Toestemming parlement nodig FIOM verwerpt wetsontwerp abortus Kernfabriek Gorleben Ministers op Acropolis voor rechter in Libanon Klacht overwogen door Israëliërs tegen Menten E] I Aardrijkskunde mag over IJmuider Courant Akkoord over CAO VVD-bestuur kritiseert Smit-Kroes Alternatieve huisarts weer Rechts gaat samenwerken Bij kernaanval Russen op VS 145 mln doden voorlopig van de baan Damiate Pers ^PERFECTIE Instituut voor Strategische Studies: Weinig kans op rakettenakkoord"' II I Philips-personeel V X I I’ I 1 I 1 lii Op gev 4 BINNEN- EN BUITENLAND WC WOENSDAG M E I 1 6 19 7 9 F (Van onze redactie binnenland) VO( (Van onze redaktie binnenland) DEN HAAG. Een woordvoerder van de Provinciale Zeeuw se Electriciteits Maatschappij (PZEM) heeft bevestigd, dat een kontrakt is gesloten met de houders van de nucleaire opwer kingsfabriek in het Franse La Hague, dat er in voorziet dat Nederland een deel van het kernafval moet terugnemen als de Fransen dat eisen. G I Ha Zie we vol Be ho’ gel rei pk en we loc op wc we dit be als -mi wc tie ne ke sti (Van onze redactie buitenland) LONDEN. De hoop van West-Duitsland en andere Europese NAVO- landen, zoals Nederland, op een akkoord over de beperking van de Russische middellange-afstandsraketten die op Europa zijn gericht, is „niet realistisch”. I ll'i I Amsterdam, Alkmaar, Haarlem, Rotterdam, Utrecht, Den Haag en Nijmegen De Overall, oneindig veelzijdig! Leent zich voor de dag en avond; voor sportief en elegant. Al naargelang de accessoires waarvoor men kiest. Goed in voorjaar, zomer en vroege herfst. Je ziet er eigenlijk altijd goed in uit. En 't zit heerlijk. Perfect ding, zo’n overall, fl. 179.- 1I w I. PZEM bevestigt terugkeer kernafval De bezwaren van de FIOM zijn: I (Van onze redactie buitenland) I I, j f 147,50 i - DEN HAAG. De FIOM, een fede ratie waarbinnen instellingen voor ongehuwde moeders zijn verenigd, heeft het wetsontwerp abortus van het kabinet Van Agt, volledig verwor pen. Vrijdag houdt de Kamer een hoorzitting over het wetsontwerp. Het gaat om afval dat vrijkomt bij het opwerken van splijtstofstaven, afkomstig van de kerncentrale in Borssele. Het kon trakt is getekend in februari vorig jaar en treedt in 1985 in werking. Hét kernafval kan rond 1995 door Frankrijk worden teruggestuurd. Ook gebruikt gereedschap en kleding van personeel in de Franse centrale kan worden teruggezonden naar De Fransen hebben in het kontrakt ook eisen gesteld over medefinanciering van de nieuw te bouwen opwerkingsfabriek. Volgens de beide energiekomité’s heeft de PZEM al vijf miljoen gulden overgemaakt als voorschot op de opwerkingskosten en als medefinanciering. Met de totale inves tering zou 120 miljoen gulden zijn ge moeid, maar de woordvoerder van PZEM noemde dit „overdreven hoog”. Hij stelde dat het Franse bedrijf wil dat de kontraktpartners hun eigen afval te rugnemen omdat de kosten van opslag in Frankrijk te hoog worden. Het radioak- tief afval, vloeistoffen en gereedschap pen, wordt in beton gegoten en met lood omkapseld. Er is nog geen oplossing ge vonden om het in Nederland op te slaan. Dit is een zaak van de Nederlandse staat, die momenteel de mogelijkheid beziet om zoutkoepels in Noord-Nederland hiertoe te gebruiken. De woordvoerders van de PZEM en van Economische Zaken wijzen er beiden op, dat het tegenhouden van de overeenkomst het voortbestaan van de Borsselse kern centrale