Veertien man stonden pistool wilde trekken de deur in te breken dat je hier woonde Gemeente en politie hebben nog geen antwoord op terreur van Politie: Bizarre objecten op het Plein Gebaar alsof hij een „Bewijs maar BFF* VLOOIENPARK^g iwAïEKWOr 13 F 23 AMSTERDAM 19 7 9 M E I WOENSDAG 1 6 bloeddorstige en wurgstokjes bouviers. Spion Leegstand Een onzekere toekomst is het lot van de dakloze die door wo ningnood gedreven een leeg staand pand kraakt. Anno 1979 is de toekomst voor de krakers in Amsterdam regelrecht levensge vaarlijk nu steeds meer huiseige naren er een gewoonte van ma ken knokploegen in te huren om hun illegaal bewoond bezit leeg opgeleverd te krijgen. Gewone burgers, die zich uitsluitend on derscheiden van de rest door het ongeluk geen woning te kunnen krijgen worden in het holst van de nacht overvallen door brute vechtjassen, gewapend met bij len, voorhamers, pikhouwelen, kettingzagen, schroevedraaiers, onder redactie van Theo van der Kaaij ROtWLttDIWC -- MR i Mi. 1 Ze komen 's nachts, gewappn bijlen wurgstokjes en bouv -jw* gen als van de zijde van illegale bewoners zal escaleren. Uit krakerskringen wordt vernomen, dat wegens onvoldoende poli tiebescherming tegen knokploegen plan nen bestaan om anti-knokploegen te for meren. „Vrijdag 13 oktober 1978 om 18.00 uur werd het leegstaande pand Amstel 190 gekraakt. Vier uur later arriveerde een knokploeg van zeven man sterk. Op het moment dat de deur werd geopend om iemand binnen te laten, drong de knokploeg naar binnen. Eenmaal binnen pakte een van hen een ijzeren staaf die bij de deur stond. Hiermee is een van de bewoners op zijn arm geslagen. Verder werden door inmiddels toegesnelde omstanders en de knokploeg over en weer bedreigingen geuit. Op een gegeven moment maakte een van de leden van de knokploeg een gebaar alsof hij een pistool wilde trekken. Bij het vernemen van het gerucht dat de politie in aantocht was, maakte het knokploeglid gewapend met de ijzeren staaf zich ijlings uit de voeten. Ongeveer tien minuten na het begin van de aktie was de politie van het bureau Singel met vier man ter plekke. Op straat hadden zich zestig sympathisanten van de bewoners verzameld. Pas na rijp beraad en getwijfel besloot de politie de knokploeg af te voeren naar het bureau en de bewoners weer in het pand toe te laten. Er is door de bewoners geen aanklacht ingediend, omdat hun namen dan bekend zouden worden. Volgens informatie van het gemeentelijk grondbedrijf zou het pand inmiddels in handen zijn gekomen van het speculantenduo Fagel en Van der Sluis en vaak met vernieling binnendringen in een pand om vervolgens de bewoners en hun bezittingen met geweld uit het pand te werken. Ze zeggen meestal dat ze een bouwploeg van de eigenaar zijn. In som mige gevallen kondigt de eigenaar aan te willen onderhandelen; zodra de deur ech ter open is, komt de „bouw”- of knokploeg binnen. Vaak volgt op de ontruiming het „Van te voren had de eigenaar niks aangekondigd. Wel werden de onderhandelin- gen met de bewoners plotseling afgebroken. Op vrijdag 5 januari 1979 om 11.00 uur meldde zich een man op Brouwersgracht 53 als zijnde iemand van het waterleidingbedrijf. Toen de bewoners hem niet binnenlieten, stonden er al gauw 14 man de deur in te beuken. Zij waren aangevoerd met busjes van Verlinde BV, onder aanvoering van iemand, die aan de politie de naam Wil Stijn opgaf. De knokploeg was bewapend met breekijzers, wurgstokjes en een hond. Al snel waren de sloten geforceerd en stormde de knokploeg naar binnen. Eén meisje, dat met water naar beneden had gegooid, werd aan haar haren over de grond gesleurd. Een groot deel van de inboedel werd buiten in de sneeuw gezet, waarbij verscheidene spullen vernield werden. De politie, die 20 minuten later arriveerde met twee man, sommeerde de knokploeg naar buiten te gaan. Toen dit niet gebeurde werd om versterking gevraagd. Er kwamen twee overvalbusjes. Op het moment dat de krakers hun huisraad weer naar binnen brachten, begon de eigenaar aan de stoppenkast te prutsen. Hierop greep de politie in. De knokploeg werd, weliswaar onder veel verzet, afgevoerd in de overvalwagens Zolang als er leegstaande panden ge kraakt worden, zolang proberen de eige naars de illegale bewoners er weer