Haarlemmer Bram Busstra beleefde menig angstig moment in Oeganda Kumi Leprosy Centre kreeg enige malen ongewenst bezoek van deserterende soldaten van Amin Geweer in de Verbindingen waren rog, nerveuze vinger aan de trekker wekenlang verbroken X L a LAN4 4* r f 1] f; WOENSDAG 1 6 M E I 19 7 9 10 door Bram Busstra Amokmaker - Dikke Mercedes Groot gebrek )F Vetes uit vechten Angstig avontuur Miezerige buitjes Missiecentjs KUMI. Sociaal en econo misch heeft Oeganda het erg moeilijk: de prijzen liggen tien tot vijftien keer hoger dan in Kenia, terwijl veel essentiële dingen he lemaal niet zijn te krijgen, bij voorbeeld lucifers. Wanneer de oorlog voorbij is zal Oeganda uit gebreide buitenlandse hulp nodig hebben, om er weer enigszins bo- - venop te komen. De voedselsitua tie is goed. Cassava, millet, mato- ke (gestoofde bananen) zijn er nog volop, terwijl ook fruit voor de noodzakelijke vitaminen vol doende voorhanden is. In onze tuin komen de bonen, tomaten, spinazie en dergelijke al lang zaam maar zeker boven de grond en we verwachten, dat we met twee tot drie maanden uit eigen tuin kunnen eten. - er I nen den Bram Busstra n K In onze omgeving stikt het van de gede serteerde soldaten, die met geweer en al weer bij moeders pappot terugkomen. Dit geweer wordt dan vaak gebruikt om al jarenlang bestaande vetes uit te vech ten of om Nubiërs, Kakwas en andere profiteurs van het Amin-regime te be dreigen. Gisteren kregen we op het cen trum al het eerste slachtoffer van een familievete, die in de nacht was overval len met de kennelijke bedoeling hem te doden. Dat lukte niet. Maar het resultaat was wel zo, dat zijn arm moest worden afgezet. D elleboog was volledig aan splinters geschoten. Wij horen dan ook regelmatig schieten, zoals vanmorgen, toen ik per fiets van huis naar het centrum ging. Het was ken nelijk in de lucht, alvorens het geweer in te leveren bij de politie. Ik hoorde ook vanmorgen dat verschillende soldaten in derdaad het verzoek tot inlevering van de wapens in Kumi opvolgden. Maar dege nen die nog een rekening hebben te veref fenen, zullen dit niet zo snel doen. Er gaan daarover de wildste geruchten voor wat Volgens de geruchten gebruikt Amin het dorp Ongino geregeld als onderduika dres, als het weer eens moeilijk is in zijn land. Afgelopen week schijnt de dikke Mercedes van hem hier te zijn gesigna leerd, maar dat kan ook een afleidingsma noeuvre zijn geweest. De taak van Busstraf is het, om arts-projectleider Pieter ■A Omdat de elektriciteit geruime tijd was uitge vallen. moest Marlon Busstra een wel heel ouderwetse strijkbout gebruiken geestdreftig horen zingen. Je vergeet dan helemaal de onzekerheden waarin jezelf verkeert. Toch houden we ook voor de Tot nu toe zijn er slechts drie gewonden van schietpartijen in ons ziekenhuis be handeld en ook een vrouw. Vermoedelijk omdat ze had gestolen waren haar de vingers gedeeltelijk afgehakt. Men neemt het recht meer en meer in eigen hand. Het zijn eigenlijk alleen maar sombere geluiden, ondanks dat de opmars na Kam pala veel sneller gaat dan voorheen. De Owenfalls-dam en Jinja zijn gevallen en men is op dit moment bezig Tororo in te sluiten. In Mbale schijnt een groep solda ten en burgers zich te hebben uitgeroepen tot het Oegandese bevrijdingsfront en de stad onder controle te hebben. Behalve in Tororo, meer dan duizend man, zijn de meeste troepen van Amin op weg naar Arua, in het uiterste noordwesten van Oeganda. Dat is voor ons aan de andere kant van het land. Dat zal waarschijnlijk het laatste slagveld worden. tadministratie en de rooms-katholieke fa ther van Kumi. enkel levensteken meer ver nomen. Daaruit bleek, dat de con tacten wel zeer rigoreus wa ren afgesneden, ook het mi nisterie van Buitenlandse Za ken was er niet meer in ge slaagd verbinding te krijgen. Men had het aanbod willen doen aan de acht Nederlan ders uit Kumi om een aantal weken in een hotel in Kenia te komen logeren. Bram Busstra heeft een uit voerig verslag geschreven en Voor onszelf zitten wij niet erg in span ning, want daar is in feite geen reden toe. Er zal echter veel wijsheid en beleid nodig zijn van de nieuwe regering om Oeganda te vereenzelvigen met vrede. Maar hoe reageerde Nederland op de NSB’ers na de Tweede Wereldoorlog? De vluchtende groepen soldaten hebben minstens één