Weinig steun Minstens drie voor Schelling Andriessen: Misschien niet aan ontkomen Meer omzet Unilever 0 Winst Akzo mjman sterk omhoog overleden Vissersbootje op het droge het weer doden bij kettingbotsing Kortere werktijd centraal op EVV-congres Van ’t Veer CCHMIWI Ik Comité gaat Menten opsporen Br ■r t het woord is aan... u vai I ij nr Aanrijding ^1 f w HAARLEM IQ: GLAZEN SOPEN DAKEN ELLERMEYER agenda pagina 7 Protest r i Voorlichting Minder warm li Voorzieningen Pisuisse Sloop |£i| w ■Ol I MM DINSDAG 15 MEI 1979 (ADVERTENTIE) VERS GEGRILDE KIPPEN Paul Brulat: WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN 69ste jaargang no. 162 pagina's bel de asb vakaturelijn tel. 023-319291 M|| BW - EX S- Beurs14 Binnen- en buitenland ...2,3,4 Economie15 Kunst13 Plaatselijk nieuws5,6,7 Radio en televisie/Strips9 Sport17,19 Weerrapporten2 Qpeldoorn&Zn HAARLEM (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG, Minister Andriessen (Financiën) sluit belas tingverhoging niet uit. Het is echter wel .de laatste oplossing waarvoor hij zou willen kiezen om het financieringstekort van de overheid aan te vullen. Andriessen zei dit vanmorgen in Den Haag. «^rWM*** I Umuider Courant Zie ook pagina 3 niet uitgesloten Zie de kunstpagina c 103 ter Duisenberg, die zondag zei dat belas tingverhoging geen zoden aan de dijk zet. Het financieringstekort van de overhéid bedraagt ruim 15 miljard en een belas tingverhoging zou maar enkele honder den miljoenen opleveren, aldus Duisen berg. lemmer Hans Derksen was de nacht ervoor door een motorsto ring op de kust vastgelopen Aan boord waren drie man om met de volle maan ..de lopende platvis te verschalken Het draaide ui- teindelijk uit op een nachtelijke wandeltocht voor de bemanning, naast Derksen. Jaap Wolters en Pieter Korf uit IJmuiden. die te voet naar IJmuiden voor hulp to gen Gisteren werd het grootste UTRECHT (ANP). De Vervoersbon- den en de Dienstenbonden FNV zijn niet enthousiast over de plannen van voorzit ter Schelling van de Voedingsbonden om een blok te vormen binnen de FNV. Schel ling opperde dit idee gisteren op een con gres van de Voedingsbond in Noordwij- kerhout. Voorzitter Brouwer van de Diensten bonden ziet veel meer in een open discus sie binnen de FNV om bij de grotere bonden wat meer begrip voor de stand punten van de kleinere aan te kweken. Voorzitter Schrör van de Vervoersbon- den is bang dat het „blok van Schelling” een averechts effect kan hebben op de eenheid van de vakbeweging. (Van onze redactie economie) MÜNCHEN. In de Westduitse stad München is gisteren het congres begon nen van het Europees Verbond van Vak verenigingen' (EVV), waarbij 33 vakbón- den uit achttien Europese landen met in totaal ruim veertig miljoen leden zijn aan gesloten. De Westduitse voorzitter van het EW, Vetter die vrijdag naar alle waarschijn lijkheid wordt opgevolgd door FNV-voor- zitter Kok, wees bij de opening op het Europese Actieprogramma dat het ver bond wil opstellen. Hierin is het voor naamste doel een werktijdverkorting van tien procent in vier jaar zonder loonver lies. gedeelte van de dag besteed aan het graven van een geul waardoor het bootje, een omge bouwde sleper, het ruime sop weer kon bereiken Sterk vervuild afvalwater van Hoog ovens veroorzaakt het dichtslibben van de Hoogovenhavens Van tijd tot tijd wordt de zaak uitgebaggerd en geloosd op zee. Minister Tuijnman heeft daar een stokje voor gestoken. Het „spul" wordt nu in de Averijhaven