i j eerste grote ronde-zege aure Tweede dag EK tumen bevestigt moordende concurrentie it p Hartog valt Finales per onderdeel FTrir neem ’ns een eenpansgerecht. 5% extra verstandig met energie móet toch haalbaar zijn: Zoetemelk: r w w ih MAANDAG 1 4 M E I 19 7 0 SPORT door Govert Wisse door Jan Blijboom ‘1 Op nippertje Achterstand Uitslagen Ronde van Spanje Nerveus Uitslagen r Genoegdoening voor Jody Scheckter J Roemenië met Comaneci Ruslands schrikbeeld (ADVERTENTIE) weep t uit. icole >raad iatste Vlein- irong zeede ndert p het zon- ip de j om :una) donk lera- arke 'itter een a en i en jven >ond Angel Nieto won de race in de 125- klasse, voor de Fransman Thierry Espie. Peter Looyestein eindigde bij de 50-cc achter Lazzarini en Rolf Blatter. Tijdens de grote prijs van Zweden was Gerrit Wolsink succesvol. Wolsink won de vierde grand prix die meetelt voor het wereldkampioenschap motorcross door middel van een overwinning in de tweede manche na een vierde plaats in de eerste. De Belg Harry Everts heeft zijn voor sprong om de wereldtitel motorcross 125- cc in de Nederlandse grand prix door middel van twee manche-overwinningen riant uitgebreid. Maar vraag niet hoe. Want hoewel de Russin, gestimuleerd dor het onfortuin van haar voornaamste rivale, alles eruit haalde wat er in zat, bleek het een dub beltje op zijn kant of dit goud was tóch nog in Roemeense handen terechtgeko men, namelijk in die van de opnieuw verrassend sterke Emilia Eberle, die een glanzende serie van spotternijen met de zwaartekracht volkomen verdiend geho noreerd zag met een 9.90. Gevoegd bij de waardering van vrijdag kwam de kleine pupil van Bela Karoly 0.05 te kort om Nadia’s mislukking alsnog mei goud te compenseren. Emilia Eberle. Het kan bijna niet anders of deze Roemeense loopt over enige maan den prompt in de met edelmetaal gevulde voetsporen van Nadia Comaneci. Haar twee zilveren medaillesook op de balk bewees ze voor de tweede maal binnen 24 uur achter de onwaarschijnlijk goede Na talia Shaposhnikova (na de 9.95 van de eerste dag nu 9.90) een topper te zijn tonen met de tweede plaats in de eind- In deze strijd om de absolute hegemo nie in het damesturnen tussen Rusland en Roemenië hebben de andere Oostblok landen van lieverlee een achterstand op gelopen die voorlopig niet is in te halen. Een van degenen die het langst hebben geprobeerd de race tussen de twee groot machten bij te houden, is Oost-Duitsland. Maar nu opnieuw de resultaten hebben aangetoond dat het een overigens hoogstaand acteren op het tweede plan blijft, wordt er, volgens Oostduitse officials, niet langer meer hardnekkig gejaagd op het bereiken van de absolute top. doordat de benzine op was. De Canadees werd daardoor slechts als zevende afge vlagd. En hoe verging het Jan Lammers? Beroerd eigenlijk. Hoewel de Zand- voortse coureur zich wel als tiende en voorlaatste klasseerde op twee ronden achter Scheckter, was hij verre van ge lukkig met zijn tot nog toe beste presta tie in zijn eerste Formule 1-seizoen. Lammers: „Ik ging als 21e van de 24 rijders .weg. Na enkele ronden voelde ik al dat mijn remmen slecht functioneer den. Ik moest het pedaal helemaal tot op de bodem intrappen om enige vertra agde and- ■ker- uits- het ZOLDER. Hij was door Ferrari