Just a Gigolo met David Bowie Marlene Dietrich zwak produkt en Opruiming in Amsterdamse bioscopen amsrerdam Film Scenario van Twee vrouwen niet logisch haarlcm Sara: nieuwe lollypop f filmhuizen John Wayne I I Regisseur George Sluizer heeft veel kansen gemist Congres-eer voor /T I ,1 I BLOEMENGIDS, AQUARIUMVISSENGIDS, PADDESTOELEN GIDS.KATTENGIDS, PAARDENGIDS, SCHELPENGIDS, ALPENGIDS, ZEE- VISSENGIDS. GIDS VOOR GENEES KRACHTIGE PLAN TEN ENZ. Reprises Dagelijks verse asperges r Decadent Berlijn I Nichten tent p|| ff 7 I I I I 20 VRIJDAG Charles Boost ss^overveen; 24 12 66 Tel. 023- □□□□□□□□□□□□□□□□□□aaaoonnnannnoaaanaannaacaaaaDnnnaaaaaaaaaaaaaDaaaDaaaDaaDaaaaaaaaaaaaaaDaaDaDaoaD 40 informatieve en prachtig geïllus treerde natuurgidsen staan voor u klaar bij uw boekhandelaar. Prijzen vanaf f 19,75. Vraag om de prachtige vierkleurenposter. Elseviers natuurgidsen, net zo veelzijdig als de natuur zelf. City en Tuschinski zijn twee van de 28 theaters waarin George Sluizer’s „Twee Vrouwen” zijn Nederlandse première beleeft. Verder maakt de lijst van nieuwe films in Amsterdam de indruk dat de bioscoopen uitverkoop houden, want in dit geval wil zeggen dat ze hun voorraad middelmatige films opruimen, hopelijk om plaats te maken voor werk van grotere allure. Nu brengen ze een reeks films op de markt die variëren van amusant en aardig tot vervelend en preten tieus. □□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□OU w i tyeviers^ 1 natuurgidsen FILM F lil J'* i Marlene Dietrich in Just a Gigolo van David Hemmings. Ugo Tognazzi en zoon Laurent (Remi Laurent) in La Cage aux Folies (ADVERTENTIE) (ADVERTENTIE) X--- Mogelijkheden misschien voor een bij tende satyre op het Duitsland van om streeks 1920, maar regisseur acteur David Hemmings heeft er een onbestemd verhaaltje van gemaakt, speculerend op de bekendheid van het liedje „Gigolo”, op de bekendheid van David Bowie niet als filmacteur) en op de legende Dietrich, waarvan hij een onsmakelijk gebruik maakt. Liefst twee Amsterdamse theaters (Leidse Pein en Kriterion) proberen het zwakke product een schijn van articiteit mee te geven. Wat hen waarschijnlijk niet zal lukken. De gigolo van wie de smartlap van des tijds zijn somber lot bezong, heet in de film Paul von Pryzgodski en wordt ge speeld door niemand minder dan de rode zanger David Bowie. Paul overleeft op enigszins komische wijze de laatste dag van wereldoorlog I en in eerste instantie denkt men dat er een soldatenklucht, of op z’n best ’n satyre zal volgen. Maar met de Mark is ook het aanzien van de Pruisi sche adel gedevalueerd, het ouderlijk huis in Berlijn is een ordinair pension gewor den, ma werkt in een Turks Bad en pa blijft aan een rolstoel geketend nadat het bericht van de Duitse nederlaag hem een beroerte bezorgde. Uiteenlopende mensen bemoeien zich met Paul ten einde hem weer een doel in het leven te geven, hij wankelt tussen rechts en links en wordt tenslotte huur- danser in de Eden Bar waar barones von Semering (Marlene Dietrich) zich om ringd heeft met een legertje van stijlvolle gigolo’s. En nadat de Barones „Just a Gigolo” gezongen heeft bij een piano, vindt Paul de dood bij een treffen op straat tussen communisten en nazi’s. Bei de partijen eisen hem op als martelaar, de nazi’s winnen en met militaire eer wordt Paul begraven en kan zijn vader uit trots zich na lange tijd weer bewegen. Geef me dan maar „The Brink’s Job", een rechttoe-rechtaan inbraakverhaal zo als er sinds „Rififi” bij tientallen gemaakt zijn. Schematisch voorgesteld ziet een dergelijke thriller er zo uit: brandkast- expert krijgt vervroegd ontslag uit de gevangenis, vindt de vrienden van weleer op hem wachten omdat zijn kennis van sloten en alarmsystemen uniek is en er op een bepaalde plaats miljoenen liggen te