uit te zetten. Gewelddadige methodes worden pas het laatste half jaar met name in Amsterdam toegepast. Voorheen werd uitsluitend gebruik gemaakt van de enige legale weg voor de huiseigenaar: een kort geding bij de rechtbank. De procedure heeft geen enkele zin wanneer de huisei genaar de namen van de krakers niet kent. De stuurgroep HAT toont aan, dat de laatste jaren in toenemende mate in breuk wordt gemaakt op de privacy van de illegale bewoners door het inschakelen van detective-bureaus. Het briefgeheim wordt regelmatig geschonden en de direc tie van de OGEM, eigenaar van de panden Keizersgracht 242-252 heeft zelfs toegege ven een spion in de kraakbeweging te hebben gehad om achter de namen en gegevens van bewoners te komen. De spi on werd ontdekt in de persoon van Paul van Wissen. Hij had zelf een huis gekraakt om niet uit de toon te vallen, maar zijn nieuwsgierige gedrag wekte al spoedig argwaan. Op meerdere plaatsen in de stad zijn nu affiches te vinden met zijn portret, onder de kop: „verrader”. Uit het onderzoek door de stuurgroep is gebleken dat er een zekere mate van orga nisatie in het optreden van knokploegen is ontstaan. De meest gebruikte methode is het zonder toestemming van de bewoners De stuurgroep HAT: „De rechter is steeds meer bereid om het belang van de talloze woningslachtoffecs, die als ze niet zouden kraken geen dak boven hun hoofd zouden hebben, mee te laten wegen tegen het belang van de eigenaar, die vaak om speculatieve redenen z’n pand laat leeg staan. Ook laat de rechter in zijn afweging de vraag meetellen of de overheid interes se heeft om het pand voor huisvesting aan te kopen en of de eigenaar plannen met het pand heeft.” De stuurgroep HAT is van mening dat dit meestal leidt tot diep gaand overwogen vonnissen, terwijl de op handen zijnde anti-kraakwet juist iedere subtiele afweging verbiedt en de vraag of er ontruimd moet worden herleidt tot „een mechanische handeling, die altijd in het voordeel van de eigenaar doorslaat". Over het algemeen wordt in kringen van huisvestingsorganisaties betwijfeld of de onlangs door de regering ingediende wet op de leegstand van panden voldoende middelen verschaft om enerzijds de spe culatieve leegstand tegen te gaan en an derzijds degenen die tot nu toe op kraken zijn aangewezen, een dak boven het hoofd te verschaffen. slopen van constructieve delen uit het pand. Ook wordt meestal niet geringe schade toegebracht aan de bezittingen van de bewoners. Uit de verslagen blijkt dat regelmatig de bevelen van de aanwezi ge politie of ambtenaren van bouw- en woningtoezicht niet worden opgevolgd. De stuurgroep noemt man en paard. De 25-jarige Harry Gouwswaard uit Bussum komt er zelfs bovendien rond voor uit dat hij knokploegen ronselt. De individuele leden, vaak afkomstig van sportscholen, krijgen zo’n 500 gulden per ontruiming uitgekeerd. Het komt voor dat Gouws waard een pand vlak voor de ontruiming koopt van de eigenaar om het een paar dagen later leeg weer aan hem te kunnen verkopen. Gouwswaard beweert dat hij aan een dergelijke operatie gemiddeld 14.000 gulden verdient. Zijn bijnaam in krakerskringen is „de rooie”. Ook de heer Doerga, niet-Amsterdammer, maar bezit ter van vele, merendeels slechte huurhui zen in de hoofdstad, heeft zelf toegegeven van knokploegen gebruik te maken om zijn huizen leeg te krijgen. Andere namen van beruchte huiseigenaren in de hoofd stad zijn Gerard Bakker, Piet Dufour en Fagel/Van der Sluis. De bewoners worden de straat opge jaagd en krijgen hun bezittingen de ra men van het pand uit gesmeten. Sinds zaterdag laten de getergde woningzoeken den de nietsvermoedende Amsterdammer of toerist weten dat zij letterlijk op straat staan. Tijdens een aktie-markt in de Mo- zes- en Aaronkerk en op het Waterloo- plein met als thema „Wonen in Amster dam: gewoon lullig” werd spontaan beslo ten het drukke Mr. Visserplein om de hoek voor alle verkeer af te sluiten. Auto’s en bussen reden zich klem in stoelen, banken, kapotte ijskasten, wastafels en wc-potten. De chaos was compleet en het onbegrip wederzijds huizenhoog. „Wij willen wonen”, klonk het gescandeerd over het kruispunt, maar de automobilis ten wilden alleen maar rijden en gingen w De politie sommeert een knokploeg een pana op