s. „Aardig vraagje maar goedkoop” N 1ST )E s «T. „BLANKE AFRIKANEN MOGEN GEWOON BLIJVEN" 99 I I gevolgen hebben Uitslag zal bindende 13 2 1 M E I 19 7 9 12 „Bisschop Abel Moezorewa werd op 14 april 1925 in Oostelijk-Rhodesië geboren. Hij was de oudste zoon in een gezin van negen kinderen; de ouders waren eenvoudige boeren. Na zijn lagere schoolopleiding begon hij aan theologische studies, werd evan gelist van de Verenigde Methodisten kerk en later ouderling in het gebied van Roesape. In 1958 vertrok hij met een studiebeurs naar de Verenigde Staten, waar hij vijf jaar bleef. Eerst aan het Centrale Methodistencollege in Fayette (Missouri) en later aan het Scarrit-college van de Nashville-uni- versiteit in Tennesse. (Van onze redacteur in Zuid-Afrika, Karl Breyer) et ie e- MAANDAG Er is geen reden Moezorewa meer om ons te boycotten I veilig kunnen jaren op- Nederlands energiebeleid vereist brede discussie i i van Joshua Nkomo dema macht overgenomen. Desondanks reisde bisschop Moezorewa in oktober 1977 naar de vredesconferentie in Genéve. Na de mislukking daarvan begon hij met nieuwe onder- handelingen met Ian Smith, die in maart 1978 resulteerden in de „interne oplossing”. Sindsdien was hij met Ndabiningi Sithole, hoofdman Chirau en Ian Smith lid van de overgangsregering, die een nieuwe grondwet voor Rhodesië voorbereidde en de verkiezingen van 17 tot en met 21 april organi seerde. Abel Moezorewa, nu in zijn eenvoudig, maar scherp bewaakte huis in de buitenwijken van Salis bury, toont zich allerminst een politicus, die, al thans uiterlijk, moeite heeft met de roerige situatie waarin zijn land verkeert. Want ondanks het feit dat zijn partij tijdens de verkiezingen 67,3 procent van alle stemmen behaalde en daarmee 51 van de 100 zetels in het nieuwe parlement veroverde, is van stabiele verhoudingen geen sprake. De guerril laoorlog gaat onverminderd door en ook Moezore- wa’s eigen positie wordt bedreigd. Rivaal Sithole spreekt van manipulaties tijdens de verkiezingen, en medestrijder James Chikerema heeft het over een „mafia” in Moezorewa’s partij. ZANU-leider Robert Moegabe heeft verklaard dat Moezorewa bovenaan de zwarte lijst met te executeren land verraders staat. Moezorewa is er niet van onder de indruk: „Si thole is een slimme politicus, maar een opportunist en een slecht verliezer. Bovendien is hij nu bezig om het goede image dat hij in de laatste maanden had, zelf stuk te slaan en ook nog de democratische oplossing voor dit land in gevaar te brengen. Maar ik neem aan dat niemand hem werkelijk serieus neemt. Wat Chikerema aangaat, kan ik alleen maar zeggen, dat hij nog steeds de vice-president van deze partij is. Dus de bedreiging van Robert Moegabe interesseert mij niet. Het is duidelijk dat politici in deze kritische tijd ook vijanden hebben. Waarom zou ik me daarover zorgen maken?” Maar is u er van overtuigd dat de verkiezingen vrij en eerlijk zijn geweest? „Het staat vast dat de meerderheid van de bevol king, de meerderheid van de democratische partij en thans voor het eerst gebruik kon maken van de democratische rechten die haar 88 jaar lang gewei gerd werden. U heeft zeker zelf wel kunnen zien met welk enthousiasme de bevolking aan deze verkiezingen heeft deelgenomen”. Wat is momenteel uw positie tegenover de frontstaten? Hebben zij een recht om de ontwikke ling in Zimbabwe te beïnvloeden? „Zij hebben absoluut geen enkel recht om ons voor te schrijven op welke manier wij de vrijheid moeten kiezen. Zij hebben geen recht om zich hier in welke vorm dan ook in te mengen”. Maar toch beweren de frontstaten en andere landen dat een groot gedeelte van de bevolking zoals bijvoorbeeld de