Demonstraties van oude ambachten in het koetshuis van Waterland 1 VEEL BELANGSTELLENDEN OP VSV-SPORTPARK Initiatief van barones Van Tuyll-van Serooskerken I plein 1945 deze week ■■IB jf AANTAL DEELNEMERS IN IJMOND WEER GESTEGEN MAANDAG I 4 M E I 19 7 9 VELSEN-IJMUIDEN 1 I s mers (1978 750) waaruit een groeiende populariteit blijkt voor het fietsspektakel dat ge heel in de recreatieve sfeer ligt. ie m in e- t. ie n e- n, el k- e- n h ie 'P te is al te o- »r 'P >n le n, d n e- In n ie ?- c- id at n *91 f J IJMOND. De landelijke Fietsdag is zaterdag wat IJmui den betreft een succes gewor den. Leen van der Lugt loste ’s ochtends kort na negen uur het startschot voor het evene ment in zijn kwaliteit van amb tenaar sport- en jeugdzaken van de gemeente Velsen. De eerste groep deelnemers hees zich op genoemde tijd bij het IJmui- dense VVV-kantoor welgemoed in het zadel voor de fietsrit van dertig kilometer. Op het Markt plein zorgde de Harmonie Voor waarts voor een muzikaal uit geleide. Er waren 916 deelne- Deelnemers aan jubileumtaptoe Soli zorgen voor kostelijk muziekavondje De organiserende vereniging Soli in actie tijdens de taptoe van zaterdagavond C. D KONING Op fietsdag gezelligheidsrit met tal van sportieve kantjes Idyllisch fietsen in het natuurschoon van de duinen nabij Beverwijk. (Van een onzer verslaggevers) VELSEN. Zondag heeft de barones mevrouw Van Tuyll-van Serooskerken voor een gezelschap van ongeveer hon derd genodigden in haar woning het voormalige, enige jaren geleden ver bouwde koetshuis van het landgoed Wa terland, een expositie gehouden van oude ambachten. Te zien waren demonstraties van Hindeloops schilderwerk, kantklos sen, spinnen, wolverven, patchwork en bakmarmeren. Bij het verven gebruikt zij geen synthe tisch, doch alleen natuurlijk materiaal. Aan de hand van door haar geverfde staaltjes wol het zij zien welke kleurscha keringen mogelijk zijn door gebruik te maken van materialen als uienschillen, bloembladeren en cochenolle, een ge droogde vrouwelijke luis die voorkomt op enkele cactussoorten. fietsevenement op het Kennedyplein. Ab Geldermans, befaamd als deelnemer aan „De Tour”, loste hier het startschot. SANTPOORT. De Santpoortse mu ziekvereniging „Soli Deo Gloria” heeft het zeventigjarig jubileum zeker niet on gemerkt voorbij laten gaan; nadat eerder al twee Jubileumconcerten werden gege ven in het Soli-muziekcentrum aan de Hagelingerweg werd zaterdagavond als besluit van de muziekfestiviteiten een taptoe gehouden op het VSV-sportpark te Driehuis. Alle ingrediënten om er een kostelijk muziekavondje van te maken organiseerde, vorig jaar oktober hield zij in haar woning een expositie van schilde rijen. „Dit is de taak die ik mij gesteld heb na het overlijden van mijn man, enkele jaren geleden. Ik heb mij toen voorgeno men onbekende artiesten door het organi seren van exposities een beetje te helpen. Het is ook mijn bedoeling door te gaan met deze exposities, in het najaar komt er weer een met als thema de muziek. Het hele project is nu nog in de aanloopfase, het is af en toe nog even zoeken. Maar als alles goed blijft verlopen is het de bedoe ling dat zoiets hier tweemaal per jaar gaat plaatsvinden”, aldus mevrouw Van Tuyll. De uitgenodigde artiesten die de oude ambachten demonstreerden en werk van hun hand lieten zien waren vrijwel alle maal door louter toeval met hun hobby in aanraking gekomen. Enkelen besloten, nadat zij geïnteresseerd raakten in het ambacht dat zij nu uitoefenen, les te ne men; anderen waren volledig autodidact. De dames D. Pereboom-Metselaar en A. Mechielsen-Prins, die respectievelijk drie en vijf jaar bezig zijn met het Hindeloops schilderwerk (het met fijne penseeltjes beschilderen van kleine gebruiksvoorwer pen) hadden bijvoorbeeld wel les gehad, mevrouw V. Scheringa uit Beemster daar entegen had zichzelf alles geleerd wat betreft spinnen en wolverven. Overigens zullen deze exposities wel hun besloten karakter blijven behouden en niet opengesteld worden voor het pu bliek. „Nee, dat kan niet”, aldus de baro nes, „voornamelijk omdat het in mijn huis gehouden wordt. Het is geen echte, open bare ruimte. Op deze manier kan ik het tenminste nog een beetje in de