Filmhuis Velsen wil banden met filmcircuit verbreken 3 MOZAIEKWEDSTRIJD KLEURIG FESTIJN Feestelijke jubileumviering in aula van het Zeeweg Ziekenhuis h I ii bs Ir. G. W. van Stein Callenfels Topman Hoogovens voorzitter „The Metals Society X t 3 Is r r 1 Si Jl Administratie loodzware belasting TWEE ZILVEREN EN ZES KOPEREN JUBILEA Geen spreekuur RAI-congres Procesbeheersing Optimistisch 5 ZATERDAG 1 2 M E I 19 7 9 VELSEN-IJMUIDEN 4 1 Ft 7 I F' ,1 ■i l iMi F (Van één onzer verslaggevers) LONDEN/IJMUIDEN. „Het gebruik van de wetenschappelijke kennis en de procesvorming in de staalindustrie zullen duidelijk op elkaar dienen te worden afgestemd. Een evenwichtige integratie van die twee gevens gebaseerd op het vermogen van mensen om te begrijpen waarmee ze bezig zijn kan een basis zijn voor een gezond klimaat in de staalindustrie. Automatisering als hulpmiddel betekent geen revolutie. Het is een zaak die naar mijn stellige overtuiging nog al eens wordt overdreven.” «i 4 - Fr’W kl hoogwaardige kwaliteit streven naar I ?er )a- /m ag 39) I II. ert 74) L J .30 rp) 4k I? «ui F en Europese staalindustrie moet blijven va, itie art ert Michael F. Dowding draagt zijn voorzitterschap van „The Metal Society over aan ir. G. kV. van Stein Callenfells door hem het cordon van die waardigheid om te hangen. nella geboren in Lijnden, kwam in 1954 als leerling-verpleegster bij het AnthonK usziekenhuis. "Met de overgang naar het nieuwe ziekenhuis ging een stukje gemoe delijkheid verloren, „maar u wist een ei gen sfeertje te scheppen”, zo vertelde de heer Maes. Zuster Antonella is naast haar zusterwerk nog zeer aktief in het paro chiewerk. Zij ontving uit handen van de heer Maes een draagbare radiocassettere corder. KLM, waar hij als een blijmoedig en en thousiast werkend man bekend stond. Ei genschappen die ook in het ziekenhuis naar voren kwamen en door iedereen op prijs werden gesteld. De jubilaressen, die twaalf-en-een-half jaar in dienst van het ziekenhuis zijn, werden toegesproken door respectievelijk de heren Maes en Westerweel en door de medisch direkteur dr. A. J. Schilstra. Me vrouw A. de Bakker, medisch maatschap pelijk werkster, zuster Felicitas Comman deur, medewerkster afdeling inkoop, me vrouw Marechal-van Lieshout, medisch analiste, zuster Corien Pronk, voedingsas- sistente en mevrouw J. van SChoot, fysio therapeute, werden net als de heer Varke- visser verrast met leuke cadeaus. Na een enthousiast door een yolle aula meegezongen „lang zullen ze leven” werd iedereen in de gelegenheid gesteld de jubi laressen en jubilaris te feliciteren. niet direkt denkbaar is moet worden gedacht aan staal van lagere kwaliteit. Voor de Europese landen is het zaak te blijven streven naar de fabricage van hoogwaardige staalkwaliteit. Dat is een garantie voor behoud van marktaandeel”. De uitvoerige lezing over de problema tiek van de staalfabricage en de daar direkt verband mee houdende aspekten werd door de heer Van Stein Callenfels gehouden voor een gehoor van een inter nationaal gezelschap van enkele honder den genodigden. Mr. F. Carfwricht, een voormalige president van de Society, sprak zijn waardering uit voor de inlei ding van de nieuwbenoemde voorzitter. Hij zei de toekomst vol vertrouwen tege moet te zien en was van mening dat het woord van de heer Van Stein Callenfels als topman van Hoogovens zeker een woord uit de praktijk was en wees op de positie van Hoogovens. Het Nederlandse staalbedrijf dat met het accent op kwali teit als éénling in Europa er in is geslaagd het afgelopen jaar met