Zie de mannen vallen, nieuw avondvullend programma Bourdon Kwintet in de ether t! Communicatie tussen publiek en Amerikaanse zanger minimaal Lichte kater na afloop concert Iggy Pop Noeste aanpak Beethoven bij pianist Jorge Bolet Stationsgebouw Leeuwarden op monumentenlijst komende exposities )0 I door Ko van Leeuwen NPO onder Vandernoot naar goed resultaat •g Montreux Geen pasklare première 12 13 ZATERDAG 19 7 9 1 9 M E I KUNST (Van onze kunstredactie) ïg- HAARLEM. De al niet meer zo jonge, maar toch nog maar slechts zo’n tiental jaren in Europa bekende Cubaan Jorge Bolet, is niet zo direct het type pianist dat je voor een Beethoven-interpretatie zou uitkiezen. Desondanks had het Noordhollands Philharmonisch Orkest deze kunstenaar als solist voor het tweede concert in de door André Vandernoot gedirigeerde Beetho vencyclus geëngageerd. AMSTERDAM. Hauser Orkater heeft vlak voor het einde van dit lopende theaterseizoen een geheel nieuw avondvullend programma klaar. De afgelopen anderhalve week zijn er try-outs geweest in het Shaffy Theater, waar deze week de echte voorstellingenserie gaat lopen tot en met 9 juni. Zie de mannen vallen heet het nieuwe programma, waarin onzekerheid centraal staat en waarin de mensen van Hauser grotendeels letterlijk in wankel evenwicht tegenover hun publiek staan. Dominerend in het door de groep zelf ontworpen toneelbeeld is een reusachtige ronde, metershoge, schutting en een hellend vlak met looprichels. Balancerend op onzekerheden is Hauser Orkater deze nieuwste confrontatie met het publiek tegembet gegaan. Over belangstelling geen klachten, de probeervoorstellingen waren praktisch alle geheel uitverkocht. «I 'JT eursö Hauser Orkater in wankel evenwicht IMI e e ligt vooral op het muzikale vlak, instru mentaal en vocaal. Jimmy van der Woude: „Zie de mannen vallen zou je een combinatie kunnen noe men van elementen uit onze eerste twee grote programma’s, Op Avontuur en Fa mous Artists. En dat sluit weer aan op de ontwikkeling van Het Vermoeden, ons derde programma. Daarin was een schijn baar verhaal aanwezig, een soort sugges tie die er nu ook is. Het gevolg is toch misschien wel een vrij gecompliceerd ge heel. Ook Entree Brussels kan je daarbij niet vergeten. Dat betekende voor ons een heel goeie ontwikkeling, omat we het zo snel moesten maken. Dat was een vol waardig programma, in heel hoog tempo gecreëerd”. Een noeste aanpak van dit klassiek ge structureerde stuk, het in de intieme ge deelten ook zeker gevoelig en zangerig expressivo-spel toe, maar leverde in be paalde passages ook momenten van uit de toon vallende hardvochtigheid op, in de vorm van enigszins bijtende uitvallen. De versie die Jorge Bolet op de altijd met hem meereizende, helder geïntoneer de en van klank tamelijk volumineuze Bechstein-vleugel, deze vrijdagavond in het Haarlems Concertgebouw van het Vijfde Pianoconcert liet horen, stelde de artistieke geaardheid van de pianist ook weer in een helder daglicht. DEN HAAG. (ANP) Het stationsge bouw van Leeuwarden uit 1864 met een middendeel uit 1904, is op de aanvullende ontwerplijst van beschermde monumen ten geplaatst. Het gebouw stamt uit de eerste aanleg van de staatsspoorwegen. Het behoort tot het zogenaamde derde klas type. lieuwe sow te 64 Bolets specialiteit ligt eigenlijk meer op het vlak van de romantische supervirtuo- siteit a la Liszt en Rachmaninov en zijn roem is ook in de eerste plaats te danken aan vertolkingen van dergelijk repertoire. legendarische band. In het verlengde daarvan vallen albums als Kill City (met James Williamson), The Idiot en Lust for Life. Het vorig jaar uitgekomen TV Eye album was een contractuele verplichting, niets meer, niets minder. Het recent uitgekomen New Values laat een koerswijziging horen. Iggy Pop stapt van het zuiver woeste idioom van de vier kwartsmaat