In India 100 worden groter Appèl secretaris-general FAO grote hongersnood Prijsverhoging Iraanse olie Gevechten in Beiroet Scholieren Duitse kerk wil gedood door militairen politiemannen gearresteerd Bevoegdheden assemblee Opnieuw dreiging meer kinderen „Stop hulp aan Chili” Bomaanslag PLO eist 2 doden Vijf doden in Zwitserse Alpen Kerncentrales VS krijgen „hot line” dinsdag In Namibië Senatoren VS: Pathetiek Ie Wandeltempo Sjokkers Angstdroom 3 M E I BINNEN- EN BUITENLAND 1 5 19 7 9 y tie (Van onze redacteur in België, Jan Gerritsen) BRUSSEL. Minister Scholten (De fensie) wil dat de Navo-landen hun defen- sie-uitgaven de eerstkomende jaren jaar lijks met drie procent reëel verhogen. „Ondanks de minder gunstige situatie moeten we hieraan vasthouden”. De Ne derlandse bewindsman zei dit gisteren na afloop van de halfjaarlijkse bijeenkomst van de Defensieministers van de Europe se NAVO-landen. t>en offi- ialla ge- i zal mte. d in ciële oei oh ing n de Smit leer- nden sver- >nds- oten, nota lifor- bete- het bij i de id”, din- de iteit on- ■f, is per- en age- door Nico Scheepmaker eun (en 10 CENTRAAL-^ AFRIKAANSE REP. Scholten wil ook komende jaren 3% defensie verhoging Bonn en Parijs negatief tegenover korter werken 4 (Van onze redactie buitenland) MANILLA. Een nieuwe interna tionale graanovereenkomst is nood zakelijk om de hongerdood van mil joenen mensen te voorkomen. Secre- taris-generaal Eduard Saoema van de VN-voedsel- en landbouworgani satie FAO heeft dat gisteren ver klaard tijdens de UNCTAD-confe rentie in Manilla. Vijf jaar geleden kwamen als gevolg van een groot voedseltekort miljoenen mensen om het leven. Besprekingen over een nieuwe graanovereenkomst liepen eerder dit jaar vast. Saoema riep op spoedig de besprekingen te her vatten. Minister Scholten kondigd aan dat hij de mening van het Nederlandse kabinet vandaag meedeelt in het Defen sie Planning Comité (DPC) van de NAVO, dat uit de Defensieministers van alle 15 NAVO-landen bestaat. De drie (Van onze redactie buitenland) BEIROET. Bij gevechten tussen Pa lestijnse guerrillagroepen in het westen van de Libanese hoofdstad Beiroet zijn gisteren twee mensen gedood, zo is in Palestijnse kringen gezegd. Elders in de stad raakten christelijke milities met el kaar slaags, waarbij zeker zes gewonden vielen. Intussen voert president Sarkis van Li banon besprekingen met zijn Syrische ambtgenoot Assad in Damascus, om een einde te maken aan het voortdurende ge weld in Libanon. Ook komt bij het overleg aan de orde wat er moet gebeuren als op 27 juli het mandaat afloopt van de Syri sche troepen die deel uitmaken van de Arabische vredesmacht. Sarkis zou een deel van de Syriërs willen vervangen door eenheden van het Libanese leger. Vandaag wordt in New York het overleg van de Veiligheidsraad over de toestand in Libanon voortgezet. Verwacht wordt dat de vrijdag begonnen besprekingen pas over enkele dagen enig resultaat zul len opleveren. (Van onze redactie buitenland) TEL AVIV-BEIROET. Bij een bom aanslag in de Israëlische badplaats Tibe rias zijn gisteren twee mensen gedood en 37 gewond. Vier Israëliërs verkeren in levensgevaar. De Palestijnse bevrijdingsorganisatie PLO heeft de verantwoordelijkheid voor de aanslag opgeëist. De bom was verstopt in een afvalemmer in een drukke straat. Bij aanslagen zijn dit jaar vijftien Israë liërs om het leven gekomen. Om het directe gevaar voor een nieuwe voedselcrisis af te wenden heeft Saoema de UNCTAD-conferentie een plan voorge legd waarin richtlijnen voor alle landen worden aangegeven om voedselreserves op te bouwen en die zo efficiënt mogelijk te gebruiken. De secretaris-generaal van