een positief be drijfsresultaat af te sluiten. Ir. G. W. van Stein Callenfels zal onder meer de leiding hebben bij de. staalconfe- rentie die van 11 tot 14 september in de RAI in Amsterdam zal worden gehouden. Deelneming aan een filmcircuit biedt als voordeel een reductie bij het huren van films van de veelal niet-commerciële verhuurbureaus. Van de kassa-opbreng- sten wordt de helft onderling verdeeld. Filmhuizen met geringe toeloop plukken daar de vuchten van. Het Filmhuis Velsen heeft daar met een vast en redelijk talrijk publiek op zichzelf geen belang bij. Vrij willigers van de Werkgroep Film verzorg den binnen het circuit „IJmond/Zaan- streek” én nu ook voor het IJmondcircuit de administratie en ook coördinerende taken en het punt publiciteit zijn aan hen toevertrouwd. De centrale rol (als „moe derhuis”) binnen het filmcircuit levert ei genlijk alleen maar extra werk op. Voor de staf die uitsluitend uit vrijwilligers bestaat. Overwogen wordt om begin 1980 ook het IJmondcircuit te verlaten. Voor die stap wordt gemaakt moet eerst een vierde partner worden gezocht om het IJmondcircuit in ieder geval overeind te houden. Een filmhuis uit de groep wordt tijdig uitgenodigd de coördinerende taken van Velsen over te nemen. Ook dit om de verandering zonder schokken te laten ver lopen. en Bj. u.: iet u.: ijk •k- )0- )0- ;n, ur ag 00 10- Bij degenen, die twaalf-en-een-half jaar in het ziekenhuis te IJmuiden werkzaam zijn, bevond zich één jubilaris, de heer J. Varkevisser. Hij werd toegesproken door de heer F. J. C. Westerweel, dirigerend geneesheer. De heer Varkevisser kwam in 1966 bij het ziekenhuis in civiele dienst, na jarenlang werkzaam te zijn geweest bij de en i j- sa- )0- .00 ag 00 en .^7 - •W lig- es- 3n- im 35, ide u. 16 de 19 tr., lag ti .15 ind .30 in bin an- 88) te ler 3a, len 55) er- 97) en. 39). tel. 1 Vi/fentwintig en twaalfeneenhalf /aar werk zaam in het Ziekenhuis te Velsen; een feit om feestelijk te vieren Mevrouw Townsend, geboren in Indië, vertrok na de oorlog naar Nederland en kwam in 1954 bij het Anthoniusziekenhuis terecht. „Een collegiale medewerkster” noemde de heer Maes de jubilaresse. Hij overhandigde haar een prachtige kande laar. Na de installatie van de heer Van Stein Callenfels hield deze een inleiding over „Het veranderde technologiepatroon van staalfabricage op grote schaal”. Na een terugblik te hebben geworpen op de perio de voor 1900 schetste hij de ontwikkeling na dat tijdstip die naar zijn zeggen werd beheerst door de kennis van chemische analyses en fysische metingen met behulp waarvan chemische evenwichtsvoorwaar- den konden worden bepaald welke nodig zijn voor een voldoende procesbeheer sing. „De groei in afmetingen van de installa ties is ten zeerste bevorderd door enginee ring en fabricageindustrieën die in staat waren grotere gietstukken te maken; krachtigere walsaandrijving, grotere elec- trische motoren, grotere pijpleidingen en pompen.” Uitvoerig ging spreker in op de proce sontwikkelingsfasen die vooral na het be gin van deze eeuw werd gestimuleerd door de beschikbaarheid van meer be trouwbare en vluggere metingen van ver loop en temperaturen en verbeterde tech niek voor snelle analyse van ijzer, staal- slak en gassen. Godefridus Wilhelmus van Stein Cal lenfels werd in 1917 in Dussen (Bra bant) geboren. Hij doorliep het gymna sium in Tiel en startte daarna in Delft zijn studie natuurkunde. Op 25-jarige leeftijd trad hij in dienst van Hoog ovens. Na een aantal jaren op de afde ling metallurgie en warmtetechniek werkzaam te zijn