leden van het Patriottisch Front niet konden kiezen? „Wij hebben nooit gezegd dat wij een enorm hoog opkomstpercentage bij de verkiezingen moesten bereiken. Maar in sommige landen in Afrika zijn nog nooit verkiezingen gehouden en in andere staten, waar geen burgeroorlog heerst, komen zelfs heel wat minder kiezers naar de stembus. En toch twijfelt niemand aan de legaliteit van de aldaar gekozen regeringen. Alleen tegenover ons is er sprake van huichelarij. Kijk maar naar Oeganda, waar een regering met de hulp van Tanzaniaanse troepen aan de macht komt en niemand verder vraagt of dat legaal is”. duizenden bergen. Nu is deze opsomming lang niet volle dig. De zaak is zo ingewikkeld en vér strekkend, en daardoor zo omstreden, dat regering en Tweede Kamer eigenlijk niet op eigen houtje durven te beslissen over de vraag of en waar in ons land kerncentrales gebouwd moeten worden. In feite was daartoe al in 1974 beslo ten. Nederland moest er drie neerzetten, waarvoor het toenmalige kabinet de keuze liet uit zeven bouwplaatsen. Om daaruit te kiezen bestaat een in spraakprocedure, genaamd planologi- Dus de blanken kunnen voor de rest van hun leven hier blijven? „Maar natuurlijk. Zij zijn hier al vijf generaties. Het zou een groot kwaad zijn om ze nu weg te jagen. Zij zijn geen Europeanen meer, zij zijn blanke Afrikaners”. Maar dit was tot nog toe toch een kapitalistisch land. Gaat dit zo blijven? Zeker. Kijk naar de rest van Afrika, waar men iets anders probeerde. Vrije handel en geen socia listisch systeem, dat is ons doel. Elke vrije onder handelaar kan hier werken”. Maar wat gaat er gebeuren als Joshua Nkomo terugkomt? „Hij is van harte welkom”. Ook als leider van een oppositiepartij? „Ook dan is hij welkom. Wij zullen een democra tie zijn die ook een verantwoordelijke oppositie nodig heeft”. sche kernbeslissing. Zoals te voorspellen was, bleek al gauw dat er geen plek in ons land te vinden is waar geen hevig verzet bestaat tegen de bouw van een kerncentrale. Zodat hogerhand concludeerde dat eerst maar eens de vraag afgehandeld moet worden of Nederland überhaupt wil doorgaan op kernenergie. Sinds zomer vorig jaar overleggen ka binet en Kamer dan ook naarstig over de opzet van een soortement diepgaande volksraadpleging over kernenergie, en dus - zie hierboven - over het energie vraagstuk in het algemeen. Een novum in de vaderlandse besluitvorming. Die „brede maatschappelijke discus sie” zoals dat experimemt is gedoopt, moet parlement en kabinet in staat stel len in het begin van de jaren ’80 gefun deerd knopen door te hakken. oordelen over een project, dat zozeer tot de verbeelding spreekt als kernenergie. Uit onderzoek is gebleken dat het publiek de risico’s van kernenergie veel griezeli ger vindt dan van bijv, autorijden. Hoewel aanwijsbaar het laatste veel gevaarlijker is dan het eerste. Waarschijnlijk speelt daarbij een belangrijke rol dat kernener gie risico’s oplevert die onzichtbaar zijn (straling), die grote massa’s mensen tege lijk bedreigen en die we niet zelf kunnen overzien en afwegen. Vanwege de beoogde „objectiviteit” wordt ook gerept over een geleide voor lichting tijdens de brede maatschappelij ke discussie. Niet dat er censuur zou moe ten plaatsvinden, maar wel zou de infor matie van de media aan het publigk vol gens sommigen „gewaarmerkt” moeten worden op juistheid. Het is niet toevallig dat dit aspect ook al naar voren gekomen is bij de discussie over een ander omstre den tëchnologisch-wetenschappelijk on derwerp met grote maatschappelijke ge volgen: het onderzoek naar de erfelijk heid onder de naam recombinant-DNA. Ook daar wordt gepleit voor een brede maatschappelijke discussie