Romeins protest Tijdens gesprek met Israel Zwitsers voor meer toezicht kerncentrales Vredesoverleg op Senaat VS opnieuw Conflict over marxisme Félipe Gonzalez treedt af Parijs schort hulp aan Bokassa op Uitlevering nazi gevraagd in Brazilië Carter waarschuwt Cyprus in gevaar Turks-Cyprioten geïrriteerd Over SALT-2 verdrag Industrie? Subsidie Oppassen Droesem en room MAANDAG 21 M E I 19 7 9 BINNEN- EN BUITENLAND door Nico Scheepmaker r k i- t i i g (Van onze redaktie buitenland) CAIRO. Egypte zal geheim overleg met Palestijnse vertegen woordigers plegen gedurende on- derhandelingen met Israel over Palestijns zelfbestuur op de wes telijke oever van de Jordaan en in de strook van Gaza. De Egypti sche minister van Buitenlandse Zaken, Boutros Ghali, heeft dit in een gisteren gepubliceerd inter view met het Egyptische tijd schrift Oktober verklaard. trijfël met Palestijnen 1 5 1 i- n l- •r Q ie i i a 1 1 y 1 Zoals de communistische schrijver Dick Walda een veel gespeelde tv-auteur is („De Wolvenman”, onder andere), hoewel hij een interview met Carolijn Visser in de Haagse Post van 12 mei 1979 als volgt besluit: „Ja, kijk eens, het beeld dat men in Nederland heeft van de Sovjet-Unie is verschrikkelijk vertekend. De mensen la-"* chen nooit en iedere stad is een concentra tiekamp. Zo is het helemaal niet. De men sen die daar wónen en die ik heb gespro ken, zeggen dat de mensenrechten hele maal niet geschonden worden. Wie heeft dan gelijk? Zij, of de perfect georgani seerde dissidentenindustrie? Hoe naïef, hoe dom, hoe bot moet je niet zijn om van een „dissidentenindustrie” te spreken en die dan ook nog „perfect geor ganiseerd” te noemen, als tegenhanger blijkbaar van het amateuristische, als los zand aan elkaar hangende onderdruk- kingsapparaat van de Sovjet-staat. „De mensen die daar wónen”Die weten het blijkbaar beter dan de mensen die daar gevangen zitten! Ik zei het al: oppas sen is de grote boodschap, want je bent al gauw geneigd te denken: wat moeten we met TV-spelen, boeken, artikelen en vice- voorzitterschappen van dergelijke stupi de nit-willen-witters, weg ermee! Maar dan begeef je je op het hellende vlak van het beroepsverbod, terwijl zij toch al, on getwijfeld noodgedwongen, in de perife rie van de journalistieke en literaire we reld zitten. In onze maatschappij zijn zij de dissidenten, de „andersdenkenden”, en dat zullen we voor lief moeten nemen, zelfs tot in zijn uiterste consequenties. Ik bedoel dit: als de VARA ooit mocht beslui ten geen tv-spelen van Walda meer te accepteren, en Klinkenberg zijn hoofdre dacteurschap van de Amsterdamse Hit krant zou kwijtraken, zou de regering hen moeten subsidiëren om hen in staat te stellen door te gaan met publiceren. Als de democratie haar (de regering) tenmin ste lief is. westelijke Jordaan-oever daar er geen Is raëlische soldaten of burgers in de Sinaï zullen blijven nadat dit gebied aan Egypte is teruggegeven. Over Jeruzalem zei hij opnieuw dat deze stad „eeuwig de hoofdstad van Israel zou blijven zoals dat altijd geweest was”. Hij herhaalde nooit te zullen spreken „met de zogenaamde Palestijnse bevrij dingsorganisatie PLO. Het zijn geen be vrijders, maar wilde beesten. Bevrijders vermoorden niet opzettelijk kinderen van vier jaar”. Hij zinspeelde hiermee op de Palestijnse commando-overval op Naha- riya vorige' maand waarbij een 4-jarig kind omkwam. Félipe Gonzalez verklaarde gistermid dag tegenover het congres dat zijn niet- herkiesbaarstelling is gebaseerd op ethi sche argumenten. „Er zijn