Meer visserij-pk‘s geven niet meer geld Diana II kostbaarste plezierboot ter wereld in de Kaag gebouwd Vandaag beslissing over opheffing KVOB PI VOORZITTER NEDERLANDSE VISSERSBOND: Velsen op de „Toer-In”toer ijmondnieuws hoe de duiven vlogen Meisje gewond na aanrijding Evangelisatielanddag in Velserbeek Nieuwe vakbond Afbakening BOOGSCHUTTERS EN JUDOKA S IN DEPENDANCE MTS Windsurfers gered door reddingsbrigade Haringstand ■Ml 7 MAANDAG 2 I M E I 19 7 9 IJMOND jtd BOLLENSTREEK. Als de Katholieke Vereniging an Ondernemers in het bloem-, bollenbedrij vandaag ja zegt tegen een be- stuursvoorstl, dan wordt de procedure in gang gezet de nog dit jaar kan leiden tot de opheffing vn de KVOB. Is deze organisatie dan overbodg geworden? In zekere zin wel, nu de Kon. dg. Ver. voor Bloembollencultuur heeft beslotn tot herstrukturering en wordt omgevormdtot een zuivere bloembollenteler- sorganisatie ook al blijft de oude naam ge handhaafd. ALKMAAR. De kotter visserij heeft zich hersteld van een zber moeilijke periode. Of dat herstel zich definitief doorzet, zal men echter pas na een reeks van jaren weten en de visser moet zich er niet door laten verleiden tot onverantwoorde investeringen. (Van een onzer verslaggevers) DE KAAG. Op het Kaag- eiland wordt opgelucht adem ge haald. De door de Rote Armee Fraktion aangekondigde aansla gen op de Diana II zijn uitgeble ven. Het superjacht van de Duitse grootindustrieel Flick, dat bij Van Lent is gebouwd, heeft van ochtend zonder problemen bij Rotterdam open zee gekozen om in IJmuiden te worden af gele verd. Klaas Hoekstra Superjacht veilig afgeleverd 5 -w* xyziniyiMW;jyQg'>- rf- De Diana II onder politie-escorte op weg naar IJmuiden. Bollenkwekers op één lijn De leden van de judovereniging Dschen Dm zien na het gereedkomen van de uit breiding een goede mogelijkheid om in de vrijkomende dependance hun activiteiten onder te brengen. Ook de handboogschut- terij VZOS (Vooruitgang zij ons Streven) heeft het gemeentebestuur verzocht van die ruimte gebruik te mogen maken. Ge dacht wordt aan een gymnastieklokaal dat geheel in zelfwerkzamheid door beide verenigingen geschikt zou kunnen wor den gemaakt voor de judoka’s en de schutters. Onder het motto: „Het leven is het leven waard” zal op maandag 4 juni (tweede pinksterdag) voor de 24ste maal de grote jaarlijkse evangelisatie en ontmoetings dag worden gehouden in het park Velser beek te Velsen-Zuid Muzikale medewerking verlenen de gos pelzangeres Esther Tims de christelijke muziekvereniging Sursum Corda uit den Helder, een groot jeugdkoor uit IJmuiden, de organist Otto Deen en het koperkwar- tet van de baptistengemeente. Voor de viserij zal het aantreden van de nieuwe, caservatieve en meer op de EEG gericht» Britse regering volgens voorzitter Hokstra betekenen, dat op 1 juli in de EE» de minimum maaswijdte lange motorscip gaat tussen de veertig en vijftig miljon gulden kosten. Daarmee is de boot het aurste jacht ter wereld. De Diana II overleft in luxe en kosten het plezierjacht va koning Chaled van Saoe- di Arabië, dal ook bij Van Lent werd gebouwd. De kstprijs was dertig miljoen gulden. Op de jachtwerf ligt overigens nog een groot asco weg te roesten van een jacht dat oor Chaleds voorganger koning Feisal ,erd gebouwd. Neef Cha- De Kon. Alj Ver. voor Bloem bollencultuur- nieuwe- stljl zal, als deipheffing van de KVOB een feit is, drie plaatsen in he hoofdbestuur inruimen voor vertegen- De ene organisatie opheffen en de andere weer oprich ten. Verandert er eigenlijk wel wat? Tóch wel! De bloem- bollenkwekersorganisatie, de