gaten houden”. Mevrouw G. Akkerman uit Midden- Beemster gaf een demonstratie kantklos sen, een hobby waar zij al decennia mee bezig is. waren aanwezig: vier bands, volgepakte tribunes en nog enige honderden toe schouwers langs de lijnen en uitstekend gehumeurde weergoden. jt Tot één uur ’s middags kon worden ingeschreven. De meeste fietsers kozen echter voor een vroeger tijdstip om ’s middags tijdig weer in IJmuiden terug te kunnen zijn. Haasten was onnodig. Er werd niet op tijd gereden. Veel deelne mers gingen in trainingsplunje gehuld echter tot op de sportieve toer en fietsten zich letterlijk in het zweet. Tussen dege lijke zwarte karretjes was opvallend het grote aantal vederlichte sportfietsen met Het ongeveer veertig muzikanten tellen de, in blauw en zwart gestoken „Excelsi or” uit Rotterdam heeft al vele optredens in het buitenland achter de rug. Het ge routineerde korps voerde zeer gediscipli neerd een wervelende show op waarbij vooral in de Zuidamerikaanse ritmes de sterk stuwende slagwerksectie opviel. Het was maar goed dat het veld zaterdag avond droog was, want het nummer „Swannee River” werd grotendeels knie lend gespeeld. „Excelsior” besloot haar optreden met een in hoog tempo uitge voerde strakke mars, daarbij grillige pa tronen over de grasmat trekkend terwijl de sterke blazers en de uitstekende vibra- fonist alle gelegenheid kregen hun capaci teiten te tonen. De „IJmuider Harmonie”, een vereni ging met 265 leden, begon haar optreden met een goed uitgevoerde staande mars. Het showorkest onder leiding van tam- boer-maitre A. Zeegers bracht vervolgens een muzikale hulde aan „Soli”. Achter eenvolgens werden gespeeld „Blue Moon” en „Four leaves clover”, een nummer dat ritmisch niet zo sterk was en waarvan de titel mij een beetje ontging, maar dat zowel als show-element als muzikaal het beste nummer was van het optreden van de IJmuidenaren. Uitstekend! Ook het ritmisch sterk gespeelde „Swannee Ri ver” (blijkbaar een geliefd item bij drum bands) mocht er zijn. De drumfanfare van „Excelsior”, exo- citsch uitgedost in groen, zwart, geel en rood had alle denkbare slaginstrumenten aan laten rukken om haar Zuidameri kaanse muziek te ondersteunen, zelfs een raspa ontbrak niet. De constant bewegen de tamboer-maitre leidde zijn fanfare (waarin hoogst ongebruikelijk voor een Deze week alleen een gemeenteraads vergadering en wel op donderdag om half acht in het gemeentehuis. Op de agenda staan onder meer een debatje over de problematiek rond Oud-IJmuiden. Deze zich maar voortslepende kwestie gaat langzamerhand meer en meer gelijkenis vertonen met een slechte Amerikaanse „soap-opera”. Ook ter sprake komen het exploitatietekort van het voormalig her stellingsoord Maranatha, een krediet voor uitbreiding van het volkstuincomplex Wij- keroog te Velsen-Noord en het spreek recht van het publiek bij openbare com missievergaderingen. Bovendien zullen enige begrotingswijzigingen vastgesteld worden. versnelling. Veel ouders deden samen met hun kroost aan het evenement mee. Terug op het Marktplein werden de fiet sers moe maar voldaan met tulpen ver welkomd. Knalrode tulpen verstrekt door de winkeliers van het Stadscen trum IJmuiden. IJmuiden mocht als een van vijftien landelijke fietsdaggemeen- ten een hoofdprijswinnaar aanwijzen in een rebus (uitslag „Fiets een keer voor een kind in het verkeer”). De IJmuiden- se Yvonne Veerman werd uitgeloot als winnares uit van de velen, met de goede oplossing. papier en stoffen te beschilderen met be hulp van gelei waardoor heel grillige pa tronen ontstaan. Dit ambacht werd ge toond door mevrouw N. Hillen uit Wasse naar, de enige deelneemster die zij het indirect via haar eigenlijke beroep met haar hobby in aanraking was gekomen. „Van origine ben ik boekbindster”, aldus mevrouw Hillen, „en de schutbladen die je vroeger altijd zag in oude boeken werden via deze techniek gemaakt. Daardoor werd mijn belangstelling gewekt en ben ik in allerlei bibliotheken documentatie gaan zoeken over het bakmarmeren”. De bezoekers van de expositie bleken allen sterk geïnteresseerd in het vertoon de, hetgeen ook wel bleek uit de vele vragen die op de demonstratrices werden afgevoerd. Het was voor de