groot gebrek: transportmid delen met de bijbehorende benzine of diesel. Het centrum heeft beide nog in voorraad. Al onze auto’s hebben we on klaar gemaakt op één na. Ook anderen hebben hier hun auto ondergebracht, on der meer van het kantoor van de distric- ion- de toekomst ons hart wel enigszins vast, want ook op 25 jaunuari 1971 was ieder een erg enthousiast bj de start van het regime-Amin en de geruchten over een „bijltjesdag” zijn teveel om niet serieus te nemen. De generator van het ziekenhuis loopt op diesel en we hebben een voorraad voor dertig dagen. Het enige vervelende is, dat vluchtende soldaten gebruikmaken van vrachtwagens en die gebruiken dezelfde soort diesel. Het is de vraag of we onder dreiging van een geweer in handen van een zenuwachtige soldaat deze voorraad voor onszelf kunnen reserveren. Gisteren kwam er voor de tweede keer een vracht wagen met soldaten met een dergelijke vraag is het Pieter Schreuder (de arts projectleider) weer gelukt om hen onver- richterzake te laten vertrekken. betreft Ongino, enkele kilometers van het centrum in het oerwoud. Daar woont een zeer goede vriend van Amin, die veel shops heeft in de omgeving. Gistermiddag naar de radio geluisterd met Nestor Anecwo (de boekhouder) en zijn vrouw naar de aankomst en de instal- We zijn inmiddels het enig nog werken de ziekenhuis in de wijde omtrek. De verhalen over moorden, berovingen en dergelijke komen dagelijks binnen. Ieder een vlucht naar de dorpjes in de bush: Tororo, Mbale en Soroti schijnen erg veel schade te hebben opgelopen. In Kumi is verschillende keren geprobeerd door sol daten om de kluis van de bank op te blazen. De districtscommissaris, waar Pieter en ik op 12 maart een gesprek mee hadden, schijnt te zijn vermoord door groepen van Amin. De bisschop van Soro ti is vanwege alle moeilijkheden gevlucht. latie van het nieuwe regime. Het was een enthousiaste reportage, zelfs het Oegan dese volkslied hadden we nog nooit zo De meest vluchtende soldaten komen via Kumi en hoewel we op zeven kilome ter van de weg liggen is het onvermijde lijk, dat ze op bezoek kwamen. Maandag 23 april was het zover. Om ongeveer elf uur in de ochtend kwamen vijf persone nauto’s met zo’n 25 soldaten het terrein oprijden. Ze reden rechtstreeks naar de garage en wierpen een handgranaat, waar de pen was uitgetrokken. Gelukkig ontplofte deze niet. Met Philip Odoi, onze mecaniciën, onder schot kwamen ze op het ziekenhuis af. Pieter Schreuder en ik, en later ook arts Lise Colpa en farmmanager Jan Wil lem Briedë werden gescheiden van el kaar meegenomen naar de garage. Onder weg kregen we strikvragen te verduren over wie onze president was en dergelij ke. De handgranaat moest dienen als het bewijs, dat we guerrilla’s verborgen hiel den. Een aantal soldaten ging het zieken huis in en vertelde daar, dat zij de bevrij ders waren. Waarschijnlijk om te zien hoe de mensen zouden reageren. In de tussentijd stalen ze horloges van de pa tiënten en de zakrekenmachine van boek houder Nestor Anecwo. Zaterdag 14 april. Voor de bijgelovige was gisteren, vrij dag 13 april, op het eerste gezicht een dag om dit bijgeloof in ere te houden. Er waren schietpartijen in de buurt, de elek triciteit viel uit, vluchtende smldaten pro beerden ons de diesel te ontfutselen voor hun vrachtwagens en er waren volop ge ruchten, waaruit je kon afleiden dat ons Teso-district de anarchie als officiële staatsvorm had aangenomen. De elektriciteit was ’s morgens al uitge vallen. Meestal is er naueen uur of wat weer stroom. Vandaag bleek echter, dat het ongemak ergens bij Mbala zou moeten zijn, zestig kilometer hier vandaan. De mensen die de storingen normaal verhel pen waren niet op hun post en het viel ook niet te verwachten dat ze voor de feitelijke machtsovername weer paraat zullen zijn. We koken hier over het algemeen elek trisch. Er zijn wat flessen gas als reserve, maar de voorraad is heel beperkt zodat we allemaal erg zuinig moeten zijn. De koelkast met vriezer werkt ook niet meer, dus mijn vrouw Marlon is ijlings op zoek gegaan naar recepten om vlees langer te kunnen bewaren buiten de vrieskast. Voor de avonduren hebben we voorlopig kaarsen genoeg om ons bij te lichten. Vorige week hebben we twee Goudse kazen van drie kilo gemaakt, die over een _week of zes eetbaar zijn. We