Kritiek op milieubeleid EG-project kernfusie van start Nieuw premieplan voor Indonesië heeft geen besparing in huis en bedrijf Olievoorraad VS gestegen Arabische boycot minder melkleverantie visie op ontwikkeling tussen de bedrijven door „Devaluatie is goed middel voor herstel” „Energiebewakers" zorgen voor Kritiek op nieuw onderzoek naar Eurocheque: het handige en veilige betaalmiddel. I De Gaay Fortman na bezoek: Salarisverhoging assistentes in apotheken Vijfhonderd gulden voor apparaatje snel terugverdiend ar 3Ê Volgens vakbond: res tb*1 s M E I 2 2 19 7 9 DINSDAG 21 ECONOMIE it. Dus: op naar uw bank voor Eurocheques! En vergeet u dan niet om het boekje met tips mee te nemen, waarin u alles vindt over het hoe en waar uw cheques te gebruiken. Stijging (Van onze redactie economie) DEN HAAG. Het afgelopen jaar is voor de chemische industrie niet meegevallen en de eerste maanden van het lopende jaar onder vindt de chemische sector de gevolgen van de revolutie in Iran. Voorlopig moet rekening worden gehouden met een kleiner aanbod van grondstoffen ten gevolge van het Iran-effect. Dit staat in het jaarverslag van de Vereniging Nederlandse Chemische Industrie (VNCI). Verdubbeling Onoverzichtelijk ïilHi Bent u al een van de bezitters van het handige en veilige betaalmiddel? Zo niet, dan verdient ’t echt aanbeveling om bij uw bank Eurocheques aan te vragen. Want daarmee kunt u op vertoon van uw pasje overal in Nederland tot f300,- per cheque betalen. In winkels, restaurants, benzinestations of waar dan ook. En datzelfde is ook mogelijk in bijvoorbeeld Duitsland, België en Zwitserland. Bovendien kunt u er bij banken in geheel Europa en nog een paar andere landen geld mee opnemen. En... een extra-voordeel is: Eurocheques zijn verzekerd tegen verlies en diefstal. De Gezamenlijke Banken en Spaarbanken. ■77 Chemische industrie schetst somber beeld I oteert (Van onze redactie economie) Bank ‘a I OSH tdens elijk. :laim, ten. „Enerzijds blijkt de regering te beseffen dat men alleen kan ontwikkelen als de mensen zelf daarin deelnemen en initiatie ven nemen. Anderzijds is er een sterk streven om alles van boven af te regelen. Die twee zijn met elkaar in conflict”, aldus De Gaay Fortman. ROTTERDAM. Ook voor wonin gen is energiebewakingsapparatuur mogelijk. Een eenvoudig, klein appa raat (dat in de meterkast kan worden geplaatst) is daartoe nodig. De kosten daarvan zijn ongeveer 500 gulden. Dat geld kan snel worden terugver diend als gevolg van lager verbruik. Deze voorziening is alleen mogelijk in nieuwbouw, waar er bij de elektri sche installatie rekening mee kan worden gehouden. In bestaande huizen is energiebewaking in deze vorm niet mogelijk, omdat schei ding van stroomleidingen voor verlichting en voor apparatuur vereist is. Wordt bij nieuwbouwplannen tijdig energiebewust gedacht, dan kunnen twee stroomcircuits worden aangebracht. Dat zal de installa- tiekosten niet verhogen, eerder verlagen. Voor oudere huizen kan een zogenoemde dimmer op de stopcontacten wel diensten bewijzen om de verlichting te regelen naar behoefte. DEN HAAG (ANP). Het bestuur van het Landbouwschap gaat morgen praten over een herstel van de commissie melkveehouderij van het schap, inzake een premieregeling voor minder afleveren van melk en zuivelpro- dukten. Een concrete uitspraak over het effect van de regeling doen de voorstellers nog niet. Wel is er een schatting van ir. Oscam van de afdeling agrarische economie van de Landbouwhogeschool te Waveningen, dat premies van respectievelijk twintig, dertig en veertig percent van de richtprijs zouden leiden tot een vermindering van de totale melkproduktie met respectieve lijk vier, 5,5 en zeven percent per jaar. een nieuwe EG-regeling, als aanvulling op de