de Amsterdamse Brouwersgracht te verlaten. De bewoners van het gekraakte pand waren toen ai met hun bezittingen de straat op gegooid spontaan op de vuist met de barricadeurs. Illegale knokploegen contra illegale be woners. Zestigduizend woningzoekenden en een stadsbestuur dat machteloos staat. Een gemeentelijke dienst Bouw- en Wo ningtoezicht die nauwelijks in staat is op te treden tegen illegale slooppraktijken, meestal volgend op de gewelddadige ont ruiming van een gekraakt pand en politie agenten die met hun handen in het haar staan bij het kiezen van partij. De Stuur groep Huisvesting Alleenstaanden en Tweepersoonshuishoudens in Amster dam (HAT) is de eerste officiële instantie die het verschijnsel knokploegen en ille gale sloop heeft aangepakt. De gemeente raad is nog niet verder gekomen dan het aannemen van een motie waarin wordt aangedrongen op speciale richtlijnen voor de politie om knokploegen te kunnen be strijden. Burgemeester Polak heeft het optreden van de knokploegen in de hoofd stad „een uiterst belangwekkende en be angstigende materie” genoemd. De stuurgroep HAT heeft na onderzoe ken door een speciale commissie rapport uitgebracht over de praktijken van knok ploegen en hun opdrachtgevers, de specu lanten in onroerend goed. Elders op deze pagina staat een aantal getuigenissen van krakers die het gebeurde aan den lijve hebben ondervonden. Belangwekkende conclusies uit het rapport zijn dat het lang niet altijd om krakers gaat die geïntimi deerd worden om hun behuizing te verla ten, in veel gevallen zetten huiseigenaren huurders in het bezit van geldige woon vergunningen met ontoelaatbare midde len onder druk om te verhuizen. De stuur groep acht verder het gevaar reëel, dat wanneer niet snel en doeltreffend tegen knokploegen wordt opgetreden, het ge weld zowel van de zijde van de knokploe „Donderdag 23 november 1978 werden de ongeveer 12 jongeren die het pand Weesperzijde 33B bewoonden door een knokploeg overvallen. Gewapend met mokers en breekijzers sloeg de knokploeg van acht man, waaronder de eigenaar, de deuren in. Daarbij kreeg een van de bewoners een klap met een breekijzer op zijn hand. Een schouder van een andere bewoner werd gekneusd. Een steunbalk werd uit het pand weggeslagen, zodat later acuut gestut moest worden. Van de bewoners waren op dat moment slechts vijf man aanwezig. Zij werden met geweld het pand uitgewerkt. De bezittingen werden op straat gegooid. Vervolgens werden de ramen ingeslagen. Toen de politie van bureau IJtunnel arriveerde stonden de bewoners en hun bezittingen al op straat. De politie verklaarde toen, dat ze maar moesten bewijzen dat het pand door hen bewoond werd. Anders konden ze niet optreden. Ook Bouw- en Woningtoezicht deed niets. Men zei: „Bel de politie maar”. Het optreden van de politie en de lakse behandeling op het bureau was voor de bewoners aanleiding een aanklacht tegen de politie te deponeren bij het Klachtenbureau De stuurgroep Huisvesting Een- en Tweepersoonshuishoudens pleit voor duidelijke richtlijnen aan de politie en ambtenaren van bouw- en woningtoe zicht. Op dit moment is de bescherming die de politie aan bedreigde bewoners biedt vrijwel nul. Uit de verslagen blijkt dat de politie in een aantal gevallen een knokploeg juist geholpen heeft met het uitzetten van illegale bewoners. De be staande, maar zelden toegepaste Wet op de Weerkorpsen zou nieuw leven moeten worden ingeblazen om het formeren van knokploegen strafbaar te stellen. Het Waterlooplein is niet langer meer de kale, verlaten zandwoestijn die gelaten wachtte op de eerste heipaal voor het nieuwe stadhuis. Plannen om dat stadhuis met muziektheater te combineren heeft ’t tijdstip van het slaan van die eerste paal voor de zoveelste keer op de lange baan geschoven. Buurtgroepen uit heel Amsterdam hebben nu bezit van het Plein genomen. De vlakte is omgetoverd tot een vrijplaats voor de bouw van de meest bizarre objecten. (Foto’s Lex van Rossen) Rechts Hutten voor de kleintjes en een uitkijkpost voor de groten Boven Het buurt- alternatief voor de Floriade: een Water loo- of Vlooienpark Links: Dit uit af valhout opgetrokken kasteel zal binnen kort kinderboerderij zijn. 4 7W*- s

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 23