CLUBS VOEREN treffers en missers SHIRTRECLAME Ere-wedstrijd tegen nationaal team NIET DOOR Australië wint tennisbeker i i COCOtip5 alleen aan de leiding Alexandra van der Mije sportpuntiq Wiersma in het sectiebestuur 99 „IK BEN VERDEDIGER GEWORDEN OMDAT IK HET SCOREN ZAT WAS Voorstel Meevallertje I I I I I I I 1 I I I I I Drie tegen CAO akkoord I 17 DINSDAG 1 5 M E I 19 7 9 SPORT lÉ t van hien Ajax versterkt vra- met Wijnberg Ajax-verdediger Piet Wijnberg: „snel, opvallend en zelfverzekerd' k 3-0 2-0 1-4 2-1 2-2 1-0 3-1 Vogts zonder tranen e e te via een remise tegen Ada van der Giessen. I vergadering van de sectie betaald voet- - - - Maandagavond kwamen de 37 clubs in het betaald voetbal in Utrecht bijeen om zich voor te bereiden op de voorjaars- tegen NAC, Haarlem, NEC, Vitesse en Feyenoord heeft gedaan: snel en opval lend, zelfverzekerd als verdediger. en daarnaast zegevierde hij in vier dub- belspelduels. De Australiërs bereikten de eindstrijd door overwinningen op de Ver enigde Staten, Mexico, West-Duitsland en Argentinië. Italië schakelde titelverdedi ger Spanje, Argentinië, Engeland en de Verenigde Staten uit. Met de 2-1 zege op Italië verdiende het Australische team een eerste prijs van 160.000 mark. Van Zandvliet heeft begrip voor het standpunt van die drie clubs. „Zij menen uit de shirtreclame voldoende gelden te We hebben dus geen enkele keus. De meerderheid van de clubs gaat dan ook akkoord met het voorstel om de invoe ring van shirtreclame voorlopig te laten rusten”. zo nu en dan niet tegenop om zijn tegen stander fors aan te pakken. Toen hij pas bij Utrecht, waar hij overigens nooit aan het eerste elftal is toegekomen, aan het werk was, incasseerde hij in recordtijd drie gele kaarten, die voldoende bleken om hem acht wedstrijden aan de kant te houden. En twee weken geleden merkte Feyenoord-spits Jan Peters nog op dat hij nog nooit iemand was tegen gekomen die hem zo geschopt en zo geknepen had. Piet Wijnberg, die zichzelf bepaald niet als een vredesapostel wil afschilderen kan om dat laatste echter alleen maar lachen. „Ik heb hem niet geknepen. Alleen heb ik mijn hand een paar keer voor hem gehouden en hem af en toe vastgehouden. Ook heb ik hem nog een keer op zijn enkel getrapt, maar dat hoort er toch bij. Peters moet niet zeuren. Zeker niet als hij een grote wil worden. Hij heeft mij ook een tik verkrijgen om uit de financiële proble men te geraken en hebben in dat geval geen behoefte aan overheidssteun. Ik betwijfel of het betaald voetbal werke lijk zonder subsidie kan bestaan. Het is jammer, dat we de clubs niet op één lijn hebben kunnen krijgen. Ik verwacht nog wel wat spektakel in de voorjaarsverga dering van het betaald voetbal”. Alexandra van der Mije strafte doeltref fend een openingsfout af van Liset Bo- rovski. Na 22 zetten konden de stukken weer worden opgeruimd. Heel wat meer spanning bracht het duel tussen Cora van Gent en Ada van der Giessen. Voor elk stukje terrein werd er fel gevochten, met als resultaat dat Ada van der Giessen een pluspion kreeg. Dat was ruim voldoende voor de winst, maar dan moest alles goed worden uitgevoerd. En dat gebeurde niet. Remise dus. Erka Belle gaat steeds beter draaien. Dat heeft Anneke Schol tot haar schade moeten ervaren. Zij dacht een overwegen de stelling te hebben tot Erika Belle haar liet zien, dat daar niets van klopte; Eigen lijk heel simpel! Dat kan ook gezegd wor den van de zege