gedepo neerd met instemming van de bewinds man maar met een zee van bezwaren van milieuorganisaties, de gemeente Velsen. de Kamer van Koophandel, de Nederlandse Sportvissersfederatie en Contact Milieubescherming Noord-Hol- land. Nog niet zo lang geleden werd in IJmui den de Gregoriuskerk gesloopt. Dat heeft waarschijnlijk inspirerend gewerkt óp het kerkbestuur van de Laurentius- kerk die veel voelen voor nieuwbouw in combinatie met woningen. De parochi anen denken er heel anders over Wat kost sloop? Waf kost nieuwbouw? Is emotionele verbondenheid met een kerkgebouw in geld uit te drukken? Weersverwachting van het KNMI tot morgenavond: Oprecht betekent per definitie: oorspronkelijk. PAUL VAN 'T VEER AMBA£Hr«TRAAT 10 BEVtRWJK TEL0L6k>-11531. WÜWttMUMtt 74 AMVTSRIMN 1ELOlO>95iffil Vannacht enkele mistbanken. Weinig wind en minimumtemperaturen rond 10 graden. Overdag van het noordwesten uit meer bewolking met mogelijk een bui, maar in Limburg nog geruime tijd droog en zonnig. Maximumtemperatu ren van 17 graden aan zee tot circa 25 graden in Limburg. Tot matig toene mende zuidwesten wind. Gen. Cronjéetreet 31 - Tel. 253630 - Haarlem (AD VER TENTJES) x; (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG. Bij een enorme kettingbotsing in dichte mist op de Haringvlietbrug bij Willemstad zijn vanmorgen tenminste drie mensen om het leven gekomen en zeker dertig gewond geraakt. Volgens de ver- keerscentrale van de rijkspolitie in Driebergen is de ravage zo groot dat nog geen zekerheid bestaat over het precieze aantal doden. Tien ambulances hebben „erg veel” In de Burgerzaal van het gemeentehuis in Velsen wordt zaterdag 26 mei een stukje voorlichting gegeven over de Europese verkiezingen. Vertegenwoor digers van alle politieke partijen nemen deel aan een forum. Maar ook een woordvoerder van het Anti-verkiezings- komitee krijgt de gelegenheid zijn zegje te zeggen Voorlichting op brede basis. Met medewerking van de leerlingen van het Pius X College in Beverwijk gaat de Stichting Lichamelijk Gehandicapten woensdag de slecht toegankelijke ge bouwen in de IJmond inventariseren Vooral in oude gebouwen ontbreken vaak alle voorzieningen, die diensten en instellingen voor gehandicapten be reikbaar maken. Een voorbeeld daar van is het oude raadhuis in Heemskerk met het hoge bordes, waarin onder meer de trouwzaal en de afdeling voor lichting zijn gevestigd. Zie de plaatselijke pagina's De moord op de vooroorlogse zan- ger-cabaretier Jean-Louis Pisuisse, is het onderwerp van een nieuw muzikaal toneelspel van Gerben Hellinga. Mensch durf te leven ging bij het Pu- bliekstheater maandagavond in pre mière. Ko van Leeuwen was er bij aanwezig en vond het een aardige voorstelling. Een ROTTERDAM (ANP). De totale om zet van Unilever jn het eerste kwartaal van dit jaar bedroeg dertien procent meer dan in het eerste kwartaal van vorig jaar, zo is door de raad van bestuur van het concern bekendgemaakt. In totaal werd 10.314 miljoen omgezet. De totale bedrijfswinst steeg met een kwart tot 535 miljoen. De winst toeko-, mend aan houders van het gewone kapi taal steeg zelfs met 39 procent tot 253 miljoen. Uit het kwartaalverslag blijkt dat belastingen en wisselkoersen een gunstige invloed op de cijfers hadden. Als het aan het College voor Zieken huisvoorzieningen ligt, dienen vier zie kenhuizen in de regio tussen nu en 1990 de poorten te sluiten. Het gaat om het Zeewegziekenhuis in Velsen, het Rode Kruisziekenhuis