over de gren zen van het toelaatbare, met geregisseer de voorlichting aan het publiek om een nog grotere verwarring te voorkomen. Niet dat de voorstanders van zo’n gelei- ding de publieke opinie willen manipule ren juist niet. Althans, men wil voorko men dat voor- en tegenstanders op eigen houtje eenzijdige voorlichting geven en dat de media daar, altijd tuk op afwijken de meningen, onevenredig veel aandacht aan wijden. Dat zo’n regie van de voorlichting de persvrijheid zal aantasten, is niet denk beeldig. Op zichzelf al bijna een onder werp voor een brede maatschappelijke discussie. Kortom, kabinet en Kamer weten niet zo goed wat ze ermee aan moeten. Het doel van de brede maatschappelijke dis cussie is zoveel mogelijk mensen bij het te voeren energiebeleid te betrekken, om achteraf niet voor onaangename verras singen te komen staan, zoals in Oostenrijk gebeurde. Daar is de eerste grote kerncen trale, die een miljard kostte, nooit in werk ing getreden nadat kernenergie bij refe rendum is afgewezen. En in de Verenigde Staten is na veel touwtrekken geheim materiaal van de Atomic Energy Commission boven water gekomen, waaruit blijkt dat kerncentrales helemaal niet zo veilig zijn als de AEC altijd beweerd heeft. Naar schatting zou den tegen het jaar 2000 in de VS zo’n duizend kerncentrales moeten draaien, maar inmiddels zullen dat er niet meer zijn dan 200. De economie van de VS staat daardoor onder zware druk, want olie en kolen zijn kostbare alternatilven. Opmerkelijk is tenslotte het voorstel van het Kamerlid Verbrugh van het Gere formeerd Politiek Verbond. Deze altijd originele man heeft geopperd niet zoiets als een veredeld referendum te houden, maar een speciale Kamerverkiezing uit te schrijven met als thema de energiepoli- tiek. Er zou, heeft hij voorgesteld, een speciale Kamer van Advies inzake de Ker nenergie moeten worden gekozen, waar aan de bestaande partijen, maar ook ac tiegroepen en wetenschappers, moeten kunnen deelnemen. Die speciale Kamer doet voorstellen aan de hand van door de regering op te stellen alternatieven, en legt die voor aan de gewone Tweede Kamer. De speciale Ka mer wordt daarop ontbonden, en Tweede Kamer en kabinet zetten vervolgens een nieuwe energiewetgeving op. Deze proce dure zal meer kosten dan de 5 miljoen die de brede maatschappelijke discussie moet gaan kosten, maar zij is staatsrech telijk zuiverder en voert bovendien veel sneller tot een resultaat. Welke weg ook bewandeld wordt, pi kant is dat het kabinet in 1981 beslissingen wil nemen. Is dat toevallig ook niet een verkiezingsjaar? Dat wordt dan een ver kiezingscampagne met het energie-vraag- stuk als inzet Er zijn slechtere verkiezing- spunten. It- iar 2- in Nu hebt u jarenlang gevochten tegen lan Smith. Zal het niet moeilijk zijn om in de toekomst met hem als parlementslid samen te werken? „Laat ik dit duidelijk zeggen: ik heb nooit tegen Smith gevochten omdat hij een blanke was, maar omdat hij niet bereid was om aan het zwarte volk zelfstandigheid te geven. Ik heb tegen het systeem gevochten, niet tegen Smith. Nu hij van gedachten veranderd is en bereid is om een zwarte regering te accepteren, zie ik hem als een van de kinderen van Zimbabwe. Wij zijn thans een nieuw tijdperk be gonnen, waarin ook Ian Smith als een burger van dit land nog steeds een belangrijke rol kan spelen”. Maar desondanks hebben de blanken nog heel wat macht in dit land, zoals bijvoorbeeld in het leger? „Alle sleutelposities zullen binnen enkele weken in handen van zwarten zijn. Ook de strijdkrachten zullen onder het bevel van een zwarte minister staan. Maar dat betekent geenszins dat wij niet ook in de toekomst het terrorisme