■l Fan de 'Wwi veorzitter ft I I f IR 1 WOUT BORDEWIJK IJ K iA ■h- 2721 w r Commercie I Belast begrip Verplicht Rode vlag t Amusement «1 Identiteit? VFI» i m y 1 Z 59 u i 1 i A ■■I 5e W De duvelstoejager van de VOO „Ook niet in hoofdzaak.” Stilte) R as in i „Is dat nou zo?” Dat is wel onze indruk van uw omroep. Het risico van een één-mans bedrijf? En dat slaat ook op uzelf? Toch is het delegeren van bevoegdheden bij de VOO een heel moeizaam proces. paar producties van hier en daar. Worden we straks deld. Waarom gaat u daar niet veel dieper op in, reau, I )loma Kan dat niet dan? >voor- MM Ml SM Merkwaardig is dat. Bordewijk: „Daar hebben we eigenlijk nooit zo bewust over gesproken. Als ik het zelf zou willen beschrijven, dan geloof ik dat ik het beste de term duvelstoejager kan gebruiken. En dat vind ik ook wel leuk.” „Ja, ja. Dat vind ik ook wel terecht. Ik vind dat hij veel presteert. Hij kan veel. Maar iedereen die veel kan moet natuurlijk oppassen dat hij zich niet overeet. Dat hij alles gaat doen. Dat is menselijk.” Over de inhoud van zijn functie, over wat hij dus moest gaan doen, had niemand nog nagedacht in de periode rond zijn benoeming - en tot op heden is dat nog steeds niet gebeurd. „Dat is het bepaald niet meer. Daar groeien we vanaf. Daar waren we het allemaal over eens. Dat kon niet blijven. Anders zou je bij wijze van spre ken met één man een A-omroep runnen. Dat is natuurlijk onzin. Dat kan helemaal niet.” We nemen aan dat de invloed van Out in het bestuur tamelijk groot is? kunnen dus binnen een bepaalde marge goedkoop gebracht worden. Nou zitten we hier straks tegeno ver een situatie, waarbij wij ons eigen bestel zitten te verdedigen. Het heeft naar mijn gevoel ook vele goede kanten, omdat je iedereen aan het woord kunt laten. Maar je wordt straks wel degelijk overspoeld, maar dan niet meer door Amerikaanse, maar door Franse, Duitse en weet ik wat voor producties. Dan geloof ik dat het langzamerhand eens tijd wordt, en ik denk dat we er in het NOS- bestuur eerder bij hadden moeten zijn, om daar over te gaan denken. Wordt het nou eens geen tijd om te zeggen: Europa als bakermat van toch zoveel cultuur, van zoveel traditie, dat moet toch in staat zijn hele goeie Europese producties te maken. Geza menlijk. Dat kan ik alleen nooit als ik hier één kleine zendgemachtigde heb, tegenover de BRT of de RTL, of ZDF. Dan verdwijn je in het niet.” „Natuurlijk, ik geloof dat je dat aan de mensen verplicht bent.” 'U wilt de fase van eenwording in eigen land overslaan en het meteen voor een deel op Europees niveau regelen? En dan de NOS als een soort regionale omroep voor Nederland? En alleen de geprofileerde programma’s bij de omroepen zelf? „Natuurlijk, dat kan. Laten we nou eerlijk zijn. We hebben bij de VARA een programma gehad met Bruce Forsyth. Entertainment. Je zakt thuis moe onderuit. Dan ga je daar even naar zitten kijken. Ik vond het op zich goed amusement. Dan zeg ik alleen, dat kan nog veel beter als we dat met z’n allen in Europees verband kunnen maken. En dan wil ik daar graag aan meedoen. En of dat dan samengaat met de VARA of wie dan ook, dat hoeft er toch niet toe te doen? Ik vind het allemaal zo beschrankt. Aan het eind van de reis ontdek je namelijk dat je voor de krankzinnige keuze staat: willen we nou eigenlijk een soort super Amerikaan- ,Ik vind het, ja.nou. Kijk, je kan i^tuurlijk bij Tekst: Kees Tops en