WHO wil breken met Rhodesië Brandweer sticht brand Spierkracht Martens wil Benelux Protectionisme EG-Commissie wil Oeganda helpen kernproef VS Amnesty tegen executie van Zuid-Afrika Spenkelink veroordeeld Geen geld voor slachtoffers op UNCTAD veroordeeld Angola meldt inval van Vijf democraten willen Kennedy als kandidaat i; El Salvador biedt1 Deskundigeti op onderzoek vrijgeleide aan GRAPO-leden nieuw leven inblazen „Bokassa zelf aanwezig bij kindermoord” Tijdens gesprek in Den Haag „Arts misbruikt relatie patiënt” Fabrieksfluit Twintig musicals Sweeney Todd DINSDAG 22 M E I BINNEN- EN BUITENLAND 19 7 9 atie vice 4 iuis )test pen eid ent door Nico Scheepmaker^ (Van onze redactie buitenland) SALISBURY-LONDEN. De Rhodesische premier Moezorewa heeft gisteren bij de regeringen van Engeland en de Verenigde Staten aange drongen op erkenning van zijn regering. i inóumiwgM Moezorewa dringt op erkenning aan Er zat overigens een schitterend, de koude rillingen over je lijf jagend „onmu zikaal” effect in Sweeney Todd: op de dramatische hoogtepunten klonk het mo notone snerpende door merg en been gaande geluid van een stoomfluit uit het fabrieksdecor op. Muziek versterkt door onmuziek, je weet niet wat je hoort asis- iter- aas- ster- ring van zich dere aren voor Ze >rige (Van onze redactie buitenland) BRUSSEL. Premier Martens van België zal vrijdag tijdens een beleefd heidsbezoek aan premier Van Agt en minister van Buitenlandse Zaken Van der Klaauw, „nieuwe initiatieven” voorleggen om de Benelux-samenwerking nieuw leven in te blazen. Wat deze initiatieven precies inhouden wilde de Belgische premier gisteren tij- Destijds werden de dienstplichtigen zonder enige bescherming tegen straling op twee tot drie kilometer van de plaats van de kernexplosie in loopgraven gele gerd te Camp Desert Rock in de staat Nevada. Vervolgens kregen zij opdracht uit de loopgraven te komen en nog dichter naar de plaats van de ontploffing te gaan. De zaak was voor het gerechtshof aanhangig gemaakt door een 47-jarige ex-soldaat, bij wie twee jaar geleden kanker in de borst- (Van onze redactie buitenland) SAN SALVADOR. De regering van El Salvador is nog steeds bereid de negen bezetters van de Venezolaanse ambassade in de hoofdstad San Salvador een vrijge leide te geven naar Panama. Zoals gemeld wisten de gegijzelde am bassadeur van Venezuela en zijn mede werkers zondagavond en gisteren te ont snappen nadat ze negen dagen waren vastgehouden door leden van het Volksre- volutionaire Blok BPR. De negen bezetters kunnen naar de Pa namese ambassade gaan en daar op een vliegtuig wachten waarmee ze het land mogen verlaten, zo liet de Venezolaanse minister van Buitenlandse Zaken gisteren weten. Elders in de hoofdstad worden nog steeds zes medewerkers van de Franse ambassade gegijzeld, terwijl het BPR ook enkele kerken bezet houdt. Een maand geleden al besloot de Com missie ongeveer 800.000 gulden uit te trek ken voor humanitaire hulp aan Oeganda. Voor dat bedrag werden vlees, gedroogde vis, geneesmidelen en vrachtauto’s aange kocht. Voorts is tweehonderd ton boter- olie, honderd ton melkpoeder en vierhon derd ton graan verstrekt als voedselhulp. Na de val van het bewind-Amin moet het normale leven in Oeganda weer hele maal op gang worden gebracht. Er moet voor voedsel en geneesmiddelen worden gezorgd en telefoonverbindingen, water en elektriciteitsleidingen en het wegennet moeten zo snel mogelijk worden hersteld, aldus een woordvoerder van de EG-Com missie. „Pas daarna kan worden gedacht aan grotere ontwikkelingsprojecten”. De EG heeft zich