in gevaar zal brengen, omdat Nederland geen eigen opwerkingsfabriek heeft. abortus blijft in het Wetboek van Strafrecht; De regering van Nedersaksen blijkt van oordeel te zijn dat de opwerking technisch weliswaar uitvoerbaar is, maar dat de zaak politiek niet haalbaar is. Wel zullen boringen op grote diepte worden verricht om te zien of de zoutlagen bij Gorleben geschikt zijn voor opslag van radioactief afval. DIRECTIE: Damiate Pers b.v Mr. H. C. van der Mije (Van onze parlementsredaktie) DEN HAAG. Het hoofdbestuur van de WD vindt dat staatssecretaris Smit- Kroes met haar opmerking dat Wiegel weer lijsttrekker bij de verkiezingen moet worden, onjuist heeft gehandeld. Het pro ces van kandidaatsstelling voor de Twee de Kamer „verdraagt niet dat zij die in de partij, laat staan in de landspolitiek, een leidende functie bekleden, aanbevelingen doen”, zo schrijft WD-voorzitter Kort hals Altes deze week in Vrijheid en Demo cratie, het partij orgaan van de WD. Korthals Altes schrijft verder dat het hoofdbestuur van de WD unaniem zijn steun aan fractievoorzitter Rietkerk heeft bevestigd. Bij het debat over de voort- gangsnota over Bestek ’81 is duidelijk gebleken dat Rietkerk de juiste man op de juiste plaats is, zo merkt de partijvoorzit ter op. Het hoofdbestuur heeft volgens hem nu pas gereageerd omdat eerst het conflict tussen Smit-Kroes en het CDA tot een goed einde moest worden gebracht. Een eerdere publieke afkeuring van de uit spraken van de staatssecretaris had dit proces kunnen bemoeilijken, aldus Kort hals Altes. de beoordeling door artsen of er sprake is van een noodsituatie. De federa tie vindt, dat artsen daarvoor niet ziin opgeleid en dat bovendien daardoor de vrouw afhankelijk wordt van die beoorde ling.; BUREAU: Redactie en administratie: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden postbus 18, 1970 AA IJmuiden tel. redactie: 02550-15389 na kantoortijd: 02208-3577 tel. adm.: 02550-15437 en 16450 postgiro: 273107 telex: 41866 HOOFDREDACTIE: Jos L. Lodewijks E. Koning De 17-ja rubta te la; ring als e inzit wate land aanz VE IJmi vlees ziekt ring zijn rubk enke were jas vei ov m< Ze sti ge m: aa vo de zo mi na D< de „d ra te fo i I 1 Verder bepleit de federatie abortuskli nieken te laten voortbestaan, opname van een abortus in het ziekenfondspakket en particuliere polissen en de mogelijkheid om een verwijskaart voor abortus ook buiten de eigen huisarts te kunnen krij gen. De FIOM noemt tenslotte adoptie geen alternatief voor abortus, zoals de regering in haar ontwerp uitdrukkelijk stelt. (Van onze redactie buitenland) BEIROET. De leiders van de twee rechtse partijen in Libanon welke al vier dagen lang in felle gevechten zijn verwik keld, hebben gisteren opnieuw opgeroe pen tot een staakt-het-vuren en in een communiqué het samengaan van hun be wegingen bekendgemaakt. Het gaat om de Nationaal Partij van de vroegere Libanese president Chamoun en de Falangisten van Gemayel. Zij zullen gezamenlijk de nieuwe partij leiden, die de naam Nationale Eenheidspartij krijgt. Ook gisteren duurden de gevechten tus sen de legers van beide partijen nog voort. Daarbij kwamen volgens de politie vijf tien mensen om het leven. Eerder kostte de strijd het leven aan zeker 26 mensen. Intussen heeft de voorzitter van de Vei ligheidsraad in New York meegedeeld, dat de pogingen van dit VN-orgaan om de toestand in zuidelijk