met alle middelen zullen bestrijden. Wij zullen zelfs over de grenzen terugslaan indien dit nodig is. Maar wij zullen voortgaan om aan alle leden van het Patriottisch Front amnestie aan te bieden”. Wat is uw houding tegenover Zuid-Afrika? „Wij kunnen zonder Zuid-Afrika niet leven. Wij zullen alle hulp van dit land aanvaarden zolang wij die nodig hebben. Maar wij hopen dat het Westen zal begrijpen dat er geen argument meer voor sancties en een boycot is en dat de Europese staten vooral zullen beginnen om hier opnieuw te investe ren. Wij zullen economisch gezien een goede toe komst hebben. Zodra eenmaal een zwarte regering aan de macht is zal het Westen en vooral Amerika niet anders kunnen dan de feiten te accepteren en de sancties op te heffen”. zwarte en dat de blanke minderheid 28 zetels in het nieuwe parlement zal hebben? „Het is een oude Britse praktijk dat, zodra de regering in een kolonie werd overgedragen door de minderheid aan de onderdrukte meerderheid, dat deze minderheid in het parlement was vertegen woordigd. Alleen al in Zambia hadden de blanken 13 van de 39 zetels in het eerste parlement. In Kenia waren het tien blanken, die 71.000 blanken verte genwoordigen, en in Tanzania, dat zo kritisch is over onze situatie, zaten tien blanken, tien Aziaten en tien zwarten in het eerste parlement. De tien zwarten waren de parlementsleden voor acht mil joen mensen. Maar zelfs in de oorspronkelijke Engels-Amerikaanse voorstellen was er sprake van 20 zetels voor de blanken in Rhodesië”. Maar niet van 28 zetels en dan nog voor tien jaar? „Nu, dat is heel eenvoudig: de blanken eisten oorspronkelijk 34 zetels. De Engelsen boden 20 zetels. Gedurende de onderhandelingen, die altijd een affaire van geven en nemen zijn, werden wij het eens met elkaar. Achtentwintig zetels voor de blanken. Dat is een compromis. Bovendien mag u niet vergeten dat heel wat blanken bang zijn en niets anders willen dan weglopen. Nu kun je dus zeggen: oke, laat ze maar gaan. Maar kijk eens om je heen in Afrika en zie wat daar gebeurde. Econo mische ineenstorting was het gevolg. Leed en zelfs hongersnood. Dus als wij het standpunt innemen dat wij een hogere prijs betalen, dan betekent dit ook dat dit een zegen voor iedereen is. Daar komt nog bij dat zij tot dit land behoren, dat zij hier geboren zijn en niet weten waar zij heen moeten gaan. Wij profiteren van hun kunnen, hun oplei ding, hun kennis. Wij willen niet herhalen wat in Angola en Mozambique gebeurde. Nu gaan deze regeringen naar Portugal en bedelen dat de blan ken terug moeten komen. Wij willen het vertrou wen van de blanken. Zij moeten weten dat zij welkom zijn en dat hun kennis een groot voordeel voor het land zijn”. En vértrekkend: ontwerpen en bou wen van elektriciteitscentrales vergt zes tot acht jaar. Kiezen we voor kolen, dan moeten we als de gesmeerde bliksem havens en spoorlijnen uitbreiden; kiezen we voor kernenergie dan moeten we zeker weten dat de centrales veilig zijn en dat we het radioactieve afval voor ams en dat soort jargon zal het wel moeten Worden. De discussie zal ten eerste zeer veel vragen opleveren waar geen kant-en- klaar antwoord op te geven valt. De we tenschap zelf is nog duchtig aan het ruziën over de vraag hoe veilig kerncentrales gemaakt kunnen worden, en absolute ga ranties voor een absoluut veilige berging van radioactief afval zijn niet te geven. Ten tweede lopen de deelnemers een kwade kans in de loop van de discussie keuzes te maken waar ze later spijt van hebben, gezien de consequenties van die keuzes. Kernenergie afwijzen om een een voudig voorbeeld te geven, kan leiden tot de noodzaak van milieuvervuilende ko