Klaas Pieter Rieksen Foto’s: Peter Senteur onze prachtige begroting, dan kan je wel wat ma ken waar iedereen naar kijken wil. Dan moet je eens opletten! Dan hebben we een super-Western. En dat komt niet van de grond. Waarom niet? We hebben het dus te druk met onszelf.” Iets anders gaan doen. Ik vind dus dat je helemaal niet kunt zeggen dat Veronica op amusement is gericht. Dat is zeker niet waar. Zeker niet meer dan anderen.” „Ik dacht het niet. Maar er zijn natuurlijk een hoop problemen. Daar zit ik ook mee. Het punt wat je zelf als voorzitter van een omroep wil en wat de massaliteit van je leden verwacht. Daarnaast staat dat je erg afhankelijk bent van wat het buitenland te bieden heeft. Wijzelf hebben niet het geld om zelf regelmatige goede programma’s te maken, dus is je aankoopbeleid erg belangrijk. Neem nou zo’n serie als „Hollands Glorie”. Misschien niet zo best gelukt, maar het was een poging om een brok Nederlandse cultuur op het scherm te brengen.” U praat nu over incidenten. Als je de VOO- programma’s op een rijtje zet dan is onze conclusie gerechtvaardigd. We zeiden niet „alleen maar”, we zeiden „in hoofdzaak”. „Ja.ja. Zwichten voor de commercie. Het is natuurlijk toch.eh.min of meer helaas een kwestie van de begroting van de BBC. Lijkt mij.” Maar in Engeland krijgt de commerciële televi sie enorm de overhand. Door het vele geld dat wordt verdiend is men in staat om bij de BBC de goede krachten weg te kopen. Het ziet er voor de BBC niet al te best uit. Velen zwichten voor de commercie. „Voor een verjongingskuur, zelfs een mogelijke identiteitscrisis, staat min of meer. Ja.” Dat wordt dus een beetje vechten tegen de bier kaai. De kleine VOO tegen de grote omroepbroers die het nog niet zo’n vaart zien lopen. Zo’n plan van Veronica, is dat niet meer een publiciteits stunt om weer eens in de krant te komen? „Kijk, dat is op het ogenblik niet haalbaar. Maar haalbaar of wenselijk. Denk nou eens dat je 20 jaar geleden had gezegd: ik ga een Hilversum 3 maken voor lichte muziek. Dan zou iedereen gezegd heb ben: maar dat is toch niet haalbaar. Nou, dat was toen ook niet haalbaar. Het is nu zo dat we nauwe lijks over de dingen praten omdat we zeggen dat ze toch niet haalbaar zijn. Ik geloof dat de mensen op een gegeven moment politiek wel geneigd zijn tot een zekere behoudendheid, maar als er bepaalde stimulaties van buiten komt, dan zal men niet altijd maar nee blijven zeggen. Dat geloof ik niet. Dat kan ik me voorstellen.” Dan kom je dus weer op de samenwerking (met z’n allen was het wellicht beter gegaan), het geld en uiteindelijk de commercie. Veronica heeft een plan uitgedacht, waarbij 'er 3 televisiezenders zouden moeten komen en 6 radiostations. In totaal wil men dan 3 commerciële netten (1 televisie en 2 radio). De commerciële stations moeten het geld opbren gen om de andere niet commerciële te kunnen runnen. Ook het Engelse systeem (met een niet- commerciële BBC en een commerciële ITV) heeft de sympathie van de VOO-voorzitter. Maar is dat wel haalbaar in ons land? Maar u wil dus het Engelse systeem, alleen het geld van de commerciële zender(s) ook naar de niet commerciële moeten vloeien? „Of die van alle WD’ers even groot is, weet ik niet.” „Ik geloof toch, hoe onwaarschijnlijk dat ook moge klinken, dat het volslagen toeval is. Eh.er is geen sprake van een binding met de WD als zodanig. Maar we hebben daar belangsteling