Smalle maken Het functionele van een huisbar Balkontomaten van eigen kweek gang breder int 190 Rotorstripper voor het ruige werk "777777777777 777 ^^<77*7 47s Veilig naar de volgende winter >5 A J ■s Welke soorten Zaaien en kweken <RUK I ■5 Waar is de tijd gebleven.van huizen met royale „entrees", een ves tibule, een brede gang, ruimte volop. Nu waren die ruimten meestal niet zo bar gezellig. Maar het veelal wat be nepen gangetje dat het moderne huis kenmerkt, heeft toch ook zo zijn be zwaren. In honderdduizenden wonin gen is de gang eigenlijk al bomvol met de kapstok en een paraplubak. I iplugels op enige afstand van de gangmuur te plaatsen, Is een nisje voor lassen Links een dubbelblad met lade dat ook handig ia voor de telefoon. 60 st .10 40 40 40 15 CM 3 ZlJAAN/ICHf JOjLM 50 u> 2 HORIZON I At I 1 BOVFNAANZICHi r I o Informatie koop, maar zelf maken is leuker en een stuk goedkoper. uning zit- Die versterkt vaak het idee van „benau wenis”, hoe mooi zo’n schrootjes- of pane- lenwand op zich ook mag zijn. Aan beide tegenovergestelde wanden hout is zéker uit den boze; de gang lijkt dan meteen een akelig nauwe koker, waarin je de neiging hebt er dwars doorheen te schuifelen. Door een paneel met s| ontstaan. I Vaak werkt in zo’n smalle gang een geheel gepleisterde wand in een lichte kleur (of gewoon wit) het best. De struc tuur in de sierpleister mag best flink wat reliëf hebben; geeft visueel wat ruimte werking. Is de gang behalve smal ook hoog (zoals Met deze gegevens is nu na te gaan of er voldoende ruimte is, nadat ook de gewen ste barbladbreedte is gekozen. Bij het eten is een minimale „diepte” van 30 cm nodig om een bord enz. kwijt te kunnen. Wan neer men aan twee kanten wil zitten, dus tegenover elkaar, geldt voor de diepte- maat het dubbele. De bar waarvoor we hier een bouwbe- Deze stevige stalen spiraal is speciaal ontwikkeld om tomatenplanten e.d. te ondersteunen. De prijs van deze spiromat ligt rond de tien gulden kunnen vormen. In een zonnige zomer kunt u dan vanaf augustus tomaten van eigen balkon eten! moet overblijven, zodat iedereen nog nor maal kan rondlopen. Daarvoor is mini maal een strook van 60 cm breedte nodig. Tenslotte is de vloer van de gang een hulpje bij het ruimtespel: door vloerbe dekking in twee harmoniërende (zeker niet contrasterende) kleuren in dwarse stroken aan te brengen, lijkt de gang ook ineens een stukje minder smal. Denk ook aan de mogelijkheid om één van de deuren, bijv, die naar de kamer, te vervangen door een glazen deur; het licht dat daar doorheen schijnt helpt het wat sombere beeld van een smalle gang op te fleuren. in bepaalde types huizen wel voorkomt), laat dan het plafond, hetzij in werkelijk heid, hetzij „voor het oog”, naar beneden komen. Dus een verlaagd plafond (eventu eel gedeeltelijk) of in een donkere kleur afwerken. In het laatste geval kan een strook van ca. 30 cm bovenaan de wan den, aansluitend aan het plafond, in die zelfde kleur worden afgewerkt. Zet in een smalle gang zo weinig moge lijk dingen neer. Bekijk de mogelijkheid om een kast te ontruimen en die als garde robe in te richten: de deur eruit, de bin nenzijde bekleden, licht erin, een roede of kapstokhaken aanbrengen, een legplank, enz. Is die mogelijkheid er niet, probeer dan de plaats waar nu eenmaal de jassen moeten hangen, zo goed mogelijk weg te werken. delen, 196x96 schaafd hout; delen, 196x96 schaafd hout; delen, 196x96 vormig). Hij moet dan ook met de nodige voor zichtigheid gehanteerd worden. Een aanraking met de roterende staal draden