lencentrales, en als we die ook afwijzen tot drastische bezuinigingen die we even min kunnen realiseren. Daarom moet de discussie zo worden opgezet, dat eerdere conclusies kunnen worden gewijzigd als die later onhoudbaar blijken. Een weten schappelijk gezien zinnige manier van werken, maar of dat allemaal in amper twee jaar vanaf nu doorgeworsteld kan worden, wordt ook in de Kamer met angst en vrees beoordeeld. Wat is trouwens in dit verband „objec tief”? Veel Kamerleden nemen dat woord in de mond, maar slechts weinigen erken nen, dat je nu eenmaal niet objectief kunt Moezorewa werd vijf jaar na zijn terugkeer in Rhodesië tot bisschop van de Verenigde Methodis tenkerk gewijd. De plechtigheid vond plaats in Maseru, de hoofdstad van Lesotho. Na reizen door Zambia, Ghana, Liberia en Angola keerde bis schop Moezorewa in 1970 naar Rhodesië terug. Een jaar later maakte de politiek van het Smith-regime met hem onmogelijk de zogenaamde „Tribal Trust Lands”, zwarte stamgebieden, te bezoeken, waar de overgrote meerderheid van zijn gelovigen woont. Eind 1971 vroegen delegaties van de bevrijdings bewegingen ZANU en ZAPU hem om het leider schap over te nemen van de „African National Council”, die gevormd zou worden om de zwarte oppositie op één lijn te brengen tegen de door lan Smith en de Britse minister van Buitenlandse Za ken Douglas Home opgestelde voorstellen voor de bestuursoverdracht na het vertrek van de Engelse koloniale heersers. Hij voerde sindsdien talrijke onderhandelingen met Ian Smith over een vreedza me oplossing van het Rhodesische probleem, maakte talrijke reizen en werd uiteindelijk in de Zambiaanse hoofdstad Lusaka tot leider gekozen van alle Rhodesische verzetsorganisaties, die zich in de ANC hadden aaneengesloten. Interne ruzies, gevechten tussen de verschillende guerrillaorganisaties, moordaanslagen op politieke tegenstanders en de arrestatie van verschillende zwarte nationalisten door de regering in Zambia maakten echter een einde aan de toenmalige ANC. Alhoewel de bisschop alle pogingen deed om een eenheid tussen de verschillende groeperingen te bereiken, hadden de guerrillastrijders in Mozambi que geen vertrouwen meer in hem. Zij onderteken den een document waarin gezegd werd dat zij bisschop Abel Moezorewa, James Chikerema en Ndabiningi Sithole niet meer als hun leiders be schouwen. in de ANC zelf hadden intussen de aanhangers (Door Jos Goos) UTRECHT. Een „brede maat schappelijke discussie” over het Ne derlandse energiebeleid wat moet je je daarbij voorstellen? De Tweede Kamer, en met name de speciale com missie daaruit die dit onderwerp voorbereidt, heeft daar vorig najaar al vele uren over volgepraat, zonder dat het veel duidelijker is geworden. Het wachten is nu op een uitgewerkt plan dat ingediend moet worden door de ministers van Economische Za ken, Sociale Zaken, Volksgezondheid en van Volkshuisvesting en Ruimte lijke Ordening. Dit rijtje tekent al genoegzaam dat het een rijkelijk in gewikkelde affaire gaat worden. Als er bij u in de buurt een kerncentra le gebouwd gaat worden, zou u dan verhuizen? Na het bijna rampzalige on geluk in het Amerikaanse Harrisburg een aardig vraagje voor een opiniepei ling, maar wel een beetje goedkoop. Je zou evengoed hetzelfde kunnen vra gen over een kolencentrale. Erger is dat beide vragen er vanuit gaan dat nieuwe en meer centrales onvermijdelijk zijn en dat u zich daar maar bij neer te leggen hebt - hier of een eindje verderop. De vraagstukken rond kernenergie zijn veel ingewikkelder en verstrek kender. Ingewikkelder: kunnen we zuiniger aan doen, dan is kernenergie misschien niet nodig; hoe staat het met de beschik baarheid en de prijs en