Weer inval van Ri V ir het weer F politie in Stadsdoelen en dan dit noq VenJuuSe Mogelijkheden consulaat niet overschatten Rapport over fraude snel „MEER RECHTEN VOOR MINDERJARIGEN Reclame voor tabak moet teruggedrongen den. Voorts wil de Tweede Kamer dat Nederland met andere landen overeen komsten over kankerbestrijding gaat sluiten. naar Kamer" Felle brand in Rotterdam n K sh Sei Ge hl Zuiver fris in 't onderwegkofiertje KAMER ACHTER CDA-MOTIE BINNEN- EN BUITENLAND 19 7 9 WOENSDAG M E I 1 6 2 J (Va Te veel ozon WEERRAPPORTEN - Experiment bij PTT Capri-Sonne, een heerlijke, zuivere sinaasappel limonade In het handige éénpersoons-pakje met de vele gebruiksmomenten. s. hee aan de i voo Chi hini ver oud telii pen ten hoe DII levi 1 I Meer verkeersdoden Pacton-bezetting -Sociale woningbouw Rode Kruis (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG. De WD-Tweede-Kamerfractie heeft ernstige bezwaren tegen de voorstellen van CDA-minister De Ruiter (Justitie) tot verlaging van de meerderjarigheid naar 18 jaar. De liberalen vinden dat de wetsontwerpen lang niet ver genoeg gaan. Fractiewoordvoerder Nijpels komt vandaag met voorstel len om de minderjarigen meer rechten te geven. Akzo-demonstratie Nieuwe maatschappij „Minderhedenshow VVD: voorstellen De Ruiter stratie. vervuiling ontstaat wanneer zonlicht in- over abortus (Van onze redactie binnenland) (ADVERTENTIE) 5 1 1 oppassen in buitenland mening Zonnige perioden, mogelijk wat regen en vooral in het binnenland later wat koeler Weersvooruitzichten in cijfers gemiddeld over Neder land, voor woensdag: aantal uren zon: 3 tot 11, min temp omstreeks 8 graden, max temp omstreeks 16 graden Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 90 percent Kans op een geheel droog etmaal 60 percent Te verwachten valt, dat ook de PvdA met ernstige bezwaren tegen de nieuwe wetsvoorstellen zal komen. Dit zou bete kenen, dat ze alleen in sterk gewijzigde vorm aanvaard kunnen worden. Zo wordt bepaald dat de ouders verant woordelijk blijven voor het levensonder houd en de studiekosten van hun kinde ren tot 21 jaar. De VVD heeft vooral ernstige en „bijzonder fundamentele” be zwaren tegen deze bepaling, die werd in gevoerd om te voorkomen dat men vanaf 18 jaar al volledig recht kan doen gelden op sociale uitkeringen. Nijpels: „Wij wil- onbew onbew. onbew onbew onbew. 1. bew. onbew. onbew. onbew. onbew. zw. bew. 1. bew. onbew. onbew. zw. bew onbew onbew h. bew zw bew. onbew onbew. onbew. onbew. zw bew. 1. bew. 1. bew. h. bew. onbew. 1 bew. zw. bew onbew. 1. bew. h. bew. h bew onbew. onbew. mist 1 bew h. bew. 25 26 26 26 28 25 26 24 26 15 21 22 26 29 27 26 25 20 23 21 21 28 23 26 30 25 21 23 14 27 25 23 18 24 23 25 23 23 uur i uur 14 13 14 12 14 13 15 12 13 14 7 12 12 13 14 15 9 9 7 7 6 9 12 11 12 13 7 6 14 6 11 13 12 10 8 8 15 17 8 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 o o o o o o o o o o o o o o o o UTRECHT. De Nationale Zie kenhuisraad, die steeds op het stand punt heeft gestaan dat een abortus- provocatus bij voorkeur in een zie kenhuis moet gebeuren zodat bij eventuele complicaties optimale me dische zorg mogelijk is, is van mening veranderd. De raad is tot deze opvatting gekomen op grond van de inmiddels gegroeide situ- doen, als een niet betaald erebaantje. Dikwijls spreken zij geen Nederlands, zij kunnen geen reisdocumenten of paspoorten behandelen. Wel kunnen zij geld uitbetalen, mits eenzelfde bedrag tevoren (bijvoorbeeld door familieleden van de reiziger) is gestort bij het ministerie in Den Haag. Tenslotte nog een opsomming van een aantal zaken die Neder landers die met vakantie naar het buitenland gaan volgens het ministerie vooral niet moeten vergeten: - voor vertrek hun familie te vertellen waar zij precies naartoe gaan. Als zij een zwerftocht maken is het nuttig regelmatig contact op te nemen met thuis. - een goede reisverzekering afsluiten, rekening houden met eventueel nodige extra-verzekering voor ziektekosten. - geld meenemen in de vorm van cheques of girokaarten. De nummers daarvan opschrijven en niet alle geld en cheques bij elkaar bewaren. - reis- en kredietbrief van de ANWB en dergelijke voorzieningen meenemen, controleren of de autoverzekering wel geldt voor het land waar men naartoe gaat. - paspoort niet vergeten. Voor sommige landen is een verlopen paspoort voldoende, maar geadviseerd wordt toch steeds een geldig paspoort bij zich te hebben, al was het maar omdat dat bijvoorbeeld wordt vereist bij het incasseren van cheques. - paspoort niet kwijtraken en niet beschadigen (of eigenmachtig veranderen). Dat brengt kosten met zich mee en, als men een grens wil overschrijden, last. - oppassen met het meenemen van lifters en, vooral, van pakjes die onbekenden willen meegeven. In de meeste landen wordt de bestuurder van een auto aansprakelijk gehouden voor wie en wat er in zijn auto aanwezig is. Als daar verdovende middelen bij zijn, volgt veelal inbeslagneming van de auto. Maar de beslissing over de plaats van handeling moet volgens de raad steeds binnen de samenwerkingsafspraak tus sen kliniek en ziekenhuis worden geno men. Volgens het wetsontwerp zou een zwangerschap die dertien weken of langer heeft geduurd alleen in een ziekenhuis mogen worden afgebroken. De raad vindt zo'n grens ongewenst. atie (driekwart van alle abortussen wordt nu in een abortuskliniek uitgevoerd). Het is mogelijk, dat de ingreep beter in een ziekenhuis kan worden verricht als er een risico van medische complicaties is. De raad voelt ook niets voor de vijf dagen bedenktijd. Vooral omdat de boete die voor een ziekenhuis op overtreding daarvan staat, niet te rijmen is met de verantwoordelijkheden van bestuur en di rectie van een ziekenhuis en ook die van de medische specialisten die er werken. Over de ethische en maatschappelijke aanvaardbaarheid van abortus doet de Overigens zal de president van de recht bank in Amsterdam, mr. W. Borgerhoff Mulder, op donderdag 31 mei uitspraak doen in een kort geding dat prof. dr. H. Arts, hoogleraar verloskunde en gynaeco logie aan de Vrije Universiteit in Amster dam, tegen zijn hoogste superieur heeft aangespannen om te verhinderen dat op zijn afdeling in het VU-ziekenhuis abor tussen worden verricht. De hoogleraar, die vanuit zijn christelijke levensvisie zwangerschapsonderbreking radicaal af wijst, heeft het hogerop gezocht nadat pogingen om zijn visie dwingend op te leggen aan alle leden van zijn staf, schip breuk hadden geleden op het ziekenhuis bestuur. raad geen uitspraak. De Ziekenhuisraad wil verder regelingen voor medewerkers die, hoewel ze niet rechtstreeks bij de ingreep betrokken zijn, niet in een zieken huis willen blijven werken dat in .strijd met hun geweten abortussen verricht. werkt op uitlaatgassen van auto's en der gelijke. Minister Wiegel van binnenlandse zaken heeft de bonden van overheidspersoneel meegedeeld in te stemmen met een experi ment bij de PTT dat het gedurende drie jaar mogelijk maakt voor werknemers tussen hun 60ste en 67ste de dienst te verlaten. Dit meldt het orgaan „De Amb tenaar" van de ABVA. Wanneer het expe riment begint, zal afhangen van de snel heid waarmee de minister en de bonden overeenstemming bereiken in het overleg, aldus de ABVA. Amsterdam De Bilt Deelen Eelde Eindhoven Den Helder Rotterdam Twente Vlissmgen Z.