VOOR DE VIJFDE KEER Alexandra van der Mije weer kampioene ZWARTKRUIS GEDULD IS OP sportpuntiq treffers en missers GP van Zweden telt niet mee Joop Zoetemelk klopt I Hinault in tijdrit I I „Het wordt tijd dat ik hard toe moet gaan slaan ■I 'I' 1 SnFFFFFll Toto-tips dj Resultaten Zuiver fris in't onderwegkoffertje VénJtoJe I i 23 SPORT M E 1 DINSDAG 2 2 19 7 9 9 9 I r u* n I sn d de is- 1 I I I I (Van onze sportredactie) MIJDRECHT. Alexandra van der Mije heeft voor de vijfde keer de nationale schaaktitel voor dames gewonnen. In de voorlaatste ronde won zij van Anneke Schol en werd daardoor definitief onbe reikbaar voor concurrente Hanneke van Parreren. De titelprolonga- tie van de Haarlemse kwam zeker niet onverwacht. Mede doordat Corrie Vreeken niet van de partij was, ondervond zij eigenlijk geen tegenstand. 9^. BERN. Afgunst loopt als een rode draad door het soms wat warrige betoog van Jan Zwartkruis. Afgunst op bijvoorbeeld zijn Argentijnse tegenstrever van vanavond, Louis Cesar Menotti. Terwijl de coach van de wereldkampioen in alle rust kan bouwen aan een nieuwe succesformatie, dient de Amersfoortse oefenmeester zich in alle mogelijke bochten te wringen om Oranje en zichzelf staande te houden. Het is vooral de in zijn ogen slechte mentaliteit van de Nederlandse profvoetballers die de zo naar discipline snakkende luchtmachtkapitein zorgen baart. Steeds weer ziet Zwartkruis zijn op de toekomst gericht beleid doorkruist door de ontelbare, typisch Nederlandse problemen die aan de selectieprocedure kleven. Capri-Sonne, een heerlijke, zuivere sinaasappellimonade. In het handige éénpersoons-pakje met de vele gebruiksmomenten. -t Verrassende opstelling Zo fungeert Wim Jansen vanavond niet Bondscoach Zwartkruis: vechten tegen dreigend fiasco Verhouding turnbonden tü- Alexandra van der Mei/e: „Dubbel bh) (ADVERTENTIE) Capri Sonne t iet 1-0 3-0 3-0 1-2 1 0-2 1-2 2-2 JAN BLIJBOOM (Van onze sportredactie) TILBURG. De Nederlandse Katho lieke Gymnastiek Bond (NKGB) is erin geslaagd een internationaal turntoernooi te organiseren dat nogal wat reacties heeft opgeroepen. Met name het Konink lijk Nederlands Gymnastiek Verbond heeft er, zacht uitgedrukt, zijn verbazing over uitgesproken dat op de deelnemers lijst landen voorkomen die zijn aangeslo ten bij de FIG, de internationale turnfe- deratie. Zoals bekend wordt de NKGB door deze organisatie niet erkend. Behalve Nederland zijn op de wedstrij den die komende vrijdag en zaterdag in de Stadssporthal te Tilburg worden gehou den Amerika en Canada (met een gecom bineerde dames- en herenploeg), West- Duitsland, België, Frankrijk en Zwitser land (de twee laatstgenoemde alleen met een herenteam) vertegenwoordigd. Een opmerkelijke deelname, omdat kan wor den verondersteld dat de FIG tegen deze leden disciplinaire maatregelen zou ne men omdat ze meedoen aan ontmoetingen die door een niet-erkende bond zijn geor ganiseerd. Het bestuur van de Nederlandse Katho lieke Gymnastiek Bond ongeveer 90.000 leden doet over mogelijke sancties te gen een of meer van de deelnemende landen nogal laconiek, ervan uitgaande dat ze weten wat wel of niet mogelijk is. Het vindt deze internationale wedstrijden een goede gelegenheid weer eens een plei dooi te houden voor de wens eindelijk met het Koninklijk Nederlands Gymnastiek Verbond tot een vergelijk te komen dat het mogelijk maakt een federatieve sa menwerking aan de dames- en herentop tot stand te brengen; een situatie die in andere landen, waar meerdere turnbon den bestaan, al lang als een logische van zelfsprekendheid wordt beschouwd- NKGB-secretaris L. Oudenaerde: „We praten al jaren lang om tot zo’n samen werking te komen, maar