boffen daar mee, maar het proces om voor anderen "Obk kaas te maken is nu stopgezet. Problemen zijn er met het water en de t reserve-elektriciteitsvoorziening van het i ziekenhuis. De waterpomp werkt op elek- triciteit, zodat de watertoevoer is gestopt. Wij lossen dit voorlopig op door bij elke regenbui (het is gelukkig nat seizoen), alle teilen en emmers die er maar te vinden zijn, buiten te zetten. In de praktijk zullen we ons daar wel mee redden. ir Dieselolie was in de oorlogsdagen een zeer begerenswaardig artikel in Oeganda Schreuder te ontlasten van het regelen van tal van zaken. Na een inloopperiode werden hierin goede resultaten be reikt, tot de oorlog rond Amin losbarstte. In het begin was daarvan weinig te mer ken in Kumi, al werden de verbindingen zowel via de post als via de telefoon ver broken. Op dinsdag 10 april was het mij als laatste gelukt via de telefoon nog verbin ding te krijgen met Kumi, tot begin deze week werd er geen Al met al wordt hier in spanning ge wacht tot het nieuwe regime ook hier aan de macht komt, maar de speculaties lopen erg uiteen. Zou het snel afgelopen zijn, als ze eenmaal over de Nijl zijn? Bouwt Amin nu wel of niet een verdedigingslijn bij Soroti, waar een vliegveldje is en van waaruit zijn geïmproviseerde mobiele ra diozender de berichten de wereld inzendt? Soroti ligt hier maar 45 km vand daan. In Kumi worden ook vrij veel Kakwas en Nubiërs gesignaleerd, maar die kunnen ook op weg zijn naar hun thuisland in de West-Nile, waar Arua ligt. Gesprekson derwerpen en onzekerheden genoeg in Kumi Leprosy Centre. Zondag 29 april. Het is inmiddels alweer zo’n veertien dagen geleden, dat ik achter de schrijfma chine kroop om in ieder geval iets van onze ervaringen vast te leggen. In de tus sentijd was ik er niet zo voor in de stem ming. Het leek zondag de vijftiende alle maal weer een stuk bete, toen plotseling en volstrekt onverwacht het licht weer terugkwam. Het duur echter maar tot dinsdag en sindsdien is het niet meer teruggekomen. Voor onze watervoorzie ning zijn we aangewzen op de dagelijkse transporten van de trekker naar het moe ras. De officieel natste maand van het jaar, april, blijkt dit jaar de droogste te zijn. Twee miezerige buitjes leveren on voldoende water op om in de behoefte van ziekenhuis, boerderij en staf te voorzien. Half december vertrok Bram Busstra, na in Haarlem gemeenteraadslid te zijn ge weest, samen met vrouw, dochter en hond naar Oegan da. Op verzoek van de Neder landse Stichting voor Lepra bestrijding belastte hij zich met de leiding van het Kumi Leprosy Centre. In dit cen trum kunnen 168 patiënten worden opgenomen. Disndag was het vrij rustig en bijna iedereen was normaal aan het werk, zij het met de nodige schrik in de benen. Tegen half vijf ’s middags ging echter iedereen als een gek rennen. Een mentaal zieke jongen, gewapend met een panga, was het centrum op komen stormen. In zijn dorp had hij al drie hutten platge brand en tal van mensen bedreigd. Het enige wat iedereen kon doen was wegren nen, om een klap met de panga te vermij den. Tegen zessen was hij gelukkig weer verdwenen in de richting van zijn dorp, maar niemand voelde zich lekker na deze gebeurtenis. Ons huis wordt sindsdien bewaakt door twee of drie leerlingen en., de tuinjongen van Pieter. Woensdagmorgen om zeven uur werd ik J opgehaald, omdat er weer vijf soldamsn waren. We troffen ze aan in de garage, ze lagen onder de auto’s om de benzine eruit te halen. Ze bleken overigens zeer correct. Ze waren met drie auto’s vol met familie- 1 leden en hun kinderen, en kwamen in Kumi op weg naar Arua. Het leverde dus verder niet zoveel problemen op, maar het had wel tot gevolg dat buiten wat medi sche mensen iedereen het werk had neer gelegd. Donderdag kwamen ze nog eyen_.J terug, omdat ze een lekke band hadden. We gaven ze wat melk voor defkinderen mee, want echt iets gegeten hadden ze de laatste drie dagen niet. Tot op heden is er verder niets voorge vallen. Veel patiënten en stafleden zijn echter ondergedoken, zaterdag was er ge- lukkig weer een aantal mensen terugge keerd. Wij hopen, dat de toestand morgen weer enigszins normaal is, maar in deze situatie weet je het nooit: er kan elk ogen blik weer wat gebeuren. In verschillende kantoren werd schade aangericht bij doorzoekingen. Veel