Bestevaers Prins onder in het kort Cypriotische vlag S3 (toeristische notities (door udoj. buys)| Tram en trein als trekpleister VEIUG ZWEMMEN IN ZEE J F TOERISME Pr KI Een lange zomer stomen A Locomotief mr. 3 Bison" op weg van Goes naar Borssele mdsen teerd lie i NIET ALLEEN stoomlocomo- vijftig meter bij een golfbreker vandaan 'J Blijf altijd MINSTENS vijftig meter bij een A Voorrat het lijntje Hoom-Medembiik, waarvan deze foto getuigt, is de laatste jaren tot een waren toeristenkraker" uitgegroeid. En wat het roet betreft, ach, dat hoort nu eenmaal bij verloren gegane tijden. aan het begin van deze „in het kort” een waarschuwing aan baders en zwem mers in zee om vooral alle veiligheid in acht te nemen. De zee is gevaarlijker dan u denkt. De Cartografische Pers dienst tekende voor u veilig zwemmen- tips u vindt ze hierbij Scheveningen laat de opening van het Kurhaus, vorige week, en het 75- jarige bestaan van de Laakhaven niet onopgemerkt voorbij gaan. Er zijn dit jaar extra veel evenementen. "VSSB’ Ga nooit LET OP DE WAARSCHU ver in zee Al kunt u nog zo goed zwemmen ber rijdt de MBS (tel. 05400-70903 en 053-353461). A De verschillende museumlijn-exploitanten werken soms samen bij stoom- excursies. Zo bracht een loc van de Veluwse Stoomtrein Maatschappij vorig jaar een trein vol spoorwegenthousiasteiingen (onder wie veel treintjes gekken uit Engeland) naar Zeeland. Daar kon men overstappen op het Boemeltje door Zuid- Beveland. Hier een van beide sneltreiniocomotieven van de VSM serie 23 van de Deutsche Bundesbahn in aktie bij Moerdijk. it iivel n. EEN EN ANDER BLIJKT uit een overzicht dat de Tramweg- Stichting heeft gepubliceerd. Het overzicht vermeldt de dienstrege lingen van het Rijdende Tram Mu seum te Hellevoetsluis, de Stoom tram Hoorn-Medemblik, de Rij dende Electrische Museumtram te Amsterdam, de Museum Buurt Spoorweg van Haaksbergen naar Boekeloo, de Stoomtram Goes- Borssele ft Boemeltje van Zuid- Beveland), de Stoomtram Tilburg- Tumhout, de Veluwse Stoomtrein Maatschappij en de Rotterdamse Electrische Tram. stomen. Om 16 uur gaat deze stoomtrein uit Dieren weer terug naar Apeldoorn. Deze lange rit met de stoomloc vindt ook plaats op 14, 16, 17 en 18 oktober (herfst vakantie). In rriei, de eerste helft van juni en de laatste week van augustus rijdt de Veluwse op dins dagen, donderdagen en op zonda gen. Op zondagen een beperkte dienstregeling. Ook op tweede pinksterdag kan men in de stoom trein stappen. Op 1 en 2 september houdt de VSM open dagen, met aanzienlijk meer ritten. Verder wordt gereden op dinsdag 4, don derdag 6, zondag 9, dinsdag 11 en op donderdag 13 september. Tel. VSM: 055-210421. op deze pagina al een opsomming van oude treinen en trammetjes in Ne derland, voor treinofielen die dit jaar Wenen aandoen nog meer goed nieuws. Vanaf 20 mei rijdt in de Oostenrijkse hoofdstad elke zondag een oldtimer van de Weense tram een route door Wenen. VOLGENS BESTEVAER komt deze nieuwe vertraging geheel voor rekening van de eigenaar van het schip, Michael Stroubakis, die geen kans zag de onder- houds- en reparatiewerkzaamheden op de afgesproken datum af te ronden. De nieuwe oplevering is nu 27 mei, de dag daarna begint een proefcruise met de aandeelhouders en het definitieve crui- seprogramma start op 14 juni. BESTEVAER HEEFT een charter contract met de