NIEUWE PRODUKTEN VAN POLAROID Nu ook Peugeot 505-model c, In toekomst misschien alleen water tanken om te rijden EXPOSITIES foto S3 Proef met een s De Amro Bank is er vooralle spaarders.l<0 e s o O nieuwe vorm Bij de Amro kan een spaarder in principe drie kanten op: De fotograaf en een eeuw gloeilamp weg en wiel h’il ted tie- Prijs voor film van Haarlemse school Echt vastzetten. Niet vastzetten. 47o NIEUWS IN T KORT w Vastzetten en toch aan kunnen komen. tn 44 19 DINSDAG 2 2 M E I 19 7 9 VARIA Hl Onder redactie van J.P. Bos HIM ir ce T Dat is voor de spaarder die de aller hoogste rente wil. Maar dan ook voor lief neemt dat fn geld langere tijd vastligt. Amro’s Vaste Loop tijd Rekeningen bijvoorbeeld staan van 2 tot 6 jaar vast. En de rente varieert dan van 7 -i tot Naar verwachting zal van eind september af de nieuwe Peugeot 505 in ons land verkrijgbaar zijn. In het Peugeot programma staat deze nieuweling tussen de modellen 504 en 604. De Peugeot 505 krijgt zes verschillende uitvoeringen, waaronder twee typen die zijn uitgerust met een dieselkrachtbron. De topsnelheden van de nieuwe wagens liggen afhankelijk van de gekozen uitvoering tussen de 160 en ca. 175 km/ uur. Ofwel sparen en snel aan je spaar geld kunnen komen. Daar heeft de Amro Bank een Rente Spaar rekening voor, of het bekende Spaarboekje. Dat is simpel, over zichtelijk en heel flexibel. Én u krijgt een rente van J|0/ "Q r-n J >A_i Dat is sparen voor een hoge rente, maar in noodgevallen er toch aan kunnen komen. Daar heeft de Amro z’n Plusrekeningen voor. Alleen als u opneemt betaalt u 1 of 2% opnamekosten over het op genomen bedrag. En anders zijn ze goed voor maar liefst 6 of Het thema Nos talgie, dit najaar het kenmerk van de tentoonstelling op Profoto (beurs voor vak-, indu striële en weten schappelijke foto grafen en fil mers), heeft een aspect dat in ze kere zin een kop peling vindt aan de herdenking van Edisons uit vinding van de gloeilamp. Im mers fotografie schrijven met licht is in de moderne studio alleen mogelijk bij licht, d.w.z. met behulp van kunstlichtbron- nen in grote ver scheidenheid van aard en uitvoe ring. r 25 32 kilo I De nieuwe SX-70 film, die volledig ontwikkelde foto’s kan leveren in één minuut, is het resultaat van diverse we tenschappelijke ontwikkelingen, waar onder een nieuwe helrode kleurstof be- Schommer hield zich bezig met psy chologische fotografie met als uitgang spunt de physiognomic, de wetenschap van het gezicht. In combinatie met de montage, de pseudo-confessionele tekst Tijdens de onlangs in de Verenig de Staten gehouden aandeelhou dersvergadering heeft Dr. Edwin H. Land, uitvinder van de direkt-klaar- fotografie en stichter van de Pola roid Corporation, een nieuwe snel ontwikkelende SX-70 film en een stereogeluidssysteem voor Polalvi- sion, de direkt-klaar smalfilm, gede monstreerd. en grafologie speelt Schommer een po- kerspel met zijn modellen met als eind doel: de verborgen waarheid. Openingstijden: dinsdag tot en met zaterdag van 12 tot 18 uur Het experimentele stereo Polavision geluidssysteem dat eveneens tijdens de de, groen en blauwe tinten. Ook zachte pasteltinten, bruine en paarse kleuren worden in subtiele gradaties weerge geven. Profoto wordt gehou den van 25 tot en met 29 oktober in de Margriet- hal van de Jaarbeurs te Utrecht. Amerikaanse laboratoria verder aan accu's die een personenwagen een non- stoprit van ca. 500 kilometer moeten toestaan. Dergelijke accu’s met hun hoge energieafgifte, bezitten echter een bedrijfstemperatuur van zo’n 400 graden Celsius. Wat betekent, dat zij een beperkte levensuur hebben omdat al vrij snel de elementen doorsmelten. Het nieuwste op dit gebied is de alumi- nium-zuurstof accu, die niet via elek trochemische weg wordt opgeladen, maar waarbij men eenvoudig de uitge putte energiecellen verwisselt voor nieuwe. De accu bouwt zijn energie- voorraad op via een chemische reactie tussen aluminium, water en zuurstof. Daarbij ontstaat een poedervorming afvalprodukt, dat weer in de fabriek kan worden gebruikt voor de produk- tie van aluminium. Het enige, dat de chauffeur hoeft te doen is om de zoveel tijd water bijvullen en na bepaalde afstanden de cellen te laten verwisse len. Als dit allemaal