STAND HYPOTHEEKRENTE Winter kostte Rijkswaterstaat vijftig miljoen Plutonium onder toezicht terug EVV onmisbaar voor Europese werknemers kamer leeg? lichten uit. 5% extra verstandig met energie móet toch haalbaar zijn: Verhoging olieprijs Emiraten v tussen de bedrijven door beurs deze week VOLGENS RAPPORT CITIBANK "T midden RCEN- urzann de mo- 1 thans tie van Voor elijkhe- waan tv inl.; lantoor m: Per- 9 Raad her 65 >r, jp 15 14 ZATERDAG I 9 M E I 19 7 9 ECONOMIE fi. s. riE ■o Joegoslavië Rampenfonds Drijfgas. HAL Neder horst Vleesexport (Van onze redactie economie) AMSTERDAM. De mees te ontwikkelingslanden die geen lid zijn van de organisa tie van olieproducerende lan' den OPEC moeten ins taat zijn verstoringen als de hogere olieprijzen en de dreigende re cessie in de VS te doorstaan. Deze ontwikkelingen zullen overigens minder ernstig zijn dan in de jaren ’73-’75. Dit zegt de Citibank, een Amerikaanse bankinstelling die ook in ons land is gevestigd. Rijnmondgebied Derde Wereld tegen teruggang bestand Rentepercentages per 15 mei. Naam Bank: in proc.: A.B.N. Amrobank Bouwf. Ned. Gem. Ned. Middenstandsbank 1 T uw (ADVERTENTIE) de tie. worden om als vakbondscomité van het Joegoslavië verhoogt zijn invoerrechten jen Het ler- jen Nu ermeda MÜNCHEN. „Dat het Europees Verbond van Vakverenigingen (EW) als instrument voor het behartigen van de belangen van de werknemers in Europa onmisbaar is, wordt toch heel duidelijk ingezien”, zegt FNV- vice-voorzitter Wim Spit na afloop van het in München geëindigde con gres van het EW. Tegelijkertijd legt hij er de nadruk op dat er van dit instrument beter gebruik moet wor den gemaakt. (Van onze redacteur in West-Duitsland, Hans Amesz) Ook deze week werd het algeme ne beursleven in binnen- en buiten land grotendeels gekenmerkt door lusteloosheid, aarzeling en afwach ting. De onoverzichtelijke ontwik keling van de energievoorziening, met aanhoudende dreigende taal over nieuwe forse prijsstijgingen voor ruwe olie, hebben bij de beleg gers de portefeuille dicht gehouden. Gezien de Amerikaanse invoer uit de minder ontwikkelde landen buiten de OPEC is te verwachten dat de recessie van ’73-’75 slechts een tijdelijke achteruit gang betekende in hetkrachtige groeipa troon van de jaren ’70. Zelfs ondanks de recessie stegen de importen tussen 1972 en afgelopen jaar met gemiddeld 23 procent per jaar. De Citibank ziet geen reden om aan te nemen dat de Amerikaanse impor ten uit minder ontwikkelde landen buiten de OPEC na de recessie niet zouden opleven. Dit heeft ing. H. Hoekstra van het rijkswegenbouwlaboratori- um gisteren in Delft verklaard op een symposium, dat was gewijd aan de winter 1978-1979 en georganiseerd door de Stich ting Studiecentrum Wegenbouw en het Studiecentrum Verkeer stechniek in samenwerking met ANWB en de TH Delft. striële produktie in Amerika terug, ter wijl tevens in de autoverkopen een zeke re stagnatie lijkt op te treden. Maar de grote Amerikaanse autoconcerns, Gene ral Motors en Ford, hebben overzee en vooral in Europa dit jaar al zoveel meer verkocht, dat de winsten van beide gi' ganten in het eerste kwartaal sterk zijn opgelopen. Nutsspaarbank W.