ZONNIG ZOMERFEEST GESLAAGD Zeeverkenners sloegen hun slag s Eerste feministische expositie te kijk in Koetshuis Beeckestijn Ml W v IL W A C 1/ 4 M E I 19 7 9 Ring gestolen Keuken uitgebrand bij juwelier na ontploffing t EUROPESE VERKIEZINGEN Stemmen worden gelijktijdig in Europa geteld Antieke klokken bij inbraak gestolen Leerling IJmond-MTS verliest vinger IN KADER THEMA TENTOONSTELLINGEN FELISON La I MAANDAG VELSEN-IJMUIDEN 2 I v (Van een qnzer verslaggevers) DRIEHUIS. Na het éclatante succes van de „open dag” die het gezinsvervangende tehuis ’t Vinkennest in Driehuis verleden jaar voor de eerste maal organiseerde, is ook de reprise van dat evenement dit jaar weer een even groot festijn geworden. Niet alleen voor de jonge bewoners van de paviljoens en de honderden belangstellenden die over het terrein en door de gebouwen zwierven. Ook de leiding en de mensen van de wandelsportvereniging De Kennemer Jagers kon den na een lange vermoeiende dag terugblikken op een gslaagd feest. De Unicef-loop waaraan circa 400 wandelaars deelnamen bleek goed voor een financiële opsteker van 4680 gulden. r.ri' Open dag” van ’t Vinkennest met ere in teken van UNICEF jfr Josine de Bruin-Kops t uit niet de iene zijn cans 'ken a de ngs- van l vo- laar ven- 1 zal t de afri- 'bie- sren kan nde. open dag van ’t Vinkennest te combine ren met de loop voor Unicef. Een heleboel kinderen in andere landen komen nog zo verschrikkelijk veel tekort. Deze dag en speciaal de wandeling waarvan de op- De vierde Felisonexpositie van dit sei zoen geeft vijftien vrouwen de gelegen heid werk te tonen dat in nauwe relatie brengst bestemd is voor Unicef maakt het mogelijk dat er door die kinderen iets wordt ingelopen op de achterstand die ze hebben”. Getooid met. een fraaie ruiker en een even fraaie tekening die de kinderen van paviljoen-8 voor de burgemeester hadden vervaardigd, begaf de heer Molendijk zich naar een speciale vlaggemast. Daar hees hij het blauwe dundoek van de wereldom vattende organisatie die zich ten doel stelt het kind in de ontwikkelingslanden de zelfde levenskansen te geven als de jeugd in het meer welvarende deel van de wereld. Na de officiële openingshandeling trok ken de wandelaars er op uit. Trajekten van 5 en 10 kilometer werden afgelegd. De deelnemers hadden zelf voor sponsors ge zorgd die hadden toegezegd voor iedere afgelegde kilometer een van te voren overeen gekomen vergoeding te willén afstaan. Zoals gezegd; de stapperij bleek goed voor ruim vier en een half mille. Op het terrein van ’t Vinkennest zelf brak het feestgedruis in alle hevigheid los. De bewoners ontvingen hun familie. Va ders, moeders, broertjes en zusjes. En natuurlijk werd er stevig gebruik ge maakt van alle speelse attracties. Balgooi- en, spijkerslaan, ringen werpen, pijltjes gooien, zaklopen en ringsteken op een railbaan. De RUAZ was ter plekke om de commu nicatie op het terrein te verzorgen en zo nodig het feest te omlijsten met gezellige muziek. Daarvoor waren overigens ook vedetten als Ruud Jansen. André Valke- ring (met Ab Dekker en Willen Schoone) van de partij. Cockney Pride, Joop Koe- dooderband en Haddock lieten zich ook niet onbetuigd. En even muzikaal als komisch was de popgroep Punk-5 van ’t Vinkennest zelf. Hoogtepunten uit repertoires van inter nationale rock- en popgroepen werden met elan en overgave geëvenaard. Een immitatiestunt die een gewilde publieks trekker werd. Alle festiviteiten waren voor de bewo ners van het tehuis gratis. De bezoekers betaalden slechts een kleine vergoeding. „Kunst”, zo merkte zij op. „is in ons land nog steeds een luxe. Het sluitstuk van de begroting. Voor vrouwen is er in tijden van maatschappelijke welvaart in de kunst alleen maar een underdogposi- tie. In slechter wordende tijden mogen ze weer opdraven. Het is noodzakelijk dat er meer vrouwelijke exposities komen. Het is een stimulans en opent misschien in de toekomst nog eens mogelijkheden voor vrouwen om als gelijkwaardigen van haar manlijke kunstcollega’s te wor den erkend” Vervolgens vertelde Josine de Bruin- Kops een paar ervaringen die zij in haar eigen leven had opgedaan en die zo duide lijk illustreerden dat vrouwen in de kunst eigenlijk niet meetellen. Als meest spre