Volgens Atoomalarm en energiecomité Zeeland Ahold NV sluit Testament Jobby-winkels per video Gemeenten willen Tanzania wil Snoekvangst aan banden IJmuider Courant EG-landen tonen zich terughoudend Leven werd 0,6% duurder Hulp aan Israel en Egypte goedgekeurd Van Agt 3 dagen in Griekenland „losgeld” voor krijgsgevangenen Damiate Pers „Slachtoffers Englandspiel alsnog eren” l greep krijgen op sexclubs „In veel landen nog steeds dwangarbeid” u Internationale Arbeidsorganisatie Oppositie Iran monddood gemaakt tl n I M bi gl - 4 BINNEN- EN BUITENLAND M E I 19 7 9 DINSDAG 1 5 D •- i I I. :i I. Mi] Vo, Let op dez gei OVf bei eer we ver bei zw; zitt spr get de ter loo vei I GRONINGEN. Volgens een nog geheim contract van de Provinciale Zeeuwse Ener gie Maatschappij, die de kern centrale bij Borssele beheert, met de opwerkingsfabriek voor uranium bij het Franse La Hague krijgt Nederland aanzienlijk meer kernafval dan was verondersteld. iffl «ft® 1 Opslag veel meer !i kernafval dreigt 1 i i I 'l Waldheim vraagt internationale 1 bootvluchtelingen hulp voor 147,50 I I Jl (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG. De gemeenten willen greep krijgen op de sexclubs in Nederland met behulp van bestuurlijke middelen. Er wordt gedacht aan de verstrekking van vergunningen door het stadsbestuur voor het schenken van alcoholhoudende drank en voor de vertoning van pornografische films. Mocht hiertoe worden besloten dan zal het Openbaar Ministerie, in principe, moeten afzien van vervolging van exploi tanten van sexclubs op grond van de zedelijkheidswetgeving. Een en ander staat in een rapport van het Wetenschappelijk Onderzoek- en Do cumentatiecentrum (WODC) van het mi nisterie van Justitie. Van de 842 gemeen ten in ons land hebber er 827 aan het onderzoek naar de gang van zaken in sexclubs meegedaan. Veel gemeentebe sturen vinden het ongewenst dat zij niet de mogeljkheid hebben een plaatselijk vergunningenbeleid te voeren. Klachten die bij deze besturen binnen komen hebben onder meer betrekking op geluidsoverlast en oneerlijke concurren tie in de horecasector. De horeca klaagt dat in sexclubs zonder de vereiste vergun ningen wordt gewerkt. Volgens het WODC-onderzoek schen ken zeker 250 clubs alcoholhoudende dranken zonder daarvoor wettelijk toe stemming te hebben. Ongeveer honderd clubs geven „floorshows” zonder vergun ning. In ongeveer 300 sexclubs worden films vertoond zonder machtiging. Uit het rapport blijkt dat 48 gemeenten strafrech telijke vervolging van de betrokken ex ploitanten willen. Zes miljard bestaat uit leningen en kre dieten voor militaire hulp, de rest wordt geschonken. Israel krijgt in totaal onge- (Van onze redactie in Indonesië, Bob Mantiri) DJAKARTA. Secretaris-generaal Kurt Wald heim van de Verenigde Naties heeft dringend om internationale hulp gevraagd voor de opvang van de Indochinese vluchtelingen. Waldheim zei dit vandaag na bezoeken te hebben gebracht aan vluchtelingenkampen in Thailand. Sinds de val van Saigon in 1975 en de oorlog in Cambodja zijn naar schatting een kwart miljoen Indochi nese vluchtelingen aangekomen in de omliggende lan den. In Thailand zijn op het ogenblik 150.000 vluchtelin gen, in Maleisië 65.000, in Hong Kong 30.000, en de stroom houdt nog steeds aan. Waldheims oproep komt op het ogenblik dat in Jakarta een tweedaagse internationale conferentie over Indochi nese vluchtelingen wordt gehouden. Ambassadeurs van 22 landen, onder wie die van Nederland, vertegenwoordi gers van het VN-hoge commissariaat voor de vluchtelin gen en afgevaardigden van de vijf ASEAN-landen en een Vietnamese delegatie nemen aan deze conferentie deel. voorwaardelijk akkoord met de bouw van