bestaande premieregelingen voor het niet leveren van melk en zuivelprodukten en het overschakelen van melk- op vlees- produktie. Het voorstel houdt in dat de deelnemen de melkveehouder zich contractueel ver plicht, gedurende drie tot vijf jaar jaar lijks tenminste tien percent minder melk te leveren dan in het jaar voordat de De stijging van de winst van Ameri, kaanse ondernemingen bedroeg na belas ting in het eerste kwartaal op jaarbasis 7,4 miljard dollar vergeleken met 11,3 miljard in de laatste drie maanden van vorig jaar. De totale winst bedroeg in de eerste drie maanden, met correctie voor het seizoen, 137,9 miljard 'dollar op jaarbasis tegen 130,5 miljard in de voorgaande drie maan den en 102,1 miljard in het eerste kwartaal van vorig jaar. af- e- 9,71 Ml 5Jt 1,11 301.01 8,« 1,71 4.36,21 301.01 0,31 Mi AMSTERDAM (ANP). Het Anti Boy cot Comité heeft „met verbijstering” ken nisgenomen van het plan van de 'regering om een nieuw onderzoek in te stellen naar de gevolgen van de Arabische boycot. Het comité zegt dit in een telegram aan minis ter Van der Klaauw van Buitenlandse Zaken. Het besluit van de regering, aldus het comité, wijst op een volstrekte minachting van het werk van de bijzondere Tweede- Kamercommissie, die al in februari een gedegen rapport over deze kwestie uit- bracht. De unanieme conclusies van dit rapport waren zo schokkend dat elk verder uitstel van het nemen van directe tegenmaatre gelen onduldbaar is, aldus het comité. M?he ■n sen. dit euvel tan- 50,40 39,00 33,00 91,00 96,00 49,20 39,40 659.00 43,00 57,50e 47,00 52,00 43,00 134,90 37,60 44,60 144,00 58,50 40,00 4,00 49,50 136,50 73,80 65,90 165,50 50,50 57,40 120,70 41.40 33,50 82,50 63,20 06,00 48,50 40.70 51,50 104,20 41,10 13,50 173,00 34,90 78,80 136,70 48,00 48,50 35,20 56,50 305,00 595,00 196,00 160,00 390,00 180,00a fondsen 12,00 >0,60 7,80 Ï7.00 17,20 50,50 30.00 34,50 58,30 46,20 70,50 30,10 53,00 20,10 08,20 92,00 35,00 03,80 61,80 25,70 Volgens de VNCI is het afgelopen jaar nog slechter uitgepakt dan werd ver wacht, omdat de prijzen bleven zakken en de overcapaciteit niet verminderde. Die overcapaciteit maakt het onmoge lijk prijzen te berekenen die de prijsstij gingen van olie en nafta kunnen opvan gen. Bovendien moet de chemische indu strie ook nog eens de pijn voelen van de import van bulkprodukten tegen prijzen die in geen reële verhouding staan tot de kostprijs. Om die reden heeft de CEFIC (de Europese federatie van verenigingen van de chemische industrie) verleden jaar al bij de Europese commissie (het dage lijks bestuur van de EG) aangedrongen op stappen teneinde de schadelijke gevolgen van deze dumppraktijken te kunnen te gengaan In Europees verband is een richtlijn in Een Rotterdams elektrotechnisch be drijf is op de markt met diverse soorten „energiebewakers”. Ook hier is het weer de microprocessor die de mogelijkheden biedt; het zijn namelijk computergestuur de apparaten. Men heeft er al succes mee in restaurants en kantoorgebouwen. „Het bedrijfsleven in zijn geheel is echter nog te weinig energiebewust..’ Directeur H. G. Eekles van het Rotter damse bedrijf sluit zich hiermee aan bij de opmerkingen die van de kant van de Stichting Voorlichting Energie Besparing Nederland (SVEN) werden gedaan. Het gaat erom dat bedrijven een budget voor het energieverbruik vaststellen. Soms ko men zij bij onderzoek tot ontstellende ontdekkingen over de mate van geld die zij aan energie moeten besteden. Van te voren kan worden bezien of energiebewa- kende apparaten lonend zijn. De terugver- dienperiode in bedrijven loopt van twee tot vijf jaar. Er zijn verschillende apparaten, afge stemd op de omvang van bedrijven. Ook is er een speciaal apparaat dat de verlich ting aan en uit schakelt naarmate