El Arisj in handen van Egypte WHO-kantoor blijft in Egypte Weer aardschok in Montenegro Namibië-debat geschorst Strauss stelt zich kandidaat Kathedraal van San Salvador Ook militaire boycot Bokassa Opstandelingen in Afghanistan krijgen steun Arabische sjeik: Geen verhoging van olieprijs Premier Nepal afgetreden -ontruimd Vijftig doden bij gevecht Lesotho „VS betrokken geweest bij crisis Iran” Russen gedood door Chinese agenten Sally Ali Ijsblokjes Tijdsverschil 69 cents N.Y.T. op zondag Papieren zak Rij Boerderij 3 2 5 M E I BINNEN- EN BUITENLAND VRIJDAG 19 7 9 erd oer iden er wel- J stere het les pie den- resi- de door Nico Scheepmaker ;-(Van onze redactie buitenland) JERUZALEM/CAIRO. De Amerikaanse minister svan Buitenlandse Zaken Van- jce heeft zich gisteren bij zijn laankomst in Israel optimis tisch uitgelaten over het ge sprek dat delegaties van Egyp te en Israel vandaag zijn be gonnen over autonomie voor de Palestijnen op de westelij ke Jordaanoever en in de Ga zastrook. Volgens het Egyp- tisch-Israelisch vredesverdrag moeten de onderhandelingen, die worden gevoerd in Beers- jeba, binnen een jaar zijn afge rond. L VS positief over UBBF.7 M-Oostengesprek VN-leden sturen Zuid-Afrika weg I met het Koeweitse weekblad „Al Hadaf”. f (Van onze redactie buitenland) TEHERAN. Het Iraanse ochtendblad aal of in die aarste s4- Israëlische militairen raakten gisteren in Neot Sinai slaags met joodse kolonisten die weigeren hun landbouwcoöperatie te ontruimen. De woedende kolonisten bekogelen de soldaten met stenen en fruit. gegeven, aldus Dajan, dat Egypte de grens pas wil openstellen na de „normalisering van de betrekkingen” tussen beide lan den. In het vredesverdrag wordt hiervoor een termijn van negen maanden na de ratificatie van het verdrag gesteld. Houdt Egype hieraan vast, dan gaat de grens pas in december open. Dit betekent, aldus Dajan, dat de 5.000 inwoners van El Arisj die in Israel werken, werkloos worden. De nieuwe grens tussen Egypte en Israel zal, na de eerste fase van de terugtrekking van Israel uit de Sinai, lopen van El Arisj in het noorden naar Ras Mohammed in het uiterste zuiden van de Sinai. Binnen drie jaar zal volgens het verdrag de hele woes- De debatten over Namibië zijn ge schorst in verband met een nieuw onder zoek naar de geloofsbrieven. Eksteen zei op een persconferentie dat zijn regering en het volk van Namibië thans „passende conclusies” zullen trekken. Waarnemers waren van oordeel dat dit betekent dat Zuid-Afrika het VN-plan voor Namibië nu definitief zal afwijzen. van Kissinger aan zijn regering over te brengen, aldus de krant. Het Iraanse mi nisterie van Buitenlandse Zaken heeft de echtheid van het rapport bevestigd. De publikatie viel samen met grote anti-Ame- rikaanse demonstraties in verschillende tijn weer Egyptisch grondgebied zijn. Minister Vance heeft premier Begin tij dens een ontmoeting eergisteren in Lon den beloofd, dat hij Cairo opheldering zal vragen over de kwestie van de opening van de grens. Intussen wordt verwacht, dat de onder gebeurde. „Er wordt niets mee gediend dat Zuid-Afrika niet mag deelnemen aan dit debat”, aldus Young. handelingen over de autonomie voor de Palestijrien in de Gazastrook en op de westelijke Jordaanoever veel tijd in be slag zullen nemen omdat de standpunten van Israel en Egypte ver uiteen liggen. Israel wil alleen autonomie voor de Arabi sche inwoners van die gebieden, niet voor het gebied zelf. Verder mag deze autono mie niet uitlopen op de vestiging van een Palestijnse staat. Bovendien wil Israel na een periode van vijf jaar de volledige soevereiniteit opeisen over de Jordaanoe ver en de Gazastrook. President Sadat van Egypte zei gisteren dat het „vestigen van een autonome Palestijnse regering in de Gazastrook en op de Westelijke Jor daanoever een eerste stap is naar het zelfbeschikkingsrecht en het vestigen van een staat op Palestijns grondgebied. We weten dat men in bepaalde Israëlische kringen probeert