ten aanzien van het bewind-Amin altijd terughoudend opge steld. Van de 194 miljoen gulden die voor technische en financiële hulp aan dat land beschikbaar waren werd slechts vijf pro cent gebruikt. Intussen heeft het Ameri kaans Huis van Afgevaardigden gisteren zijn goedkeuring gehecht aan het ophef fen van de economische sancties tegen Oeganda. Die sancties waren opgelegd toen Amin in Oeganda aan de macht was. Tanza- niaanse troepen zijn gisteren zonder noe- menswaardige tegenstand te ontmoeten bij Pakwach in Noordwest-Oeganda de Nijl overgestoken, terwijl ook de districts- hoofdplaats Goeloe met een belangrijke militaire luchtmachtbasis zonder slag of stoot in hun handen viel. Bij hun opmars troffen de Tanzanianen ongeveer 100 blanke missionarissen in goede welstand aan. Het merendeel van de geestelijken was uit Italië afkomstig, maar er waren ook vijf Britten en vier Amerikanen. Hèhè, dat was het. Niet bepaald een onderwerp voor een musical, zult u zeg gen. Welnu, Sweeney Todd is een musical die op 1 maart 1979 in het Uris Theatre in New York in première ging en die meer indruk op me gemaakt heeft dan West Side Story, Hair, Porgy and Bess, The Chorus Line en welke andere musicals ook die in de loop der jaren tot de beste musical aller tijden zijn uitgeroepen. Mu sic and lyrics bij Stephen Sondheim, die eerder onder andere A chorus Line en A Little Night Music schreef, en de songtek sten leverde voor West Side Story. Hoofd rollen: Len Cariou (Sweeney Todd) en Angela Lansbury (Mrs. Lovett). In de week dat we in New York waren, zijn we er twee keer heen geweest, de eerste keer op aanbeveling, de tweede keer op de nog vrije woensdagmiddag, omdat we echt het gevoel hadden dat we zoiets misschien nooit meer van ons leven te zien zouden krijgen. In de bak een orkest van 26 man, op het toneel 29 zingende en spelende acteurs en actrices en de onderste zingt en speelt even goed als de bovenste bij ons. Geen wonder, zult u zeggen, de Verenigde Staten kunnen ook uit een veertien maal zo groot mensenreservoir putten, maar daar staat natuurlijk wel weer tegenover dat wij al ons talent in die ene musical per drie jaar stoppen, terwijl momenteel al leen al in New York de volgende musicals draaien: I Remember Mama, The Utter Glory of Morrissey Hall, Annie, A chorus Line, Grease, Sarava, They’re Playing Our Song, Whoopee!, Brigadoon, Dispat ches, The Fantasticks, Festival, Tm Get ting My Act Together and Taking it on the Road, The Jack the Ripper Revue, My Old Friends, On a Clear Day You Can See Forever, Sugar, They Were All Gardenia’s en The Best Little Whorehouse in Texas. Met Sweeney Todd mee dus twintig musi cals, alleen al in New York, nog afgezien van de revues, waarin ook nog heel wat afgezongen wordt. Ook verhoudingsge wijs, dus rekening houdend met de inwo ners tallen, worden er in de Verenigde Staten veel meer musicals vertoond dan in Nederland, of je kan het ook anders zeggen: New York, met nog geen acht miljoen inwoners, heeft op elk gegeven ogenblik twintig musicals te bieden, en Nederland, met veertien miljoen inwo ners, heeft wel eens één musical te bieden. 'ele ja- i staar- ad van Neder- altijd et zijn mogen s haar tot ge staart lat de weinig staart- thousi- onge- korte blijd- gecou- vrijer uiten- voor- chten rij de .