het daglicht (waarbij de aanwezige zonne- (ADVERTENTZE) schijn uiteraard een belangrijek plaats inneemt) meer of minder intens is. Dit apparaat verlaagt de spanning op het lichtnet, die vaak veel te hoog is, zo leert de praktijk. Combinaties van verschillen de apparaten zijn ook mogelijk. Deze apparatuur is computergestuurd, maar ingrijpen als men dat wenst, is zon der meer mogelijk. Eekels zegt eenheid van beleid bij de overheid inzake de ener giebesparing te missen. Uniforme stroom- tarieven zijn een grote wens, want dat zal het bedrijfsleven meer stimuleren om energiebewust te worden. Ook het gevaar dat de besparingen door sterke tariefsver hogingen teniet worden gedaan dan wel verminderd, moet onder ogen worden gezien. Behalve voor bedrijven kan de energie- bewakende apparatuur worden gebruikt voor tunnelverlicnting, straatverlichting (natrium- en kwikdamplampen) en voor bioscopen. „Het zijn geen toverdozen, maar door samenwerking met gemoti veerde afnemers kan er resultaat worden bereikt. Als men maar bedenkt dat we allemaal wat terug moeten in ons energie verbruik”, aldus directeur Eekels. ham is het Britse onderzoekcentrum voor gecontroleerde kernfusie. Kernfusie is, naar men gelooft, veel „schoner” en dus veel ongevaarlijker dan kernsplitsing. Dr. Brunner zei dat industrieel gebruik van gecontroleerde kernfusie pas over een 50-tal jaren mogelijk zal zijn. tage van 2,2. Dat is de Koninklijke Nederlandse Maatschappij ter bevor dering van de Pharmacie met de sa menwerkende bonden van apotheker sassistenten overeengekomen. ABVA-KABO-bestuurder Castelijn zegt dat salarisaanpassing met het on gekorte trendbedrag een rechtvaardi ge zaak is, omdat de argumenten van Bestek ’81 voor apothekersassistenten niet van toepassing zijn. De salarisverhoging van 2,2 procent met een minimum van 38,50 per maand zal in de CAO voor apotheker sassistenten worden verwerkt. Bijzonder ontevreden is de NCI over het milieubeleid van de overheid. De chemi sche industrie ziet zich namelijk al te vaak belemmerd door niet-hanteerbare en on derling tegenstrijdige of onbetaalbare maatregelen. Menig chemisch bedrijf wordt geconfronteerd met maatregelen van onafhankelijk van elkaar opererende instanties op het gebied van de waterver ontreiniging, de beperking van de zwavel- dioxyde-uitstoot, de geluidhinder, de af valverwerking alsmede de arbeidsom standigheden en de externe veiligheid. De Vereniging van de Nederlandse Che mische Industrie onderschrijft de nood zaak van wetten op al deze gebieden. „Maar zóveel huwelijken tegelijk sluiten met één bruidegom, gaat zelfs in deze verlichte tijden te ver”, aldus de VNCI. Het aantal werknemers in de Neder landse chemische industrie is in het afge lopen jaar met 2000 gedaald tot 94.000, zo blijkt verder uit het jaarverslag. De omzet steeg met een half miljard gulden tot 21,3 miljard. De uitvoer berèikte 18,6 miljard gulden vergeleken met 17,9 miljard gul den in 1977. De investeringen in de Neder landse chemische industrie beliepen in het afgelopen jaar 1,9 miljard gulden te gen 2,4 miljard gulden in 1977. DENVER (ANP). De voorraad ruwe olie in de VS is in de afgelopen vijftien maanden met 107 miljoen vaten toegeno men. Dit heeft de Amerikaanse vakbond van werknemers in de chemische en nu cleaire industrie uitgerekend op grond van gegevens van het American Petro leum Institute (API). In 1978 is de hoeveelheid ruwe olie die de VS zelf produceerde plus de invoer van ruwe olie onder aftrek van de levering aan de raffinaderijen met 69 miljoen vaten toegenomen. Hiervan zijn 56 miljoen va ten ter beschikking gesteld aan de strate gische oliereserve van de VS. Het Amerikaanse ministerie van Ener gie heeft echter melding gemaakt van een vermindering in 1978 