de autonomie uit te hol len en in feite tot een handhaving van de bezetting te maken, maar wij blijven vast besloten, het Palestijnse volk te helpen zich te bevrijden van het juk van de bezet ting”, aldus Sadat. (Van onze redactie buitenland) GENEVE. Het tegen Egypte aan grenzende Arabische blok heeft gisteren bakzeil moeten halen in zijn pogingen om het bureau van de Wereldgezondheids organisatie (WHO) in Alexandrië naar een ander land verplaatst te krijgen. De Ara bieren trokken gisteren in Genève een ontwerp-resolutie daarover in, nadat dui delijk werd dat hiervoor geen meerder heid te behalen viel. In plaats daarvan stelden zij voor dat het bestuur van de organisatie dit punt zal bestuderen en het op de algemene verga dering volgend jaar opnieuw zal op voeren. Eerder deze week haalden de Arabische landen eveneens bakzeil toen zij een voor stel introkken dat beoogde Israel zijn stemrecht in de WHO af te nemen. De bezetters gingen op in de menigte die zich voor en in de kerk verzameld had. De kathedraal is al die tijd het propaganda centrum geweest van het bevrijdings- front, dat nog steeds de ambassades van Venezuela en Frankrijk bezet houdt. van ituur- 1 van ieelte tegen Vries g van erbu- at er sft de iet in een ■mers BELGRADO (AFP en UPI). De Zuid- joegoslavische deelstaat Montenegro is gisteravond opnieuw getroffen door een aardbeving. De schok had een kracht van 5,6 op de schaal van Richter. Het epicen trum lag vijftig kilometer ten zuiden van de hoofdstad van de deelsaat, Titograd. Van doden is geen melding gemaakt, wel zouden er tientallen gewonden zijn. Aan huizen en gebouwen is veel schade aangericht. Verscheidene telefoonverbin dingen zijn verbroken en vele wegen wor den versperd door rotsblokken. s is lan 80 de de ior- ;rie Asher Abramov, Grace Tartaglia, Lin da Grand, Casilda Thomas, John Roum- pas, Ricardo Garcia, Glenn Colletti, Mi chael Kryniuk, Lionel Casti, Sally Ali, Luis M. lacono, Angel Santiago, Gabriel Araya, Deoclath Ramsundar Dat zijn zo’n beetje de namen van het Amerikaanse volk. Althans zo heetten de taxichauffeurs, lokettistes, portiers, bank bedienden en hotelemployes waarmee we in New York gedurende een week te ma ken hadden. Anonimiteit is in Amerika kennelijk een aanslag op de goede zeden, ook de straatagenten hebben hun naam (Cea, heette er eentje aan wie we de weg vroegen) op de borst gespeld. De porseleinen kuipjes van de urinoirs in hotels, restaurants en warenhuizen zijn soms opgevuld met ijsblokjes (smelt niet in de hand, wel in de mond?), en vaak bedekt met plastic matjes met gaatjes en een handvaatje eraan, waarmee op hygië nische wijze de weggegooide peuken kun nen worden verwijderd. Het verschil in tijd tussen Nederland en New York, waar het zes uur vroeger is dan bij ons, is vooral een damesprobleem. Wie gewend is de pil omstreeks half elf ’s a- vonds, voor het slapen gaan, in te nemen, moet eraan denken de pil in New York om half vijf ’s middags in te nemen („Hoe laat is het?” „Half zes, hoe dat zo?” „Wéér de pil vergeten in te nemen!”). ;n op m te een land- De gani- van tndse van »t feit >nnen leden m de Lroon er nu g van een 1 de ukse Zelu- 1 alle voor voor c be- ver- n de Een grote, supermarktachtige zaak, waar alles 69 ets kost niets meer, niets minder. Een winkel vol dingen die, omge rekend, ƒ1,49 kosten. Ik denk dat je ner gens zo loopt te rekenen als daar. md een iwe Do- hun •ing and rlo- het te ma- iten and In ging van vijze t en Als >t in eren Bra- ami- ;enu- b” len KATAMANDOE (Reuter). Premier Kirtin Dhi Bista van Nepal is af getreden na hevige anti-regeringsrellen, aldus een woordvoerder van koning Birendra van daag. De koning heeft Bista verzocht aan te blijven tot een bijeenkomst van de consultatieve nationale vergadering op 30 mei een opvolger voordraagt. Woensdag trokken duizenden betogers brandschattend door de hoofdstad Kat- mandoe, waarbij veertig politieagenten werden gewond. De demonstranten eisten