NIEUWE IMPULS VOOR KWIJNENDE TRADITIE Getuigschriften en legpenningen jubilarissen voor zeven Wedstrijden schoolzwemmen dit jaar IJmuidense aangelegenheid s Gevarieerde manifestatie in IJmuiden i „Dag van de Nederlandse Zeevisserij ter vervanging van „vlaggetjesdag” 99 ijmondnieuws ii plein 1945 TIJDENS JUBILEUMVIERING BIJ STORK-VELSEN ZEEWIJKSCHOOL EN KENNEDYSCHOOL BEKERWINNAAR CARILLONKLANKEN Opbrengst Astma Fonds Ml ei Enthousiast Visserij lillik EZ 10 O ZATERDAG 1 9 M E I 19 7 9 VELSEN-IJMUIDEN 4 o - (Van een onzer verslaggevers) IJMUIDEN. Zaterdag 2 juni zal een goed gebruik in ere worden hersteld. De schepen die deel uitmaken van de Nederlandse haring vloot en IJmuiden als thuishaven hebben zullen gepavoiseerd „voor de wal” liggen. Het volk zal te hoop lopen langs de waterkant. Muzikale tonen zullen mede zorgen voor een feestelijk sfeertje. Vlaggetjesdag 1979! Als het feestgedruis is wegeëbd zal dat evenwel niet betekenen dat de race op de eerste haring is aangevangen. Dat gebeurde in IJmuiden voor de laatste maal in 1964. Vlaggetjesdag 1979 is een ode aan de Nederlandse zeevisserij. te ■fr De prijsbeker voor het jongensklassement hier trots in ontvangst genomen door een deelnemer van de IJmuidense Kennedyschool. ir De zeven jubilarissen broederlijk bijeen tijdens de collectieve jubileumviering bij Stork-Velsen. ir r Het muziekkorps Unie uit Katwijk neemt tijdens de middaguren de muzikale honneurs waar. Als afsluiting van de fees telijkheden zal het opmarcheren naar de kop van de haven vanwaar vuurpijlen zullen worden afgeschoten. 3 5 0 0 o 5 Irijf ■der ers) rem art- »an- and dis- Den vat. met eau i en .tels >pe- Maar niet alleen de Scheveningse, Kat- wijkse en IJmuidense kotters die op hun (Van een onzer verslaggevers) VELSEN. Zwemmers van twee IJ- tnuidense scholen gaven vrijdag het ui terste tijdens de jaarlijkse schoolwed- strijden voor zesdeklassers en zagen hun inspanning met een wisselbeker beloond. De wedstrijden vonden plaats in het overdekte bad „De Hoogeberg” aan de IJmuidense Trompstraat. De heer E. A. Boonstra van de inspectie lager onder wijs district Velsen reikte hier vrijdag na spannende finales de felbegeerde wissel beker uit aan vertegenwoordigers van de Zeewijkschool en de Kennedyschool. Het deelnemende team van de Kennedy school eindigde met een puntentotaal van 5172, behaald in de voorronde en een estafette-onderdeel, als beste in het jon gensklassement. Bij de meisjes had de Zeewijkschool aan 5323 punten genoeg voor een leidersplaats in de eindrang schikking en de bijbehorende wissel beker. Paasbest liggen te pronken zullen een belangrijke rol spelen op deze „dag van de Nederlandse zeevisserij”. Een deel van de bezienswaardigheden zal zich afspelen in de*vishal. Demonstraties zullen daar wor den gegeven door een mandemaker, een kuiper en een visfileerder. Ruimschootse informatie over het zeegebeuren wordt onder meer verstrekt door standhouders. Bureau Wijsmuller, de Visserijschool uit Katwijk, de Sleepboot-hobbyclub zullen onder meer inzicht verschaffen in hun activiteiten met betrekking tot „de zee”. Terwijl de IJmuider Harmonie op het terrein van het Staatsvissershavenbedrijf een show verzorgt en rondmarcheert zul len in de hal films worden vertoond over de bokkenvisserij en de haringvangst. Van de Vereniging van Draaiorgelvrien- den uit Santpoort zullen twee draaiorgels hun leutige deuntjes langs de waterkant laten dwarrelen. Vanaf de kop van de haven, ter hoogte van de plek waar