Koninklijke-nieuwe-stijl dus, zal zich uitsluitend bezig houden met behartigen van de vaktechnische en de vakeconomische belangen van de leden. Dat gebeurt via die drie plaatsen in het hoofdbe stuur wel in nauwe samenwerking met de CLO’s. Dat was voorheen niet het geval. Toen werkte men vrolijk langs elkaar heen en zo kon het gebeuren dat er soms woordigers van de Centrale Landbouworanisaties, waar van de KVOB min of meer een onderdeel is. Uitdrukke lijk is vastgelegd dat die drie vertegenwoordigers bloem bollenkwekers moeten zijn. De KVOB gaat zichzelf dus opheffen, maar krijgt via de drie plaatsen in het hoofdbe stuur, weer een zekere invloed. Een kwestie van geven en nemen dus. schillende soorten brandstof meegevoerd, zoals kerosine voor een helicopter, benzi ne voor speedboten en dieselolie voor de eigen motoren. De Diana II volgt de Diana I op. Flick was met deze boot uigespeeld. Het schip, dat een Italiaanse bemanning heeft, staat in Panama geregistreerd en krijgt het modaine Monaco als thuishaven. In IJ muiden zal de grootindustrieel persoon lijk bij de aflevering aanwezig zijn. ALKMAAR. Uitbreiding van de capaciteit van de vissersvloot is uit een oogpunt van het handhaven van het evenwicht tussen vlootcapaciteit en vangstmogelijkheden niet noodza kelijk en zelfs ongewenst. Drs. W. Smit, van de visserij-afdeling van het Landbouw Economisch Instituut, be toogde dat zaterdag in de algemene vergadering van de Nederlandse Vis sersbond in Alkmaar. haast komische situaties ontstonden. Als bfjv.*Het Pro- duktschap voor Siergewassen in Den Haag de mening van het bollen vak wilde peilen over een ingrijpende maatregel zoals bijv, een vrijwillige inlevering van tul penplantgoed a raison van zoveel gulden per kilo, dan kon het voorkomen dat het advies van de Koninklijke duidelijk tegengesteld was aan dat van de KVOB, terwijl de bloembollencommissie van de Ned. Chr. Boeren- en Tuindersbond wéér een andere mening was toegedaan. Het bollenvak sprak met drie en, soms nog meer stem men. Uit die cacafonie van geluiden kon men in Den Haag ook niet wijs worden. Dat alles gaat tot het verleden behoren. De bloembol lenkwekers laten in het vervolg via de Koninklijke één geluid horen. Daarnaast zal de nog op te richten LTB- vakbond zich niet op het terrein van de KA VB bewegen, maar zich uitsluitend gaan bezig houden met zaken die liggen op het terrein van sociaal beleid, pachtbeleid, ruimtelijke ordening, de verhouding werkgever-werkne- mer, onderhandelingen over nieuwe cao’s enz. Er zijn natuurlijk nog wel meer wijzigingen, maar de hoofdzaak is, dat er nu een heel duidelijke afbakening van de terreinen komt en dat er voor het langs elkaar heenwer- ken (om van tegenwerken nog maar niet te spreken) geen ruimte meer is. IJMUIDEN. Een zevenjarig meisje uit IJmuiden is zaterdagmiddag om kwart voor vier gewond geraakt toen zij op de Heerenduinweg werd aangereden door een 26-jarige automobilist uit IJmuiden. Het meisje stak onverwacht de Heeren duinweg over, ter hoogte van het Maas- plantsoen, de automobilist kon haar toen niet meer ontwijken. Het slachtoffer is met verwondingen aan het hoofd naar het Zeeweg Ziekenhuis gebracht. Als sprekers zijn uitgenodigd de baptis tenpredikanten ds. R. Reiling en ds. H. G. Koekkoek en verder de bekende evange listen Th. Dikkes, Jb. Klein Haneveld en A. v. d. Sande. De opheffing van de KVOB zal niet betekenen dat de standsorganisaties alles aan de drie hoofdbestuursleden zullen overlaten. Want bij de Kath. Ned. Boeren- en Tuindersbond, waarbinnen de KVOB zich tot nu toe bewoog, komen