Lijsttrekker PvdA Europese verkiezingen Bouke Beumer van het CDA: )ok -leer 99 99 -BON- 15 - Prijs 22,50 17 Nationalisering DINSDAG 2 2 M E I 19 7 9 BINNEN- EN BUITENLAND ■"fi ik Naam: Adres: Woonplaats: Introduktieprijs - (in te leveren bij een van onze kantoren of de boekhandel geldig tot 1 juli 1979 Ik ontvang graag het boek „Was 't nou wel zo lollig?” voor de speciale prijs van (Ik betaal kontant) Extra korting voor abonnees! (door Paul de Vries), UTRECHT. „Ik durf niet te voorspellen dat de Europese verkiezingen de komende vijf jaar tot de verkiezingen van 1984 voor de kiezer voelbare gevolgen zullen heb ben. Het zal best lukken wat dingen te doen die de aan dacht trekken, maar op den duur is dat niet voldoende. Eu ropese Dolitiek is een taaie, dik vloeibare zaak en internatio nale zaken zijn zelden specta culair” r Verschenen in de Damiate reeks door Otto Kraan Vondeling: EG-politiek lters aste Ik ben geen twijfelaar S Aktienummer 457002 SCHOENE 4 I k >ek van oor ntie- nde elijk- loog- 1 bon neel, sgel). u i). van 9 7 en mee te maken heeft. Ik moet nu veel meer politicus zijn. In korte tijd moet je zo’n proces doormaken. Het is een ontwikke ling en ik heb het gevoel dat het lukt. Bovendien wil ik spreken vanuit mijn christelijke overtuiging, allerminst vanuit het verleden. Ik acht het van groot belang de mensen op hun geestelijke achtergrond aan te spreken”. Is dat voldoende? „Ik heb een grote huiver voor alles wat zweemt naar demagogie, maar ik besef best dat je een stuk enthousiasme naar buiten moet brengen. En, toegegeven, ik kan nog wel wat leren”, aldus Beumer. Nog onlangs schiep hij duidelijkheid over de vraag of hij er voor voelde met Van 13 mei tot 1 aug '79 is ..Was 't nou wel zo lollig?verkrijgbaar voor de introduktieprijs van 17,50 cratisering is Vondeling principeel: „De factor arbeid moet overheersen over de factor kapitaal. Op het gebied van mede zeggenschap in de bedrijven staan we nog maar aan het begin. Het.is duidelijk dat. het hele vennootschapsrecht op de helling moet, vooral hier in Nederland. Op het terrein van nationalisaties en socialisaties zijn we in ons land nou ook weer niet zo ver. Men denkt altijd aan Groot-Brittan- nië, maar kijk ook eens naar Frankrijk, waar vier van de vijf grote banken, de vliegtuigindustrie, de autofabrieken en de oliemaatschappijen in handen van de staat zijn. De greep van de nationale overheid is daar veel groter, je kunt veel beter plannen ook in de overblijvende sectoren”. Allemaal zaken zaken waar Vondeling, als Europees parlementariër aan wil gaan sleutelen. Veel durft hij niet te beloven. „Waar het op aan komt is, dat de kiezer straks merkt dat in het Europees parle ment werkelijk politiek wordt gemaakt. De boeren weten het al. Op het gebied van de energiepolitiek zullen ook wel resulta ten worden geboekt, maar die zullen de meeste mensen niet als aangenaam erva ren. Het zou geweldig zijn als we een gezamenlijk beleid zouden kunnen maken ter bestrijding van de jeugdwerkloosheid. Maar ik ben er niet zo zeker van of we in die eerste vijf jaar grote resultaten zullen boeken”. Abonnees van Haarlems Dagblad, IJmuider Courant en Beverwijkse Courant ontvangen nog eens een extra korting op de introduktieprijs! Onderstaande bon geeft recht op een extra korting Van 13 mei tot 1 juli 1979 van 2,50 Dus tijdelijk voor slechts I WJ Profiteer van deze speciale aanbieding! ..Was t nou wel zo lollig?" is verkrijgbaar bij de kantoren van Haarlems Dagblad, IJmuider Courant, Beverwijkse Courant en in de boekhandel Wat dan wel? Europese samenwerking blijkt voor Vondeling vooral een prakti sche zaak, die positief-kritisch dient te worden tegemoetgetreden. Hij wil alleen daar samenwerken, waar individuele na ties het niet meer redden. „Naast alle zaken, waar je bewust van moet afblijven, zijn er bijvoorbeeld de werkloosheid en milieupolitiek. Neem de werktijdverkor ting. De ondernemers weten elkaar wel over de grenzen heen te vinden. Het kan niet, zeggen ze. Dit is nu typisch iets wat we gezamenlijk moeten aanpakken. Daar