-Nederland te Haarlem Rabobank (adviesrente) Rijks Post Spaarbank Centrumbank Westland Utrecht/standaard no-risk 1 jaar 5 jaar variabel 5 jaar 2 jaar 5 jaar 30 jaar 5 jaar 10 jaaL 5/10 jaar 5/10 jaar 2 jaar 5 jaar 3 jaar 5 jaar 3/5 jaar variabel variabel 5 jaar 5 jaar 5/10 jaar 5/10 jaar 1,5 1,5 1,5 1.5 1,5 1,5 1,5 1,5 1,5 1 1 1,25 1,25 1,25 1 op luxe goederen met vijftig procent, zo blijkt uit een verklaring die de Joegoslavi sche regering heeft uitgegeven. De maat regel is bedoeld om het enorme tekort op ’s lands handelsbalans te verminderen. Ook goederen die in Joegoslavië zelf zijn vervaardigd en die voor meer dan de helft bestaan uit ingevoerde onderdelen, wor den extra belast met vijftig procent. De verhoging ging gisteren in en heeft onder meer betrekking op whisky, cog nac, wodka en rum. Ook lederwaren, kris tal, sieraden, tapijten, horloges en cosme tica vallen onder de maatregel. Minister Van der Stee van Landbouw en. Visserij heeft geen hoge verwachtingen over de mogelijkheid van een ,,A11-Inn’’-- verzekering of een of ander rampenfonds voor de land- en tuinbouw. Hij heeft dat als een voorlopige reactie gegeven op schriftelijke vragen van D’66-fractievoor- zitter Terlouw. Een onderzoek naar de. mogelijkheden is nog niet afgerond. In elk geval vindt de bewindsman het gewenst het voortbestaan van de hagel- schadeverzekering voor de fruitteelt vei lig te stellen, eventueel met overheids steun. De Europese Commissië, het dagelijks bestuur van de EG, wil dat de EG-lidsta- ten het gebruik van chloorfluorkoolstof als drijfgas voor spuitbussen met 30 pro cent verminderen. Die vermindering moét eind 1981 bereikt zijn. Voorstellen daar voor zijn naar de Europese ministerraad gestuurd. 9.25 9.5 9.0 9,25 9,3 9,5 9,8 9,2 8,9 8.9 8,9 9,25 9,5 9,2 9,25 9,25 9,25 9,25 9.25 9,25 9,2 9,6 9,2 9,2 9,84 10,11 9,98 9,65 9,65 9,65 9,62 9,58 9,58 10,05 10,50 9,25 9,5 9,25 9,5 9,3 9,5 9,8 9,2 8,9 9,2 9,2 9,84 10,11 9,98 9,65 9,65 9,65 9,62 9,58 9,58 10,27 10,72 JP- EN PARIJS (REUTER), West-Duitsland is akkoord gegaan met internationaal toe zicht op de teruggave van plutonium dat overblijft bij de opwerking van gebruikte splijtstofstaven van Westduitse kerncen trales in de opwerkingsfabriek in het Franse La Hague. Dit heeft de Franse minister van Buitenlandse Zaken, Poncet, meegedeeld. 8,9 8,9 9,25 9,5 9.2 9.25 9,25 9,25 9,25 9,25 9,25 9,4 9,8 Centraal Beheer Ennia Levensverz. aangesl. bij N.V.L. Nationale Nederlanden Ned. Credietbank d. Alle el. 023 Hoewel het de Holland America Line Trust niet mogelijk is een concrete uit spraak te doen over het in 1979 te ver wachten netto resultaat, ziet het er thans naar uit, dat 1979 beter zal worden afge sloten dan 1978, zo blijkt uit het jaar verslag. De huidige situatie op de toeristenmarkt in de werkgeibeden biedt bijvoorbeeld uitzicht op een verdere omzetgroei en ver dere verbetering van het exploitatieresul taat. In het cruisebedrijf, waar de bezet tingsgraad hoog is, is een vergroting van het aantal passagiers nauwelijks moge lijk. ide mg t u sn? »ui- 2 2 nel lm hspra op de rekening nog slechts een fractie van voor 1973. Bovendien hebben de minder ontwikkelde landen omdat zij veel meer hebben geleend dan nodig is om hun huidige tekorten te financieren hun internationale reserve sedert 1975 met 70 miljard gulden vergroot. De meeste van deze landen verkeren daarom op dit mo ment in een goede positie om onrust op de betalingsbalansen te