wachten op zijn vingerspitsengevoel. De kraak wordt gezet, lukt, onderlinge ruzies over de verdeling van de poet, verraad aan de politie, „crime doesn’t pay”. Gebrek aan ervaring en routine bij de opbouw van een filmverhaal moeten hier wel als voornaamste tekorten genoemd worden, evenals een tekort aan logica in dit realistische scenario. En dit alles valt des te meer te betreuren waar ,twee Vrou wen” in andere onderdelen, spel, camera werk, spreektechniek, een volwaardige film is, dat wil zeggen het niveau heeft van de goede gemiddelde buitenlandse speel film. Men kan zeker dus niet een verloren avond voorspellen aan wie de film wil gaan zien. Vooral als hij of zij er op gaat letten hoe de Nederlandse Sandra Dumas zich weet te handhaven binnen de interna tionale crew van Bibi Andersson en An thony Perkins (die trouwens miscast lijkt als de gevreesde theatercriticus en op het einde, bij de ontknoping van het drama te nadrukkelijk zijn psycho-gezicht trekt). Aan die categorie zijn dan nog drie behartenswaardige reprises toegevoegd: „Silverstreak”, een rampenklucht met de onvergelijkbare Gene Wilder in de hoofd rol, „Les Noces Rouges”, een intelliente moord-thriller van Claude Chabrol in Roxy en „De Geest van de Bijenkorf”, de hier al meer besproken Spaanse film van Victor Erice in Studio. Ondanks wat persoonlijke ruzies lopen de zaken goed tot Renato’s volwassen zoon (geconcipieerd in een „zwak” ogen blik) op komt dagen om aan te kondigen dat hij gaat trouwen met de dochter van een kamerlid en tegelijk vooraanstand lid van een uiterst puriteinse politieke partij. Dan beginnen de moeilijkheden pas goed. De nachtclub voor homosekuelen moet gecamoufleerd worden, de speciale voor keuren van pa mogen niet ter sprake komen en compagnon Zaza die steeds de rol van capricieuze vrouw speelt, moet een tijdje onderduiken. begin van deze eeuw er bij tientallen schreef. Alleen kon hij in zijn tijd de homofilie en de travestie er niet als extra elementen van humor aan toevoegen en op basis van deze erotische varianten berust „La Cage aux Folies”. De titel van de film die door Edouard Molinaro geregisseerd werd, is de naam van een, wat in de volksmond „nichtentent” heet, maar dan een van het hele dure genre waaraan de eigenaars Renato (Ugo Tognazzi) en zijn vriend, de travestiet Zaza (Michel Serrault) een goed bestaan kunnen ontlenen. Palace vertoont op de kindermatinee „Donald Duck en het Wilde Westen” en de andere Disney, Lady en de Vagebond is, zoals gezegd nog steeds te zien in Studio. Vele >t bul lions, enten Iders, 820, ismen voor- 023- WASHINGTON (UPI). Het Ameri kaanse Congres heeft woensdag besloten de filmacteur John Wayne te onderschei den met de Gouden Congresmedaille - een eer die is weggelegd voor bijzondere Amerikanen die variëren van de gebroe ders Wright tot Walt Disney. str. 13, :hniek, irings- rband De eindconclusie blijft dat George Slui- zer veel kansen heeft gemist nu hij heeft kunnen werken met uitstekende acteurs en technici en een boeiende dramatische stof bij de hand had. En dat zal iedere filmliefhebber oprecht betreuren. Tegenover dit naïve spel met bovenna tuurlijke krachten staat de verveling van een serieus bedoeld tijdsbeeld als „Just a Gigolo” dat zich toppunt van originali teit afspeelt in het decadente Berlijn in het begin van de twintiger jaren, de stad voor bizarre verhoudingen sinds Isher- wood en de makers van „Cabaret” haar ontdekten. Zelfs Bergman legde er des tijds zijn slangenei. De bizarre fantasiewereld van twee kin deren in het Spanje van na de burgeroor log wordt door Erice op uiterst subtiele wijze op gang gebracht als de kinderen in een rondreizende bioscoop de film „Het monster van Frankenstein” uit omstreeks 1930 gezien hebben en hun verbeelding door laten spelen