De bureaucratie van Een echte renner is bezeten van een club als Cosmos 1 id ri o door Gerard van Putten k: Hoge prijs Potentiële winnaar Barbecue Veel meisjes x Bikkelhard werken Ir deze trui geluk en kan ik hem dat nadoen”. V ^6JLJXJL JL:JW3wW^ nfa- t op Zorgvuldig bergt hij de gele overwinningstrui van de Spaanse ronde in de koffer op. Strijkt overdreven nauwkeurig de plooien glad van de voor hem zo kostbare relikwie. Terwijl Joop Zoetemelk die handeling verricht, legt hij, opmerkelijk genoeg, een luttel ogenblik de hem zo typerende nuchterheid af. Grijpt hij zijn eerste grote rondezege in zijn 1O-jarige profcarrière (,,We zullen maar zeggen, beter laat dan nooit") aan om een spanne het door veel van zijn collega’s trouw gevolgde, maar door hem vrijwel nooit aangehangen bijgeloof te belijden. In die momentopname, waarin de altoos zo pragmatisch denkende Zoetemelk geheel onverwachts „zijn andere ik" blootgeeft, wijst hij erop datHinault hier vorig jaar ook won en vervolgens de Tour pakte”. Hoopvol: \Nie weet brengt wij j J S S Zoetemelk 'ater-, eindelijk een este f op u per eid. eling Joop Zoeterhelk in de leiderstrui van Ronde van spanje samen met Lucien van Impe. ir. 1 ■MB I k Voorlopig wil Zoetemelk zich dan ook nog tot het wielrennen bepalen, „want”, redeneert hij, „je kunt nu eenmaal niet naast topsport nog iets anders doen”. den tellende programmablad onder het kopje „Clubs Directory” te vinden wa ren) nemen zichzelf en hun club bijzon der serieus. We hadden allang besloten alles maar van de humoristische kant te bekijken, en omdat de poorten van het stadion nog gesloten varren, voegden we ons bij de enkele tientallen fans die post had den gevat bij de Team Entrance. Die werd bewaakt door een tiental functio narissen met walkie-talkies en wappe rende kaarten aan hun revers of riem, die hen als functionaris onderscheidden van de gewone man. Spelers die hun auto op een gereserveerd gedeelte bij de spelersingang hadden geparkeerd, wer den met een tweepersoons elektrisch witkarretje door zo’n functionaris met een snelheid van 15 kilometer per uur naar de kleedkamer gereden, en arrive rende fotografen bleken ook allemaal al zo’n grote kaart aan hun lijf te hebben hangen, zodat ze al vanuit de verte als bevoorrechte beroepsbezoekers te her kennen waren. „Daarom denk ik ook nog niet echt aan de toekomst. Mijn vrouw wil, als ik stop, waarschijnlijk iets in het horecawezen gaan doen. Ik zie wel wat daar van te rechtkomt”. Schertsend: „Misschien word ik door haar dan wel als chef aangesteld”. kenlange wielerronde. Die avond ook be kent hij in het Madrileense hotel Zubano dat hij voor zijn, in financieel opzicht, lucratieve hobby een hoge prijs moet be talen in de vorm van een ongeregeld ge zinsleven. „Ik leef in feite nog net zo als toen ik verkering had. Je mist je kinderen en vrouw en omgekeerd. Als je zo’n tijd van huis bent, is het enige middel om contact met thuis te onderhouden de telefoon. En als je dan hoort hoe Carl mijn zoontje, mij vanmorgen nog vertelde dat hij op school had gewed dat ik met de gele, trui hij noemde het de gorilla-trui, naar huis kom en mij dan smeekt om dat inderdaad te doen, dan gaat er toch iets door je heen. Een normale huisvader gaat ’s morgens naar zijn werk en komt dan ’s avonds weer eens boven water. Vandaar dan ook, dat ik na elke