het KNGV houdt om niet nader genoemde redenen de boot angstvallig af. Op het gebied van de recre atie- en de wedstrijdsport zijn we al enige tijd zo ver dat van een federatief verband kan worden gesproken. Maar zo gauw het woord topsport valt, trekt het KNGV zich terug”. De laatste ontwikkeling in deze zo lang zamerhand vergrijsde toestand is dat de voorzitters van beide bonden, de heren Tielrooy (KNGV) en Van den Heuvel, de afspraak hebben gemaakt na de zomerva kantie contact met elkaar te zullen opne men om vast te stellen op welke datum een nieuw gesprek over deze materie kan worden gevoerd. Met nu al de aan zeker heid grenzende waarschijnlijkheid dat ook deze gedachtenwisseling op niets zal uitdraaien. De Mey: „Als er dan ook gesproken wordt van een nationale turnploeg, dan corrigeer ik altijd: een ploeg van het KNGV. Niet uit rancune, maar gewoon omdat dit helaas de realiteit is”. Het Argentijnse elftal bestaat uit: Fil- lol; Olquin, Passarella, Villaverde en Ta- rantini; Ardiles, Gallego en Maradonna; Bertoni, Lugue en Kempes. ters en Poortvliet; Rep, Kist en Taha- mata. Wisselspelers zijn: Van Breukelen (FC Utrecht), Metgod (AZ’67), René van de Kerkhof, Willy van de Kerkhof (PSV) en Peters (Feyenoord). Eerst heeft de Zweedse automobielclub de grand prix wegens problemen van fi nanciële aard geannuleerd. Toen enkele weken later bleek dat een sponsor de benodigde gelden wilde verschaffen werd besloten de Grote Prijs van Zweden toch te laten doorgaan. PARIJS. De Grote Prijs van Zwe den, die was vastgesteld op 16 juni op het circuit van Anderstorp, telt niet mee voor het wereldkampioenschap formule 1-coureurs 1979. De nieuwe kampioene denkt zelf overi gens zeker niet gemakkelijk over het Ne derlands titeltoernooi. „Op elk duel bereid ik mij zorgvuldig voor”, zegt zij. „Boven dien volg ik de verrichtingen van de ande re deelneemster erg serieus. Ik ben juist daarom zo tevreden over mijn spel in dit toernooi. Het ging allemaal erg goed, en daarom ben ik dubbel blij met deze titel”. In de voorlaatste ronde heeft Anneke Schol aan Alexandra van der Mije slechts even tegenstand kunnen bieden. Op het moment dat deze op de offertoer ging, was het pleit echter ten voordele van Alexan dra van der Mije beslist. Alles draait nu Feyenoord is de enige nog ongesla gen ploeg na de winterstop nu AZ’67 bij NEC verloor. De Feyenoorders ble ven tevens al voor de 23e keer achter een zonder nederlaag goed voor 37 punten. 9 FC Den Haag blijft de meest succes volle ploeg van de laatste vijf wed strijden. De Hagenaars haalden daar negen punten uit, één punt minder dan de opbrengst van de tien daaraan voorafgaande wedstrijden. Niet alleen verloor AZ’67 van NEC maar het kwam voor de tweede keer achtereen niet tot scoren en dat ge beurt de Alkmaarders zelden. Het af gelopen seizoen gebeurde dat op 15 en 22 januari toen men niet tot doelpun ten kwam tegen FC Amsterdam en FC Utrecht, beide keren 0-0. Winnen op vreemd terrein blijft voor PSV een uitermate moeilijke zaak. Slechts één keer winst op acht wedstrijden, met zes gelijke spelen. Go Ahead Eagles is ook van slag. Slechts één keer winst en één keer gelijk in de laatste acht wedstrijden. NEC krijgt weinig tegengoals op eigen veld. In haar laatste zes thuis wedstrijden incasseerde men slechts één tegengoal. ’75-76 0-0 2-0 2- 3 3- 0 3-1 0-2 1-2 3- 0 4- 0 77-78 3-2 1-2 6-0 Sparta en FC Twente verloren ook weer eens op eigen terrein. Voor de Rotterdammers was dat de laatste keer op 26 november en voor de Twen tenaren op 17 december tegen resp. AZ’67 en Ajax en beide keren 2-3. Roda JC verloor voor de tweede achtereenvolgende keer een thuiswed strijd telkens met 1-3 en wel tegen PSV en Ajax. Vier uitoverwinningen was de buit van de bezoekers op deze dertigste kompetitiedag. Slechts de dertiende dag was nog lukratiever toen de bezoe kers zes keer met de volle winst naar huis gingen. 