die Hanneke van Pame ren boekte op Ellis Vogel. verplichten het wettelijk minimumloon uit te betalen. Gemiddeld kost dat een club 70.000 gulden per jaar meer aan loonkosten. Van Zandvliet: „Er zijn wei nig clubs, die dat kunnen opbrengen. Het zal betekenen, dat de premies om laag gaan en dat de clubs over minder contractspelers zullen gaan beschikken dan nu het geval is”. Volgens de cao moet een fullprof 36 uur per week werken en een semiprof 22 uur. De clubs hadden graag een 40-urige werkweek voor fullprofs gehad, terwijl de gedachten van de WCS uitgingen naar een 30- of maximaal 35-urige werk week. Voor de semiprof geldt 22 uur, maar hem kan dispensatie worden ver leend tot minimaal 18 uur. Wiersma wordt in het sectiebestuur de vertegenwoordiger van de spelers. Hij neemt de zetel in van Martin Snoeck, die enkele weken gelegen te kennen gaf het sectiebestuur wegens drukke werkzaam heden te willen verlaten. Wiersma wordt als lid van het sectiebestuur tijdens de algemene vergadering betaald voetbal op 26 mei geïnstalleerd. Ze noemden hem de terrier van de nationale ploeg. Voor velen was hij een voorbeeld, anderen riepen uit: „Vogts dat is toch geen voetballer." Maar het broekie dat op zeventienjari ge leeftijd bij Borussia door zijn tante werd afgezet en daar altijd is geble ven, groeide uit tot een van de mar kantste spelers van West-Duitsland. 96 Interlands, 416 wedstrijden voor de Bundesliga, enige keren winnaar met Borussia van de Westduitse voetbalti- tel en beker, voetballer van het jaar en eenmaal wereldkampioen toen hij met het Westduitse elftal in 1974 in Mün chen de wereldbeker won door een 2-1 overwinning op Nederland. ’75-’76 2-2 1-0 2-3 1-2 1-0 ’77-’78 2-0 0-3 Weinig goals het afgelopen wee kend in de eredivisie. Slechts de 25e speeldag was met vijftien goals min der dan de twintig van nu. 0-0 kwam nu dan ook drie keer als einduitslag voor waarvoor men tot 3 december terug moet gaan om dat eveneens te vinden maar toen kwam men toch nog tot dertig goals. Bert Bleiji scoorde dit seizoen zijn eerste goal voor FC Den Haag. Zijn laatste dateerde van 30 oktober 1977. PEC (Z) kon twee nieuwe doelpunten makers begroten in de personen van Carry Steinvoort en de Deen Jespers Rasmussen. genaars ligt ook al geruime tijd terug. Op 12 november verloor men met 0-2 van Sparta, de tegenstander van het komend weekend. De eerste uitoverwinning dit sei zoen van FC Twente werd een feit. Meteen een duidelijke ook: 1-4 bij FC WV. De laatste uitoverwinning was van 8 maart 1978 toen men met 0-1 bij de GA Eagles won. De Twentenaren zijn op schot getuige de elf goals in hun laatste twee wedstrijden. :unt u Srote 128. DÜSSELDORF. Een jaar na de ne derlaag in de finale tegen Spanje is Aus tralië er maandag in geslaagd de landen- beker tennis te veroveren. (Van onze sportredactie) UTRECHT. De clubs in het betaald voetbal zien voorlopig af van hun voor- Enkele clubs zijn echter niet bereid de invoering van shirtreclame zonder slag of stoot te laten varen. Drie clubs, de namen werden angstvallig geheim ge houden, zullen op de vergadering van 26 mei toch nog pogingen in het werk stellen de meerderheid te overtuigen van hun standpunt om de shirtreclame toch maar in te voeren; ook al zou het betaald voetbal daardoor de subsidie verliezen. 