■statie sman e vra- Beek jnisti- r vrij- st. De adden ng uit iitaire Hij deed dat op het moment dat de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken Vance, een onderhoud had met zijn nieuwe Engelse collega Carrington. Hoe wel de beide bewindslieden na afloop van het gesprek zeiden dat allerlei internatio nale zaken onderwerp van gesprek waren geweest, werd algemeen aangenomen dat de twee voornamelijk hebben gesproken over een nieuwe strategie ten aanzien van Rhodesië. Het zou vooral gaan om de vraag of een nieuw plan moet worden ontworpen door Engeland en de Verenigde Staten om de (Van onze redactie buitenland) WASHINGTON. Het Ameri kaans opperste gerechtshof vindt niet dat de regering de medische be handeling behoeft te betalen van dui zenden voormalige dienstplichtigen die in 1953 welbewust bloot werden gesteld aan de straling van een kern proef ierso- :teur- ange- or de d. De m de >rden t ge- n be- egen wor- :hrif- egen a bij >gen- a om van :hrif- eden mogelijkheid dit ook inderdaad in praktijk te brengen. WASHINGTON (AFP). Vijf demo cratische leden van het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden willen senator Ed ward Kennedy als democratisch kandi daat voor het presidentschap van 1980. Zij zeiden gisteravond dat zij aan Kennedy de voorkeur geven boven de zittende presi dent Jimmy Carter. Een van hen, Richard Nolan uit Minnesota, heeft begin mei al gezegd dat hij een landelijke campagne zal ontketenen om Kennedy ertoe te bewe gen zich kandidaat te stellen. Intussen blijft senator Kennedy tegenspreken dat hij aspiraties heeft en zegt ondanks bepaalde bezwaren tegen zijn beleid achter Carter te staan. z van ver- d een ng de rans- it Al- bou- an er 1 zijn eeps- iwen, rust leer- ons van beid in rom was. ging ners inde 6000 „de i, die :ena- g tot geen een 2,2 Rhodesische regering te dwihgen de guer- rillagroeperingen alsnog te betrekken bij het nieuwe bewind De nieuwgekozen conservatieve rege ring van Engeland lijkt in principe bereid het zwarte meerderheidsbewind van Moe zorewa te erkennen. Ook de Amerikaanse Senaat heeft zich hiervoor uitgesproken. Tegenstanders zijn de nu in de oppositie verkerende Labourpartij in Engeland, de Amerikaanse president Carter en de VS- ambassadeur bij de Verenigde Naties Young. Ook een meerderheid van de Gemene- bestlanden voelt niets voor erkenning, zo bleek het afgelopen weekeinde tijdens een vergadering van Hoge Commissarissen van deze landen in Londen. Een van de belangrijkste tegenstanders is Nigeria, zo wordt uit welingelichte bron vernomen. Dit land zou stappen willen ondernemen ten nadele van de Britse investeringen in de Nigeriaanse olie wanneer de regering van premier Thatcher het nieuwe Rhode sische bewind erkent. Sweeney Todd, the demon barber of Fleet Street! U kent hem misschien niet, maar voor mij is hij een legendarische figuur geworden. Sweeney Todd! Halver wege de vorige eeuw ontsnapte hij uit Australië, waarheen hij levenslang ver bannen was. Vervuld van wraakgevoelens komt hij terug in Londen, waar hij, boven de zaak van de vleespasteitjes bakkende Mrs. Lovett, zijn oude beroep van kapper weer opvat. Zijn vrouw is verdwenen, althans dat denkt hij. Zijn dochter is in huis genomen door de rechter die hem ten onrechte naar Australië verbande. Op het moment dat de rechter, niet wetend dat de door hem veroordeelde Benjamin Barker dezelfde is als Sweeney Todd, in de scheerstoel zit en de hals afgesneden dreigt te worden, komt daar iets tussen. Todd’s concurrent Pirelli, die dreigde be kend te maken dat hij in werkelijkheid Benjamin Barker is, heeft hij intussen al gekeeld. Nu zijn wraak op de rechter (die samen met de bode indertijd zijn vrouw had verleid) mislukt is, besluit hij zich op de gehele mensheid te wreken en wie ook maar in zijn scheerstoel terechtkomt, snijdt hij nu de hals af. Mrs. Lovett, prak