v: I I I 5 Damiate Pers 1 In 1] h' H r I SPD mFUR UBEORORA □I Umuider Courant NOTITIES OVER: De politiek zware lading die de EG-verkiezin- gen voor Bonn hebben, door Hans Amesz. Een samenleving die nog steeds handelt of er nog wat te verspillen valt, door Ton Nillissen. jta w ji M MAANDAG 1 4 M E I 19 7 9 1 I r I I Ml I w*' 4 Een werelddeel met miljoenen vluchtelingen, bewerkt door Ton Nillissen. F L i W fl i z Afrika, continent vol vluchtelingen ■ir Helmuth Kohl ■Hr Franz Josef Strauss De c I 1 I i ■fr Helmuth Schmidt ir Otto von Habsburg I rt- Keizer Bokassa de Eerste I I I SVP geen verzoeken meer I f 147,50 Kohl wil eens erkenning I I I I Het lijkt ook een doodlopende weg op deze vriendelijke wijze te proberen het energieverbruik terug te dringen. zelfs de belangrijkste reden van het vluchtelingenprobleem. Derde reden is tenslotte de overal in dit wereldddeel oplaaiende vrij- heids-o or logen. Mogen de redenen daartoe vaak respectabel zijn en een poging de knellende neo-koloni- ale overheersing af te schudden, feit blijft, dat het niet alleen de strijdende partijen zijn, die onder het geweld lijden maar vaak meer soms de burgerbevolking in stad en dorp. Voorbeelden hiervan liggen evenzeer voor het oprapen: Angola, Mozambique, de Westelijke Sahara en de Hoorn van Afrika. De conferentie in Arusha die zich vooral bezighoudt met jurididsche vraagstukken, zal, zoals gezegd, op de korte termijn weinig concreets te bieden hebben. Maar zoals altijd is de waarde tenminste, dat een aantal direct betrokkenen buiten de hete schijnwerpers van de dagelijkse po litiek met elkaar kan praten over een van de grootste problemen op het Afrikaanse continent. Men blijft energieverslindende apparaten kopen en gebruiken. Naar schatting heeft momenteel eenderde van alle huishoudens een diepvrieskist of -kast. De verwach ting is, dat dit begin tachtig de helft zal zijn en tegen 1990 aan zelfs twee derde. Over het energieverbruik alleen dit: een diepvriezer verbruikt glo baal 750 kilowattuur per jaar, een kleurentelevisie 150 kwu en de tota le verlichting in een huis, gemiddeld 650 kwh. De vaatwasmachine staat bij on geveer negen procent van de gezin nen. Verwacht wordt, dat dit per centage .tegen 1986 verdubbeld zal zijn. En van trommeldrogers, of erger, DIRECTIE: Damiate Pers b.v Mr H. C van der Mije HOOFDREDACTIE Jos L. Lodewijks E. Koning H vro SI ziek het gem al t ven Hag besl tapl Drir kosl I vei acl sta pr< zie lan vei „sc ex] ste uit kei ree mi en: wc i V mei voo den voo bou terl aml van sen. bak dige situatie is, dat de wereld door het wegvallen van de olie-export uit Iran, er wat eerder met de neus op is gedrukt. Of we zo vriendelijk zouden wil len zijn om eens te proberen of we ons energieverbruik met zo’n 5 pro cent kunnen terugdraaien, was vo rige maand het beleefd verzoek van het Nederlandse kabinet. De lampen wat minder vroeg aan, eens kijken of er wellicht een lamp uit kan blijven, de verwarming wat minder hoog. Minister Tuijnman (Verkeer) voegde daar ook nog aan toe, dat hij het op hoge prijs zou stellen als de Nederlandse automo bilist zich eens aan de wet zou gaan houden, dat wil zeggen, zijn snel heid op de weg zou beperken tot het maximum van honderd kilometer per uur. Of al deze beleefde verzoeken aan het Nederlandse publiek iets zullen uithalen, kan pas medio augustus worden gemeten, maar de top van het ministerie van Economische Za ken liet al in maart blijken, dat het zeer moeilijk zal zijn om