UNCTAD V gaat Besprekingen met Vietnam afgebroken tweede fase in Vooral voor energie-onderzoek Europese begroting fors gestegen Castro in het nieuws Nabestaanden Karen Silkwood krijgen schadevergoeding KLM in april naar Peking Londen: hardere houding tegen Zionisten willen Oost-Europa 20 nederzettingen Weer oordeel Zwitsers over kernenergie dreigementen Tito beëindigt besprekingen Jaar gevangenis voor neo-nazi Heath weigert ambassadeurspost achtergrond België paraat na f 2. ZATERDAG I 3 1 9 M E I 19 7 9 BINNEN- EN BUITENLAND ide 1 der den loft Iers 'oef vrij tad V’s drag gul- een d en van t net nen- acht China zou in Laos front vormen nieuw (Van on2e redactie buitenland) (Van onze redactie binnenland) Van onze redactie buitenland) (Van onze redactie buitenland) Vietnam heeft Peking ervan beschul digd „nieuwe militaire avonturen” voor te bereiden en 500.000 militairen aan de grens te hebben gelegerd. Afgevaardigden van China en Vietnam kwamen gisteren voor de vijfde maal in Hanoi bijeen. Na afloop zei de Chinese delegatieleider, Han Nianlong, dat de vol gende ronde in Peking zou worden gehou den. Zijn afvaardiging zal Hanoi spoedig verlaten. Vietnam zei dat de Chinezen de eerste sociale vooruitgang”. Beide landen hebben bevestigd dat zij „hun betrekkingen op de oude voet willen voortzetten”. Maarschalk Tito was niet naar Moskou gegaan om het Russische standpunt te wijzigen en Brezjnjev mocht er niet op hopen dat hij het Joegoslavische stand punt zou kunnen wijzigen, aldus een Joe goslavische zegsman. Maarschalk Tito rust tijdens het week einde uit in de omgeving van Mokou en keert maandag naar zijn land terug. De officiële persbureaus van beide lan den spuiten duizenden woorden met we derzijdse beschuldigingen van „verdraai ingen en belastering van nobele bedoe lingen”. China liet blijken boos te zijn omdat Vietnam de Sovjet-Unie heeft toegestaan een afluisterstation in de Cam Ranh-baai te bouwen en marine- en luchtmachtbases aan te leggen. Het zegt dat Vietnam 400 gewapende aanvallen en grensschendin- gen sinds 17 maart heeft verricht. De Chinezen hebben de Vietnamezen verweten „domme trucjes” uit te halen om de punten van werkelijk belang aan de onderhandelingstafel te ontwijken. Wat de kernenergie betreft gaat het morgen om een gedeeltelijke herziening van de federale wet op de kernenergie van 1959. Regering en parlement stellen deze herziening voor, nadat in een refe rendum op 18 februari een voorstel tot wijziging van de grondwet, dat de bevol king meer zeggenschap zou hebben ge geven bij de bouw van nieuwe kerncen trales, met een meerderheid van slechts 45.348 stemmen was afgewezen. De initi atiefnemers wensten toen dat niet alleen het plaatselijke gemeentebestuur, maar ook de inwoners van de kantons binnen een straal van 30 kilometer goedkeuring zouden moeten geven. Pas daarna zou het federale parlement zich over de zaak kunnen uitspreken. Een opvallend hoog percentage van bijna 50 pet. nam drie maanden geleden aan de stemming deel. Hanoi zegt op zijn beurt dat China sinds het begin van de vredesbesprekingen 159 maal Vietnamees gebied beschoten heeft, waarbij 49 Vietnamezen zijn omgekomen, en huizen en vee zijn vernield. Laos beschuldigt Peking van het voor bereiden van een inval in dat land. Het opdoemen van een pro-Chinese so cialistische partij in Laos kan erop wijzen, dat de Chinezen besloten hebben een gu errilla tegen Vietnamese strijdkrachten in Laos te steunen om heviger druk te oefe nen op de kwetsbare linkerflank van Viet nam, aldus waarnemers. Jordaan-oever en de Strook van Gaza door joodse kolonisten, in overweging zou kunnen nemen op de wijze waarop zij ingevolge het vredesverdrag met Egypte De Europese Gemeenschap zal volgend jaar, aldus de commissie, ruim 16,6 mil- Op het ogenlik wordt eenvijfde van de nationale energiebehoeften gedekt door de drie kerncentrales van de geplande acht. In Zwitserse regerings- en indu striële kringen zegt men dat de bouw plannen des te minder voor wijziging in aanmerking komen, nu de olie steeds schaarser en duurder wordt. standers, die streven naar een soort bouwstop tot 1983. In dat jaar