Na 17 jaar herdruk Edda De frustraties van geschiedschrijvers •Fa W Pastorale zorg voor gescheidenen sluit sacramenten niet steeds uit ©i H F I DR. B. A. M. PETERS STELT GOEDE HERDER ALS VOORBEELD Door Th. J.Koeckhoven Trouwen vandaag Marriage encounter Ideaal van de kerk Onrecht UNIVERSELE WERELDGESCHIEDENIS” TOT 1977 ,.Z w e w a JR In de kamer van dr.B.A.M. Pe ters staat een stoer stuk houtsnij werk, voorstellende de gelijkenis van de Goede Herder. De pastor van de Mariastichting, moraal- en pastoraal theoloog en deken van Haarlem, heeft het gekregen van de kunstenaar, een Benedic tijner monnik. Het hout vertelt treffend het verhaal van de Goe de Herder die zijn 99 schapen achterlaat om net zo lang te zoe ken totdat hij het ene verloren schaap heeft gevonden. Als hij het heeft gevonden, neemt hij het liefdevol op, zonder verwijten. De herdershond begrijpt kennelijk niets van deze manier van doen en went zich jaloers af. Dit is het beeldende commentaar van een zielzorger die in zijn werk in de Mariastichting dagelijks te maken heeft met leven en dood, met levende en stervende mensen. En dr. Peters spreekt niet als deken van Haarlem, als ik hem vraag 'zijn visie te geven op een bericht in de krant van 27 april dat de Italiaanse bisschoppen niet toestaan dat gescheiden en hertrouwde mensen de sacra menten ontvangen. De uitgave van de Universele Wereldge schiedenis is op het laatste deel na, dat het inhoudsregister gaat bevatten met het verschijnen van het elfde deel compleet. Dit elfde boek is eigenlijk een geheel Nederland se affaire geworden in tegenstelling tot de andere delen, die onder leiding van de be faamde Duitse historicus Goto Mann stonden. Die lijn zat er trouwens al vanaf het tiende deel „De wereld van heden I” in. De Nederlandse inbreng was daarin al groot. W f4 E< spra tSinc vJFA. hora Ovif in d Bov i F Hii k I w. I I FA c A Eerste barokke rendierkopsti/l, fragment I II 1 Ij HR i I I In „De wereld van heden II” kan men weeral naargelang de interesse veel thema’s opslaan. Veel aandacht is er in dit deel besteed aan weten schappelijke zaken, geen wonder natuurlijk om dat er de laatste decennia op dat gebied zo enorm veel is gebeurd. In feite is de helft van het boek een „wetenschappelijke toegift” geworden, waar in aan de orde komen: de moleculaire biologie en chemie (door R. Campagne), de evolutie (idem), de ethologie (door Maarten Hart), de oecologie (door K. Bakker), de ontwikkeling der geneeskunde sedert 1945 (door A. Luyendijk-Elshout), de ont wikkeling van de chemie (door W. Bloemhoff), de ontwikkeling van de natuurkunde in de twintigste eeuw door de niet-Nederlanders Jagdish Mehra uit Brussel en Helmut Rechenberg uit München), oceanografie door H. Postma) en astronomie, ruimteonderzoek en ruimtevaart (door J. van Dig gelen). De eerste hoofdstukken van dit laatste deel, dat historisch loopt tot begin 1977 (de oorspronkelijke Hieruit spreekt een pastorale en geen juridische benadering. De pas tor vervolgt dan" „Echtscheiding past niet bij het ideaal van de kerk die de onverbreekbaarheid van het huwelijk als beginsel stelt. Dan praat je wel abstract. Maar con creet heeft de kerk (de zielzorger) te maken met twee getrouwde mensen die om welke reden ook uit elkaar groeien. Hun scheiding is de feitelij ke uitdrukking van hun huwelijks- situatie. Deze betekenis moet je kennen, voordat je überhaupt iets mag zeggen, laat staan dat er harde uitspraken worden gedaan. We komen mensen tegen die ge scheiden zijn, omdat ze nooit een echt huwelijk met elkaar hebben gehad. Ze zijn wel getrouwd, maar wie weet om welke reden. Ze heb ben elkaar vaak pas tijdens hun huwelijk echt leren kennen. Daar voor kenden zij elkaar niet of nau- aan de orde willen stellen, een actu eel thema in de moderne maat schappij. Dr. Peters vindt het moeilijk over zo maar een stuk uit de