Libanon te verbete ren „enig resultaat schijnen te hebben”. Verwacht wordt dat de Veiligheidsraad zich spoedig opnieuw over de kwestie- Libanon zal buigen. (Van onze redactie binnenland) ALMELO. Officier van Justitie bij de rechtbank in Almelo heeft gisteren in de hogere beroepszaak tegen een Overijssel se huisarts, die gespecialiseerd is in een alternatieve behandeling van kankerpa tiënten, dezelfde straf geëist als de Alme lose kantonrechter maart vorig jaar op legde: een voorwaardelijke geldboete van 1500 gulden en onttrekking aan het ver keer van de verboden medicijnen die de arts voor zijn behandeling gebruikt. Deze preparaten werden in november 1977 in zijn huisapotheek gevonden bij een con trole van de Inspectie van Volksgezond heid. Zij staan in ons land niet als verpak te geneesmiddelen geregistreerd. De 55- jarige huisarts uit het Overijsselse dorp De Krim is voorzitter van een landelijke werkgroep van tien artsen die zich de laatste jaren vooral heeft toegelegd op de bestrijding van kanker door middel van de zgn. Moerman-therapie. Hij had tegen het vorig vonnis beroep aangetekend, om dat hij de geneesmiddelen had voorge schreven in het belang van zijn patiënten. De Moerman-therapie gaat ervan uit dat het lichaam door een bepaald dieet en behandeling met vitaminen in staat is weerstand tegen kanker op te bouwen en soms zelfs gevormde tumoren af te bre ken. De tegen de zin van officier van justitie mr. C. J. Bleichrodt opgeroepen getuigen, drie kankerpatiënten van de arts en diens Haarlemse collega Moolen- burgh, bevestigden de grote betekenis van de toegepaste therapie. De uitspraak is over veertien dagen. Premier Albrecht van de deelstaat heeft dit direct na een gesprek met de fractie van zijn partij, de CDU, bevestigd tegeno ver de pers. Door zijn parlement is dit niet in dank afgenomen, omdat hij vandaag pas zijn besluit officieel bekend zou maken. (Van onze redactie buitenland) HANNOVER. De regering van de Westduitse deelstaat Nedersaksen heeft zich voorlopig uitgesproken tegen de bouw van een opwerkingsfabriek voor kernafval bij het plaatsje Gorleben. Dit is vandaag officieel bekend geworden. Tot deze conclusie komt het vandaag verschenen jaarrapport van het onaf hankelijke Internationale Instituut voor Strategische Studies in Londen. Volgens het rapport zullen met of zon der een SALT-2 akkoord tussen de VS en de Sovjet-Unie over de beperking van strategische wapens de betrekkingen tus sen deze landen in de komende jaren moeilijk blijven. Wat de Derde Wereld betreft merkt het intstituut op dat zich daar de komende jaren waarschijnlijk soortgelijke gebeur tenissen als in Iran zullen voordoen en dat dit de stroom van grondstoffen, die van levensbelang is voor de westerse landen, in gevaar kan brengen. Het rapport be pleit een nauwere samenwerking om de politieke en economische betrekkingen met de landen van de Derde Wereld te herzien en de stabiliteit in de Derde We reld te bevorderen. Het instituut waar schuwt het westen ervoor, de rivaliteit tussen de Sovjet-Unie en China uit te buiten. Het is in het belang van het westen om die lanben te integreren in een interna tionaal systeem dat is gericht op stabili teit, zo wordt opgemerkt. In het rapport wordt voorts gewezen op de veranderingen bij de vredesmacht van de Verenigde Naties. In het verleden was die gebaseerd op de rol van de VN als bemiddelaar of