de FAO maakt zich zorgen over de ontoer eikende noodvoorraden die worden „inge zet” als de oogst mocht mislukken. Tijdens de UNCTAD-conferentie is een conflict ontstaan over de overdracht van technische kennis door multinationals aan ontwikkelingslanden. Vertegenwoor digers uit de Derde Wereld eisten gisteren dat multinationals moeten worden ver plicht technologie ter beschikking te stel len aan arme landen. De rijke landen zijn wel voor overdracht maar tegen een ver plichting. procentsnorm voor defensiebegrotingen werd twee jaar geleden ingevoerd op voorstel van de Amerikaanse presi dent Carter. Economische omstandigheden kunnen aanleiding zijn tot een minder hoge stijginv van drie procent reëel (zonder inflatie), zo luidde het voorbehoud dat destijds werd gemaakt. Scholten: „Toen werd gerekend op een jaarlijkse economische groei van gemiddeld vier procent. Die zal nu wel een procent lager uitkomen”. Maar voor Nederland is er geen probleem, voegde hij er aan toe. De drie-procentsnorm ligt vast in onze defensieplanning. Scholten oefende in de Eurogroep sterke kritiek op het uitblijven van resultaten bij het overleg in de zogenaam de onafhaneklijke programmagroep (IEPG). Die bestaat uit alle Europese NAVO-landen inclusief Frankrijk (dat zoals bekend niet aan de militaire samenwerking in de Navo deelneemt). De groep werd enige jaren geleden opgericht op initiatief van de toenmalige Nederlandse Defensieminister Vredeling en had tot doel om met één Europees standpunt met Amerika over gemeenschappe- Algerije veel te laag. Saoedi-Arabië heeft verklaard tegen een nieuwe prijsverho ging te zijn. Olieminister Jamani heeft echter toegegeven dat zijn land wat dit betreft alleen staat. De Westduitse bondskanselier Helmut Schmidt heeft gisteren besprekingen ge voerd met kroonprins Fahd van Saoedi- Arabië. Behalve over de situatie in het Midden-Oosten na het sluiten van het Egyptisch-Israelisch, vredesverdrag en de wereldeconomie werd uitvoerig aandacht besteed aan de olieprijzen. Details van de besprekingen zijn niet bekendgemaakt. (Van onze redactie buitenland) WINDHOEK. Zuid-Afrika heeft gis teren bekendgemaakt, dat de grondwetge vende vergadering (assemblee) van Nami bië (Zuidwest-Afrika) op 21 mei een Natio nale Vergadering met wetgevende be voegdheden wordt. Voorts komt er een voorlopige regering voor Namibië, zo kon digde rechter Martinus Steyn, de Zuidaf- rikaanse bestuurder in de Namibische hoofdstad Windhoek, in een proclamatie aan. Tegenstaders van Zuid-Afrika zien hier in een nieuwe poging van dit land om een „interne regeling” voor Namibië tot stand te brengen naar Rhodesisch model, met uitsluiting van de Namibische bevrij dingsbeweging SWAPO. De Zuidafrikaanse minister van Buiten landse Zaken, Roelof Botha, heeft steeds verzekerd, dat zijn land niet aanstuurt op een eenzijdige onafhankelijkheidsverkla ring van Namibië en dat de deur open blijft voor nieuwe onderhandelingen over een voor alle partijen aanvaardbare rege ling. Zoals bekend is door westerse landen steeds benadrukt, dat in Namibië verkie zingen moeten worden gehouden onder toezicht van de Verenigde Naties, gevolgd door onafhankelijkheid voor het gebied. Na rechter Steyn meedeelde, zullen de vijftig leden van de huidige assemblee, die bij de omstreden verkiezingen in decem ber werden gekozen, automatisch deel uit maken van de Nationale Vergadering. Voorts kunnen er volgens Steyn nog vijf tien leden bijkomen, waardoor eventueel ook de twee gematigde politieke partijen die de verkiezingen in december werden gekozen, automatisch deel uitmaken van de Nationale Vergadering. Voorts kunnen er volgens Steyn nog