krant te praten. „Uit wat we hier lezen spreekt een benadering waar ik persoonlijk niet gelukkig mee ben. Er wordt meer gezegd wat je niet dan wat je wel moet doen. Als ik alleen maar lees wat er niet mag, proef ik er geen werkelijk pastorale zorg uit. Ik denk dat een dergelijk beleid onrecht doen aan de mensen om wie het gaat”. Dan komt dr. Peters op de problematiek van de scheiding als zodanig. „Voor mij als pastor die bijna dagelijks met der gelijke problemen te maken heeft, komt hier de vraag: welke rol speelt de scheiding in het leven van die twee mensen? Waarvan is de echt scheiding een uiting?” Dit was tot voor kort het hoofdkwartier van de Arabische Liga in Kairo gedrukt, wat het voor de arabische wereld bete kent, dat Egypte zich voor een deel afgewend heeft van de arabische broeders” (die elkaar overigens regelmatig naar het leven staan). Egyp te was tenslotte van het begin af aan (1945) het middelpunt van het georganiseerde arabisme door zijn culturele overwicht (de al-Azhar-univer- siteit is altijd het islamitische theologische bol werk geweest) en zijn moderniseringsproces. Niet voor niets stond tot voor zeer kort de zetel van de Arabische Liga in Kairo. Verwonderlijk vond ik wel, dat in het overigens nogmaals: duidelijke historische midden-oos- Dr. B Peters spreekt weinig pastorale zorg. Ver vullen wij als kerk een helpende rol? Proberen wij mensen te helpen door hun motieven te verhelderen? Besteden wij als kerkgemeenschap voldoende zorg aan een goede voor bereiding op het huwelijk? Dit zijn positieve vragen als het gaat om pastorale zorg voor huwenden, ge trouwde en gescheiden mensen. We moeten proberen de mensen gevoe lig te maken en te houden voor wat trouw, liefde en vriendschap ver gen. Gelukkig besteden de pastores nu veel meer aandacht aan deze onderwerpen, vooral bij de voorbe reiding op het huwelijk. Vanuit de kerk is in dezen een hele, beweging op gang gekomen. Hier noemt dr. Peters de marria ge encounter, internationaal toege past, ook in Haarlem. De beweging is opgezet om echtparen een kans te geven hun samenleven te bekijken, hun zwakheden en sterke kanten, hun houding tegenover elkaar en tegenover hun gezin, hun grieven, wensen, ambities, teleurstellingen, vreugden en frustraties. En dit open en eerlijk doen in een christelijke openhartige ontmoeting met die ene persoon op deze aarde die meer betekent dan iedere andere en van wie geluk hier en in het hierna maals afhangt. Zo ongeveer staat het in een stencil van marriage en counter. Dr. Peters hierover: „Dit is een opbouwende benadering vanuit de kerkgemeenschap. Hier worden ge huwden op intensieve manier met elkaar in gesprek gebracht om hun onderlinge relatie opnieuw te ver helderen en te verdiepen. Mensen leren zo veel intenser met elkaar omgaan en ze gaan vaak ook posi- ten-overzicht de Suez-Kanaal-crisis het einde van met name de Britse invloedssfeer) met een half regeltje wordt afgedaan. Die crisis duikt nog wel even op in de beschouwing over de koude oorlog en de derde wereld een merkwaardige, maar toch wel boeiende koppeling van gegevens. In een slotbeschouwing van deze Universele Wereldgeschiedenis zegt H, van der Dunk tenslot te wijze woorden als hij stelt: „Het gevaarlijke of beter het eenzijdige van alle betrede historische panorama’s is gelegen in de noodgedwongen ge neralisaties, die daarbij plaats vinden, zoals ook hier. En dit wordt nog versterkt door het ver schijnsel van cultuurspreiding, een permanente informatiestroom door de massamedia, waardoor iedereen telkens met het geheel wordt geconfron teerd en onophoudelijk gevoed wordt met gene ralisaties en analyses, waarbij hij zich zelf als nietige zandkorrel in een woestijn moet gaan voelen. Daarbij wordt echter iets versluierd, waar alle geschiedenisboeken over moeten zwijgen, wat in alle brede maatschappelijke analyses, in