in Beverwijk, het Diaconessenhuis in Heemstede hoewel dat niet met name wordt ge noemd en om de burgerafdeling van hét Marine Hospitaal. Op die manier worden 810 ziekenhuisbedden ingele verd Een trieste aanblik van de autowrakken na de kettingbotsing op de Haringvlietbrug waarbij ongeveer honderd auto's betrokken waren zaak Menten. In het comité hebben als bestuurslid zitting genomen: de journalist Hans Knoop, de Maastrichtse advocaat mr. M. Mosckowisz, de Haagse arts dr. G. Bialys- tock en drs. A. H. Doornik uit Voorburg. Na de opsporing van Men ten wil het comité diens verblijfplaats ter kennis brengen aan die landen die om zijn uitle vering hebben gevraagd. In geval de Hoge Raad het vonnis van de bijzondere straf kamer in Den Haag, dat tot vrijlating van Menten leidde, vernietigt, zal het comité in eerste instantie de Nederlandse justitie behulpzaam zijn bij deovsporing, zo ver klaarde woordvoerder Knoop gisteren. ■licht- en zwaargewonden intussen ver voerd naar ziekenhuizen in onder meer Jiotterdan, aldus de rijkspolitie. Bij de kettingbotsing, die zich voordeed op de oostelijke weghelft, waren tenminste hon derd voertuigen betrokken. Kraan wagens rijden nog steeds af en aan om de wrak stukken weg te slepen. Op de weg Kampen-Wezep is vanmor gen de 48-jarige A. Kroon uit Oldebroek om het leven gekomen bij een frontale botsing. Drie mensen raakten gewond. Eén van hen is een politieman. Zijn auto, die naar de plaats van het ongeval was gedirigeerd om assistentie te verlenen, werd van achteren aangereden. AMSTERDAM (ANP). Akzo heeft in het eerste kwartaal van dit jaar 29 procent meer winst behaald. Indien deze ontwik keling zich voortzet zal de raad van be stuur overwegen een interimdividend over 1979 uit te keren. De voorzitter van de raad, Van den Bos, zei gematigd optimistisch te zijn, maar waarschuwde voor de onrustbarende stij ging van grondstoffenprijzen voor chemi sche vezels. Sommige hebben zich in en kele maanden meer dan verdubbeld, al dus Van den Bos. Belastingverhoging CARROSSERIE REPARATIE BEDRIJF iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiin Efficiënter testen der rijvaardigheid Minister Tuijnman van Verkeer (en Wa terstaat) heeft zich beraden op mogelijk heden om iets bij te dragen tot leniging van de chaotische toestanden op het ge- i bied van de autorijlessen en rijexamens, die zowel leerlingen als instructeurs en examinatoren boven het hoofd groeien, i De enorme toeneming van het autoge- I bruik en de daarmee gepaard gaande stormloop van gegadigden voor een rijbe wijs vertonen alle tekenen van wildgroei, die niet meer op een verantwoorde wijze kan worden begeleid. De groei van het aantal rijscholen, de stijging van de prijs der rijlessen en examenkosten doen aan die wildgroei nauwelijks iets af. AMSTERDAM (ANP). In Amster dam is een comité gevormd met als doel j Pieter Menten op te sporen na de ujt- I spraak van de Hoge Raad op 22 mei in de I De primaire eis blijft, dat ieder die een rijbewijs verkrijgt, heeft aangetoond de auto en de verkeersregels voldoende te beheersen. Aan die vaardigheidseis kan niet worden getornd, alleen kan worden overwogen de toetsing van die vaardig heid efficiënter te doen plaatshebben en dat in de eerste plaats door zoveel moge lijk te voorkomen dat kandidaten te licht vaardig examen doen en enkele malen moeten terugkomen. Minister Tuijnman wil met een nieuwe regeling inspelen op het verantwoorde lijkheidsgevoel van