Theu Boermans durft realisering droom aan Toneelprijzen uitgereikt Rechter oordeelt naam ASKO brengt modernen met klankgeweld Kunstroof in Acteur Luguet overleden Lezerskring’ misleidend it p-- ouden Palm naar Coppola's Apocalypse Now en Schlondorffs Die Blechtrommel Pentagon van Boudewijn Tarenskeen geeft blijk van veel fantasie Parijs ter waarde van vijf miljoen Catherine Deneuve Kamerlid De Graaf wint beroep La Drolesse Persoonlijk element tekent eerste muziekshow Mislukking van Wajda Norma Rae n 23 VRIJDAG 2 5 M E I 19 7 9 KUNST (Van onze speciale verslaggever) CANNES. De aankomst in ^Cannes woensdagavond van de ‘rWestduitse schrijver Günther ‘.Grass was natuurlijk al een te ken. De magistrale verfilming .van zijn grote roman Die Blech- I: trommel (de blikken trommel) f door zijn landgenoot Volker r Schlondorff, leek ten volle er- j kend door de jury van het film- festival 1979. Zij kreeg donder- t dag de hoogste prijs, de Gouden Palm. Maar de Gouden Palm ging tegelijkertijd ook naar de Viet- - nam-film Apocalypse Now van de Amerikaan Francis Ford - Coppola. I r Ki waliteit Cannes-festival viel mee i JOHN OOMKES a Het Arnhemse kamerlid verzette zich er bovendien tegen, dat in strijd met de waarheid zou zijn aangeduid dat de on derneming zou toebehoren aan een ver volgens De Graaf zou de Nederlandse Lezerskring Boek en Plaat voor haar kleinhandel en postorderbedrijf in boe ken en grammofoonplaten het publiek misleiden, door in strijd met de waarheid de indruk te wekken dat het hier om een niet commercieel samenwerkingsverband van boeklezers en muziekliefhebbers zou gaan. De prijs in de rubriek „jonge regis seurs” werd toegekend aan Jacques Doil- lon (Frankrijk 1944) met zijn film La Dro lesse. Het is het ontroerend verhaal over een jongen van twintig en een meisje van elf jaar, allebei verschoppelingen van hun ouders. De jongen ontvoert het meisje „om haar van haar nekpuistjes te gene zen” (zoals hij haar vertelt) om haar daar na weer naar huis te sturen. Maar op het eind wordt de jongen toch gepakt wegens kidnapping. De internationale persprijs voor officië le inzendingen ging ook naar Apocalypse Now van Coppola en voor films buiten de competitie naar Black Jack van Kenneth Loach (Engeland) en Angi Vera van Pal Gabor (Hongarije). De Gouden Camera (beste regiedebuut) was voor Northern Lights van John Han son en Rob Nilsson, alweer een bekroonde Amerikaanse film. De VS is dit jaar in Cannes het land met de meeste film prijzen. HAARLEM. „Dat stuk gaat over swing, ritmiek. Ik zou het leuk vinden als de spelers eerst eens naar een lekker jazzconcert gingen, gewoon om de sfeer van deze live muziek mee te maken. Ont zettend aanstekelijk dat soort spanning, op mekaars huid zitten. Het staat nou toevallig allemaal opgeschreven, maar dit stuk kan óók wel zo'n power hebben, vind ik Aldus Henk van der Meulen in de ASKO-krant over zijn „Elementen voor blazers en contrabas”, dat donder dagavond in concertzaal Kadens door het ASKO-ensemble werd uitgevoerd. Jam mer dat hetgene waar deze jonge compo nist zo lyrisch over wordt en kennelijk nastreeft, niet of nauwelijks in zijn werk vertegenwoordigd is. Twee, hoogst persoonlijke ontwikke lingslijnen zijn bij Theu Boermans in dit stadium herkenbaar en dat maakt het mogelijk om al over de door hem gekozen opzet te schrijven. Sinds een aantal jaren houdt hij zich bezig met het schrijven van eigen teksten zowel als vertalingen van min of meer bekende songs van rockmusi- ci als Bruce Springsteen en Elton John. In een groot deel van de ongeveer twintig songs, die hij met begeleiding van een maar liefst tien musici en vocalisten tel lende groep brengt, is het mogelijk autobi ografisch tekstmateriaal te bespeuren. Boermans schrijft met een zeker cynisme over zijn jeugd en pubertijd in het door en door katholieke Venlo. Henkie bijvoorbeeld is een eigen lied over de verhouding tussen een dergelijk milieu en een debiel jochie, wiens ontwa kende seksualiteit door alles en iedereen wordt weggeredeneerd. Prachtig van toon