kerncentrales. De bondsregering alsmede SDP en FDP moeten achter de beslissing staan, zo zei de minister-president van Sleeswijk-Holstein Stoltenberg maandag in Bonn. Politieke waarnemers vermoeden dat dit ook geldt voor de bouw van kerninstal- laties bij Gorleben, nabij de grens met Oost-Duitsland in Nedersaksen. Hierover moest vandaag een beslissing worden ge nomen door de premier van deze deel staat. Maandag hebben boeren in dit ge bied opnieuw geprotesteerd door wegen af te sluiten. De Iraanse staatsradio heeft giste ren bekendgemaakt dat drie voorma lige leden van de veiligheidsdienst van de verdreven sjah zijn geëxecu teerd. Het aantal officieeel ter dood gebrachte Iraniërs bedraagt nu 209. Volgens de Teheran Times zijn veel voormalige politici ondergedoken om arrestatie te voorkomen. Bankreke ningen van de vroegere parlementa riërs zijn op last van de geestelijke leider Khomeini geblokkeerd. Deel name aan de komende verkiezingen voor een grondwetgevende vergade ring is hen onmogelijk gemaakt. Intussen is door het Vietnamese persbureau de arresta tie bekendgemaakt van de man die wordt aangeduid als de organisator van de vluchtelingenstroom uit Vietnam. Hij zou zich hebben bevonden onder een groep van veertig „reactionairen” die op 27 april werd aangehouden op een strand. Volgens de Vietnamese regering worden de massale ontvluchtingen uit het land georganiseerd door „binnen landse reactionairen, die gemene zaak maken met reacti onairen in het buitenland.” MIAMI (AP). Voor 125 dollar (ongeveer 250 gulden) kunnen inwo ners van Miami nu „uit de dood her rijzen” in kleur om een minder geliefd familielid uit hun testament te schrappen of een laatste liefhebben de gedachte aan hun dierbaren over te brengen. Tot dusver hebben zeven mensen gebruik gemaakt van het aanbod van een advocaat het opmaken en teke nen van hun testament op videoband vast te leggen. De advocaat zei dat hij op het idee kwam tijdens de contro verse over de geldigheid van het tes tament van miljardair Howard Hug hes. „Daar waren zoveel problemen mee". „Het leek me ongelooflijk dat een man die zo betrokken was bij de filmindustrie zijn laatste wilsbeschik king niet op film had vastgelegd”. In een kamer in zijn bureau in het centrum van Miami heeft de advo caat een kleine studio ingericht. (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG. In ons land is een actie op gang gekomen om alsnog een gedenk teken op te richten voor de slachtoffers van het Englandspiel, waarbij de Duitse bezetters tijdens de oorlog vele in Enge land tot geheim agent opgeleide Nederlan ders in handen kregen. Vierenvijftig van deze agenten werden door de Duitsers omgebracht. Het initiatief om de inzet en opofferings gezindheid van deze slachtoffers te geden ken is genomen door een aantal particu lieren naar aanleiding van de NCRV-tele- visieserie over het Englandspiel. Talrijke kijkers hebben volgens de NCRV spon taan aangeboden geld te geven voor zo’n her inneringsteken Inmiddels is een comité van aanbeve ling gevormd, waarin onder meer zitting hebben de hoogleraar iri de psychiatrie prof. J. Bastiaans, de maker van de docu mentaire Jelte Rep, ex-Tweede-Kamerlid Wttewaal van Stoetwegen en prins Bern- hard. staan situaties waarbij het een werkne mer is verboden zelf een werkgever of een plaats om te werken te kiezen. Verder mogen vele werknemers niet uit eigen vrije wil hun werk opgeven, zo staat in het rapport. De IAO veroordeelt voorts para-militai- re organisaties die jonge werklozen ronse len en het vormen van nationale diensten om tegen de laagste kosten grote openba re werken uit te voeren. DIRECTIE: Damiate Pers b.v. Mr. H. C. vanderMije dei re IJn