de contouren van een andere bond al naar voren. Dat wordt een groepering van kwekers die de vorm zal krijgen van een niet-zelfstandige vakbond bin nen de KNBTB/LTB. SANTPOORT Nu vrijwel alle hin dernissen die uitbreiding van de IJmond- MTS in de weg stonden uit de weg lijken geruimd, zijn er nog meer tevreden lieden dan alleen het personeeel, de leerlingen en het bestuur van deze studie-inrichting. Geen onverantwoorde investeringen Het argument dat daarmee een slechtere stand in de noordelijke Noordzee ge spaard wordt, aanvaardde hij niet. Hij vermoedde dat Noorse biologen hun ad vies in deze niet zozeer om biologische redenen hebben gegeven, maar meer om dat zij, nu de kabeljauwstand in het Noor se noordzeegedeelte slecht is, de EEG- landen hebben willen pesten met een laag quotum, ook voor de zuidelijke Noordzee. Het nu vastgestelde quotum leidt vol gens Hoekstra tot overbevissing van de zwakke noordelijke en tot onderbevissing van de sterke zuidelijke kabeljauwstand. Dat laatste betekent dat de kabeljauw nog grotere schade gaat toebrengen aan de voor de Nederlandse visserij belangrijke garnalenstand. De samenkomsten, die in een grote tent worden gehouden, beginnen om 10.30 uur, 13.30 uur en 16.15 uur. De kinderen en de kleintjes worden in apart opgestelde ten ten onder bekwame leiding beziggehou den. Het landdagcomité verwacht weer duizenden christenen uit verschillende kerken en geloofsgemeenschappen. De toegang is voor iedereen vrij. Dit betekentiat handelaren die in het verleden een nagenoeg ever grote stem in het kapittel hadden, nu belangr ijk miner vingers in de pap krijgen. Zij kunnen wel lid blijvei van de Koninklijke, maar van grote invloed van deijde van de export, zal geen sprake meer zijn. De mogelijheid om lid te blijven is noodzakelijk om de handel toegng te geven tot de Bloembollenbeurs in Hillegom en totiet Scheidsgerecht voor de Bloembollen handel als er schillen mochten zijn. Voor dag en dauw op een angstvallig geheim gehouden tijdstip begon ’s we relds kostbaarste plezierboot vanochtend aan zijn eerste tochtje. Volgens de officië le berichten zou het schip pas eind van deze week via de Haarlemmermeer naar IJmuiden varen. Om veiligheidsredenen koos de scheepsbouwer Van Lent voor de zondagnacht en een andere route. De angst voor een aanslag op de boot zat er goed in. Eigenaar Flick behoort tot het rijkste na-oorlogse zakenimperium in Duitsland en staat bovenaan het lijstje van de RAF. Half april werd botenbouwer Van Lent opgeschrikt door een bericht van de^plaatseüjke pontbaas, bij wie tele fonisch een bomaanslag op de Diana II was aangekondigd. Sinds die tijd werd de jachtwerf nauwkeurig in de gaten gehou den door patrouillerende politie en een leger van particuliere bewakers. Wie het jachtwerfterrein wilde betreden, moest een pasje tonen. Scheepsbouwer Van Lent is wars van elke publiciteit rond de boot. Hij weigert elke informatie. Een woordvoerder van de jachtwerf zegt dat geschrijf in de krant voor het bedrijf geen enkele zin heeft. „Er is in Nederland toch geen markt voor dit soort boten”, deelt hij lakoniek mee. Hij heeft gelijk. Niet elke modale werk nemer zal zich een plezierboot als de Dia na II kunnen veroorloven. Het 62 meter Voorzitter Klaas Hoekstra van de Ne derlandse Vissersbond sprak zaterdag tij dens de algemene vergadering in Alk maar deze waarschuwing uit. De vissers bond is de grootste van de Nederlandse kottervissersorganisaties, met leden voor al op Urk en verder verspreid over een aantal andere vissersplaatsen. De kottervisserij, vertelde Hoekstra, heeft