ge vonden. Nou, accoord.” Maar de sympathie van de WD-ers voor Veroni ca is toch erg groot? We hebben het al eerder over een eventuele identiteit van uw omroep gehad. In hoeverre is er een bepaalde verbondenheid tussen uw omroep en de WD? De heer Keja heeft zich sterk gemaakt voor uw omroep, de JOVD heeft zich ook niet geheel onbetuigd gelaten en in het VOO-bestuur zitten twee WD-kamerleden. (Geurtsen en Kap- peyne van de Coppello). Andersom is dat toch ook het geval. De sympa thie van de VOO voor de WD is erg groot. Ook de politiek-commentator van uw omroep, Ferry Hoog- endijk, komt uit die hoek. „Ja. Als me dat gevraagd wordt, dan zal ik dat zeker doen. De realiteit gebiedt ons rekening te houden met een ledentoeloop en daarvoor hebben wij bepaalde prognoses, gebaseerd op wat er dus dagelijks aan leden binnenkomt. Daarnaast heb je de eventuele verhoging van de status-drempels. Ik kan onmogelijk bekijken wat dat in de toekomst gaat geven. En, maar dat is helemaal mijn persoon lijke mening, het kan wel eens verstandig zijn om je niet te overeten. Want je kunt natuurlijk wel preten deren dat je alles kunt, maar elke schaalvergroting heeft ook moeilijkheden. Ik vind het helemaal niet erg om te consolideren. Eerst.” „Die komt in dit geval uit de VDD-hoek, maar vergeet ook niet, wij dachten dat het bovendien een zeer deskundig man was en hij was beschikbaar.” Dan verschilt u dus duidelijk van mening met uw directeur tv, de heer Rob Out, die een half jaar geleden zei dat binnen twee weken de B-status zou worden aangevraagd. „Dat is zo. En daar kom je dus even met het punt van wat vind je nou zelf en wat vind je nou als voorzitter. Ik zei net wat ikzelf vond. Maar ik heb als voorzitter gezegd: op het moment dat we vol doende leden hebben om een hogere status aan te vragen, dan moet je dat ook doen. Dat ben je verplicht tegenover je leden.” Maar het zijn toch allemaal geen toevalligheden. Keja, JOVD, twee bestuursleden en Ferry Hoogen- dijk. Dan is er toch een link tussen die twee, de VOO en de WD. Nou kijk, er is natuurlijk een sympathie. Daar hoeven we toch niet over te praten? 45501 u alle □onlijk ip bo- Hij zat in de scheepsbouw, maar ambieerde al een tijdje een andere functie. Wout Bordewijk werd mr. Wout Bordewijk, de jurist, de advocaat. Al snel belandde hij bij diegenen die onder hun zakelijke belangen ook het zendschip van Veronica rekenden. Dat was ergens in 1961Bordewijk moest erop toezien dat alle handelingen binnen de wet bleven. De interesse voor Veronica was geheel beroepsmatig. „Maar ik luisterde wel eens naar de zender. Ik vond het wel gezellig”. Door de jaren heen bleef Bordewijk de juridisch adviseur van de mannen die met het schip goede zaken deden. Maar hij bleef altijd op de achtergrond. Plotseling was hij er. Veronica dreigde onder de voet gelopen te worden door het verdrag van Straatsburg en Bordewijk kreeg ais taak het onderste uit de juridische kan te halen. Hij stelt nu dat het voortbestaan van Veronica, zoals dat tot 1974 te beluisteren is geweest, hem toen al onmogelijk leek. „Maar ik zag dat er op een legale manier wel mogelijkheden waren”. In de Tweede Kamer stelde hij alles in het werk om de zeezender te laten voortbestaan. Zijn vooruitziende blik werd bewaarheid. Veronica moest als piraat het veld ruimen. Vlak na de oprichting van de Veronica Omroep Organisatie werd Bordewijk in de serre van het