kende voorbeeld vertelde zij als lid van een werkgroep voor internationale femi nistische kunst een voorstel te hebben aangedragen binnen de Vereniging van de Nederlandse Kunststichting. Het voorstel van een feministische expositie. „Natuur lijk waren daar de lachers, de quasi-be- langstellenden en de werkelijk geïnteres seerden”, aldus Josine die vervolgens de veronderstelling lanceerde dat de samen stellers van deze expositie waarschijnlijk wel door zelfde ervaringen tot hun initia tief waren gekomen. Voor deze samenstellers, Margriet Prins en Thea van Kampen vroeg zij een harte lijk applaus omdat zij zich door niets hadden laten weerhouden hun idee ook gestalte te geven. Vervolgens spoedden de aanwezigen zich naar een zaaltje waar Joke Noest optrad onder de titel: „Joke Noest draagt voor uit eigen werk en hoe” en Lydia Schouten een opvoering gaf van „How does it feel to bee a sex-object”. De te kleine ruimte waarin deze voorstellingen werden gegeven was er de oorzaak van dat enkele heren, waaronder uw verslag gever „buiten” moesten blijven- of genoe gen moesten nemen met een plekje achter een brede haag van ruggen. „Vrouwenwerk” blijft tot 24 juni te bezichtigen in het Koetshuis van Beecke- stijn en is dagelijks - behalve op maan dag- geopend van 14.00 tot 17.00 uur. SANTPOORT-ZUID. Bij een inbraak in de nacht van zaterdag op zondag in een huis aan de Charlotte de Bourbonlaan in Santpoort-Zuid zijn twee antieke klokken en een aantal zilveren voorwerpen gesto len. De inbrekers, die zich toegang tot het huis hadden verschaft door de tuindeur te forceren, werden gestoord door de hond van de bewoners, die rond vijf uur ’s och tends aansloeg. Vervolgens sloegen zij op de vlucht, in de haast lieten zij twee antie ke klokken die zij al uit het huis hadden gehaald in de tuin achter. IJMUIDEN. Een 17-jarige uit Hille- gom afkomstige leerling van de IJmond- MTS aan de Roos en Beeklaan in Sant poort is vrijdag een vinger kwijtgeraakt bij een ongeluk onder de les. Bij het wer ken met een zaagmachine werd de mid denvinger van de linkerhand vanaf het tweede vingerkootje doorgezaagd. Het slachtoffer werd door de ongevallen dienst naar het Zeeweg Ziekenhuis ge bracht, vanwaar hij later naar het Dijk- zicht Ziekenhuis in Rotterdam is overge bracht. Teneinde te voorkomen dat voortijdig bekend worden van de uitslag van de verkiezingen in landen die van de eerste dagen gebruik gaan maken de stembus uitslag zouden kunnen beïnvloeden, is af gesproken dat het openen van de bussen in heel Europa op maandagochtend om tien uur plaatsvindt. Omdat het mogelijk is dat degenen die deel uitmaken van stembureaus verhin derd zijn de telling uit te voeren is beslo ten daar ambtenaren voor in te schakelen. Dit zal op het tijdstip van het bekend worden van de uitslag geen nadelige in vloed hebben. De in Velsen uitgebrachte stemmen zullen tot de telling verzegeld en veilig worden opgeborgen in het brand- en inbraakvrije archief van de gemeente. ein- Het in is ator ;ime van ge pen, Bo- fiaat eco- i de veg. i het ura- vrij- die zich ieve een af. be- zijn de ide- wee e is De en met SANTPOORT-ZUID. Zaterdag ochtend is de keuken van een huis aan de Wijnoldy Danielslaan in Sant poort-Zuid volledig uitgebrand, de andere vertrekken in het huis liepen rookschade op. De brand ontstond nadat een 31-jarige stoffeerder uit Zaanstad de keukenvloer had inge smeerd met lijm om de vloer opnieuw te stofferen. De daarbij vrijkomende dampen ontploften door de waak vlam van de eveneens in de keuken opgestelde verwarmingsketel, waar na de keuken volledig uitbrandde. Niemand raakte gewond. De schade wordt geschat op 75.000 gulden. Burgemeester Molendijk, die zaterdag morgen om tien uur al ter plekke was om de officiële openingshandeling te ver richten, maakte er reeds gewag van. „Het is een goede gedachte geweest om de staat tot hun betrokkenheid bij de doel stellingen van het feminisme. Zogezegd feministische kunstenaressen. Evenals op veel andere vlakken van het maatschap pelijk leefpatroon vinden vrouwen dat zij in de beeldende kunst achtergesteld zijn ten opzichte van hun manlijke collega's. Ook hier heeft naar hun idee door de eeuwen heen het normenpatroon in het nadeel van de vrouw