Wie het weet mag opbellen VELSEN ERG LAKS MET SCHORSINGSAANVRAGEN eerlijke concurrentie Veehandelaren willen „Provincie-spel" ook voor Medemblik serieuze zaak O AJ ij Ik*. KRANT DOET MEE MET 12 PROVINCIÊNSPEL \1 CONGRES IN HAARLEM 1 lip» j B» b iii* r I* 8 ZATERDAG I 9 M E I 19 7 9 IJMOND m 4 wordt mei nder- >ens- )rden vordt mei ienst lalen dkis- (Van een onzer verslaggevers) UTRECHT. Met verbeten ge zichten en de zenuwen gierend door de keel staan de tientallen deelnemers aan het „12 provin ciën Spel” opgesteld achter de fanfare. Als de eerste tonen van trommels en trompetten door de lucht klinken, schuifelt de groep het geasfalteerde terrein aan de Weg der Verenigde Naties in Utrecht op. Als deze prachtige optocht midden op het terrein weer tot stilstand komt roept NCRV’s Dick Passchier door de microfoon: „Scheidsrechters klaar? Deelnemers klaar? Begin nen maar!” De horde verspreidt zich in een mum van tijd en het eerste spel kan worden gespeeld. Met veel inzet en gevaar voor eigen leven strijden de moderne gladiatoren om de eer van de eer ste plaats. Want om in sportter- men te blijven, alleen de eerste plaats telt. DEN HAAG/VELSEN. De Raad van State ziet geen aanlei ding om het storten van vervuild Hoogovenslib in de Averijhaven te verbieden. Rijkswaterstaat mag het karwei volgende week afmaken. Het verzoek van de ge meente Velsen en de verenigde milieugroepen in de IJmond om de vergunning voor het baggeren en storten op te schorten werd door de Raad van State afgewe zen. De Velsenaren gaan er van uit dat de activiteiten van Rijks waterstaat in de havens gevaar opleveren voor de volksgezond heid. Het staat volgens hen niet vast dat door het baggeren de kleilaag die het onderliggende zoetwater beschermd niet be schadigd wordt. Bovendien levert het overbrengen van het vervuil de Hoogovenslib naar de Averij haven gevaar op omdat de stro ming de gevaarlijke stoffen zal verspreiden. V- t I K W a»* f2 A p - «F1 KLAAS PIETER RIEKSEN Voor twee spelletjes dacht Arjen Groot dan ook een „truc” uit die door de wed strijdleiding werd geaccepteerd omdat de spelregels die handigheid niet verboden. Maar die „truc” werd gisteren door de ploeg uit Medemblik wat onopvallend ge oefend omdat mên wilde voorkomen dat andere ploegen de kunst zouden gaan afkijken. Het „12 Provinciën Spel" is dus een serieuze zaak. Zo serieus zelfs dat Jos van de Berg uit de ploeg van Raalte gistermid dag in haar enthousiasme een ongelukki ge val maakte. Een uit de kom geschoten elleboog was het Resultaat en dankzij dok ter Ab Rozijn kon de elleboog weer vlie gensvlug in de kom teruggeschoten wor den. maar Josje zit met de gebakken pe ren. Van een glorieus optreden zal van avond wat haar betreft zeker geen sprake zijn. En dat terwijl ze net die dag 24 jaar wordt. Te fanatiek zijn de spelers, zou je haast zeggen als je als argeloze toeschouwer de repetities bijwoont. Arjen Groot: „Als ik een buitenstaander was geweest zou ik dat misschien ook wel zeggen. Maar na vijf maanden trainen denk je daar wel anders over. Dan wil je toch winnen en dan ga je er stevig in als dat moet”. Op Koninginnedag kreeg de ploeg uit Medemblik de kans om zich wat voor te bereiden op de sfeer tijdens een dergelijk spel. In Lelystad werd ter gelegenheid van de zeventigste verjaardag van onze vor stin een „Zeskamp”-achtig spel georgani seerd, waarvoor ook de ploeg uit Noord- Holland werd uitgenodigd. Een goede training vindt Arjen Groot, maar het maakt van Medemblik nog geen „Zes- kamp”-ploeg. Die zijn er overigens wel, want deelnemers als Raalte en Hilvaren- beek beschikken over ploegen, waarvan veel leden „Zeskamp”-ervaring hebben. Arjen Groot: „Die ploegen met die erva ring lopen hier een beetje met een air rond van: wij weten hoe het allemaal moet, wij gaan het wel even maken. Dat pept ons enorm op. We zijn echte West-Friezen. We houden ons nu rustig en gooien er nog niet alles uit, zodat we zaterdagavond met de eer kunnen gaan strijken”. Lezers hebben onze krant al geholpen door de bekende provinciaal te kiezen; nu kunnen zij helpen Noord-Holland te laten winnen. Dus: zo snel mogelijk bel len als u het antwoord op een moeilijke vraag weet. Iedereen wil tenslotte toch