op dit congres goede, middelmatige, maar ook slechte resoluties aangenomen, die ik als een voudig lid van de partij niet kan accepte ren. Dit betekent echter niet dat ik uit de partij zal stappen. Als gewoon lid van de PSOE blijf ik strijden voor mijn ide alen”. Voorts legde Félipe Gonzalez de na druk op de grondwet, die door een geza menlijke inspanning van alle partijen werd bereikt. „Wij hebben een grond wet, de basis voor een vredige samenle- o r d 4 il n it i- n e r i- I s RIO DE JANEIRO (UPI). De Brazili aanse minister van Justitie heeft het hoog gerechtshof gevraagd Gustav Franz Wag ner uit te leveren aan West-Duitsland om daar terecht te staan op beschuldiging van oorlogsmisdaden. Dit meldde gisteren het dagblad Jomal do Brasil. De Westduitse bondsrepubliek, Israel, Polen en Oostenrijk hebben om uitleve ring gevraagd van de 68-jarige Wagner. Deze wordt ervan beschuldigd tijdens de Tweede Wereldoorlog meegedaan te heb ben aan massamoorden op honderddui zenden gevangenen, meestal joden, in de concentratiekampen in Sobibor en Tre blinka in Polen. Hij week na de oorlog uit naar Brazilië, waar hij vorig jaar werd aangehouden nadat Simon Wiesenthal de autoriteiten van zijn aanwezigheid op de hoogte had gesteld. Wagner zit momenteel opgesloten in een gevangenis in Brasilia. Volgens de Jornal do Brasil zal het hooggerechtshof Is Ie Ie f- f- re B- t- (1. ir e- >e r- e s- e ?t •r •r Ie De Turks-Cyprische leider Denktash eist niet alleen stopzetting van de „econo mische boycot” als voorwaarde voor deel neming aan een nieuwe vredesconferen tie, hij eist ook dat de Grieks-Cyprische regering haar „internationale kruistocht” tegen de Turkse Cyprioten beëindigd. „Als dat niet gebeurt, vervalt de tien- puntenafspraak”, zegt hij, verwijzende naar het akkoord van zaterdag over her vatting van de besprekingen op 15 juni. In Athene is de opwinding over het Grieks-Turkse konflikt inzake de kontrole over de Egeïsche Zee weer hevig opge laaid. Aanleiding vormt een, ook door de Griekse minister van Defensie Averof openlijk betreurde, koerswijziging in pro- Turkse richting van generaal Haig, opper bevelhebber van de NAVO-strijdkrachten in Europa. Haig zou nu, naar eigen zeg gen, volstrekte prioriteit willen geven aan het veiligstellen van de Turkse positie binnen de NAVO, tegen de achtergrond van de enorme economische moeilijkhe den, waarmee dit land kampt. (Van onze redacteur in Spanje, Peter Hattink) MADRID. Félipe Gonzalez, se- cretaris-generaal van de Spaanse socialistische arbeiderspartij (PSOE) heeft zich gistermiddag na een conflict met het 28e congres van de partij teruggetrokken. Gonzalez weigerde zich opnieuw als secreta- ris-generaal te laten kiezen, nadat het congres tegen zijn zin het marx istische karakter van de PSOE had vastgelegd. Als reactie op de weige ring van Félipe Gonzalez om een verantwoordelijke functie in de par tij te bekleden, heeft zich gisteren geen enkele kandidaat aangemeld voor het nieuwe partijbestuur. De PSOE zal waarschijnlijk tijdelijk worden geleid door een speciale com missie onder leiding van de voorzitter van het congres José Frederico Carva jal, aanhanger van de marxistische lijn. Deze speciale bestuurscommissie, waar in alle socialistische richtingen zitting zullen hebben, blijft aan totdat men op een buitengewoon congres een nieuw partijbestuur kiest. Aanleiding tot het opstappen van Féli- ving en het jzal heel erg zijn als wij over een jaar of vijf opnieuw een grondwet moeten samenstellen om in vrede te kun nen