Veronica*pand aan het Hilversumse Lapersveld gevraagd om voorzitter te worden. Over het waarom zegt hij nu: „Ik was een buitenstaander die toch bij de zaken betrokken was geweest”. „Voor mijn part. Daar zitten toch alle omroepen in.” U vertelt nu een filosofie die ideëel aandoet. Europese samenwerking op omroepgebied. Vooral het culturele aspect benadrukt u daarbij. Het valt ons op dat dat nu komt van de voorzitter van Veronica, waar men toch hoofdzakelijk aan amuse ment denkt. „Soms. Als ik dat niet meer vind dan word ik oud.” 'W el Maar zijn er dan helemaal geen afspraken ge maakt? Over bevoegdheden bijvoorbeeld? „Nee. Nee.Nee. Daar waar je in kunt springen, daar doe je dat. Waar je algemeen beleid kunt stimuleren, daar doe je dat ook. Dat wil zeggen, ik ben van mening dat je als eerste moet proberen om zo dicht mogelijk te blijven bij datgene, wat je eigen achterban van je verwacht. En daar kun je, hetzij middels programma’s, hetzij middels vergaderin gen, richting aan proberen te geven. Wat ik trou wens helemaal niet alleen doe. Er zitten nog meer mensen in het bestuur. Maar.eh, ik geloof dat als je als een soort ja hoe moet ik dat nou zeggen als je dat als een soort deus ex magina allemaal kreten gaat loslaten, dat vind ik eigenlijk een ver keerde zaak. Je moet die voorzittersfunctie van mij meer zien als een coördinator, een vertaler, dan als iemand die veel invloed uitoefent.” Als voorzitter heeft u toch ook een directe in vloed op het beleid dat wordt gevoerd? „Jawel, maar er is een heel verschil tussen in vloed uit jezelf, of invloed, omdat je uit hoofde van je functie meent dat in het belang van de organisa tie dit of dat moet gebeuren. En dan moet je die invloed aapwenden, voorzover je die dan hebt hoor,' want die is ook maar beperkt.” De communicatielijnen bij Veronica worden over het algemeen zo kort mogelijk gehouden. Dat levert volgens Bordewijk een werkbare situatie op. Hij onderkent echter wel degelijk dat de huidige situa tie alleen gehandhaafd kan blijven als Veronica C- omroep blijft. Het bedrijf is nu nog klein en die communicatielijnen kunnen dus ook klein blijven. Daar heeft verder dan nog mee te maken dat de directeur televisie, de einderedacteur van de infor matieve sector en wat doet hij al nog niet meer we hebben het nu over de heer Rob Out ook nog in het bestuur zit en zodoende met de bestuursleden meteen kan regelen hoe de zaken bij de VOO in praktijk moeten worden gebracht. „Inderdaad. Op dat punt verschilt het duidelijk. Ik heb alleen willen zeggen dat we hier naar een soort BBC toe moeten. Als autoriteit. De financiële regeling is dan een heel andere zaak. En ik geloof nogmaals, als die co-producties in Europees ver band meer regel dan uitzondering zouden worden, dat dan die niet commerciële kanalen automatisch meer mogelijkheden zouden hebijpn.” Hoe dan ook. We begrijpen uit uw woorden dat in uw ogen het huidige omroepbestel in ons land aan zijn eind is gekomen. „Jawel. Maar goed. Voor mij is er sympathie. Best. Maar liberaal is zo’n belast begrip. Kijk naar de doorsnee van de mensen die achter ons staan. Out heeft dat omschreven als de angry young men, die toch eigenlijk ook niet tevreden zijn met wat er nu gebeurt. Nou, dat is een beetje D’66-achtig zal ik maar zeggen. Links van de VVD. Mevrouw Kappey- ne van de Coppello, die ook in ons bestuur zit, die kan je toch moeilijk een rechtse liberaal