zal, naai men verwacht, de wetgeving op kerne nergiegebied in elk geval in een nieuwe vorm worden gegoten. Terwijl de tegen standers van kernenergie en uiterst link se groeperingen voor verwerping van het voorstel pleiten, raden de regering spartijen socialisten en middenpartij en en de voornaamste vakbonden de kiezers aan voor de gedeeltelijke herzie ning van de wet van 1959 te stemmen. Wat de hervorming van de bondsfi- nanciën betreft: met de vervanging van de omzetbelasting door de BTW, leden de Zwitserse regering en het parlement vorig jaar juni in een referendum een gevoelige nederlaag. Met een lager per centage en zekere verlichtingen probe ren zij het nu nog eens. De gehele voor gestelde hervorming, waartoe ook een verlichting van de federale belasting op de kleine en de middeninkomens be hoort, moet per saldo vanaf 1981 de inkomsten van de staat met circa 600 miljoen frank (ongeveer 720 miljoen gul den per jaar verhogen. Het voorstel wordt door de burgerlijke partijen gesteund. De socialisten zijn ertegen gekant, omdat naar hun mening de consument eenzijdig wordt belast. Ook vinden zij dat eerst maar eens de door hen gewenste belasting op de ban ken moet worden ingevoerd. De frequentie van de dienst staat nog niet vast. Omdat het vliegveld van Peking zich niet leent voor zogeheten wide body- vliegtuigen, zal de KLM voorlopig met DC-8-toestellen op de Chinese hoofdstad vliegen. Na aanpassing van de luchthaven zullen die door Boeing 747-vliegtuigen worden vervangen. jard Europese rekeneenheden (ruim 44,8 miljard gulden) nodig hebben aan vastleg- gingskredieten en bijna 15 miljard reken eenheden (iets meer dan 40 miljard gul den) aan betalingskredieten. Dat betekent een toename (vergeleken met het budget voor dit jaar) met respectievelijk 13,1 per cent en 9,3 percent. Het leeuwedeel van de begroting voor komende jaar gaat, traditiegetrouw, weer op aan het Europese landbouwbeleid, na melijk 58,42 percent van de vastleggings- kredieten en 63,86 percent van de beta lingskredieten. Dat betekent een stijging met respectievelijk 2,28 percent en 2,6 percent vergeleken met dit jaar. Die stij ging zinkt overigens in het niet bij de stijging die de commissie voor andere sectoren wenst. Voor de sociale sector bijvoorbeeld (beheerd door de Nederland se Europese commissaris Henk Vrede- ling) wil de commissie voor komend jaar een stijging met 42,81 percent van de vastleggingskredieten en met 24,15 per cent van de betalingskredieten. SCHIPHOL. April volgend jaar be gint de KLM met lijnvluchten op de Chi nese hoofdstad Peking. Dit werd gisteren door de KLM meegedeeld. men in en ante- irief- door aken ipers i van I niet hun ie tot ilden ming D’66 in de rden >pese nstra ‘lijke tndat strijd t aan deze deze gsui- ertoe - hun n het iging te bij n 16- ~aak- jk al fles •aria- jper- gelo- i Ba- eeld. n uit /oor icht: gen, we gen. on- nige aan r de rlies leek Jelft vaar ir de i t, de ■zoek j een e be- n de Is ge- ings- De bben ech- uit- heb- roef, n de i nsen ie in wor- lont- :aakt ;nge- ver- j n de t het j ilijke ij de dan Ook voor het regionaal fonds (bedoeld om economisch achtergebleven gebieden in de Gemeenschap te stimuleren) wenst de Europese commissie voor komend jaar veel meer geld, namelijk 22,27 percent meer voor, vastleggingskredieten en 15,88 percent meer voor betalingskredieten. De vastleggingskredieten voor het regionaal fonds zouden daarmee op 3,7 miljard gul den komen en de betalingskredieten op 2,18 miljard gulden. De in het nieuwe voorstel opgenomen parlementaire controle en technische beperkingen hebben de tegenstanders van kernenergie echter niet kunnen ver murwen. In hun ogen vormt een veto recht van het parlement inzake de bouw van kerncentrales geen garantie, omdat de „bourgeois meerderheid” (waaron der ook de socialistische partij wordt OKLAHOMA CITY (AFP/UPI). Een federale jury in de Amerikaan se stad Oklahoma heeft gisteren de nucleaire onderneming Kerr-McGee schuldig bevonden aan radio-actieve besmetting van een van haar werknemers, Karen Silkwood. Het bedrijf moet 21 miljoen gulden schadevergoeding betalen aan de nabestaanden. BRUSSEL. Nadat