stafle den en patiënten vluchtten het oerwoud in. Marlon was in het operatiegebouw, waar iedereen de indruk had, dat het om de blanken ging. Gelukkig lukte het ons om de soldaten een beetje rustig te krij gen, én doordat ze een drum met twee honderd liter benzine vonden in de voor- raadruimte èn omdat sommigen van hen medische behandeling nodig hadden. Ze namen op zich om, voordat ze weg zouden gaan, de handgranaat onschadelijk te ma ken. Het kostte negen schoten. Toen de eerste schoten vielen, sloten tuinjongen Pieter en house-bóy John ons huis af. Ze haalden onze dochter Marije uit bed en namen ook de radio mee. Met zijn drieën vluchtten ze dejbush in. De mensen^dach ten dat de blanken werden doodgeschoten bij het horen van de schoten, vooral dege nen die ons naar de garage hadden zien gaan. Zo konden we aan den lijve ervaren hoe verhalen in de wereld komen. foto’s gemaakt over wat hij allemaal in het oorlogvoeren de Oeganda heeft meege maakt. Deze pagina verhaalt daarover, vanaf het moment dat Busstra nog juist op tijd Entebbe had kunnen verlaten voor het bombardement los barstte tot vlak voor de be- vrijding door het invasiele ger. Inmiddels is bekend, dat Busstra en de zijnen het goed maken en dat de rust is weer gekeerd. PIETER TAFFIJN De soldaten verdwenen tegen enen en mane father Michael uit Kumi mee. We dachten dat. we hem niet meer terug zou den zien. Tegen de avond ging Pieter Schreuder echter naar Kumi om melk weg te brengen en hij vond daar de father terug. Het was de soldaten kennelijk be gonnen om de missiecentjes. ‘S Avonds zaten Marlon en ik op de veranda van ons huis, het een na laatste huis van het centrum. Tegen half negen klonk een verbijsterend gegil en geluid van brekend glas bij het laatste huis, bewoond door Stephen Luvunia. Hij was er gelukkig niet. Toen wij geen schoten hoorden ging ik, gewapend met een za klantaarn, erheen. Ik was er nauwelijks of Pieter Schreuder kwam ook aanzetten op zijn fiets. Hij was vanwege zijn hoge snel heid bij zijn huis al onderuit gegaan en had wat schaafwonden okp de ellebogen. De aanvallers waren weggevlucht, zodat we Stephens vriendin Betty konden mee nemen naar ons huis. Pieter zette samen met zijn house-boy en Dominique Wabwire (hoofd van de opleiding) de achtervolging in', waarbij hij twee stokken naar zijn hoofd kreeg en de hose-boy werd getroffen door een steen. Het was kennelijk een groepje mensen, dat nog een appeltje had te schillen met het centrum. Bijvoorbeeld omdat ze er vroeger als werknemer waren ontslagen en meer van die redenen. Na het bezoek J van de soldaten in de morgen rekenden ze er vermoedelijk op, dat de verwarring in_' het centrum te groot zou zijn om een tegenactie te ondernemen. Ons huis werd die nacht extra bewaakt met mensen, gewapend met panga’s (een soort bijlen) en zelfs een levensechte aafri- kaanse speer. Verder waren er natuurlijk de onvermijdelijke messen. Een voordeel van onze huizen is, dat niemand er zomaar kan binnenkomen. Je zit, behalve wan- neer er geweren zouden worden gebruikt, betrekkelijk veilig. ri- In de kamer van de familie Busstra: aan de muur een foto van Haarlem, achter een stoel de speer voor verdedigingsdoeleinden en ernaast een kaars voor de verlichting Het werk aan een vijfjarenplan voor de toekomst hebben we tijdelijk opgeschort, omdat het onduidelijk is in welke situa tie dit plan moet functioneren. Op dit ogenblik ben ik druk bezig met het uit zoeken van de administratie uit de jaren 1970-1976. In deze periode werd het groot ste deel van het ziekenhuis gebouwd met steun vanuit de Nederlandse regering. Het bouwprogramma heeft door de inter- 1 ne moeilijke situatie in Oeganda ernstige •- vertraging opgelopen. Men heeft erg veel moeten improviseren, waardoor het moeilijk is om een goede declaratie op te stellen. Nu we toch „opgesloten” zitten in het centrum is dit een goede gelegenheid f om deze kwestie uit te zoeken. Wij hopen, dat wij ook na deze oorlog |Mkunnen rekenen op de solidariteit vanuit Nederland en in het bijzonder vanuit Haarlem, onze oud-woonplaats. Het op bouwen en laten draaien van het lepra- centrum in Kumi is maar een miniem nprobleem met de immense problemen waar Oeganda voor staat. Maar ieder l steentje helpt! -t J

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 11