ligt trouwens ook een belangrijke rol voor het EW (het Europees Verbond van Vak verenigingen, waarvan FNV-voorzitter Wim Kok vorige week voorzitter is gewor den red.), dat van de grond begint te komen”. Aan het woord is Dr. Anne Vondeling. Zeven jaar voorzitter van de Tweede Ka mer en na een pittige discussie binnen zijn partij Europees lijsttrekker voor de PvdA Hij maakt hevig bezwaar tegen de aan tijging dat het Europees Parlement een aardige afsluiting is van zijn politieke loopbaan hij is nu 62. „Dat hoeft toch niet negatief te zijn. Ik wil me er met al m’n energie en m’n op werpen Het is noodzakelijk werk en ik vind het heerlijk”. Ook bestrijdt hij de bewering van de concurrerende lijsttrekkers als zou hij een betrekkelijke leek zijn op Europees ge bied. „Vanaf de eerste jaren na de bevrij- ding ben ik Kamerlid, waardoor ik het hele ontstaan van de EG heb kunnen meemaken. Tweemaal ben ik lid geweest van de Europese Raadr eerst als minister Nu is dat Europa-programma op veel punten niet identiek aan het „nationale” programma van het CDA, „Niet bij Brood Alleen”. „Er is erg gewogen,” zegt Bouke Beumer, „en veel gediscussieerd in de fractie. We hebben nogal wat CDA-ele- menten kunnen inbrengen en ik vind echt dat we ons er in kunnen terugvinden. Op het punt van de medezeggenschap in de bedrijven bijvoorbeeld. Of dat van een anticiperend milieubeleid. Ontwikke lingssamenwerking ook. Het staat er alle maal in. Minder duidelijk misschien dan in ons eigen programma en ik zou het zelf ook niet altijd zo hebben geformuleerd. oer-conservatieven uit de CSU van Franz Josef Strauss - zoals de keizerszoon Otto von Habsburg - in dezelfde fractiebank te zitten. Het antwoord was nee. Beumer voelt er, zo verklaarde hij in een verkie- zingstoespraak, buitengewoon weinig voor te worden geïdentificeerd met notoi re conservatieven. „Ik heb geen zin in de antisocialistische kotfrs, die de CSU vaart, maar ik wil de socialisten wel kritisch volgen. Overigens vind je dat conservatie ve element naar mijn mening niet terug in ons Europees verkiezingsprogramma.” (In de EVP, de Europese Volkspartij, werkt het CDA samen met de andere christen-democratische partijen in de Ne gen, red.) Bij Europese samenwerking op milieu gebied, denkt Vondeling niet alleen aan grensoverschrijdende watervervuiling, zoals die van de Rijn, maar ook aan de kerncentrales, die Westeuropese landen pal aan eikaars jgrenzen meten te moeten bouwen. „Ook hierbij zie je hoe ongelijk de EG-landen nog denken. Vooral de Franse zorgeloosheid op nucleair vlak vind ik beangstigend. Dat hangt samen met hun atoomwapen. Ik vind hun hou ding eigenzinnig en nationalistisch”. Hij denkt praktisch: „Als Nederland van me ning is dat in België onvoldoende zorgvul dig te werk wordt gegaan met kernener gie, laten we ze dan voor de rechter dagen. Dat kan. Dit geldt net zo goed voor een individuele Nederlandse burger, die z’n twijfels heeft over zo’n Belgische centrale. een schets van de industriële sfeer bij van Leer’s walsbedrijven nv/walserij oost-KNHS NV van 1938-1952 op sociaal gebied In dit boek zijn mensen aan het woord die gewerkt hebben in de eerste Nederlandse platenwalserij In 1938 opgericht door Bernard van Leer (1883-1958) en in de oorlog (1941) overgenomen door Hoogovens en voortgezet onder de naam Walserij-Oost. Uit de verhalen blijkt dat de omstandigheden waaronder gewerkt werd, vooral in de beginjaren, erg moeilijk en zwaar waren Ontslag werd gemakkelijk gegeven, vooral collectief ontslag vlak vóór de feestdagen Kortom, arbeidsomstandigheden en verhoudingen welke in vergelijking met die van nu. welhaast prehistorisch lijken. Desondanks zijn de meeste vertellers van mening dat de betrokkenheid bij het werk destijds groter was en men onder elkaar méér lol had. Zij ervaren dat nu als een gemis en deze tegenstrijdige ontwikkeling geeft toch te denken! Die kan bij het Europees Hof van Justitie een klacht indienen tegen de Belgische regering. Maar ook dan ben je in handen van deskundigen. Je moet het tegendeel bewijzen. Ik