de reddingsboot Johanna Louise ligt afge meerd krijgt het publiek de gelegenheid zelf een tochtje per rondvaartboot te ma ken. Door de havens, langs Hoogovens en als de weersomstandigheden het toelaten tussen de pieren. Ongeveer vanaf dezelfde plaats zullen demonstraties worden gegeven met red dingsvlotten, een kotter en een sleepboot. Door middel van een geluidsinstallatie zal het publiek worden geïnformeerd over wat zich rond deze spektakels afspeelt. De wat alternatieve vlaggetjesdag lijkt een beetje op iets wat ten behoeve van de traditie „moet” worden voortgezet. Niets Verder uitslagen per school bij de jon gens: 2. Prof. Gunningschool (5370 pun ten); 3. Theo Thijssenschool (5375 punten); 4. Calvijnschool (5375 punten) en 5. B. Alfinkschool (5400 punten). Bij de meisjes eindigde in de kopgroep De Comitéschool (2e plaats 5344 punten), de Franciscus- school (3e plaats 5515 punten), de Pieter Vermeulenschool (4e plaats 5570 punten) en tenslotte de B. Alfrink die met 5570 punten als nummer 5 eindigde. Een baantje zwemmen over 25 meter tussen de drie besten leerlingen van de Ir. L. P. Krijgerschool, de Ossendorpschool en de Willibrordusschool) leverde vrijdag ochtend bij de jongens de persoonlijke titel op voor Erik Schoot (Ir. L. P. Krijger school 1 met 523 punten), Tonny Doomer- nik van de Ossendorpschool (2 met 551 punten) en Rob Mariunus van de Willi brordusschool (3 met 560 punten). Bij de meisjes gingen de individuele prijzen, een beker van bescheiden formaat, naar Clau- is echter minder waar. Zodra het plan was geboren en Umuiden voor deze gelegen heid te verheffen tot toeristische trek pleister werd kontakt opgenomen met al die instanties die in vroeger jaren direkt betrokken waren bij de „echte” vlagge tjesdag. „Alle instanties en organisaties ston den prositief tegenover de plannen. De vletterlieden boden spontaan aan de poi- vasering van de schepen voor hun reke ning te nemen. De Redersvereniging van Nederlandse vissers, Schippers-eigena- ren, de Zeevisgroothandel IJmuiden, de Katwijker Redersvereniging en de Vere niging Haven IJmuiden brachten de no- dia Lakenmond van de B. Alfrinkschool (1 met 590 punten), Suzanna Nienhuis van de P. Vermeulenschool (2 met 598 punten) en Esther Koelemey van de Franciscus- school (3 met 604 punten). Onder luid gejoel en aanmoediging van een merendeels jeugdige supportersscha- re aan de kant was het onderdeel „estafet te schoolslag” vrijdagmiddag klokslag twaalf het sluitstuk van een voor deelne mers én publiek enerverende wedstrijd- week. Van de 33 deelnemende scholen gingen de twee deelnemers met de beste tijden in voorgaande series over naar dit onderdeel. Via halve finales (12 deelne mende scholen) en in de eindronde zes ploegen luidde de eindstand hier: Jongens 1. Kennedyschool (tijd 1.28.8), 2. Theo Thijssenschool (tijd 1.30.0), 3 en 4 Ir. L. P. Krijgerschool (1.32.2) en de Willibrordus school (zelfde tijd). Uitslag meisjes voor het estafettenummer: 1. Zeewijkschool (1.31.8), 2. Comitéschool (1.32.8), 3. Clara Sternschool (1.36.1). dige financiën bij elkaar. We werden ei genlijk overrompeld door het enthousias me”, aldus Rob Joosten die er geen ge heim van maakt best in zijn sas te zijn met de gelegenheid die hem wordt gebo den IJmuiden als toeristische trekpleis ter die aandacht te geven waar het naar zijn idee recht op heeft. Datzelfde enthousiasme hoopt men ook te ervaren bij het publiek dat op 2 juni naar IJmuiden komt om het allemaal met eigen ogen te