energie besparing voor burgers aanvaard baar te maken. En het lijkt duide- voor het opsouperen van de voorra dige energie. Alleen dit soort maat regelen zal ertoe kunnen leiden, dat de verspillingsspiraal wordt door broken. En men zou het voorstel van de energiedeskundige van de Indu striebond NW, A. Schravemade, eens serieus kunnen nemen om Ne derland elke dag even zonder stroom te zetten, in plaats van dat idee weg te lachen of te negeren. Het betrekkelijk kleine ongemak dat al die maatregelen met zich meebrengen kan ons dan misschien vast gewennen aan het echte onge mak dat ons aan het einde van deze eeuw op energiegebied te wachten staat. Wie beweert, dat deze toekomsti ge energiecatastrofe aan ons voor bij kan gaan heeft gelijk en onge lijk. Gelijk omdat bij werkelijke be zuinigingen nü (rond de vijftien procent) de samenleving de tijd zou worden gegund te zoeken naar veili ge en schone energie-alternatieven; ongelijk omdat die samenleving lie ver de zondvloed aan haar kinderen en kleinkinderen gunt, dan zelf nu wat in te leveren. Fffz ''■■i Vluchtelingen uit het Harar gebied zoeken een heenkomen voor de strijd in Ethiopië BUREAU: Redactie en administratie: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden postbus 18, 1970 AA IJmuiden tel redactie: 02550-15389 na kantoortijd: 02208-3577 tel. adm.. 02550-15437 en 16450 postgiro: 273107 telex: 41866 ADVERTENTIES: telefoon 023 - 31 90 53 GROENTJES: gerubriceerde advertenties, uitsluitend telefoon 023 - 31 92 72 ABONNEMENTEN: - bij vooruitbetaling - per maand per kwartaal per post per jaar per post losse nummers buitenland per kwartaal BEZORGKLACHTEN maandag t/m vrijdag van 18.30-19 00 uur zaterdags van 11.30-12.30 uur Uitsluitend telefoon: 02550-10519 voor Santpoort 023 31 90 53 Oudeweg 12-14, Haarlem tel. 023 - 31 90 53 oream uwror inhwtnaHotwmrrterlal am Het leek de vorige week wel oor log in de Amerikaanse staat Cali fornia. Er werden aanslagen ge pleegd, doorgaans brave burgers stonden met vuurwapens tegenover elkaar en het op elkaar inrijden met auto’s mocht zich in een plotselinge populariteit verheugen. En dat alles omdat in Californië de benzine op de bon ging. De opwinding die toen ontstond in deze doorgaans zo zonnig en on bekommerd voortlevende staat, mag worden beschouwd als een klein voorproefje van wat de we reld en dan vooral het zogeheten ontwikkelde Westen, te wachten staat aan het einde van de jaren tachtig. Net zomin als in de Verenigde Staten de al jarenlang voortduren de stroom publikaties, waarschu wingen en voorspellingen over de snel afnemende energievoorraden, door het publiek ook maar een se conde serieus werden genomen, zo min is in Nederland het besef door gedrongen, dat het uit is met het maar raak rijden, stoken en ver lichten. Het enige onverwachte in de hui- 14,80 42.60 56,50 167,70 220,50 0,75 daar staat tegenover dat de CSU van Frans Josef Strauss de zoon van de laatste Oostenrijkse keizer, Otto von Habsburg, als nummer drie op haar lijst heeft gezet. Von Habsburg is voorbestemd om een „belangrijke” rol te spelen. Hij is voorzitter van de oer-conservatieve Europese Unie, is onlangs Duitser geworden met behoud van zijn Óos- tenrijkerschap, onderhoudt de meest hartelijke betrekkingen met dubieuze regimes in Zuid-Afrika, Namibië en Rhodesië. Van hem stamt de gedachte om in tijd van nood, bijvoorbeeld bij een terroris tische bedreiging, alle macht voor een langere periode in handen van één man te leggen. De SPD heeft