kan erg gemeen aankomen! Zowel uit de hand werkend (dus de boormachine met inge spannen stripper in de handen) als in de vaste opstelling (boormachine in de horizontale stand aard) moet elk risico van contact met het lichaam worden vermeden. Span de stripper ook altijd se cuur in de boormachine- kop en draag tijdens het elk geval zelf altijd van gastoestellen af. DOUW1,NI UI Ook in een klein hoekje op uw balkon kunt u zelf tomaten kweken. En er is niets heerlijkers dan tomaten van eigen kweek. De tomaten die u in de winkels koopt, zijn vaak bespoten met allerlei chemische bestrijdingsmiddelen en zijn geplukt voordat ze echt rijp waren. Tij dens het vervoer van de kwekerij tot ze bij u in de keuken liggen, hebben ze moeten rijpen, en dat komt zeker de smaak niet ten goede. Er zijn enkele soorten zaad in de han del die bij uitstek geschikt zijn voor het kweken van tomaten op uw balkon. Daarbij denken we in de eerste plaats aan de mini-kasjes van Jiffy en Dixie. Daar zit zaad in voor zes tomatenplant jes. Dat zaad is zeer zorgvuldig geselec teerd en de kans van slagen is dan ook uitermate groot. De planten zijn zelftop- pend en worden nooit hoger dan ca. 1 meter. Bovendien is het een vroege tomaten soort, zodat u zelfs in ons klimaat al omstreeks augustus kunt oogsten. Het weer moet dan wel een beetje mee zitten en u moet tijdig zaaien. Voorts kunt u, bij de kweker ook zaad kopen van het ras Pipo. Dit is een kleine, maar wel eetbare siertomaat. Ook deze soort is heel ge schikt voor het balkon, maar u zit dan wel met een heel zakje zaad, wat natuur lijk veel te veel is. Misschien kunt u de buurman er een plezier mee doen. Een ander geschikt ras is Cherry Sweet, de zgn. kerstomaat. Deze soort produceert in trossen een groot aantal vruchten ter grootte van een kers. Ze Een bar in huis was nog niet zo lang geleden een bijzonderheid. Wie er een had, werd eigenlijk meteen van een tikje snobisme verdacht. In tussen hebben we ontdekt dat een eigen huisbar wel degelijk een func tie heeft. Behalve een stuk gezellig heid, brengt de bar ook praktisch nut. Voor een snel hapje, of een „in formeel” ontbijt is een gecombineer de eet- en drinkbar best handig. Der gelijke meubels zijn kant en klaar te Veelal zijn kleine gei sers niet van een afvoer voorzien. Raadpleeg een deskundige over de wen selijkheid daarvan. Wat minstens vereist is: een goede ventilatievoorzie- ning in ruimten waar een gasgeiser of een ander „grootverbruikend” gas toestel aanwezig is. In maart of april moeten de tomaten binnenshuis gezaaid worden. Als we geen zaad in een mini-kasje gekocht hebben, zaaien we in een bloempot, waar een plastic zakje overheen komt. Door een lichte standplaats te kiezen en niet te veel water te geven (ook niet te weinig natuurlijk), houden we de plant zo gedrongen mogelijk. Eind mei mogen de zo opgekweekte plantjes naar buiten. U kunt de tomaten het beste in een bloempot of een emmer van 10 liter zetten. Voorts is een flinke stok ter on dersteuning nodig. De tomatenplant kan ook aan de balustrade van het balkon worden „bevestigd”. De emmer wordt gevuld met goede potgrond, maar de tomatenplant heeft tijdens de groei veel voedsel nodig. Geef de planten daarom regelmatig wat opge loste kamerplantenmest. Om werkelijk goede rijpe tomaten te kunnen plukken, is een beschut plaatsje in de zon vereist. Heeft u geen zelftoppend ras geno men, dan moet u na de derde of vierde tros de top uit de plant knippen. Zorg er tevens voor dat de zon voldoende op de vruchten kan schijnen en verwijder