Z( I I i tl h NOTITIES OVER: Umuider Courant m e r Rii bij Wrevel Hoenderhok 4 19 7 9 MAANDAG 2 1 Mi AFRIKA TSJAAD Birao SOEDAN Ndélé Wadda Boear Obo Berberati ZAÏRE I eBossangoa Bosoem Sibut Bakoema Zemio, CENTRAAL- AFRIKAANS RIJK K 1 Bangassoe I KONGO/® ffS BANGUI f Mbaiki* f Z.tWl AS CENTRAALAFRIKAANS Bambari een Afrikaanse kindermoorde naar, door Feico Houweling de komende Canadese verkie zingen, vertaald en bewerkt door Conny Keessen wonen en lasten, door A. Spaan I QUEBEC VERENIGDE STATEN) ALASKA/ ITT AW A- brunswukzzzz O Niet meer lachen it- Pierre Elliott Trudeau Canadese verkiezingen s4- Bl in teken Keizer Bokassa de Eerste in volle glorie'' I 134 76 it René Levesque Geen verplicht minimum woonlasten f 147,50 HV In Canada zijn de verkiezingen van 22 mei misschien wel de belang rijkste in de geschiedenis van dit grote, grotendeels nog lege land. In het Franse bolwerk Quebec wacht de Parti Quebecois van René Levèsque, die ijvert voor afschei ding van het Franse deel van Cana da, met spanning op de uitslag van de verkiezingen. Een overwinning van de Engelse conservatieven op de Franse liberalen van premier Trudeau, zal de provincie Quebec meer kans geven op verwezenlij- kinbg van de plannen. De laatste opiniepeilingen wijzen vooralsnog uit de Trudeaus liberalen een gerin ge voorsprong hebben op de Pro gressieve Conservatieve Partij van Joe Clark. Premier Trudeau beschouwt Le vèsque als zijn echte opponent. Hoewel de premier de verkiezingen ingegaan is met een programma van constitutionele hervormingen die de rechten van het Fransê Que bec moeten waarborgen, staat de nationale eenheid bij hem hoog in het vaandel. Met de hervormingen hoopt hij de separatisten de wind uit de zeilen te nemen. Trudeau lijdt bovendien onder de verwikkelingen rond zijn ex-vrouw, die haar toekomst schijnt te zien als de Bianca Jagger in de politiek. Zij onthulde haar liefdesleven tot in de Hij wekt nu vooral de ontevreden heid van Engelse kiezers op, die zich niet zo interesseren voor zijn voortdurende waarschuwingen dat de eenheid van het land in gevaar is. dank afgenomen. De minister zou strijd baarder moeten zijn, er harder tegenaan moeten gaan, vinden deze opponenten. De volkshuisvesting is na de werkloosheid het ernstigste probleem in ons land. En daar moet dan maar wat anders voor wijken. Niet alleen de parlementaire oppositie vindt dat Beelaerts en Brokx al te veel van An- driessen hebben geslikt. Hun houding: als er geen geld is dan houdt alles op, past niet bij de urgentie, die de oplossing van drin gende volkshuisvestings- en stadsvernieu- wingsvraagstukken moet hebben, zo luidt de kritiek. Maar intussen blijven de be windslieden gewoon aan. Ze rammelen, zo als in de hitte van de begrotingsdebatten al eens is gebeurd, niet meer met hun porte feuilles. Het ziet ernaar uit dat hun solidari teit met het kabinet het gewonnen heeft van de solidariteit die zij met het slechts gehuis veste deel van ons volk heten te betuigen. En dat brengt hun hoe langer hoe meer wrevel, die zich uit in protestbetogingen en brandbrieven, waartoe ook bestuurders veelvoudig hun toevlucht nemen. De laatste maanden zijn zeker tien van zulke brieven op het departement bezorgd. Trudeau is bij de kiezers of zeer geliefd of zeer onpopulair. De per soon van zijn opponent de 39- jarige Joe Clark betekent echter voor de Engelse kiezers alleen maar onzekerheid. In 1976 uit het niets tevoorschijn gekomen om gekozen te worden als leider van de conser vatieve partij, schreef de pers over hem als Joe wie...? Waar hij precies voor staat is ook nu nog niet duide lijk. Zijn jeugdige verschijning, gebrek aan ervaring op1 nationaal en inter