I RS «■wrw i 1 ■h Arsenal in twee fasen naar winst ■i iwi Wm Ml. 13 1 4 M E I 19 7 9 1 s ...M. - jMAANDAG ,11 F” SPORT Zinderend slot Cupfinal (Van onze sportredactie) Utrecht-verdediger Joop Wildbret ontwijkt een tackle van Dick Beek. Ben Schubert volgt het gebeuren op afstand. Haarlem fantasieloos I De aanvoerder van Arsenal, Pat Rice, met de felbegeerde beker. >re IS op AD HEESBEEN z aiing Ajax ontziet” experimenterend Sparta I eek ’lus- (Van onze sportredactie) HAARLEM. Hoewel Haarlem-trai- ner Barry Hughes na afloop van de kleur loze confrontatie tegen FC Utrecht zicht baar moeite had om zijn teleurstelling over het 0-0 resultaat te verbergen, wei gerde hij in zijn nabeschouwing al te somber te doen over de perspectieven van zijn equipe om ook het volgende seizoen op het hoogste voetbalplatform actief te blijven. „Er is nog niets verlo ren”, orakelde de oefenmeester later. „In feite is de situatie nog ongewijzigd geble ven. We zijn alleen een punt ingelopen op NEC. Gezien het programma van de overige ploegen (lees degradatiekandida ten, red) is er nog van alles mogelijk. Wanneer we vandaag echter hadden ver loren, was het voor ons beslist gebeurd geweest.” Petescu had zijn laatste man Luuk Bal- kestein uit het centrum van de defensie weggehaald en hem gekoppeld aan rech terspits Ling. Voorts was middenvelder Louis van Gaal omgeturnd tot vrije verde- Rensenbrink: „Na afloop van die in terland zei Zwartkruis me, dat ik maar eens moest nadenken over mijn toe komst in het Nederlands elftal. Die opmerking heeft bij mij nogal wat vra gen opgeroepen. Ik wil van Zwartkruis precies weten wat hij daarmee heeft bedoeld”. Rensenbrink is bereid zich beschik baar te blijven stellen voor Oranje. „Ik voel me best in staat in het Nederlands elftal te spelen. Er is gesuggereerd, dat ik geestelijk moe zou zijn. Dat is onzin. Ik wil graag voor Oranje uitkomen, maar dan zal Zwartkruis wel aan be paalde voorwaarden moeten voldoen”. In groep twee van de voorronden van het toernooi om het Europese kam pioenschap heeft Cyprus voor een ver rassing gezorgd door in Nicosia Roe menië een gelijkspel (1-1) af te dwin gen. Beide doelpunten vielen snel ach- Opstellingen: Haarlem: Boersma, Mase field, Huyg, Van den Berg, De Vries, Haar, George, Van de Ban, böckling (Beek), Lensen (Verkaik), De Kip. FC Utrecht: Van Breukelen, Flight, Van de Vlag (Schubert), Wildbret, Van Tame- len, De Kruik, Van Staa, Tervoort, Go- zems, Dimmendaal (Van Doorn), Rietveld. 3 1 1 0 1 2 0 1 0 1 2 2 7 4 2 1 10-3 6-6 6-5 1-9 LONDEN. Chaotische taferelen, de sidderende apotheose van de Cup-final, de befaamde Engelse finale om de natio nale voetbalbeker. Tweeëntwintig spe lers lieten hun emoties de vrije loop. Huilend, niet wetend wat te doen, stort ten diverse spelers van Manchester Uni ted terneergeslagen op het „heilige” gras van het Wembley-stadion, terwijl even verderop een tiental Arsenalspelers uit zinnig van vreugde om de nek van Alan Sunderland viel. Hij stond daar ineens, op het moment dat iedereen zich gereed maakte voor een verlenging en liet het buitenkansje niet onbenut. Doelman Bai ley raakte slechts half de voorzet van Rix en van dichtbij haalde Sunderland gena deloos uit: 3-2. Hoe weinig liggen hemel en hel van elkaar vandaan. Met nog vier minuten te spelen kon Arsenal de winst bijna niet meer ontgaan. De in de eerste helft opge bouwde 2-0 voorsprong (doelpunten van Talbot en Stapleton) was nog steeds on aangetast. Alleen een wonder zou Man chester United naast de Londenaren kun nen brengen. Al vijf kwartier lang tracht te Manchester de opgelopen schade onge daan te maken, zonder enig succes. Maar Manchester bleef komen en probeerde het geluk af te dwingen. Een vrije trap op rechts in de 86ste minuut luidde het begin van de sensatie in. Couple bracht de bal hoog voor het doel. Jordan ving het leer met zijn .borst op en bediende McQueen, die de bal van dichtbij langs Pat Jennings schoof: 2-1. De honderdduizend supporters op Wembley gingen er nog eens goed voor zitten. Kwam Manchester United nog langszij? En dan, het wondér. Manchester maakte zich meester van de bal, met de bal aan de voet „rommelde” Mclllroy zich een weg naar het Arsenal-doel. Hij passeerde twee spelers, draaide het strafschopgebied in en tikte de bal onder de uitgelopen Jen- Ajax gewoon niet anders partij geven dan we vanavond hebben gedaan”. nings door: 2-2. In twee minuten tijd had Manchester United het onwaarschijnlijke verricht; de stand was weer gelijk. Manchester-trainer Dave Sexton: „De wedstrijd eiste alles van de jongens, om dat we voortdurend tegen een achter stand moesten opboksen. Toen we toch nog langs Arsenal kwamen, dachten de spelers al aan een adempauze voor de verlenging en op dat vitale moment was even de concentratie weg”. In de laatste minuut kon Manchester niet nogmaals datzelfde staaltje vertonen. En de wereld stortte ineen toen scheids rechter Ron Challis het eindsignaal blies. Arsenal had gezegevierd. het 's loe Man lilen an de rijs .6,12, schil :o’n vice. in- lijk oge- diger. Voor het eerst in zijn carrière en vermoedelijk zou het ook voor het laatst zijn geweest als Ajax wat doelbewuster had gewerkt. Omdat Ray Clarke weer eens het leven de symbool was van de onmacht van Ajax, bleef de schade voor Sparta echter beperkt tot 1-0. Zelfs die treffer zou ach terwege zijn gebleven als Van Gaal zijn trainer in de 15de minuut niet nadrukke lijk in het ongelijk had gesteld. Petescu is er zich terdege van bewust dat Van Gaal eigenlijk een te speelse voetballer is om hem achter zijn laatste linie op te stellen. Om die reden had de Roemeen zijn pupil voor de wedstrijd nog extra op het hart gedrukt om van alle avontuurlijke acties af te zien. Desondanks waagde Van Gaal zich al na een kwartier vanuit de eigen verdediging aan een solo, die abrupt eindigde bij Lerby: 1-0. Die meevaller had Ajax moeten inspi- Of behoud van eredivsisie voetbal voor Haarlem de nog resterende competitie- wedstrijde een reëel uitgangspunt is, is overigens nog maar de vraag. In vergelij king met voorgaande jaren herbergt het team aanzienlijk minder kwaliteit. Vooral het ontbreken van een spelmaker op het middenveld en een produktieve centrum spits zijn er de oorzaak van dat Haarlem, een paar duels uitgezonderd, nauwelijks iets opvallends heeft gepresteerd en ui terst moeizaam de punten bij elkaar heeft gesprokkeld. De volgelingen van Hughes moeten het voornamelijk hebben van in zet, maar ook dat sorteert steeds minder effect. De laatste vijf wedstrijden, die Haarlem nog resten, zal duidelijk moeten worden of er op die basis voldoende pun ten verzameld kunnen worden om de drei gende degradatie definitief af te wenden. Die instelling van de tegenstander bood Ruud Krol in ieder geval de gelegenheid om weer wat initiatieven te ontplooien. De Amsterdammer fungeerde meestal als ex tra middenvelder en gaf daarmee te ken nen dat hij het nodige vertrouwen heeft in voorstopper Piet Wijnberg. De in Hilver sum wonende eerstejaars-Ajacied werd daardoor het laatste tussenstation voor Schrijvers. Wijnberg voerde die taak met zijn snelheid, spelinzicht (als jeugdspeler was hij altijd spits) en zelfverzekerdheid uitstekend uit. Wijnberg lijkt dan ook de opvolger te zullen worden van Pim van Dord, die zijn rentree opnieuw heeft moe ten uitstellen omdat hij andermaal herin nerd is aan zijn achillespeesblessure. „Het is zo goed als zeker dat Van Dord weer zal moeten worden geopereerd, maar dat kan pas gebeuren als hij geen reren tot een doeipuntenfestijn. Kansen waren er genoeg, corners trouwens ook, omdat Sparta in paniek vaak geen andere oplossing wist te bedenken dan de bal maar over de eigen achterlijn te trappen. Het uitblijven van