de instructeurs, door hun een aandeel te geven in het examine ren. Eigenlijk wordt daardoor het rijexa men tegelijk ook een examen voor de kwaliteit van de opleiding en de betrouw baarheid van de leraar. Ofschoon daaruit allerminst mag worden gelezen da*t de onbetrouwbaarheid van de rijschool op grote schaal zou zijn gebleken, is er toch reden genoeg om een zekere ij king toe te passen, al was het alleen maar om het vak van rij-instructeur wat meer aanzien en I officialiteit te verlenen. Er is alles voor te zeggen de rij-instructeur tot verlengstuk van de bewakende, controlerende en voor de verkeersveiligheid verantwoordelijke overheid te maken, inplaats van hem te blijven beschouwen als de handlanger van de leerling, die zo snel mogelijk zijn rijbewijs wil hebben. Het spreekt vanzelf dat daarbij zeer j zorgvuldig moet worden gewaakt voor misbruik, want de relatie tussen rij-in structeur en leerling is toch in de eerste plaats die van consument tegenover pro ducent, afnemer tegenover leverancier. De afstandelijkheid van de instructeur ten opzichte van zijn klant moet worden vergroot, al zal nooit kunnen worden voorkomen dat er een zekere vertrouwe- lijkheidsband ontstaat gedurende de vele uren van'lessen. Minister Tuijnman zal op den duur toe willen naar de figuur van beëdigd instructeur, om het vak selectief te veredelen, beunhazen en foef jesmakers uit te zuiveren en de zelfstandige verant woordelijkheid te verhogen van degenen die weliswaar „leven” van het autorijles geven maar tegelijkertijd zich degelijk bewust moeten blijven van hun zware verantwoordelijkheid voor de verkeers veiligheid. Het kon en kan niet verder uitblijven dat de geweldige groei van het autopark wordt begeleid door steeds strengere be kwaamheidseisen, betere controle op het lesmateriaal, reglementering van de les gelden, maar ook een betere aanpassing tussen lesgevers en examinatoren, die lei den moet tot het met elkander delen van de verantwoordelijkheid. Illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll kotter van sportvisser Koos van Laar uit IJmuiden heeft gistermiddag een 4.5 ton metend scheepje van het Bloemendaalse strand de zee ingesleept Het bootje, eigendom van de Haar- ^^JsTEPHENSONSTRAAT 8 23 tel. 023 244827 „Ik zeg niet dat belastingverhoging zeer wel mogelijk is, maar we kunnen er mis schien niet aan ontkomen”, aldus An driessen. Naast een verhoging van de be lastingen denkt de bewindsman aan een l verschuiving van directe naar indirecte I belastingen. Een andere mogelijkheid is dat belastingbetalers door de inflatie i maar een deel terugkrijgen van wat zij teveel betaald hebben. Die maatregel zou volgens de minister zowel passen in éen beleid dat gericht is op het aanvullen van het financieringstekort als in een inko mensbeleid. In dat geval zou het erop neerkomen dat de mensen met de hogere inkomens meer veren moeten laten dan de anderen. Andriessen reageerde niet op de opmer- i kingen van zijn voorganger, PvdA-minis- AMSTERDAM. Op 56-jange leeftijd is gisteren plotseling Parool-redacteur Paul van ’t Veer overleden. Hij was tevens medewerker Van de VARA. In 1950 ging Van ’t Veer van het Alge meen Nederlands Persbureau (ANP)'naar Het Vrije Volk. Twintig jaar later vertrok hij naar Het Parool. Hij was een van de Nederlandse waarnemers bij de verkie zingen in Vietnam die onder toezicht van de Verenigde Naties werden gehouden.

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 1