus stond te j i Senaat, op veel kritiek is onthaald. Presi- gen hadden. Een Amerikaan liet het leven i dent Carter is deze week al begonnen met en twee werden gewond. De schutters zijn j een camPat>ne om e ver ras ontkomen.

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 3