-Limburg Aberdeen Athene Barcelona Berlijn Bordeaux Brussel Frankfort Genève Helsinki Innsbruck Klagenfurt Kopenhagen Lissabon Locarno Londen Madrid Mallorca München Nice Oslo Parijs Rome Split Stockholm Wenen Zürich Casablanca Tel Aviv Tunis z zzo zzo zo zzo z z zzo z z windst. windst. windst. zo wzw z ono windst. zzw wnw nw zo nw ozo zo windst. windst zzo n zzw zzw windst. o wzw zzo zzo zzo zzw windst. LO mee nieui geen getrc prog: ven woni aang komi Al ren een slecl weg sie aan chig H< te w fess halt drul latei taar V var ten me alk de Fn bei Ch c «b Ziekenhuisraad wijzigt In een commentaar op het abortusont- werp Ginjaar/De Ruiter waarover de „ab ortuscommissie” van de Tweede Kamer vrijdag een hoorzitting houdt, spreekt de raad zich nu uit voor een combinatie van de in de bestaande abortusklinieken aan wezige deskundigheid met een systeem van goed sluitende afspraken tot samen werking met een of meer nabijgelegen ziekenhuizen. De nieuwe wetten komen voort uit een al in 1970 gedane principe-toezegging van de toenmalige premier De Jong, dat de meerderjarigheidsgrens terug zou wor den gebracht tot 18 jaar. De wetsvoorstel len van minister De Ruiter bevatten naast een verlaging van deze grens echter ook bepalingen, die ertoe leiden dat jongeren tussen 18 en 21 jaar niet volledig onafhan kelijk van hun ouders zullen zijn. len weten welke financiële gevolgen volle dige onafhankelijkheid van de ouders zou hebben”. Daarnaast vinden de liberalen dat de posititie van pupillen van de kinderbe scherming onder de nieuwe wetten een stuk van hun bescherming dreigen kwijt te raken. Nijpels: „Zoals het er nu staat, namelijk dat dergelijke pupillen vanaf hun achttiende weer onder de verant woordelijkheid van hun ouders zouden vallen, kan niet. Ze zijn juist bij de ouders weggehaald”. Niet alle bestaande regels blijken bo vendien aangepast te zijn aan de nieuwe situatie. Problemen zijn er bijvoorbeeld ook voor kinderen die nu een „bijzondere behandeling” volgens de Kinderbescher- mingswet ondergaan. Daarbij gaat het om jongeren die worden verdacht van ernsti ge strafbare feiten, of die een gevaar voor hun omgeving vormen. Momenteel vallen zij niet onder de „normale” strafwetge ving, maar dit wil de nieuwe wet wijzigen. Ten onrechte, vindt de WD. WAf overgi kaansi ter op tegen dagen wind De pen w heeft makel we R leerd. (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG. Vakantiegangers die in het buitenland in moeilijkheden raken, kunnen een beroep doen op de Nederlandse ambassades en consulaten. Maar zij moeten de mogelijkheden die deze instellingen kunnen bieden, niet overschatten. Aan de vooravond van het nieuwe zomervakantieseizoen heeft het ministerie van Buitenlandse Zaken in Den Haag gisteren weer een serie tips gegeven voor Nederlanders, die plannen maken voor een vakantie in het buitenland. In een toelichting op deze tips en aanbevelingen vertelde een woordvoerder van het ministerie, dat het aantal Nederlandse vakantiegangers dat jaarlijks een beroep moet