eigenaar, waardoor het eerste schip dat de Nederlandse Cruise Maatschappij in de vaart brengt niet MATERIEEL VAN de vroegere Rotterdamse eilandenstoomtram kan men in aktie zien te Hellevoet sluis. De stoomtrams van het Rij dend Tram Museum rijden op He melvaartsdag (24 mei), de eerste en tweede Pinksterdag (zondag 3 en maandag 4 juni) en op zonda gen en woensdagen gedurende het zomerseizoen (van 15 juli tot en met 26 augustus). Ook wordt gere den op zaterdag 25 augustus en op zondag 23 september. De stoom trams vertrekken om 13.00, 13.45, 14.30, 15.15, 16.00 en 16.30 vanaf het museumstation aan de Haven en rijden naar Vlotbrug en terug (heen en terug ongeveer 30 minu ten). Tel. RTM 01883-5919 of 01860- 2074. BESTEVAERDIRECTEUR Joost de Jong is op het ogenblik in de Griekse havenplaats Piraeus, waar hij de werk zaamheden aan het schip op de voet volgt. „Hij blijft daar net zo lang als nodig is om er voor te zorgen dat het schip nu tijdig wordt opgeleverd”, aldus president-commissaris en oud-minister drs. Westerterp, die zei ervan overtuigd te zijn dat de vertraging had kunnen worden voorkomen wanneer het schip op een Nederlandse werf voor haar eer ste cruise was klaargestoomd. ...de aanbieding geldt bij een mini- mumverblijfsduur van vier dagen, dus drie overnachtingen. Voor kinderen geldt een extra reductieregeling. Ver der is aan de aanbieding een dag gratis fietsen verbonden. Verdere inlichtin gen en adressen geven de provinciale VVV Overijssel, De Werf 1, Almelo, 05490-18765 en de Provinciale Gelderse VVV, Stationsplein 45, Arnhem, 085- 452921 312,50 0,38 6.55 9,72 6,90 5,60 1,15 330.00 8,63 458.00 üm, n. onder de Nederlandse, maar onder Cy priotische vlag zal varen, omdat de rede rij van Stroübakis op Cyprus staat gere gistreerd. De „Prins van Oranje” maak te tot mei verleden jaar als de Rasa Sayang cruises vanuit Singapore door de Indonesische wateren. De Noorse eigenaren stopten het cruiseprogramma echter midden in het seizoen en geheel onverwacht om technische redenen. Pijpleidingen en de machines van het schip waren aan noodzakelijke vernieu wingen toe, maar die reparaties vergden een zó grote investering dat de toenmali ge eigenaars daar vanaf zagen en het schip afstootten. De fraai gerestaureerde hofsalonwagen van de Badner Bahn (de verbinding tussen Wenen en Baden) maakt twee keer per week een rit naar de Kurstad ten zuiden van Wenen en in het Weense Prater loopt de bekende Liliputbahn, een prettreintje, deels op stoomtractie. En wie er dan nog niet genoeg van heeft kan terecht op de spoorafdeling van het Technisch Museum in Wenen, waar treinspul te zien is vanaf het eerste spoorkaartje tot en met de laatste stoomlocomotieven bij de VW en ANWB ligt de nieuwe Tourist Menu Adressenbrochure gratis voor u klaar. De brochure bevat de na men en adressen van de zevenhonderd restaurants, die dit menu reserveren. De prijs voor 1979 is vastgesteld op 13,25. De menu’s bestaan uit een voor-, een hoofdgerecht en een toetje. Aardig is dat ditmaal ook staat aangegeven welke be drijven naar opgave van de Neder landse Vereniging voor Revalidatie volledig zijn aangepast voor mindervali- den. Voor deze omgeving zijn dat Heine ken Hoek (Amsterdam), Restaurant Fluks (Haarlem), Rick Restaurant De Zaanse Werf (Zaandam) Scottish Holliday Home heeft zich ook dit jaar op de