leven”, aldus Gonzalez die hierbij doelde op de radicale basis van zijn partij. Félipe Gonzalez toonde zich in zijn rede zeer teleurgesteld over de matige deelneming van de partijleden aan het congres. „Bij de debatten over de politie ke omschrijving van de partij liep 80 procent de zaal uit, omdat men dacht dat er geen belanrijke beslissingen werden genomen. Slechts 20 procent van de deelnemers vond dit onderwerp belang rijk genoeg”, zo zei de scheidende secre- taris-generaal, die er voor uitkwam dat zijn politieke ideeën niet al te revolutio nair zijn. Het bericht dver Félipe Gonzalez sloeg in als een bom. Antonio Jimenez Blanco, woordoverder van de regeringspartij Unie van het Democratisch Centrum (UCD), reageerde met de opmerking dat Félipe Gonzalez het slachtoffer was van zijn tweeslachtige beleid, waarmee hij de marxisten en sociaal-democraten in één huis wilde houden. Hij vindt de PSOE een weinig coherente politieke groepering, die niet aansluit bij andere socialistische partijen in Europa. pe Gonzalez uit het bestuur van de PSOE is de uitspraak van het congres om de partij te definiëren tot een klasse- „massa-” marxistische democratische en federale partij. Voor Gonzalez, voor stander van een sociaal-democratische koers in het socialisme, is de term marx istisch onacceptabel. De marxistische lijn van de partij werd fel en emotioneel verdedigd door de socialist Francisco Bustelo, die het socialistische congres naar Marx deed doorslaan met de woor den: „We kunnen het land niet de indruk geven dat de PSOE een ruk naar rechts maakt!” Geheim overleg Cairo Hoho, oppassen is hier de grote bood schap! In Vrij Nederland van 19 mei zegt Wim Klinkenberg er trots op te zijn een van de laatste vertegenwoordigers van het bolsjewistisch communisme te zijn. Als in een modelboerderij wordt in dat inter view aangetoond hoe intelligentie kan sa mengaan met naïviteit, domheid en bot heid. Hij stond vooraan in de CPN om Gerben Wagenaar en Henk Gortzak te „verdoemen”, werd vervolgens in 1966 zelf de partij uitgezet, maar blijkt van een en ander nog niets geleerd te hebben. Hij was een warm voorstander van de ver banning van Solzjenitsyn naar het Wes ten, was eerder in 1948 al een voorstander van de Sovjet-Russische coup in Tsjecho- slowakije, hij is er vast van overtuigd dat Sjaranski van de Helsinkigroep een CIA- man is, in de Sovjet-Unie bestaan wel antisemieten maar bestaat geen antisemi tisme (wat er op lijkt is anti-zionisme!) en over Amalrik zegt hij het volgende: „Die zei laatst op een persconferentie in New York dat hij zich had vergist. De Sovjet-Unie zou 1984 wel halen, want hij had er op gerekend dat de Chinezen met hun kernwapens sneller voortgang had den gemaakt. Meneer Amalrik is er bij zijn berekeningen van uitgegaan dat de Chinezen zijn land zouden vernietigen en hij kwam nu spijtig tot de erkenning dat het ze niet gelukt was. Dan zeg ik: deze meneer Amalrik, die hoort in een psychia trische inrichting thuis”. I Israel, Egypte en de VS bestaan over de beginselen van plaatselijke autonomie voor de Arabieren op de westelijke Jor- Ondertussen moet dan natuurlijk wel goed duidelijk worden gemaakt dat zij in feite geen enkele overeenkomst vertonen met die Russische dissidenten. Wim Klin kenberg en Dick Walda hebben nooit in een kamp streng regime gezeten om wat zij zeiden en schreven, en Solzjenitsyn is geen vice-voorzitter van de Sovjetbond voor Journalisten, terwijl van Andrej Amalrik geen toneelstukken in de Sovjet- Unie worden opgevoerd. Solzjenitsyn