dat „we” winnen? Maar ook de lezers kunnen hem nu bijstaan. Weten zij namelijk het ant woord op een van de moeilijke vragen, dan kunnen zij zo snel mogelijk bellen naar nummer 023-319053 en het ant woord doorgeven. Het is zaak dat Cees Berkhouwer zijn antwoorden zo snel mogelijk krijgt, want het gaat er tijdens het spel steeds om WIE HET EERST is. hulp van onze krant inroepen, waar een groot aantal mensen achter grote ency clopedieën zit om hem terzijde te staan. (Van een onzer verslaggevers) HAARLEM. Geruchten dat de taak van de veehandelaar voor het inzamelen, distribueren en tot waarde brengen van slachtdieren zou verminderen of zelfs verdwijnen zijn ongegrond. Veehandelaren vervullen een onmisbare taak. Dit zei gistermiddag voorzitter J. W. Diepeveen in Haarlem tijdens het zomercongres van de Nederlandse Bond van Handelaren in Vee, die vijfduizend leden telt. am :55 433 We beschrijven hier de generale repeti tie van het „12 Provinciën Spel”, die giste ren in Utrecht werd gehouden. Maar van avond gooien de twaalf deelnemende ploegen (de IJsselmeerpolders werden voor deze gelegenheid tot provincie ge bombardeerd) pas echt de beuk d’er in. Dan wordt het menens. Ook bij de eerste repetitie gistermiddag bleek dat de meeste ploegen het spel se rieus opvatten. Iedere spier van de hard werkende sporters stond tot het uiterste gespannen en pas na het oefenen van een spel was er een enigszins ontspannen ge zicht te ontwaren. Het „12 Provinciën Spel” is voor de ploegen gewoon keihard werken. Werd er de afgelopen dagen door enkele deelnemers nog wel danig feest gevierd, vanavond staat iedereen helder en fris aan de start. De maanden van voorbereiding moeten dan worden omge zet in televisieamusement. En dat lukt niet door een lucifershoutje te splijten. Er moet heel wat kracht aan te pas komen om die voor velen intensieve voorberei ding ook om te zetten in resultaat. Want mocht het tv-spelletje slechts wat preten tieloos vermaak lijken, de deelnemers we ten wel anders. Arjen Groot, ambtenaar op het stadhuis van Medemblik en captain van de ploeg uit Noord-Holland kan daar van alles over vertellen: „Na een oproep hebben zich 35 mensen gemeld om in onze ploeg mee te doen. Na een aantal trainingen zijn er daar uiteindelijk 12 uit geselecteerd. We werkten eerst 2 uur in de week, later trainden we vier uur, vooral ook om de conditie op te vijzelen. De laatste veertien dagen hebben we iedere avond keihard gewerkt om goed voorbereid aan de start te komen”. Voor Arjen Groot is het „12 Provinciën Spel” niet meer zo nieuw. Zijn vorige woonplaats Andijk deed in het verleden mee aan „Spel zonder Grenzen” en Arjen maakte deel uit van die ploeg. Hij kent dus enigszins de kneepjes van het vak. De Hij dacht dat de taak van de veehande laar juist belangrijker wordt nu veehou ders door grotere en intensievere bedrij ven aan de stal zijn gekluisterd. Diepeveen toonde zich tegenstander van de relatief hoge vleeskeuringstarie- ven voor kleine afnemers, grossiers en slagers die op den duur deze ongelijke concurrentie niet kunnen volhouden en schaalvergroting in de hand werken. Als uitgangspunt voor het beschermen van dieren tijdens transport moet eerst wor den bekeken wat in internationaal ver band kan worden gedaan, aldus de heer Diepeveen, omdat bij nationale wetten de concurrentiepositie ernstig wordt onder- mijnd en het gevaar bestaat dat de pro- duktie naar het buitenland wordt ver plaatst. Van geweldig groot belang noem de hij dat meer levende dieren worden geëxporteerd, gezien de grote overschot ten in de veehouderij, en dat tal van belemmeringen zo snel mogelijk moeten Europese Parlement, die door de lezers van onze krant werd gekozen. Het team, dat de punten moet zien te vergaren, via spelletjes met onneembare hindernis sen, zoals sloten en torens, is afkomstig uit Medemblik. Terwijl onze ploeg uit Medemblik, be staande uit vier vrouwen, acht mannen, een coach, een captain en een zakelijk leider, zich zwetend en zwoegend een weg naar de eerste plaats poogt te ba nen, zit onze provinciaal hoog boven het spelgewoel in een cabine. Zijn taak is het om moeilijke vragen te beantwoorden, om op die manier punten voor Noord- De elf