lukt, wordt toch nog eens de oude droom waarheid, dat men alleen maar water hoeft te tanken om te kunnen blijven rijden. In de Canon-galerie (Reestraat 19, Am sterdam) is tot en met 2 juni werk te zien van de in 1969 overleden Erwin Blumen- feld en van Alberto Schommer. Blumen- feld vestigde zich aan het einde van de eerste wereldoorlog in Nederland. Hij maakte deel uit van de Dada-groep met kunstenaars als Grosz, Mynona, Meh- ring en Citroen. Hij hield zich bezig met schilderen en schrijven. In 1936 vestigde hij zich in Parijs als fotograaf. Vanaf 1941 deelde hij in de Verenigde Staten een studio met de befaamde fotograaf Munkasci en in 1943 opende hij een eigen studio en stond bekend als een van de best betaalde free-lance fotografen. Peugeot heeft met de introductie van deze nieuwe serie een goede reiswagen geschapen. De eerste rij-indrukken toonden aan, dat de nieuwe Peugeot een vrijwel geruisloze krachtbron bezit (wij bereden de uitvoering met de TI- injectiemeter), een soepele vijfversnellingsbak en een uitgekiende onafhankelijke vering rondom. De wagen bezit vóór en achter schijfremmen en is voorts uitgerust met stuurbekrachtiging én luxe accessoires als elektrisch bedienbare ruiten, en koplampen die van binnenuit verstelbaar zijn. Een goede reiswagen derhalve, met een kofferruimte van ruim vijfhonderd kubieke decimeter. Tevens heeft Peugeot de uitgifte van dit type aangegrepen om de schakelaars voor verlichting en ruitewissers te normaliseren. Naar wens kunnen de verschillende uitvoeringen van deze Peugeot worden uitgerust met een automatische bak. De foto toont de nieuwe Peugeot 505 STI. In Narde (Italië) heeft Mercedes met deze experimentele C III-IV onlangs vijf wereldrecords gebroken, waarbij snelheden van ruim 400 km/uur wer den bereikt. Daimler-Benz wilde met deze wagen echter in eerste instantie nagaan hoe de auto zich bij dergelijke hoge snelheden gedroeg. Met andere woorden: bij de proeven stond de aëro dynamische vormgeving voorop. De wagen werd aangedreven door een V8- turbo, die zo’n 500 pk ontwikkelde. De carrosserie van dit experimentele voertuig bestaat uit glasfiber, versterkt Het tekort aan benzine, dat bijvoor beeld in Californië pijnlijk voelbaar is geworden, heeft de ontwikkeling van andere energiebronnen opnieuw in de schijnwerpers geplaatst. Vooral in Amerika werkt men al dan niet in opdracht van de regering met meer haast dan ooit aan de verdere ontwik keling van voertuigen, die elektrisch worden voortbewogen. Om een deel van de nadelen die aan dit soort voertuigen kleven te omzeilen, heeft men zich nu ook geworpen op de bestudering van hybride-wagens: voer tuigen die zowel elektrisch, als door bijvoorbeeld een dieselmotor kunnen worden aangedreven. Een van de voor delen hiervan is, dat zo’n auto een grotere actieradius bezit dan de pure elektrowagen en bovendien motorisch meer in zijn mars heeft. Voorlopig ziet het ernaar uit, dat voor de elektrische aandrijving conventionele accu’s wor den gebruikt, die echter geen langere trajecten dan zo’n 130 kilometer toe staan. Al is een rit van 200 kilometer lengte haalbaar, mits men dan niet harder rijdt dan ca. 55 km/uur. Toch is dat naar huidige maatstaven nog te weinig. Daarom werkt men in langrijk verbeterd negatiefmateriaal en verschillende nieuwe chemische tech- niéken. De ontwikkeling begint direkt nadat de foto uit de camera geschoven is en de foto’s geven een duidelijk beter resultaat met exacte kleurweergave waaronder een groter kleurbereik in ro- Alfa Romeo zal de prijzen in eigen land verhogen met 5,5 percent. Dit is de tweede prijsverhoging van het Itali aanse automerk binnen een half jaar. Voorlopig gelden deze prijsverhogin gen zoals gezegd alleen voor de thuismarkt. Shell heeft een boekje het licht doen zien, getiteld „Nederland, van de weg af gezien”. Voor bijna zeven gulden is het verkrijgbaar bij de tankstations van deze maatschappij. Het boek bevat een groot aantal illustraties van de „objecten”, die zoal langs de Neder landse wegen te zien zijn. Met gejuich werd het bericht ontvan gen dat de zesde klas van de Theo Thijs- senschool voor basisonderwijs in Haar lem had gewonnen in de prijsvraag In ternationale Telecommunicatie Unie. Op zaterdag 2 juni