en Amalrik zijn de room die in hun maat schappij kwamen bovendrijven, Klinken berg en Walda zijn de droesem die op de bodem is blijven liggen: hun enige overeenkomst is dus eigenlijk dat zij aan de buitenkant van hun maatschappij zijn komen te staan. Alfonso Osorio’ leider van de conser vatieve democratische coalitie CD toon de groot respect voor de beslissing van Félipe Gonzalez. „Dit zal grote gevolgen hebben voor de kiezers, want de meesten hadden vertrouwen in Félipe Gonzalez. Door de ontwikkeling in het socialisti sche congres is de PSOE een partij ge worden, die alles tot het uiterste zal proberen door te voeren. Het wordt een utopische partij in plaats van een realis tische partij, die het vroeger was”. Santiago Carrillo, secretaris-generaal van de Eurocommunistische partij PCE, betreurde het dat zo’n grote persoonlijk heid als Félipe Gonzalez van het politie ke toneel in Spanje verdwijnt. Overigens toonde de communistischepartij zich zeer verheugd over de marxistische par tijkeuze van de PSOE. „De socialisten groeien naar ons toe, maar het zou erg voorbarig zijn om nu al te zeggen dat we straks samen onder één banier aan nieu we algemene verkiezingen zullen deelne men”, lachte Carrillo. Tijdens het congres hebben de socia listen voorts talrijke belangrijke beslis singen genomen, die de partij in de toe komst een radicaler gezicht geven. Op militair gebied blijft de PSOE tegen de aansluiting van Spanje bij de NAVO en is de partij tegen buitenlandse militaire bases in Spanje. De socialisten willen de drie Amerikaanse militaire bases, Zara goza, Torrejon en Rota, ontmantelen. De partij stelt zich op het standpunt dat Spanje zich wegens zijn geografische ligging bij geen enkel militaire machts blok mag aansluiten, omdat dit het ge vaar oplevert van agressie door de vijand. Een soortgelijke misrekening maakte Klinkenberg in de jaren zestig, toen hij in de CPN oppositie voerde tegen het feit dat het bestuur zich afwendde van Moskou. „Met schimp en smaad overladen’” werd hij uit de partij gezet. Alleen dank zij de gelukkige omstandigheid dat de CPN hier geen macht heeft, kwam hij niet in een psychiatrische inrichting terecht, integen deel, hij werd vice-voorzitter van de Ne derlandse Vereniging voor Journalisten. In het vraaggesprek zei Ghali onder meer: „Wij wilden dat dit overleg in het openbaar zou plaatsvinden, maar dat we zen de Palestijnen van de hand. Wij heb ben in het verleden al kontakt met hen opgenomen en we zullen voortgaan in de toekomst geheim overleg te plegen”. De minister wilde niet zeggen of daaraan leiders van de Palestijnse bevrijdingsor ganisatie PLO zullen deelnem. De Egyptisch-Israelische besprekingen over de Palestijnse autonomie beginnen komende vrijdag in Beersjeba, een plaats in de Israëlische Negev-woestijn. Het Israëlische plan voor autonomie op de westelijke Jordaanoever en in Gaza is voor Egypte overigens onaanvaardbaar en in strijd met de akkoorden van Camp David en resolutie 242 van de Veiligheids raad, zo zei een commentator van radio Cairo vrijdagavond. Het Israëlische plan dreigt de toekom stige Egyptisch-Israelische onderhande- lingen en de vrede in de betrokken gebie den in gevaar te brengen. Israel wist dat Egypte geen meter van het bezette Arabi sche gebied zou prijsgeven en geen con cessies zou aanvaarden wat de rechten van de Palestijnen betreft, aldus de com mentator. De Israëlische premier Menachem Be gin heeft zaterdag verklaard dat er geen (Van onze redactie buitenland) WASHINGTON. President