provinciën en de IJsselmeerpol ders als twaalfde hebben allen een team en een bekende „provinciaal” in de strijd geworpen, die voor de eer van de provincie vechten. „Onze” bekende pro vinciaal is zoals u weet Cees Berkhou wer, de liberale vice-voorzitter van het Medemblik, die morgenavond (samen met de Noord-Hollanders en Cornells Berkhouwer) de eerste plaats in de wacht probeert te slepen Het tragische ongeval met Jos van den Berg (Raalte). Voor haar geen 12 Provinciën Spel meer. Maar om die eerste plaats te behalen, moeten ook Cornells Berkhouwer (de man die meer bekendheid geniet door zijn „Ik drink melk”-optreden. dan door zijn politieke activiteiten) en de inwoners van Noord-Holland zich ook voor honderd percent in de strijd werpen. Over Berk houwer bestond gisteravond nog enige ongerustheid. De Europees parlementa riër kon zich tijdens de generale repetitie vanwege zijn drukke werkzaamheden niet vertonen. Als „stand-in” trad op de burgemeester van Medemblik, de heer W. S. Westendorp en mocht Cornells vandaag in Straats burg de trein missen, dan zal de burge meester zijn plaats innemen. Hoewel hij dat liever niet doet. Gisteravond zei hij althans: „Berkhouwer moet hier zater dagavond zitten. Hoe dan ook!” De ploeg van Medemblik verliet gister avond na de generale repetitie overigens vol zelfvertrouwen het strijdtoneel. De vijfde plaats die werd behaald vond men geen graadmeter voor de strijd van van avond. Want dan wordt er pas echt hard gewerkt. overrompeld, door zo snel met het bagge ren te beginnen. Het is de rijksoverheid er in de eerste plaats om begonnen om drie gende schadeclaims van Hoogovens te voorkomen, aldus Velsen en de milieu groepen. Rijkswaterstaat heeft de Averij- haven al uitgebaggerd en intussen alweer gedeeltelijk gevuld met het slib uit de Hoogovenhaven. De manoeuvre was noodzakelijk, omdat de Hoogovenhaven dicht dreigde te slibben, maar de modder uit dat water te vuil is om in zee te storten. Het slib uit de Averijhaven mag dan nog wel in open zee worden geloosd, daarom heeft men daar plaats gemaakt voor het ’'ervuilde Hoogovenslib. De actiegroepen en de gemeente Velsen hebben enige tijd geleden al beroep aan getekend tegen het besluit van minister Tuijnman om het baggeren toe te staan. Men ging er in eerste instantie eigenlijk vanuit dat het rijk niet tot daden over zou gaan, zolang de Raad van State nog geen definitief oordeel had geveld. Die hoop bleek echter ijdel, want vorige maand gaf de bewindsman rijkswaterstaat toestem ming om de opdracht toch maar vast uit te voeren. De Velsenaren stapten daarop naar de Raad van State met het verzoek dat te verbieden zolang er nog geen defini tieve uitspraak was gedaan. Er gingen echter vier weken overheen voor de ge meente en de actiegroepen zover waren. Intussen had rijkswaterstaat de werk zaamheden al bijna helemaal uitgevoerd. De Averijhaven is al uitgebaggerd en tot gisteren was daar ook al driekwart van al het vervuilde slib uit de Hoogovenhaven in gekieperd. De vertegenwoordigers van de minister lieten vrijdag ten overstaan van staatsraad Boukema dan ook niet na ernstig te twijfelen aan de noodzaak om het baggeren op te schorten. Als dat zo zou zijn, dan had men in Velsen toch geen vier weken gewacht, zo redeneerden zij. De heer Van der Vlies, woordvoerder na mens burgemeester en wethouders van Velsen kon daar tegeninbrengen dat het een week had geduurd voor het besluit van de minister in Velsen de verantwoor delijke autoriteiten had bereikt. „Daarna hebben wij de deskundige moeten raad plegen en daar gaat ook altijd enige tijd overheen”, aldus de Velser ambtenaar. De heer Wijdemans deelde namens de actie groepen mee dat zij er gezien hun goede verstandhouding met rijkswaterstaat steeds vanuit waren gegaan, dat er niet met het baggeren begonnen zou worden zonder de milieuorganisaties in te lichten. „We zijn daarom zeer teleurgesteld dat dit nu zo gegaan is”, aldus Wijdemans. Mr. Verbeek, woordvoerder van de mi nister, ontkende vrijdag dat het Rijkswa terstaat erom te doen zou zijn geweest om schadeclaims te ontlopen (rijkswaterstaat Volgens de protesterende Velsenaren heeft Rijkswaterstaat hen met opzet ■A De voltallige ploeg van