wielerronde dikwijls weer de eerste huwelijksnacht vier unktie jw of *ie de eeftijd gel), t u Ondanks zijn passie voor zijn beroep zijn er van die dagen dat Joop Zoetemelk uit de vicieuze cirkel van „hotel, fietsen, hotel” wil stappen. Dat gevoel bekruipt hem vooral tegen het einde van een we ar: ig. „Bovendien is hij na die val in 1974 in de Midi Libre nooit helemaal de oude ge weest. De dokter heeft hem indertijd ook voorspeld dat hij de eerste vijf jaren niet optimaal zou kunnen presteren. Wel, die man heeft gelijk gekregen. Na een zware inspanning recupereerde Joop niet snel genoeg. Maar nu blijkt hij helemaal her steld. Daarom zet ik mij, als ploegleider, naar beste vermogen voor hem in. Want Zoetemelk heeft met zijn vier tweede plaatsen in de Ronde van Frankrijk bewe zen dat er in hem een potientiële winnaar schuilt. En zit dat erin, dan moet dat er eens uitkomen”. „En dat kan dit jaar”, voorspelt Dan- guillaume, „want de Tour is voor hem op maat gesneden. Er zijn een paar aankom sten op een col en dat is duidelijk in het nadeel van Hinault. Die is als tijdrijder dan wel sterker dan Joop, maar Zoete melk klimt beter. En daar moet Joop, nu zijn vorm zo goed is en de omstandighe den voor hem zo gunstig zijn, gebruik van maken”. Zijn pupil beseft als geen ander dat de „Grande Bouclé” van dit jaar hem ligt. Maar hij realiseert zich dat het verloop van een Tour nooit vooraf te bepalen is. „Daar komen alle groten. In de Ronde van Spanje waren er maar een paar. Maar nu ik in deze zware Vuelta zoveel macht had, ga ik met vertrouwen naar de Tour”, aldus de even vaak geroemde als verguis de pedaleur. Soms cynisch aandoende kritiek, die steeds zijn behoudende strijdwijze gold en waarvan hij zo langzamerhand zichtbaar allergisch blijkt te zijn geworden. Furieus weerlegt hij een uitspraak van Jan Jans sen, die Zoetemelk eens omschreef als een coureur met veel capaciteiten, maar zon der hart. „Hij laat zich te weinig zien tijdens een koers, doet geen trap te veel en denkt volgens mij alleen maar aan de knikkers”, luidde de weinig vleiende Zoe- temelk-karakteristiek van de oud-Tour- winnaar. m te ien- en- stsel- men er- van de verbeelding spreken als de Tour de France, maar het parcours was enorm lastig. Bovendien was de koers in de eer ste dagen nooit geblokkeerd. Vooral die Spanjaarden bleven maar als gekken de marreren. We hebben daarom bikkelhard moeten werken en ik heb tegen het einde van de ronde ook vaak af moeten zien”. Concurrent Michel Pollentier bewonde rend: „Joop heeft in deze ronde geweldig gekoerst. Hij nam veel meer initiatief dan vroeger. Volgens mij is dat het werk van Danguillaume. Die vent heeft in die ploeg een enorme inbreng. Je ziet dat tijdens de koers, er heerst een uitstekende ploeg- geest”. Joop Zoetemelk, eerder dit seizoen al winnaar van Parijs-Nice en het Franse „Criterium National”, onderschrijft dat laatste, zegt dat zijn nieuwe directeur- Sportif er ten aanzien van het wielerge- beuren anno 1979 moderner ideeën op nahoudt dan diens voorganger Louis Ca put, al relativeert de inwoner van Germig- ny l’Evèque de invloed van Danguillaume met betrekking tot zichzelf. „Want”, weet hij, „op mijn leeftijd ben je als renner nog maar moeilijk te veran deren”. „Maar, aldus Zoetemelk, „Dan guillaume weet wanneer er gekoerst moet worden, weet wat er tijdens een rit