tisch van aard, vermaalt het vlees van de slachtoffers en verwerkt het in haar pas teitjes, die daardoor een grote faam gaan genieten. Intussen heeft de recher Johan na, Sweeney’s dochter, in het gekkenhuis laten plaatsen. De met Sweeney bevriende matroos die verliefd op haar is, bevrijdt haar daaruit en verbergt Johanna bij Sweeney Todd niet wetend dat die haar vader is. Sweeney Todd lokt de rechter, met Johanna als lokaas, naar zijn scheer stoel, waarin inmiddels ook de boosaardi ge bode zijn einde gevonden heeft. Ook snijdt Sweeney Todd de bedelares, in wie hij na zoveel jaren niet zijn eigen geliefde Lucy herkent, de keel af, omdat de rechter er aankomt, met wiens dood zijn wraak voltooid zal zijn. Hij keelt de rechter, duwt vervolgens Mrs. Lovett (omdat zij altijd voor hem verzwegen had dat de bedelares zijn Lucy was) in het vuur van haar vlees- pasteitjesoven en wordt dan zelf de keel afgesneden door het hulpje van Mrs. Lo vett, Tobias at Be ans op a groot >ezitter komt. mjfël e (Van onze redactie buitenland) BRUSSEL. Een groep deskundigen van de Europese Commissie („dage lijks bestuur” van de EG) is naar Oeganda vertrokken om daar te onderzoe ken hoe een Europese hulpactie voor dat land kan worden opgezet. (Van onze redactie buitenland) MANILLA. Een functionaris van het Internationale Verbond van Vrije Vakver enigingen (IVW) heeft gisteren op de UNCTAD-conferentie in Manilla gezegd dat door protectionistische maatregelen van de geïndustrialiseerde landen, miljoe nen mensen werkloos zijn. Dergelijke maatregelen, bedoeld om de invoer van goederen te belemmeren teneinde de bin nenlandse produktie te beschermen en de werkgelegenheid veilig te stellen, zijn de duurste en mogelijk ook de meest ondoel matige methode om die doelstellingen te verwezenlijken, aldus de IWV-woord- voeflder Volgens de berekeningen van het IVW kost de instandhouding van een arbeids plaats door middel van protectionistische maatregelen in de VS ongeveer honderd duizend gulden per jaar. Er zijn multinationale ondernemingen die de internationale handel en uitwisse ling van technische kennis dienen, maar er zijn er ook die zich aan economische en sociale misdaden schuldig maken, aldus de IWV-vertegenwoordiger, die pleitte voor democratische controle op de multi nationals. De Voedsel- en Landbouworganisatie (FAO) van de VN heeft op de UNCTAD- conferentie een rapport ingediend waarin staat dat een gedeeltelijke opheffing van de invoerbelemmeringen voor landbouw- produkten in de industrielanden al voor èen jaarlijkse toeneming van de exportin komsten van de ontwikkelingslanden van acht miljard gulden kan zorgen. Overi gens laat de FAO zich somber uit over de de (Van onze redactie buitenland) LOEANDA. Zuidafrikaanse troepen en vliegtuigen hebben zaterdag een aan val uitgevoerd op het grensgebied van Angola, zo heeft het Angolese ministerie van Defensie gisteren per communiqué bekendgemaakt. Twee kolonnes infanterie, gesteund door pantservoertuigen en gedekt door „Mirage-achtige” vliegtuigen hebben van uit Namibië een aanval gelanceerd op het grensdorp Calai. Vervolgens rukten de Zuidafrikanen op naar Loegue. „De An golese strijdkrachten hebben de agressie- troepen snel en vastberaden teruggesla gen”, aldus het communiqué. Zuidafrikaanse vliegtuigen en comman- do-eenheden hebben de laatste maanden herhaaldelijk aanvallen uitgevoerd op het zuiden van Angola, waar volgens Pretoria guerrillakampen van SWAPO, de bevrij dingsbeweging van Namibië, zijn geves tigd Met dit toestel hoopt de Amerikaan Bryan Allen binnenkort een