bevorderaar van verzoe ning, maar de operaties van de VN-vre- desmacht in Zuid-Libanon hebben laten zien dat de bereidheid bestaat het dreige ment van het geweld te hanteren, of direct geweld te gebruiken als instrument om de opgedragen taak te vervullen. BEZORGKLACHTEN maandag t/m vrijdag van 18.30-19.00 uur zaterdags van 11.30-12.30 uur Uitsluitend telefoon: 02550-10519 voor Santpoort: 023 - 31 90 53 Oudeweg 12-14, Haarlem tel. 023 - 31 90 53 ADVERTENTIES: telefoon 023 - 31 90 53 GROENTJES: gerubriceerde advertenties, uitsluitend telefoon 023 - 31 92 72 ABONNEMENTEN: - bij vooruitbetaling - per maand per kwartaal per post per jaar per post losse nummers buitenland per kwartaal - (ADVERTENTIE) 1 (Van onze redactie buitenland) DEN HAAG. De eindexamenkandi daten VWO, HAVO, MAVO-4 en MAVO-3 die bij het onderdeel aardrijkskunde vra gen niet hebben beantwoord, omdat de vraagstelling onduidelijk was, mogen op 14 juni meedoen aan een nieuw examen. Het hoogste cijfer telt. Het nieuwe exa men vindt plaats op basis van vrijwillig heid. Dat heeft de verantwoordelijke in specteur drs. B. J. Westerhof vandaag verklaard. Dit herexamen valt buiten de herkan singen die de kandidaten kunnen afleg gen. Het is overigens alleen toegankelijk voor die leerlingen die consequent de be antwoording van onduidelijk geformu leerde vragen achterwege hebben gelaten. De grootste klap viel in dat opzicht bij MAVO-4 waar 22 van de 35 vragen onbe antwoord konden blijven. Bij MAVO-3 ging het om vier vragen, bij het HAVO om drie en bij het VWO om vijf vragen. Z< d< vs m k< k< ei -(I het belonmgsysteem en loöpbaanbegelei- ding. Volgens Philips-directeur Van den Brand stijgt de loonsom bij het bedrijf door de nieuwe CAO van zeven naar 7,5 percent. Hij noemde dit aanvaardbaar en stelde dat de aansluiting bij de arbeids markt door de nieuwe CAO zou verbete ren. De looptijd van een jaar noemde hij te kort. Volgens NVV-onderhandelaar Van der Veen is de gewenste door braak ten aan zien van werktijdverkorting niet bereikt. „Gezien de economische situatie in Neder land zeggen we echter met een gerust hart ja tegen het bereikte resultaat”, aldus Van der Veen. Onderhandelaar Van Os van de Unie BLHP zei kritiek te verwachten van de leden van zijn bond omdat de nieuwe regeling voor winstuitkering niet gunstig is voor hen. „Ik heb echter in mijn beoor deling gekeken naar het totaalpakket en daar ben ik tevreden mee”, aldus Van Os. 14,80 42,60 56,50 167,70 220,50 0,75 WASHINGTON (Reuter). Volgens een studie van een bureau van het Ameri kaanse Congres komen bij een Russische kernaanval op de Verenigde Staten moge lijk 145 miljoen Amerikanen om het leven. De 75 miljoen overlevenden zouden eco nomisch worden teruggebracht tot het peil van de Middeleeuwen. Volgens het rapport van het Congresbu reau voor technologie zou een Ameri kaanse tegenaanval met soortgelijke wa pens op de Sovjet-Unie. dank zij de vele schuilkelders, waarschijnlijk aan minder mensen het leven kosten. De Sovjet-Unie zou voor de rest van de eeuw echter geen machtsfactor van belang in de wereld meer vormen. De studie is verricht naar aanleiding van het komende debat in het Congres over de tweede SALT-overeenkomst tus sen de Verenigde Staten en de Sovjet- Unie. de vijf dagen verplichte bedenktijd. Volgens de FIOM heeft de vrouw haar besluit genomen als zij met een abortus- verzoek komt. x Tijdens hun