HAARLEM. Lezers van het Haar lems Dagblad, de IJmuider en Bever- wijkse Courant kunnen vanavond via een telefoontje de provincie Noord-Hol land helpen zo veel mogelijk punten te verzamelen in het twaalf provinciën- spel, dat van tien over zeven tot half tien op Nederland 1 op de televisie wordt uitgezonden. Het spel dat wordt georganiseerd door de Stichting Her denking 400 jaar Unie van Utrecht en de NCRV-televisie en in Utrecht wordt ge houden, is een soort spel zonder grenzen. laatste dagen is wel gebleken dat dat best van pas kan komen, want slimheid is naast fysieke kracht noodzakelijk om vanavond onder de kanshebbers te behoren. heeft een contract met Hoogovens voor het baggeren). Het was pure noodzaak om de Hoogovenhaven uit te baggeren, omdat de schepen anders groot gevaar zouden lopen vast te raken. In januari is dat trouwens al een keer gebeurd. Verschil lende schepen konden allang niet meer met de lading die ze onder normale om standigheden konden vervoeren binnen lopen, omdat de haven op sommige plaat sen meters ondieper was geworden. De ministeriële vertegenwoordigers ontken den bij hoog en bij laag dat het baggeren gevaar voor de volksgezondheid op zou leveren. „We doen dit niet zomaar. Zo’n zaak wordt eerst grondig onderzocht”, aldus de vertegenwoordiger van de be windsman. Er zijn volgens de rijksoverheid afdoen de garanties ingebouwd om te voorkomen dat er schade wordt berokkend. De zuiger die het werk uitvoert is zelfs niet in staat de beschermende klei van de bodem te halen. Volgens rijkswaterstaat is er geen J sprake van een soort „overrompelingstak- tiek”, om te voorkomen dat de tegenstan ders nog iets tegen de baggerwerken zou den kunnen ondernemen. De ministeriële vergegenwoordigers ontkenden dat er gauw extra-materiaal ingezet wat om de Raad van State de gelegenheid te ontne men het baggeren te voorkomen. Er is, aldus rijkswaterstaat, normaal volgens een vooropgezet schema gewerkt. Deze actie is volgens het rijk overigens eenmalig. Men hoopt dat er voor de vol gende verdieping van de havens een op lossing is gevonden voor het lozen van het slib op het land. Velsen en de milieugroe pen blijven voorlopig hun twijfels hou den. Van der Vlies: „Het kan er bij mij niet in dat vervuild slib dat niet in zee gestort mag worden omdat dat te gevaarlijk is, wel ineens naast onze deur mag worden gedumpt omdat het dan ineens een vrien delijk goedje is”. Rijkswaterstaat mag doorbaggeren worden opgeruimd. Eén daarvan is de 4,70 per big aan keurloon en heffing, die volgens de handelaren voor rekening van de overheid moeten komen. De veehandelaren vinden verder dat het verbod om slachtdieren onverzekerd af te leveren aan grossiers en slagers moet ver dwijnen. Diepeveen stond ook stil bij de' identificatie en registratie van runderen. Eén van de ideeën is de veehouder bij iedere koe een verklaring te verstrekken die bij verkoop verder ingevuld aan de nieuwe eigenaar moet worden gegeven, die het naar een centraal punt stuurt. Hij zei dat deze denkbeelden snel uitgewerkt moeten worden voordat de koekantoren heilige huisjes zijn geworden. Komende generaties veehandelaren moeten ook landbouwgronden kunnen verwerven voor het in voorraad houden van handels- dieren als er nieuwe vestigingseisen voor landbouwbedrijven worden ingevoerd, benadrukte de spreker. Holland bij elkaar te schrapen, die bij de punten van Medemblik worden opge teld. Twee soorten vragen krijgt hij op zich afgevuurd. Actuele vragen, die slaan op het nieuws van de afgelopen week en heel moeilijke vragen, die in de geschie denis teruggrijpen. De eerste categorie vragen moet hij helemaal in zijn eentje zien op te lossen. Zo snel mogelijk, dat wel, want het gaat erom wie er het eerst op de knop drukt. De tweede categorie vragen de moeilijke hoeft hij niet op eigen hou tje te beantwoorden. Daarbij mag hij de (Foto s Hans van Weel). ir De ploeg van Medemblik in actie ti/dens de repetities gisteren in Utrecht i ür Stand-in burgemeester Westendorp bij het Provincie-spel: „Berkhouwer moet hier za terdagavond zitten Hoe dan ook Coach Arjan Groot: ,,Na vijfmaanden trainen wil je wel winnen". e F

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 9