verwerken. AP, dal zo ken- sen pijp aken en ig ge- Het bouwbedrijf Bredero heeft zich vol gens de Bouw- en Houtbonden van de FNV van de lijst van serieuze gegadigden, voor overname van het geheel der Neder- horst-bouwbedrijven laten schrappen, omdat jet er niets voor voelde mede met de vakbonden en daarmee in de open baarheid te gaan onderhandelen over de aankoop. Dit heeft de directie van het Nederhorst bouwbedrijf donderdag des gevraagd meegedeeld aan de vakbonden! Een woordvoerder van Bredero ontkende dit evenwel. ektra- Elektro- I. 023- 17405 getrokken en de enige opgewekte stimu lansen die er nu nog zijn voor het gros van de beursfondsen zijn de opgewekte geluiden op de jaarvergaderingen. Ook hier vertonen de verschillende bedrijfs leiders zich al even verdeeld over het al of niet snel op komen zetten van de recessie als elders. Sommigen zien hem helemaal niet en rekenen ook voor 1979 op een flinke winststijging. Anderen zien, wat hun bedrijfsafzet betreft, ook nog geen enkel teken van afzwakking, maar willen er toch rekening mee hou den. En sommigen blijënken vrij pessi mistisch te zijn. Maar wat.het gros van het Amerikaanse bedrijfsleven betreft, wordt er dit jaar opnieuw op een goed jaar gerekend. Vele Amerikaanse effectenmakelaars hebben hun cliënten daarom geadvi seerd bij nog verder terugzakken van het koerspeil, tot bijvoorbeeld 800 voor de Dow-J onesindex voor industriële waarden, tot massale aankopen over te gaan. Deze suggestie bracht eergisteren al een aantl beleggers in beweging, want toen het koerspeil begon op te lopen, stortten velen zich op de beurs in de angst te laat te zijn. Dit had een dagstij- ging van 14 punten tot gevolg. Intussen blijft de produktie licht da len. Ook vorige maand liep de indu- EVV te kunnen functioneren. Het pro bleem is dat verschillende organisaties moeten gaan samenwerken. Maar het be ginsel is natuurlijk duidelijk. Een vakver bond op nationaal niveau zonder afzon’ derlijke vakbonden voor de bedrijfstak ken is volstrekt ondenkbaar. Dat geldt natuurlijk ook voor het Europees Ver bond van Vakverenigingen zonder daar bij aangesloten vakbondscomité’s”. Jeilijkhe toilet o BV, >96 Toen de OPEC in de winter van 1973- 1974 de olieprijzen verviervoudigde, steeg de invoerrekening die aan de minder ont wikkelde landen werd gepresenteerd met 22 miljard gulden. Deze overdracht van nationaal inkomen naar de OPEC stond gelijk met een belasting van ongeveer 2,5 procent van het gezamenlijk Bruto Natio naal Produkt (BNP) van deze landen. De olie-invoerrekening van de ontwik kelingslanden buiten de OPEC bedroeg vorig jaar ongeveer 60 miljard gulden. Uitgaande van een onveranderde vraag zou een stijging van de olieprijzen met 20 procent dit jaar neerkomen op een stij ging van de kosten van de olie-invoer met 12 miljard gulden. Dit bedrag vertegen’ woordigt slechts 0,7 procent van het geza menlijke Bruto Nationaal Produkt van deze landen, zodat de overdracht van nati onaal inkomen deze keer kleiner is. Bovendien, voert de Citibank aan, zijn ten minste 14 landen buiten de OPEC momenteel netto-exporteurs van olie. Voor deze landen betekent een stijging van de olieprijzen een verbetering van de Rond tien gulden verloren deze week Van der Giessen-De Noord en de ADM. Ongeveer vijf gulden gingen er af bij