geloof stellig dat het Euro pees parlement en de Europese Commis sie (het dagelijks bestuur van de EG) moeten proberen hier wat invloed te krij gen”, aldus Anne Vondeling. Op de Europese landbouwpolitiek heeft Vondeling een heel wat zonniger visie dan zijn collega-lijsttrekers”. Iedereen praat altijd maar over overschotten”, zegt hij, „maar die moet je meten in procenten van de totale produktie. Produktie en con sumptie zijn nu eenmaal moeilijk op el kaar afstembaar. Je hebt de natuur niet in de hand. Men zit er overal mee, in Rusland en in het hyperkapitalistische Amerika. En bovendien: we kijken altijd naar die melkplas en die boterberg, maar in veel sectorenvlees en fruit bijvoorbeeld zijn er veel minder problemen”. Desondanks is voor Vondeling een zin vol landbouwbeleid ondenkbaar zonder een structuurpolitiek, die er op gericht is zowel de consument als de producent aan zijn trekken te laten komen. De eerste door voldoende variatie, goede kwaliteit en een zo laag mogelijke prijs. De tweede door het bieden van een minimum-be- staanszekerheid en een behoorlijke belo ning. „Door het ontbreken van een be hoorlijke structuurpolitiek zijn er ontzet tend veel jonge mensen tot de bedrijfstak toegelaten, terwijl duidelijk was dat er voor hen geen boterham in zat. Vergeet niet dat het in de regel om gezinsbedrijven gaat, die niet volgens de gebruikelijke economische wetten reageren. Om het zelfde inkomen te halen, gaan ze harder werken, méér produceren. Ik geloof bo vendien dat we ook met het oog op de situatie in de Dere Wereld naar een kleinschaliger landbouw toe moeten”. Rond inkomensbeleid en bedrijfsdemo- (Door Paul de Vries) DEN HAAG. De media portret teren Bouke Beumer (44), lid van de Tweede Kamer en lijstaanvoerder van het CDA voor de Europese ver kiezingen, als een onzeker mens. Een twijfelaar. Geen ras-politicus, die zijn standpunt met een breed armgebaar Ken in felle kleuren op het doek zet. ;Wel iemand die blijft steken in zijn ’eigen voorzichtigheid. Hij vindt van niet. Het gaat om de uitleg van wat er staat. Hij ziet aankomen dat de Nederlanders in het Europees Parlement in de toekomst nogal eens eikaars hand zullen grijpen. „Neem de beperking van de groei, die leeft erg in Nederland. Bij bijvoorbeeld de Westduitse socialisten zie je dat veel minder, terwijl „in Europa” de Nederlandse WD veel dichter bij ons staat. Het zou dan ook zinnig zijn als Nederlanders te kijken wat je kunt stimuleren. Ik denk ook aan de kernbewapening. Het is een heel legitieme zaak om dan samen te werken. De CDA-lijsttrekker loopt niet warm voor een flinke dosis landelijke politiek in de strijd om de Europese parlementsze tels. Daar waar echter duidelijke verban den bestaan met Europese knelpunten, wil hij die verbanden echter ook niet uit de weg gaan. „Ik zou het een ongelukkige zaak vinden als het kabinet-Van Agt inzet wordt van de Europese verkiezingen. Dan wordt het een soort voorverkiezing naar Amerikaans model. Ik zou ook willen ver mijden dat Bestek ’81 als zodanig als onderwerp wordt opgevoerd. Dat is iets typisch Nederlands. Maar als het er om gaat hoe je de werkloosheid de baas moet worden, de inflatie moet beteugelen, dan zal ik de Nederlandse kant daarvan niet uit de weg gaan. Ik ben echt niet bang om me aan koud water te branden, maar de nationale politiek blijft Lubbers’ handel. Bouke Beumer is een warm voorstan der van uitbreiding van de bevoegdheden van het Europees Parlement. „We zeggen, ook in ons programma, dat een volwaar dig parlement ons einddoel is. Zo ver zijn we over vijf jaar natuurlijk nog niet. Wat we wel nu al willen is bijvoorbeeld een vertrouwensstemming over het beleid van de Europese Commissie, het „dagelijks bestuur” van de Gemeenschap. Ik kan me niet voorstellen dat er dan geen voorwaar den worden gesteld aan dat beleid. Het moet ook een „gewichtig” debat zijn, want uiteindelijk kan het Europees Parlement de Commissie naar huis sturen. Hoewel, dan ontstaat er natuurlijk een impasse en de commissie staat zelf ook nogal on machtig tegenover de