vijftien leden bijko men, waardoor eventueel ook de twee gematigde politieke partijen die de verkie zingen in december hebben geboycot, (het Namibische Nationale Front en een groep dissidenten van de SWAPO) alsnog een vertegenwoordiging in de Nationale Ver gadering zouden kunnen krijgen. lijke aankopen onderhandelen. Na drie jaar zijn de resultaten te mager, aldus Scholten, die bijval kreeg van België. Hij vergeleek het overleg met een schildpad „die langzaam loopt, maar wel doorloopt; dat kan niet altijd van dit overleg worden gezegd”. Scholten wilde geen beschuldigende vinger naar Frank rijk uitsteken, maar beperkte zich tot een pleidooi voor verder overleg in de programmagroep op politiek niveau. De Nederlandse bewindsman onderstreepte dat over modernisering van het kernwapenarsenaal in Europa pas beslist kan worden als ook de bij de NAVO begonnen studie over wapenbeheersing is afgerond. Dat werd on langs al overeengekomen in de nucleaire planning-groep (NPG) van de NAVO. Hij legde daarbij, zoals hij zei, een verbinding tussen deze modernisering, de NAVO-reactie op de Russische SS-20 raket die nog in discussie is en nucleaire wapens van „ietwat korter bereik” (zoals de 155 mm houwitzers, die nucleaire granaten kunnen afvuren). De bewindsman wilde geen verdere toelichting geven op de betekenis van deze „verbinding”. een uit 'der- zo’n Een ti W. Het sjokken is van een keeldichtknij- pende pathetiek. Je ziet wel een enkele sjokkende neger of Portoricaan, maar de overgrote meerderheid van de sjokkers bestaat toch uit blanken. „Jogging” is een typisch blanke uitwas. Het pathetische schuilt vooral hierin, dat iedereen, jan, zus en alleman, sjokt. Een atleet die sierlijk voorbij draaft kan een vrolijke, estheti sche toets in het stadsbeeld zijn, maar de sjokker is per definitie een niet-atleet die door gesjok zijn conditie op peil denkt te houden. Die conditie stelt niets voor. De stijl waarin hij zijn dagelijkse portie li chaamsbeweging incasseert, ontspruit op natuurlijke wijze aan zijn lichaam, met het gevolg dat je een oneindige hoeveel heid ritmieken aan je voorbij ziet komen. Een kalende dertiger die zijn knieën als een paard te hoog optrekt, een meisje dat haar armen zijwaarts op en neer beweegt alsof zij op een balk balanceert, een jon gen met gekromde rug die zijn armen slap langs zijn lichaam laat bengelen terwijl hij met nuffige korte pasjes voortsnelt. Ik kon er mijn ogen niet vanaf houden. De ondergang van de Verenigde Staten, op ongebruikelijke wijze in kaart gebracht door de ene sjokker na de andere. Je geloofde je ogen niet! iden ielij- dat wor- rol- elen vali- van slijk litle- van ’as- on- vij- isa- &en tel- cis- mi- 'ur- cht dat sti- /an :sti- ►er- in ïhi- ren af- ler ite- jn- est de net un- lur tien we- 26 rna- aan :an- i de al- :an- de iin- het tnjfel g (Van onze redactie buitenland) NICOSIA/BONN. Met ingang van vandaag is de prijs van Iraanse olie ver hoogd met 1,20 per vat van 159 liter. Het gezaghebbende weekblad Middle East Economie Survey heeft dat gisteren ge meld. Sinds december vorig jaar is de prijs van ruwe Iraanse olie met 34 percent gestegen. Algerije zal eind volgende maand tij dens de ÖPEC-conferentie in Genève aan dringen op aanzienlijke prijsverhogingen van ruwe olie. De in maart overeengeko men verhoging met negen percent vindt Hand (6 na tvan- >eten 'wee- s en Stee inlei- itee’s erug- >t de le te- vele 1 de ngen steun nnen (Van onze redactie buitenland) WASHINGTON. De Amerikaan se senatoren Frank Church en Ed ward Kennedy hebben president Carter gisteren gevraagd, de Ameri kaanse ambassadeur uit Chili terug te roepen en alle hulp