I Aandeel Fokker in Europees net groeit Provinciaal elektriciteits- I Haarlems 150 kV-station gaat 50 miljoen kosten bedrijf praat over ongeluk in kernreactor Harrisburg Verkoopsubsidie van regering Fokkers prijzen niet meer concurrend PEN werft voor vijfploegendienst F hl Onze mensen gaan met liefde door de knieën, voor een mooi tapijt. liiil PEN EN GEB WILLEN ALLE TWEE BOUWEN Wat Stoutenbeek onderscheidt: 1 mJ! 7 19 7 9 M El DINSDAG 2-2 IJMOND Bl I I I (Van een onzer verslaggevers) BLOEMENDAAL. Kernenergie stond opnieuw centraal in de discussies die de Raad van Toezicht op de provinciale bedrijven gistermiddag voerde. Dit adviescollege van het dagelijks bestuur der provincie (Gedeputeerde Staten) kon niet om het onderwerp heen. Zowel de gebeurtenissen rond de centrale in het Amerikaanse Harris burg als het verschijnen van het ontwerp jaarverslag van het PEN waren aanleiding voor in het bijzonder de leden van Provinciale Staten in de Raad om het onderwerp wederom aan te snij den. Resul taat van de debatten was dat de Raad zich in de komende maanden tweemaal gaat buigen over de meest omstreden manier van opwek king van elektriciteit. Toch ’n idee om in de schoolkrant ook ’n strip te hebben. er 6 ■5). 55) CHIEL EVERS .30 (ADVERTENTIE) en B '*~TSar-' A e Air Anglia koopt eerste F-28 in Groot-Brittanië stoutenbeeh >p 30 n- ST- ParallelweglO, 1948 NM Beverwijk, tel 02510 -29033 s Maandags gesloten, donderdag gehele dag geopend tot 21 00 uur I7. DO Ze kwamen wederom bij Fokker te recht. Eenvoudigweg omdat de F-28 Fel lowship „the fool for the job” is, zoals Wilbur Wright het gisteren uitdrukte. De Fellowship, althans de versie die Air An- gelia ervan heeft gekocht, biedt plaats aan 85 passagiers en wordt voortgestuwd door twee straalmotoren. Al enige tijd hebben de piloten van Air Anglia met een tweetal tijdelijk van Fokker gehuurde Fellowhips ervaring kunnen opdoen. Tot hun grote tevredenheid, verklaarde hun directeur Wright. Deze stak zijn-enthousiasme voor het Nederlandse vliegtuig en de makers ervan niet onder stoelen of banken. „Dit is meer dan een zakelijke transactie, dit is ook vriendschap”, zie Wright terwijl de champagne rijkelijk vloeide. In het bijzonder het trio Zuurbier (PPR), Verweij (D’66) en Korzelius (PSP) drong aan op verdere discussie. Het onge val in de centrale nabij Harrisburg heeft voldoende informatie opgeleverd om een fundamenteel gesprek mogelijk’ te maken over de gang van zaken daar. Gedeputeer de IJff, voorzitter van de raad, zei nadruk kelijk dat van het provinciebestuur geen stellingname in deze materie valt te ver wachten. Hij is wel bereid de nodige in lichtingen te verschaffen die ondermeer de regering ter beschikking heeft. „GS hebben hun standpunt twee jaar geleden vastgesteld bij het verschijnen van de Noordhollandse energienota. Er is te weinig in de omstandigheden gewijzigd om te veronderstellen dat in die visie verandering is gekomen”. Bij de discussie in de raad zullen de nota’s worden betrok ken die de Haagse overheid binnenkort zal laten verschijnen over energie, elektri citeit in het bijzonder, kólen en het zwa- veldioxyde-overzicht. De opmerking van PEN-hoofddirecteur Van Eyndhoven dat elektriciteit heeft bij gedragen aan de „ontslavinning” van de huisvrouw werd door IJff aangevuld. De provinciebestuurder meent dat historisch gezien deze vorm van energie de emanci patie van de vrouw heeft bevorderd. Een uitlating die ontstemming opwekte bij de pacifist Korzelius. Later botste hij op nieuw met IJff. Deze weigerde in te gaan op een verzoek van de PSP-er om in het PEN-jaarverslag zeer uitdrukkelijk te vermelden dat de Raad van Toezicht niet