kan gebeuren. Caput had daar minder kijk op, hij voelde de coureurs niet aan, wat uiter aard zijn weerslag had op de sfeer in de ploeg. Maar nu, nu is de ploeggeest werke lijk formidabel”. Ondanks alle kritiek die Zoetemelk nu, Blijkbaar lag het stadion helemaal in een andere straat, en je kon beter iets te vroeg zijn dan iets te laat. De bus ver trok om kwart voor 12, en om 12 uur waren we bij het stadion. Gelukkig Terug in de realiteit wenst Zoetemelk zijn aspiraties voor de Tourzege („dat blijft mijn grote doel”) niet louter te base ren op het pas veroverde „Vuelta-tricot”. Hoewel de voormalige Rijpweteringer, voorzichtig als hij nu eenmaal is, ook nu brutale uitspraken als „die Tour ga ik winnen” achterwege laat, schat Zoete melk, hij zegt het eerlijk, zijn kansen op de hoofdprijs van de Franse ronde wel hoger in dan ooit. „Want”, meldt hij, „ik verkeer dit seizoen in een betere vorm dan ooit. Maar hoe dat nu komt, dat moet je mij niet vragen. Ik heb er zelf geen verklaring voor”. Zoetemelk straalt, nu hij op 32-jarige leeftijd nog in zo goede doen verkeert, opvallend veel zelfvertrouwen uit. Hij, die voorheen vaak „zoetemelkte” in de trant van „ik heb mijn best gedaan, meer kon ik niet” laat na zijn Spaanse rondezege on omwonden weten dat hij „individueel ge woon de beste was”. „Ik had veel macht”, stelt de Miko- coureur vast. „Vroeger kon ik de grote versnelling nooit rondkrijgen, was daar toe eenvoudig niet in staat. Maar nu, nu draai ik „de dertien” met gemak rond. Daarbij beschik ik op dit moment over de sterkste ploeg die ik in mijn carrière heb meegemaakt”. De kopman van de Miko-Mercierploeg („In feite ligt het niet in mijn aard om opdrachten te verstrekken”) roemt de in stelling van zijn co-equipiers. „Die jon gens weten wat ze moeten doen. Ik hoef eigenlijk niets te zeggen. Ze waren bij elke ontsnapping attent, zodat ik rustig durf te zeggen dat we hier in Spanje de koers hebben beheerst. Zo’n Van Impe moet dan nu ook niet kletsen dat hij door die val de Ronde heeft verloren, want toen stond ie al wel op drie minuten scheen de zon volop, op het grote par keerterrein waren al heel wat auto’s gearriveerd, met hele families of groep jes vrienden die uit de bagageruimte een barbecue op pootjes haalden, een grote zak barbecue-kolen op de barbe cue gooiden en vlees aan stokjes begon nen te roosteren. In mijn Europese on schuld dacht ik, dat zij die vervolgens te koop zouden aanbieden, maar het bleek overal een onderdeel te zijn van de eigen picknickparty. Men gaat niet naar voetballen voor het voetballen, het voet ballen lijkt voornamelijk een alibi voor een algehele uitgaansdag. Bij het loket voor de pers legde ik aan een meneer mijn simpele probleem voor. Hij vroeg naar mijn perskaart. Hij begaf zich er mee naar de telefoon, en begon een gesprek te voeren waarin hij twee keer letter voor letter mijn naam spelde. De meneer aan de andere kant van de lijn bleek geen kennis aan die naam te eerst na de machtsovername van Jean Pierre Danguillaume, op Louis Caput ventileert, heeft hij in het verleden nooit zijn bedenkingen met betrekking tot diens ploegleiderscapaciteiten kenbaar ge maakt. Sterker nog, Zoetemelk heeft, hij geeft het zelf toe, Caput altijd verdedigd. Het kenmerkt zijn welhaast slaafse volg zaamheid, een heden ten dage ietwat bizar aandoende inschikkelijkheid