aan de Chileen se regering stop te zetten. Het verzoek volgt op de bekendma king dat het Chileense hooggerechts hof een Amerikaans verzoek heeft verworpen om drie voormalige hoge functionarissen van de Chileense ge heime dienst DINA uit te leveren. De VS wil het drietal berechten in verband met de moord op de voorma lige Chileense minister van Buiten landse Zaken Letelier in 1976 in Was hington. De uitlevering is door het hooggerechtshof geweigerd omdat de overlegde bewijsstukken tegen de drie „niet toereikend zijn”. Wel zullen zij mogelijk in Chili zelf voor een militair tribunaal moeten verschij nen, zo werd hieraan toegevoegd. als middel om het beschikbare werk beter te verdelen, is grotendeels afhankelijk van de oplossing die wordt gekozen voor het probleem van de looncompensaties. Iedere compensatie door het bedrijfsle ven of de overheid die verder gaat dan de produktiviteitswinst is inflatoir, aldus Or- toli. Uit recente Nederlandse studies, waarnaar wordt verwezen, is trouwens gebleken dat zelfs negatieve gevolgen voor produktie en werkgelegenheid moge lijk zijn’ Veel sjokkers denken ook al dat ze sjok ken als ze alleen maar het uniform van de sjokker hebben aangetrokken: een T- shirt, en een broekje met opzij twee ronde, elkaar overlappende broekspijpjes die een naar boven wijzende, pijlvormige split openlaten. Sommige meisjes stond het heel charmant. Je ziet die sjokkers niet alleen in een sukkeldrafje voortsjok ken, maar ook in wandeltempo voorbijlo pen, of bij de kaartenstandaard een an sicht uitzoeken. De sportieve kledij heeft dan alleen nog maar de functie van een teken: ik ben een sjokker, al sjok ik niet. Ik ben mij bewust van de geneeskrachtige waarde van het sjokken, ook al wandel ik nu net als iedereen over de Fifth Avenue. Belangrijk is niet het sjokken, maar het sjokker zijn! Het gat tussen behoefte en produktie van voedsel wordt volgens de FAO-func- tionaris steeds groter, vooral in Afrika. Om de tekorten daar aan te vullen moet er steeds meer worden geïmporteerd, terwijl er meer hulp nodig is om de agrarische produktie in de ontwikkelingslanden te vergroten. De ontwikkelingslanden hebben voor voedselimport alleen al in 1976 tien mil jard dollar uitgegeven, éénderde van het huidige tekort op de lopende rekening van de handelsbalans van de ontwikkelings landen. Het bedrag is meer dan tachtig percent van de ontwikkelingshulp welke die landen in 1976 ontvingen. Op de laatste dag van ons verblijf in New York meldde de televisie dat een jogger door een motorrijder was aangere den en gedood. Dat verbaasde me niets. De „sjokker” („jog” is sukkeldrafje, „to jog” is voortsukkelen, sjokken) is het nieuwste fenomeen in de Verenigde Sta ten, en het New Yorkse straatbeeld is drastisch door de sjokkers gewijzigd. Ga op een willekeurig punt in de stad staan (of het nu Times Square is of Central Park, dat maakt geen verschil), sluit je ogen gedurende tien seconden, doe ze weer open, en ik garandeer je dat je een sjokker voorbij ziet sjokken. Is het niet op je eigen trottoir, dan toch aan de overkant, of op de middenweg. Sluit daar na je ogen weer, wacht tien seconden, doe ze weer open, en daar komt de volgende sjokker alweer aan. Sjokkers zijn niet meer weg te denken uit het New Yorkse straatbeeld. Een van de bekendste angstdromen schijnt te zijn, dat je op de een of andere onverklaarbare manier in je ondergoed midden overdag op de Dam staat, aan gestaard door de ongelovige voorbijgan gers. Het interessante van de „joggers” is, dat zij deze angstdroom gesublimeerd hebben door een soort Adidas-onderkle- ding aan te trekken, om daarin met het onverstoorbaarste