verantwoordelijk is voor datgene wat het PEN op schrift heeft gesteld. Dr. ir. IJff vond dat een logische zaak. Bovendien staat een vermelding op de omslag die weergeeft dat het om een di rectioneel stuk gaat. „Als u nog verder wilt gaan met informatie aan de buitenwe reld dan moet u maar een eigen perscom muniqué uitgeven”, bitste de Gedeputeer de in de richting van de jonge volksverte genwoordiger. Als grote woninginrichter maken wij ons graag klein om gehurkt een prachtig tapijt te liefkozen. Vloerbedekking, zo laag bij de grond, zo wreed belopen door voet en schoen, heeft bij ons het hoogste niveau van duurzame schoonheid. Tapijt is immers de basis van alles? en 5 j. u.: 9). to- ig ir vrijblijvend advies-aan-huis; onze binnenhuisspecialisten ontwerpen en tekenen voor u totale, komplete, allesomvattende woninginrichting: uw hele huis bij ons onder één dak wij voeren alle grote, gerenommeerde merken, veelal exclusief 5 jaar eigen Stoutenbeek garantie prijsgarantie u krijgt t verschil terug als u óns artikel elders tegen dezelfde voorwaarden goedkoper mocht aantreffen Tapijt van zuiver scheerwol. Levendige structuur van grove noppen.400 cm breed Per meter f 379,- B iel. r”. 35. en 8). na .30 a.l. en- )or tan De lat t”. IS- ir middels kabels vanaf Vel- sen en Vijfhuizen. Over on geveer vier jaar zullen deze echter volop zijn belast, een feit dat in verband moet worden gebracht met woningbouw in de Haar lemmermeer en (waar schijnlijk) de Velserbroek- polder. Voor Fokker plaatste verkoopdirecteur Daan Krook zijn handtekening onder de officiële overdrachtspapieren. Hij had re den tevreden te zijn, want met de verkoop aan Air Anglia krijgt Fokker met zijn F-28 voor het eerst voet aan de grond op het Britse eiland. En dat terwijl voor de helft van de waarde van elke Fellowship (mo menteel ongeveer achttien miljoen gul den) door de Britse industrie wordt toege- Fokker F-28 in dat interne Europese ver keer is aanzienlijk, stelde Van der Jagt vast. In 1972 vlogen er negen Fellowships in drie Europese landen, nu 33 in negen verschillende landen. Fokker vertrouwt er op, dat die lijn zich doorzet. In hun nieuwe Fellowship vlogen de mensen van Air Anglia gistermiddag naar de thuisbasis Norwich. De omwonenden van dat vliegveld en van de andere lucht havens in Groot-Brittannië waar Air Ang lia op vliegt, mogen blij zijn met de keuze voor de F-28, vindt Wilbur Wright. „Het geluidsaspect heeft bij onze keuze een belangrijke rol gespeeld. Wij willen de mensen geen overlast veroorzaken. Maar daar zijn we helemaal niet bang voor. Uit metingen rond het vliegveld Manchester is de F-28 als het stilste vliegtuig naar voren gekomen”. leverd. De motoren komen bijvoorbeeld bij Rolls Royce vandaan. Volgens verkoper van der Jagt van Fok ker vaart zijn maatschappij wel bij de groei van de Europese Gemeenschap en de onderlinge handel. „Meer en meer vra gen Europese zakenlieden om vliegver bindingen tussen verschillende steden, zonder te moeten overstappen op drukke luchthavens”, zei hij. Het aandeel van de ker-project (de F-29 of Super F-28), dat in de jaren tachtig in productie zou moeten komen. Hiervoor wordt een investering van een half miljard gulden gevraagd. Daarbij komt nog de beslissing om deel te nemen in het Europese Airbusproject. Een bescheiden deelneming door Fokker van twee percent, zou het rijk toch al tweehonderd miljoen gaan kosten. Bin nen het kabinet wordt al geruime tijd gewikt en gewogen, waarbij dan boven dien nog rekening moet worden gehouden met de noodzakelijke steunverlening aan andere kwetsbare bedrijfstakken (zoals de scheepsbouw). Een verkoop-subsidie zal het mogelijk maken, de F-28 weer