af en brengt wisselende tem pi, langzaam uitgesponnen klavierpartij- en en breed gearrangeerde synthesizer- klanken mee, die voortdurend doen den ken aan een sterke invloed van Osterburg mentale goeroe David Bowie. onbewust gegaan, maar je kunt er heel veel in terugvinden. Veel uit het alledaag se leven, alleen wordt het op een absurde manier weergegeven. Die schutting be lemmert ook ons uitzicht. Als er mensen van ons op gaan, dan lazeren ze er weer af. Het belemmert ook het uitzicht van het publiek”. In deze voorstelling lijkt minder muziek te zitten, dan in ’t Vermoeden. Marc van Warmerdam: „Er zitten vijf zangnum mers in, in ’t Vermoeden maar drie. Maar het samengaan van acteurs en musici, daar zijn we met dit programma nog niet uit. Hoe ze er bij betrokken zijn, de musici. Eddy Wahr (slagwerk) zei na de eerste try- out: „Als ik nu wegga, dan bestel je ge woon een andere drummer per adverten tie en je bent er ook. Hij voelde zich nog niet strikt noodzakelijk aanwezig. En het belangrijkste is dat iedereen van ons die voorstelling zelf met veel plezier doet”. Toch bleef het in de praktijk dus soms wat overgepropotioneerd uitpakkende streven naar contrast, beperkt tot een enkel schrik-effect, dat de suggestiviteit van de verklanking als geheel niet in de weg kwam te zitten. In doorgaans harmo nieuze samenwerking met Vandernoot en Tijdens het concert is de verandering van spijs minder groot dan verwacht. Scott Thurston, een gitarist die al sinds de dagen van The Stooges nauw met Iggy Pop samenwerkt, werkt weliswaar graag met snel afwisselende synthesixer-se- quensen, maar is daarnaast een vlijm scherp gitarist, die aandacht zou kunnen afdwingen. Met uitzondering van enkele momenten als Sister Midnight, het trage Endless Sea, Dirt en het hortend verlopen de Kill City lukt dat Pop c.s. eigenlijk nergens echt. Vermoedelijk is de zojuist afgesloten toernee door Groot-Brittannië te vermoeiend geweest, is dat ook de re- HAARLEM. Het kwintet bestaande uit vijf soloblazers van het Noordhol- lands Philharmonisch Orkest is vanmor gen (tussen 10.30 en 11.30 uur) één van de gasten in het TROS-radioprogramma Coulissen, dat via Hilversum 2 live van uit het Amsterdamse Lidotheater in de huiskamer wordt gebracht. Fluitist Jan van den Berg zal in het programma wor den geïnterviewd. ■A Jimmy van der Woude in zijn openings-act in het programma Zie de mannen vallen. (Foto Lex van Rossen). van jou, Jim, dat is ellende, body-art, je reinste massochisme. als je dat in een museum doet, in een heel andere ambian ce, dan wordt er niet gelachen”. Jim: „Het publiek maakt je eigenlijk In Zie de mannen vallen is inderdaad sprake van een bepaalde beklemming. Als publiek word je nieuwgierjg. Naar wat er er aan de andere kant van de schutting is. Daarop wordt ook gezinspeeld door de spelers. Bijvoorbeeld door Alex van War merdam; ook door Peer Mascini, die letterlijk in de voorstelling uit de lucht komt vallen als een verongelukte vliege nier. In dat vliegkostuum blijft hij de hele avond doorgaan en dat werkt heel be vreemdend. Chris: „Het geeft Peer zijn houvast. Hij is een reden voor hem, hij kan er geweldi ge dingen mee doen, het heeft een waan zinnige funktie, dat vliegeniersgedoe. Hij valt ook met een rotklap over die schut ting. Een woord dat tijdens de voorberei dingen ongewild heel veel gevallen is, dat is beklemming. Ook beperking. De beper king van deze mensen in hun omheinde situatie. Die beperking van de mens, dat komt ook heel sterk uit in de dingen die Jim doet”. Jim: „Dank je. Het is allemaal heel Jorge Bolet speelde vrijdagavond het Vijfde Pianoconcert van Beethoven bij het NPO in het Concertgebouw Haarlem. De monumentenlijst noemt het stations gebouw met perronoverkapping en twee houten perrongebouwwen „van algemeen belang wegens oudheidkundige en