en ambiance en vlijmscherp van lading. Een ander element waarbij Boermans eigen persoon om de hoek komt kijken, heeft te maken met zijn op zich dappere keus om zich als zanger te manifesteren. Hij noemt de ontmoeting met het muziek- maken „het op een rijtje krijgen van mijn eigen leven”, dat feitelijk neerkomt op een losbreken uit het provinciale milieu en het katholicisme. Biografisch kreeg dat ge stalte door een keus voor de toneelschool en een driejarig engagement bij het Pu- bliekstheater. Als acteur werd Boermans geconfron teerd met het spanningsveld tussen de rollen die hij moest vormgeven en het eigen karakter. Als zanger/musicus krijgt hij te maken met een zo mogelijk directer spanningsveld, opgeworpen door het ver schil van het schrijven van tekstmateriaal en het uitvoeren daarvan. Tijdens dit eer ste openbare concert bleek dat het crucia le punt voor het eventueel welslagen van een door hem aangegane, kolossale ver plichting, niet in het minst in financieel opzicht. Voorlopig moet ik verder mijn mening nog voorbehouden. Kritiek op het weinig jl- Theu Boermans. „Ricercar” voor klarinet, fagot en piano van Frans van Doorn (theorieleraar aan het Twents Conservatorium) biedt zelfs op geen enkel vlak enig soelaas. De inval len zijn nergens nieuw en eigenlijk te kinderachtig om er als uitvoerend kunste naar nog op in te gaan. Iedere ongekunde improvisatie heeft al meer leut te bieden dan er uit het opvolgen van de aanwijzin gen in deze partituur kan voortkomen. Het onder de aandacht brengen van absurditeiten is een sterk punt in het beleid van het betreffende, oorspronke lijk voluit Amsterdams Studenten Kamer orkest hetende ensemble. Weet een com ponist geen weg met zijn produkt: het ASKO speelt het. Dat is altijd het loffelij ke uitgangspunt geweest van dit door en thousiaste studenten gedragen muziekge zelschap; je inzetten voor alles wat er op het vlak van het hedendaagse compone ren gebeurt. Laten zien wat er leeft. Dat de balans dan naar de sombere, vaak uiterst weinig hoopvolle kant uitslaat, is een consequentie die er bijgenomen moet worden. Het hier als vierde programmawerk ge speelde „Octet” van Guus Janssen, com pleteerde overigens de indruk dat er op het ogenblik heel weinig origineels of op windends wordt voortgebracht, of je zou er van uit moeten gaan dat de selectie die het ASKO toch uiteindelijk maakt bij het opstellen van een programma, niet repre sentatief is. Jammer genoeg in elk geval, is dat dit Octet, volgens de componist „een vergaar bak van een heleboel ideetjes die ik vroe ger had”, eigenlijk bijzonder lullig uit de verf gekomen is. De „lyriek, een soort uiterste gevoeligheid”, die Janssen zijn eigen stuk toedicht, is voor de toehoorder in dit vlees- noch visgedoe, bepaald moei lijk waarneembaar. JOHAN VAN KEMPEN. 4OD-4 lerij isschaat. Door teleurstellende inzendingen vielen ook een paar grote namen uit de boot: Fellini met zijn knap gemaakte, maar al te goedkope satire Prova d’Orchestra, Co- mencini met De Verkeersopstopping (l’In- gorgo veel grote sterren, veel humor, maar te weinig body in het scenario voor een film van 110 minuten), verder de eer der genoemde Woyzeck van Herzog, Alain Corneau met zijn Serie Noire (een knap pe, maar opgefokte solo van Patrick De- waere), André Techine met Les soeurs Bronte (waarin Isabelle Adjani, Marie- France Pisier en Isbelle Huppert elkaar in de weg staan) en ten slotte Bo Widerberg, ook niet zo’n kleintje. Zijn film Victoria is een echte afgang en een nieuwe mislukte poging (de eerste was Mysteries van Paul de Lussanet) om een roman van de Noorse schrijver Knud Hamsun te verfilmen. ten heeft. Alleen technisch en qua spelre- gie blijft de faam van Wajda in deze film overeind. Maar zelfs de begaafde hoofd rolspeler Zbigniew Zapasiewicz, bekend als de cynische docent uit Camouflage van Zanussi, kan de film niet redden. eniging. Daarmee zou de BV in strijd handelen met de Handelsnaamwet. Tegenover de klachten van De Graaf werd aangevoerd dat niet de handels naam „Nederlandse