zullen enige afge vaardigden van deze klas de prijs in ontvangst nemen in het Nederlands Postmuseum in Den Haag. De film De Telewenskoop-foon werd uitverkoren uit twee inzendingen op film en enige werkstukken uit karton en papier sa mengesteld. Er zal geloot moeten wor den, wie van de zes meisjes die de film maakten, mee mag naar Den Haag om aldaar aan de lunch deel te nemen en de prijs in ontvangst te nemen. aandeelhoudersvergadering gedemon streerd werd, heeeft een dusdanige kwa liteit dat het aan de HiFi-norm voldoet. Dit is hef resultaat van de breedte van het magnetische spoor, die gelijk is aan de breedte van de super 8 Phototape smalfilm, terwijl de snelheid gelijk is aan de filmsnelheid van 18 beelden per seconde. Het prototype geluidssysteem zal wan neer het in produktie komt, zijn aange past aan de huidige Polavision projec- tieautomaat en zonder modificatie toe te passen zijn. De Polavision geluidscame ra, die veel lijkt op het nu bestaande model, is uitgerust met afneembare stereo-microfoon. brengst in grootte vari eerden, bleven ze voor de fotograaf van vóór de oorlog onhandig om vangrijk en kwetsbaar bij transport. Allerlei ontwikkelin gen na 1950, waardoor de flitslamp steeds klei ner werd, culmineerden tenslotte in de flitsku- bus, waarin de eigenlijke flitsbron niet groter is~ dan een pindanoot. Dat men om elke gewenste lichtopbrengst te ver krijgen een onbeperkt aantal flitslampen kon toepassen, bewijst de op name gemaakt in 1960 van de pyramide van Cheops inclusief Sfinx door een Amerikaanse fotogroep en uitgelicht met 6500 flitslampen ge voed via een kabelnet van 21 km, kosten 10.000 dollar. Omstreeks de zelfde tijd werd het vliegdekschip Saragota, badend in een zee van flitslicht terwijl het over de oceaan voer, vanuit een vliegtuig gefotogra feerd waarbij de ontste king van de flitslampen synchroon en radiogra fisch plaatsvond. De Amerikaanse prof. H. E. Edgerton, de pio nier van de huidige, vooral voor vakgebrulk onmisbare, elektronen flitser, vond tijdens proeven in 1930-’31 dat het zeldzame edelgas Xe non in een flitsbuis een kleurtémperatuur gaf gelijk aan dat van het zonlicht. Na zijn demon stratie in samenwerking met Kodak op de wereld tentoonstelling in 1939 kwamen de eerste 500 elektronenflitsers voor studiogebruik onder de naam Kodatron op de markt. ir Een atelier uitgerust met de koolspits-booglamp van de Parijse uitvinder Liébert. De korte afstand tussen lichtbron en model was noodzakelijk als gevolg van de buitengewoon lage lichtgevoeligheid van de fotografische plaat. Kwam Lièbert in 1879 te Parijs tot de allereer ste toepassing van kunst licht met een meer per manente brandduur dan het oudere flitslicht door zijn vinding van de kool spitsbooglamp in 1904 zelfs nog van 12 extra gloeilampen voorzien de eerste zeer zeldzame portretfoto bij het licht van een gloeilamp was die van Edisons mede werker Charles Bache lor in 1886 waarbij de afstand van lichtbron tot zijn gelaat slechts 12 cm bedroeg. Toch heeft het tot in de jaren dertig moeten du ren alvorens de lichtop brengst van de voor foto grafie bestemde gloei lamp zodanig was, dat deze „overspannings- lamp” in vrijwel alle stu dio’s werd toegepast. Als vervolg hierop deed nog niet zo lang geleden een nieuwe lichtbron zijn in trede: de halogeen- kwartslamp. Voor vak- gebruik en speciaal in de kleurenfotografie heeft deze lamp een stabielere kleurtemperatuur dan zijn voorganger. Op Pro foto worden de vele mo gelijkheden van halo- geen-verlichting voor studio- en mobiele uit voering in grote variaties getoond. De ontwikkeling van een andere lijn bij de fo tografische lichtbronnen is die van het magnesi- um-flitspoeder een uitvinding van Roscoe en Bunsen in 1859 tot de moderne studio-elek- tronenflitser. De bus met flitspoeder die elke foto graaf vroeger bij zich droeg een avondopna me van het Vrijheids beeld in New York werd in 1893 gemaakt bij de ontsteking van 3 magnesiumpoeder werd einde jaren twintig allengs vervangen door de flitslamp. Het was een naar onze begrippen zeer forse lampballon gevuld met magnesium- folie. Alhoewel latere uitvoeringen al naar ge lang de vereiste lichtop- d) WW - r—n I

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 19