aanschouwen. De gemeente zal worden opgevrolijkt met vlaggen. De route „naar de haven” zal met bordjes worden aangegeven. (Van een onzer verslaggevers) VELSEN-NOORD. Tijdens een fees telijke bijeenkomst in de kantine van Stork Plaatwellerij in Velsen-Noord zijn vrijdagmiddag zeven personeelsleden ge huldigd voor respectievelijk 25 jaar en 40 jaar trouwe dienst. De heer W. Schatborn, directeur van Stork-Velsen, overhandig de hen een zilveren legpenning en een vererend getuigschrift. Een gouden leg penning kreeg de heer P. W. Schweitzer, die er inmiddels veertig jaar in dit be drijf heeft opzitten. Van alle kanten wordt medewerking ondervonden. De zeecadetten van schip per Arie van der Veer zullen als gidsen fungeren. Het genootschap Oud-Katwijk is bereid gevonden het publiek te vergas ten op hartige visrijke hapjes. De leden van deze historische club zullen rondgaan in even historische kostuums. Kortom IJmuiden belooft als de weersomstan digheden meewerken een dag tegemoet te gaan dat zeker aan de verwachtingen zal beantwoorden. „Vlaggetjesdag IJmui den”, een evenement met een andere bete kenis dan weleer maar zeker met niet minder bestaansrecht voor nu en de ko mende jaren. ontving in 1946 zijn eerste getuigschrift, waarin onder meer vermeld stond dat „deze leerling leergierig en bekwaam is”. Bedevaart. Uit de St. Josephparo- chie te Velsen-Noord gaat op zondag 20 mei een groep ter bedevaart naar Runx- putte te Heiloo. De heer J. Stam, hoofdaal- Voor de volgende week staat er alleen een vergadering van de Commissie Sport zaken op het programma van het gemeen tehuis. Onder meer zal worden gediscussi eerd over twee kredieten. Voor een nieu we dakbedekking van het hoofdgebouw van zwembad De Heerenduinen is een financiële bijdrage nodig van 48.000. Voorzieningen, te treffen op het sport complex Zeewijk vergen een bedrag van 197.500. De vergadering wordt maan dagmiddag om 16.00 uur gehouden en is voor het publiek toegankelijk. jke !Cte stijl rde na- gen als ikje >ers tde- eze- dis- „Ik de een Voorzitter J. de Ruig van de Vereniging van Nederlandse Reders, wierp een fi guurlijk visje uit bij VW-baas Rob Joos ten. Beiden werden de heren het al snel eens dat dit een uitstekende gelegenheid was, om de belangstelling voor de zeevis serij en voor IJmuiden als toeristische trekpleister, aan te grijpen. Links en rechts werden wat telefoontjes gepleegd. In nauwelijks vier weken tijd stond er een dagprogramma op papier. Nederland zal weten dat het nog steeds een bedrijfstak heeft die „visserij” heet. Nederland zal evenzo weten dat IJmuiden het kloppend hart is van die zeegebonden bedrijvigheid. Zaterdag 2 juni kan iedereen dat met eigen ogen kunnen aanschouwen. Circa veertig vissersvaartuigen zullen dan fees telijk uitgedost flank aan flank te kijk liggen aan de Trawlerkade. De officiële opening van dit evenement zal mogelijk geschieden door een hoogwaardigheids bekleder uit het Haagse. Gedacht wordt aan minister Van der Stee van Landbouw en visserij. Wethouder Harry Scheepers zal in de rol van loco-burgemeester de gemeente vertegenwoordigen. In 1964 werd „officieel” in IJmuiden nog vlaggetjesdag gehouden. Natuurlijk werd in de daaropvolgende jaren nog wel aandacht geschonken aan de opening van het haringseizoen maar evenals in al die andere vissershavens raakte de traditie steeds op een lager pitje. Scheveningen slaagde er van jaar tot jaar in het evene ment „in leven” te houden. Een gewoonte die echter steeds meer ging lijden