bij de Belgische rijkswacht verschillende anonieme tele foontjes waren binnengekomen waarin met bomaanslagen werd gedreigd, zijn gisteren kerncentrales en de Brusselse luchthaven Zaventem onder speciale be waking gesteld. Zaventem werd ontruimd op de vertrekkende passagiers na. De Belgische autoriteiten vrezen vooral van uit Palestijnse hoek aanslagen. In België worden twee Palestijnen gevangen gehou den, die eerder een, mislukte, aanslag op Zaventem uitvoerden. JERUZALEM (Reuter). Er zijn plan nen voor de vestiging van 20 nieuwe jood se nederzettingen in bezet Arabisch ge bied in het komende jaar. Naar schatting zullen zich daar 58.000 joodse gezinnen in de komende vijf jaar vestigen. Dit heeft de mede-voorzitter van de afdeling nederzet tingen van de wereld-zionistenorganisa- tie, Matitiahoe Droblees, gisteren in Jeru zalem onthuld. Op een persconferentie zei hij dat hij nooit de ontruiming van de Westelijke BONN (DPAAFP). In het Westduitse Neurenberg-Fürth is gisteren een 41-jari- ge bouwkundige tot een jaar gevangenis straf veroordeeld wegens verspreiding van neo-nazistische lectuur. De man had op de speelgoedbeurs in Neurenberg vo rig jaar, pamfletten uitgedeeld waarin werd meegedeeld, dat het vergassen van joden tijdens de Tweede Wereldoorlog een leugen was. In Bonn is majoor Karl-Heinz Lindner geschorst, nadat hij was gekozen tot voor zitter van de afdeling Rijnland-Westfalen van de neo-nazistische NDP. die Iding igen- -mid- isaris n van nd in at zij ver- n en mon- tduit- LONDEN. De Britse regering heeft gisteren een hardere houding aangekon- digd ten aanzien van de Oost-West-ver- houding. Minister Gilmour, de kabinets- woordvoerder voor Buitenlandse Zaken, zei in het Lagerhuis ontspanning „onzin” te vinden „als het niet meer betekent dan iets wat door de Russen wordt gepreekt en door het Westen wordt gepraktiseerd”. In dit verband merkte Gilmour ook nog op, dat de Britse defensie zal worden ver sterkt. In Londen werd gisteren ook bekendge maakt, dat de regering bezig is contact te leggen met de regering Moezorewa in Rhodesië. Over erkenning van het bewind in Salisbury zal pas een besliïit worden genomen na de Gemenebestconferentie die begin augustus in de Zambiaanse hoofdstad Loesaka begint. Als het nieuwe voorstel morgen ver worpen wordt, blijft de federale wet op de kernenergie van 1959, ondanks haai ontoereikendheid, van kracht. Dat is pa radoxaal genoeg het doel van de tegen Tegenstanders van kernenergie kun nen aan het ongeluk met de kerncentrale bij het Amerikaanse Harrisburg een sterk argument ontlenen voor hun stel ling dat kernenergie niet te beheersen is. MOSKOU (AFP/UPI). Maarschalk Tito en Leonid Brezjnjev hebben gisteren hun besprekingen in Moskou geëindigd zonder hun geschil over militaire inmen ging bij te leggen. Zij zijn wel overeenge komen hun wederzijdse standpunten te eerbiedigen. In een gezamenlijk communiqué na af loop staat dat „beide partijen ondanks verschillen in waardering van bepaalde politieke vraagstukken hebben vastge steld dat de Sovjet-Unie en Joegoslavië in de internationale betrekkingen pal staan voor vrede en ontspanning, de onafhanke lijkheid van alle landen en volken, voor <Na de verwerping van het vorige initi atief dat de bouw van nieuwe kerncen trales vrijwel onmogelijk zou hebben gemaakt, beperkt het tegenvoorstel van de regering zich tot een nieuwe goedkeu ringsprocedure met strengere voor waarden. Een van de belangrijkste be palingen is dat geen nieuwe kerninstal- laties mogen worden gebouwd zonder instemming van de Bondsvergadering (de twee Kamers van het parlement). Tot dusver hing de beslissing alleen af van het ministerie van Energie. Daarbij komt dat de Bondsvergadering haar goedkeuring alleen mag geven, als is uitgemaakt dat de bouw van nieuwe kerncentrales onmisbaar is voor de nati onale energievoorziening. Bij deze be" oordeling dient rekening te worden ge houden met mogelijke energiebesparin gen en de ontwikkeling van nieuwe ener giebronnen. Voorts moeten de bouwers garanderen dat de kwestie van het hoog radioactieve afval afdoend wordt gere geld. BRUSSEL (ANP). De Europese