nationaal gebied en zijn zachtaar dig optreden, hebben bijgedragen tot twijfels over zijn capaciteiten als leider. Ook toen zouden uniformen inzet van de strijd zijn geweest, maar goedingelichte kringen, zoals het Franse dagblad Le Monde, achtten het waarschijnlijker dat de werke lijke oorzaak lag en ligt in economi sche problemen. Toen Bokassa zich twee jaar gele den tot keizer kroonde vond hij het nodig dat gepaard te laten gaan met een ceremonie, welke het land tus sen de 25 en honderd miljoen gul den moet hebben gekost. Het is ze ker dat deze aangelegenheid een zware klap is geweest voor de finan ciële positie van het land. schier grenzeloos egoïsme, opportu nisme en grote wreedheid. Bokassa benoemde zichzelf in 1972 tot „president voor het leven”. Er is een regering die door Bokas sa wordt samengesteld. Daarnaast is er een parlement dat de mogelijk heid heeft deze regering middels een motie van wantrouwen naar huis te sturen. Maar Bokassa kan op zijn beurt het hele parlement op straat zetten wanneer hij dat wil. Hij maakte zichzelf tot opperbevel hebber van de strijdkrachten en tot hoogste rechter in het .land. Er is slechts een partij in het Centraalaf- rikaans Keizerrijk, de „Beweging voor evolutie van zwart Afrika” (MESAN), welke uitsluitend naar Bokassa’s pijpen danst. Bokassa kreeg een katholieke op voeding. Maar tijdens een bezoek van de Libische leider kolonel Kad- hafi in 1976, „bekeerde” Bokassa zich tot de islam. Daarop beloofde de Libiër hem „hulp op ongekende schaal”. din Ahmad, maar schafte die een jaar later bij zijn kroning weer af. Wat zijn binnenlandse politiek be treft maakte Bokassa vlak voor zijn kroning in een interview voor de Franse televisie een en ander duide lijk. Er zijn naar zijn inzicht twee groepen in zijn land: de eerste is gelukkig en klaagt dus niet. De tweede voelt zich ongelukkig en moet zich volgens de keizer, „met haar eigen zaken bemoeien”. Omdat er weinig nieuws komt uit het land van Bokassa, is het niet duidelijk of de onrust onder de jeugd kan leiden tot een algemene opstand. Maar als de keizer op zijn bloedige weg voortgaat, is de kans groot dat hij loon naar werken krijgt. Niet alleen politiek, maar ook eco nomisch gezien staat Bokassa de vooruitgang in zijn land in de weg. Bijna de helft van de export van het land bestaat uit diamanten en ura nium, maar de bevolking ziet vrij wel niets terug van de deviezen die deze export oplevert. Zij moet zich in leven houden met primitieve landbouw en veeteelt, Het verwijderen van steunpilaren onder het bewind van Bokassa kan een eerste stap zijn naar zijn einde. DIRECTIE: Damiate Pers b.v. Mr H. C van der Mije I De Verenigde Staten trokken na de keizerskroning hun ontwikkelings hulp in. De Franse minister van Buitenlandse Zaken zegde eind vo rige week een onderzoek toe naar de kindermoord en beloofde boven dien, dat zijn land „zijn invloed zal aanwenden om te zorgen dat de mensenrechten in het Centraalafri- kaans Keizerrijk worden „geëerbie digd”. HOOFDREDACTIE: Jos L Lodewijks E. Koning Nu vindt Beelaerts dat hij solidair moet zijn met het kabinet en de grenzen van Bestek ’81 dient te respecteren. Dat wordt hem door niemand die met volkshuisves ting of stadsvernieuwing te maken heeft in IJI vrou over een j ring zend de v< waai toon der zelfd halei men: twin tuur scho kleir witti J zu he D, W( ui; Beelaerts vindt dus dat Nederlanders het maar eens kalmer aan moeten doen met die buitenlandse vakanties en met het kopen van geïmporteerde auto’s. Van Van Agt en z’ ui o ot ui 2 om keizer Bokassa Zit er lijn in wat de bewindslieden Beel aerts en Brokx van Volkshuisvesting onaf hankelijk van elkaar zeggen, als ze zich