tegen concurrerende prijs op de markt te brengen. Beneden de werkelijke prijs dus. Een dergelijke con structie zal zoals gewoonlijk bij de Ameri kaanse concurrentie de haren overeind doen staan. Zij beschouwen overheids steun als pure concurrentievervalsing en wijzen er op, dat zij het zonder moeten doen. Volgens Fokker is die Amerikaanse er gernis echter nogal hypocriet. De Ameri kaanse vliegtuigen worden veelal als mili taire projecten opgestart, waardoor de ontwikkelingskosten goeddeels door de fensie worden betaald. Dat scheelt een slok op een borrel. Fokker heeft ook wel financiële steun van het rijk gekregen bij de ontwikkeling van de F-28, maar moet die lening met rente en al aflossen, telkens wanneer er een toestel wordt verkocht. Zo symboliseert de gebruikelijke champagne niet alleen de vreugde van Fokker, maar ook die van de Staat der Nederlanden, die telkens weer iets van de geïnvesteerde miljoenen in zijn schatkist ziet terug vloeien. (Van een onzer verslaggevers) SCHIPHOL. Bij Fokker op Schiphol-Oost hebben de directeuren Wilbur Wright en Jim Crampton van de Britse luchtvaartmaatschappij Air Anglia gisteren hun eerste F-28 Fellowship in ontvangst genomen. Het toestel zal onder meer dienst gaan doen op de lijnen van Schiphol naar Aberdeen en Edinburgh in Schotland. In augustus zal Air Anglia een tweede Fellowship in gebruik nemen. Bovendien zei directeur Wright te hopen, dat spoedig de bestelling van nog een exemplaar kan volgen. De Britse luchtvaartmaatschappij heeft al zes jaar lang ervaring met Fokkervlieg- tuigen. In de vloot van twintig luchtsche pen bevinden zich tien Fokkers F-27 Friendship, het kleine broertje van de Fellowship dat plaats biedt aan 44 passa giers en wordt voortgedreven door twee propellermotoren. Al deze toestellen heeft Air Anglia tweedehands gekocht. Voor het werk waar de luchtvaartmaat schappij mee begon, was de Frienship geknipt: binnenlandse vluchten en korte afstanden over de Noordzee en het Ka naal. Voor de wat langere vluchten, bij voorbeeld vanuit Schotland naar Parijs, Schiphol en het Noorse Stavanger, waren de Friendships echter te weinig comforta bel en te traag, vond Air Anglia. Daarom* gingen de beide directeuren op zoek naar een wat volwassener vliégtuig. (Van een onzer verslaggevers) BLOEMENDAAL. Het Provinciaal Elektri citeitsbedrijf Noord-Hol- land wil in totaal vijftig miljoen gulden steken in een nieuw 150 kiloVolt- station in Haarlem. Eind 1980 hoopt het bedrijf te kunnen beginnen met de bouw, inrichting en aan sluiting van dat station dat komt te staan aan de Oorkondelaan. Tot die in vestering is besloten na gezamelijke studies van PEN en het gemeentelijk energiebedrijf van Haarlem. Volgens directeur Antal van de sectie voortgelei- ding van het PEN moet het station in 1982 gereed zijn. Op het uitgekozen terrein aan de Oorkondelaan. na bij het slachthuis, staat al een vijftig kiloVolt-ver- deelstation en een wacht kamer van het GEB. De bouw en inrichting van het nieuwe bedrijfsonderdeel De provinciehoofdstad wordt tot nu toe gevoed Over ongeveer vier maanden praat men allereerst over „Harrisburg”. Een grote discussie over kernenergie in het alge meen zal vermoedelijk niet eerder dan begin volgend jaar plaatsvinden. Het tijd stip hangt ook samen met het voornemen van de regering in het najaar de maat schappelijke discussie over dat onder werp op gang te brengen. (Van een onzer verslaggevers) BLOEMENDAAL. Achter de schermen wordt hard gewerkt aan de invoering van de vijfploegendienst voor het continudienst personeel bij de elektriciteitscentrales van het PEN in Diemen en Velsen. In totaal is daar zo’n tweehonderdvijftig man bij be trokken. Per 1 januari 1980 moet de nieuwe werktijdenregeling van kracht worden, een regeling die overi gens geen wijziging brengt in het ge middelde aantal werkuren van veer tig per week. Een proef in Velsen heeft verleden jaar aangetoond dat zo’n vijfploegendienst ook al belangrijke medische en sociale voordelen biedt zonder arbeidstijdverkorting. 