bei om scfc me GENEVE (AFP/AP). Veel landen in alle delen van de wereld hanteren nog altijd een of andere vorm van dwangarbeid, zo zegt de Internatio nale Arbeidsorganisatie (IAO) in een studie over de situatie rond dwangar beid nadat deze in 1930 en 1957 werd verboden. HOOFDREDACTIE: Jos L. Lodewijks E. Koning 1 I I (Van onze redactie buitenland) TEHERAN. Vooraanstaande Iraanse oppositieleiders hebben van de Iraanse regering het verbod opge legd gekregen politiek te bedrijven. Dit is het gevolg van het regerings besluit dat alle voormalige parle mentsleden heeft getroffen. H twe teg< met die] vuil t L uit aan bed De stic als inp een zijn gev Joz na rinl hui vei Li< str Ha ka: de< al m< go rei na pa Vc vo ön Pb dii pe eii bc ,,t' ali de Dick Clark, heeft toegezegd dat Amerika elke maand 7000 indochinese vluchtelingen zal toelaten. Australië heeft beloofd 250.000 dollar uit te trekken voor het toegangseiland. Ook Japan wil zijn bijdrage verhogen. Het is zeer waarschijnlijk dat het Indonesische aanbod door de conferentie zal worden aangenomen, maar daar mee is het probleem niet opgelost. Het probleem ligt in Vietnam, en zolang Hanoi zelf niet ingrijpt en een halt toeroept aan de stroom vluchtende Vietnamezen, zullen de Zuidoostaziatische landen voorlopig opgescheept blij ven met de bootvluchtelingen. DEN HAAG (ANP). Het leven is voor werknemersgezinnen met een bruto inko men onder 31.000 gulden tussen half maart en half april 0,6 procent duurder geworden. Volgens een berekening van het centraal bureau voor de Statistiek moest vooral voor kleding, schoeisel en vakantie meer worden betaald. Sinds okterober vorig jaar is het leven gemiddeld 1,8 procent duurder geworden. In een toelichting op de cijfers van het CBS heeft het ministerie van Economi sche Zaken verklaard dat beide percenta ges precies overeenkomen met de ramin gen van het rijk. (Van onze redaktie buitenland) NAIROBI. Tanzania heeft zich bereid verklaard, de Libische militairen die het bij de strijd in Oeganda in handen heeft gekregen, vrij te laten als Libië een „los prijs” van ongeveer tachtig miljoen gul den betaalt. Dit meldt het Keniase blad The Stan dard. Volgens het blad heeft Tanzania vierhonderd Libische militairen in han den, maar eerder hebben funktionarissen gezegd dat het er niet meer zijn dan veer tig. De Libische leider Kadaffi stuurde indertijd zeker drieduizend militairen naar Oeganda om de inmiddels verdreven dictator Idi Amin te steunen. Volgens een Soedanees persbureau heeft Tanzania inmiddels aan premier Noemeiri van Soedan laten weten, dat de Tanzaniaanse troepen uit Oeganda wor den teruggetrokken zodra de toestand daar „stabiel” is. Volgens funktionarissen van de rooms katholieke kerk hebben aanhangers van Amin tot nu toe vier missionarissen, allen Italianen, om het leven gebracht. Over het lot van de vijfhonderd missionarissen die nog in Oeganda zitten is niets bekend. zijl gei vei kir toe .kei nir ZAANDAM (ANP). Ahold NV is van plan de acht Jobby-vestigingen te sluiten. Uit een onderzoek blijkt dat deze doe-het- zelf zaken geen passende positie op de markt hebben kunnen verwerven, zo heeft het bedrijf meegedeeld. De 73 medewerkers worden in de gele genheid gesteld een andere funktie in het Ahold-concern te aanvaarden. Met de werknemers-organisaties en de onderne mingsraad is overleg gevoerd. Het voornaamste agendapunt is het aanbod van Indo nesië de eilanden Galang en Rempang in de Riouw- Archipel, 64 km ten zuidoosten van Singapore, te bestem men als doorgangscentrum voor vluchtelingen. Indonesië heeft echter een aantal voorwaarden gesteld. Zo wil het niet voor de kosten opdraaien, accepteert het alleen vluchtelingen