verliezen gekend die verminderden van 29 miljoen gulden in 1974 tot één miljoen in 1977. In 1978 is het resultaat weer positief geworden. Ook nu de cijfers van het Landbouw Economisch Instituut nog niet beschikbaar zijn, staat dit wel reeds vast. Verschillende vissoorten ver heugen zich wat stand en kwaliteit betreft, in een goede welstand. De toegestane van- gsthoeveelheden voor tong en schol zijn verhoogd. Ten onrechte denkt men nu echter dat de zich herstellende tongstand reeds in een niet meer stuk te krijgen positie is. Er wordt thans, op basis van die tongstand, geïnvesteerd in nog grotere motorvermo gens, terwijl de gasolieprijzen in angst aanjagend tempo stijgen en er een alge mene oproep is tot energiebesparing. Zul ke investeerders, aldus Hoekstra, kijken alleen naar de vangsten van nu en naar de kosten uit het verleden. Het verdroot Hoekstra dat het kabel- jauwquotum voor de Noordzee, ondanks een zeer goede kabeljauwstand in het zui delijke gedeelte van die zee, verlaagd is. Nu er regelingen zullen blijven die ofwel de vangsten, ofwel de in te zetten vloot of de vistijd beperken, kan zo’n capaciteitsuitbreiding alleen maar lei den tot het opnieuw ontstaan van een wanverhouding tussen vlootomvang en vangsten, zoals men die in de jaren na 1972 gekend heeft. Die wanverhou ding, en niet de internationale van gstbeperking, was één van de hoofd oorzaken van de ongunstige visserijre- sultaten in de jaren na 1972. De Neder landse of de Europese overheid, waar schuwde Smit, zal wel niet opnieuw bereid zijn, het teveel aan capaciteit met behulp van belastinggeld uit te saneren. De visserij-econoom beschreef het effect voor de kottervisserij van de investeringsgolf in de jaren 1973 tot 1975. Hij vergeleek daarvoor cijfers van 1972, het laatste goede jaar voor de investeringsgolf, met gemiddelden oVer 1977 en 1978, jaren, die volgens de vakpers ook weer goed zijn geweest. In de tussenliggende periode is het aantal schepen en het aantal beman ningsleden van de kottervloot met een kwart teruggelopen, het totale motor vermogen echter steeg met een derde tot 299.000 pk. Die toegenomen capaci teit heeft slechts 5 percent meer vangst opgeleverd, terwijl niet het aandeel van de fijnere, maar dat van de goed kopere vis toenam. led zegde die opdracht af en vroeg om een grotere boot. De Diana II zit vol met luxe. In de badkamers is zeldzaam marmer ver werkt. Kranen en deurknoppen zijn van goud of zilver. De machinekamer van het spierwitte jacht is uitgerust met de meest moderne apparatuur. Computers zorgen voor de besturing en een groot deel van de technische installatie is dubbel uitge voerd. In afzonderlijke tanks worden ver- Van vrijdag 31 augustus tot en met zondag 2 september wordt gedacht aan eeen Velserbeek festival. In het park zal een kunstmarkt worden georganiseerd. Verder staan er op het programma een popconcert, theaterproduktie, program ma’s voor kinderen, het optreden van jazzbands en klassieke-muziekgezel- schappen. Los van dit weekendevenement worden plannen uitgewerkt voor een „kunstzinnig gebeuren” aan de Lange Nieuwstraat en een aantal evenementen in de muziektent van Velserbeek. Van de Postduivenvereniging „de Snelvlie- ger” te IJmuiden namen dit weekeinde 285 duiven deel aan een wedvlucht van Noyon af over een afstand van 240 km. De lossing van de duiven geschiedde om 7.45 uur. Een duif van H. Boddeke bereikte als eerste het hok om 13-35-25 uur; de laatste prijsduif om 16-34-59 uur. De uitslag was als volgt: H. Boddeke 1 20 4 50. H. J. Broek 2. S. Voet 3 17 24 34 38 50. W. de Weers-Booy 