'I zeil gaat negentien miljoen gulden kosten. Het leggen van een kabel vanaf Vel sen door de Waarderpol- der naar Haarlem-Oost vergt tweeëntwintig mil joen terwijl de overname van de kabel Vijfhuizen- Velsen vijf miljoen gulden uit de provinciekas haalt. Wonderlijk genoeg heeft ook de gemeente' Haarlem ongeveer vijftig miljoen voor het project uitgetrok ken. Dat geld moet niet bij het provinciale bedrag worden geteld, Haarlem heeft gewoon zelf de inten tie het 150 kV-station neer te zetten. Met het PEN moet over die activiteit nog stevig onderhandeld worden. (Van een onzer verslaggevers) SCHIPHOL. De overdracht van een F-28 Fellowship van Fokker aan de Britse luchtvaartmaatschappij Air Anglia ging gisteren traditioneel met champagne gep aard. Feest dus. Toch is het niet alles champagne wat er bruist bij de Nederlandse vliegtuigenfabriek. Onder de optimistische oppervlakte borrelt flink wat zorg om de toekomst. Met de verkopen van de F-27 Friend ship, waarvan er in de loop der jaren al zevenhonderd zijn uitgevlogen, loopt het goed. Dit jaar kon Fokker al dertien be stellingen boeken en de fabriek verwacht binnenkort een order voor nog eens drie van deze machines van de Nederlandse Luchtvaart Maatschappij. De Fellowship is echter een zorgenkind. De eerste maan den van dit jaar is er pas één verkocht. Er zijn nog wel contacten met gegadigden, maar Fokker maakt zich zorgen om de prijs. Daar is gegronde reden voor. Een Fel lowship (85 stoelen) moet vandaag de dag ongeveer negen miljoen dollar opbrengen, terwijl de meest directe concurrent, de Boeing 737, tien miljoen dollar kost. Voor één miljoen meer heeft een maatschappij aan zo'n Boeing met zijn 120 stoelen heel wat meer vliegtuig. Een ongunstige con currentiepositie derhalve, waarin Fokker met name door de devaluatie van de dol lar terecht is gekomen. Om het F-28 project weer gezond te maken, zal het prijsverschil met de Ame rikaanse concurrent beduidend groter moeten worden. Verkoopsubsidie van de Nederlandse regering beschouwt Fokker daarvoor als onontbeerlijk. Daarom heeft het bedrijf gevraagd zulke subsidie op te nemen in het pakket steunmaatregelen dat de regering momenteel voor de Neder landse „zelfscheppende” vliegtuigindus trie uitdoktert. Bedragen wil Fokker niet noemen, maar volgens ingewijden gaat het zeker om tweehonderd miljoen gulden. De gewenste verkoopsubsidie kan niet los worden gezien van andere zaken waar voor de regering over de brug zal moeten komen. Een daarvan is de bijdrage in de ontwikkelingskosten van een nieuw Fok- De verandering van de continu- dienst-toelage die onvermijdelijk wordt na invoering van het nieuwe rooster wordt behandeld in een voor stel dat Gedeputeerde Staten, werkge ver van het PEN-personeel, in het geor ganiseerd overleg met de bonden bren gen. Over de besteding van de dagdien sten voeren de directie van het provin ciaal elektriciteitsbedrijf en de twee verantwoordelijke Gedeputeerden IJff en Korte overleg. Over de werving van nieuw perso neel heeft bedrijfsdireteur Mulder een stuk geschreven. Daarin komt een eer ste uitbeiding aan de orde van 23 man. De werving is volop aan de gang. Het PEN heeft voor de organisatie van het geheel binnen een bedrijf een begelei dingsgroep opgesteld. - :-

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 7