onder slijtageverschijnselen die er dit jaar de oorzaak van waren dat de organisatoren te kennen gaven het nut ervan niet meer te zien zitten. Vlaggetjesdag exit? De heer Schatborn had veel waarderen de woorden voor de jubilarissen, waarvan er één, de heer C. M. Weijze, medewerker voor Public Relation Zaken, niet aanwe zig was. De eerste die gehuldigd werd was de heer Schweitzer, medewerkend voor man in de grote hal. Als veertienjarige knaap trad hij in dienst van Stork en tige het kei. het ?erd Jen. dag Bep :ang to or >rd. Vervolgens werden de zes jubilarissen, die er 25 dienstjaren hadden opzitten, in het zonnetje gezet. De beheerder tekenin gen en algemeen archief, werd door de heer Schatborn gekarakteriseerd als een gezellige man, die zijn werk met toewij ding verricht. De heer B. L. de Groot, coördinator van de Produktgroep De structie, werd een sleutelfiguur in de rela ties tussen Stork-Velsen en Stork-Duke genoemd. Dank zij hem ontstond een goe de samenwerking. De heer J. van Dam, 62 jaar, corveeër in de Grote Hal, gaat in juli met pensioen. De 43-jarige plaatconstruc- tiewerker H. de Haan werd net als de heer W. den Heijer, lovend toegesproken. De heer Den Heijer is chef bedrijfsbureau en is begonnen als portier. De 61-jarige lasser in de grote hal, de heer W. van der Velde, werd een zeer goed vakman genoemd. Ook hij gaat in juli met pensioen. Namens de ondernemingsraad en het jubileumfonds sprak vervolgens de heer L. Otte, die rap pratend de verschillende karaktertrekjes van de jubilarissen op zijn eigen wijze belichtte. Voor hen allen had hij een envelop met inhoud. De directeur van Stork-Duke de heer H. Kamp, richtte zich eveneens met een paar waarderende woorden tot de jubilerende medewerkers. Hij overhandigde hen, waar goed traditioneel gebruik, een te geltje. Nadat tot slot de heer C. Kok namens de personeelsvereniging een woordje had ge sproken en de heer B. L. de Groot namens de jubilarissen iedereen bedankt had, volgden nog veel felicitaties en werden ’s avonds de feestelijkheden met een di- ner-dansant voortgezet. Met eveneens een eerste plaats bij het estafette-onderdeel eindigde de zwemweek daarmee wel bijzonder succesvol voor deze school. Een tafereeltje anno 1961 toen ook in IJmuiden vlaggetjesdag" nog het sein was voor het begin van de race op de maatjesharing de IJmond, leidt hier om half elf een eucharistieviering in de kleine (genade) kapel van Onze Lieve Vrouw ter Nood. VELSEN. De jaarlijkse collecte voor het Nederlandse Astma Fonds heeft dit jaar in de gemeente Velsen 27.185,51 gul den opgebracht. Dit is in vergelijking tot vorig jaar een aanzienlijk hoger bedrag. Toen was de opbrengst 25.844,24 gulden. De afdeling Velsen bedankt iedereen, die zich voor deze collecte heeft ingezet, voor het behaalde resultaat. VELSEN. Vanmiddag brengt stads beiaardier H. de Ligt tussen vier en vijf uur op het carillon van het gemeentehuis de volgende klanken ten gehore: 1. Preludium - H. de Ligt; 2. 3 Neder landse volksliedjes: Zeg kwezelke, Als de grote klokke luidt, Als hier een pot met bonen staat; 3. 3 kegelduetten - W. A. Mozart (allegro, andante, allegretto); 4. Hemony suite - A. de Klerk (prelude, etu de, siciliano, toccata); 5a. Pizzicato (uit het ballet „Sylvia”) - L. Delibes, b. Menuet - L. Boccherini; 6. 3 franse volksliedjes: a. sur le pont d’Avignon, b. au clair de la lune, c. trois jeunes tambours; 7. Fantasia - A. L. Bigelow. X*

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 5