politieke hervormingen. Koning Birendra deelde gisteren mee dat hij binnen een week een referendum zal organiseren over de hervatting van de normale politieke activiteiten. De politieke partijen in Nepal werden in 1960 verboden. Sindsdien bestaat er een systeem van trapsgewijze verkiezingen. Sahery er uit en de uceerd zullen ren en graag OPEC :al wil- iaoedi- ien nu wereld i grote i ande- zeer liljard artaal olie- j win- k niet, iebusi- Er is Trek KOEWEIT (AFP). Sjeik Abdallah al Toereiki, de Saoedi-Arabische oliedes- kundige, vindt niet dat een nieuwe verho ging van de olieprijzen wenselijk is en het voornaamste doel mag zijn van de OPEC- conferentie op 26 juni, wanneer de organi satie van olie-exporterende landen bijeen- (Van onze redactie buitenland) NEW YORK. De Algemene Vergadering van de Verenigde Naties heeft gisteren Zuid-Afrika uitgesloten van de woensdag begonnen debatten over Namibië. Met 93 tegen 19 stemmen en elf onthoudingen, werden de geloofs brieven van de Zuidafrikaanse VN-ambassadeur Eksteen verworpen. JOHANNESBURG (Reuter). Bij ge vechten tussen politie en gewapende bur gers in het koninkrijkje Lesotho in het zuiden van Afrika, zijn eergisteren ruim vijftig mensen om het leven gekomen. Dit'~ meldt de Zuidafrikaanse radio-omroep. Er werd gevochten in de streek van Mapo- teng in het zuiden van het land en de gewapende burgers waren leden van de ondergrondse Congrespartij. Deze partij is vijf jaar geleden ondergedoken na een mislukte staatsgreep tegen het bewind van premier Leabua Jonathan van Leso tho. Jonathan stelde de grondwet van het geheel door Zuid-Afrika omringde Leso tho buiten werking, toen hij zich in 1970 van de macht meester maakte. Gisteren heeft het Nederlands Komitee Zuidelijk Afrika in verband met het VN- debat over Namibië een schriftelijk be roep gedaan op minister Van der Klaauw van Buitenlandse Zaken, om te eisen dat onmiddellijk economische dwangmaatre gelen tegen Zuid-Afrika ten uitvoer wor den gebracht. Volgens de organisatie is duidelijk geworden dat Zuid-Afrika geen verkiezingen wil onder VN-controle en een interne regeling voorstaat. j De zondagseditie van de New York Ti mes is beroemd en berucht vanwege zijn omvang. Op enkele plaatsen in Amster dam kun je hem tevoren bestellen, en dan kost hij 20 gulden, maar de New Yorker betaalt er maar 85 cents voor, dus zeg maar 1,75. Op zondag zijn de krantenki osken ware vestingen met dikke kranten muren. Vooral de New York Times is daar de oorzaak van. Hij ligt dan ook om en om opgestapeld, naast de andere kranten, die zich op zondag uiteraard ook niet onbe tuigd laten. De New York Times van 6 mei 1979 telde 532 pagina’s: 340 gewone kran- tenformaatpagina’s, 144 kleinere pagina’s van het bijgevoegde N.Y.T. Magazine in kleur, en 48 halve pagina’s van de N.Y.T. Book Review. Eerlijkheidshalve moet daar wel aan toegevoegd worden dat de redactionale tekst op veel pagina’s zich beperkt tot de uiterst linkse en de uiterst rechtse kolom, die de advertenties inslui ten. Afgezien nog van de honderden pagi na’s die uitsluitend met advertenties ge vuld zijn. steden in Iran. Tienduizenden betogers riepen anti-Amerikaanse leuzen en be tuigden hun steun aan de executies, welke de Senaat van de Verenigde Staten recen telijk veroordeelde. Met de terechtstelling in de nacht van woensdag op donderdag van vijf militai ren is het aantal executies sinds het begin van de revolutie op 268 gekomen. Zeven honderd politieke gevangenen zijn overi gens in Teheran in vrijheid gesteld, omdat zij niet schuldig blijken aan het hun ten laste gelegde. President Sadat van Egypte heeft ge zegd bereid te zijn de verdreven Sjah van Iran officieel asiel te verlenen. Vanmiddag is overigens El Arisj, de hoofdstad van de Sinai, overgedragen aan Egypte- De stad is twaalf jaar bezet ge weest door Israel. Militairen van het Israë lische leger raakten gisteren slaags met joodse kolonisten die weigerden hun grond te verlaten. Het is