die verdiende tref fer was voor de Haarlem-oefenmeester aanleiding om in de tweede helft via het uitwisselen van Danny Lensen voor Chris Verkaik en Joop Böckling voor Dick Beek nog meer pressie uit te oefe nen, maar hun inbreng leverde niet het gewenste effect op. Het forceren van de winst resulteerde vlak voor tijd nog in een uitstekende kans voor FC Utrecht de enige in deze ontmoeting maar invaller Van Doorn faalde alleen voor Boersma. niet in staat om er een echte wedstrijd van te maken. Te veel spelers (vooral Valke en Holverda) konden niet duidelijk maken dat zij gehoor hadden gegeven aan de oproep van hun club om bij Ajax te voet ballen. De Rotterdammers brachten slechts éénmaal een tegenbezoek aan doelman Piet Schrijvers en hielden daar zowaar nog een corner aan over. Voor het overige was Sparta erg behoudend inge steld en vertrouwde het op de kwaliteit van doelman Pim Doesburg, die zich on bedreigd tot de uitblinker van zijn team wist op te werken. Dat zijn ploeg slechts bij hoge uitzon dering een einde had kunnen maken aan het eenrichtingsverkeer, schreef Petescu toe aan het feit dat hij nauwelijks be schikt over aanvallers: „Van Zoest en Morgan ben ik kwijt. Bovendien moest ik ook Van Staveren in de rust vervangen, omdat hij weer last kreeg van een oude blessure, een spierscheuring. We konden (Van' onze sportredactie) AMSTERDAM. Voornamelijk dank zij de improduktiviteit van Ajax mocht trainer Mircea Petescu van Sparta zater dagavond in de waan verkeren dat de door hem bedachte goocheltrucs niet eens zulke slechte vondsten waren. De met overdreven angstgevoelens naar Amsterdam gekomen oefenmeester was vooral in verdedigend opzicht zo nadruk kelijk op de experimentele toer gegaan, dat Ajax een van zijn prettigste competi tieduels had moeten kunnen afwerken. Dat alleen Sdren Lerby er één keer in slaagde om te scoren was dan ook niet zozeer de verdienste van Sparta als wel een tekortkoming van Ajax. Zes spelers van Arsenal vieren hun succes in bad. V.l.n.r.: Pat Rice, Frank Stapleton, Graham Rix, Brian Talbot, Pat Jennings en David O'Leary. De United-spelers waren nog steeds in de zevende hemel toen Arsenal opnieuw de aftrap'nam. De bal kwam op links bij Brady, die Rix de diepte instuurde. Hij ontweek een tackle en zette de bal op hoop van zegen voor. De twintigjarige Gary Bailey kwam uit zijn doel, maar zag de bal van zich wegdraaien en wist het leer slechts met de vingers te beroeren. En daar stond dan, zoals gezegd, Alan Sun derland, die direct toesloeg. FC Utrecht kan wat dat betreft na de puntendeling bij Haarlem weinig meer gebeuren en het heeft dan ook alle reden om tevreden te zijn met dit resultaat. Minder content kunnen de dicipelen van trainer Han Berger zijn over het vertoon de spel. De Utrechtse formatie hield er een zeer defensieve spelopvatting op na en weigerde bovendien met enig enthousi asme koers te zetten richting Haarlem- poortwachter Rob Boersma, die derhalve een van de rustigste middagen in zijn voetbalcarrière meemaakte. Han Berger: „Deze wedstrijd moet voor het publiek als kijkspel uiterst vervelend zijn geweest. Het is bepaald niet zo dat wij bewust het accent op de verdediging heb ben gelegd. Haarlem heeft ons door zijn offensieve spel in die rol gedrukt. Een ander punt is, dat wij de laatste weken duidelijk minder zijn gaan spelen. Ener zijds komt dat door het vertrek van Van Veen (naar Amerika, red.) en anderzijds door de blessures van een aantal potentië le basisspelers, zoals Carbo, Witbaard en Vriezen. Door het wegvallen van Van Veen moet er plotseling anders worden gevoetbald. Dat gaat niet zonder proble men, want Van Veen was onze spelbepa ler en topscoorder. Door zijn afwezigheid is de ploeg het zelfvertrouwen een beetje kwijtgeraakt.” Voor wie dat argument niet geldt, is Joop Wildbret, die samen met doelman Van Breukelen een