in de openbaarheid begeven? Die vraag kan met recht en reden worden gesteld, nu er een aantal uitspraken is geregistreerd dat de eensgezindheid op z’n minst in twijfel stelt. Nog maar kort geleden toog minister Beelaerts naar Apeldoorn om daar in de Adelaarshof een officieel begin te maken met de renovatie van 126 huizen. En onmid dellijk greep hij daar de gelegenheid aan om het Nederlandse volk te verwijten dat het een „onbegrijpelijk” bestedingsgedrag vertoont. De minister zei er verbaasd over te zijn dat Nederlanders kapitalen uitgeven aan auto’s en buitenlandse vakanties en nauwelijks geld over hebben voor de verbe tering van hun huurhuis. Dat schoot de directeur van het Landelijk Ombudsteam Stadsvernieuwing, mr. Frits van de Brug, aardig in het verkeerde keelgat. In een brandbrief aan de minister liet het LOS weten dat hij z’n energie beter zou kunnen besteden aan een gevecht om een ruimer budget en om een hogere prioriteit voor de Volkshuisvesting in het algemeen, dan aan uitspraken zoals die in Apeldoorn. Want, zo had het LOS achterhaald, het departement geeft er weinig blijk van voor de stadsver nieuwing meer te willen doen, dan het op de begroting heeft staan. Op zichzelf is dat dan wel geen bezuiniging, maar het betekent wèl dat de vaart uit de stadsvernieuwing Belangrijke weg Rivier 0 km wordt gehaald, terwijl die nou net goed op gang begon te komen. Het LOS en ook de Nationale Woningraad (een van de woning- bouwfederaties) voorzien op basis van re cente cijfers en ervaringen met provinciale directies Volkshuisvesting dat het beschik bare geld voor dit begrotingsjaar binnen afzienbare tijd is verbruikt. De pot is dan leeg en dat kan niets anders betekenen dan dat de lopende stadsvernieuwingsactivitei ten dan moeten worden gestaakt. Een ramp, vindt iedereen die erbij betrokken is. Zeker nu we zien dat de wachtlijsten in het hele land langer en langer worden. De enige oplossing is dat er meer geld beschikbaar komt. Maar, zoals bij vroegere gelegenhe den al benadrukt, Beelaerts zal dan binnen z’n eigen begroting ruimte moeten vinden. Dat is de keiharde voorwaarde die minister Andriessen van Financiën hanteert. Beste- dingsverschuivingen, maar tot geen prijs verruimingen van het departementale bud get. Het is toch al moeilijk genoeg om de gaten in Bestek '81 gedicht te krijgen. De strijd die kabinet en parlement daarover voeren, zal nog wel even voortduren. De kloof tussen de twee taalgroe pen is tijdens het elfjarig bewind van Pierre Trudeau alleen maar groter geworden. De Frans-Cana- dezen (6 miljoen) en vooral de jon geren onder hen, willen niet dat hun taal en cultuur ten onder gaat in de Engelse meerderheid (16 miljoen). En die luistert alleen met verveling naar de Franse eisen voor afschei ding. Twee jaar geleden kwam de Parti Quebecois bij dp provinciale verkie zingen in Quebec aan de macht. De leider van deze partij, René Levès que, beloofde zijn kiezers een refe rendum te houden midden 1980 om het streven naar onafhankelijkheid te peilen. ongenegen zijn voor een beter huis iets meer minister toch bekend dat het probleem nou juist in de hoogte van de huren na verbete ring op een niveau te houden, waardoor de bewoners niet gedwongen worden elke speelruimte in hun huishoudbudget op te geven? Bovendien is hem al bij herhaling vergeleken bij de wat verongelijkt aan voorgerekend dat gezinnen met huursubsi- doende opmerkingen van minister Beel- die bij een groeiend inkomen ervaren dat aerts, die hier het zoveelste bewijs heeft die koopkrachtverbetering in feite een ach- geleverd van een „beleidspresentatie” met teruitgang kan worden. Dat doet zich voor een averrechts effect. Levèsque