Eboli van Francesco Rosi fraai meesterwerk Woody Allen’s Manhattan verbaal grappig, maar te Kennemer koor wint concours TCP knap, Roseland sfeervol Literaire Instuif Voorkomen is beter dan genezen Werkstuk Pijper past bij muzikale aard solist BON RHdeVikler ci/o Countrymusicus Lester Flatt overleden bij start concertserie La Bergamasca stijlvol toonacinqever Herman Brood en e Geïmproviseerde muziek in 't Plein Greg Kihn in Luilaknacht r 1 Recitals in Haarlemse Waalse Kerk begonnen Andere orde Opkomst familieconcert in Amsterdam valt mee Uw budget Zz voor uw eigen mode (iïj is bij ons ’t grootst! MAANDAG 1 4 M E I 19 7 9 •rs Rivieradreef 12, Schalkwijk Grote Houtstraat 8, Haarlem I (Van onze speciale verslaggever) CANNES. De enige pure komedie in Cannes tot nu toe is Woody Allen’s „Manhaften”, een genadeloos, geestig en radicaal-moralistisch portret van de moderne middenklassers. Het verhaal speelt zich af in Manhattan, New York, maar het is evenzeer van toepassing op de vermoeide welvaartssamenleving in Europa. Onderwerp van humor en spot is de mode van de echtscheiding, met als alibi de psychiater, het eeuwig gepraat over huwelijks- en sexproblemen, toegedekt met veel culturele prietpraat. („De nieuwe pornografie”, noemt Woody Allen dat.) de •fi- PC m. n te- re ik te iet m- io- ir- iel rd ia- JC- iet en nd :er m- en en 10- .20 =TMODE J Na zijn „klassieke” tragedie „Interiora” - waarin hij zelf niet meespeelt - zien we Woody Allen nu weer terug als de nar van Koning Welvaart - tegelijk slach toffer en criticaster - naast o.a. Diane Keaton, Mariel Heming way (de kleindochter van de schrijver Ernest Hemingway) enMeryl Steep, die in korte tijd bekend werd door „Holo caust” en „The deer hunter”. Een Franse krant noemde Woody Allen al de „Molière van New York”. Zijn geestigheid be rust op een intelligente analyse van wat er om hem heen allemaal gebeurt, en in de zalen van Can nes zijn de lachsalvo’s niet van de lucht. Toch is „Manhattan” als film komedie (muzikaal geheel steu nend op de nostalgische werking van Gershwin) niet echt geslaagd. Daarvoor is de stroom van grap pen te uitsluitend verbaal; er staan geen of nauwelijks beeld- grappen tegenover. Te veel thea ter dus en te weinig film, ondanks de prachtige openingssequens met beelden van het knotsgekke, dolgedraaide Manhattan. Dam mode per meter van Dam mode per meter Van Dam 4^ mode per mete Dam mode per meterVan Dam mode per metervan Dam mode per mete Concertagenda voor 3 jazz, rock en show vy JU (Van onze kunstredactie) I JOHAN VAN KEMPEN (ADVERTENTIES) ?n V- en tal r/h te, w- Naam: Adres: Plaats: GEMMA COEBERGH Han Bennink op avontuur JOHN OOMKES 3 1 Berber Hoving (blokfluit en flauto tra- verso), Staas Swierstra (barokviool) Henk Dekker (klavecimbel) en de voor de plot seling in het ziekenhuis opgenomen Renée Bosch ingevallen gambist Rainer Zipper- ling presenteerden zich als fijnzinnige en evenwichtige musici wier hechte samen werking, ook met een vervanger in de groep, niets te wensen overliet. In hun goed doordachte en van voldoen de afwisseling voorziene programma wa ren ook de sonate in C grote terts van Archangelo Corelli voor viool en basso continuo en Bachs lieflijke sonate in F groot voor fluit (altblokfluit in dit geval) en klavecimbel het aanhoren meer dan waard. De grandioze Fantasia Chromati- ca van Jan Pietersz Sweelinck werd door klavecinist Henk Dekker voornaam en indringend opgezet, en werken van min der bekende componisten als een suite voor blokfluit en continuo van de Franse componist en gambaspeler Louis Caix d’Hervelois en de 17e-eeuwse Italiaanse