hecht sluitstuk vormt van de Utrechtse afweer. In eendrachtige samenwerking zorgden zij er voor, dat Haarlem geen bres kon slaan in het voort durend onder druk staande Utrechtse bol werk. Illustratief voor het Haarlemse overwicht was de hoekschopverhouding: last meer heeft van de ontsteking in zijn been”, aldus trainer Cor Brom, die aan Wijnberg duidelijk de voorkeur heeft ge geven boven Zwamborn. Brom, die zich met zijn elftal vanaf vanmiddag zal voorbereiden in Wasse naar: „Het elftal dat vanavond tegen Sparta speelde, zal hoogstwaarschijnlijk ook dinsdag in de bekerfinale tegen Twente in Rotterdam voetballen”. Slechts een klein vraagteken staat ach ter de naam van Clarke, die kort voor tijd met een enkelblessure moest uitvallen. Clarke is een van de velen die voorlopig nog onder contract staan bij Ajax (Brom: „Alleen met Everse en Erkens wordt nog onderhandeld”), maar zaterdagavond werd de vraag weer actueel of een van beide partijen daar wel gelukkig mee moet zijn. Tegen zijn oude club Sparta toonde Clarke nog weer eens aan dat hij niet in het systeem van Ajax past. JAN PREENEN 21-1. Ondanks dat overwicht slaagde de aanvalslinie er slechts sporadisch in ge vaarlijk door te komen. Alleen Joop Böck ling ditmaal opererend op de rechter vleugel was een paar maal dicht bij een doelpunt, maar zijn schoten misten de juiste richting of werden gepareerd door Van Breukelen, die zich bovendien enkele malen onderscheidde bij acties uit de tweede lijn van Douglas George en de hardwerkende Martin Haar. Barry Hug hes: „Wat wij missen is een creatieve speler in de voorste lijn. Het gaat allemaal veel te krampachtig. Ons probleem is het hele seizoen al doelpunten maken. Dat kunnen we gewoonweg niet”. Een week eerder bij Vitesse mocht Ajax maar liefst 20 hoekschoppen nemen. Dat die geen enkel effect sorteerden, kwam omdat er totaal geen sprake was van fantasie. Dat verrassingselement ontbrak ook zaterdagavond weer toen Ajax de bal 18 keer vanuit de hoek van het veld in het spel mocht brengen. De Amsterdammers konden zich dat echter permitteren, zoals ook Clarke, Ling, Arnesen, Everse, Schoe naker en Tahamata het zich konden ver oorloven om nauwelijks te missen kansen over het hoofd te zien. Sparta, dat het aan het eind van het vorig seizoen vooral aan Ajax had te dan ken dat het in twee weken tijd buiten alle beschikbare prijzen viel, was namelijk ter elkaar in de eerste helft. Ankoestia bracht in de 30ste minuut Roemenië op voorsprong. Een minuut later scoorde Kayafas voor 8000 toeschouwers de gelijkmaker. De stand in groep twee is: 1. Spanje4 2. Roemenië4 3. Joegoslavië.3 4. Cyprus3 Het bestuur van de Liga betaald voetbal van de Westduitse voetbalbond heeft aan vier clubs, die uitkomen in de tweede liga een licentie voor het nieu we seizoen geweigerd. Het betreft FC Würzbur ’04, Kickers Offenbach, 1 FC Saarbrücken en FC St. Pauli. Rensenbrink praat met Zwartkruis Eerder besloot de tweede ligaclub FC Augsburg al geen verzoek voor een nieuwe licentie als profclub in te dienen. De clubs hebben veertien dagen de tijd om tegen de beslissing van de Liga betaald voetbal in beroep te gaan. John Frandsen, de Deense midden velder van PEC Zwolle, ziet af van zijn voornemen aan het einde van de com petitie naar zijn vaderland terug te keren. Frandsen tekende een nieuw contract, dat hem voor nog eens twee jaar aan PEC Zwolle bindt. Carry Steinvoort en Tjeerd van ’t Land te kenden voor één seizoen bij. (Van onze sportredactie) BRUSSEL. Bondscoach Jan Zwartkruis heeft vandaag een ge sprek met Rob Rensenbrink over diens toekomst in het Nederlands elf tal. Rensenbrink had om dat gesprek vorige week in een brief aan de bonds coach gevraagd naar aanleiding van de beslissing van Zwartkruis om hem tijdens de wedstrijd Polen-Nederland te vervangen.

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 13