van de voorraad ruwe olie met 25 miljoen vaten, terwijl het ministerie niet heeft kunnen uitvinden wat er met circa 36 miljoen vaten ruwe olie is gebeurd. Op basis van de gegevens van het API komt de vakbond tot de slotsom dat de VS in het eerste kwartaal van dit jaar 6,4 procent meer ruwe olie heeft ontvangen (invoer plus eigen pro- duktie) dan in het vierde kwartaal van 1978. De vraag nam echter maar met drie procent toe. De raffinaderijen verwerkten 4,4 procent meer ruwe olie dan in het vierde kwartaal van vorig jaar. Dat was ruim voldoende om in de binnenlandse vraag naar olieprodukten te kunnen voor zien, zo meldt de vakbond. (Van onze redactie buitenland) JAKARTA. „Het ontbreekt de Indonesische regering aan een visie op de ontwikkeling van het land”, zo meent mr. dr. Bas de Gaay Fortman, die zojuist in zijn kwaliteit van voorzitter van de NOVIB (de Nederlandse Organisatie voor Internationale bijstand) een zesdaags bezoek aan Indonesië heeft afgesloten. de maak over het in het verkeer brengen van nieuwe chemische stoffen. De Neder landse regering oefent op het ogenblik in Brussel druk uit om te bereiken dat in ons land een beleid gevoerd kan worden dat afwijkt van dat in de andere landen van de EG. De VNCI volgt deze ontwikkeling met argusogen en wijst erop dat de Neder landse chemische industrie hierdoor in de allergrootste problemen kan komen. Dit voorstel is tot stand gekomen in overleg tussen de secretariaten van het Landbouwschap en van het Produkt- schap voor Zuivel, het ministerie van Landbouw en Visserij, de Koninklijke Ne derlandse Zuivelbond FNZ (coöperatieve industrie) en de Vereniging voor Zuivel industrie en Melkhygiëne WZM (particu liere zuivelindustrie). De bedoeling is dat het gaat leiden tot overeenkomst inging. De maximale ver- mindering waarover premie wordt gege ven is dertig percent van de produktie in dat laatste contractloze jaar. Hoeveel de veehouder tussen die beide percentages in precies wil verminderen mag hij van jaar tot jaar zelf bepalen. NV Verenigde Instrumentenfabrieken Enraf-Nonius heeft na een gemiddelde omzetgroei van 10 tot 15 pct. per jaar in de afgelopen 20 jaar, goede hoop dit tempo te kunnen volhouden. Hierdoor zal mogelijk in de komende vijf jaar een omzet vaii 200 mln. kunnen worden bereikt. Dit zou het dubbele betekenen van de 100 mln die vorig jaar is bereikt, aldus de directie in het jaarverslag. De omzet steeg vorig jaar van 6,6 tot 100,3 mln. Het bedrijfs resultaat kwam uit op 9 mln terwijl de nettowinst met 10 pet. steeg tot 3,6 mln. Voorgesteld wordt het dividend te verho gen van 20 tot 21 pet., naar keuze op te nemen voor 14 pet. in contanten en 2,5 pet. in aandelen dan wel gèheel in contanten. De vooruitzichten bij constructiewerk- plaatsen en machinefabrieken Hollandia- Kloos NV zijn nog onoverzichtelijk. Voor de eerstkomende maanden is voldoende werk in alle bedrijven beschikbaar. Er is een redelijk aantal projecten in binnen- en buitenland te verwachten, aldus het jaar verslag. Onzekerheid ontstaat echter doordat de beslissingsprocedures steeds meer tijd in beslag nemen. Ook komt het steeds meer voor, dat verwachte projec ten niet in uitvoering worden genomen respectievelijk in tijd worden verschoven. Deze situatie noopt de directie tot voor zichtigheid in het doen van uitspraken over dit jaar. De omzet gereedgekomen orders bedroeg vorig jaar 158,6 mln (1977: 162,4 mln). Het bedrijfsresultaat na afschrijvingen daalde van 10,3 mln., tot 5,2 mln. De winst kwam uit op 2,6 mln tegen 1,75 mln, waaruit eerder een onveranderd dividend van 15 pet. werd voorgesteld. (Van onze redactie economie) DEN HAAG. De ongeveer zesdui zend apothekersassistentes krijgen met terugwerkende kracht tot 1 janua ri van dit jaar een salarisverhoging die gelijk is aan het volledige trendpercen- "53 )74 99 59 834 (Van onze redactie economie) GRONINGEN. Devaluatie van de gulden kan ook een goed middel zijn om de concurrentiepositie van ons land te verbeteren. Waardevermindering van de gulden zou kunnen leiden tot een vermin derde groei van de reële arbeidskosten en daarmee tot een versterking van de con currentiepositie, een sterkere groei van de produktie en een vermindering van de werkloosheid. Dit stelt de Groninger econoom prof. S.