vooralsnog niet duidelijk of de grens tussen Israel en Egypte na de terug gave van El Arisj zal opengaan. De Israëli sche minister van Buitenlandse Zaken Mosje Dajan verklaarde gisteren na een onderhoud met de Egyptische ondermi nister van Buitenlandse Zaken Boetros Ghali, dat de grens gesloten zal blijven, tenzij president Sadat van Egypte van gedachte verandert. Premier Begin van Israel blijft echter zeggen dat hij en Sadat de grens voor geopend zullen verklaren tijdens hun ontmoeting in de Siani op 27 ftiei. Boetros Ghali heeft duidelijk te kennen De geloofsbrieven van de Zuidafrikaan se VN-ambassadeur waren in 1974 al een keer afgewezen. De diplomaat is hierop nooit meer in de Algemene Vergadering verschenen, tot hij woensdag bij het begin van het Namibië-debat onverwacht weer in de zaal zat. Afrikaanse landen ver klaarden daarop dat zij de geloofsbrieven van de Zuid-Afrikaan niet geldig achtten. De VN-commissie voor geloofsbrieven sloot zich hierbij aan. In de stemming die toen volgde ver klaarden alle landen van de Europese Gemeenschap, de Scandinavische landen, de Verenigde Staten en Canada zich tegen uitsluiting van Zuid-Afrika uit het Nami bië-debat. Een woordvoerder wees erop dat de tegenstemmen geen goedkeuring inhielden van het apartheidsbewind, maar dat uitsluiting van een VN-lid van de Algemene Vergadering in strijd is met de universaliteit van de volkerenorganisatie. De Amerikaanse VN-ambassadeur Young zei ten zeerste te betreuren wat er Amerika is papieren zakken-mesjokke. The brown paperbag. Je koopt drie an sichten in een museum en je krijgt ze in een vier maal te grote papieren zak. Je doet wat inkopen in een supermarkt, en ze stoppen eerst een stevige papieren zak in een plastic tas alvorens er de boodschap pen in te doen. Je koopt De Telegraaf in het krantenstalletje op Times Square, en je krijgt hem aangereikt in een papieren zak. Een van de betere dingen in de Verenig de Staten, iets dat hier navolging verdient, is de wijze waarop je in banken en post kantoren aan de beurt komt. Je sluit je aan in de rij die zich tussen paaltjes met touwen gevormd heeft. De vooruitgang van dit wachtgangpad is op enige afstand van de balie gesitueerd, en daar wacht de voorste in de rij totdat een der zes loketten vrijkomt en er „next please!” geroepen wordt. Hij gaat naar dat loket, de rij schuift een plaatsje op. Op enkele uitzon deringen na dus geen specialisatie van de loketten, geen loketten waar de employés zitten te niksen, terwijl voor andere loket ten lange rijen staan te wachten, geen zenuwachtig gespeculeer welke rij bij welk loket het snelste opschiet, en geen tandakkend gewacht in de rij achter de man die een veel tijd vergende boodschap heeft af te werken. Overigens zal de VN-vredesmacht nog zes maanden op de Golanhoogte blijven. Zowel Syrië als Israel heeft hiermee inge stemd, zo maakte secretaris-generaal Waldheim van de VN bekend. De VN- macht treedt op als buffer tussen het Syrische en het Israëlische leger. MOSKOU (Reuter). Aan de grens van China zijn bij een treffen met Chinese agenten twee Russische soldaten gedood, zo meldt een bevelhebber van de Russi sche grenstroepen in een eergisteren ge publiceerd artikel. Generaal-majoor Ga ponenko liet zich niet uit over de juiste datum en plaats van het treffen, maar uit het artikel blijkt dat het incident in de afgelopen maanden heeft plaatsgevon den. De twee gesneuvelde soldaten heb ben postuum een medaille gekregen. Vol gens Gaponenko komt infiltratie door Chinese spionnen in het grensgebied van beide landen steeds meer voor. komt. „Op die bijeenkomst in Genève moeten de olie-exporterende landen be sluiten tot een dialoog met de importeren de landen, want de huidige toestand op de wereldoliemarkt kan als zij voortduurt ernstige gevolgen hebben”. Aldus de (Van onze redactie buitenland) SAN SALVADOR. Het „Volks- Bevrijdingsfront” heeft gisteren de 1 kathedraal van San Salvador ont ruimd, die sinds drie weken