4 6 7 18 19 46. J Koora 5 27. Chr. Prins 8. M. A. Zwanenburg 9 10 21. J. Wijker 11 16 23 40 54. Mw. Wichman 12. W. Remmers 13 14 29 43 48. P. Schotvanger 15 25 30 39 51 53 55. A. Warnaar 22 36. Jac. Broek 26. E. Sloot 28. A. Ham 31 35 49. E. Reker 32 37. W. Rolwink 42 52. J. Minneboo 33 44 45. G. P. Smeding 47 57. Van Postduivenvereniging „De Bonte Duif” namen dit weekeinde 265 duiven deel aan een wedvlucht vanuit Noyon over een afstand van 430 km. De duiven werden om 7.45 uur gelost met een zeer veranderlijke wind. Mede door het drukkende weer, mistbanken en zware regehval in België had het concours een slecht verloop. Volgens velen was de lossing dan ook onverant woord. Een duif van J. Dekker bereikte als eerste het hok om 14.13 u. De laatste prijsduif om 16.53 uur. De uitslag was als volgt: J. Dekker 1 12 19 en 44. B. en C. Thiele 2. H. Broek 3. Comb. Heis 4 21 31 32 40 48 en 51. Comb. v. Loon 5 7 15 22 en 39. Comb. Vis/Vries 6 24 26 36 42 43 en 46. J. Kaldenbach 8 16 17 en 30. E. Woudhuizen 9 41 en 47. R. Belters 11 en 23. C. van Vliet 13 en 50. J. Exalto 14. T. v.d. Werff 16 34 en 49. Gebr. Thijssen 20 27 29 en 38. R. Wielart 25 en 52. Gebr. Muijderman 33. A. Vosse 35 en 37. H. Bruynes 45 en 53. Hierbij volgen de uitslagen van p.d.v. „Het Atoom”. Er werd gevlogen vanaf Noyon, af stand 343 km. Eerst geklokte prijsduif om 13-57- 54 uur, laatst geklokte prijsduif om 13.57.54 uur, laatst geklokte prijsduif om 16.17.00 uur. A. de Bot jr. 1 3 4 7 37 39. P. H. Martinius 2 15 29 40. J. v. Roon 5 12 14 26 28. K. v. Breemen 6 13 16 17 18 23 38. A. A. Schelvis 8 24 27 31 33. J Schoone 9 20. Timmer/Podt comb. 10 11 22. P. v.d. Wiele 19 41. A. v. Leeuwen 21 34 35 42. J. Stijnman 25.G. v. Amersfoort 30. W. de Smet 32. G. de Bot sr. 36. IJMUIDEN. De Llmuider Reddings Brigade (IJRB) heeft zondagmiddag twee windsurfers gered die door hun onerva renheid door de sterke wind naar zee af dreigden te drijven. De twee, een 17-jarig meisje en een 18-jarige jongen uit IJmui den, waren gestart bij het kleine strand binnen de pieren. Nadat zij een eind uit de kust waren bleken zij echter niet meer in staat terug te keren, waarna leden van de IJRB de twee windsurfers naar het strand terugbrachten. van de netten met vijf millimeter ver hoogd wordt. Verder kan een aanmerke lijke verscherping van verschillende reeds in werking zijnde regelingen ver wacht worden. Misschien komt er nu in het EEG-visserijbeleid ook iets terecht uit de visserij resolutie die het Europese par lement in februari, op voorstel van een groep Britse leden, heeft aanvaard. Die resolutie wil behalve maximum vangst- hoeveelheden ook visserijplannen, gere serveerde zones en vangstverboden voor bepaalde soorten in bepaalde zones gedu rende een deel van het jaar. Zij pleit voor een doeltreffend structuurbeleid, waarin hulp bij overschakeling van diepzeevisse- rij naar visserij in middeldiepe wateren. Verzinsels van de Nederlandse Vissers bond of verlangens van de voorzitter van die bond zijn dit allemaal niet, aldus Hoekstra, maar men zal er toch op de een of andere dag rekening mee moeten houden. Hoekstra sprak zich uit tegen een sy steem van licenties, waarover hier en daar in EEG-kring wel gedacht wordt. De be doeling is via aan de licenties te verbinden voorwaarden de visserijcapaciteit indd hand te houden. Het zou vooral gevaarlijk zijn wanneer, zoals ook wel gesuggereerd is, „Brussel” die licenties zou gaan verko pen. Misschien gaat de handel dan aan de Europese Commissie zulke fantastische bedragen bieden, dat de visser er niet aan kan