Nederlandse markt gestort met een reeks particuliere va kantiehuizen, variërend van vriendelij ke boerenwoningen tot barokke land huizen. De Schotten worden in Neder land vertegenwoordigd door Profiles International Promotions in Amster dam, Herengracht 270, telefoon 020- 241412, waar u nadere informatie en een prijsopgave kunt krijgen de VW’s van Gelderland en Overijs sel dragen hun eigen steentje bij om de Nederlandse vakantiegangers in eigen land te houden en gaan met een zomer- voordeelactie van start. Bij de actie zijn 22 eersteklashotels in de beide provin cies betrokken, die in juli en augustus op de prijzen voor half pension met een korting werken tot dertig percent Als u niet kunt zwem, men ga dan HOOG STENS tot uw middel in het water Laat u NOOIT drijven. DOOR DE RUSTIEKE „Zak van Zuid-Beveland” stoomt in het zo merseizoen de stoomtram Goes- Borssele (eindstation Oudelande). De tram passeert in bedaagd tem po tal van stationnetjes, die alle nog de spoorweg-romantiek ade men van voorbije jaren. De boch tige spoorlijn ligt ingebed in een oud landschap, dat grotendeels ontkomen is aan de onbehouwen ingrepen van de herverkaveling. Het stationnetje Kwadendamme is een geschikt uitstappunt voor wandelingen in beschermd na tuurgebied. In Hoedekenskerke (op de terugweg) staat de tram geruime tijd stil. Men kan dan op de dijk klimmen om het scheep vaartverkeer op de Westerschelde in ogenschouw te nemen. Jammer dat de boot naar Terneuzen niet meer gaat. LIEFHEBBERS VAN HET stoom- en spoorwegwezen kun nen het komende zomerseizoen hun hart weer ophalen. Voor de hele erge treintjesgekken bestaat theoretisch zelfs de mogelijkheid om van nu af, tot oktober, met uitzondering van de maandagen, elke dag in stoomtram of stoomtrein te rijden. Men moet dan wel het hele land afreizen, maar het kan. Wanneer de stoomtram Hoorn-Medemblik (in het begin van het seizoen) eens een dag niet rijdt, kan men in ’t Boemeltje van Zuid-Beveland stappen. W1NGSBORDEN Deze I wijzen u met zonder [de ziestromingen zijn reden op mogetijk gevaar] veel sterker dan u. 49,50 38,50 33,00 83,00 95,20 48,00 40,70 49,50 41,00 56,50 45,50 49,00 43,50 33,00 37,50 43,50 41,00 57,20 39,50 3,80a 49,40 39,00 72,90 68,60 62,50 50,00 54,00 17,00 41,00 34,00e 80,00e 57,80 96,00 47,00 39,00 48,50 05,00 40,60 54,40 68,00 33,30 74,00 31,30 46,30 44,30 33,60 54,70 10,00 09,00 50,00 90,00 Overt uigualtüdv.d windncnting.Een landwind is altijd ge. vaarlijk, (de boven stroom i.h. zeewater is dan n.l. altijd zee waarts gericht EN HET DICHTST bij huis is er natuurlijk de Rijdende Electri sche Museumtram te Amsterdam. Vanaf de achterzijde van het vroe gere Haarlemmermeerstation wordt van 10.30 tot 17 uur een regelmatige dienst gereden naar het voorlopig eindpunt Ringweg, met oude Amsterdamse, Haagse en Rotterdamse stadstrams. De .oude trammetjes rijden op zater dagen en zondagen vanaf 26 mei tot en met 30 september. Tussen Hemelvaartsdag en Pinksteren worden ritten uitgevoerd, die aan sluiten op de ritten van de stoom tram van Amstelveen-Jollenpad naar Uithoorn. Deze stoomtram- dienst tussen Hemelvaartsdag en Pinksteren wordt gereden met trams van de Stoomtram Hoorn- Medemblik. Getracht wordt de stadstrams door te laten rijden naar het vertrekpunt van de stoomtrams: het Jollenpad. Tel. REM 020-160022, remise 020- 