Achterstraat C aan Aqua City Europees Talentenjacht in Spaarnwouderbos F c Eu a Arbeidsbureau geeft seizoenwerk liever aan de werkzoekenden T stemmen op luchthaven vraagt GS mee te werken Dertien tientjes voor vijf dagen bollenpellen O la i» LUCHTHAVEN WIL GELD VOORSCHIETEN VOOR MAATREGELEN TEGEN GELUIDSHINDER Minimumloon voor 15-jarige scholier j H I 1I H 6 IJMOND ZATERDAG I 2 M E I 19 7 9 Z (Van een onzer verslaggevers) T I 1 - UITHOORN. Op de kortst mogelijke termijn wil de luchthaven Schiphol de mensen te hulp komen die de meeste hinder ondervinden van vliegtuiglawaai. President-directeur J. W. Wegstapel van Schiphol zei gisteravond tijdens een forumbijeenkomst van de Stichting Ge luidshinder Schiphol, dat hij voor de woningen die binnen de grens van 65 Kosten-eenheden staan vooruit wil lopen op de uitvoering van de rijksmaatregelen. „Wij hebben het ministerie van verkeer en waterstaat aangeboden het geld voor te schieten. Wanneer een vlotte uitvoering op de financiën zou vastzitten, is dat geen argument meer”. «lli - i 1 Schiphol: snel hulp voor de naaste buren Wegstapel. I. Leeftijd A< I I I v I I I i (Van een onzer verslaggevers) BOLLENSTREEK. De zomer staat er in de verte weer aan te komen. Over een maand breekt voor talloze scholieren de tijd aan van het vakantiewerk. In de Bollenstreek komt men als vanouds veel vingervlugge handen te kort. De bollen moeten gepeld worden. Een intensief, maar saai karwei, waar scholieren zich graag voor aanmelden. Bij het gewestelijk arbeidsbureau in Lisse zag men het liever anders: er staan heel wat werklozen voor de agrarische sector ingeschreven, die in deze maanden niet aan de slag komen. Zodra de vakantiewerkers in augustus de schoolbanken bevolken, doen de bollenbedrijven pas weer een beroep op de werklozen die bij het arbeidsbureau staan geregistreerd. Passagiers en personeelsleden van de luchthaven die van deze mogelijkheid gebruik willen maken, evenals Belgen, Britten en Ieren die in Nederland wo nen, moeten vóór 2 juni persoonlijk op het verkiezingsbureau van de gemeente secretarie in hun woonplaats hun oproe- pingskaart laten omzetten in een ,,kie- zerslegitimatiekaart”. Ook kan men tot en met 23 mei schriftelijk of telefonisch het bureau verkiezingen of mondeling bij een secretarie in een andere gemeen te, een formulier aanvragen voor zo’n kiezerslegitimatiekaart. Binnen de lijn van 65-Kosten-eenheden rondom de luchthaven wonen ongeveer tachtig gezinnen. Volgens de nieuwe luchtvaartwet zouden hun woningen te gen de vlakte moeten en krijgen de bewo ners vervangende huisvesting. Wanneer ze liever blijven wonen waar ze wonen, dan zal de woning verdwijnen zodra de huidige bewoner hem verlaat. Samen met de isolatie van vele honderden woningen in een ruimere straal rond de luchthaven, kost deze operatie een lieve duit Mede hierdoor zit het er wat Den Haag betreft niet in, dat er vóór 1983 wat zal gebeuren. Diens mededeling was voor de door vliegtuiglawaai geteisterde omwonenden van Schiphol het enige houvast op de forumbijeenkomst van de SGS in Uit hoorn. Óf, zoals een bewoner van Nieuwe Meer het zei: „Voor de mensen die vlak naast Schiphol owonen is deze vergade ring wel iets aan de hoogdravende kant. Waar het ons om gaat, is dat het bij ons steeds onleefbaarder wordt. Nu moet zelfs de dokter er aan te pas komen. Een der tienjarige buurjongen heeft het aan zijn stembanden en volgens een professor komt dat door het vliegtuiglawaai. Om dat te overstemmen moet hij zo hard praten, dat zijn stembanden er onder lijden”. Het „hoogdravende” gepraat op de fo rumbijeenkomst was de halfjaarlijks te rugkerende discussie over Kosteneenhe den, dwarswindconfiguratie, gedraaide vierde of pseudo-vijfde baan, vliegtuigbe wegingen, al dan niet omhullende contou renkaarten, microwave landing system en geluidscertificatie. En op grond daarvan een niet aflatend gegoochel met cijfers, die anders uitvallen al naar gelang men zijn stellingen heeft gekozen. Schiphol houdt onverminderd vast aan de aanleg van een vijfde start- en lan dingsbaan als