9 Terry Hendriks scoorde bij FC Twente drie goals voor Vitesse. In zijn voorafgaande negentien kompetitie- duels maakte hij slechts twee goals. 3 3 76-77 2-1 4-0 1-1 0-0 0-2 1-4 4-0 1-0 tip 1 1 1 1 1 2 1 Ajax AZ’67 Haarlem G.A. Eagles PSV FC WV Vitesse Feyenoord Roda JC Fortuna SC Heracles Willem II FC Den Bosch FC Den Haag Sparta R —NEC MW —FC Utrecht PEC (Z) NAC —FC Twetne Volendam FC Groningen Wageningen FC Amsterdam SC Cambuur nog om de bezetting van de tweede en derde plaats. Hanneke van Parreren bleef nog tweede via een remise met Carla Bruinenberg. Dat gebeurde in hevige tijdnood van Car la Bruinenberg, die geen risico meer durf de te nemen. Ada van der Giessen kan ook nog als tweede eindigen, nu zij heeft ge wonnen van Ellis Vogel. Dat zal afhangen van de slotronde, waarin zij Erika Belle ontmoet. Ook deze aast, na de winst op Riek Spook, op de tweede of derde plaats. De slotronde begint woensdag om tien uur in de Meijert in Mijdrecht. Uitslagen: Van der Mije-Schol 1-0, Van Parreren-Bruinenberg remise, Mulder- Van Gent afgebroken. Van Elst-Borowski 1-0, Vogel-Van der Giessen 0-1, Belle- Spook 1-0. Stand: 1. Van der Mije 9 pnt, 2. Van Parreren 7 pnt, 3. Van der Giessen 6,5 pnt, 4. Belle 6 pnt, 5. Bruinenberg 5,5 pnt, 6 Van Gent 5 en een afgebr., 7. Mulder 4,5 en een afgebr., 8. Borowski 4 pnt, 9. Schol 3,5 pnt, 10-11. Van Eist en Spook 3 pnt, 12. Vogel 2 pnt. Alhoewel de kompetitie zijn einde nadert blijven er toch nieuwe doelpun tenmakers komen. Jan van Dijk scoor de zijn eerste voor de Eagles in zijn zevende wedstrijd. Barry Hulshoff maakte zijn eerste voor MW, terwijl zijn laatste ere-divisie goal bij'Ajax genoteerd werd op 3 oktober 1976. Ook Joop Wildbret maakte zijn goals en dat was sinds 24 april 1977 niet meer vóórgekomen toen hij nog de kleuren van Haarlem verdedigde. (Van onze sportredactie) geopend. Hoewel hij stelt niet wakker te liggen van de teleurstellende resultaten tegen achtereenvolgens West-Duitsland, Italië en Polen, is het duidelijk dat Zwart kruis vele uren heeft gebruikt om de Oranje-zaken op een rijtje te zetten. Hij moet zich tenslotte, ernstig geschokt, heb ben afgevraagd waar hij mee bezig was. „Na de terugkeer uit Argentinië leek Oranje een grote toekomst te hebben, maar het is op het ogenblik zowel bij de clubs als bij het Nederlands elftal afzien en pijn lijden. Het verleden is nu een soort lichtbaken waarop we ons mogen richten. We zijn inmiddels al enkele keren pijnlijk op onze bek gevallen. Dit alles valt terug te voeren op de teruglopende prestaties van de clubs. In aanleg hebben we nog altijd de mogelijkheid om op hoog niveau mee te draaien, maar de mentaliteit van de spelers laat veel te wensen over”. Oranje’s opstelling, waarin slechts vier spelers van het elftal dat in Argentinië de zilveren medaille veroverde zijn opgeno men, is als volgt: Doesburg; Jansen, Ste vens, Krol en Hovenkamp; Neeskens, Pe- Vice-voorzitter Ton de Mey: „Wij willen door deze internationale turnontmoeting onze leden mogelijkheden geven waarop zij naar onze mening recht hebben”. Dit recht baseert hij op de opvatting van de KNGB dat het uitsluiten van bepaalde topsporters voor internationale wedstrij den in strijd is met de rechten van het individu, zoals beschreven in de universe le verklaring van de Rechten van de Mens, die ook in de vrije sportwereld geëerbie digd behoren te worden. J in K Bert Pronk (Ned) op 12,8 sec.; 18. Johan van de Velde (Ned) op 16,6 