aangetrokken als kopman. Jody Scheck ter, de opvolger van Carlos Reutemann, diende het wereldkampioenschap in de Formule 1 terug te brengen in Italiaan se handen. De in Monte Carlo woonach tige Zuidafrikaan kon echter de hem toewezen toppositie in het begin van dit seizoen niet waarmaken, want Gilles Villeneuve, de tweede rijder van Ferra ri, eiste met twee Grand Prix-overwin- ningen (Zuid-Afrika en Long Beach) al le aandacht voor zich op. Voor Scheck ter waren slechts tweede plaatsen weg gelegd. Tot zondag dan. Op het zonover goten circuit van Zolder maakte de Zuidafrikaan voor het eerst de hoogges pannen verwachtingen van Enzo Ferra ri, de schatrijke eigenaar van de ren stal, waar door de spannendste Grand Prix van België sinds jaren op zijn naam te schrijven. Nadia Comaneci op een van de meest spannende onderdelen: de brug ongelijk. Als eerste was Natalia Shaposhnikova na twee mislukkingen, waardoor de vaart helemaal uit haar oefening verdween, met een waardering van 9.50 nog zeer schap pelijk beloond. Een goede gelegenheid voor de Europe se kampioene haar suprematie op dit on derdeel eens duidelijk te onderstrepen. En dat werd haar noodlottig. Want tijdens het overspreiden van de hoge legger een onderdeel uit het herenturnen greep ze mis. Het gevolg: een smak waarbij ze als een zoutzak op de grond terecht kwam; half versuft en zich nauwelijks realise rend hoe vernederd ze lag uitgeteld. En dat terwijl juist dit onderdeel tot een van haar sterkste punten mag worden gere kend. Het kostte de Roemeense ook in Denemarken razend populair prompt het pakken van een derde gouden medail le, die nu een prooi werd van Elena Muchina. imen rk en uden in 25 t van noest rt O. >n de reede kop. lerde -voor Alleen het maximaal haalbare staat op de verlanglijst van het Sovjet-sportgebeu- ren. En zolang er nog niet van een ondub belzinnige suprematie sprake is, worden zo snel mogelijk alle denkbare middelen te baat genomen daar verbetering in te brengen. Een vingerwijzing in die denk richting was de mededeling afgelopen za terdag vlak voordat de toestelfinales be gonnen, dat Elene Muchina op last van hogerhand was teruggetrokken voor het onderdeel evenwichtsbalk. Gezien de pun- tenachterstand van de vorige dag op de gegadigden voor de medailles was ze bij voorbaat kansloos. En vanuit zo’n positie aantreden past niet in de Russische top- sportfilosofie. Dat overigens juist op dit enorm hoge niveau het kleinste foutje van doorslagge vende betekenis kan zijn vandaar de bezeten jacht naar absolute perfectie in het Oosteuropese gebied ondervond Al in Parijs-Nice hervond Zoetemelk dit voorjaar zijn supervorm van 1974. Zoete melk bereikte dat jaar met zijn bekende regelmatigheid de absolutie top. Maar het was snel afgelopen. Een afschuwelijke tuimeling in de Midi Libre (in Valras) kluisterde hem de rest van het seizoen aan bed. Zijn organisme was zodanig ver stoord, dat de behandelende geneesheren verklaarden: „Het zal vijf jaar duren voor hij fysiek weer helemaal de oude is.” Ze kregen tot nagenoeg de dag afgemeten gelijk. Vanaf 1975 was Zoetemelk voortdurend weer een van de betere renners. Hij klom nog steeds goed, was niet slecht in de tijdritten, maar zijn prestaties waren lang niet meer zo konstant