wacht zijn tijd echter rustig af, in de hoop dat Trudeau de verkiezingen zal verliezen. Want als dat gebeurt, is de kans om het af- scheidingsreferendum te winnen veel groter. Nu is zijn steun in Que bec voor totale onafhankelijkheid finesses in haar memoires, die vlak voor het begin van de verkiezings campagne uitkwamen. Trudeaus tegenstanders reppen niet over het Margaret-probleem, maar het doet zijn reputatie geen goed. BUREAU Redactie en administratie Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden postbus 18, 1970 AA IJmuiden tel. redactie: 02550-15389. na kantoortijd: 02208-3577 tel. adm.: 02550-15437 en 16450 postgiro: 273107 telex: 41866 ADVERTENTIES telefoon 023 - 31 90 53 GROENTJES: gerubriceerde advertenties, uitsluitend telefoon 023 - 31 92 72 ABONNEMENTEN - bij vooruitbetaling - per maand per kwartaal per post per jaar per post losse nummers buitenland per kwartaal BEZORGKLACHTEN: maandag t/m vrijdag van 18.30-19.00 uur zaterdags van 11.30-12.30 uur Uitsluitend telefoon: 02550-10519 voor Santpoort: 023 - 31 90 53 Damiate Pers Oudeweg 12-14, Haarlem tel. 023 - 31 90 53 Zij bekommeren zich meer om de acht percent werkeloosheid en ne gen percent inflatie in het land. De conservatieve partij, bij monde van Joe Clark, laat dan ook niet na. aanvallen te lanceren op het ver meende economische wanbeleid van de liberalen. Amnesty International in Parijs publiceerde vorige week een be richt dat een eind maakte aan de hilariteit die twee jaar geleden overal ter wereld ontstond toen de Afrikaan Bokassa zich tot keizer kroonde van zijn natie, welke hij vanaf toen Centraal Afrikaans Kei zerrijk noemde. Volgens Amnesty hebben solda ten van Bokassa’s leger bijna hon derd schoolkinderen opgepakt die protesteerden tegen de plicht schooluniformen aan te schaffen. De kinderen, tussen acht en vijf tien jaar, zouden zijn opgesloten in zeer kleine cellen waardoor twintig van hen stikten. Enige kinderen werden door de soldaten gestenigd. Weer anderen werden gedood met bajonetten of geslagen met stokken waarin spijkers waren geslagen. Een ooggetuige heeft gezegd de dag na de gevangenneming in een massagraf 62 kindereren te hebben geteld. Het bericht van Amnesty is onder meer geloofwaardig omdat iets der gelijks al eerder is gebeurd. Begin dit jaar kwamen naar schatting vijftig tot honderd studenten om bij rellen. Volgens berichten zou de Zairese vriend van Bokassa, presi dent Moboetoe, soldaten hebben ge stuurd om het studentenverzet te onderdrukken. Clark erkent in ieder geval geen zelfbeschikkingsrecht van Quebec en meent dat Canada nooit meer zal kunnen zijn dan een verzameling culturen, onder één federale rege ring. Hij is een voorstander van minder overheidsbemoeienis en meer vertrouwen in het vrije onder nemerschap. De liberalen hopen dat de antipathie die vele Engelse kiezers voor Trudeau voelen niet zal opwegen tegen de. onzekerheid over Clark. Wat de politieke verhoudingen in het land betreft: in westelijk Cana da spelen de liberalen geen enkele rol meer. De laatste liberale provin ciale regering in Prince Edward Is land, werd in april verslagen. Het liberale bolwerk is, opnieuw, Que bec. Hoewel het op provinciaal ni veau sociaal-democratisch kiest, stemt het federaal getrouw liberaal. De verhouding liberaal-conserva- tief ligt hier drie tegen een. Buiten Quebec hebben de conservatieven vijf percent winst nodig om de meerderheid van de 282 zetels in het Lagerhuis te verkrijgen. Als de con servatieven en kleine oppositiepar tijen op 22 mei echter geheel En- gels-Canada veroveren en alleen Quebec liberaal blijft, dan zal Le vèsque zijn gouden kans krijgen en moet Trudeau de macht overdra gen aan Clark. 