noemen. Tenminste, ik vind helemaal niet dat ze dat is. Anders zou ze zich hier ook helemaal niet thuisvoe- len. Dat is namelijk het punt, dat je op een gegeven moment een bepaald etiket krijgt opgeplakt. Daar van zeg ik, als je min of meer vrijzinnig denkt: ja kan het zonder etiket ook af. Kijk, ik kan me moeilijk op een gegeven moment gaan presenteren als een conservatieve omroep of een communistu- sche omroep of als een katholieke omroep. Dan zeggen ze allemaal, waar heb je het nou over. Dat is onzin. Nou, dan zeg ik, dan is dus die beschrijving van die angry young men, van die hemelbestor mers, ja, dat lijkt er wel een beetje op.” ■KrZfë '1 Mocht Veronica ooit nog eens de B-status halen, dan kunt u uw praktijk als advocaat waarschijn lijk niet meer naast uw voorzitterschap handha ven. Als men u er om vraagt, wilt u zich dan volledig gaan werpen op het voorzitterschap van Veronica? I je allerlei dingen dubbel doet. Een Vlaamse produc- i tie, met pijn en moeite krijg je er een op het scherm. Waarom? Omdat het met beperkte middelen tot stand moet worden gebracht. Maar als je een Vlaamse productie goed uitwerkt, met geld van ZDF, RTL en Radio Tele Monte Carlo en ons, met „Ja, zoveel mogelijk. Dat kan natuurlijk nooit helemaal. Je moet hier ook plaatselijk aan het woord kunnen blijven, dat is een goeie zaak, want onze problemen op sociaal of politiek terrein, die liggen nou eenmaal niet parallel aan die van Frank rijk of die van Oostenrijk. Maar je zou zoveel méér samen kunnen doen. Ik moet u zeggen, dat mag nou raar klinken, maar het enige lied dat mij op de televisie de kouwe rillingen bezorgt, is die song van de Eurovisie. Dan denk ik, god, hoe vaak hoor ik dat eigenlijk? Misschien is het drie keer per jaar. Dat een Duitser zijn eigen programma wil hebben, prachtig. Maar waarom groeien we niet naar een j betere coördinatie? Het orgaan bestaat er tenslotte al voor ook, de EBü. „De eerste trein die werd ingezet door de Holland se Ijzeren Spoorwegmaatschappij mocht alleen rijden als er een meneer met een rode vlag voorop liep. Anders was het te gevaarlijk. Nou, als die mensen hadden geredeneerd dat iedereen er tegen was, dan hadden zij dus wel kunnen inpakken, dan had er nu geen trein gereden. Maar je kreeg toch een technische ontwikkeling, die naar mijn mening ook de oudere en gevestigde omroepen niet tegen willen houden. Kunnen houden, laat ik het zo zeggen.” y, waar- I van je hoopt dat hij het opneemt en erover gaat denken, langer dan een half uur vasthouden. Dan moet je stoppen. Dan moet je even koffie drinken. 1 1 Europese éénwording, óók op het gebied van radio en televisie? „Dat gaat heel langzaam, maar dat gaat. Maar langzaam is een ander woord dan moeizaam.” (Onze opmerkingen over het één-mans bedrijf worden toch gesteund door de feiten. De fuqcties die Out momenteel binnen het bedrijf bekleedt zijn de volgende: algemeen directeur; directeur tv; be stuurslid (secretaris); eindredacteur van het VOO- blad; eindredacteur van de informatieve program ma’s; perschef en hoofd afdeling filmzaken). Vandaag de vierde aflevering van de serie interviews met omroepvoorzitters: mr. Wout Bordewijk van de Veronica Omroep Organisatie. Eerder plaatsen wij gesprek ken met KRO’s Jo Hendriks, Henri Minde-^ rop van de TROS en VPRO’s Tom Laus, j „Ja, maar ik dacht dat ik ook de problematiek had genoemd waar je mee zit. Als ik, ik noem maar wat, elke