gewerkt. Daar schijnt, mede dankzij tal van andere ont wikkelingen in onze huidige samenleving, de laatste jaren heel erg duidelijk veran dering in te komen. Josine de Bruin-Kops, directrice van de stedelijke musea in Gouda en mede-op- richtster van de SVBK (Sticnting Vrou wen in de Beeldende Kunst) lichtte dat allemaal nog eens toe in haar officiële openingstoespraakje. IJMUIDEN. Een nog onbekende vrouw heeft vrijdagmiddag om kwart over twee een witgouden ring gestolen bij een juwelier in de Lange Nieuwstraat. De ring heeft een waarde van ruim tweedui zend gulden. Zij leidde de aandacht van de verkoopster af door een ring te passen, waarna zij een andere ring van het op de toonbank liggende tableau wegnam. Eer der dezelfde dag had zij geprobeerd de zelfde truc bij een andere juwelier uit te halen, zonder succes. Volgens het signale ment van de politie is de vrouw ongeveer twintig jaar oud. Zij heeft een slank pos- tuur en lichtblond, steil haar tot op de schouders. In het gezicht heeft zij enkele kleine littekens. Zij was gekleed in een witte broek en een witte kiel. VELSEN Hoewel de Europese ver kiezingen op donderdag 7 juni worden gehouden zal de uitslag pas maandag 11 juni bekend worden gemaakt. De verkie zingen moeten namelijk worden gehou den tussen 7 en 10 juni. Verschillende andere Europese landen hebben voor de verkiezingen een latere datum geprikt. boeken, servies, potten, pannen, snuisterijen en alles waarvan verondersteld kan worden dat er nog wel een liefhebber voor kan komen opdagen, kreeg een plekje op de keien van het plein. Het publiek liet zich niet onbetuigd. Er werd een omzet geboekt voor een bedrag vai 1250 gulden. Een heleboel heitjes voor één stevig karwei. VELSEN. Veel belangstelling zondagmiddag bij de opening van de Felisonexpo sitie in het Koetshuis van Beeckestijn dat gewijd is aan „vrouwenwerk” oftewel kunst in relatie tot feminisme. Zo veel belangstelling dat het in de expositieruimte duwen en dringen geblazen was en een aangrenzend zaaltje te klein was om alle belangstel lenden te kunnen ontvangen voor een paar voordrachten die werden opgevoerd ter opluistering van dit creatieve gebeuren. Koos Pot, de coördinator voor recreatie ve en ontspanningsaangelegenheden bleek ook nu weer voor iedereen alle problemen te kunnen oplossen. ”Het kan allemaal omdat we hier gewoon een goeie staf van mensen hebben. De bedoeling is om de bewoners van ’t Vinkennest kennis te laten maken met de bevolking uit de De leden van Zeeverkennersgroep De Kennemers uit Velsen- zuid hebben hun spaarpot ten behoeve van de verbetering van het varende materiaal weer met een stevige duit gespekt. Daarvoor waren zij zaterdagochtend al voor dag en dauw in de weer om een paar vrachtwagenladingen opgespaarde afdankers uit te stallen op het Marktplein in IJmuiden. Meubilair, kleren, (Van één onzer verslaggevers) Omstreeks half zes verlieten de laatste bezoekers het feestterrein. Voor de kinde ren wachtte er nog een grote opruimactie. Want net als in ieder gezin gaat het ook in 't Vinkennest; het is leuk om een dag lang visite te ontvangen. Alleen als de visite is vertrokken blijf je met een enorme keet zitten. Ook dat bleek echter geen enkel probleem voor de onvermoeibare mede werkers van waarnemend directeur Hans van Schooten die bij afwezigheid van di recteur de heer D. Dekker (door ziekte verhinderd) de honneurs uitstekend waarnam. Een nieuwe attractie die veel aftrek vond op het feestterrein was het ringsteken vanaf een lorrie op een railbaan omgeving en omgekeerd. Dat lukt. Daar zijn we allemaal erg gelukkig mee. Het is een dag voor de kinderen, 's Avonds sta je bij wijze van spreken met het bloed in je schoenen. Dat geldt voor iedereen die bij de leiding is betrokken. Niemand zal er een zucht om laten”. Mede dankzij het bijzonder fijne zomer weer werd er dankbaar gebruik gemaakt van het terras op het middengazon dat tevens het centrum was van alle kermisat tracties. Frisdranken, snoeperij, panne- koeken, ijs en patat. het ging er alle maal in als koek. s}- Punk-5 de muzikale kraker van ’t Vinkennestfeest Burgemeester P. J. Molendijk hijst de UNICEF-vlag. >0 ur ir 10 O 10 ’0 >0 '5

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 5