componist Marco Uccellini, Aria over La Bergamasca vormden een stijlvol en aangenaam besluit. Aldus bleek al onmiddellijk in de ter opening gespeelde triosonate in a klein van Georg Philipp Telemann (altblokfluit, viool en basso continuo), terwijl ook de triosonate in b klein van Handel (traverso, viool en basso continuo) een transparante en gave uitvoering kreeg, met vitaal spel in de snelle en soepele gratie in de langza me delen. En ook de tot slot klinkende Aria over het Italiaanse, uit Bergamo afkomstige danslied „La Bergamasca’, vormde een uitstekend visitekaartje voor de onder deze naam opererende groep. (Van onze kunstredaktie) HAARLEM. Het Kennemer Vrou wen Koor heeft op het Concours te Wer kendam dat zondag werd gehouden, de eerste prijs gewonnen met lof van de jury. HAARLEM. Doorgaans is het jazz- aanbod in Haarlem niet van dien aard dat je er over naar huis kunt schrijven, laat staan in de krant. Natuurlijk, de serie concerten in het Haarlems Concertge bouw heeft wat meer gewicht gekregen en trekt in toenemende mate bezoek, maar dat laat niet af dat in een stad waaruit zoveel klasserijke musici voortgekomen zijn een echt centraal qctiepunt ont breekt. Ook de Haarlemse Jazz Club is dat om haast overklaarbare redenen de laatste jaren niet geweest. der pardon de levens van anderen vernie tigt. WOODY ALLEN, DE REGISSEUR VAN MANHATTAN „Als je daarover moet schrijven, nou, sterkte!”, zo smaalt één van de jeugdige bezoekers» als hij laat weten niet de zin in te zien van waar Mengelberg en consorten mee bezig zijn. Ik moet toegeven dat de musici daar vaak zelf voedsel aan geven door zelfs in de meest extatische momen ten van collectieve waanzin feitelijk toch streng individualistisch bezig te zijn. Toch vormt de Pool in de elf stormachtige jaren van zijn bestaan nog altijd één van de betere conglomeraten van practisch geïm proviseerde muziek, met met name Ban- nink als een rusteloze geest. Hij is het die voortdurend op zoek is naar nieuwe mogelijkheden om stemming te kweken, als het moet door middel van bamboestokken of de combinatie van een mondharmonica en megafoon. Juist echte vindingrijkheid en gevoel voor alertheid Van eeh heel andere orde was het optre den dat het voortreffelijke 12-mans sterke Duitse oudestijlensemble, het Blue Rose land Orchestra, zaterdagavond verzorgde in de Haarlemse Jazz Club. Het oorspron kelijk uit Göttingse studenten gerekru teerde gezelschap is in vergelijking met een eerdere kennismaking zo mogelijk nog sterker bepaald door de traditionele voorbeelden als Fletcher Henderson, de vroege Duke Ellington, Don Redman en Clarence Williams. De initiatieven in de achtmans sterke blazerssectie gaan vrijwel onophoudelijk uit van de drie saxofonistenTklarinettisten met de turbulente Engelsman Alan Pas kin (ooit met Günther Hampel al in de HJC) als fraaiogend en scherpsoliërend middelpunt. Tot de mooiste nummers van het stemmingmakende optreden behoren gouden klassiekers van Henderson als My verhoogt de humor van ICP’s nog altijd wonderlijke musique d’ ameublement. In dat laatste nummer verlenen springe rig verlopende tempowisselingen de juist zo noodzakelijke pit aan het bronzen, bij na big band-achtige geluid van de Duit sers. Verantwoordelijk voor die accenten is de adequaat reagerende slagwerker Wolfgang Jordan. Pretty Girl en D-Natural Blues, Ellingtons Black Beauty met verstilde trompetsolo van Engelhard Schatz en de Rocky Moun tains Blues van Redman. (Van onze kunstredactie) HAARLEM. Vanavond besluit de Li teraire Instuif Haarlem het seizoen in folkcafé De Teerling aan de Kleine Hout straat 