die al door een derde land zijn geselecteerd en nog slechts op overtocht wachten. De vluchtelingen mogen ten hoogste een maand op deze eilanden blijven. De EG-landen stellen zich op de conferentie terughou dend op. Een woordvoerder verklaarde dat de EG-landen om economische reden geen grote aantallen vluchtelin gen moeten opnemen. Wel is men bereid een financiële bijdrage te leveren voor het „transito-eiland”, maar daar blijft de steun bij. Thailand, Maleisië en Hong Kong, wier economie in gevaar wordt gebracht door de niet aflatende stroom vluchtelingen, vestigen nu hun hoop op Amerika en Australië. De Amerikaanse coördinator voor vluchtelingenzaken, 1 I BEZORGKLACHTEN: maandag t/m vrijdag van 18.30-19.00 uur zaterdags van 11.30-12.30 uur Uitsluitend telefoon: 02550-10519 voor Santpoort: 023 - 31 90 53 Oudeweg 12-14,. Haarlem tel. 023 - 31 90 53 ADVERTENTIES: telefoon 023 - 31 90 53 GROENTJES. gerubriceerde advertenties, uitsluitend telefoon 023 - 31 92 72 ABONNEMENTEN: - bij vooruitbetaling - per maand per kwartaal per post per jaar per post losse nummers buitenland per kwartaal BUREAU: Redactie en administratie: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden postbus 18, 1970 AA IJmuiden tel. redactie: 02550-15389 na kantoortijd: 02208-3577 tel. adm.: 02550-15437 en 16450 postgiro: 273107 telex: 41866 Deze conclusie trekken het comité Atoomalarm en het Energiecomité Zee land uit een publicatie in het Westduitse blad Atomwirtschaft, waaruit zou blijken dat ieder bedrijf dat uranium in La Hague laat opwekken het radioactieve afval hier van terug krijgt. Ook moeten de deelne mers het radioactieve puin in ontvangst nemen dat ontstaat wanneer de fabriek weer wordt afgebroken. Tenslotte behouden de Fransen zich het recht voor om „in geval van overmacht” de splijtstofstaven te weigeren en onbe handeld terug te sturen. De comités wijzen erop dat door deze overeenkomst in de Nederlandse zoutkoe- pels veel meer radioactief afval zal moe ten worden opgeslagen. Bovendien zou den de koepels speciaal moeten worden beveiligd omdat er dan ook plutonium, een potentiële grondstof voor atoombom men, moet worden opgeslagen. Het bestuur van de politieke partij ARP stelt in een ontwerpresolutie die vrijdag avond moet worden behandeld, dat geen beslissing mag worden genomen over de opslag van kernafval in zoutkoepels voor dat de bevolking op verantwoorde wijze is voorgelicht en zich erover heeft uitge sproken. In een aantal overwegingen bij de ont werpresolutie zegt het partijbestuur dat de opslag in zoutkoepels niet als enige oplossing van de afvalproblematiek mag worden gezien. De groep Drente van de APR zegt in dezelfde toelichting dat het (Van onze redactie binnenland) AMERSFOORT. De Nederlandse Vereniging van Sportvissersfederaties (NWS) staat positief tegenover maatre gelen van hengelsportfederaties het van gen van snoek beperkingen op te leggen. De NWS reageert hiermee op een drin gend advies van de Friese federatie naar aanleiding van de strenge winter tussen 1 juli en 29 februari niet op snoek te vissen. De Friese federatie vraagt haar leden een toevallig gevangen snoek direct in hetzelf de water terug te zetten. De NWS benadrukt dat de vissterfte als gevolg van de strenge winter voor zover nu bekend over het algemeen is meegevallen. Woordvoerder Henk van Es sen zei vanmorgen dat snoek echter al voor de winter een bedreigde vissoort was. Beschermende maatregelen zijn dan ook zeer welkom, maar moeten volgens Van Essen niet alleen worden opgehangen aan het barre weer in de winter. Ook andere federaties hebben vangstbeper kende maatregelen voor snoek uitgevaar digd. I De organisatie wijst op enkele verbete