commissie, het dagelijks bestuur van de EG, heeft gisteren in Brussel gegevens verstrekt over het Europese ontwerp- budget voor 1980. Daaruit blijkt onder meer dat de EG-commissie volgend jaar aanzienlijk hogere bedragen wil uitgeven in de sociale en regionale sector. Maar nog veel meer geld dan dit jaar wil de commissie gaan besteden voor onderzoek, energie, industrie en transport. Volgens de ontwerpbegroting moeten de vastleggingskredieten in die sector met ruim 157 percent en de betalingskredieten met ruim 70 percent stijgen. d en ima- ;n te wor- ande i, is >port het >pge- smo- Dat zou betekenen dat het Vietnamese leger tot een gevaarlijk dun lint zou wor den uitgerekt langs de Chinese grens, in Cambodja en Laos, waardoor Hanoi ge noopt zal zijn nog meer geld aan militaire uitgaven te besteden. ilitie jaar ■eide jpen Het gaat er eigenlijk alleen maar om dat de ontwikkelingslanden concrete toezeg gingen van de geïndustrialiseerde landen willen en controle op het nakomen ervan via een eigen systeem. De industrielanden willen alleen maar een paar soepele richt lijnen opstellen. De Oostbloklanden staan volledig achter de ontwikkelingslanden, mits zij zelf buiten spel blijven. De echtgenote van de Filippijnse presi dent, Imelda Romualdez Marcos, vatte gisteren de wensen van de ontwikkelings landen samen. Ze haalde president Car ters uitspraak aan dat het hoofddoel van de conferentie moet zijn om de armoede uit de wereld te bannen. Zij zei daarover: „Het is de vraag of we de daad bij het woord weten te voegen. Ik geloof dat we het kunnen - in ieder geval moeten we het”. Imelda Marcos meent dat via bindende afspraken de „ontwikkelingskoers” van de Verenigde Naties voor de jaren tachtig kan worden vastgesteld. Ze moest toege ven dat lang niet alle problemen tijdens deze conferentie kunnen worden opge lost; de punten waarover het minste ver schil van mening bestaat moeten volgens haar voorrang hebben. Het grondstoffen fonds, waarover alle afgevaardigden bij de conferentie het eens zijn, moet van de grond komen. Ze gaf het „goede voor beeld” en maakte bekend dat haar land aan het fonds een bijdrage van 100 mil joen gulden geeft - de grootste bijdrage tot nu toe. Mevrouw Marcos leidde alle problemen van de landen van de Derde Wereld terug tot het feit dat deze landen simpelweg niet genoeg geld verdienen om voedsel te kun nen kopen. De Derde Wereld zit volgens haar in een vicieuze cirkel: de voedselpro- duktie kan de toeneming van de bevolking niet bijhouden en de opbrengst van de export is niet voldoende om voedsel te kunnen importeren. De laatste tien jaar is de koopkracht van de ontwikkelingslan den met drie procent achteruit gegaan, zo zei mevrouw Marcos. In feite is er nog op bijna geen enkel punt overeenstemming bereikt. Pas de laatste twee of drie dagen verwacht men - geringe - resultaten. Wat de meeste vertra ging in de besprekingen veroorzaakt zijn de meningsverschillen op regionaal en nationaal niveau van de „proep van 77” (119 ontwikkelingslanden). Veel afgevaardigden zijn van mening dat het grootste probleem van UNCTAD V, het protectionistische beleid van de industrielanden, kan worden opgelost tij dens de topconferentie in Tokio, die vol gende maand wordt gehouden. Een ander punt, het overbrengen van Westerse tech nologie naar de- ontwikkelingslanden, wordt eveneens besproken en wel op een conferentie in Wenen, die, ook onder aus piciën van de Verenigde Naties, in augus tus wordt gehouden. De Jordaanse luchtvaartmaatschappij Alia gaat tweemaal per week vanaf Am sterdam lijndiensten onderhouden op New York. In ruil daarvoor mag de KLM binnenkort passagiers vanuit Amman meenemen naar verderliggende bestem mingen. Tot nog toe is de Jordaanse hoofdstad eindbestemming voor de KLM. (Van onze redactie buitenland' MANILLA. De Wereldhandels conferentie van de Verenigde Naties (UNCTAD V) is gisteren de tweede fase ingegaan. Woorden moeten nu worden omgezet in daden en in acht onderhandelingsgroepen wordt nu geprobeerd tot resultaten te komen. De eisen van de ontwikkelingslanden en de voorstellen van de industrielan den zijn vastgesteld in