0-0 3-1 1-1 •76-’77 1-0 1-1 0-2 3- 1 1-0 4- 1 1-1 4-1 tip 3 ’3 1 1 2 1 1 3 3 1 1 1 2 FC Den Haag —AZ’67 Haarlem GA. Eagles PSV -FC WV Vitesse Feyenoord Ajax Fortuna SC De Graafschap Veendam Willem II II Zowel Tom Okker als Louk Sanders heeft maandag de tweede ronde van het internationale tennistoernooi van Ham burg niet kunnen bereiken. Okker verloor kansloos van de Amerikaan Peter Mcna- mara. De setstanden waren 4-6 3-6. San ders won tegen de Spaanse nummer twee José Higueras de eerste set (6-2), maar daarna was het verzet van de Nederlandse kampioen op buitenbanen gebroken. In de tweede en derde set haalde hij nog vier games: 3-6 1-6. In dat opzicht kan hij ook tevreden zijn. Niet in opbouwende zin. „Zo gauw hij moet aanvallen weifelt hij en is hij onze ker,” aldus trainer Cor Brom, wiens woor den alleen maar onderstreept kunnen worden door Wijnberg zelf: „Ik mis nog een beetje lef. Dat komt volgens mij om dat ik iedere keer onder druk sta. Iedere keer is er de spanning: speel ik wel of speel ik niet. Als ik iets onderneem en ik ga in de fout dan sta ik er waarschijnlijk weer naast. Daarom wacht ik nog even voor ik meer ga doen dan verdedigen. Deze weken zie ik gewoon als een leerpe riode.” Als verdediger profiteert Piet Wijnberg van zijn ervaring die hij bijna tien jaar bij Het Gooi in Hilversum heeft opgedaan als spitsspeler. „Ik maakte in die tijd onge veer vijftig goals per seizoen. Erg leuk natuurlijk, maar op een gegeven moment werd ik dat zat. Als je zo gemakkelijk scoort dan is dat na verloop van tijd geen uitdaging meer. Ik wilde meer dan alleen maar een man constant in mijn rug voe len. Ik wilde meer voetballen, overzicht hebben, het spel verdelen, opkomen als verdediger. Nu ik voor stopper ben heb ik het veel meer naar mijn zin. Ook al omdat je als verdediger het voordeel hebt dat je alles op je ziet af komen. Zelf heb ik dan nog eens het extra voordeel dat ik weet hoe aanvallers reageren.” Wellicht omdat hij zelf als voorhoede speler de nodige schoppen en klappen heeft moeten incasseren, ziet Wijnberg er piet zijn elleboog in mijn gezicht gegeven en een keer zijn hoofd naar achteren gegooid. Het is nu eenmaal een kwestie van geven en nemen. Als het moet haal ik een spelers hard onderuit. Je denkt dan: bal kwijt, boem. Het gaat om mijn brood en dat van het hele elftal, zonder dat je een speler het ziekenhuis in werkt,” aldus Wijnberg die net zo weinig tijd nodig heeft gehad om zich een plaats in Ajax-1 te veroveren als om zich een „professionele” houding aan te leren. Op die manier is hij voor Ajax een ideale defensiespecialist, die alleen wat spijt heeft over het feit dat hij „misschien wat te voorbarig een tweejarig contract heeft getekend”. „Maar laat ik daar niet bij stilstaan. Vorig jaar was het geen punt. Toen was ik met 600 a 700 gulden netto, die ik als militair per maand verdiende allang blij.” JAN PREENEN (Van onze sportredactie) ZEIST. Roel Wiersma, oud-speler van PSV en oud-international, wordt de opvolger van Martin Snoeck in het sectie bestuur betaald voetbal van de KNVB. Wiersma is kandidaat gesteld door de 37 spelersraden van de clubs in het betaald voetbal. Hij is erevoorzitter van de WCS, de belangenorganisatie van de spelers in het betaald voetbal. sukkelen. Toen dat eindelijk achter derug was verdraaide ik mijn rugwervel waar door ik weer naar een bottenkraker moest. Al met al heb ik acht maanden gesukkeld. Pas toen ik uit militaire dienst kwam is het goed gegaan. Vanaf dat mo ment kon ik tenminste ook meetrainen met de A-selectie bij Ajax. Daarvoor