dag een programma zou moeten brengen over 24 uur ziekenhuis...Voor m’n gevoel vind ik dat een eerste stap op weg naar een educatief program- ma. (De VOO zond onlangs een thema-programma uit over het reilen en zeilen van een ziekenhuis red.) Als ik een programma laat zien over zelf moord onder jongeren (ook een VOO-uitzending red.), dan vind ik dat een uitermate zwaar program- se filiaal zijn wat amusement betreft, of willen we ma- ^aar dan krijg ik als eerste commentaar op die zelf zo een beetje voort blijven modderen met een uitzending dat het onderwerp te kort wordt behan- paar producties van hier en daar. Worden we straks deld. Waarom gaat u daar niet veel dieper op in, i mogelijk steeds meer overspoeld door producten i vroeg iemand. Dan is mijn wedervraag: wanneer? van de oostkant wat ook mogelijk is. Terwijl de j pakweg anderhalf uur daarvoor. Je moet bron van veel van deze inspiratie hier ligt. Laten we bovendien niet iemand met een onderwerp, waar- nou toch niet vergeten dat de eerste kerels die op paarden zaten in Amerika, wel Europeanen waren. En niemand anders. Alleen omdat ze daar hun background van hier niet meenamen, zijn ze daar opnieuw begonnen. Daarom houdt het op bij die eerste vent die daar naar het Westen trok. En elke keer als ik zo’n Western zie, dan voel ik die tragedie: wat is het nou toch jammer dat diezelfde man met dat paard niet ergens in een of ander politiek gebeuren in Oostenrijk kan beginnen van vijf-, zeshonderd jaar geleden. Want daar ligt in wezen die man zijn wortel. „Daar zou je nou eens over moeten praten in het I NÓS-bestuur.” „Ik vind het, ja.nou. Kijk, je kan natuurlijk bij de rondvraag aan de orde stellen.(zijn toon wordt wat sarcastisch) Heren moet u eens luisteren, ik ben I van mening, we moeten hier maar ophouden en we i moeten met z’n allen naar de EBU gaan en zeggen: j jongens laten we dat nou eens in één keer goed opzetten. Nee, we gaan hier zitten praten over een i prijsvraag hoe het Nederlandse bestel er uit zou moeten zien. Nou, dat interesseert me eigenlijk in wezen geen donder. Waar of niet? Want het Neder landse bestel, ja, dat is een afgietsel van andere dingen en het is een-versnippering, in die zin, omdat De komst van de VOO brach*t de gemoederen in Hilversum nogal in beweging. Vooral de identiteit van de nieuwkomer was regelmatig onderwerp van gesprek. Bordewijk daarover: „Dat mocht op zich een interessante vraag zijn, maar juridisch was dat helemaal niet aan de orde. We moesten volgens de wet voldoen aan bepaalde behoeften van het kijk- en luisterpubliek en wij meenden dat we daaraan voldeden. Als je nu in een nieuw kader zegt dat een nieuwe zendgemachtigde er iets nieuws aan moet toevoegen, dan is dat een eis die op ons niet van toepassing was.” Tijdens het gesprek houdt Bordewijk zich niet al te diepzinnig bezig met het NOS-bestuur, waarin hij I ook zitting heeft. Er zijn volgens hem zaken die van veel meer belang zijn. Geld, cultuur, de satellieten, samenwerking en wat dies meer zij. Over de vele buitenlandse producties die de Nederlandse kijker I krijgt voorgeschoteld zegt hij: „Men reageert zo graag op het feit dat omroepen zich vaak bedienen van Amerikaanse televisiepro ducties. Maar waarom is dat? Omdat die Ameri kaanse producten worden gemaakt voor, hoeveel zijn het er, 250 miljoen mensen geloof ik. Die s

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 23