de milieunadelen van olie en kolen, want misschien is kernenergie daardoor tóch onvermijde- Denkt u dat het Westen en Afrika op den duur uw nieuwe regering zullen erkennen? „Het is nog te vroeg om daarover te spreken, maar ik geloof wel dat als de westelijke regeringen het probleem logisch gaan bekijken, zij deze rege ring moeten erkennen. Bovendien weet ik dat nu al een hele reeks Afrikaanse landen bereid is om betrekkingen met ons aan te knopen. Ik ga geen namen noemen, maar er zijn er heel wat”. Als we zouden kiezen voor kolencentra les, omdat kernenergie ons niet zint en olie en gas schaars worden, dan verstoken we tegen die tijd maar liefst 14 miljoen ton kolen per jaar tegen nu slechts 1 miljoen ton. In het jaar 2000 is zelfs 23 miljoen ton kolen per jaar nodig. Daarbij is nog afge zien van een matige stijging van het elek triciteitsverbruik. Iedereen kan wel op zijn of haar vingers natellen dat een dergelijke omschakeling gigantische voorzieningen vraagt: aan voer, overslag en opslag van deze kolen massa’s vergt speciale, zeer kostbare voorzieningen en een lange voorberei dingstijd. Van Aardenne waarschuwde voor twee gevaren, als we niet snel hom of kuit kiezen: enorme energietekorten en daar door economische paniekbeslissingen; en de kans dat we gedwongen worden be staande milieuvoorschriften terzijde te schuiven. Daarom moet het kabinet bin nen enkele jaren weten welk energiebe leid er moet worden gevoerd. Viel aanvan kelijk nog het jaar 1982 als uiterste datum, later werd dat zelfs 1981. En in de denktrant van Van Aardenne is de keuze tussen hom of kuit de keuze tussen „kolen of uraan”. Overigens is niet alleen Van Aardenne gematigd voorstan der van de keuze voor uraan; ook milieu- Maar zou u ook zoals Sithole dit gedaan heeft Joshua Nkomo als president van een nieuw Zimbabwe aanvaarden? „Wel, dat is in de eerste plaats Sithole’s probleem. Maar dat was niet meer dan een verkiezingstrucje. Je moet dat niet serieus nemen. Hij heeft vijftien jaar tegen Nkomo gevochten. Hij kan het dus niet menen dat Nkomo president van Zimbabwe moet worden. Bovendien waren het alleen maar de frontstaten en president Kaoenda, die indertijd Nkomo als president wilden hebben. Niemand an ders. Maar de mensen van Zimbabwe wilden Nko mo niet. Dat is ook nu niet anders. De kwestie van vandaag is dus dat niemand werkelijke kritiek kan hebben op onze nieuwe constitutie. Het is eenvou dig een persoonlijke kwestie omdat Nkomo er niet bij is betrokken. Dat is alles. Niemand heeft feite lijk de mensen van Zimbabwe ooit gevraagd of zij akkoord gaan met de plannen van de frontstaten”. Denkt u dat u eerder met Moegabe kunt onder handelen dan met Nkomo? x „Ik denk dat er geen verschil is. Ik geloof alleen dat de jongens van Moegabe, die de oorlog vanuit Mozambique voeren, eerder bereid zijn om terug te komen dan de guerrillastrijders van Joshué' Nkomo”. De blanken in Zimbabwe9 Dat zijn geen Europeanen meer, maar blanke Afrikanen Natuurlek kunnen die voor de rest van hun leven hier blijven In het door een zwarte meerderheidsregering bestuurd Zimbabwe is voor iedereen 'plaats Ons lartd krijgt geen socialistisch systeem, maar zal parlementaire democratie kennen en vrij ondernemerschap Er is één troost: de uitslag van dit be raad mits dat tenminste een duidelijke uitslag biedt wordt door regering en parlement vrijwel als bindend aanvaard. Als uit die discussie dus naar voren komt dat „wij” geen kernenergie willen, dan komt die er ook niet. Van de deelnemers aan de discussie wordt echter wel ver wacht dat ze dan aangeven hoe ons land de groeiende energiebehoefte moet dek ken, wat de nadelen daarvan zijn en wat we daar