kwam ik alleen toe aan C-trainingen.” De uitslagen uit de vierde ronde: Alexandra van der Mije-Liset Borovski 1-0; Cora van Gent- Ada van der Gissen ’k-'h; Carla Bruinenberg- Riek Spook 1-0; Anneke Schol-EricaBelle 0-1; Hanneke van Parreren-Ellis Vogel 1-0; Jeanette Mulder-Mieke van Eist 1-0. De stand: 1. Van der Mije 3,5 punten; 2. Belle, Van Parreren en Van Gent 3; 5. Bruinenberg en Mulder 2,5; 7. Schol en Van der Giessen 2; 9. Borovski 1,5; 10. Van Eist en Spook 0,5; 12. Vogel 0. Wel unaniem oordeelden de clubs over de totstandkoming van een basis-cao voor de voetballers. Zij aanvaardden het concept, zoals dat door de onderhande- lingsdelegaties van de FBO en de WCS, de belangenorganisatie van de spelers, was opgesteld. De ledenvergadering van de WCS gaat zich vrijdagavond over het concept buigen. De cao gaat de clubs in principe veel geld kosten, doordat de werkgevers zich FBO-voorzitter Leo van Zandvliet: ge dwongen door de omstandigheden Voor meer dan 5000 toeschouwers for ceerden John Alexander en Phil Dent in het dubbelspel tegen Adriano Panatta en Paola Bertolucci de beslissing: 6-3 7-6. Uitgerekend in de belangrijkste partij le den de Italianen hun enige nederlaag in het dubbelspel in dit toernooi. De succesvolste speler van het toernooi, dat acht dagen duurde, was John Alexan der. Hij won alle vijf de enkelspelpartijen (Van onze sportredactie) AMSTERDAM. Vorig jaar voetbalde hij nog als amateur bij FC Utrecht, op 11 maart dit jaar maakte hij zijn entree tegen NAC in Ajax-1 en dinsdagavond werkt hij hoogstwaarschijnlijk mee aan de bekerfinale tegen FC Twente. Piet Wijnberg, een 21- jarige Hilversummer, die 1 maart afzwaaide als militair en daarna al gauw werd belast met een defensieve taak bij Ajax. Een opdracht die hem veel beter bevalt dan in de periode dat hij nog soldaatje speelde („De dienst is voor mij een belemmering geweest”), ook al heeft hij vermoedelijk juist aan het verdedigen van ’s lands belangen zijn doorbraak te danken in zijn voetbalcarrière. (Van onze sportredactie) MIJDRECHT. In het schaaktoernooi om het Nederlands kampioenschap scha ken voor dames heeft kampioene Alexan dra van der Mije na de vierde ronde alleen de leiding. Zelf won zij van Liset Borovski, terwijl Cora van Gent afhaak- 9 Het was tegen MW de tweede keer dit seizoen dat AZ’67 op eigen veld niet tot scoren kwam. Eerder gebeurde dat op 3 september j.l. toen men met 0- 2 verloor van Vitesse. Daar tussendoor scoorde men 42 goals in twaalf wed strijden. 9 De score-machine van Ajax hapert ook de laatste tijd getuige de laatste resultaten: l-l:0-0:l-0. 9 Telstar heeft in zijn Ere-divisie-tijd nog nooit bij De Graafschap gewon nen. In de eerste divisie gelukte dat direkt de eerste keer. 9 Haarlem kan niet meer tot scoren komen op eigen terrein. Geen goals in de laatste vier thuiswedstrijden en totaal slechts één goal, tegen Feye noord, sinds de winterstop. 9 PSV is weer „aan de beterende hand”: acht wedstrijden achtereen zonder nederlaag, goed voor dertien punten. 