sec. Francesco Moser heeft maandag be trekkelijk gemakkelijk zijn leidersplaats in de Ronde van Italië behouden. Door aanvallen van zijn ploeggenoot Claudio Bertolotti verloor hij zelfs een aantal van zijn concurrenten in de kop van het alge meen klassement. Namelijk Roger de Vlaeminck en Johan de Muynck. De twee Belgen raakten bij een massale valpartij het contact met de groep kwijt en kwamen met een achterstand van bijna drie minu ten binnen. Groter nog was het verlies van Bernard Thevenet, die in de eerste berge tappe meer dan zeven minuten ver speelde. 1. Bortolotto (Ita) 210 km van Caserte naar Potenza in 6 uur 1 minuut en 30 seconden; 2. Beccia (Ita) 6.01.32; 3. Saronni (Ita) 6.02.02, 4. Knudsen (Noo), 5. Schmutz (Zwi), 6. Fuchs(Zwi), 7. Sgalbazzi (Ita), 8. Moser (Ita), 9. Johansson (Zwd), 10. Laurent (Fra) allen dezelfde tijd als Saronni. 53. Roy Schuiten (Ned) op 13.21. Het algemeen klassement: 1. Moser (Ita) 16 uur 26 minuten en 52 seconden, 2. Saronni (Ita) op 29 seconden, 3. Knudsen (Noo) op 0.30, 4. Laurent (Fra) op 0.59, 5. Beccia (Ita) op 2 minu ten en 7 seconden, 6 Johansson (Zwe) op 2.09, 7. Contini (Ita) op 3.18, 8. De Vlaeminck (Bel) op 3.23, 9. Fuchs (Zwi) op 4.21, 10. Bertoglio (Ita) op 4 37 I Een voorbeeld van hoe het volgens Zwartkruis zou moeten. „Neem de Argen tijnen. Die zijn gedrild. Wat Menotti zegt, gebeurt. Hij accepteert geen slappe men taliteit en eist dat alles, maar dan ook alles voor het Argentijnse elftal wijkt. Neem die doelman van Boca Juniors, die toen hij werd uitgenodigd, liet weten dat hij lieven een poosje wilde wachten omdat hij zich nog niet rijp vond voor de nationale ploeg. Menotti heeft hem gelijk voor eens en altijd afgeschreven”. Hoe schrijnend steekt de Nederlandse situatie tegen dat ideale beeld af. Zwart kruis weer: „Belangrijk voor de opbouw was het succes, dat wij bij de clubs had den afgedwongen dat er per seizoen voor zes wedstrijden van Jong Oranje spelers moesten worden afgestaan. We zijn nu bezig met de voorbereiding op het belang rijke internationale toernooi van 16 tot 24 juni in Toulon. Ik heb niet minder dan dertig afschrijvingen gekregen. Dat is te kenend voorde situatie. Je kan je natuur lijk voor dat toernooi niet terugtrekken, maar het heeft voor ons natuurlijk geen zin meer nu we met een vierde keus moe ten aantreden. En zo wordt onze naam en faam weer eens te grabbel gegooid. Als het zo doorgaat en verder ook de clubs zich niet meer in de Europa-Cuptoernooi- en goed weten te handhaven, is het snel gebeurd met de koopman”. De bondscoach dreigt duidelijk onder de problemen te bezwijken. In zijn ver krampte poging het bijna onvermijdelijke fiasco af te wenden, doet Zwartkruis zelfs zijn beminnelijke karakter geweld aan. „Ik heb lange tijd met de spelers van Oranje geduld gehad en ook steeds veel vertrouwen gehad in de spelers die ik had geselecteerd. Zelfs als zij niet in vorm waren, handhaafde ik ze in mijn selectie. Maar nu wordt het tijd dat ik hard toe moet gaan slaan als ze zich voor Oranje niet meer willen of kunnen inzetten. Hoe dan ook, ik ga door met de jeugd. Dan moeten we maar door een diep dal gaan, er is geen andere weg”. Zwartkruis, die het moeilijk heeft met het dualisme dat hij prestaties moet leve ren om de gunst van het publiek te behou den en tegelijkertijd moet bouwen aan een nieuwe, sterke ploeg, gaat het in navolging van enkele clubtrainers nu proberen met een soort shocktherapie. De nederlaag drie weken geleden tegen Polen heeft de ogen van de sportofficier als middenvelder, maar net als in de WK- finale in Buenos Aires als rechtervleugel- verdediger. Opmerkelijk is verder, dat de gebroeders Willy en René