Car ter heeft de Amerikaanse Senaat op nieuw gemaand het verdrag op de verdere beperking van de strategi sche kernwapens (SALT 2) met de Sovjet-Unie te ratificeren. In een vraaggesprek met hoofdredacteuren, dat Carter vrijdag had en waarvan de inhoud zaterdag is vrijgegeven, zei de president dat de Europese bondgeno ten van Amerika mogelijk naar een alternatief voor de NAVO zullen gaan uitkijken als de Senaat het ver drag niet ratificeert. Bovendien, zo zei hij, als het verdrag niet wordt geratificeerd zou dat kunnen leiden tot de ontwikkeling van kernwa pens in nog tien of meer landen. „Het zou een verschrikkelijke slag voor onze eigen bondgenoten in Europa zijn. Ik denk dat het de kracht van de NAVO zelf zou doen wankelen omdat veel van onze bondgenoten in Europa menen dat zij in het voorste gelid staan bij een mogelijke confrontatie tussen de twee supermach ten. Ik geloof dat zij zouden beginnen te zoeken naar enig alternatief dan alleen het NAVO-bondgenootschap”. Carter waarschuwde de Senaat ook nog dat hij bij Moskou niet hoeft aan te komen met een sterk geamendeerd verdrag. Georgi Arbatov, een Russische deskun dige in Amerikaanse zaken, waarschuwt de Senaat in het nieuwe nummer van het Amerikaanse nieuwsmagazine News week, dat niet-ratificatie van SALT 2 voor beider landen „ernstige en gevaarlijke ge volgen” zal hebben. Arbatov, lid van de Opperste Sovjet, noemt het „uitermate onwaarschijnlijk” dat de Sovjet-Unie de Verenigde Staten met nieuwe toegevingen tegemoet zou wil len komen. China heeft zaterdag er voor gewaar schuwd dat ondertekening van een nieuw kemwapenakkoord rampzalig zou zijn als Washington de Russische „avonturisti- sche ambities onderschat”. Het officiële persbureau Nieuw China zei in een uitvoerige verklaring die via de radio werd uitgezonden dat het tweede SALT-akkoord „listig” is. De correspondent van Nieuw China in Washington noemde de overeenkomst een „geesteskind van de leuningstoel-strate- gen”. Ofschoon de Russen het aantal kernraketten in hun arsenalen verminde ren, kan Moskou het aantal kernkoppen van zijn overblijvende verbeterde raket ten verveelvoudigen. Ook de VS zouden de kwaliteit van hun wapens kunnen ver beteren terwijl zij de kwantiteit verminde- KIGALI (Reuter). Frankrijk zal alle economische hulp aan het Centraalafri- kaanse Keizerrijk staken tot het een be vredigende uitleg krijgt over de vorige maand gepleegde moord op vijftig tot honderd scholieren in Bangui, de hoofd stad van het imperium van keizer Bokas sa. Dit is gisteren in Franse regeringskrin gen verklaard. De zegslieden waren in Kigali (Roeanda) voor een topconferentie van Franssprekende Afrikaanse landen. Zij verklaarden er zeker van te zijn dat de moorden hadden plaatsgevonden. Amnesty International maakte vorige week bekend dat op 18 april vijftig tot honderd scholieren waren gedood omdat zij hadden geprotesteerd tegen het dragen van schooluniformen, waartoe de overheid hen had verplicht. Keizer Bokassa, die de conferentie in Kigali bijwoont, verklaarde tegenover journalisten dat er in zijn land geen kinde ren waren vermoord. Het Centraalafri- kaanse Keizerrijk is sterk afhankelijk van financiële en economische hulp van Frankrijk. waren ontstaan, hadden overdreven. Een van de grote resultaten van Camp David noemde Begin het beginsel dat dè I Israëlische strijdkrachten ingevolge het autonomieplan op „bepaalde veiligheids- plaatsen” zouden blijven. Het Sinaï-ak- koord kon niet als model dienen voor de daan-oever. In een vraaggesprek