gezicht van de wereld over de trottoirs en de middenwegen van de drukste straten ter wereld te draven. De meesten maken er een solovlucht van, soms met het bundeltje uitgetrokken kle ren in de hand, maar anderen doen het getweeën: een echtpaar, een jongen met zijn meisje, samen op de weg naar de eeuwige fitheid. Tussen de middag, als de kantoren hun werknemers een uur rust gunnen, blijkt het aantal sjokkers op straat verviervoudigd te zijn. Blijkbaar trekken ze hun sjokplunje in de „rest room” van het kantoor aan, leggen hun broek, hun overhemd met das en hun colbertjasje in een plastic zak op hun bureaustoel, begeven zich trappelend van ongeduld met de lift van 27 hoog naar de begane grond, groeten in het voorbijsnel len de portier en schichten in de frisse kleuren van hun sjokkersuniform links en rechts tussen de voetgangers door, of langs de auto’s op de middenweg. Vooral in het begin is het een ingekeerde bezig heid, ze kijken op noch om, „to jog or not to jog, that is the question”. Maar ja, na een tijdje word je toch moe, het draven gaat over in sjokken, het sjokken in wan deltempo, het wandelen in stilstaan voor de etalages, en doodmoe, zeg maar afge jakkerd; gutsend van het zweet komen ze dan weer op kantoor, sceptisch aange staard door de typistes, die weten dat de sjokkers de rest van de middag zijn uitge schakeld voor enigerlei nuttige arbeid. Want heus, geloof me, „jogging” is de laatste stuiptrekking van het zieltogende Amerika. issa- der- WASHINGTON (AFP). De zeventig idse commerciële kerncentrales in de Verenig- i rol leri- zing zoor r de Sta- BERN (AP). Bij ongevallen in de Zwitserse Alpen zijn dit weekeinde vijf mensen omgekomen. Twee van hen wa ren jonge Westduitsers die tijdens het skiën werden verrast door een lawine. Het drama werd bij toeval ontdekt door een piloot die skisporen ontdekte. Verder kreeg een skiër een hartaanval die hij niet overleefde, verongelukte een vrouw op de gletscher Crevasse bij Zer matt en viel een skiër bij zijn afdaling van de Dolderhorn zo ongelukkig dat hij aan zijn verwondingen bezweek. Gewaarschuwd wordt tegen „louter boekhoudkundige” berekeningen over de effekten van werktijdverkorting. Zo heb ben studies uitgewezen dat arbeidstijds- verkorting met 1 procent grotendeels door een hogere produktiviteit per arbeidsuur wordt gecompenseerd. Soms kan arbeid stijdverkorting worden misbruikt om werknemers versneld af te danken. Ook zal het zwartwerken toenemen, „hetgeen in bepaalde gebieden toch al zeer groot is”, aldus Ortoli. NEW DELHI (Reuter). In de Noordin- diase deelstaat Punjab zijn gisteren onge veer honderd politiemannen gearres teerd, zo meldt het Indiase persbureau. Door wie dat gebeurde, werd niet gezegd. Meerdere politiemensen werden de laat ste dagen aangehouden in verband met betogingen tegen de regering uit protest tegen het ontslag van een collega die van dronkenschap werd beticht. Ruim twee duizend leden van het totale politiekorps van 28.000 man namen aan de protestac ties deel. BONN (Reuter). Westduitse echtpa ren worden door de katholieke bisschop pen van West-Duitsland aangespoord twee of drie kinderen te nemen om de bevolkingsterugloop tegen te gaan. De af gelopen tien jaar is het geboortecijfer in de Bondsrepubliek gehalveerd en het laagste ter wereld geworden. De helft van de gezinnen heeft nu maar een kind. Als de tendens doorzet, zal de bevolking nu 61 miljoen tegen 2015 zijn teruggelopen tqt ruim 43 miljoen. PARIJS (AP). In het Centraalafri- kaanse Keizerrijk zijn ongeveer honderd schoolkinderen gedood door militairen, omdat zij protesteerden tegen de plicht schooluniformen te kopen en te dragen. Dit