als voorheen. De ene dag was het alles, de dag erna niets meer. Het enige voorspelbare was eigen lijk zijn tweede plaats in de ronde van Frankrijk. Zoetemelk berustte erin. Hij verdiende goed zijn geld, pakte regelma tig een etappewedstrijd en ook nog twee klassiekers (Waalse pijl ’76 en Tours-Ver- sailles ’78) mee. De fysieke wederopstanding van Zoete melk ging gepaard met de wisseling van ploegleider. Louis Caput maakte plaats voor de slimme Jean-Pierre Danguillau- me, vorig jaar zelf nog renner. Zoetemelk controleerde de ronde van Spanje van begin tot einde. Hij deed slechts afstand van zijn gele trui voor een ploegmakker, Christian Levavasseur. Op de cruciale momenten reed hij weg van zijn tegen standers en hij gaf ten opzichten van Galdos, Pollentier, Van Impe nimmer één seconde toe. Voorlopig kan uit deze Europese titel strijd in Kopenhagen de conclusie worden getrokken dat nog slechts twee landen met kopzorgen nieuwe methodes moeten ontwikkelen en vervolmaken: Roemenië om de bereikte positie minstens te conti nueren en Rusland om koste wat kost de in wezen geringe verschillen weg te werken en in een voorsprong om te zetten. Vandaar de vrijwel zekere veran dering binnenkort in de Russische trai- ningsaanpak om in plaats van zes nu maar zeven dagen in de week de touwtjes strakker te gaan aanhalen; naar voor beeld van wat Bela Karoly en zijn echtge note al enige tijd als ideale trainingsduur zien. Een griezelige ontwikkeling, die steeds meer een pleidooi gaat worden voor het vaak verguisde „deelnemen toch belangrijker dan winnen”. Paardpsprong: 1. Nadia Comaneci (Roe 19.775 punten; 2. Maxi Gnauck (OD1) 19.550; 3. Natalia Shaposhnikova (Sov) 19.525; 4. Elena Muchina (Sov) 19.475; 5. Martina Marloesova (Tsj) 19.250; (Van onze sportredactie) IMOLA. Wil Hartog is tijdens de race in de 500-cc klasse om de grote prijs van Italië ten val gekomen. Hartog reed op dat moment in een zekere tweede positie. Kenny Roberts won de race. Voor Jack Middelburg was een zevende plaats weggelegd. een ace, srke uit- iden Ste- „We ista- one- itste lada illes. 200 had p de In het bijprogramma leverde de Bel gische uitgave van het Europees kampi oenschap voor Renault 5-wagens een overwinning op voor de Nederlander Stam, die ook al tijdens de training de snelste was. Stam leidde van start tot finish en werd onbedreigd winnaar. Vos werd derde op 10.46. Toine Hezemans eindigde zaterdag als tweede in de eerste race van de procarserie, voor BMW-sportwagens van het type Ml. Winnaar werd de Itali aanse formule één-coureur Elio de An gelis. De derde plaats was voor de Zwit ser Clay Regazzoni. Van de negentien gestarte coureurs haalden er zeven de finish. Tot de uitvallers behoorden Ma rio Andretti, Niki Lauda, Nelson Piquet en Jacques Laffite. COLMENlAR VIEJO. De uitslag van het eerpte gedeelte van de 18e etappe van de Ronde van Spanje, 155 km van Avila naar Colmenar Viejo, luidt: 1. Miguel Maria Lasa (Spa) 4.43,25; 2. Christian Seznec (Fra) 1.22; 3. Vicente Belda (Spa) z.t.; 4. Jose Suarez Cueva (Spa) 1,25; 5. Ludo Loos (Bel) 1.27; 8. Joop Zoetèmelk (Ned) z.t.; 37. Cees Bal (Ned) 4.45,11; 45. Adri van Houwelingen (Ned) .451,47; 53. Frits Pirard (Ned) 4.55,17; 60. Jan van Houwelingen (Ned) z.t. Duit uitslag