tweede keer dat me vrouw Van Tuyll een dergelijk evenement Een kostelijk muziekavondje is het dan ook zeker geworden! Klokslag half acht marcheerde jubilaris en gastheer „Soli” compleet met majoretten, vlaggewacht en het tamboer- en trompetterkorps het veld Het bakmarmeren is een oude techniek, vermoedelijk afkomstig uit Turkije, om Een overzicht van het koude buffet in de voormalige stal van het koetshuis dat de barones bezoekers aanbood. In het midden van het groepje mensen op de voorgrond mevrouw Van Tuyll. op. Het door tamboer-maitre V. Koops geleide en door P. Kop en J. van Ingeren- hop geïnstrueerde Korps voerde onder het spelen van enige feestelijke marsen een demonstratieve show op die de repu tatie van „Soli” opnieuw bevestigde. Uit het optreden bleek dat de muziekvereni ging niet alleen een roemrijk verleden kent en een sterk heden beleeft, maar dat zeker ook een hoopvolle toekomst voor de deur staat. Mevrouw G. Akkermans uit Midden-Beem- ster geeft een demonstratie spinnen. fanfare vier saxen) via „The banana boat song” en „La cucaracha” naar een imposant slot waarbij onder het spelen zelfs gedanst werd. Jammer genoeg kwam het ritme hierbij wel een beetje in het gedrang. Als „wegwezer” werd onder luide bijval van het publiek tenslotte „Via Espana” gespeeld. Toen was het de beurt aan de crème de la crème; de 150 leden tellende „Beatrix Band” uit Hilversum, derde op de wereld ranglijst voor showorkesten en verleden jaar op het wereldmuziekconcours te Kerkrade goed voor de hoogste nationale onderscheiding. Alleen al de indrukwek kende entrée van dit korps was de gang naar het VSV-complex ten volle waard. Alle superlatieven schieten tekort om de ze wervelende, duidelijk op Amerikaanse leest geschoeide show recht te doen we dervaren. Deze uitzonderlijk gediscipli neerde band voerde onder leiding van K. van der Kolk een show op met een monu- Op de bovenverdieping was tenslotte ruimte gemaakt voor het tonen van patch work en bakmarmeren. De eerste tech niek, die werd gedemonstreerd door me vrouw Spitsen uit Arnhem, is het best te omschrijven als een soort mozaïek met stof. Het werd vooral veel gedaan in Ame rika, deels uit armoede en deels uit tijd verdrijf. Op een grote lap als basis werden met restjes stof allerlei patronen aange bracht. Op deze manier werden vooral gebruiksvoorwerpen gemaakt als spreien en kleedjes om kopjes op te zetten, het werk van mevrouw Spitsen liet zien dat deze techniek ook geschikt was om bij voorbeeld wandkleedjes te maken. IMK 4UIIHIIMU li'l'lfikiC I lllll I II In Beverwijk startten zaterdag circa duizend deelners van het landelijke De fietsdag was ook hier een genoeglijk gezinsgebeuren. De tocht droeg het ka rakter van een uitwisseling voor de deel nemers aan weerskanten van het Noord- zeekanaal. IJmond-Noord zag de Vel- sense deelnemers in kaarsrechte colon nes op de fiets passeren door het PWN- duin. De deelnemers uit Beverwijk zoch ten via de polders rond Beverwijk de pont te Buitenhuizen op en begaven zich vandaar naar het pittoreske Spaamdam en de bebossing aan de Velsense Duin rand. Mevrouw V. Scheringen uit Beemster de monstreert het aloude kantklossen. ü- Fietsers in de Lange Nieuwstraat in IJmuiden. kort nadat de ambtenaar sportzaken Leen van der Lugt (inzet) het startschot heeft gelost De vlaggenwacht van de Santpoortse muziekvereniging Soli. mentale totaalklank en soms ronduit ver bijsterende forti. De ingewikkelde, grilli ge ritmes werden zowel door de tamboers als de blazers achteloos overwonnen, ter wijl zij tegelijkertijd ingenieuze bewe gingspatronen uitvoerden die door een choreograaf bedacht hadden kunnen zijn. Werkelijk fenomenaal! Deze wel zeer ge slaagde taptoe werd besloten met een ge zamenlijk optreden van alle medewer kenden. „Soli Deo Gloria” heeft met het organi seren van deze taptoe de vele aanwezige muziekliefhebbers zeker een onvergefelij ke avond bezorgd, jammer was alleen dat de speaker op de tribune zo moeilijk te verstaan was; van alle aankondigigen was voor het publiek zo goed als niets op te vangen. De regie van deze geslaagde avond was in handen van A. Kros uit Papendrecht. ■■w 4

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 5