Lezerskring Boek en Plaat” wordt gevoerd, maar de statutaire naam „Nederlandse Lezerskring Boek en Plaat BV”. Daaruit zou dan blijken dat de onderneming toebehoort aan een besloten vennootschap met beperkte aansprake lijkheid. Na de eerste wereldoorlog is Luguet opgetreden in een aantal Franse „stomme films”, zoals in Luitz Morats „Les Cinq gentlemen maudits” uit 1921. Na vier jaar (1925-1929) Comédie Fran- caise, verhuisde Luguet naar de Verenig de Staten bij het opkomen van de „spre kende film”. Teruggekeerd in zijn geboor teland was Luguet weer op de planken voor de camera het personage dat hij het beste kon weergeven: de elegante en vlot te verleider. Wat de film betreft trad hij in 1942 op in Marcel l’Herbiers „l’Honorable Catheri ne” en in 1946 in Claude Autan-Lara’s „Le Mariage de Chiffon”. Vanaf het begin van de jaren vijftig zette Luguet een nieuw personage voor de filmcamera: dat van de aristocratische vader van onder andere Brigitte Bardot in „Une Ravissante idiote”. PARIJS (AFP). De deken van de Franse acteurs, André Luguet, is woens dag op 87-jarige leeftijd in Cannes overleden. (Van onze kunstredaktie) DEN HAAG. Het PvdA-Tweede-Kamerlid Arie de Graaf heeft de eerste slag in zijn strijd tegen de „Nederlandse Lezerskring Boek en Plaat” gewonnen. De kanton rechter van Amsterdam heeft namelijk beslist dat deze BV de handelsnaam zodanig moet wijzigen, dat daaruit het woord lezerskring of Kring wordt verwijderd. De rechter heeft de BV daarvoor een periode van drie maanden gegund. In kasteel Erenstein te Kerkrade werden donderdagavond de jaarlijkse toneelprijzen uitgereikt. Pauline van Rhenen (links) ontving de Columbia voor haar beste vrouwelijke bijrol als Vittoria in Het Buitenverblijf van Goldini en Jules Croiset (midden) won de Louis Dor voor zijn titelrol in Patonow van Tsjechov. Voor zijn beste mannelijke bijrol als Christopher Sly in De Feeks van Shakespeare, kreeg Willem Wagter (rechts) een Harlekino. De winnares van de Theo Dor, Caro van Eyck, kon wegens gezondheidsredenen niet aanwezig zijn bij de prijsuitreiking. De vijfde en laatste prijs die jaarlijks namens de Vereniging van Schouwburg- en Concertgebouwdirecties wordt uitgereikt, de Hans Snoek prijs voor jeugdtheater, ging naar de kindertheatergroep „Wiedrus" uit Rotterdam. Dirigent Jurriën Sligter deed er met zijn musici van het ASKO alles aan om Van der Meulens partituur in de praktijk tot de „obsessie” te maken die de componist er, volgens verdere toelichting, mee bedoelt. Maar zo’n indringende vorm kan deze muziek niet aannemen, omdat het alle maal te vrijblijvend is. De primitieve op zet is fris en neemt je wel mee, maar met de uitwerking van het op zichzelf bruikba re, simpele gegeven weet Van der Meulen geen raad. Als je het allemaal zo hoort, wat er in zo’n met klankgeweld gebracht ASKO- programma aan moderns geboden wordt, ga je overigens juist verlangen naar een „lekker jazzconcert”, omdat met name de swing zo tweedehands aandoet. Waar de swing nu eens niet vooropgezet wordt gezocht, zoals in „Pentagon” van Boude wijn Tarenskeen. komt het componeren HAARLEM. „Het is eigenlijk de vervulling van een jongensdroom, die iedereen die op zijn 16e, 17e in een beatgroep heeft gezeten zal herkennen", zo omschrijft Globe- acteur Theu Boermans zijn streven om met een volwaardig muziekprogramma op de proppen te komen, dat vcorals nog geen schijn van een theateraspect mee heeft gekregen. De 29-jarige toneelspeler is in een splinternieuwe concertprogramma met de weinig verhullende titel Schorum te beluisteren in de Toneelschuur. Donderdagavond probeerde hij de voor hem nieuwe discipline voor het eerst uit, vanavond is hij ook nog te vinden in het theater aan de Smedestraat. In de discussies van de laatste dagen op het strand, de terrassen en in het persge bouw van het festivalpaleis, heeft er een nek-aan-nek-race plaatsgehad tussen bei de films. Apocalypse Now stond hoog genoteerd bij de Europese journalisten. In hun ogen verdient Apocalypse Now de hoogste lof voor Coppola’s