geweest, werd hij in 1955 hoofd van het research- en be- drijfslaboratorium. In 1965 werd ir. van Stein Callenfels bevorderd tot directeur speurwerk en ontwikkeling en op 7 juni 1974 tot di recteur technologische coördinatie ES- TEL NV. Op 13 november 1975 werd hij benoemd tot directeur research en nieuwbouw van Hoogovens IJmuiden BV en tevens tot lid van het coördina- tieteam Staal van ESTEL N.V., belast met het taakgebied Technologie. Ir. van Stein Callenfels is lid van vele binnen- en buitenlandse vak- en studie groepen. Zo was hij in 1949 mede oprichter van de Stichting „Internatio naal Vlam Onderzoek” en heeft hij meegewerkt aan verschillende com missies van de Europese Research As sociatie van Staalindustrieën en het Internationaal Iron and Steel Institute. Hij is tevens lid van de Council van de Metals Society; op 9 mei 1979 werd de heer van Stein Callenfels in Londen benoemd tot voorzitter van dit genoot schap. Hij is lid van de Hollandse Maat schappij voor Wetenschappen, afde ling Haarlem, en lid van de Nederland se Maatschappij voor Nijverheid en Handel, Departement Nijmegen. De heer van Stein Callenfels is Officier in de Orde van Oranje Nassau en woont in Laag Soeren. Ir. G. W. van Stein Callenfels verklaar de dit tegenover de pers direkt na afloop van zijn benoeming tot voorzitter van The Metals Society. Een club van weten schappers die circa 5000 leden telt en waarvan het hoofdkantoor is gevestigd in Londen. In 1974 ontstaan door samen smelting van de in 1869 gestichte The Iron and Steel Institute en het anno 1908 operende Institute of Metals. Ir. G. W. van Stein Callenfels is de eerste Nederlander die de eer te beurt valt gedu rende één jaar het bestuur van het inter nationale gezelschap te presideren. Vóór de fusie van de twee organisaties was het ir. A. H. Ingen House toenmalig voorzit ter van de directie IJmuiden van Hoogo vens die van 1957 tot 1958 voorzitter was van The Iron and Steel Institute. Overigens was het niet uitsluitend met betrekking tot de technologische kant van de ontwikkeling van de staalfabricage dat de heer Van Stein Callenfels zich optimis tisch uitliet. Over de vestiging van staalin dustrieën in ontwikkelingslanden merkte hij tegenover persvertegenwoordigers op: „Te verwachten valt dat met name in Iran, Egypte, India, Saoudi Arabië, Venezuela en Argentinië een staal industrie van de grond gaat komen. De landen beschikken over grondstoffen en er bestaat ook be hoefte aan het produkt voor eigen ge bruik. Voor zover deze landen echter tot export zullen overgaan wat trouwens Honderdvijftig manden boordevol hya cintennagels, de afzonderlijke bloempjes, vormden vrijdag het basismateriaal voor de mozaiekwedstrijd die na tweemaal uitstel eindelijk op Beeckestijn in Velsen-Zuid doorging. Zestien Velsense scholen deden uiteindelijk mee waarvan de IJmuidense Zeewijkschool met het fraaiste werkstuk voor de dag kwam. Aan weerszijden van het schelpenpad dat achter het landhuis naar de vijvers voert waren s ochtends al de werkvlakken gereedgemaakt. Om half twee begonnen hierop de deelnemende scholen met hun bloemenschilderij, eik naar eigen ontwerp. Veel deelnemers putten uit een en dezelfde inspiratiebron zo bleek uit het resultaat dat om drie uur door een deskun dig jury beoordeeld werd. Niet minder dan vier scholen verwerkten het UNICEF-sym- bool voor „Het jaar van het kind”. Met de drie beschikbare kleuren (wit, rose en blauw) telkens anders toegepast gaf dat toch steeds een heel verschillend effect. De Zeewijkschool gaf een vrije versie van