9 FC Den Haag is voor zijn doen aan een goede serie bezig. Zeven punten uit vier wedstrijden had men dit sei zoen nog niet gepresteerd. Trouwens de laatste thuisnederlaag van de Ha- Vogts: „Ik heb Keegan uitgenodigd omdat Kevin op dit moment de ster in de Bundesliga is. Kempes, naar aanlei ding van zijn spel tijdens de finales van het wereldkampioenschap voetbal in Argentinië en Jensen omdat hij bij Borussia een van mijn beste vrienden was.” De omzet van de wedstrijd be draagt ongeveer 400.000 gulden. Van dat bedrag krijgt Vogts een kwart, maar van die honderdduizend gulden moet hij nog wel de huur van het stadion betalen. „Daar maak ik me niet druk om”, sprak hij. „Ik heb op het veld ook nooit iets weggegeven. Als de gemeente een afdracht verlangt betaal ik. Want het gaat me zeker niet om het geld.” Voor zijn afscheidswedstrijd die op „de Bökelberg” wordt gespeeld, het thuishonk van Borussia Möncheng- ladbach heeft Vogts drie spelers uitge nodigd. om met hem te spelen. Kevin Keegan, de Argentijn Mario Kempes en de Deen Jensen zullen eenmaal het shirt van Borussia dragen. In het Westduitse elftal spelen o.a. Maier, Cullmann, Bonhof, Dietz, Hansi Mul ler, Kaltz en Fischer. voetballer van wereldformaat ge bracht. Ik houd van die types. Daar heb je meer aan dan aan vedetten.” Voor Berti Vogts is het einde van zijn carrière nabij. Vanavond, dinsdag, neemt hij afscheid van zijn publiek in een wedstrijd tegen het Westduitse na tionale elftal. Maar het wordt een af scheid zonder tranen, zoals hijzelf zegt. „Natuurlijk zal het mij iets doen als ik afscheid neem van het publiek. Maar een traan zal ik niet laten. Na deze wedstrijd zal ik nog een paar wedstrij den voor Borussia spelen. Het echte afscheid komt voor mij in de tweede wedstrijd tegen Rode Ster, als we op 23 mei in Düsseldorf de UEFA-cup heb ben veroverd. Dat moet lukken na dat gelijkspel (1-1) in Belgrado. Dat zou voor mij het ware afscheid zijn.” Berti Vogts heeft, evenals Johan Cruijff, er nimmer een geheim van gemaakt dat hij „op tijd” met de voet balsport zou stoppen. De inspanningen die hij in vijftien jaar heeft moeten leveren zijn hem te veel geworden. Zijn besluit om na afloop van dit seizoen af te haken werd versterkt gedurende de periode dat hij revalideerde van een beenbreuk. Vorig jaar augustus liep „de terrier” in een oefenwedstrijd van Borussia een gecompliceerde been breuk op. Het herstel duurde maan den. „Juist in die maanden heb ik ern stig kunnen nadenken over mijn toe komst. Ja, toen stond mijn besluit hele maal vast. Wegwezen na dit seizoen. Het aanbod dat ik van de Westduitse voetbalbond kreeg om de jeugd onder mijn hoede te nemen trekt me hele maal aan. Een uitdaging, speuren naar jong talent. Echter dat niet alleen. Ik zal ook proberen ze discipline bij te brengen.” Discipline en karakter, twee woor den die uitstekend van toepassing zijn op de voetballer Vogts. Twee uitspra ken van trainers die met Vogts hebben gewerkt, bewijzen dat. Helmuth Schön, de oud-trainer van het West duitse elftal: „Berti Vogts was zeker niet de speler die een wedstrijd voor een ploeg kon maken. Zijn capaciteiten waren beperkt. Zijn inzet was echter een voorbeeld voor alle profs in West- Duitsland.” Hennes Weisweiler: „Dankzij zijn wil heeft hij het tot een Ook in een ander opzicht kreeg Wijn- berg het geluk aan zijn zijde, namelijk het ongeluk van zijn „concurrenten”, voor de voorstoppersplaats, Pim van Dord en Kees Zwamborn. Van Dord heeft dit seizoen inmiddels voor zichzelf afge schreven omdat hij opnieuw een operatie zou moeten ondergaan en Zwamborn, die geblesseerd en geschorst is geweest, kan een come-back op korte termijn vergeten als Wijnberg zich blijft manifesteren, zo als hij in zijn vijf volledige wedstrijden Op het programma van toto-gelijk nr. 20 staat als wedstrijd nummer 20 vermeld