cul tuurhistorische waarde”. In Hindelopen, Eerde, Borculo, Oosten dorp, Stamproy, Havelte, Sexbierum en Dwingeloo zijn achttiende en negentiende eeuwse boerderijen op de lijst gekomen. In de twee laatstgenoemde plaatsen bo vendien twee daglonershuisjes uit dezelf de periode. Andere panden die-onder bescherming zijn gekomen, staan in Almen (de Olde Wehme), Workum, Amersfoort, Boven karspel en Appingedam. Op de lijst staan nu ook de uit 1622 daterende bijgebouwen van het in 1930 gesloopte kasteel „Gen Hous” in Brunssum en het bijgebouw uit de negentiende eeuw van het „Huis Heec- keren” in Goor. In Sneek kwamen de sacristie en de pastorie van de St. Marti- nuskerk, in 1871 gebouwd door P. J. H. Cuypers, op de lijst en in Steenwijk de in 1828 gebouwde doopsgezinde vermaning. Tevens zijn in Utrecht een veertiende eeuwse piscina (wasbekken) met Jwand- schilderingen en een negentiende eeuws stuwtje in bescherming genomen. IGGY POP: spijt over het feit dat hij het publiek zijn achterwerk liet zien. Het Iggy-masker wordt af gelegd en Ja mes Osterburg stapt rustig naar de micro foon toe om devoot te verklaren dat hij verkeerd was voorgelicht over het Paradi- so-publiek. Excuses worden gegeven voor het feit dat hij de aanwezigen keer op keer voor junkies apatisch publiek) heeft uitgemaakt en dat het hem eigenlijk spijt dat hij zijn achterwerk in een moment van verachting aan den volke heeft getoond. De rectificatie eisende Angels doorzien blijkbaar en helaas niet dat Iggy zijn attractie als extravagant bij uitstek voor een belangrijk deel ontleent aan een faca de van pseudo-agressief gedrag. Dat uit zich doorgaans niet alleen fysiek je moet Iggy in zijn blote bast hebben zien poseren om er het theatrale van in te zien en tegelijkertijd ervan te houden maar ook in schimpen en scheuten. Osterburg bespeelt zijn publiek graag met grove middelen teneinde het mee te sleuren in een ruwe rondedans met morbide teksten en een verhevigde uitstraling van seks. In de regel: dierlijk maar tot het eind boeiend. Al aan het begin van de jaren zeventig maakte Osterburg overal in de VS indruk met een non-conventionele act. Dat ge beurde met The Stooges, nu een welhaast Entree Brussels was onlangs te zien op het Televisiefestival in Montreux, waar het buiten mededinging door de VPRO (waar het eertijds werd uitgezonden) was ingestuurd. In Montreux werd het uitste kend ontvangen. In allé zalen klonk er na de vertoning spontaan applaus en de re- akties van de pers-juty waren unaniem gunstig. In hoog tempo is ook Zie de mannen vallen ontwikkeld. Cris Bolczek: „We zijn er in februari mee begonnen. Ieder van ons kwam los van de anderen met eigen ideeën. Er kwamen vergaderingen en af spraken. Afspraken kloppen nooit bij ons en de vergaderingen zijn een volkomen chaos. Dick (Hauser) moet dan meestal met de vlakke hand op tafel slaan om het weer rustig te laten worden. Merkwaar dig, dat er toch vaak goeie dingen uit komen”. De kritiek die jullie op elkaar hebben is meestal meedogenloos. Chris: „Ja, dat kun je best zeggen. Het samenstellen van een nieuw programma is heel vermoeiend daardoor. We maken elkaar met de grond gelijk, er blijft geen spaan heel Jimmy: „Vaak wel moeilijk hoor”. Chris: „Er worden heel harde dingen ge zegd die heel naar zijn, echt naar. En dat gebeurt algemeen. Maar we vinden elkaar tot nog toe steeds wel weer, al duurt het soms even. We zijn ontzettend kritisch op elkaar, misschien wel te kri tisch hoewel Jim: „We zijn nu zover, dat we er aan toe zijn om van wat we nu hebben een hecht geheel te maken. We hadden een overvloed aan goed materiaal en daar is ook verschrikkelijk hard aan gewerkt. Dan is het moeilijk als je gaat schrappen. Dan gebeurt de hele ellende weer op nieuw”. Ook al door zijn aandelen in vorige programma’s wordt Jimmy van der Wou de vaak