dit alles aangegre pen om een „zwartboek” over Von Habsburg te publiceren. Zijn kandi datuur voor Europa wordt een „be lediging voor alle democraten” ge noemd, die tekenend zou zijn voor de opvattingen van de CSU en ook de CDU. Deze laatste partij heeft zich namelijk niet gedistantiëerd van Von Habsburg. lijk, dat als de Nederlandse consu ment het nut van besparingen niet inziet of geen of weinig geloof hecht aan berichten over gebrek aan energie, verzoeken van welk kabi net danook weinig zullen uithalen. van waanzin-artikelen als elektri sche broodmessen, tandenborstels, elektrische blikopeners, elektrische vruchtenpersen etc. stijgt de omzet gestadig. Op de Nederlandse wegen wordt een honderd kilometer per uurrij- der nog steeds aan alle kanten voor bijgescheurd en een blik in de huis kamers ’s avonds leert, dat we volop in het schijnsel zitten, nog steeds lijken te prefereren boven enige be zuiniging. De conclusie ligt voor de hand. Met voorlichting via actualiteiten rubrieken of brave spotjes net voor de STER-reclame, zal werkelijke zoden aan de dijk zettende energie besparing niet worden bereikt. Vriendelijke suggesties en verzoe ken van het kabinet evenmin. De enige remedie lijkt het botte opleggen: het rantsoeneren van brandstof, autoloze zondagen, kei harde politiecontrole op het nale ven van de honderd kilometer per uur-verplichting, rantsoenering van elektriciteit en gas en een zware energiebelasting op produkten waaraan niemand echt behoefte heeft en alleen maar geschikt zijn Ttiïa Het zal ook duidelijk zijn, dat de Afrikaanse staten niet overlopen van meelevendheid als weer een eindeloze stoet van duizenden be rooide vluchtelingen binnentrekt. Zelf geconfronteerd met enorme problemen, zelf vaak nauwelijks in staat om de eigen bevolking ade quaat op te voeden of op te leiden, hebben deze staten weinig voordeel te verwachten van de binnentrek kende vluchtelingen, over het alge meen zonder enige ontwikkeling en afkomstig van het platteland. De meeste landen zien in het op zetten van grote landbouwprojec ten dan ook de enige mogelijkheid de stroom op te vangen. Maar dat kan alleen uiteraard in die landen die voldoende vruchtbare grond tot hun beschikking hebben. Er zijn weliswaar vele internatio nale organisaties die al vele jaren miljoenen dollars fourneren om de meest dringende nood te leningen, maar een bijkomende moeilijkheid daarbij is, dat de Afrikaanse landen terecht menen, dat deze hele proble matiek hun eigen pakkie-an is. En derhalve in toenemende mate hun reserves hebben ten aanzien van die hulp uit het buitenland. Donderdag eindigt in Arusha in Noord-Tanzania, de conferentie over het Afrikaanse vluchtelingen probleem. De conferentie is georga niseerd door onder meer de Organi satie voor Afrikaanse Eenheid en het Hoge Commissariaat voor de vluchtelingen van de Verenigde Na ties. Hoewel een conferentie over het immense vluchtelingenvraag stuk in Afrika meer dan noodzake lijk is, is het nog maar de vraag of uit Arusha meer komt dan de ge bruikelijke goedklinkende maar feitelijk holle frasen die bij dit soort bijeenkomsten zo en vogue zijn. Nu al kan worden vastgesteld dat het werkelijke effect van de conferen tie, ongeacht de besluitvorming, on geveer nihil zal zijn. Als men be denkt dat slechts 18 van de 43 lidsta ten van de Organisatie voor Afri kaanse Eenheid de vluchtelingen conventie hebben geratificeerd,^.is bovenstaande bewering nauwelijks gewaagd te noemen. Het aantal