bezoek aan Griekenland kregen premier Van Agt en minister Van der Klaauw van Buitenlandse Zaken gisteren tekst en uitleg over het Parthenon en andere bezienswaar digheden op de Acropolis. Wat de politieke kant van het verblijf in de bakermat van de democratie betreft: premier Van Agt heeft tegenover zijn ambtgenoot Karaman/is de wens geuit dat Griekenland weer terugkeert in het militaire verband van de NA VO en dat het Israel erkent. JERUZALEM/DEN HAAG. Een aantal Israëliërs wil een klacht indienen tegen de van oorlogsmisdrijven verdachte Pieter Menten bij het Europese Hof voor de Rechten van de Mens in Straatsburg. Dit zal gebeuren als de Hoge Raad op 22 mei beslist dat er een definitief einde komt aan de zaak-Menten. Een delegatie van oud-concentratie- kampgevangenen heeft gisteren in Jeru zalem een petitie aangeboden aan de Ne derlandse ambassadeur Arriëns waarin verontrusting en ontsteltenis wordt uitge sproken over de rechtspraak in Neder land in de zaak-Menten. De ambassadeur zegde toe de petitie aan de regering te zullen zenden. De Hoge Raad doet op 22 mei uitspraak over de vrijspraak van de Haagse recht bank waardoor Menten, na twee jaar voorarrest, vrij kwam. De Hoge Raad moet zich buigen over de vraag of de rechtbank terecht de Haagse officier van justitie het recht heeft ontzegd de zaak- Menten voor wat de hoofdzaak betreft- aanhangig te maken: Mentens eventuele deelname aan massa-executies in 1941 in het door de Duitsers bezette Polen. In Nederland is een comité opgericht dat Menten wil opsporen na de uitspraak van de Hoge Raad op 22 mei. Menten heeft herhaaldelijk verklaard dat hij naar het buitenland zal vertrekken als hij zijn pro ces wint. Nederland en andere landen die deelne men in het projekt bij La Hague. Het ministerie van Economische Zaken heeft er op gewezen dat de Franse en Nederlandse regeringen het kontrakt nog moeten bevestigen. Daarvoor is in Neder land toestemming van beide Kamers nodig. Het PPR-Tweede Kamerlid Jansen heeft gistermorgen gevraagd aan minister Van Aardenne van Economische Zaken te reageren op berichten rond het kontrakt, die eerder waren verspreid door het En- ergiekomité Zeeland en het komité Atoomalarm Groningen. 1 (Van onze redactie binnenland) EINDHOVEN. Na negen uur vergaderen zijn vanmorgen even na een uur vakbonden en de directie van de Philips-bedrijven in Nederland het eens geworden over een nieuwe CAO voor 64.000 van de tachtigduizend werkne mers van het concern. Verwacht wordt dat de ledenvergade ringen van de Industriebonden NVV, NKV en CNV en de Unie BLHP zich binnen drie weken over het bereikte ak koord zullen uitspreken. De looptijd van de CAO is een jaar. Iedere werknemer bij Philips krijgt twee extra vakantiedagen, waarvan een per bedrijfsonderdeel als verplichte collectie ve snipperdag wordt aangewezen. Boven dien krijgen werknemers tussen 19 en 44 jaar er een vakantiedag bij, evenals werk nemers in continudienst. De bestaande regeling voor vervroegd uittreden van 63- en 64-jarigen wordt met ingang van begin volgend jaar uitgebreid tot de 62-jarigen. Werknemers die langer dan vijftien jaar ploegendienst hebben vervuld kunnen afhankelijk van hun dienstjaren eerder ophouden, tot zestig jaar. Verder bevat de nieuwe CAO overeenkomsten ten aanzien van winstuit kering, prijscompensatie, vakantiegeld, I :i I I

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 4