ringen. Zo kunnen in de Sovjet-Unie al leen nog de gerechtshoven tot dwangar beid veroordelen. Maar dat in veel landen wettelijke bepalingen nog altijd tot dwangarbeid kunnen leiden, wordt door de IAO betreurd. Dat is volgens het rapport vooral het geval bij veroordelingen op politieke gronden of wegens landloperij. Ook be- een gok blijft om voldoende veiligheid te garanderen bij opslag van kernafval in zoutkoepels. De Westduitse vakvereniging voor openbare diensten, vervoer en verkeer heeft bekendgemaakt niet meer onvoor waardelijk akkoord te gaan met het ge bruik van kernenergie en zonodig af te zien van instemming met de bouw van kerninstallaties wanneer de veiligheid van werknemers en bevolking in het be trokken gebied niet voldoende kan wor den gegarandeerd. Ook de door de Westduitse CDU geleide deelstaatregeringen gaan niet meer on- i 14,80 42,60 56,50 167,70 220,50 0,75 (Van onze redactie buitenland) WASHINGTON. De Ameri kaanse Senaat heeft gisteren met 73 tegen 11 stemmen het hulppakket ter waarde van tien miljard gulden aan Israel en Egypte goedgekeurd. Het geld is bedoeld om het Egyptisch- Israelische vredesverdrag te kunnen uitvoeren. (Van onze redactie buitenland) ATHENE. Premier Van Agt en minis ter Van der Klaauw van Buitenlandse Zaken zijn gistermiddag in Athene aange komen voor een driedaags bezoek. Het is een tegenbezoek voor dat van de Griekse premier Karamanlis vorig jaar aan Den Haag. Met Karamanlis, die de Nederlandse delegatie op het vliegveld opwachtte, heeft Van Agt in de loop van gisteren een eerste gesprek gehad, waarbij voorname lijk wederzijdse kwesties werden behan deld. ’s Avonds werd met het aan de Neder landers aangeboden diner het opgeknapte paleisje van Maximos ingewijd, de officië le ambtswoning van de Griekse premier, die deze echter niet gebruikt. Vandaag bezoekt Van Agt de Griekse president Tsatsos, waarna de gesprekken met Karamanlis zullen worden afgerond. Voor morgen staat een bezoek aan Delphi en het klooster van de Heilige Lukas op het programma. Op 28 mei, als het verdrag van Grieken- lands aansluiting bij de Europese Ge meenschap wordt ondertekend, zal Van Agt Athene wederom bezoeken. Hij is de derde regeringsleider die zich als zodanig heeft aangemeld, na de Franse president Giscard d’Estaing en de Italiaanse pre mier Andreotti. I I I veer zes miljard, Egypte ongeveer vier miljard. Overigens werd gisteren door het Egyp tische ministerie van Defensie in Cairo meegedeeld, dat de in Egypte gevestigde Arabische wapenindustrie AOI wordt ontbonden. Het gaat om projecten van in totaal bijna drie miljard gulden, waaraan sinds 1975 werd deelgenomen door Saoe- di-Arabië, Qatar, de Verenigde Arabische Emiraten en Egypte. Tot de opheffing van de AOI zou zijn besloten door de Saoedi- sche regering. President Sadat van Egypte maakte gis teren bekend dat hij in december een islamitische conferentie bijeen zal roepen om een regeling te treffen voor de kestie- Jeruzalem. „Ik zal dan een werkelijk aan vaardbare oplossing voor dit probleem voorstellen”, aldus Sadat. De resolutie die de islamitische conferentie in het Marok kaanse Fez afgelopen week over Jeruza lem aannam noemde hij „irreëel”. De Egyptische president zei afgelopen zater dag dat hij voorstander is van een „her enigd” Jeruzalem, op voorwaarde dat het Arabisch gedeelte onder Arabische soeve reiniteit komt. Intussen zijn Israëlische en Egyptische functionarissen in El Arisj, in de Sinai, bijeengekomen om de details te bespre ken over de teruggave van deze stad aan Egypte. Op 27 mei zullen Sadat en pre mier Begin van Israel elkaar ontmoeten in El Arisj. w t s

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 4