des noods blad dat in de weg zit. Zo kunnen de vruchten tot volledige rijpheid ko men. Ook de scheuten die in de bladok- sels ontstaan, moet u regelmatig verwij deren; „dieven” heet dat in vaktaal. Zo voorkomt u dat de plant te veel van haar krachten vergt om goede tomaten te Bij het reinigen van de wielkas ten van een auto komt de roter- strlpper goed van pas. Het energiebedrijf zal u altijd behulpzaam zijn om uw huis op gasveilig heid te checken. De moeite waard om er vóór de volgende winter aan dacht aan te schenken. Het is tenslotte een kwes tie van levensbehoud. zijn heerlijk zoet en zeer geschikt om zo uit het handje te eten. De tekening is een voorbeeld van zo’n oplossing: een „schot” van plaatmateri aal, op enige afstand van de wand, en daarachter de garderobespullen. Zet op de voorzijde van dat schot een grote spie gel, of bekleed deze met een aantal spie geltegels. Ook dit geeft ruimtewerking, die de door de garderobe ingenomen plaats visueel compenseert. Ook elders kunnen spiegels het ruimtebeeld ver sterken. Kan zo’n smalle gang breder worden gemaakt? Door verbouwingsingrepen niet; dat zal in de praktijk nagenoeg altijd een onmogelijke zaak zijn. Dus moeten we het met visuele effecten proberen te be reiken. In de eerste plaats kan er wat met kleur gedaan worden. Lichte „wijkende” kleu ren laten de wanden van de gang niet zo hevig in het oog springen, en dat lijkt al wat ruimte te scheppen. Pas op met hou ten wandbekleding in een smalle gang! Daarom: neem deze zomer eens de tijd om voor u zelf na te gaan of er in uw „gashuishou ding” iets verbeterd zou kunnen worden. Een ding dat vaak vergeten wordt: laat de cv-ketel Belangrijk is, voordat we aan het bou wen gaan, dat wordt nagegaan welke hoe veelheid ruimte er ter beschikking is. Vaak vergeet men voldoende rekening te houden met de barkrukken. Vanaf het barblad nemen de barkrukken een strook ruimte van 45 cm in De bar mag het verdere gebruik van de ruimte niet in de weg staan. Met dit laatste wordt ook be doeld dat er voldoende „verkeersruimte” schoonmaken. Vervui ling kan tot stoornissen leiden. Laat meteen de afvoer van de ketel con troleren. Gasboilers en - geisers hebben eveneens onderhoud nodig. Als dat niet „automatisch” gebeurt, door de ver huurder, haal er dan een installateur bij. Blijf in Ga na of een geiser niet „per ongeluk” met zijn afvoer is aangeslo ten op een ventilatieka naal dat op een of andere plek de afvoergassen weer in de woning kan brengen. Die controle is ook een zaak voor een vakman. U hebt onlangs wel licht ook het schokkende bericht gelezen over het ongewoon hoge aantal dodelijke ongelukken met gasapparatuur. Gei sers en cv-ketels, gasboi lers, e.d., die in de lange en strenge winter vaak veel „overuren” moesten maken, waren oorzaak van vele verstikkingsge- vallen. Daarbij heeft ui teraard de neiging om al le raampjes en boven lichten vanwege de kou stijf dicht te houden, ook een rol gespeeld. De trieste balans van gas ongelukken moet ieder een wel tot waarschu wing zijn; de publikatie ervan heeft weinig zin als we alleen maar mee warig het hoofd schud den en verder niets doen. werk een veiligheids- bril. De kracht waarmee roest, verf, e.d. worden afgenomen, doet een ver- tuiving ontstaan die ge vaarlijk kan zijn voor de ogen. De rotorstripper is verkrijgbaar in twee uit voeringen: met grove draad voor het ruigste werk (daarmee kunsten zelfs lasslakken worden verwijder) en met wat fijnere draad, voor min der hardnekkige verfla gen, het bewerken van hout- en metaalopper