vluchtelingen in geheel Afrika schatten deskundigen op het ogenblik op ruim vier miljoen, of wel aansprekender geformuleerd: tenminste een op de 100 Afrikanen staat officieel geregistreerd als vluchteling. Dat is meer dan op welk continent of sub-continent ook. Een kwart van de vluchtelin gen wordt overigens beschouwd als vluchteling van de blanke minder- heidsregimes in Zuid-Afrika en Rhodesië. Er zijn in het algemeen drie rede nen waarom juist in dit zwarte we relddeel het vluchtelingenprobleem zo’n tragische omvang heeft ge kregen. Toen de westerse machten Afrika verlieten, werden vaak willekeurige grenzen getrokken waarbinnen de nieuwbakken naties, het kolonialis me geestelijk vaak nauwelijks ont groeid, hun bestaan en identitiet moesten zien te vinden. Volkeren die eeuwenlang op vriendschappelijke wijze met el kaar in een soort van stamverband hadden geleefd, werden bijna van de ene dag op de andere van elkaar gescheiden door zo’n grens waar langs spoedig prikkeldraad werd gespannen en wachttorens werden geplaatst die grensoverschrijding zo niet onmogelijk dan toch wel heel moeilijk maakten. Dat achtelo ze lijnentrekken van de vertrekken de oud-kolonialen leidde er ook toe, dat stammen en culturen die elkaar nooit hadden verdragen, zich in eens zagen samengevoegd in een staat. Het éentrale gezag dat voor rust en ontwikkeling moest zorgen bevond zich vaak ver weg, soms in vijandelijk gebied. Een tweede duidelijke reden was en is de aanwezigheid van onder drukkende minderheidsregimes en dito dictators. Minderheidregimes die omwille van eigen behoud leden van rivaliserende of verondersteld rivaliserende stammen en bevol kingsgroepen onderdukten, zo niet trachtten uit te roeien. Voorbeelden: de blanke regiems in Zuid-Afrika en Rhodesië, maar ook de nu verdreven Amin van Oe ganda en Bokassa van het Centraal Afrikaanse Keizerrijk. De Afrikaanse Raad van Kerken noemt de schending van de mensen rechten door de diverse regeringen, i i Want juist voor de Bondsrepubliek was Europa na de ineenstorting van het Derde Rijk een nieuwe hoop. Hun soevereiniteit hadden de Duit sers toch al verloren. Maar van de grote toekomstperspektieven van die jaren is, zo kan nu worden vast gesteld, niet veel meer overge bleven. Het Duitse lidmaatschap van de EG is onomstreden, wat niet bete kent dat Europa ook werkelijk „leeft” bij het Duitse volk. Een on langs gehouden onderzoek wees uit dat slechts 30 procent nu al zeker weet te zullen stemmen. Ongeveer hetzelfde percentage gaf aan dat waarschijnlijk te gaan doen, wat dus betekent dat circa 40 procent op 10 juni thuis blijft. In verhouding met deelstaat- en Bondsdagverkie zingen is dat erg veel. Een faktor, die deze onverschilligheid voor een deel verklaart, is zeker het gebrek aan kennis over Europa. De SPD- Europa-kandidaat Horst Seefeld klaagt in het weekblad Stern dat hij op verkiezingsbijeenkomsten over Europa „bijna niets bekend kan veronderstellen”. Toen hij op een dergelijke bijeenkomst in Schwa- ben de naam Wilhelm Haferkamp (Duits lid van de Europese Commis sie) liet vallen, riep een partijge noot: „Commissaris Haferkamp? Die kennen wij toch van de televisie van Tatort”. Het ziet er naar uit dat de Europe se verkiezingen in de Bondsrepu bliek voornamelijk worden toeges neden op personen. De SPD heeft haar voorzitter Willy Brandt, die nog altijd zeer hoog aangeschreven staat, lijsttrekker gemaakt. Bove naan de lijst staan verder de belan grijke vakbondsleiders