alle cultuurhistorische vergezichten moet ontbreken en natuurlijk ook in een Wereldgeschiedenis, die zich juist tot taak stelt informatie te verschaffen over dit geheel... dat namelijk de ontcijfering van het geheim, die worsteling tussende scheppende en destructieve krachten bovenal plaats vindt, telkens opnieuw niet in het groot maar in het kleine, in het zeer nabije, in die voor de historicus en socioloog moeilijk toegankelijke, bescheiden afgebakende en toch in wezen alomvattende le- venscirkel van elke enkeling”. Wat de technische uitvoering van dit laatste deel betreft moet ons van het hart, dat er zeer slordig is Het blijft een wonderlijke ervaring gedichten te lezen, die in de middeleeuwen de ronde deden en op het eind van de dertiende eeuw geschreven werden, stammend uit de jaren rond het jaartal duizend. Men vindt er de oer-Germaanse denkwereld in terug met zijn eigen góden- en heidenwereld. Natuurlijk is het lezen van de Edda. ook in de vertaling, een zaak van concentratie en achtergrondkennis. Dat laatste wordt ook in deze uitgave gepresenteerd, aan de hand van inleidingen bij de gedichten en verklaren de voetnoten. Voorts is er een verklarende lijst van een aantal bijzondere woorden en begrippen toegevoegd. Na zeventien jaar is er weer een herdruk verschenen van de Edda, het Germaanse sagenboek. In 1938 maakte dr. Jan de Vries, erkend geleerde op het gebied van de oudgermaanse litteratuur- en godsdienstwetenschap een vertaling van de Oudijslandse tekst. In 1952 verscheen de vijfde druk. Edda, góden- en heldenliederen uit de Germaanse oudheid, uitg. Ankh-Hermes, prijs ƒ45. i k 3 Ik denk dat vandaag trouw aan elkaar beloven veel moeilijker is dan vroeger. Scheiden kon niet, dat was een grote schande. De sociale controlfe werkt zo niet meer. Nu staat de trouw aan elkaar centraal, de wederzijdse verbondenheid, el kaar respecteren, de ander hele maal tot zijn recht laten komen. Dat vraagt heel wat voor mensen die nu trouwen. Daarop moet de pastorale zorg inhaken, niet alleen in de voor bereiding maar ook tijdens het hu welijk. Vergelijk de marriage en counter. Dat is een zorg voor de hele kerkgemeenschap, niet alleen voor de priesters.” Pastor Peters zegt nogmaals dat hij uitgaat van de beste bedoelingen van de Italiaanse bisschopen. Le venslange trouw aan elkaar bijft een ideaal. Hij ziet het huwelijk als een gave en een opgave. „Daar moet aan gewerkt worden. Het kan dus ook mislukken. De zorg van het Italiaanse episcopaat zou zich an ders moeten vertalen. De kerk moet ook langs de weg van het huwelijk staan, erbij zijn onderweg. En als het mislukt na eerlijke pogingen, dan moet de kerk bij de mensen blijven.” Yasser Arafat en Anwar Sadat toen ze nog vrienden waren tiever in het kerkelijk leven staan. Pastorale zorg is voor mij steeds vragen hoe ik kan helpen als er problemen zijn. In mijn praktijk in het ziekenhuis hoor ik heel veel levens- en scheidingsverhalen. De problemen reiken vaak dieper dan onze hulp en begrip kunnnen rei ken. Maar al te veel blijkt dat men sen met niemand hebben kunnen praten. Ze hebben soms ook nooit om hulp gevraagd. Mensen die met elkaar kunnen praten hebben grote mogelijkheden. Soms spelen de ou ders een bemiddelende rol om hun kinderen weer met elkaar in ge sprek te brengen. Als men eenmaal gescheiden is, blijft de vraag naar de opvang. De vraag naar het al of niet ontvangen van de sacramenten (vooral eucha ristie met communie) kan je pas beantwoorden, als je weet welke plaats de scheiding inneemt in het huwelijksleven. Er zij allerlei situa ties: onrecht, ontrouw, vervreem ding, onbegrip, uit elkaar groeien. Gescheiden mensen moeten leven in een stuk gebrokenheid. Pasto rale zorg heeft hier wezenlijk een helende functie. Waar mensen eer lijk en oprecht hebben geprobeerd iets van hun huwelijk te maken, heeft de kerk niet het