jegens zijn superieuren. „Maar had ik dan ruzie moeten gaan maken vóór de Tour”, reageert hij fel, „dan verziek je toch de sfeer en ben je bij voorbaat als ploeg al kansloos. Trouwens, het was toch niet mijn taak om Caput buiten te zetten, dat moest Miko doen. Ik heb in de Tour tegen de leiding gezegd: „Gaat Caput niet weg, dan vertrek ik. Uiteindelijk heeft de firma hem ontslagen en is Danguillaume gekomen”. Danguillaume zegt, zonder bescheiden heid, veel te hebben bijgedragen aan de goede verrichtingen van zijn ploeg in het algemeen en die van Zoetemelk in het bijzonder. „Ik heb zelf jaren gereden”, deelt de vroegere grossier in Tour-etappe- zeges mee. „Ik heb in het verleden, tijdens de koersen, veel met Joop gepraat. Ik weet dus hoe hij in elkaar zit, hoe hij denkt”. op zo’n 50.000 toeschouwers schatte) uit vrouwen en meisjes bestond. Bij de in richting van het stadion is daarmee ook rekening gehouden, want nadat we met de rolstrap naar boven waren gegaan, troffen we op de promenade die op ée hoog ononderbroken rond het hele sta dion loopt, om en om toiletten („rest rooms”) voor mannen en voor vrouwen aan. En één zo’n toiletruimte bevat dan weer een twintigtal damestoiletten, kom daar in Nederland eens om! Ook op andere wijze wordt de inwen dige mens uitstekend verzorgd. Ik heb ze niet geteld, maar ik schat dat om de zeventig meter op die promenade een goed geoutilleerde snackbar staat waar je, bij een overvloed aan jong perso- neeel, allerlei dranken, versnaperingen en eetwaren kunt krijgen. Verder zwer men er tijdens de wedstrijd tientallen jongens van Harry M. Stevens met bier, Coca Cola en dergelijke over de tribu nes uit, waarbij zij het bier uit de blikjes eerst in kartonnen bekers moeten schen ken, omdat zware wegwerpartikelen verboden bezit zijn voor de bezoekers. Om daarop toe te zien is naast een overvloed aan geüniformeerde, jonge suppoosten (geen gepensioneerden, zo als bij ons vaak) ook een eskadron „Ho- geboom-ploitie” aanwezig, dus het bleef aardig rustig tijdens de westrijd. Maar daarover de volgende keer. STOPPER Zoetemelk: „In Avila bijvoorbeeld, moest ik nog om 6 uur opstaan. Omdat we één dag voor het einde nog twee etappes moesten rijden, waarin dan nog een paar cols van de eerste categorie zaten. Ga er maar eens aanstaan in die bloedhitte. Had ik die bezetenheid voor de wielersport niet, dan was ik er toch allang uitgestapt”. „Mijn leven begint dan weliswaar na het afsluiten van mijn loopbaan, maar op dit moment denk ik er, zolang het nog goed gaat, eenvoudig niet aan om te stoppen. Je ziet dat ook bij anderen. Waarom is een Poulidor zo lang doorgegaan, heeft Merckx volgehouden tot hij niet meer kon? Waarom zijn er hele ritsen renners die nauwelijks het brood kunnen verdie nen maar desondanks toch doorgaan? Ge woon, omdat zij die gedrevenheid voor het bedrijven van de wielersport hebben. Een echte renner is bezeten van zijn fiets. Ook mij gaat het puur om het beoefenen ik zou hebben, en het vonnis luidde dan ook, dat de perstribune helaas vol was. Ik vroeg, met het geduld dat ik in files op Amsterdamse grachten heb aangeleerd. Of ik dan tenminste na afloop van de wedstrijd de perskamer binnen mocht, om bijvoorbeeld even met Wilhelmus Rijsbergen te praten. Niet dat ik ooit in Nederland de behoefte had gevoeld met hem te praten, maar je moet wat