intelligente, persoonlijke benadering van de voorbije oorlog in Vietnam en de superieure vorm die hij eraan heeft gegeven. Veel Amerikaanse journalisten denken er heel anders over. Zij hadden enthousi ast gereageerd op een andere recente Vietnam-film, The Deer Hunter, van Cop- pola’s landgenoot Cimino, maar die was in Europa juist heel slecht gevallen we gens zijn naïeve politieke opstelling. Bo vendien had Coppola op de persconferen tie de Amerikaanse journalisten danig tegen zich in het harnas gejaagd door de manier wadrop zij hun vak uitoefenden „decadent” te noemen, en dat speelde wellicht mee in de sentimenten. De prijs voor de beste regie ging naar Days of Heaven van Terrence Malick (USA). Het is een film over een grote eenzame ranch in Texas, waar omstreeks 1916 een jong stel opduikt, afkomstig uit de sloppen van Chicago. De confrontatie tussen de eigenaar en de twee stadsmen sen heeft rampzalige gevolgen. Days of Heaven is vooral interessant door de foto grafie van de beroemde cameraman Nes tor Alemendros (onder meer „De man die van vrouwen hield” van Truffaut) en hij heeft er vorig jaar in de VS al een Oscar voor gekregen. Vandaar waarschijnlijk dat regisseur Malick zelf (maker van Badlands) nu aan de beurt was. Een speciale jury-prijs voor de beste regie ging naar Andrei Mikhalkov Kont- chalovski (Rusland). Het is de verdiende bekroning van zijn film Siberiade, het drieëneenhalf uur durende epos (met een ecologische strekking) over de verandë- ringen gedurende 70 jaren in een Sibe risch dorp waar olie wordt gevonden. De vier of vijf, in bezorgersuniformen geklede mannen arriveerden met een vrachtwagen bij de villa aan de Avenue Foch, passeerden de niets vermoedende bewakers en hielden hen daarna onder bedreiging met hun wapens gevangen, terwijl de woning van de ambassadeur werd leeggeroofd. De rovers stalen een groot aantal schil derijen, beeldhouwwerken en ivoren voorwerpen. Het personeel in de villa bleef ongedeerd, aldus de politie. De ambassadeur, Mahadi Al Tagit, be vond zich op het moment van de roof in Londen. Als verweer werd verder aangevoerd dat de woorden Lezerskring en Boeken club geenszins verknocht zijn aan de rechtsfiguur van een vereniging. Van mis leiding zou geen sprake zijn. De Amster damse rechter blijkt de vereniging nu in het ongelijk te stellen. Er valt misleiding van het publiek te duchten, omdat veron dersteld kan worden dat het hier om een a-commerciële organisatie gaat. De han delsnaam zou een onjuiste indruk geven van de onderneming. PARIJS (AP). Als bezorgers ver momde, gewapende rovers hebben woensdagavond voor naar schatting 10 miljoen francs (bijna vijf miljoen gulden) aan kunstvoorwerpen gestolen uit de Pa- rijse villa van de ambassadeur van de Verenigde Arabische Emiraten, zo heeft de politie bekend gemaakt. De rechter spreekt zich niet uit over aan het adres van de heer De Graaf gerichte verwijten over „domme vragen”, die deze als kamerlid gesteld zou hebben, en „een dom antwoord” dat ambtenaren van justi tie voor hun minister schreven. De Graaf wenst zich nog uit te laten over zijn indruk over het vonnis van de rechter. De organi satie heeft inmiddels hoger beroep aange tekend. Ten slotte nog een jaarlijkse prijs van de zgn. oecumenische jury (gemengd rooms-katholiek en protestant), die deze keer ging naar Zonder Verdoving van Wajda. Deze nieuwe film van de erkende Poolse meester is veel bezoekers in Can nes in het verkeerde keelgat geschoten: een huilerig, Viva-achtig verhaal, psycho logisch erg onwaarschijnlijk van opzet, over de ondergang van een gevierde jour nalist, die worstelt met problemen van blijvende levenswaarden, nadat zijn vrouw hem zonder waarschuwing veria- eigenlijk authentieker over. Er blijkt in Pentagon aanvankelijk ook veel fantasie te zijn om een soort muzikale neurose effektief in klank om te zetten. Toch is Tarenskeen ook al geen man van de lange adem. De geluidsordening wekt op den duur vooral indrukken van doelloosheid. Iets dat misschien volgens de componist dan ook het idee dient, dat