in de werkelijkheid. Maar Zaza kan de verleiding niet weer staan de moeder van Renato’s zoon te spelen, onbekend met het feit dat de ware moeder het haar plicht vindt aanwezig te zijn bij de kennismaking van de a.s. schoonfamilie. Hoe tenslotte het eerbare kamerlid in een poging „La Cage aux Folies” ongezien voor de opgetrommelde pers te verlaten door zich als vrouw te vermommen, is een hoogtepunt dat deze Italiaanse klucht typeert. Er valt heel wat af te lachen, maar toch meestal ten koste van de homofielen die waarschijnlijk wei nig ingenomen zullen zijn met dit speciale soort grappenmakerij. Op vrijdag 1 juni kan men nog in Film huis Heemskerk en op zondag 3 juni in Filmhuis Heilo Chris Marker’s „Le Fond de l'Air est rouge” zien. In een vier uur durende film toont Marker in een monta ge van journaalfragmenten aan dat de derde wereldoorlog al tien jaar aan de gang is. Een onthutsend document. Het Melkwoud m de Haarlemse Zijl straat komt van 31 mei t/m 4 juni met licht zomervermaak, een gewone en nauwe lijks opvallend gemaakte Franse comedie die „A nous les petites Anglaises” heet en wat oppervlakkig liefdesavonturen be schrijft tussen een Franse lyceïst die voor z’n Engels naar het frivole Albion wordt gestuurd. Een film die een normale roula tie heeft gehad, maar het zakelijk mis schien niet zo goed heeft gedaan, wat nog geen reden is om dit middelmatig blijspel- letje in een filmhuis terug te brengen. liddelt ICEN- rzame e mo- thans a van Voor ilijkhe- waar- iz. int: intoor i: Per- Raad Daar zullen de kijkers het over het alge meen wel mee eens kunnen zijn. H ver haal van de gescheiden vrouw Laura (Bibi Andersson) die betrokken wordt in een verhouding met het veel jongere meisje Sylvia (Sandra Dumas), wordt onduide lijk, soms slordig en zonder enig tempo mooi in beeld gebracht. Maar een groter bezwaar is het geringe menselijke contact dat de toeschouwer krijgt met de beide hoofdrollen. Deze worden goed gespeeld, vooral Sandra Dumas blijkt een aanwinst, maar de combinatie blijft vlak en onver klaard en slaat nauwelijks emoties los. Hoewel een dergelijke verhouding tussen twee in karakter en leeftijd zo verschillen- De inscriptie op de medaille zal luiden: „John Wayne, American”. De acteur ligt in een ziekenhuis in Cali- fornië, waar hij een behandeling wegens kanker ondergaat. Hij staat aan de voor avond van zijn tweeënzevenstigste ver jaardag. John Wayne behoort nu tot een gezel schap waarvan Amerikanen deel uitma ken als Jonas Salk, Charles Lindbergh, Bob Hope, Robert Frost, Robert Kennedy, Marian Anderson, Disney en Orville en Wilbur Wright. it. Vin- ian<?on. gebied ft. Nog voor 2- weken I. 023- De Haarlemse première die deze week ongetwijfeld de meeste aandacht zal krij gen is „Twee Vrouwen”, een film naar de gelijknamige roman van Harry Mulisch, die in Luxor (en tegelijk in 27 andere theaters) zijn roulatie begonnen is. Zoals men weet is deze Nederlandse film van George Sluizer, waarvan men hier de Engelse versie met ondertitels te zien krijgt, in Cannes ten doop gehouden en van daaruit heeft Pieter van Lierop een even uitvoerige als gedetailleerde bespre king gegeven, waarbij hij tot de conclusie komt dat „Twee Vrouwen” een film met grote kwaliteiten is die echter sterk on- dermijnd wordt door een hopeloze ver haalstructuur. >tl Op elegen leiders enkele ilektra 5 zen in ge- essen en al hout, voor- enkele compl. □huisje ie tuin adres hoeve" lorthui- >9. j naar rij o.a. omfort er op d-cam- t”, Wa- 7258 Verder talrijke reprises: „The Deer Hunter” in Lido, „Juliana” in de middag voorstellingen van Palace met „Foul Play” verhuisd naar Roxy om in Palace plaats te maken voor dear, old „Dr. Zhiva go”. Tenslotte „Battlestar Galactica”, de oorlog in de ruimte, van Luxor overgehe veld naar Studio