mogelijkheid om de groei 15 jaar 16 jaar 17 jaar 18 jaar 19 jaar 20 jaar 21jaar 22 jaar 23 jaar en ouder DIE ZATERDAG WORDT in het Spaarnwouderbos gestreden om de „Grand Prik Damiate 1979”, een groots wielerspektakel waar door ruim tweehonderd renners aan wordt deel genomen. Damiate Pers organi seert het wielerfestijn in nauwe samenwerking met de Haarlemse wielervereniging Excelsior. Ook dit jaar gaat het weer om een koppelrace over twaalf uur, met vier renners per ploeg. De RLD (en ook staatssecretaris Smit- Kroes van Verkeer en Waterstaat) is dan ook mèt de provincie voor een gedraaide vierde baan. Maar wil daarbij geen grens stellen aan het aantal starts en landingen per jaar. De provincie wil Schiphol „be vriezen” op 180.000 starts en landingen. „Maar de regering”, zei ir. Wolleswinkel, „gaat niet uit van aantallen starts en lan dingen, maar van een maximaal toelaat bare geluidshinder. Die grens wordt vast- ïS- Hansje Ravesteijn heeft zitting in de jury van de talenten jacht en bepaald mede wie er met de GASTENHOEK- bokaal naar huis gaat en de kans kn/gt een plaatje op te nemen Op de foto richt ze haar pistool speels op TROS- coryfee Ivo Niehe. De recente verhoging van de brandstof prijzen kan een gunstig effekt hebben op de geluidshindersituatie. „Hoe duurder de kerosine wordt, hoe eerder de luchtvaart maatschappijen zullen beslissen om nieu we motoren of hele nieuwe vliegtuigen te kopen, die niet alleen zuiniger, maar ook geruislozer zijn”, aldus ir. Wolleswinkel. (Van een onzer verslaggevers) HAARLEM. Het CDA-Statenlid drs. J. Achterstraat heeft Gedeputeerde Sta ten van Noord-Holland schriftelijke vra gen gesteld over het project „Aqua City” te Amsterdam. Het door een particuliere projectontwikkelaar gemaakte plan be helst de bouw van grote hoeveelheden woningen op drijvende pontons in het Oostelijk Havengebied van Amsterdam. De projectontwikkelaar heeft het plan „Aqua City” dezer dagen bij de gemeente Amsterdam ingediend. te: va ke w< N< i i I (Van een onzer verslaggevers) BOLLENSTREEK. Wie in de va kantie aan het werk gaat en ouder is dan vijftien jaar heeft recht op het wettelijk minimum-jeugdloon, als het werk ten minste meer dan een derde van de ge bruikelijke arbeidstijd omvat Het komt erop neer, dat er minimaal dertien uur per week gewerkt moet worden. Bij een vijfdaagse werkweek bedraagt het mini mumloon: MAAR TERWIJL de renners hun pedalen laten draaien en hun rondjes zwoegend vol maken, organise ren wij op het terrein van het parkoers een speelse en vooral muzikale middag. De snel in populariteit stij gende en ooit tot Nederlandse Blondie uitverko ren Hansje Ravesteijn zal er optreden en mijn collega Hans Invernizzi is er de gehele middag aanwezig met zijn combo. Hansje Ravesteijn, die met haar eerste plaatje Silex Pistols ook over de grens succes had, zal ook deel uitmaken van de jury, die de prestaties van de deelnemers aan de talentenjacht zal beoordelen. En ook zal uitmaken wie uiteindelijk gaat tronen met de GASTENHOEKBOKAAL. HET SPAARNWOUDERBOS kan ook nog geschie denis maken, want jurylid K a r e 1 H. H i 11 e uit Castri- cum, zelf werkzaam op het gebied van promotie en platenprodukties, biedt de winnaar of winnares de mogelijkheid aan van een proefopname. „Met de kans op een grammofoonplaat”, aldus Hille. Verder zitten onder meer in de jury onze radio en televisieredacteur WouterHendrikseen Aerdenhouter B 'o b H o e- g e n, directeur van Evenementsreizen, die de winnaar of winnares een reischeque van duizend gulden in het vooruitzicht stelt. „Daarmee kan de winnaar een keuze maken uit een reis uit ons zomerprogramma of het winterprogramma 1979/1980”, aldus Hoegen. bo va Di da di< de si1 17 te VE SCHIPHOL (ANP). Voor de tweede keer in de geschiedenis kan er op de luchthaven Schiphol gestemd worden. GASTENHOEK IS OP ZOEK NAAR NIEUW TA LENT. Naar mannen en vrouwen, meisjes en jongens, die ook muzikaal iets in hun mars hebben. Getalen teerde lezers van deze rubriek hebben nu de kans om naar buiten te treden op een talentenjacht zaterdag 26 mei