met het Israëlische legerradiostation zei hij dat enigerlei verschillen betroffen de wijze van uitvoering van de voorstellen die hij op 25 december 1977 in Ismailia aan presi dent Sadat van Egypte en in Camp David vorig jaar had voorgelegd. Hij zei dat pers en radio enkele verschil- I len die op een kabinetszitting dezer dagen I - j Braziliaanse hooggerechtshof binnen twee weken een besluit nemen over het lot van Wagner. Als Wagner aan West-Duits- land zou worden uitgeleverd kan hij niet ter dood of tot meer dan dertig jaar gevan genisstraf worden veroordeeld omdat het uitleveringsverdrag tussen dit land en Brazilië zulks verbiedt. ü- PRESIDENT CARTER ren en daarop zou SALT-2 de rivaliteit tussen de supermogendheden kunnen doen toenemen, aldus Nieuw China. NICOSIA (UPI). Twee dagen nadat de leiders van de Turkse en Griekse gemeenschappen op Cyprus, mede onder druk van secretaris-generaal Wald heim van de Verenigde Naties, besloten hun officiële vredesbesprekingen op 15 juni te hervatten, is alles weer op losse schroeven komen te staan. De Turks-Cyprische leiders hebben ge dreigd de afspraak te vergeten als de Griekse Cyprioten hun „economische oor log” tegen hen niet stopzetten. De Turken hebben er bezwaar tegen dat de Grieks-Cyprische regering, die interna tionale erkenning geniet, alle zeehavens en vliegvelden in het door de Turken bezette noorden van het eiland „besmet” heeft verklaard. Het betekent dat schepen die de „Turkse” haven Famagusta aan doen op de zwarte lijst komen te staan en hun kapiteins vervolgd kunnen worden als zij opduiken in regeringshavens in het zuiden. Zo wordt de Turks-Cyprische luchtha ven Ercan ten oosten van Nicosia, geboy cot door internationale maatschappijen”, aldus de Turkse onderhandelaars. Maar president Spiros Kyprianou spreekt tegen dat sprake is van een econo mische boycot. „Wij beschermen slechts de soevereine rechten van de staat en de rechten en belangen van zijn burgers”, zegt hij. Twintigduizend mensen waren tijdens het weekeinde in Rome op de been om te demonstreren tegen kernenergie Een van de betogers draagt een bord met de tekst „Ik kondig U met grote vreugde aan: wij hebben het Atoom, een persiflage van de bekende formule waarmee de verkiezing van een nieuwe paus wordt aangekondigd. BERN (AP). Bij het gisteren in Zwit serland gehouden referendum, dat was uitgeschreven naar aanleiding van het on geluk in de kerncentrale in het Ameri- kaanse Harrisburg, hebben de Zwitserse kiezers met overgrote meerderheid een wet aangenomen die een strengere contro le op kerncentrales voorschrijft. Door het referendum worden de 20 jaar oude wetten over het verlenen van ver- gunningen voor de bouw van kerncentra- les strikter gemaakt en krijgt het parle- verschillen binnen het kabinet of tussen ment het laatste woord over elk nieuw I project. De Zwitserse minister van Energieza- I ken, de sociaal-democraat Willy Rit- schard, zegde toe dat de nieuwe „Atoom- wet” het zeker zal maken dat „niet meer kerncentrales zullen worden gebouwd dan absoluut noodzakelijk is”. Verreweg de meeste Zwitsers maakten bij het referendum voorts duidelijk geen BTW-belasting te willen. Ongeveer 70 per cent was tegen de invoering daarvan. De BTW viel in 1977 bij een referendum j ook al niet in de smaak bij de Zwitsers. De linkse en de centrumpartijen, evenals de consumentenorganisaties hadden zich te gen de meerwaardebelasting uitgespro ken omdat zij sterke prijsverhogingen vreesden.

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 3