58 te Haarlem met twee vertrouwde gasten. De Tsjechische dichteres en beel dend kunstenares Jana Beranova en de Haarlemse liedjeszanger Paul Marselje dragen c.q. zingen voor uit eigen werk. Op tv- Lm. bekend zal zijn geweest, vormde het in 1927 geschreven Pianoconcert van Willem Pijper, dat overigens beslist geen klanken in zich bergt die het, gehoor van vandaag nog kunnen schokken. Pijper laat zich in deze eendelige, maar toch meervoudig sa mengestelde compositie, zowel harmo nisch als ritmisch van een tamelijk gema niëreerde kant zien. En tijdens bepaalde passages is er zeker weleens aanleiding om te denken: geef mij dan de échte Gershwin of de échte Ravel maar. Ed Spanjaard, de assistent-dirigent van het Concertgebouworkest, die nu in Pij pers Pianoconcert als solist optrad, heeft destijds al tijdens zijn eindexamen van het Muzieklyceum (toen ook met Joop van Zon aan de directielessenaar) met dit werk furore gemaakt. De compositie past uitstekend bij de muzikantennatuur van deze dirigent-pianist, omdat het geen spe ciale eisen stelt aan welk temperament dan ook en het in een partituurgetrouwe uitvoering de eigen image eigenlijk al au tomatisch meekrijgt. Met Van Zon als coördinator van alle instrumentale stemmen en Spanjaard in de met helder toucher en virtuoze tech niek gerealiseerde obligaat-achtige piano partij, maakte dat er van Pijpers Piano- concert-zonder-lyriek suggestieve indruk ken aan het publiek konden worden afge geven. .im hts ;en ing vel Laat het niet zover komen dat door diefstal uw liefste bezittingen verdwijnen, uw inventaris wordt vernield, of nog erger brand wordt gesticht. Laat PARAMASTER, HET UNIEKE COMPLETE INBRAAK BEVEILI GINGSSYSTEEM (met lage installatiekosten) uw huis en haard, uw have en goed, winkels, bedrijven, huizen, banken, instellingen, scholen, kantines etc. beschermen. Met passief infra-rood en radar. Met een luide sirene, met alarmapparatuur voor alarmoverdracht naar politiepost - privé of andere centrale. leu- rie. im- [en. nts- >ro- am- 2.40 m- an- De xee an es to ten lat 23 zal tai- nu- ur- op, na- lal. ige. iur- .eu- eve nal rta- >ro- >ro- rie. 'fi- nk an- 1.10 Pi- reï, tv- •ni- ial. .15 ro- rd: ali- im- lio 1 en de en Ld. ir. In de stricte zin des woords gaat het bij voornoemde improvisatoren niet om jazz musici, al zijn het stuk voor stuk wel lieden die met de Amerikaanse bop en de free zijn grootgebracht. Van zin voor tra ditie is evenwel weinig sprake of het zou den de haast lullige intermezzi te midden van de sterk individualistisch bepaalde wanorde moeten betreffen. Benninks ci taatje van In a sentimental Mood en Mis- ja’s blueswalsje, waarop Bailey daadwer kelijk de dansvloer uitprobeert. De Vilder beveiligings- specialisten vertellen u er alles over en maken voor u een compleet beveiligingsplan. Aan gepast aan uw speci fieke situatie en wen sen volgens richtlijnen van Stichting Tech nisch Bureau ter Be vordering van Schade preventie. Stuur nu de bon in. Ook geafficheerd staan de namen van de in een gedeeltelijk nieuwe be zetting actief gebleven Sweet d’Buster, de Amerikaanse highschool-rockfor- matie de Rubinoos en Peewee and the Specials, de uit Castricum afkomstige VPRO-huisband. Aanvangstijden en de voorverkoop adressen worden op een later tijdstip bekendgemaakt. HAARLEM. Haarlem krijgt in de traditioneel luidruchtige luilaknacht ondanks haast onoverkomelijke orga nisatorische moeilijkheden toch weer een nachtelijk popfestival in de Beij- neshal. Als topattracties van een groots, opgezet festival zijn Herman Brood, de Amerikaanse Greg Kihn Band, de Engelse Radio Stars