vlucht te maken over het Kanaal Hij is daarbij helemaal aangewezen op eigen spierkracht, maar dat is Allen als beroepswielrenner wel toe vertrouwd. Zelf weegt hij overigens ruim twee maal zo veel als zijn vliegtuig. Als hij zijn missie voltooit, ligt er een prijs van bijna een half miljoen gulden op hem te wachten. MADRID (DPA). Zeven leden van de Spaanse uiterst linkse groepering GR APO, zijn gisteren veroordeeld tot straffen tussen negen en tien jaar wegens ontvoering van de hoogste militaire rech ter in Spanje, Villaescusa, in januari 1977. Zij werden niet veroordeeld tot de maxi male straf, omdat er bij de ontvoering geen slachtoffers waren gevallen en zij de rechter goed hadden behandeld. Besluiten worden echter pas tijdens de Gemenebestbijeenkomst die in augustus in Zambia wordt gehouden, verwacht. Een meerderheid van de landen in de Wereldgezondheidsorganisatie (WHO) wil de banden met de regering van premier Moezorewa verbreken en inplaats daar van steun verlenen aan de guerrillagroe- pering Patriottisch Front en de aan Rho desië grenzende „frontlijnstaten”. Dit blijkt uit de stemming over een resolutie die gisteren tijdens de algemene vergadering van de organisatie in Genève werd ingediend door het Amerikaanse land Benin. Voor de resolutie stemden 44 landen terwijl 32, waaronder de Engelse, tégenstemden. Van Britse zijde werd later meegedeeld dat men sterk tegen „resolu ties van politieke aard” was. Later deze week wordt definitief over de resolutie gestemd. Gaat de vergadering ermee akkoord dan zal de organisatie Rhodesië niet meer helpen bij gezond- heidsprogtamma’s en de Rhodesische dienst voor volksgezondheid niet langer financieel steunen. (Van onzë redacteur in Scandinavië, Henk Ruyssenaars) STOCKHOLM. De betrouwbaarheid van de brandweer van het Zuidzweedse stadje Skoevde heeft gisteren een enorme deuk gekregen doordat een oefening volledig uit de hand liep Het was de bedoeling om 's ochtends esn oude schuur op te ruimen in het vlak bij het stadje gelegen dorpje Varnhem. Dit zou volgens de commandant mooi kunnen worden gecombineerd met een oefening. Aan het begin van de oefening werd de schuur overvloedig met benzine overgoten. Waarschijnlijk was men iets te royaal, want in een oogwenk brandde de schuur als een fakkel. Niemand had er in de opwinding voor de oefening opgelet dat er een zeer sterke wind stond, met als gevolg dat een regen van gloeiende vonken op het dorpje neerdaalde. De oefening werd derhalve veel groter en omvangrijker dan men zich had gedacht. Tot gisteravond laat is men bezig geweest met het nablussen van 21 huizen, enkele winkels en een aantal schuren in het centrum, terwijl de dakloze dorpsbewoners getroost werden door de buren die deze oefening hadden overleefd en de mensen uit de brand hielpen. De schade wordt geschat op 10 miljoen kronen. NEW YORK (AFP). Amerikaanse vrouwenartsen en huisdokters maken misbruik van de relatie met hun vrouwe lijke patiënten. Aldus Barbara Bess, hoogleraar in de psychiatrie in New York. Uit een enquête Van het tijdschrift „La dies Home Journal” onder 420 medici in New York en Los Angeles blijkt dat min stens 25 percent van de vrouwenartsen en 13 percent van de huisartsen „erotisch contact” met hun patiënten hebben, gaan de van een kus tot seksuele gemeenschap. Negentien percent van de ondervraagden vindt dit contact zelfs van nut voor de patiënt. Volgens Barbara Bess van het New York Medical College, profiteren de artsen van de bedeesdheid van de vrou wen. In die houding komt geleidelijk ver andering door de emancipatie, zegt