KNP, Ballast-Nedam, AMEV, Friesch- Gromngsche Hypotheekbank, Nijver- dal-Ten Cate en Elsevier-NDU. Arnhem se Scheepsbouw maakte rechtsomkeert en zakte van ruim 1000 terug tot f 865. Allen ROMMENhILLER WIST ZICH DOOR EEN MEEVALLEND VER SLAG TE HERSTELLEN VAN 280 op ƒ295. Zowel in Amsterdam als in Wall Street was er door weinig kooplust een matte stemming. Wall Street begon de week met een nieuwe koersdaling van vijf punten, waarna de beurs enkele dagen bleef hangen. Dankzij koopjesjagerij trad er eergisteren een flink technisch herstel op van 14 punten, maar de omzet bleef klein. Het belangrijkste dat Amsterdam voortbracht was enig leven rond de in ternationals, waar drie grote vertegen woordigers met winstcijfers over het eerste kwartaal te voorschijn traden. Voor de rest bleef vooral de lokale markt overwegend afbrokkelen, hoewel zich ook steeds weer een herstel voor de afzonderlijke fondsen ontwikkelde. In Wall Street blijft de toekomst be wolkt door de recessie die ieder ziet komen, maar niemand weet precies wanneer. Of, zoals het bekende beurs blad The Wall Street Journal schreef: wij hebben het de gehele dag over de recessie, hoewel niemand precies weet hoe, wanneer en waar. En wij zullen er pas achter komen dat het zover is als die recessie al voor de helft voorbij is. Ondertussen is de stroom winstcijfers over het eerste kwartaal vrijwel voorbij- Het is dubieus of de exporterende vlees’ warenbedrijven in Nederland nog overeind zullen kunnen blijven, aldus donderdag ir. G. A. Meyer, voorzitter van het Produktschap voor Vee en Vlees op de studiedag van de organisatie afnemers- controle op veevoeders (ACV) in Ede. Als voorbeeld noemde Meyer de teruggang van de export van vleeswaren uit Neder, land naar de Verenigde Staten. Die ging in de periode van 1974 tot 1978 terug van 241 miljoen gulden naar 64 miljoen gulden. lijk 9,76 10,03 9,57 9,84 9,99 10,21 10,54 9,52 9,2 AMERSFOORT. In deze rubriek publiceren wij de rentepercentages voor eerste annuïteitenhypotheken op eigen woningen. Bij deze hypotheken wordt onderscheid gemaakt tussen leningen met en de leningen zonder gemeentegarantie. Tophypotheken blijven buiten beschouwing, omdat hierbij ook de persoonlijke omstandigheden van de aanvrager en het aan te kopen pand een belangrijke rol spelen. Tevens dient te worden opgemerkt dat het geldende renteper centage niet het enige criterium is voor de keuze van de juiste hypotheek. De gegevens^ voor dit overzicht zijn verschaft door de vereniging Eigen Huis in Amersfoort. Rente vast Afsluitprov.Rentepercentages gedurende: in proc.: metGem.gar. zonder Gem. gar. Opgave werke- Opgave werke- bank lijk bank lijk 9,76 10,03 9,84 10,12 9,99 10,21 10,54 9,52 9,2 (Van onze redactie economie) ABOE DHABI. De Verenigde Arabische Emiraten (VAE) hebben de toeslag op de prijs van een vat ruwe olie Wan 159 liter) verhoogd van 1,80 tot 2,60 dollar (ruim 5,25), zo heeft het ministerie van Energie van de VAE officieel bekend gemaakt. De afnemers waren donderdag al op de hoogte gesteld. De olie van de VAE kost nu tussen de 17,68 en 17,90 dollar (iets minder dan 36 gulden) per vat, afhankelijk van de kwaliteit. Iran hanteert op het ogenblik een toeslag van 2,40 tot 2,51 dollar. Men neemt aan dat Koeweit en Qatar ook hun toeslag zullen ver hogen. Saoedi-Arabië