doen op ambassa des en consulaten, geleidelijk aan afneemt. Volgens het ministe rie komt dat niet zozeer doordat men voorzichtiger is en minder in moeilijkheden komt, maar eerder doordat bepaalde instellin gen (vooral de ANWB) steeds meer te hulp schieten wanneer vakantiegangers in de problemen komen. Zo daalt het aantal Nederlanders dat met een (klein) geldbe drag uit de problemen wordt geholpen, terwijl ook het aantal repatriëringen van zieken en gewonden achteruitloopt. Wel is er nog steeds een fors aantal Nederlanders dat paspoor ten kwijtraakt of vergeet van huis mee te nemen, of met een verlopen pas op reis gaat naar landen waar men wel degelijk een geldig paspoort eist. Bekend is de grenspost in Triëst, aan de Italiaans-Joegoslavische grens, waar tijdens het hoogseizoen 80 tot 100 Nederlanders vergeefs aankloppen bij de honorair con sul, die niet de bevoegdheid heeft passen uit te schrijven of te verlengen. In het algemeen wil het ministerie van Buitenlandse Zaken er de nadruk op leggen dat honorair consuls „amateurs” zijn, mensen die een andere dagtaak hebben die het consulaat erbij (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG. De overgrote meerder heid van de Tweede Kamer wil dat de regering maatregelen neemt om de recla me voor tabak en tabaksartikelen terug te dringen. Ook moet de regering in Euro pees verband beperking van de reclame voor rookwaren aan de orde stellen. De Kamer nam gisteren een CDA-motie van die strekking aan. Alleen de PvdA stemde tegen, omdat de socialisten de motie te zwak vonden. De Kamer stemde over een groot aantal moties die betrekking hebben op de kan kerbestrijding. Volgens deze motie is dui delijk wetenschappelijk aangetoond dat roken en kanker metelkaar te maken hebben en dient de regering daarom pre ventieve maatregelen te nemen, zoals be perking van de reclame voor rookarti kelen. Met algemene stemmen werd staatsse cretaris Veder-Smit (Volksgezondheid) verzocht om een vijfjarenplan voor de kankerbestrijding op te stellen. Ook daar bij mogen de internationale kanten van deze zaak niet uit het oog verloren wor- Het aantal doden als gevolg van de verkeersonveiligheid in Nederland is gro ter dan blijkt uit de officiële CBS-cijfers. Per jaar overlijden zo’n 70 mensen aan de gevolgen van een verkeersongeval, zonder dat zij als verkeersdoden worden geregi- streerd. Het gaat hierbij om verkeers slachtoffers die meer dan 30 dagen na het ongeval aan hun verwondingen overlij. den. De Stichting Wetenschappelijk On derzoek Verkeersveiligheid (SWOV) con cludeert dit op grond van een vergelijking van de CBS-cijfers met gegevens van de Nederlandse ziekenhuizen die verzameld zijn door de Stichting Medische Regi- I De Eindhovense gemeentelijke milieu dienst heeft gistermiddag een ernstige mate van luchtverontreiniging gemeten. De concentratie ozon in de lucht heeft enkele uren lang 175 microgram per ku bieke meter bedragen; 160 microgram per kubieke meter wordt beschouwd als maximaal aanvaardbaar. De ozonconcen tratie is maatgevend voor de hoeveelheid fotochemische smog in de lucht. Deze De personeelsleden van de Ommense oplegger- en containerfabriek Pacton hebben gistermiddag om vijf uur de bezet ting van hun bedrijf beëindigd. Ze gingen hiertoe over nadat de Rotterdamse recht bank eerder op de dag surséance van betaling had verleend aan Pacton. De bewindvoerders, mr. F. Meeter uit Rotter dam en mr. J. Rip uit Zwolle, hebben van de