716383. Binnenhuis is er een maritieme tentoonstelling (tot 26 mei) in de school voor scheepswerktuigkundigen, waar foto’s, modellen en instrumenten een beeld geven van de koopvaardij, de vis serij, het reddingswezen en de Konink lijke marine. Op zaterdag 19 mei opent Scheveningen het badseizoen met een traditionele wedren naar zee en tal van andere actieviteiten. Inlichtingen over Scheveningse evenementen: Stichting Scheveningen Bad, Fokkemast 16. Den Haag, telefoon 070-542402. nu vast even aandacht voor het grote Concours Hippique dat op Hemelvaarts dag 24 mei wordt gehouden in Benne- kom, waar het kasteeltje Hoékelom al sinds 1946 de achtergrond is waartegen het concours zich afspeelt. Op het programma staan onder meer de traditionele tuigpaardrubrieken en de tweespan- en tandemhackneys. De Ko ninklijke Nederlandse Jachtvereniging komt met jachthonden, een schouwspel dat wordt opgeluisterd door de jacht- hoornblazers van de vereniging. Het overvolle programma begint al om half negen (’s morgens, met een jachtsprong- concours, en duurt de gehele dag. Ook de woensdagavond voor Hemelvaarts dag zijn er al activiteiten, die om half zeven worden geopend door een parade van landelijke ruiters. DE GLOEDNIEUWE NEDERLAND SE Cruis Maatschappij Bestevaer blijft met moeilijkheden kampen. Aanvanke lijk had de door ex-Holland Amerika Lijn-opvarenden opgerichte maat schappij de allergrootste moeite een schip te vinden. En nu er ten langen leste een schip is blijken de onder- houds- en reparatiewerkzaamheden zo tijdrovend te zijn dat het schip met een aanzienlijke vertraging in Nederland zal arriveren, waardoor al een aantal cruises van het programma moest wor den gehaald. OP HEMELVAARTSDAG, eer ste en tweede Pinksterdag en op zaterdagen en zondagen in juli en de eerste helft van augustus rijdt de Museum Buurt Spoorweg Haaksbergen-Boekelo. Ook op zondagen 19 augustus, 26 augus tus, 2 en 9 september en 14 okto- tieven zijn museumstukken ge worden, ook de eerste exemplaren van de electrisch aangedreven trams zijn onderhand antiek. Op de rails van de Rotterdamse tram rijdt van 26 mei tot en met 16 september op zaterdagen en zon dagen een in 1905 gebouwde mo torwagen met open balkon. Het trammetje rijdt van de Schiekade via het Centraal Station (noordzij de) naar de Diergaarde Blijdorp. Van 10 tot 17 uur wordt daarmee een halfuur-dienst onderhouden. De ritjes duren circa 10 minuten. In het hoogseizoen wordt ook op woensdagen gereden (van 11 juli tot en met 15 augustus) Het antie ke trammetje rijdt bovendien op hemelvaartsdag en op tweede pinksterdag. DE STOOMTRAM. Hoorn-Me demblik heeft van de Nederlandse meuseumspoorlijnen de meest uit gebreide dienstregeling. Op deze lijn kan men al vanaf mei de hele week, met uitzondering van de zondagen en de maandagen, te recht. Er gaan dan vijf trams op een dag van Hoorn naar Medem- blik en terug. Behalve op de don derdagen 3, 10, 17 en 31 mei tot en met 28 juni, 30 augustus en 6 sep tember alsmede op de zondagen 2 en 9 september is er in Medemblik aansluiting op de boten van en naar Enkhuizen (de bekende „his torische driehoek”, dagtocht 34 van de NS) In het hoogseizoen (begin juli tot en met zondag 26 augustus) rijden er tussen Hoorn en Medemblik nog meer trams, totaal acht, heen en terug, ook op maandag. Voor meer informatie over de stoomtram