van de Kerkhof buiten de basis zijn gelaten. René zag zich gepasseerd door Tahamata en Willy ver loor zijn positie op het middenveld aan Jan Poortvliet. Voor de Schotse eredivisie is maandag avond één wedstrijd gespeeld. Celtic won op eigen terrein van aartsrivaal Glasgow Rangers. De uitslag was 4-2. Viktor Kortsnoi heeft maandag voor het eerst in negen partijen een nederlaag geleden in het invitatieschaaktoernooi van Johannesburg. De Westduitser Wolf gang Unzicker was daar verantwoordelijk voor. Kortsnoi moest in de eerder afge broken partij tegen de Westduitser voor de 56e zet opgeven wegens tijdsoverschrij ding. Na tien ronden leidt Kortsnoi met 6,5 punten. Jacky Ickx heeft in de Verenigde Sta ten de „Can-Caam” autorace over 400 kilometer gewonnen. Het was de derde keer, dat Ickx aan deze wedstrijd deel nam. Tweede werd Keke Rosberg, die vijftien seconden na Ickx aankwam. Elliot Forbes-Robinson werd derde. Het Surinaamse voetbalelftal heeft in Paramaribo de kwalificatiewedstrijd voor het Olympische toernooi van 1980 in Moskou tegen Barbados met 5-1 gewon nen. Bij de rust leidde Suriname met 3-1. De grote man was Rinaldo Entingh, die drie keer scoorde. De andere doelpunten kwamen op naam van Lester Smith (Bar bados, eigen doel) en Delano Rigters. Bas- comb maakte de enige treffer voor Barba dos. In de volgende voorronde ontmoet Suriname Trinidad, dat met 6-1 zegevier de over de Nederlandse Antillen. i Simon Tahamata: debutant in Nederlands elftal tegen Argentinië MACON (ANP). Eén seconde, het verschil tussen Joop Zoetemelk en Bernard Hinault in de proloog van de Dauphine Libere, is niet veel. Toch zal die winst, die de Nederlander in ieder geval de leiderstrui bracht voor de eerste etappe van de Dauphiné, een geweldige stimulans zijn voor Zoetemelk. Bernard Hinault namelijk leek tot maandag onverslaanbaar in tijdritten. Het minimale verschil tussen het twee tal ontstond in de „aanzet” van de rit over 3600 meter. Zoetemelk ging als een raket af, Hinault startte uiterst langzaam en heeft daardoor het verlies geleden dat hem de eerste trui uit de Dauphiné 1979 kostte. De onfortuinlijkste van de honderd ren ners was zonder twijfel Hennie Kuiper, ,die met Zoetemelk en Hinault tot de favo rieten behoorde. Kuiper liep op het onge lukkigste moment, namelijk twintig meter na de finish, een lekke band op. Voor hij een nieuw wiel had, ging er veel tijd verloren. Aan het eind van de eerste rit van de wedstrijd die over 1500 kilometer gaat, bedroeg zijn vrlies op Zoetemelk al een minuut en acht seconden. Het is erg veel in een wedstrijd waarin groten als Zoetemelk, Hinault en Van Impe tot zijn belangrijkste tegenstanders behoren. De uitslag van de proloog is: 1. Joop Zoete melk (Ned) 3,6 km in 4 min. 26,2 sec. (gemiddelde snelheid 48,685 km per uur); 2. Bernard Hinault- ffra) op 1,2 sec.; 3. Stefan Mutter (Zwi) op 3,8 sec.; 4. Lucien van Impe (Bel.; op 8,8 sec.; 5. Giambattista Baronchelli (ita) op 9,3 sec.; 6. Henk Lubberding (Ned) op 10,2 sec.; 7. Leo van Vliet-(Ned) op 10,9 sec.; 8. Claude Criquielion (Fra) op 11,4 sec.; 9. Jacques Bossis (Fra) op 11,9 sec.; 10. Daniel Gisiger (Zwi) op 12,4 sec.; 11. weer eens in discussie (Van onze sportredactie) g BERN. Ajacied Simon Tahamata, die I op het laatste moment als vervanger van de geblesseerde PSV-voorstopper aan de Oranje-selectie was toegevoegd, zal van- avond, dinsdag, in het duel tegen Argen- tinië zijn interland-debuut maken. Na I afloop van de training in het Wankdorf- stadion van Bern maakte bondscoach Jan Zwartkruis zijn op meer dan één plaats verrassende basisformatie bekend. ■pi w. O/ B

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 23