van het tweede gedeelte van de 18e etappe van de Ronde van Spanje, 105 km van Colmenar Viejo naar Azuqueca, luidt: 1. Cees Bal (Ned) 2.43,55; 2. Gonzales Linares (Spa) z.t.; 3. Martinez Heredia (Spa) 2.46,30; 5. Frits Pirard (Ned), 9. Jan van Houwelingen (Ned), 17. Adri van Houwelingen (Ned), 20. Joop Zoete melk (Ned), alien in dezelfde tijd als Martinez Heredia. De uitslag van de 19e en laatste etappe van de Ronde van Spanje is: 1. Fons de Wolf (Bel) 84 km in 1 uur, 57 min. 31 sec., 2. Adri van Houwelin gen (Ned), 3. Christian Seznec (Fra), 9. Frits Pirard (Ned), 30. Joop Zoetemelk (Ned), 32. Cees Bal (Ned), 36. Jan van Houwelingen (Ned) alien zelfde tijd. Eindstand bergklassement: 1. Yanez (Spa) 95 punten; 2. Belda (Spa) 65; 3. Zoetemelk 47. Eindstand ploegenklassement: 1. Kas 284.57,15; 2. Miko 284.59,15; 3. Molinier 285.04,49. Eindklassement: 1. Joop Zoetemelk (Ned) 194 uur, 57 minuten en 5 seconden; 2. Francisco Galdos (Spa) op 2.43; 3. Michel Pollentier (Bel) op 3.21; 4. Manuel Esparza (Spa) op 3.22; 5. Faustino Ruperez (Spa) op 5.51; 6. Lucien Van Impe (Bel) op 6.30; 1’. Pedro Torres (Spa) op 6.49; 8. Felipe Yanez (Spa) op 7.41; 9. Christian Sez nec (Fra) op 8.03; 10. Alphons de Wolf (Bel) op 10-01. De overige Nederlanders: 45. Cees Bal op 54.23; 48. Adri van Houwelingen op 59.42; 54. Frits Pirard op 1.12,06; 55. Jan van Houwelingen 1.23,22. Eindstand puntenklassement: 1. De Wolf 249 punten, 2. De Jonckheere 173, 3. Zoetemelk 139. KOPENHAGEN. In de nacht van vrijdag op zaterdag is binnen het Russi sche kamp tot ver in de kleine uurtjes indringend van gedachten gewisseld op welke manier de achterstand op Roeme nië, opgelopen tijdens de eerste dag van de Europese tumkampioenschappen, zo spoedig mogelijk kon worden wegge werkt. En dat voor de Russen inderdaad goede renenen bestaan zulke gesprekken te voeren, bewees ook het verloop van de gebeurtenissen op de tweede dag: twee maal goud voor Nadia Comaneci tegeno ver Natalia Shaposhnikova en Elena Mu china elk „slechts” eenmaal. tweede man, Gilles Villeneuve. De snelle Canadees, die door een aan rijding met Clay Regazzoni al in het begin terugviel naar een 22e plaats profi teerde van het feit, dat de een na de ander uitviel. Villeneuve liep ziendero gen in op de koplopers. In de 63e ronde stak hij met een nieuwe ronderecord Didier Pironi voorbij en nestelde zich zodoende op een derde plaats. Lafitte was nog ver weg, maar de Ferrari-rijder zette zijn achtervolging toch door. Ville neuve had, zo bleek, te veel van zijn wagen gevergd. De scharlaken bolide bleef 400 meter voor de finish steken Dat Scheckter uiteindelijk met zo’n grote voorsprong 15 seconden voor Jacques Lafitte zou eindigen, lag niet in de lijn van de verwachting, maar paste wel uitstekend in het beeld van de ruim anderhalf uur durende race, die liefst 13 uitvallers telde. De Belgische Grand Prix, bijgewoond door 75.000 toeschou wers, gaf voor het eerst dit jaar geen eentonige en stomvervelende optocht van wagens te zien. Na de suprematie van Ferrari in Zuid-Afrik^ en Long Be ach en de overmacht van Ligier in Ar gentinië, Brazilië en Spanje, was het een verademing te zien hoe de race in Zolder zich ontwikkelde. Depailler en Lafitte leken op de vierde afgetekende