dat op de matinees van zaterdag en zondag het nog steeds houdt op Disney’s „Lady en de Vagebond”. „Don’t look now” is als nachtvoorstelling gebleven, maar nu in Luxor. de vrouwen, beiden zonder enige lesbi sche ervaring, toch zijn moeilijkheden en conflicten met zich meegebracht zal hebben. Reg/sseur George Sluizer maakte van Mulisch’ Twee Vrouwen, afgezien van de opbouw, een volwaardige film „Terug van de Heksenberg” bijvoor beeld, een speelfilm uit de Disney-studi- o’s, is kennelijk gemaakt op het pretentie loze amusement van kinderen en ook vol wassenen die genieten als Oom Bene met zijn 12-jarig nichtje Tia en haar 14-jarige broer Tony in een vliegende schotel op aarde landen om er de vakantie door te brengen. In hun gewone leven wonen ze ergens in de ruimte, op de Heksenberg. Nou, daar hadden ze dan beter kunnen blijven, want op aarde worden ze onmid- dellijk betrokken bij de mentale proefne mingen van een griezelige professor (Christopher Lee) en zijn geldzuchtige as sistente Letha (Bette Davis). Nu beschikken Tia en Tony ook over bovennatuurlijke gaven en het wordt een spannende krachtmeting tussen beide partijen, waarvan de een het voorzien heeft op een atoomcentrale en de andere de gekste trucs met zijn tegenstanders uithaalt via gedachtenconcentratie. Er dreigt een „fall-out” (Disney gaat mee met zijn tijd) maar er is gelukkig ook nog een laboratoriumgeit die mediamiek is en er is een legertje straatjongens die aan de goe de kant meestrijden zodat alles goed af loopt en de reclameman de film kan aan bevelen als „Explosief als een Atoomcen trale’’. genis ontslagen die nauwelijk enige hulp ondervindt van het stelletje tweedehands inbrekers die hij ter ondersteuning nodig heeft. Het zwijgen van de firma Brink die te veel boter op het hoofd heeft en foutieve veronderstelling van de FBI dat de daders communisten moeten zijn die geld nodig hadden voor hun samenzwering tegen de staat, vertragen het onderzoek aanzien lijk. De overval bij Brink wordt de in braak van de eeuw genoemd, hoewel die ven nog nooit zo gemakkelijk het pand zijn binnengedrongen. En als de FBI geen ondervragingsmethodes had toegepast die zwakke medeplichtingen aan het pra ten weten te brengen, zouden de daders met Peter Falk aan het hoofd, een onbe zorgde dag hebben gehad. Nu werden ze slechts toegejuicht door de menigte op straat toen zij naar het gerechtsgebouw werden gebracht. William Friendkin heeft aan het span nend gebeuren weinig toegevoegd, hij zorgt alleen voor een soort grappigheid die moordend is voor de geloofwaardig heid van het authentieke gebeuren. „La Cage aux Folies” tenslotte in tien theaters tegelijk waaronder Tuschinski I in Amsterdam, is in wezen een stuk boule- vardtoneel, vol vergissingen en persoons verwisselingen zoals de Franse meester, van het genre Georges Feydeau in het Iets voordeliger voor de daders verloopt „The Brink’s Job” die op echte geiten gebaseerd is. In januari 1950 wordt in Boston een firma Brink drie miljoen dol lar lichter gemaakt. Brink is namelijk gespecialiseerd in geldtransporten en heeft altijd veel contanten in huis. De firma is echter uiterst slordig in het ne men van veiligheidsmaatregelen. Zelfs voor een middelmatig inbrekertje als To ny Pino (Peter Falk), zojuist uit de gevan- Na honderden audities door de hele Verenigde Staten werd de 6-jarige Sara Stimson geselecteerd voor het spelen van de rol van Shirley Temple in een nieuwe film met Julie Andrews (links) en Walter Matthau (rechts). Sara heeft geen enkele acteerervaring en lijkt ook niet op Shirley Temple, maar zij beschikt over een unieke persoonlijkheid. In de film, die de titel Little Miss Marker zal dragen, speelt ook de acteur Tony Curtis. F F*» Jl I I

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 21