een mengeling van acrobaat en clown genoemd. Hij wil daar zelf niets van weten. „Lintjesregen, Nederlandse onderschei dingen uit de collectie van H. Meijer”. De verzameling omvat ruim vijfhonderd on derscheidingen zoals reddingsmedailles, ridderkruisen, dapperheidsonderschei- dingen en herinneringsmedailles. het NPO, wist Bolet het veelkoppige pu bliek op persoonlijke wijze te boeien. Een merkwaardig maar verheugend contrast ten opzichte van de teleurstellen de weergavekwaliteit van de Vijfde Sym fonie, vorige week, leverde het resultaat op dat André Vandernoot ditmaal bereik te in de „Zevende”. Terwijl de minder verkwikkelijke vorm die de verstandhou ding tussen dirigent en orkestleden de laatste tijd heeft aangenomen, op het vori ge Beethovenconcert duidelijk in negatie ve zin bleek te werken, leek het contact nu plotseling weer in positieve zin hersteld. Het NPO reageerde heel goed op Van- dernoots uiterst temperamentvolle en dwingende directie. Van de breed uitge sponnen inleiding tot de fanatieke cadans van de finale, liet het orkest zich in deze symfonie waar het ritme het grote vormgevende element is aanvuren tot een geladenheid, waardoor in alle delen een bijzonder hoog artistiek niveau werd gehandhaafd: ensemblespel van hoge concentratie, dat als zodanig overigens al in de ter opening gespeelde dramatische Coriolan-ouverture eenzelfde meesle pende atmosfeer had veroorzaakt. JOHAN VAN KEMPEN Zondagmiddag (13 uur) besteedt het ge varieerd klassieke muziek programma Für Elise eveneens aandacht aan het Bourbon Kwintet, dat naast Van den Berg bestaat uit hoboïst Henri Gouder de Beau regard, klarinettist Jacques Meertens, fa- gottist Paul Csonka en hoornist Jeroen Vermeulen. Laaiende geestdrift in de zaal, als ik een van de eerste try-outs meemaak. Het nieu we programma staat bijna op springen door de inventieve vondsten, die op deze avond in hoog tempo elkaar opvolgén. Gekrakeel na afloop in de kleedkamers over wat er allemaal niet goed was, staat in evenredigheid met het enthousiasme van de toeschouwers. Enkele dagen later praat ik er over op een schaduwplekje bovenop het dak van de studio van de groep, in het hartje van de Jordaan. Ge sprekspartners zijn Jimmy van der Wou de, Chris Bolczek en later op de middag ook Marc van Warmerdam. Vooral Jim heeft een zeer in het oog lopend aandeel in Zie de mannen vallen. Hij opent de voor stelling en weet zich tegen het vallen be schermd door twee omwikkelde gewich ten „toneelkloten”, ijzeren blokken die als tegenwicht voor zetstukken dienen, zijn daarvoor gebruikt die met touwen aan zijn polsen werden bevestigd. Ze hin deren hem zwaar bij het lopen, maar houden hem tegelijk overeind en dan volgt er een waanzinnig gevecht met een wit elastiek dat over de hele breedte van J het speelvlak gespannen is. Chris Bolc- ia zeks aandeel in het nieuwe programma Chris Bolczek: „Maar het ziet er wèl vaak zo uit, Jim Jim: „Onzin. Ik ben heel serieus bezig Chris: „Dat bedoel ik. Dat bedoel ik als ik je met Chaplin vergelijk, dat was ook een clown”. Jim: „Ik ben geen clown". Dan: „Ik wil me niet vastprikken op zoiets, ik werk gewoon vanuit mezelf, doe dingen die ik fijn vind, waarvan ik denk dat ze goed zijn. Op mijn manier zèg ik bepaalde dingen en die zijn dan heus niet zo leuk. Ik zou ’t het leukste vinden als ik een figuur blijf die moeilijk te begrijpen: valt”. Cris: „Maar het publiek zoekt aankno pingspunten. Als ik het over jou over een variéténummer heb Jim: „Dan vind ik dat lullig, ja. Je moet het publiek met rust laten, ik bedoel, je moet het kunnen verlaten. Ook als hele .groep. Bijvoorbeeld in een volgende voor stelling een heel dramatische kant op gaan, misschien eens voor een ander pu bliek. We zijn nu zover, dat ’t publiek alles van ons mooi vindt”. Chris: „Deze voorstelling is al een heel