rechtbank vier maanden de tijd gekre gen om samen met de directie van Pacton een plan voor de toekomst van het bedrijf te maken. Het is de bedoeling dat de crediteuren tegen dit plan op 25 septem ber ja of neen zeggen. Weef in binnen- en buitenland Da< gekoi in d« kerm ven voor Tory- Britsi ke d landt sel ei Euro De speld die Geof de li mani .mact perk, werk mogi Op kiezi ringt staki zoud te zi; We maa! haar miss fen. pres: dig zulle over O’ dan geul een van nad: die legg De Nationale Woningraad heeft gisteren in een brief aan de vaste Kamercommissie van Volkshuisvesting en Ruimtelijke Or dening deze er met klem op gewezen dat de sociale woningbouw absolute prioriteit vereist. In zijn brief bekritiseert de raad het voornemen van de overheid om pro- duktietoename van woningwetbouw in de steden en groeikernen na te streven via een drastische beperking van de produk- tie in de regio. Naast de hulp aan slachtoffers van oor- logen, conflicten en natuurrampen gaat het Nederlandse Rode Kruis projecten van Rode Kruisverenigingen in onder meer de Derde Wereld financiële steun verlenen. Dit heeft de heer O. Cramwin- kei, directeur algemene zaken bij het Ro de Kruis, gisteren op de jaarlijkse pers conferentie meegedeeld. Inmiddels heeft het Rode Kruis 150.000 gulden beschik baar gesteld aan een programma‘van de liga van Rode Kruisverenigingen in zuide lijk Afrika en 43.000, 65.000 en 25.000 gulden bijgedragen aan respectievelijk zusterverenigingen in Birma, Kameroen en Portugal. gaan lang niet ver genoeg .0. «S door Menken Beheer BV in Leiden, Raamgroep Schiedam BV en Skol Brou werijen BV. Het gestorte kapitaal be draagt drie miljoen en het werkzaam ver mogen ongeveer zeven miljoen gulden. Het aantal personeelsleden is bij de start 150. Ministerie waarschuwt Honderd Akzo-personeelsleden hebben gisteren het werk neergelegd om voor het hoofdkantoor van AKZO Chemie in Amersfoort te demonstreren tegen de sluiting van het verkoopkantoor van I Akzo Chemie in Deventer. De zestig werk nemers van het Deventer verkoopkan toor, dat net als het verkoopkantoor Am sterdam gesloten zou moeten worden om de verkoopactiviteiten in Amersfoort te kunnen concentreren, werden bij hun de monstratieve werkonderbreking onder- l steund door veertig collega’s van andere AKZO-vestigingen. Capri- Sonne In Rotterdam is een nieuwe maatschap pij gepresenteerd, die zich gaat bezighou den met het ontwikkelen, financieren, bouwen, inrichten, exploiteren en behe ren van sport- en recreatieobjecten. De maatschappij, Rekreon BV is opgericlit AMSTERDAM. Met vijftig man heeft de Amsterdamse politie gisteren opnieuw, voor de tweede maal, een inval gedaan in het door verslaafden gekraakte Doelenge- bouw aan de Kloveniersburgwal in Am sterdam. Negen mensen werden aangehouden, onder wie zes drugshandelaren die in het bezit waren van in totaal 150 gram heroïne en enkele duizenden guldens. De actie van de politie is, naar haar zeggen, gericht op de handelaren en niet op de gebruikers. Maandag werd een soortgelijke verrassingsactie uitgevoerd, waarbij 49 mensen werden aangehouden. Er werd toen 450 gram heroïne in beslag genomen. Overigens hebben B en W van Amster dam gisteren bekendgemaakt dat de Stadsdoelen uiterlijk 19 juni zal zijn ont ruimd. Het college voldeed hiermee aan de uitspraak in het kort geding dat bewo ners van de Nieuwmarktbuurt tegen de gemeente hadden aangespannen. I I De gehele Kamer vindt dat er in het