Europese Raad (mi nisters en regeringsleiders, red.). Trou wens, de Raad zou allerlei dingen niet zo vreselijk lang onder zich moeten houden. Het Europees Parlement moet de positie van de Raad dan ook ter discussie stellen en niet alleen daar' ook in de nationale parlementen.” „Nee, ik ben geen twijfelaar. Ik doe er lang over om tot een oordeel te komen. Ik bekijk bij voorkeur een zaak van alle kanten, maar ik houd duidelijk vast aan een eenmaal genomen besluit. Dat kan ook niet anders als je geregeld - zoals nu in de CDA-fractie - afwijkende standpunten - inneemt. Dan moet je wel”. In de Kamer behoort hij tot de kleine groep CDA-loya- listen”, die na de formatie van het kabi net-Van Agt-Wiegel weigerden hun hand tekening onder het regeerakkoord te zet ten en sindsdien dikwijls dissidente opi nies verkondigen. Zijn lijstaanvoerderschap heeft Beu mer vooral te danken aan zijn AR-afstam- ining. De Antirevolutionairen claimden - irin de stoelendans om sleutelfuncties bin- s nen het CDA - de hoogste post in de CDA- deputatie naar de EVP-fractie (Europese Volkspartij) in het toekomstige Europees Parlement. De naam Bouke Beumer viel, toen bleek dat zijn partijgenoten Jan de Koning, nu minister van Ontwikkelings samenwerking, en Tweede-Kamerlid Hans de Boer niet beschikbaar waren. Zij hebben internationale ervaring, Bouke Beumer niet: hij was burgemeester van de Groningse gemeente Midwolda, vóór hij in 1975 Kamerlid werd. Het deert hem geenszins. Hij heeft zich in verbluffend korte tijd een respectabele kennis van Europese zaken eigen gemaakt. Dat maakt hem evenwel niet tot een in brede kringen bekend politicus. Recente opiniepeilingen hebben uitgewezen dat landelijk slechts vier procent van de kie zers ooit van Bouke Beumer heeft ge hoord. Binnen de eigen partij kent maar vijf procent hem. Weinig bemoedigende cijfers. Beumer: „Ach, in de Kamer, waar ik me vooral met fiscale zaken heb bezig- M ^gehouden, heb ik altijd een specialistisch k ^taakgebied gehad. Maar het kan natuur - I W* jf üjk zijn dat mijn eigen presentatie er iets -- taaie, dik vloeibare zaak van Landbouw, later als minister van Fi nanciën. En ik heb er (als buitengewoon hoogleraar in de leer van de internationa le organisaties aan de universiteit van Groningen, red.) zelfs drie jaar college in gegeven.” Hij rekent zichzelf tevens tot de drie Kamerleden met de grootste interna tionale ervaring. In partijgenoot Max van der Stoel (minister van Buitenlandse Za ken in het kabinet-Den Uyl) erkent hij zijn meerdere. Hijzelf is een goede tweede, maar wie nummer drie is wil hij niet kwijt. Wie wil weten hoe de PvdA over Europa denkt, moet naast het nationale program ma voor de Europese verkiezingen ook nog de Gemeenschappelijke Oproep lezen van de sociaal-democratische partijen uit de EG-landen. Een stuk, géén program, dat riekt naar een moeizaam compromis. Evenals trouwens de programma’s van de ELD (liberalen) en de EVP (christen-de- mocraten). Maar niet volgens Vondeling. „De liberalen hebben met hun gezamenlij ke programma prachtig pleisterwerk ver richt”, verklaart hij losjes. „Het staat vol met dierbare woorden, vol van „grote zorg” en zo. Toch vind ik onze opstelling veel herkenbaarder, veel duidelijker. Er is intensief over vergaderd, zwaar gevoch ten. Maar als je de Oproep vergelijkt met de programma’s van ELD en EVP, dan zie je dat wij minstens zo concreet zijn”. Anne Vondeling is het grondig oneens met de jongerenorganisatie van zijn eigen partij, die zich principieel verzet tegen verdere Europese samenwerking: „Hun standpunt berust op een misverstand. Ze Zeggen dat het Europa van de Negen een kapitalistische samenleving is. Dat is waar. En dus, zeggen ze, is die samenwer king bezwaarlijk. Dat is onjuist. Je kunt ook zeggen dat je het Koninkrijk der Nederlanden dan maar moet opheffen om in Rotterdam een socialistisch beleid te voeren. Ik vind dat een lachertje. Zonder EG zouden we het op eigen houtje niet zover hebben gebracht”. (ADVERTENTIE)

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 17