paginalange resoluties. Maar wat er op papier staat, wordt nauwelijks in de diverse onderhandelingsgroepen besproken. A De Cubaanse president Fidel Castro in gesprek met verslaggevers in Mexico-City. Castro was twee dagen op bezoek in Mexico. Gisteren sprak de Cubaanse leider lang met zijn Mexicaanse collega Portillo. Tegen de verslaggevers zei Castro, dat de betrekkingen met de VS alhoewel iets verbeterd, nog altijd slecht zijn. Vandaag keert de president terug. (Van onze redactie buitenland) Dit weekeinde kunnen de 3,8 mil joen Zwitserse kiesgerechtigden zich voor de tweede maal in drie maanden tijd uitspreken over het nucleair beleid van de statenbond. Voorts wordt in een referendum hun oordeel gevraagd over een her vorming van de bondsfinanciën, met als hoofdpunt de invoering van een belasting op de toegevoegde waarde (BTW). gerekend blijft vasthouden aan de noodzaak van kernenergie. Regerings- deskundigen hebben al gesteld dat ker nenergie geleidelijk de schaars worden de olie zal moeten vervangen. BANGKOK. China heeft gis teren de vredesbesprekingen met Vietnam afgebroken en zou troe pen samentrekken aan een nieuw front tegen Vietnamese strijd krachten in Laos. ronde opzettelijk en eenzijdig hebben beëindigd. Vietnam gaf China „de volle verant woordelijkheid voor de impasse”. Volgens de Evening Standard heeft pre mier Margaret Thatcher haar oude rivaal in de conservatieve partij gevraagd Peter Jay als ambassadeur in de Verenigde Sta ten op te volgen. Heath noch het Britse ministerie van Buitenlandse Zaken lever- LONDEN (Reuter). Oud-premier Ed- den direct commentaar op het bericht, ward Heath heeft een aanbod afgewezen Heath werd vier jaar geleden in een bitte- om Brits ambassadeur in Washington te re strijd door Thatcher van de eerste worden, zo is gisteren door een Brits blad plaats in de partij verdrongen en sinds- gemeld. dien is de verstandhouding koel gebleven. De zaak tegen Kerr-McGee was aangespannen door Karen Silkwoods vader, namens haar drie minderjarige kinderen. De jury kwam tot de uitspraak na vier dagen van beraadslagingen. Karen Silkwood overleed in 1974 bij een auto-ongeluk, juist toen ze op weg was naar een journalist van de New York Times, met bezwarende documenten over de volgens haar ontoereikende veiligheid in het bedrijf van Kerr-McGee in Oklahoma. In de verongelukte auto zijn de documenten niet teruggevonden. Enkele weken voor het ongeluk was vastgesteld dat zowel mevrouw Silkwood als haar appartement radio-actief besmet waren. De jury moest uitmaken of het bedrijf voor deze besmetting verantwoordelijk is, of dat mevrouw Silkwood de besmetting aan zichzelf te wijten had. Volgens Kerr-McGee is Karen Silkwood besmet toen ze opzettelijk plutonium mengde met urinemonsters. Ze zou het bedrijf in diskrediet hebben willen brengen door met deze monsters aan te tonen dat de werksituatie bij Kerr-McGee onveilig was. Zo zou ook haar woning radio-actief besmet zijn geraakt. De familie Silkwood zegt dat het bedrijf wist dat de vrouw bewijsmateriaal verzamelde voor de vakbond, om aan te tonen dat de veiligheidsvoorschriften niet werden nageleefd. Om haar verhaal ongeloofwaardig te maken zou Kerr- McGee de indruk hebben willen wekken dat mevrouw Silkwood zelf verantwoor delijk was voor het naar buiten smokkelen van plutonium, waardoor zowel zijzelf als haar appartement besmet raakten. In feite zou Kerr-McGee voor de radio actieve besmetting van haar woning hebben gezorgd. Kerr-McGee produceerde brèndstof-staven voor kernreactors. Het bedrijf werd in 1975 gesloten. Er volgt nog een proces over de toedracht van het onopgehelderde auto- ongeluk. uit de noordelijke Sinai worden ver dreven. Zijn mededelingen kwamen op een tijd stip van spanning binnen het Israëlische kabinet over de blauwdruk voor Pales tijns zelfbestuur op de Westelijke Oever en in Gaza. Die kwestie leidde tot een botsing donderdag tussen premier Mena chem Begin, die voorstander is van stren ge beperkingen van het zelfbestuur en de minister van Defensie, Ezer Weizman, die een verzoeningsgezinder lijn wil volgen.

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 3