Eintracht Braunschweig-MSV Duisburg. Omdat deze wedstrijd voor de Bundesliga niet in het komende weekeinde gespeeld wordt, zal voor deze wedstrijd een vervan gende uitslag gelden. In een wedstrijd voor de voorronden van het Olympisch voetbaltoernooi, heeft Cuba met 1-3 gewonnen van Jamaica. Bij de rust leidden de Cubanen reeds met 0-1. De drie doelpunten werden alle gemaakt door Ranon Nunez. bal van de KNVB op 26 mei. Op die datum komt het voorstel van het sectie bestuur aan de orde om voorlopig maar af te zien van het voornemen om shirtre clame in te voeren. Tijdens de vorige vergadering van de sectie betaald voetbal in januari van dit jaar werd besloten om een onderzoek in te stellen naar de mogelijkheid om op 1 juli de shirtreclame in te voeren. Het onderzoek heeft geleid tot de conclusie, dat de invoering op die datum in het geheel niet mogelijk is. Leo van Zandvliet: „De aanvaarding van de motie Worrell in de Tweede Ka mer heeft geleid tot dit standpunt. Voe ren we shirtreclame wel in, dan betekent dat dat we naar de subsidie van de rijksoverheid voor de gezondmaking van het betaald voetbal kunnen fluiten. „Afscheid AF I ü- Op 21 ''mei 1975 won Borussia na een overwinning op FC Twente in Enschede (1-5) de UEFA-Cup. Als aanvoerder mocht Berti Vogts de beker in ontvangst nemen. Sparta NEC MW FC Utrecht PEC NAC FC Twente Volendam Roda JC Wageningen Eindhoven FC Amsterdam SC Cambuur Tips toto-gelijk: 1-2-8-9-13-16-22-29-32 „Tegen West-Duitsland in mei vorig jaar in Sittard was ik de uitblinker in het 7., militaire elftal, evenals veertien dagen la- ter in Triëst tegen Italië. Mijn directe tegenstander was Paolo Rossi, die wist alleen een doelpunt te maken uit een straf- schop. Verder is hij niet gekomen. Die 't twee wedstrijden zijn zeker belangrijk voor me geweest. Tot die tijd was ik bij Utrecht amateur en was ik niet verder gekomen dan het C-elftal. Daarna kreeg ik opeens een contract aangeboden. Ik kon een basissalaris van 4800 gulden krij gen. Hetzelfde bedrag dat ik ook als ama- teur als vergoeding voor mijn reiskosten Hilversum-Utrecht had gekregen. Het V sloeg nergens op, zo laag was het. Tien X mei kreeg ik het aanbod. Ik zei: over twee weken kom ik terug. Als ik dan niet meer f. kan krijgen, ga ik terug naar de ama- I* teurs.” Voor die bedenktijd voorbij was had Utrecht zich echter al van de bal laten I zetten door Ajax dat van zijn tegenstan- i- der „met een veel aantrekkelijker salaris” t simpel buitenspel zette. In eerste instantie leek Ajax niettemin de verliezer in de S» tweekamp te zullen worden omdat het X medische team van Ajax lange tijd meer p last van hem had dan zijn tegenstanders. - „Eerst kwam ik tijdens de training erg er zes hechtingen in mijn knie moesten. Later is die wond weer opengegaan in een oefenduel tegen Lyra en vervolgens nog eens in een competitiewedstrijd van het C- team tegen Haarlem. De dokter adviseer- de me toen maar om vijf weken helemaal j niets te doen omdat ik anders zou blijven last van nem naa aan zijn tegensianaers. H „Eerst kwam ik tijdens de training erg ongelukkig terecht op een paal, waardoor s nemen om met ingang van 1 juli shirtre- clame in te voeren. „Gedwongen door de omstandigheden”, zo verwoordde Leo van Zandvliet, voorzitter van de FBO, de belangenorganisatie van de werkgevers in het betaald voetbal, het standpunt van de clubs. Si-1

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 17