en de Bintangs aangetrokken. JA, IK WIL MEER WETEN OVER PARAMASTER HET UNIEKE COMPLETE INBRAAK BEVEILIGINGSSYSTEEM Telefoon: Opsturen in open enveloppe. Frankeren met 45 ct. Van een heel ander kaliber en ook veel indrukwekkender is „Eboli”, de nieuwe film van Risi’s landgenoot Francesco Ro si. De maker van beroemde films als „Sal vatore Giuliano”, „Handen boven de stad”, „De zaak-Mattei” en „Doorluchtige kadavers” (1975) bevestigt met dit nieuwe meesterwerk ondubbelzinnig zijn mees terschap. De film is gemaakt naar de autobiogra fische roman „Christus is tegengehouden bij Eboli” van Carlo Levi. Deze schrijver, schilder en medicus was voor de oorlog lid van een links-liberale organisatie in Tu rijn en werd door het fascistische bewind wegens zijn activiteiten verbannen naar Lucanië in het arme uiterste zuiden van Italië. Lucanië werd Eboli in de film en Levi wordt gepersonifieerd door Gian Ma ria Volonte, naast -Irene Papas, Francois Simon, Lea Massari en Alain Cuny. In dit boeren-bergland, ver en afgesne den van de wereld en de geschiedenis, ontdekte Levi een bestaan van mens en dier waarin de misère nog verwerkt wordt met een zekere waardigheid, anders dan bijvoorbeeld in Palermo of Napels, waar de ellende als het ware allang het gezicht van de verrotting heeft. Het beeld dat Rosi bij Levi oproept in de waarneming en bewustwording („Mijn eigen bewustwor ding”, zegt de regisseur) is buitengewoon oprecht: weliswaar anti-spectaculair en anti-sentimenteel („Aan het medelijden van de toeschouwer heeft niemand wat”), maar van buitengewone schoonheid en overtuiging. BEVEILIGINGSTECHNIEK - ELECTROTECHNISCH INSTALLATIEBUREAU TROMPSTRAAT 21 - TEL. 02550-11965 POSTBUS 506, 1970 AM IJMUIDEN’ De optredens in de schnabbelsfeer zijn ook al op een hand te tellen en daarom is het verheugend te constateren dat het Schalkwijkse buurt- en jongerencentrum ’t Plein wat kan bijdragen aan het scha mele aanbod. Elke zondagmiddag wordt er in het centrum achter de Spaarnehal gejamd, met uitzondering van de midda gen waarop een vaste attractie is gecon- tractueerd. Afgelopen zondagmiddag bleek de als Instant Composers Pool geaf ficheerde naam dit keer te bestaan uit een kwartet met Misja Mengelberg (piano), Han Bennink (slagwerk, saxen, trombone en wat al niet meer) en hun buitenlandse vrienden Peter Brötzmann (saxen, baskla rinet) en de Engelse gitarist Derek Bailey. Er was ook eigenlijk genoeg te beluiste ren, waarmee op een breed publiek kan worden ingespeeld: Rossini’s bruisende ouverture „L’Italiana in Algeri”, twee de len uit Francks vaak nogal Wagneriaans klinkende symfonisch gedicht „Psyche”, het openingsdeel uit de „Oxford”-symfo- nie van Haydn als representant van de klassieken en tenslotte Kodaly’s met veel raffinement georkestreerde Dansen uit Galénta. Het was, zoals in ons voorbericht over deze serie al was aangekondigd, ditmaal Joop van Zon docent aan het Swee- linckconservatorium en niet voor de eer ste keer als dirigent voor ons nationale ensemble die het orkest in alle werken, met inachtneming van stijl en karakter, goed en mooi liet klinken. Te mooi zelfs, zou je kunnen zeggen, in de Dansen van Galanta; in die zin dat een fraaie estheti sche klank primair werd gesteld. Via zijn beeldende en de details model lerende directiegebaren die soms aan de bezigheden van een goochelaar doen denken op de folklore geënte muziek weleens tegengehouden, waardoor in sommige gedeelten de artistieke ruimte ontbrak die het geheel onder één grote, van curve wisselende spanningsboog moet brengen. Het enige programma-onderdeel dat aan de gemiddelde toehoorder