Vetter, Lo- derer en Hauenschild. Voor de CDU reden om te beweren dat Eu ropa de kans loopt een „vakbonds- staat” te worden. De CDU heeft geen „grote kanon nen” in stelling gebracht. Helmut Kohl doet niet mee, hoewel zijn por tret merkwaardig genoeg wel op de verkiezingsaffiches staat. Maar Deutsche soqtJAzu Europa. ir Op weg naar het benzinestation. Dit soort anecdotische Illustraties verhult oe ernst van de situatie en markeert het onbegrip van de samenleving en nee tegen de klassenstrijd. Ja voor burgerlijke vrijheden en nee tegen het ambtenarendom). De CDU-CSU schildert een spookbeeld van Europa als socialis ten en communisten in het Euro pees Parlement „aan de macht ko men”. Dat een dergelijk „volks front” in het EG-parlement in het geheel niet ter discussie staat, om dat dit parlement nu eenmaal geen Europese regering kan kiezen, we ten zowel Helmut Kohl als Franz Josef Strauss. Maar bij gebrek aan een concreet beeld van Europa, krijgen in de Bondsrepubliek bin nenlandse politieke tegenstellingen een gewicht, dat eigenlijk niet in een verkiezingsstrijd om Europa past. Wat dit betreft is de sociaal-demo- cratische SPD geen haar beter. In haar verkiezingsmanifest voor Eu ropa wordt bijvoorbeeld een 35-uri- ge werkweek geëist, althans de aan zet daartoe, terwijl elke sociaal-de- mocraat weet dat het nieuw geko zen parlement daar niet over kan beslissen, dat zelfs de EG-minister- raad dat niet kan. Het is spijtig dat de grote partijen in West-Duitsland zich met het oog op de verkiezingsdag als „tegen standers” hebben uitgeroepen. In oktober 1980 worden in de Bondsrepubliek verkiezingen voor het parlement gehouden. Dat is ze ker een van de belangrijkste rede nen waarom de partijen verhou dingsgewijs veel energie steken in de verkiezingsstrijd rond het Euro pese Parlement. De uitslag van de eerste direkte verkiezingen voor het Europese parlement wordt in West- Duitsland namelijk door velen ge zien als een eerste stap vóór of tegen een regeringswisseling in Bonn in 1980. Na tien jaar oppositie beschouwt vooral de CDU-CSU de Europese verkiezingen als een test. Het zou CDU-voorzitter en oppositieleider Helmut Kohl heel wat waard zijn als hij eindelijk eens via Europa een soort bevestiging van zijn politiek krijgt. In Bonn is die namelijk ver te zoeken. De populariteit van Kohl is sinds zijn optreden als oppositie- chef voortdurend gedaald, binnen de CHU is zijn positie omstreden. CSU-voorzitter Strauss acht hem „totaal ongeschikt”. Tot overmaat van ramp komt daarbij dat Bonds kanselier Schmidt volgens alle opi niepeilingen een ongekend hoog aanzien geniet. De CDU heeft vijf reclamebu reaus ingeschakeld om de Europese verkiezingen in feite als voorronde van de Bondsdagverkiezingen te la ten fungeren. Dat dit weinig te ma- ken heeft met de Europese eenheid wordt ook in het Konrad Adenauer- huis toegegeven. De Christen-Democratische Unie opereert met ongeveer dezelfde pa rolen als bij de Bondsdagverkiezin gen van 1976. De slogan „vrijheid in plaats van socialisme” wordt welis waar niet gebruikt, maar volgens de CDU moet iedere Duitse burger we ten dat het er 10 juni want dan stemt West-Duitsland om gaat, „een socialistisch Europa” te ver hinderen. „Ja zur Partnerschaft und Nein zum Klassenkampf, ja zur Burgerfreiheit und Nein zur Buro- kratie” (Ja tegen de samenwerking .i I Deutsche, wahlt das freie undsoziale Europa.5£ Gegenem sozialistisches Europa. 11

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 4