aan het werk ten grondslag ligt. Maar het is wel naïef om te denken dat een pro grammatisch concept in dit geval de De Gouden Palm ging dit jaar naar twee films. Op de foto heeft Catherine Deneuve de onderscheidingen behorend bij de prijs zojuist uitgereikt aan Francis Coppola (links) en Volker Schlondorff (rechts). De prijs voor de beste vrouwelijke spel- prestatie was voor de Amerikaanse actri ce Sally Field wegens haar creatie van het vrouwenprotret Norma Rae in de gelijk namige vakbondsfilm van Martin Ritt (USA). De beste mannelijke rol speelde Jack Lemmon als de held van de kerncen- uitgebalanceerde geluid, op het nog matig gegroepeerde samenspel heeft in een zo vroeg stadium iets onredelijks. Laten we het er op houden dat Boermans het ge vecht met zijn eigen schaduw nog maar net is aangegaan en dat uit die confronta tie tenminste een vijftal bijzondere mo menten voortkomen. Het zijn songs als Mysty Mabo, een vertaling van Steve For- berts Thinkin”, Nellie (Springsteens San dy of 4th of July, Ashbury Park), Bedtijd op Elton Johns Tickin’ en het voornoemde Henkie. Geen slechte oogst na een zo’n kort begin. De kwaliteit van het gisteravond geëin digde festival is, wat het programma voor de hoofdprijs betreft, veel bezoekers meer dan meegevallen. Naast de twee Gouden Palm-winnaars, Siberiade en Days of Heaven, mogen aan de lijst van uitsteken de films zeker worden toegevoegd Eboli van Francesco Rosi (een misser van de jury, dat deze nieuwe gouden film van de meester van Cadaveri Eccelenti buiten de prijzen viel), vervolgens Die Ehe der Ma ria Braun van Fassbinder, voorts Manhat tan van Woody Allen en Wise Blood van de grijze Hollywood-vakman John Huston. Gezegd kan worden, aldus de rechter, dat veelal niet de handelsnaam op zich een onjuiste indruk geeft en de vrees voor misleiding wettigt”, maar dat zulks sa menhangt met het gevoerde produkt, de verdere presenatatie enz”. Het zou hier gaan om een vereniging-achtige organisa tie, die in het leven geroepen is ten behoe ve van boekenlezers en muziekliefheb bers. Het ensemble ASKO in Kadens. .weerspiegeling rampzalige maat schappelijke ontwikkelingen de toe hoorder kan boeien, als de muzikale van zelfsprekendheid ophoudt. De slotfilm van het festival A nous Deux (buiten de competitie vertoond) van Clau de Lelouch is, net als de openingsfilm Hair van Milos Forman, goed gemaakt entertainment, Catherine Deneuve en Jacques Dutronc in een soort Bonny and Clyde-verhaal, maar dan met een gefor ceerd en modieus tintje mannenhaat. Niks nieuws trouwens voor Catherine Deneu ve: ze speelt bijna altijd al rollen die mannen tegelijk fascineert en bang maakt. trale in The China Syndrome van James Bridges (USA). Ondanks het opgeklopte karakter van deze typische rampenfilm rol zet de bekroning zich terecht af tegen de verrichtingen van Jane Fonda, die hier nauwelijks boven haar eigen spel-clichés uitkomt. De Duitse actrice Eva Mattes (vooral bekend uit Wildwechsel en andere films van Fassbinder) kreeg een prijs voor de beste vrouwelijke bijrol als tegenspeelster van Klaus Kinski in Woyzeck van Werner Herzog. Die bijrol de vrouw van de geplaagde soldaat Woyzeck is erg be langrijk als tegenwicht tegen het ongenu anceerde acteergeweld Kinski, dat deze verfilming van het beroemde toneelstuk van Buchner als geheel geen goed heeft gedaan. De beste mannelijke bijrol is van de Italiaanse acteur Stefano Madio in de film Caro Papa (Lieve Papa) van Dino Risi (Italië). Hij speelt in deze tragikomedie de terroristische zoon van een machtige grootindustrieel. De veelgeprezen Hongaar Miklos Janc- so kreeg een ereprijs, niet voor zijn inzen ding naar Cannes, maar voor zijn geza menlijke werk. Zijn nieuwe film Hongaar se Rapsodie (twee delen, te zamen 175 minuten) is alweer een soort „1900” (Ben- tolucci), waarin de sociale ontwikkelingen in Hongarije verhaald worden in de ge schiedenis van twee families, de bezitters en de knechten, de hebbers en de niet- hebbers. X*

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 23