door de linkse guerrilleros werd bezet. Het zijn altijd de verschillen met „thuis”, die je verbazing gaande houden. Dat begint al op de douaneverklaring in het vliegtuig, als je je geboortedatum in een andere volgorde dan je gewend bent in moet vullen. Niet: dag-maand-jaar 13- 11-1930, maar maand-dag-jaar, dus 11-13- 1930. Vraag: „Have you or anyone in your party been on a farm or ranch outside the USA in the last 30 days?” Mijn buren zijn boeren, ik heb dus voor alle zekerheid maar „no” ingevuld (zouden alle niet- Amerikaanse boeren een maand in qua rantaine moeten voordat zij de Verenigde i Staten binnen mogen?). PARIJS (AFP). Frankrijk heeft ook zijn militaire hulp aan het Centraalafri- kaans Keizerrijk opgeschort tot het rap port is verschenen van de vijf Afrikaanse landen die de berichten onderzoeken over moord op scholieren door het leger van keizer Bokassa. Eerder staakte Frankrijk j in afwachting van dit onderzoek al zijn j economische hulp. j aanvaarden. Hij kreeg in de kiescollege een absolute meerderheid van 528 stem men, terwijl SPD-kandidate Annemarie I stemmen verwierf. i „Ayandegan” heeft gisteren een rapport gepubliceerd waaruit blijkt dat de oud- minister van Buitenlandse Zaken van de VS, Henry Kissinger, de sjah heeft aange raden politieke tegenstanders te arres teren. Een kopie van het geheime rapport, waaruit de nauwe betrokkenheid blijkt van de VS bij de politieke crisis in Iran welke leidde tot het afzetten van de sjah, is gevonden in de Iraanse ambassade in Washington. De ambassadeur van Iran in Washington, Zahedi, stuurde het rapport in november naar de sjah om het advies Eergisteren en gisteren hebben Israëli sche vliegtuigen doelen van Palestijnen in Libanon bestookt. Daarbij zijn volgens radio Beiroet verscheidene doden geval len. In de Syrische hoofdstad Damascus deelden Palestijnse guerrillastrijders mee, dat bij een bomaanslag door een Palestijns commando in Jeruzalem „veel slachtoffers” zijn gevallen. Israel maakte melding van een bomaanslag in de buurt van Tel Aviv waarbij twee vrouwen en een baby om het leven kwamen. PESHAWAR (AFP). Een gemechani seerde brigade van het Afghaanse leger is overgelopen naar de islamitische opstan delingen tegen het marxistische bewind van president Noer Mohammed Taraki. Dit is gisteren door de opstandelingen bekendgemaakt. De brigade heeft positie gekozen in het De brigade heeft positie gekozen in het zuidoosten van het land. De militairen liepen over toen zij er op uit waren ge- i stuurd om tegen de opstandelingen te vechten. Welingelichte bronnen hebben meege deeld dat deze maand ongeveer 20.000 Afghaanse dorpelingen naar Pakistan ge vlucht zijn. Een commissie van de Vere nigde Naties bezoekt op het ogenblik in Pakistan vluchtelingenkampen in ver band met een aanvraag om financiële steun. trijfël (Van onze redactie buitenland) BONN. Franz-Jozef Strauss, pre mier van de Westduitse deelstaat Beieren en voorzitter van de CSU, heeft gisteren bekendgemaakt dat hij bereid is zich na mens de CDU-CSU kandidaat te stellen voor het bondkanselierschap tijdens de verkiezingen van volgend jaar. De voorzitter van de CDU, Helmut Kohl, gold tot dusver als de enige kandi daat. Hij zal maandag bekendmaken of hij zich terugtrekt ten gusten van Strauss. In een eerste reactie op de bekendma king van de Beierse politicus verklaarde SPD-woordvoerder Lothar Schwartz gis teren dat de CSU er uiteindelijk in is geslaagd de CDU en zijn voorzitter Kohl te overvleugelen. Volgens hem maakt de kandidatuur van Kohl niet veel kans meer. „De eis tot volledig leiderschap van Strauss is duidelijk achter Kohls rug om gedaan, zonder dat overleg is gepleegd met de leiding van de CDU”, zo zei Schwartz bovendien. De woensdag tot president gekozen Karl Carstens zal op 1 juli zijn ambt sjeik gisteren in een gepubliceerd gesprek j ITlAt hot Ifnournifaa xxroolrhlorl Al TIarlof”. Renger 431 HL

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 3