tippen, vreesde voorzitter Hoekstra. De parlementsresolutie spreekt zich wel uit voor een vergunningenstelsel, betrek king hebbend op schepen, uitrusting, eige naren, gezagvoerders, te vangen vissoor ten, het gebied waarin en de dagen waar op mag worden gevist. Kikkersloot. De Beverwijker W. Wortel houdt vanavond om acht uur in het IJmui- dense PEN-centrum een lezing met als titel „In poel en kikkersloot” voor leden van aquariumvereniging „Velsen”. Ter il lustratie worden dia’s vertoond. Handenarbeidexpositie. In „Velser- hooft” in Santpoort-Noord wordt woens dag en donderdag huisvlijt geëxposeerd vervaardigd door bejaarden onder auspi ciën van het Kreativiteitscentrum IJ- mond. Naast schilderijen en tekenwerk worden produkten van weeftechniek, ba tikken, macramé en boetseren getoond. Openingstijden: woensdag twaalf tot vijf uur, donderdag (Hemelvaartsdag) tien tot vijf uur. Gezamenlijke dienst. Donderdagoch tend (Hemelvaartsdag) om zeven uur wordt in de gereformeerde kerk te Sant poort-Noord een gezamenlijke dienst ge houden voor hervormden en gereformeer den. Voorganger is ds. J. F. van Woerden. VELSEN In het kader van de „Toer in-aktiviteiten” heeft het college van B en W besloten aan de betreffende kom missie toestemming te verlenen voor de - organisatie van een aantal evenementen. r>" De groei van de haringstand, vermoed de Hoekstra, wordt door de biologen on derschat. Uit door het bedrijfsleven ver strekte gegevens zou dat wel eens kunnen blijken. Bij tong is er ook zo’n onderschat ting geweest. Toen dat ontdekt was, is het quotum voor dit jaar verhoogd. Hoekstra vond het vreemd dat de biologen de gege vens over haring, die de vissers ondanks het verbod van rechtstreekse haringvisse rij nog kunnen aanbrengen, als onbruik baar wegwuiven en helemaal op de schaarse gegevens van hun onderzoe- kingsvaartuigen afgaan. voor herstelde kottervisserij De vangst per man steeg met 34 percent, de besomming per man, als men die meet in koopkracht, dus reke ning houdend met de inflatie, met slechts 27 percent. Daartegenover ste gen de oliekosten per man tot het drie voudige terwijl de overige kosten per man met 29 percent opliepen. Al met al bleef het gemiddelde inko men per man in koopkracht gelijk: het inkomen van de vloot als geheel was 78 percent van dat van 1972, de beman ning zelf was ook tot 78 percent inge krompen. Hoe het zonder investeringsgolf zou zijn gegaan, is moeilijk te zeggen, vond drs. Smit, maar het staat volgens hem wel vast, dat een kleiner olieverbruik per man veel meer dan evenredige ruimte voor inkomensverbetering zou hebben geschapen. Smit wilde bepaald niet alle investe ringen afwijzen, want er is nog een groot aantal mogelijkheden voor inves teringen waarmee men de capaciteit niet uitbreidt maar wel de rentabiliteit gunstig beïnvloedt. Te denken valt aan het vervangen van economisch of tech nisch verouderde schepen, aan het scheppen van mogelijkheden voor meer soorten visserij op bestaande of vervangende schepen, aan arbeidsbes parende apparatuur. Smit sprak zich uit tegen te sterke specialisatie: het laten bouwen van schepen voor de visserij op slechts één of enkele vissoorten. Minder speciali satie leidt tot een regelmatiger verloop van het bedrijfsresultaat. De garnalen- vloot zou zich bijvoorbeeld goede kan sen kunnen verwerven als ze ook mo gelijkheden had voor visserij op plat vis en gul (jonge kabeljauw). Schepen in de grote klasse van 1.101 tot 1.300 pk, aldus Smit, zijn in het algemeen rendabeler dan grotere schepen.

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 7