Ligier-zege van dit seizoen af te stevenen, maar Alan Jones en Jody Scheckter dwarsboomden de plannen van de Franse rijders, die de snelste tijd in de training hadden gemaakt. Alan Jones, derde in Long Beach, heeft zelfs 18 ronden op kop gelegen. De Williams- bolide was echter niet bestand tegen het fanatieke sturen van Jones. De Austra liër moest in de 41e ronde met ontste- kingsproblemen naar de pits. Lafitte en Depailler kwamen daar door opnieuw op kop. Dat duurde ech- rangschikking van de eerste dag aan dat het hoogst bereikbare nog slechts een kwestie van tijd is. Een onderdeel dat bij Emilia Eberle nog wat meer moet worden uitgediept en ver fijnd, is de vrije oefening. Dat kan worden vergeleken met het bijslijpen van een hoogwaardige diamant totdat de absolute schittering is bereikt. En dan staat er sinds deze Europese kampioenschappen nota bene alweer een volgend Roemeens talent te trappelen om een greep naar de macht te doen: Melita Ruhm. ging teweeg te brengen. Om toch rede lijk door een bocht te komen, moest ik 40 tot 50 meter eerder remmen dan nor maal. Verder was mijn koppeling niet in orde en tot overmaat van ramp kon ik in de laatste 20 ronden niet op volle toeren draaien, omdat mijn toerenbegrenzer 'niet goed werkte. Ik kon niet vol gas geven, anders had ik mijn motor opge blazen. Doordat ik al meteen met proble men aan de wagen kreeg te kampen, heb ik wat ongemotiveerd gereden. Ik ben meer bezig geweest met allerlei mecha nische mankementen dan met echt ra cen, en daar baalde ik van. Bovendien voelde ik me conditioneel niet optimaal, doordat ik enkele dagen een lichte griep heb gehad. Dat merkte ik wel.” Door de zege van Jody Scheckter en de tweede plaats van Lafitte is opnieuw duidelijk geworden dat Ferrari en Ligier de toonaangevende stallen zijn van dit jaar. Dat komt goed tot uiting in de stand om het wereldkampioenschap: Scheckter leidt met 25 punten gevolgd door Lafitte (24), Lotus-rijder Reute mann (21), Villeneuve en Depailler (bei den 20). 6. Vera Cerna (Tsj) 19.125; 7. Emilia Eberle (Roe) 19.050; 8. Katarina Rench (ODD 18.975. Brug met ongelijke leggers: 1. Elena Muchina (Sov) 19.700 punten; 2. Emilia Eberle (Roe) 19.650; 3. Maxi Gnauck (ODD 19.600; 4. Nadia Comaneci (Roe) 19.350; 5. Eva Mareckova (Tsj) 19.200; 6. Natalia Shaposhnikova (Sov) 19.100; 7. Catherina Rensch (OD1) 19.000; 8. Vera Cerna (Tsj) 18.750. Balk: 1. Natalia Shaposhnikova (Sov) 19.850 punten; 2. Emilia Eberle (Roe) 19.600; 3. Nadia Comaneci (Roe) 19.250; 4. Zsuzsa Kalmar (Hon) 19.100; 5. Robyn Kessler (Zwi) 19.000; 6. Locja Matraszek (Pol) 18.800; 7. Eva Mareckova (Tsj) 18.750; 8. Irina Goreva (Bulg) 18.000. Vrije oefening: 1. Nadia Comaneci (Roe) 19.600 punten; 2. Natalia Shaposhnikova (Sov) en Elena Muchina (Sov) 19.200; 4. Emilia Eberle (Roe) en Katharina Rensch (ODD 19.150; 6. Vera Cerna (Tsj) en Eva Mareckova (Tsj) 18.950; 8. Diliana Gloetsjeva (Bui) 18.450. De totale medailleverdeling: 1. Roemenië 3x goud, 3x zilver, lx brons; 2. Sovjet-ünie: 2 2 2; 3. Oost-Duitsland Oil. Op het onderdeel vrije oefening zijn twee zilveren medailles uitgereikt en geen bronzen. De vijfdaagse van Duinkerken is be slist in de individuele tijdrit van zaterdag. Het nieuwe Belgische troetelkind Daniël Wilems