in het Spaarnwouderbos. Bruto (vuil per week 161,60 f 191,90 222,30 252,60 282,90 ƒ313,20 343,50 f 373,80 ƒ404,10 SCHRIJF EVEN EEN BRIEFJE wie u bent, of u wilt zingen of spelen, of u met banden werkt, u zelf bege leidt of begeleid moet worden. Iets over u zelf ook man of vrouw, leeftijd en als u een fotootje hebt mag u dat ook meesturen. U krijgt het na afloop terug. Adresseer uw briefje aan HAARLEMS DAGBLAD, POSTBUS 507, HAARLEM en zet in de linkerbovenhoek GAS- TENHOEK-TALENTENJACHT. U kunt de brief van zelfsprekend ook op de bus doen bij een van onze kantoren. De inschrijving sluit donderdag 17 mei. Over het tijdstip van optreden en een eventuele voorronde op maandag 21 mei krijgen de deelnemers van ons nog nader bericht. 1 da tet on ve zir vo da de to< B get Hu col de pla Be' E er het in wij wa eer ner wo spt De voi aai op het koi aki no| koi I eer opi ten ter pis hel lijl de me du da ge’ 1 mi St ge I; Maar de NV Luchthaven Schiphol wil meer druk op de ketel zetten. Daarom is de luchthavendirectie in overleg getreden met het ministerie van verkeer en water staat en heeft zij aangeboden om voor de meest dringende gevallen het geld voor te schieten. „We vertrouwen er op dat we binnenkort tot zaken kunnen komen”, al dus Wegstapel. Hoewel vakantiewerkers meestal ver zekerd zijn, kennen bloembollenbedrij- ven een zogeheten 23 dagen-regeling. In de Bollenstreek gebeurt het vaak, dat Het zijn slechts gemiddelde bedragen. Per bedrijfstak zijn er verschillen. Op 1 juli gaan overigens alle bedragen om hoog. Recht op vakantietoeslag hebben vakantiewerkers ook. Eén maand ach tereen werken betekent ruim één dag vakantie. Daar komt zeven procent va kantietoeslag bij. Wie vijftien jaar oud is en nog geen volledige leerplicht heeft beëindigd mag Drs. Achterstraat vraagt GS of het plan mede een antwoord kan zijn op de vraag naar meer woonmogelijkheden binnen Amsterdam en eventueel andere steden in Noord-Holland. Voorts informeert hij of GS van mening zijn dat het plan kan bijdragen tot een betere differentiatie van het wonen op het water. Dit in het kader van de gelijkschakeling van wonen op het water en op het land en de daartoe te maken planologische maatregelen. Het Statenlid wil verder weten of het plan een verruiming kan zijn van de werkgelegen heid in de scheepsbouw. Tenslotte vraagt drs. Achterstraat of GS aan de verwezen lijking van „Aqua City” willen meewer ken, als zijn andere vragen positief wor den beantwoord. In de discussie in het kader van het streekplan voor het Am- sterdam-Noordzeekanaalgebied is de mo gelijkheid van woningbouw in het ooste lijk havengebied ook al geopperd. De ha venfunctie van dit gebied brokkelt lang zaam af en veel ruimte ligt onbenut. Directeur A. N. de Brabander van het arbeidsbureau liet daarover begin dit jaar een zorgelijk geluid horen in zijn jaarver slag. Het arbeidsbureau moest misschien overwegen, de bemiddeling voor vakan tiewerkers op een laag pitje te zetten, gaf De Brabander als voorzichtige suggestie. Het arbeidsbureau heeft gepoogd, bij bedrijven meer belangstelling te wekken om geregistreerde werklozen vroegtijdig in het seizoen aan een baan in de bollen te helpen. De reacties die men tot nog toe in Lisse heeft gekregen zijn voor directeur De Brabander bemoedigend. „Er is een tendens bij de bedrijven om mee te werk en”. Enkele bedrijven hebben inmiddels voor de zomer een beroep gedaan op werklozen uit de Bollenstreek. Het arbeidsbureau werkt dit jaar voor het eerst niet meer mee aan het aantrek ken van buitenlandse studenten naar de bollenvelden. In voorgaande jaren was er veel belangstelling, vooral bij Engelse stu denten. „We stellen ons nu lijdzaam op”, vertelt adjunkt-directeur M. van Spron- jJ- Een woning vlak onder de luchthaven Schiphol gelegd. Wanneer de vliegtuigen stiller worden, kan het aantal vluchten evenre dig toenemen”. sen van het arbeidsbureau. „Wie komt wordt zonder meer geholpen, maar we gaan zelf niet zoeken”. Overigens zullen de buitenlanders toch wel komen. Ook niet alle Nederlandse scholieren trekken eerst