recht de sa cramenten te weigeren, zeker niet als de scheiding berust op een gewe tensvolle beslissing. In het zieken huiswerk merk ik zo goed wat het voor de mensen betekent, als hun de sactamenten wordt geweigerd. Vooral in de eucharistie en in het communiceren vinden vele zieken steun en kracht om hun ziekte en ook hun sterven te dragen, hier wordt het sacrament beleefd als een gelovige steun en verbondenheid met God. Wat voor zieken geldt, gaat ook op voor gescheiden men sen. Mag ik het sacrament weigeren aan mensen die schuldloos verlaten zijn?” Hier toont hij mij het beeld van de Goede Herder. „De Goede Herder is op zoek naar mensen in nood. Hij neemt ze op en schudt ze niet af. Maar als je zo met mensen omgaat, roep je afgunst op bij de „rechtvaardigen” die geen bekering nodig hebben. De gelijkenis van de verloren zoon of de barmhartige vader spreekt dezelfde taal. Jezus veroordeelde haar niet. Wie zonder zonde is, werpe de eerste steen. Nie mand gooide. t 'J Het bericht in de krant is maar een uittreksel van een uitvoerig do cument van de Italiaanse bisschop pen. Het document is volgens dit bericht gebaseerd op de beginselen die onlangs zijn vastgelegd door de Internationale theologische com missie die in 1969 door paus Paulus VI werd gevormd. Niet beschikken over het volledige document vraagt enige behoudzaamheid, want het weggelaten gedeelte geeft mis schien de positieve visie die het ge publiceerde deel echter mist. Van de mensen die gescheiden en hertrouwd zijn, mogen alleen zij de sacramenten ontvangen die be jaard of ziek zijn of die zich na een oprecht berouw verplichten tot sek suele onthouding. Dezelfde normen gelden voor hen die in concubinaat leven of alleen voor de wet ge trouwd zijn. Mensen die zijn ge scheiden, maar niet hertrouwd of tegen hun wil zijn gescheiden, kun nen de communie ontvangen mits zij zich verplichten de echtelijke trouw ook in de toekomst te eerbie digen, aldus het bericht. Pastor Peters wil eveneens de heiligheid en de onontbindbaarheid van het hu welijk als uitgangspunt nemen. Daarnaast signaleert hij de mensen om wie het zo helemaal echt gaat. En dat zijn er niet weinig in een land als Nederland waar een op de vier huwelijken eindigt in een echt scheiding. Voor de kerkelijk gelovi gen onder hen die werkelijk lijden onder de gebroken situatie waarin zij verder moeten leven, wil hij de barmhartigheid van de Goede Her der als bezielend en verplichtend voorbeeld nemen. De houten hond zal het er wel niet mee eens zijn. Er is ook een levende hond die zich vreedzaam neervleit aan de voeten van de bezoeker. Deze laatste ver neemt van pastor Peters dat hij moraaltheologie heeft gestudeerd in Rome en Würzburg. In 1963 is hij gepromoveerd op een studie over de morele waarde van persoonlijke intimiteit. Hierin heeft hij de hoge waarde en het hoogste recht op een eigen privésfeer voor iedere mens Pe dan maa fenijr Ned i;de wild „ondi tege .Bov omgesprongen met het illustratiemateriaal. Om te beginnen vindt men de foto’s zo onlogisch ver spreid door dit boek, dat men er geen lijn in kan ontdekken. Watergate bijvoorbeeld vindt men tus sen het echtpaar Rosenberg en Joseph MCarty in; het hoofdstuk over het arabisme wordt geÖlus- teerd met foto’s van Nixon bij de Chinese muur en kampongs in Djakarta. In het onderschrift van de beroemde laatste foto van Allende in de poort van het Chileense regeringsgebouw wordt ver meld, dat hij daar staat met een mitrailleur in de hand. Onnauwkeurigheden allemaal die in een zo kostbaar en degelijk geschiedkundig werk mis- Staan HANS ROMBOUTS Universele Wereldgeschiedenis, deel II „De wereld van heden II onder redactie van Johan H.A. Jansen, uitg. Scholtens en Giltay. Beeld van de goede herder welijks. Sommigen zijn getrouwd om maar van huis weg te zijn of om geborgenheid te zoeken. Zo’n huwe lijk is in feite