zij. PARIJS (AP). Volgens het dagblad van de Franse communistische partij, l’Humanité, was keizer Bokassa van het Centraalafrikaanse keizerrijk aanwezig bij de moord op ruim honderd schoolkin deren. Volgens een niet nader genoemde vrouw die ooggetuigen citeerde, heeft de keizer bevel gegeven de kinderen te steni gen nadat enkele tientallen al waren om gekomen in te kleine cellen. De Parijse afdeling van Amnesty International die de massamoord het eerst meldde, heeft gezegd dat de berichten over de moord, door verschillende bronnen zijn beves tigd. Gemeenschap. Hij beperkte zich tot de j uitspraak dat de drie Benelux-landen be lang hebben bij een zo gemeenschappelijk mogelijk standpunt. Over een gezamen lijk optreden van België, Nederland en Luxemburg op Europese topconferenties wilde Martens niets zeggen. In „frontvorming” door de kleine EG- landen (Benelux, Denemarken en Ierland) ziet de Belgische premier overigens niets. Dit is volgens hem duidelijk in strijd met het gemeenschappelijke karakter van de besluitvorming in de EG, die de kleine lidstaten altijd voorstaan. Tijdens de bijeenkomst kondigde Mar tens voorts aan dat België nieuwe onder- handelingen zal vragen over de zoge noemde waterverdragen. In Wallonië be staat hierop veel kritiek. De waterverdra gen met Nederland zijn nooit aan het Belgische parlement voorgelegd uit vrees dat ze verworpen zouden worden. dens een gesprek met Nederlandse jour nalisten in Brussel nog niet zeggen. I Duidelijk is wel, dat Martens „regelma- j tig overleg” over politieke initiatieven in I Benelux-kader gewenst acht, hoezeer ook het instituut Benelux als voorloper van de Europese eenwording is achterhaald. De premier wilde zich niet uitlaten over de vraag of versterking van de Benelux-sa- menwerking gewenst is met het oog op het streven van de grote EG-landen (Frank rijk, West-Duitsland en Groot-Brittannië) i naar een „directorium” in de Europese holte werd ontdekt. Er werd toen opera tief ingegrepen. Inmiddels zijn uitzaaiin gen geconstateerd. Volgens de artsen is een tweede operatie niet meer mogelijk. De man sprak ook namens andere deel nemers aan de kernproef de Staat aan voor vergoeding van de medische kosten. In maart wees de federale rechter zijn verzoek af. Een hof van beroep onder schreef de opvatting van deze rechter, maar bepaalde wel dat de regering de betrokken ex-dienstplichtigen moest waarschuwen, dat zij als gevolg van de straling gevaar liepen kanker, leukemie of andere kwalen te krijgen. Deze laatste uitspraak is van kracht gebleven, ook al heeft het opperste gerechthof nu bepaald dat de Staat niet voor de ziektekosten behoeft op te draaien. WASHINGTON. Amnesty Internatio nal is een wereldomspannende telegra- mactie begonnen in een laatste poging om het leven te redden van twee Amerikanen die morgenochtend op de elektrische stoel in de staatsgevangenis van Florida moe ten sterven. Het gaat om Willie Darden en John Spenkelink, een Amerikaan van Ne derlandse afkomst, die beiden wegens moord ter dood zijn veroordeeld. Amnesty, de internationale organisatie die zich bekommert om het lot van politie ke gevangenen, wijst erop dat het execute ren van mensen in strijd is met artikel 3 van de Universele Verklaring wan de Rechten van de Mens, dat aan eenieder het recht op leven garandeert en artikel 5, dat wrede, onmenselijke of vernederende bestraffing van gevangenen verbiedt. De advocaten van Spenkelink en Dar den werken inmiddels koortsachtig aan hun laatste argumenten voor uitstel van executie.

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 3