~ K. Kuipers in een artikel in het maand blad Economische Statistische Berichten (ESB) waarin hij het standpunt van dr. J. Zijlstra, directeur van de Nederlandsche Bank, kritiseert. Zijlstra sluit devaluatie van de gulden uit. Hij stelt dat de gevolgen van de waar devermindering van de gulden zullen wor den doorberekend in de lonen, waardoor de inflatiegraad zal stijgen en produktie en werkgelegenheid onveranderd blijven. Kuipers vindt dat op zijn minst twijfelach tig. Hij is het ook niet met Zijlstra eens dat het financieringstekort van het rijk moet worden teruggebracht tot vier procnet. Twijfelachtig vindt hij het of de „nood- remprocedure” in werking moet treden als het tekort de kritiek geachte grens van zes procent met een half procent overschrijdt. Het terugbrengen van het financieringstekort is volgens Kuipers niet noodzakelijk omdat er geen aanwij zingen zijn dat de huidige omvang van de nationale bestedingen de produktiecapa- citeit te boven gaat. :y Als tweede grote probleem bij de ont wikkelingshulp ziet hij „de toch ook voor de Derde Wereld betrekkelijk grote cor ruptie in Indonesië”. Dat er ontwikke lingsgeld aan de strijkstok blijft hangen, zullen we nooit aanvaarden. We zullen alles moeten doen om te zorgen dat dat niet gebeurt”, meent hij. Hij beklemtoont dat ondanks deze problemen de ontwikke lingshulp moet doorgaan. „Vooral omdat Nederland een bijzondere verantwoorde lijkheid heeft jegens Indonesië. Er zijn heel wat argumenten nodig om dat uit ons hoofd te praten”, meent het PPR-Eerste- Kamerlid. Zijn bezoek aan Indonesië heeft ook als achtergrond de komende discussie in het NOVIB-bestuur over het Indonesië-be- leid. „Het is een soort oriëntatiebezoek. Ik wil een indruk krijgen hoe de NOVIB hier werkt als Nederlandse ontwikkelingsor ganisatie”. Een groot deel van de steun van de NOVIB gaat naar projecten gericht op de zelfontwikkeling van de mensen in de dorpen en in de steden. In de dorpen wordt de dorpelingen bijgebracht hoe ze met kippen moeten omgaan, wordt voorts aandacht gegeven aan de persoonlijke hy giëne. Veel aandacht krijgen de instituten voor rechtskundige bijstand. Deze zijn vaak actief in de dorpen waar het de mensen die in hun rechten zijn aangetast gratis juridische bijstand geeft. Daar naast probeert men de mensen zich be wust te laten maken van hun rechten. LONDEN (ANP). In Culham bij Ox ford (Engeland) heeft EG-commissaris voor Energie, Brunner, vrijdag de eerste steen gelegd van de JET (Joint European Torus), een ambitieus EG-project voor onderzoek naar kernfusie, dat tot opwek king van goedkope elektriciteit moet leiden. De JET behelst onder meer de bouw van een vat waarin temperaturen tot 200 miljoen graden worden verkregen die no dig zijn voor de samensmelting van atoomkernen. De kosten bedragen 500 miljoen gulden waarvan 20 procent voor Groot-Brittannië komt. De rest wordt ge financierd door de overige landen van de EG. De bouw zal zich uitstrekken tot 1982. Aan het JET-project is al sedert 1973 gewerkt. Men kon het echter niet eens worden over de plaats van vestiging. Cul- IO Vtfy Wh xYmICM X X n Uil 1 tl!IB I 7654 1 De Eurocheque is ’t veiligste briefje van f300,- 0

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 21