heeft het Parijse kantoor van Am nesty International gisteren bekendge maakt. Volgens de organisatie protesteer den de scholieren al een jaar tegen de uniformen toen zij op 18 april stenen gooiden naar officiële auto’s, waaronder die van keizer Bokassa. Soldaten zouden de jongelui toen heb ben opgepakt en in de gevangenis van Ngaranga hebben opgesloten in cellen die zo klein waren dat zij er in stikten. Verder meldt Amnesty International dat enige kinderen door de soldaten zijn gestenigd. Anderen werden gedood met bajonetten en weer anderen geslagen met stokken waaruit spijkers staken. De kinderen zijn volgens Amnesty be graven in een massagraf. Een ooggetuige zou 62 lijken hebben geteld. Een aantal jeugdige gevangenen is volgens de organi satie de volgende dag vrijgelaten. Amnesty International heeft een pro testtelegram .gezonden aan keizer Bokas sa, waarin men onder andere zegt de zaak te zullen voorleggen aan het secretariaat van het Internationale Jaar van het Kind. de Staten zullen eind volgende maand worden uitgerust met een „hot line” tus sen de verantwoordelijke personen in de controlekamers van de installaties en de federale commissie voor toezicht op ker nenergie. Elke centrale zal twee recht streekse telefoonlijnen krijgen voor per manent contact. Aanleiding tot de invoering van deze nieuwe communicatievorm is het ongeluk op 28 maart met de kerncentrale in Har risburg. Na dat ongeluk werd duidelijk dat het contact tussen centrale en federale commissie zeer moeizaam tot stand werd gebracht. (Van onze redaktie buitenland) BRUSSEL. Frankrijk en Duits land staan negatief tegenover werk tijdverkorting als middel om meer mensen aan werk te helpen. Andere EG-landen, zoals Nederland, vinden dat zeer voorzichtig te werk moet worden gegaan. Dit bleek gisteren in een discussie tussen de ministers van Financiën van de Negen over de eco nomische gevolgen van werktijdver korting. De Negen kwamen overeen dat nog diepgaande studies nodig zijn voordat eventueel een beslissing over een Europe se aanpak van werktijdverkorting kan worden genomen. Pas in het najaar is de tijd daar misschien rijp voor, aldus des kundigen. De werktijdverkorting is van daag eveneens besproken door de minis ters van Sociale Zaken uit de Europese Negen. Alleen de Belgische minister Willy Claes (Economische Zaken) waarschuwde voor het op de lange baan schuiven van dit probleem dat door de Europese vakbewe ging met nadruk aan de orde is gesteld, onder meer tijdens het congres van het Europees Verbond van Vakverenigingen, dezer dagen in München. De Belgische regering streeft naar invoering van een 36-urige werkweek tegen eind 1981, maar wel onder voorwaarde dat de lonen bevro ren zullen worden. Het overleg in de Europese minister raad vond plaats aan de hand van een rapport van Europees commissaris Henk Vredeling (sociale zaken) over werktijd verkorting. Daarin wordt een overzicht gegeven van mogelijke maatregelen om de arbeidsduur te verkorten. Maar in een hoofdstuk over de economische gevolgen, afkomstig van Vredelings collega Ortoli (financiën) worden de mogelijke economi sche risico’s van werktijdverkorting breed uitgemeten. Het welslagen van werktijdverkorting en produktie van wapens te kunnen De Saoedische minister van Oliezaken sjeik Jamani heeft gisteren dat de benzineprijzen aan de Amerikaanse pompen omhoog blijven gaan als er niet drastisch op het benzineverbruik wordt bezuinigd. Jamani zei gisteren vlak voor de islamitische conferentie in Washington overigens ook dat zijn land zich tegen hogere olieprijzen zal verzetten 4 120 74

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 3