het inmiddels bekende UNICEF-symbool. De vijfde en zesdeklassers die meededen maakten over dit thema tekeningen. De oudercommissie bepaalde de uiteindelijke keus. De grote vlakken in wit, het kinderfi guurtje in rose, en voor de omringende decoratie het goed contrasterende blauw. In de tuinen van Beeckestijn hing vrijdag de bedwelmende hyacintegeur tijdens de prijsuitreiking die door wethouder K. Bijl van groenvoorzieningen werd verricht. De scholen in de kopgroep, elk in aanmerking komend voor een medaille, waren na num mer een de Comitéschool (2), de Eenhoorn- school (3), de Clara Sternschool en als vijfde de Brederodeschool uit Santpoort- Zuid. Het werkstuk van de Professor Gun ningschool werd met een eervolle vermel ding gewaardeerd. Alle deelnemende scho len houden bollenpakketten te goed. VELSEN. Voor het Filmhuis Velsen was 1978 een goed jaar met 82 redelijk bezochte voorstellingen. Op 1 januari van dat jaar kwam een eind aan de samenwer king binnen het filmcircuit IJmond/Zaanstreek. Aansluiting werd gezocht bij een nieuw IJmondcircuit waarbij naast Velsen ook Heemskerk, Heiloo en Castricum zijn aangesloten. Een nieuwe samenwerking, aangetipt in het zojuist verschenen jaarver slag van het Witte Tejater waaronder het Filmhuis ressorteert. Met de inkomsten en uitgaven wist het Witte Tejater gedurende 1978 binnen de hiervoor begrote bedragen te blijven. Het ontvangen gemeentesubsidie van 55.650 over het verslagjaar bleek ruimschoots toereikend voor het wegwerken van op tredende tekorten 53.946,52). Er was een nadelig saldo van 56.650 geraamd over 1978. Het gunstige beeld van inkomsten en uitgaven heeft als resultaat terugbetaling van 1.703,48 aan de gemeente Velsen. i 1» De twee zilveren jubilaressen, zuster Antonella Bouman, verpleegkundige spoedeisende hulp, en mevrouw J. Town send, medewerkster van de linnenkamer, werden toegesproken door economisch direkteur, drs. J. A. M. Maes. Zuster Anto- V De groei van de staalproduktie illus treerde hij onder meer met de produktie- cijfers van 1940 (500 ton per dag) en de „reuzen” die er tegenwoordig 10.000 ton per dag uitbraken. De enorme productie, mede uitgelokt door een snelle technologi sche ontwikkeling, kon mede plaats vin den omdat er eep behoefte bestond aan staal. Zowel voor particulier gebruik als voor produktiemiddelen voor industrie en energievoorziening. Faktoren die daarbij een medebepalende rol speelden waren volgens de heer Van Stein Callenfels de fundamentele technologische grenzen, de mate van beschikbaarheid van grondstof en een energie, de economische grenzen, de kapitaalbeschikbaarheid en de milieu- bepalingen. „Waar de technologie de eerstvolgende 20 jaar geen doorbraak of grote ontwikke lingen zal doormaken met betrekking tot het maken van ijzer en staal zal die tech nologie wel nodig zijn voor gebieden als energie- en grondstofbesparing. Ook op gebieden als milieubeheer, produktverbe- tering, enginering zullen technische pro blemen ontstaan die een geheel nieuwe aanpak vereisen.” - ■F V” F ié* I 1 (Van een onzer verslaggevers) VELSEN. Het was vrijdag tussen, twaalf en één uur een feestelijk uurtje in de aula van het Zeeweg Ziekenhuis te IJmuiden. Zeven jubilaressen en één ju bilaris werden met bloemen en cadeaus in het zonnetje gezet en gefeliciteerd met hun respectievelijk vijfentwintig- en twaalf-en-een half jarige jubileum. VELSEN. De wethouder van perso neelszaken mevrouw A. J. P. van Heel- Montijn houdt woensdag 16 mei geen spreekuur.

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 5