vlakken, e.d. Denk er tenslotte ook aan dat de stripper vol doende toeren moet ma ken om goed te kunnen werken, maar dat een te hoog toerental weer ex tra gevaarlijk kan zijn. De meest geschikte boormachinesnelheid ligt tussen de 1500 en 2000 toeren per minuut. Sinds enige tijd is er voor het ontroosten, het verwijderen van hard nekkige oude verflagen en dergelijke ruige rei- nigingskarweien een ge reedschap in de handel dat heel wat beter werkt dan de bekende staal- borstel. Het is de „rotor- stripper”, een hulpstuk voor de boormachine dat met een krans van stug ge staaldraden is uitge rust. De werking ervan is behoorlijk agressief. Dat is voor een belang rijk deel te danken aan de verende werking van de staaldraden, die het mogelijk maken de „af- neemkracht” te beïn vloeden door het draai ende gereedschap met meer of minder aanzet op het werkstuk te drukken. De rotorstripper is overigens ook in ander opzicht een heel wat agressiever gereedschap dan de roterende staal- borstel (kom- of cirkel- schrijving geven, heeft, zoals in tekening 1 is te zien, een oppervlak van 230x240 cm. We gaan ervan uit dat de bar in een hoek geplaatst kan worden. Bij dit type bar is het erg handig uit te gaan van een langer bargedeelte, waarin later een kortere zijde wordt ingevoegd, die loodrecht op het eerste gedeelte staat. Die verticale stijlen zijn vierzijdig ge schaafd, 96x196 mm, die met horizontale delen (zelfde dikte) worden op een hart- op-hart-afstand van 40 cm met elkaar verbonden. Alleen bij de plaats waar wordt „ingevoegd” wordt op dit principe inbreuk gemaakt (zie tekening). De bovenzijde van de onderste van de twee horizontale delen aan elke zijde van de bar moet 30 cm hoog zijn. Dit is een plezierige hoogte om voeten op kwijt te kunnen. De bovenste ligger aan elke zijde komt na bevestiging 2 cm boven de 110 cm hoge stijlen. Controleer met het waterpas of alles goed horizontaal is. Als verbin dingsmiddel tussen stijlén en horizontalen kunt u hoekijzers gebruiken. Hiermee zijn ook de twee bardelen goed aan elkaar te bevestigen. Op genoemde bovenste ligger kan na invoegen het barblad worden aange bracht. De materiaalkeuze hangt onder meer af van het „doel” van de bar en van de rest van het interieur, zoals de vloerbe dekking. Goedkoop is een barblad van schrootjes. Hierbij kan het probleem ont staan van as en kruimels in voegen. Een formica-blad, afgewerkt met bijv, alumi- nium-randen, heeft dit bezwaar met. De hoogte van het barblad, afhankelijk van het gewenste oppervlak, bedraagt 115-120 cm. wat samenhangt met de barkruk- hoogte van ongeveer 78 cm. Als de bar een permanent karakter heeft, kan dit worden geaccentueerd door handige kastjes c.q. bergruimte boven de bar te maken. De meest eenvoudige vorm is een of een aantal planken bovenlangs te laten lopen, waarop u bijv, flessen en glazen kwijt kunt. Hetzelfde principe als bij een verlaagd plafond kan hierbij wor den toegepast. Allereerst bevestigt u twee evenwijdig lopende balkjes (4x7 cm) aan het plafond, waaraan verticaal balkjes van dezelfde dikte worden opgehangen. Benodigde ma terialen: a. 10 stijlen, 196x96 mm netto, vierzijdig geschaafd hout; 110 cm.; b. 2 horizontale mm netto, vierzijdig ge- 230 cm. c. 6 horizontale mm netto, vierzijdig ge- 135 cm. d. 2 horizontale mm netto, vierzijdig ge- -naafd hout; 45 cm. e. schrootjes, 19x21 mm netto, vierzijdig geschaafd hout; 4.00 m. f. houten delen, 28x121 mm netto, vier- idig geschaafd hout; 10.00 m. 240 40 ■n

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 27