naar het gebouw van het arbeidsbureau aan de Heereweg om een duik te nemen in de vacaturebank. Veel scholieren gaan zelf „de boer op” om werk te zoeken. Dat onttrekt zich aan de waarneming van het arbeidsbureau. De mogelijkheden van het bureau in dit opzicht meer voor werkloze agrariërs te doen zijn dus beperkt. Het zal de komende jaren vooral van de houding afhangen die de bedrijven zelf aannemen, zegt De Bra bander. Om een indruk te geven van de aantallen werkzoekenden twee cijfers van vorig jaar: eind juni 1978 stonden 388 mannen en vrouwen in de agrarische sec tor als werkzoekenden ingeschreven. Een maand later waren het er 248. In Lisse neemt men met zekerheid aan, dat het aantal vakantiewerkers in die periode een veelvoud van deze aantallen bedroeg. DEELNAME AAN DEZE talentenjacht staat open voor al onze lezers. Voor iedereen die vocaal of instru mentaal iets te bieden heeft en ook groepen zijn natuur lijk van harte welkom. Iedereen die mee wil strijden om de GASTENHOEKBOKAAL een reischeque en de eventuele mogelijkheid van een eigen plaatje kan dit schriftelijk kenbaar maken aan deze rubriek. Netto (schoon) per week 130,- 150.- 170,- 188,- 206,- ƒ224,- ƒ241,- 258,- 274,- zo goed mogelijk op te vangen met zo min mogelijk hinder voor omwonenden. De luchthaven heeft zelfs becijferd dat een vijfde baan minder mensen geluidshinder zal opleveren dan een (onder meer door de provincie bepleite) draaiing van de be staande Zwanenburgbaan. Het SGS-be- stuur betwijfelt dit vooralsnog, maar de becijferingen waarmee de Rijkslucht vaartdienst bezig is, lijken Schiphol gelijk te geven. „Maar”, zei RLD-man ir. H. N. Wolleswinkel, „dit aspekt zal niet bepa lend zijn voor de keuze die wordt gemaakt voor een vijfde of een gedraaide vierde baan”. Daarmee doelde hij onder meer op de grote planologische en financiële con sequenties van de aanleg van een vijfde bdhn. De luchthaven zou er de Haarlem- mermeerse Hoofdvaart drastisch mee overschrijden. Op 7 juni wordt in het stationsgebouw van de luchthaven een stembureau inge richt met vermoedelijk een electroni- sche stemmachine. Deze maatregel werd, met goedkeuring van de gemeente Haarlemmermeer, door de Schiphol-di- rectie getroffen om hen die 7 juni geen kans zien hun stem voor de Europese verkiezingen in hun woonplaats uit te brengen, omdat zij op de luchthaven zijn, toch in de gelegenheid te stellen mee te doen aan de verkiezingen. Bob Hoegen reischeque HET ZIET ER NAAR UIT dat de talentenjacht veel bekijks zal trekken, want behalve de Grand Prix Dami ate wordt die zaterdag ook nog een toertocht van 35 kilometer gehouden, die voornamelijk door het Spaarnwouderbos voert. Belangstellenden starten die dag tussen 9 en 11 uur ’s morgens bij het Damiatege- bouw aan de Oudeweg in Haarlem en ook die tocht eindigt bij het wielerparkoers in het Spaarnwouder bos. Zodat ook deze sportieve lezers nog getuige kun nen zijn van het optreden van ons nieuwe talent. bedrijven vakantiewerkers voor een maand in dienst nemen, waarbij ze zelf hun werktijd mogen bepalen. Als er dan ook geen normale gezagsverhouding is tussen werkgever en werknemer, is er sprake van een 23 dagen-regeling, waar bij het bedrijf geen premies betaalt voor sociale verzekeringen. De scholieren zijn dan dus niet verzekerd. Scholieren of studenten van wie de ouders particulier verzekerd zijn of een vrijwillige verzekering hebben bij het ziekenfonds, kunnen de premie terug krijgen die de ouders tijdens de periode van het vakantiewerk betaald hebben. Het ziekenfonds weet daar meer van. Wie dit jaar niet meer dan 5843 ver dient maar meer dan honderd gulden belasting heeft betaald kan bij het belas tingkantoor een T-formulier halen om loonbelasting terug te vragen. Het ver zoek daartoe moet uiterlijk eind decem ber 1981 worden ingediend. vakantiewerk doen zonder arbeids kaart. Wie de leerplicht (10 jaar) heeft beëindigd maar jonger is dan achttien, moet wel in het bezit zijn, van een ar beidskaart, ook voor vakantiewerk. I I i I

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 6