kader van de gezondheidsvoorlichting een plan voor voorlichting over kankerbe strijding) moet komen en dat daarvoor op de begroting voor 1980 geld uitgetrokken moet worden. Aan de andere kant sprak de Kamermeerderheid zich uit tegen een PvdA-motie die bezuinigen op het weten schappelijk onderzoek naar kanker in strijd noemde met het belang van een effectieve kankerbestrijding. Voorts aanvaardde de Tweede Kamer met algemene stemmen voorstellen om de deelname aan het bevolkingsonderzoek tegen baarmoederhalskanker in het gehe le land te garanderen, om de verstrekking van borstprothesen in het ziekenfonds pakket op te nemen en om te komen tot een gecoördineerd voedingsonderzoek. De stemming over een voorstel van CDA en VVD om een onderzoek in te laten stellen naar de kankertherapieën van de omstreden dr. Moerman, werd uitgesteld tot volgende week, omdat indie ner Borgman (CDA) op het laatste mo ment nog wijzigingen in de tekst aan bracht. Naast de lijst van kritiek, zal de WD ook een aantal nieuwe ideeën lanceren. Zo moet er een nieuw strafrecht komen voor de groep jonge meerderjarigen tussen 18 en 22, 23 jaar. Ook dient deze nieuwe wet bepaalde onderdelen van het bestaande kinderstrafrecht te vervangen, die nu ach terhaald zijn. Nijpels vindt voorts dat de nieuwe wetten tot verlaging van de meer derjarigheidsgrens moeten leiden tot een verbetering van de rechtspositie voor de jongeren onder 18 jaar, „omdat jongeren steeds vroeger mondig worden”. DONDERDAG 17 MEI Zon- en maanstanden Zon op 05.44 uur, onder 21.30 i Maan op 01.37 uur, onder 10.59 Waterstanden IJmuiden Hoogwater 08.07 uur en 20.37 uur Laagwater 03.48 uur en 16.12 uur In het RAI-gebouw in Amsterdam wordt van 29 juni t/m 1 jul de „Nationale Minderhedenshow” gehouden. De mani festatie, die op touw is gezet door een groot aantal welzijnsstichtingen voor bui tenlanders, is erop gericht de Nederlandse bevolking kennis te laten maken met de culturele achtergronden van minder heidsgroeperingen uit Derde Wereld-lan- den, en de omstandigheden waaronder zij in ons land moeten leven. DORDRECHT. D’66-lijsttrekker bij de Europese verkiezingen, De Goede, wil het rapport van Van Bijsterveld over belastingfraude zo snel tnogelijk behan deld zien in de Tweede Kamer. De Goede heeft dat gisteravond gezegd op een verkiezingsbijeenkomst van zijn partij in Dordrecht. Premier Van Agt ken schetste het rapport afgelopen vrijdag al als „spectaculair”. De Nederlandse rege ring moet spoedig maatregelen nemen te gen de belastingfraude, aldus De Goede. Maar dat is niet genoeg: ook in andere Europese landen moet een onderzoek ko men zoals dat van oud-directeur-generaal voor de belastingen Van Bijsterveld. Volgens De Goede zou de om vang van de belastingfraude binnen de Europese Gemeenschap wel eens op tweehonderd miljard gulden kunnen liggen. Opge spoorde fraudes moeten extra worden ge straft, meent de D-66’er. Het vrijgekomen geld kan worden gebruikt voor bestrij ding van werkloosheid, energiebesparing en ontwikkelingssamenwerking. De Goe de is van 1973 tot 1977 staatssecretaris van Financiën geweest in het kabinet-Den Uyl. •c= dÊ .U .£•5 Et; E E Su E? Dinsdagmiddag ontstond na een üM explosie een felle IS. brand op een bovenverdieping aan de Rotterdmse B Nieuwe Binnenweg S Een voorbijganger werd ernstig gewond III door vallend puin en geparkeerde auto s werden zwaar beschadigd.

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 2