is het enige land van de OPEC dat nog geen toeslag op de olieprijs heeft gelegd. Iran heeft Japan gevraagd zijn olie- invoer met vijftien procent te vermin deren. Iran zou geen reden hebben opgegeven voor dit verzoek, maar men neemt aan dat de olieproduktie van Iran kleiner is geworden. Het verzoek heeft betrekking op de rechtsstreekse aankopen in Iran. De investeringen van het bedrijfsleven in het Rijnmondgebeid zijnde afgelopen drie jaar met een miljard gulden terugge lopen tot 381 miljoen. Daarentegen iè het aantal te scheppen arbeidsplaatsen in de zelfde periode toegenomen van ruim dui zend in 1976 tot meer dan vierduizend in 1978. Dit blijkt uit het jaarverslag over de wet selectieve investeringsregeling (SIR) in 1978 van het openbaar lichaam Rijn mond. Er zijn in het Rijnmondgebied de afge lopen drie jaar 156 vergunningen onder de wet SIR verleend. Hierbij deed zich een verschuiving voor ten gunste van de han del endienstverlening. handelsvoorwaarden en een vergroting van het nationaal inkomen. Zoals dat met de olieprijzen het geval is, worden de verwachte gevolgen van een recessie in de VS nogal overschat. Het wordt niet zeer waarschijnlijk ge acht dat belangrijke geïndustrialiseerde landen als West Duitsland en Japan door de VS zullen worden „meegetrokken zo als dat de vorige keer gebeurde, omdat die landen in de periode na de recessie van ’73een naar verhouding gematigd mone tair beleid hebben gevoerd. Een tweede factor die de invloed op de minder ontwik kelde landen zal verzachten, is het feit dat de verwachte recessie in de VS waar schijnlijk niet zo erg zal zijn als de vorige. Volgens de Citibank hebben de beta lingsbalansen van de meeste minder ont wikkelde landen buiten de OPEC sedert 1975 aanzienlijke verbeteringen onder- gaan. Met uitzondering van de landen op het Afrikaanse continent, zijn de tekorten Dit zou erop kunnen wijzen dat een zekere economische vertraging in de Verenigde Staten kan worden opgevan gen door een economische opleving el ders, zoals onder andere in de Westduit se Bondsrepubliek. Daar is de situatie thans een stuk beter dan een jaar gele den, hetgeen ook voor onze economie een positief effekt zou kunnen hebben. Maar de Europese beursen zijn er niet van onder de indruk en blijven lusteloos en weifelend. Dit laatste komt in hoofdzaak door de onzekere situatie op de energiemarkt, die duidelijk een psychologische druk legt op de samenleving. De meeste rege ringen in West-Europa spreken dreigen de taal over besparing, al dan niet ge dwongen, en kondigen zoals deze week minister Andriessen van Finan ciën forse prijsstijgingen voor olie en aardgas aan voor de tweede helft van dit jaar. Een onprettig, maar vooral ook onrustbarend vooruitzicht, omdat hier door het gehele economische leven veel duurder dreigt te worden. En ondertus sen hebben de olieproducerende OPEC landen het alweer over nieuwe prijsver hogingen, waarover op hun halfjaarlijk se bijeenkomst volgende maand beslist zal worden. Dat velen de lust om beurs zaken te doen dan verliezen, is wel be grijpelijk. Toch blijft de verleiding groot om wat te doen, omdat, zoals deze week in Am sterdam, gunstige winstcijfers blijven binnenkomen. Kwam vorige week Phi lips al met een flink hogere winst over het eerste kwartaal, een zelfde resultaat