dus voor over zullen moeten hebben. Het is geen geheim dat minister Van Aardenne van Economische Zaken een gematigd voorstander is van kernenergie, met aan zijn zijde de gezamenlijke elektri citeitsproducenten in ons land. Maar ook de minister onderkent het centrale technische probleem van kerne nergie: waar laten we het afval van de kerncentrales? In juli vorig jaar stelde de minister daarom aan de Kamer voor een „brede maatschappelijke discussie” te organise ren, om, „de impasse” te doorbreken, waarin zich de beslissing bevindt over al of niet meer kerncentrales. Om in die discussie ook het afvalprobleem te kun nen betrekken, wilde de minister zo snel mogelijk proefboringen in Groningen en Drenthe laten uitvoeren, waar zich zout- koepels bevinden, die wellicht geschikt zijn om radioactief afval voorgoed uit de samenleving te verwijderen. De slag om de proefboringen heeft de minister voorlopig verloren: er rees uit die streken en uit de Kamer zoveel verzet tegen dit voorschot op kernenergie, dat Van Aardenne de hoorders nog niet aan het werk heeft kunnen zetten. Maar haast heeft de minister daar wel mee, evenals met het starten en afronden van die discussie. Want tegen 1990, zo legde de minister in juli uit, moeten alle bestaande centrales worden vervangen. Er wordt nog steeds van een conferentie van alle partijen gesproken. Wat denkt u daarvan? „Mijn grootste probleem is om een regering van het volk aan de macht te brengen”. Er is vooral kritiek op het feit dat een blanke stem bijna tien keer zo belangrijk is dan een en volksgezondheidsminister Ginjaar denkt er zo over. In zijn ogen zijn de milieuproblemen van kolenenergie veel en veel groter dan van kernenergie. De Tweede Kamer heeft zich vorig na jaar vrijwel eenstemmig achter het idee geschaard een veredelde volksraadple ging te houden over het energiebeleid. Maar Van Aardenne en Ginjaar hebben wel duidelijk te verstaan gekregen dat hun „kolen of uraan”- keuze te eng is gesteld. De Kamer wil een veel fundamen teler beraad over de energievoorziening, met name door de vraag ter discussie te stellen of onze samenleving niet met min? der energie toe kan en wat daar zoal bij komt kijken. Interessant is ook de nadruk die vanuit de Kamer is gelegd op de noodzaak van zakelijke, zo objectief mogelijke, discussie tussen voor- en tegenstanders. Tot nog toe, zo is gesteld, is die discussie tamelijk emotioneel, en het heeft weinig zin voor- en tegenstanders opnieuw enkele jaren lang tegen elkaar te laten uitvaren. Daarom is met name D’66 al met ver uitgewerkte schema’s op de proppen ge komen hoe de brede maatschappelijke discussie georganiseerd moet worden. Met welke voorstellen het kabinet binnen kort ook komt, iets in de ingewikkelde trant met stuurgroepen en evaluatiete- lijk; hoeveel energie kunnen „alternatie ve” bronnen als wind en zon ons ople veren? Tenslotte: hoe laten al die voor- en nadelen van al die mogelijkheden en kansen zich af wegen? Onze correspondent in Zuid-Afrika. Karl Breyer, was in Salisbury en vroeg de bisschop onder meetpf een toekomstige regermg-Moezorewa. gelet op de afwijzende houding van het Patriottische Front (de bevrijdingsbewegingen ZAPU en ZANU. aartsvijanden van de verrader Moezorewa' en een blijvende VN-boycot wel enige kans op overleving heeft Dat zegt bisschop Abel Moezorewa. oe grote overwinnaar van de door het regime-Smith tegen alle (internationale) kritiek in georganiseerde verkiezingen Moezorewa is leider van het ANC (African National Council) en wordt vrijwel zeker de eerste zwarte premier van Zimbabwe, de vroegere Engelse kolonie Zuid-Rhodesie

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 13