een vlucht. In zo’n geval betekent scheiding de consta tering dat er nooit een echt huwelijk is geweest. Er is nog een andere categorie. Dat zijn mensen die wel echt getrouwd zijn geweest en die samen een toekomst hebben willen opbouwen. Toch zijn zij uit elkaar gegroeid en ze hebben ontdekt dat ze niet bij elkaar passen. Van men sen in zulke situaties merk je vaak dat ze daaronder vreselijk hebben geleden. Ze hebben het echt geprobeerd. Ze zijn van elkaar weggedreven misschien doordat de vrouw in haar ontwikkeling is blijven stilstaan, terwijl de man carrière maakte en zich ontwikkelde. Er kunnen tussen echtgenoten i belangrijke onover brugbare verschillen groeien rond de opvoeding van kinderen. Op ba sis van dergelijke verschillen kun nen ze soms echt niet met elkaar verder. In gesprekken heb ik ge merkt hoe ze hebben geprobeerd hun huwelijk te redden. Ze hebben gevochten voor hun huwelijk, maar op een gegeven moment moeten ze eerlijk bekennen dat het echt niet meer gaat. I In een derde categorie f uctioneert scheiding als onrecht, bijvoorbeeld waar de een de ander verlaat, waar man of vrouw er met een derde vandoor gaat, soms van de ene dag op de andere. Hier wordt de schei ding door de achtergeblevene be leefd als onrecht en ontrouw. Bij al dergelijke gevallen vraag ik mij af: wat is onze pastorale zorg vanuit de kerkgemeenschap? Uit het weigeren van sacramenten Het boek bevat een inleiding, waarin wordt uiteengezet in welke tijd en voorzover men dat kan achterhalen hoe ze zijn ontstaan. Deze heruitgave van de Edda in het Nederlands is opgenomen in de serie „Grote Klassieken”. Universele Wereldgeschiedenis onder leiding van Mann had zijn afsluiting in 1961) is gewijd aan ontwikkelingen, die een belangrijk stempel heb ben gedrukt op de laatste decennia. Zoals de gang van zaken in de VS met alle gevolgen vandien voor de rest van de wereld (J. Schulte Nordholt), de situatie in Latijns-Amerika R. van Vuurde), Korea van de oudste tijd tot heden F.Vos) waarbij het begrip de wereld van heden wel wat ruim werd gehanteerd de machtspositie van Japan (F.Vos), het arabisme, de derde wereld en de koude oorlog en de vierde wereld dat alles door C. Biegel). Het lijkt me overigens onbevredigend werk om hedendaagse geschiedenis vast te leggen. Zo ben je bezig aan een rangschikking van feiten, waaruit je meent een directe lijn naar nu te kunnen trekken en zo verandert een situatie ingrijpend. We hoeven in dit verband maar te denken aan het spectaculaire politieke optreden van Sadat in de midden-oosten-politiek. Sneu, denk je dan eigen lijk, voor Biegel, dat hij dit historische gebeuren rond Jeruzalem en Camp David) niet heeft kun nen meenemen. Vooral, omdat hij een duidelijk overzicht geeft van de vaak tumultueuze wijzigin gen in het arabische midden-oosten patroon. Het is uitstekend gezien, dat met name het arabisme in dit deel is opgenomen. Maar ook Biegel kon niet voorzien, dat de factor van de islam (met het streven naar het panarabisme) zich zo snel en zo duidelijk zou manifesteren als in Iran, naar men mag aannemen het begin van een nieuwe ontwik keling rond dat panarabisme. Interessant is dit hoofdstuk zeker, omdat men nog eens te meer met de neus op het feit Wordt Het boek raakte uitverkocht. Maar er bleef vraag naar bestaan, vooral omdat er maar één Nederlandse vertaling van de Edda is. Prof. dr. J. A. Huisman nam op zich samen met de dochter van de inmiddels overleden dr. De Vries, Aleid Boon-De Vries om een nieuwe uitgave te verzorgen. Die is in grote lijnen dezelfde gebleven als de oudere, alleen is de vertaling aangepast aan het hedendaagse taalgebruik. Met name is de buigings-n verdwenen en zijn verouderde woorden en constructies ver vangen. Bovendien zijn de regels van het rijm wat strenger toegepast. I: tL

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 20