14,80 42,60 56,50 167,70 220,50 f 0,75 Maar daarvan zal Bokassa geen nacht wakker hebben gelegen, want al zijn daden sinds hij in 1966 door middel van een staatsgreep aan de macht kwam, getuigen van een Bokassa veranderde toen zijn voornam (Jean Bedel) in Sallah Ed- van de taalstrijd I Een dergelijk schrikbewind ein digt vaak in een revolutie. Het •meest recente voorbeeld daarvan is de val van de Oegandese dictator Idi Amin. Deze tiran, wiens regime ten einde kwam door een inval van Oegandese opstandelingen ge steund door Tanzaniaanse troepen, had overigens veel gemeen met Bo kassa. Ook hij maakte zich gehaat door wreedheid en willekeur. slechts twaalf percent, maar door een onafhankelijkheid voor te spie gelen zonder ernstige economische gevolgen voor de nieuwe staat, wil de Parti Quebecois de meerderheid achter zich krijgen. En een onerva ren Engelse conservatieve regering zal het afkondigen van een onaf hankelijk Quebec vergemakke lijken. Om Levèsque tegen te houden, zal Trudeau bij de verkiezingen op 22 mei Joe Clark, de nationale leider van de Progressieve Conservatie ven moeten verslaan. Hij moet ech ter hard vechten om zijn elfjarig premierschap te kunnen voortzet ten. De nu 59-jarige Trudeau is niet meer de charismatische figuur die in 1968 zegevierend premier werd. Andriessen hebben we al in allerlei toon- zodra dat gezin uit de subsidie groeit en zelf aarden vernomen hoe slecht dat wel niet is voor 100% de huurlasten moet gaan dragen, voor de betalingsbalans. Beelaerts zou wil- terwijl de inkomensverbetering bij die stij len dat we thuis bleven of op z’n best in een gende woonlasten achterblijft. veel te duur hoenderhok zouden kruipen, Dat zijn maar een paar voorbeelden van dat in de geijkte oorden als „vakantiehuis- complicaties, die de minister vergeet als hij je” op de WD-lijst staat. Want iets beters is oproept tot een ander bestedings-„pa- öfwel niet te betalen voor een modaal gezin troon”. Zijn staatssecretaris waagt zich niet en minder, öf het biedt nauwelijks de at- aan zulke uitspraken. Brokx is juist tegen mosfeer waarin een mens tot uitrusten iedere verplichting in de woonlastensfeer, komt. De kennelijke onmacht om de vakan- Goed, er worden inkomensmaatstaven ge- tiespreiding eens en voorgoed afdoende te hanteerd voor de huursubsidie. Maar dat is regelen, laten we dan nog maar buiten jets anders dan iemand dwingen meer geld beschouwing. En dan die auto’s. Zijn die zo voor zijn woonsituatie over te hebben. In extreem luxe in de woonbuurten waarnaar een recent vraaggesprek met het tijdschrift de zorg van Beelaerts primair zou moeten BOUW zei Brokx: „Aan een belasting voor uitgaan? Meent de minister in ernst dat in mensen die te goedkoop huren denken wij verbeteringswijken mensen als het ware beslist niet. Als je mensen aan een norm- gedwongen zouden moeten worden meer huur-quote (inkomenshuur) zou binden, aan hun huurhuis te besteden door minder dan neem je aan dat hij in staat is op de voor hun auto over te hebben? plaats waar hij dat wil conform die norm te Er zijn Nederlandse gezinnen, die niet huren. En dat is nog maar zeer de vraag. Een stap verder en je bent bij de woonlas- op tafel te leggen. Maar het is de ten-quote die ook het minimum voor koop huizen zou regelen. Ik denk dat we ons daarmee in een buitengewoon ingewikkeld systeem zouden begeven, waarvan ik niet weet waar ter wereld het ook werkt”. Een opmerkelijk verschil van toonzetting, 1 J Quebec lontreal* i In meerderheid J Engelstalig In meerderheid I Franstalig 0 km 1000 A °R. EDWARDS ^SEIL—z—, SCHOTLAND ZZ j-TS— -NIEUW- £Z~zZ. - V V"' w

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 4