treurige aangelegenheid. Maar hoe zwaar moedig we het ook aanpakken, er wordt gelachen in de zaal. Dat elastieknummer Chris: „Dat gaat nu komen. We merken het de laatste dagen al. Ook bij Eddy. We hebben krankzinnig veel goed materiaal en sinds de voorstelling die jij gezien hebt is er al weer flink geschrapt. We werken nu aan de overgangen, die moeten nog vanzelfsprekender zijn. Niet van nummer op nummer overspringen. Maar ja, bij vorige programma’s is het ook gelukt, en je weet, wij gaan niet uit van een pasklare première, onze voorstellingen blijven al tijd in beweging. We hopen ook dat de critici niet allemaal op dezelfde avond komen. Dat is juist zo leuk, als ze ver spreid komen, zien ze eigenlijk allemaal een andere voorstelling”. Zie de mannen vallen komt al in septem ber, het begin van het nieuwe seizoen in de Toneelschuur, in een serie van vijf voor stellingen. Daarna gaat het verder het land door. Jim tenslotte: „Natuurlijk ho pen we dat het aanslaat, je maakt het ook voor je publiek. Maar we kunnen gelukkig zelf kiezen voor wat we doen. Onze metho de van werken, die absurdische aanpak. Het mooiste is het als mensen dit gaan beleven als een droom. En die hoef je heus niet altijd uit te kunnen leggen. Misschien maken ze veel later iets mee, waardoor ze plotseling aan ons programma denken. Een plotselinge associatie voelen. Maar ik blijf er bij, dat ik vind dat ik eens iets heel anders moet gaan doen. Heel Hauser moet dat eigenlijk, dat hebben we nog niet uitgediept, kost ook ontzettend veel tijd. We laten ons veel door emoties leiden, maar gelukkig komt het meestal op het goeie moment toch nog in orde. 850 T 'j. apr. iva de '73 5- ’73 5- oen 2 af rijdt moet oiering maan- en en 3 km, 023- I AMSTERDAM. Het démasqué heeft iets van een afgang. Iggy Pop lijkt na het tegenvallende concert dat hij vrijdag- avond gaf in het Amsterdamse Paradiso 'niet terug te komen voor een toegift. I Enkele woedende Amsterdamse Heli’s Angels pikken het niet en rukken via een omweg op naar de kleedkamer. En de uit het Amerikaanse Michigan afkomstige zanger kiest zoals elk in het nauw gedre ven mens eieren voor zijn geld en safety first. balancerend op onzekerheden Boven I i Opel I la 76 1800 0; VW 0; VW 2850; benz. Simca Toyota mooi zwart I aat bj. Simca 950,-; mobiel electr moois l.auto- •950,-; tas en tugeot sugeot ‘450,-; tvette) In de koetshuizen van Kasteel Ameron- gen is onlangs een door Staatsbosbeheer ingericht natuurcentrum in gebruik geno men. Er zijn levensgrote kleurenfotopane- len, stere dia’s met verklarende teksten, quadrofonische natuurgeluiden en een permanente dia-klankshow over de histo rie van de omgeving van Amerongen. Het kasteel Amerongen is sinds 1977 bezit van de Stichting Utrechtse Kastelen en is als „cultuurcentrum” open voor het publiek. i Tot en met 28 juli zal in het Visserijmu- seum in Scheveningen de tentoonstelling „75 jaar havens” worden gehouden. Het materiaal voor de tentoonstelling pren- ten, tekeningen, foto’s en plannen is grotendeeld afkomstig uit het Haags Ge- meente-archief en het Haags Gemeente- museum. Het Goltziusmuseum in Venlo organi- seert van 27 tot en met 31 mei de expositie o O Fiat Ford uurste >0.000 00 de •950,-; z. een I mooi e eig den dat de zanger weinig volume kan opbrengen en slechts bij vlagen over het podium schicht. Tot een werkelijke promotie van de bruikbare ideeën die New Values aan reikt, komt het niet. Zo dreigt de apprecia tie voor Pop’s nieuwe repertoire duidelijk achter te blijven bij zijn eigen ontwikke ling. Bij een song als Bat Man (met de aanjagende synthesizerintro’s) ontbreekt de zo broodnodige communicatie met het publiek zelfs volkomen. Een jammere zaak, die zich na afloop als een lichte j kater doet gelden. JOHN OOMKES 1

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 13