verzin nen als je voor zo’n loket staat. Maar nee, ook dat was totaal onmogelijk. Met andere woorden: de leidinggeven de figuren van Cosmos (in totaal een man en vrouw of zeventig, onder wie Mick Jagger als International Consul tant, alsmede een Director of Cosmos Girls, een Choreographer Trainer van de Cosmos Girls, een Cosmos Girls’ Uni form Designer, een Boots Accessoires- verzorger van de Cosmos Girls en een Line Captain van de Cosmos Girls: (na men en functies die in het 120 bladzij- Opvallend was ook op dat vroege uur al de grote hoeveelheid meisjes in de middebareschoolleeftijd, die acte de présence gaven. Ik schat dat tenslotte een derde van de totale stadionbevol- king tijdens Cosmos-Hurricane (die ik Toronto, het enige wat ze kon aanraden was, om zondagmiddag bij het loket voor de pers naar Mr. Adams te vragen. De hiërarchische verhoudingen (merkte ik in de loop der week) zijn in de Verenigde Staten niet veel minder strikt dan in de Sovet-Unie, een club is ver heen als zelfs de assistente van de perschef de verantwoordelijkheid niet durft te nemen een Amsterdamse sport journalist, afkomstig uit de geoortestad van Johan Cruijff, die ze zo graag wil den hebben, aan een perskaart te hel pen. Ik besloot het zekere voor het onze kere te nemen en kocht beneden voor 6 dollar per stuk plaatsen achter het doel. Omdat iedereen heel zorgelijk reageer de als ik vroeg hoe je het best naar het CosmosStadion kon gaan (politieagen ten en jongens met baseballknuppels op weg naar een of andere wedstrijd), om dat het stadion namelijk helemaal in New Jersey lag en zonder eigen auto eigenlijk alleen met een Greyhound-bus te bereiken was, besloten we bijtijds vanaf het grote busstation Port Autho rity te vertrekken. waarschijnlijk zelf niet eens naar een koers gaan kijken”. Zuchtend: „Die Vuelta was trouwens knap zwaar. Die ronde mag dan niet zo tot - Op donderdagmiddag 3 mei kwamen mijn vrouw en ik in New York aan. Vrijdagochtend was ik er achter, dat Cosmos op zondag 6 mei om half drie tegen Houston Hurricane zou spelen. Vrijdagmiddag vervoegde ik me op Roc kefeller Plaza 75, het hoofdkwartier van Cosmos, en werd ik door de lokettis- te die via een computer kaartjes ver kocht voor alle nog komende thuiswed strijden van Cosmos, naar de 16e verdie ping gestuurd. Vragen naar Chuck Ad ams, Director of Public Relations. Janie Stevens, Assistant Public Relations Di rector, werd opgetrommeld. Ik legde minzaam uit, dat ik een sportjournalist uit Amsterdam, Holland, was, en of ik voor zondag twee perskaarten kon krij gen. Zij legde aanzienlijk minder min zaam uit, dat ik een dag eerder had moeten komen: de uitreiking van pers kaarten was donderdagmiddag om 5 uur gesloten. Ik legde (extra minzaam) uit, dat ik toen nog niet gearriveerd was (wat niet helemaal waar was, maar in de praktijk toch klopte), en dat ik niet uit 42nd Street kwam, maar uit The Nether lands. Voor de volgende thuiswedstrijd, verzekerde ze mij, kon ze wel voor pers kaarten zorgen. Ik zei al iets minder minzaam, dat ik niet van plan was de rest van mijn leven voor Cosmos in New York te blijven, dus dat ik er dan (op 20 mei allang niet meer zou zijn. Tja, niets aan te doen dan, zei ze. Mr. Adams was er niet, die was met het team naar deze iseren S 3 van p i optimist

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 33