Hoorn-Me demblik kan men bellen naar 02290-14862. EEN DRUKKE TREINDIENST is er ook op het traject van de Ve- luwsche Stoomtrein Maatschappij Apeldoom-Dieren. Vanaf dinsdag 19 juni tot donderdag 23 augustus stomen de treinen van de NSM alle dagen van de week behalve 's maandags. Op donderdagen van 21 juni tot en met 23 augustus is er in Dieren aansluiting op bo ten naar Arnhem en Zutphen. Op dinsdagen kan men in Dieren van de trein de boot naar Arnhem nemen (van 26 juni tot en met 14 augustus). De rit met de VSM is ook te maken met de NS-attraktie- kaartjes 95 tot en met 99 (Dagje- uit Apeldoorn, Huifkar, Wande ling Bosoord). Laafu niet drijven op luchtbedden.banden.ee 139,50 4920 7,70 89,20 17,80 51,00 128,50 34,00 57,40 45,40 66,00 WO,50 52,00 122,70 05,50 90,40 33,20 02,50e 61,50 120,50 DE STOOMTREINEN gaan niet verder dan Loenen of Eer beek. De rest van de rit wordt de trein door een diesellocomotief ge trokken. In mei, de eerste helft van juni, de laatste week van au gustus en de eerste helft van sep tember kan men echter met de treinen van 14.00 uur tot uit Apel doorn helemaal naar Dieren door- HET BOEMELTJE DOOR Zuid-Beveland rijdt een middag rit op zondagen van 6 mei tot en met 30 september, op Hemel- vaarstdag (24 mei) en op tweede Pinksterdag (4 juni), en op zater dagen van 7 juli tot en met 18 augustus. De tram vertrekt om half drie uit Goes. In het hoogsei zoen op dinsdagen, woensdagen, donderdagen en vrijdagen van 3 juli tot en met 17 augustus is er naast de middagrit ook een och- tendrit. Vertrek uit Goes om half elf. Het NS-attraktiekaartje 100 geeft recht op ’n rit met de SGB. Het telefoonnummer van de SGB is 01100-28307. OOK BRABANT HEEFT een museumlijn, namelijk die van de stoomtrein Tilburg-Turnhout (Til- burg-West naar Schaluinen. De treinen rijden door tot Weelde- Grens, omdat bij de halte Schalui nen geen omloopspoor aanwezig is. In voor- en naseizoen (van 13 mei tot en met 30 september) sto men de treinen alleen op zonda gen en op tweede Pinksterdag. In het hoogseizoen (van 17 juli tot en met 3 augustus) behalve de zonda gen ook op dinsdag, woensdag, donderdag en vrijdag. Er gaat per stoomdag één trein, die steeds om streeks half twee vertrekt van het station Tilburg-West. Voor NS-rei- zigers is er het atractiekaartje 101: „Koffie met gebak”. Tel. Stoom trein Tilburg-Tumhout 013- 673811. TIPS VOOR BADGASTEN Hieronder zijn dienstregeling HET LIJKT WEL of voor de oude stoomtram en stoomtreintjes een steeds grotere toekomst is weggelegd Er rijden een stuk of wat zomerse dienstjes in ons land, die een voor een grote toeristische trekpleisters zijn En het publiek blijft Komen, belust op een l(lt' minireisje op de manter waarop opa en oma of hun vaders en moeders dat deden De populaire TROS tv- presentator Tom Mulder, voor radioluisteraars beter bekend als Klaas Vaak, bekende me ooit dat hij op de vroege zondagmorgen nog het liefst naar Amsterdam rijdt om zich daar een paar uur rond te laten trammen. En in die hartstocht staat hij, dat blijkt wel uit de vervoerscijfers van de trammetjes en stoomtreintjes, lang met alleen Onze redacteur RIEN POLDERMAN, vandaag als gast op mijn toeristische pagina, is een van die tremgekken, hij zette al de railsmogelijkheden voor deze zomer op een rijtje 11///^

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 9