won deze rit tegen het uurwerk overtuigend. Voor het overige was de wedstrijd een sprintersfestival voor de Belgen. Marc de Meyer won drie ritten, De Vlaeminck twee en Willems één. Naast Willems heeft Bert Oosterbosch in deze vijfdaagse van Duinkerken laten zien dat hij een toekomstig wihnaar van korte etappewedstrijden kan worden. Ooster bosch bezette in het eindklassement de tweede plaats. Eindklassement: 1. Daniel Willems (Bel) 22 uur, 46 min. 6 sec.; 2. Bert Oosterbosch (Ned) op 49 sec; 3. Jean-Luc van de Broucke (Bel) op 51 sec.; 5. Leo van Vliet (Ned) op 1 min. 46 sec.; 8. Hennie Kuiper op 1 min. 55 sec.; 11. Jan Raas op 2 min. 17 sec.; 16. Cees Priem op 2 min. 40 sec.; 18. Martin Havik op 3 min. 24 sec. De Italiaan Giuseppe Saronni heeft de eerste wielerweek in Zwitserland volledig beheerst. In de Ronde van Romandië won hij twee ritten. Saronni liet zich in de afsluitende tijdrit, gewonnen door de Noor Knut Knudsen, niet meer verrassen. Eindklassement: 1. Saronni (Ita) 21 uur, 49 min. 26 sec.; 2. Baronchelli (Ita) op 1 min. 4 sec.; 3. Lubberding op 1 min. 8 sec.; 13. Van de Velde op 4 min. 3 sec.; 14. Pronk op 4 min. 10 sec.; 43. Schuiten op 16 min. 9 sec. MADRID (ANP). In zijn tiende sei zoen als beroepswielrenner heeft Joop Zoetemelk zijn eerste overwinning in een grote nationale ronde behaald. Hij deed het in de minst waardevolle, de Vuelta. Niettemin was het een voortreffelijke prestatie. Zoetemelk was de tweede Ne derlander die er na Jan Janssen (Vuelta ’67) in slaagde. reur van luro- een Ko- leeft 49- ver-| 1978 van wed- ieuw 3000 van van ;eko- De vier- :er is iden tono uder miel dan rdal Seie- Kor- i de t op tan. ster-1 (est- i iard dar- elde idse ■rste Uitslag: 1. Scheckter (ZAf) met Ferrari, 298,34 km in 1.39.59,53 (gem. 179.018 km/uur); 2. Lafitte (Fra) met Ligier, 1.40.14,89; 3. Pironi (Fra) met Tyrrel, 1.40.34170; 4. Reutemann (Arg) met Lotus, 1.40.46,02; \5. Patrese (Ita) met Arrows, 1.41.03,84; 6. Watson (Ier) met McLa ren, 1.41.05,83; op een ronde: 7. Villeneuve (Can) met Ferrari; 8. Stuck (WD1) met ATS; op twee ronden: 9. Fittipaldi (Bra) met Copersu- gar; 10. Jan Lammers (Ned) met Shadow; op drie ronden: 11. Jarrier (Fra) met Tyrrel. ■ir Jacques Lafitte (links) toont zich een goede verliezer en feliciteert de winnaar Jody Scheckter breed lachend met diens opmerkelijke succes. ter niet lang. Patrick Depailler, win naar van de Grand Prix van Spanje, eindigde in de vangbekken en Lafitte, de overgebleven Ligier-rijder, zag in zijn spiegels Jody Scheckter uit het niets opdoemen. De Zuidafrikaan, die na 20 ronden nog 18 seconden achter stand had op de Fransman, liep per ronde anderhalve seconde in. Zestien ronden vóór het einde had Scheckter Lafitte, die zijn zenuwen haast niet meer de baas kon, te pakken. Op de eindstreep, na zeventig ronden, bedroeg Scheckters voorsprong liefst 15 secon den op Lafitte, die op het laatst nog bedreigd leek te worden door Ferrari’s De pijnlijke ervaring voor wereldkampioene Nadia Comaneci. Boven: het moment waarop ze na het overspreiden van de hoge legger mis grijpt. Onder: in de val kijkt de Roemeense nog verbaasd omhoog. Een fractie later zal ze met een harde klap neerkomen.

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 15