bij Akzo en Unilever deed in het begin van deze week de noteringen van beide aandelen aantrekken. Aandelen Konin klijke Shell met fantastische winstcij' fers over het eerste kwartaal van dit jaar voor het voetlicht trad, was de beursani- mo al zodanig uitgeblust, dat de eerste koersreactie een daling van bijna een gulden inhield. Van de hoofdmarkt waren voorts nog flink lager de KLM. die van ƒ117 op 108 terugviel, Van Ommeren, die van 191 op 182 in reactie trad, en de A13N, die daalde van 357 op 348. Hoewel sommige lokale aandelen zich weer enigszins konden herstellen, liet de in dex van de lokale industrie toch een gestadige daling zien, evenals de index voor de handel en voor lokaal algemeen. Alle drie boekten ze deze week het ene laagterecord van het jaar na het andere. Een trieste ontwikkeling, die voor vele beleggers een danige teleurstelling inhoudt. „Het EW is” zegt Spit, „zo groot dat er meer gedelegeerd moet worden. Dat bete kent dat het secretariaat een behoorlijke portie krediet moet krijgen om te kunnen werken. Daarnaast is het van het grootste belang dat de basis zoveel mogelijk bij de besluitvorming wordt betrokken. Een Eu ropees vakverbond, dat bij de georgani seerde werknemers weinig of niet bekend is, is een slechte zaak. Het EW moet bijvoorbeeld voor Nederlandse werkne mers net zo’n begrip worden als de FNV”. Op het congres is met betrekking tot het EW de term papieren tijger gebruikt. Hoe kun je die tijger tanden geven. Sprt: „Je moet proberen je doelstellin gen via twee lijnen te bereiken. De ene gaat via de parlementaire weg. Dan heb je bijvoorbeeld al wat houvast aan de Euro pese wetgeving. De andere weg moet zijn overeenkomsten met de werkgevers af te sluiten. Op Europees niveau is de samen werking tussen bonden en werkgevers/ om het maar op zijn Nederlands te zeggen, belazerd. En ik zie eigenlijk maar een weg om daar iets aan te doen. Namelijk het houden van de gelijktijdige vakbondsac ties in Europa. Er moeten Europese actie dagen komen, zoals dat al eens is gebeurd in april 1977. Wij zullen de ondernemers moeten dwingen, eventueel kwaadschiks, op Europees niveau met ons te praten. De problemen zijn zo immens moeilijk dat het zonder dergelijk overleg niet gaat". U en Wim Kok hebben nogal wat na druk gelegd op het functioneren van de zogenaamde vakbondscomité’s. Dus de overkoepeling van de verschillende vak bonden in de diverse sectoren. Spit: „Het EW vaart een onvoldoende duidelijke en bewuste koers ten opzichte van de vakbondscomité’s. Ik heb de in druk dat sommige sectoren onvoldoende I actief zijn om die voorwaarden te berei- I ken welke noodzakelijk vervuld moeten 1 I DELFT (ANP). Tijdens de afgelopen strenge winter heeft Rijkswaterstaat vijfhonderd eigen werkers ingezet en werden ongeveer duizend particulieren ingeschakeld. Volgens een globa le schatting heeft dit Rijkswaterstaat vijftig miljoen gulden gekost. Bel nj Geldt voor alle levensverzekeringsmaatschappijen die lid van de N.V.B.L. zijn. Opmerkingen: Behalve kleine aanpassingen (van Centraal Beheer en de Friesch Gron. Hyp.-bank) is de hypotheekrente deze week stabiel gebleven. Publicatie verzorgd door .vereniging eigen huis’ te Amersfoort. Beleggers houden portefeuille dicht h --«ij;

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 15