zeker on- voor minstens tweederde gevulde zaal te Het koor staat onder leiding van me vrouw Olga Ongena. Meer een tragi-komedie, een politieke Wel te verstaan, is „Caro Papa” (Lieve Papa) van Dino Risi, met Vittorio Gass- man en Aurore Clement. Daarin wordt anno nu een multinationale grootindustri eel ten tonele gevoerd, die geen enkel reëel contact met zijn jonge zoon heeft. Beetje bij beetje ontdekt hij dat deze als student betrokken is bij een geheimzinnige politie ke groep, die zoiets als een aanslag of een ontvoering in haar schild voert. De vader is ook achter een bepaalde datum geko men en probeert koortsachtig het contact met zijn zoon te versterken, met hem te praten, hem te begrijpen. Maar misschien is het te laat Risi heeft met deze film vol humor in beeld en dialoog de crisis in een Italiaanse familie van de grote bourgeoisie willen vertellen. In het generatieconflict laat hij een stukje van de oorzaken achter het terrorisme zien, waarvan overigens nie mand weet wat zijn gezicht is. „Caro Pa pa”, die eindigt met een smartlappige ver zoening tussen de zoon en de deerlijk geknauwde vader, is blijven hangen tus sen politieke keuze en satire. Het lijkt natuurlijk heel aardig en genuanceerd het publiek sympathiek te stemmen met de industrieel, maar intussen is het wel zo dat diezelfde man aan de lopende band zon- NASHVILLE (UPI). Lester Flatt, de veteraan in de countrymuziek die gedu rende 25 jaar de ene helft vormde van het befaamde bluegrass duo Flatt and Scruggs, is vrijdag in Nashville, Tennes see, na een langdurige ziekte aan een hartaanval overleden. Flatt is 64 jaar geworden. Banjo-picker Earl Scruggs en hij vormden hun duo in 1948. Ze traden op zwel op country-carni vals als in Carnegie Hall. Het land doorkruisende met hun band, The Foggy Mountain Boys, werden ze beroemd door hun Foggy Mountain Bre akdown, het thema voor de film Bonnie and Clyde en de ballad Jed Clampett, uit de televisieserie The Beverly Hillbillies. AMSTERDAM. Uiteindelijk bleek de opkomst voor het eerste van de serie van vier Familieconcerten in het Amsterdams Concertgebouw nog mee te vallen. Al was de belangstelling voor abonnementen vooral aanvankelijk schrikbarend klein*, via een ruime verkoop van losse kaarten, kwam het Concertgebouw dan zaterdagavond toch nog in de acceptabele situatie voor een kunnen spelen. HAARLEM. Zaterdagavond ging in de Waalse Kerk het concertseizoen 1979 van start, hetgeen betekent dat er tot en met 6 oktober a.s. iedere zaterdagavond in genoemde sfeervolle ruimte muziek zal worden gemaakt. Volgens de geldende formule zal dat overwegend barokmuziek zijn en neemt titulair organist Kees Rosenhart een vijftal concerten voor zijn rekening waarbij hij, behalve het Friederichs-orgel, klavecimbel en muselaar zal laten klinken. Behalve Rosenhart werken vele andere solisten en ensembles aan de serie mee, zoals het barokensemble La Bergamasca dat zaterdagavond in een vrij behoorlijk gevulde kerk het spits afbeet. De Indiase zangers Lata Mangeshkar geeft drie concerten in ons land: 26 mei in de Jaap Edenhal in Amsterdam, de vol gende dag in het Congresgebouw in Den Haag, en maandag 28 mei in de Doelen in Rotterdam. De vijftigjarige zangeres is ’s-werelds onbetwiste platenkoningin: bijna dertig duizend platen zong ze vol. Haar liederen, klassiek en modern, in het Hindi en diverse Indiase talen, kunnen niet alleen op platen worden besluisterd. Ze werden ook gebruikt in meer dan 1800 films. Deze wereldrecords brachten haar naam in het Guiness Book of Records. ëQO

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 11