Andre Kloos: Van de f( wwrzitte e r 4 z Beleidsvisie Gegniffel Verpolitisering Wantrouwen Inspraak Satellieten Ik. e O* Tekst: Kees Tops en Klaas Pieter Rieksen Foto’s: Peter Senteur Kloos blijft dus alleen nog algemeen voorzitter van de VARA en voorzitter van het dagelijks bestuur. De vraag is nu in hoeverre zijn macht of invloed beperkt wordt. Van de omroepvoorzitters in deze serie, die de afgelopen maanden het meeste in het nieuws zijn geweest, is zonder twijfel André Kloos de koploper. De langdurige en harde machtsstrijd binnen de VARA is de 56-jarige oud-voorzitter van het NVV niet in de koude kleren gaan zitten. De structurele moeilijkheden onder de radio-amateurs betroffen hoofdzakelijk de machtsverhou dingen tussen verenigingsraad (VR), hoofdbestuur (HB) en dagelijks bestuur (DB) drie belangrijke organen, waarvan Kloos voorzitter was. Officieel is hij dat nog steeds, maar de verenigingsraad besloot op zijn voorlaatste vergadering tot een structuurwijziging waarbij Kloos in de naaste toekomst het voorzitterschap van VR en HB moet neerleggen. De VR stelt in de nieuwe opzet de hoofdlijnen van het te voeren beleid op, en bemoeit zich niet meer met het invullen van de programmaschema’s. Het DB gaat die hoofdlijnen in praktijk brengen en het HB oefent daar controle over uit. In de vijfde aflevering van onze serie ge sprekken met om roepvoorzitters is vandaag André Kloos aan het woord, de VARA-voorzitter die een paar bewo gen maanden achter de rug heeft. Eerder verschenen in deze serie vraaggesprek ken met Jo Hendriks (KRO; 28 april), Henri Minderop (TROS; 5 mei), Tom Laus (VPRO; 12 mei) en Wout Bordewijk (VOO; 19 mei). ■Kt». - .0 me nog altijd wegjagen Voelt u zich nog wol gelukkig bij uw omroep? van bevoegdheden.” En dat is wel naar uw zin? Dat brengt u als een bezwaar naar voren? En dat is een bezwaar? U wilt dus wel het effect teniet doen? „Nee, zover ben ik niet.” „Nee”. Echt niet? „Ik heb dat niet zo ervaren. Anders had ik aan mijn kuierlatten getrokken. Dat had ik ook gedaan, als jk echt het gevoel zou hebben gehad dat het een motie van wantrouwen was tegen het zittende be stuur. Maar dat was niet zo. In die vergadering hebben we geprobeerd een beter werkbare basis met elkaar te vinden. En dat was van beide kanten een beetje geven en nemen. Ik denk dat de VR met Had u op dat moment niet de neiging de eer aan uzelf te houden en op te stappen? „Nee, dat vond ik niet Want dan zit je je toch wel af te vragen: wat gaat er daarna gebeuren? Wie moet daarna zo eigenwijs ben je dan ook, om dat in je overweging te betrekken de zaak overne men? Wie is dan die betere man die op die stoel komt? Het is tenslotte een uitermate belangrijk instrument voor de beweging als totaliteit. Ik wil niet zeggen dat ik de enige in Nederland ben die de VARA kan leiden, maar je bent voor die post Hebt u ooit gedacht dat uw tijd bij de VARA voorbij was? „Ja, zeker. Ik heb wel eens met die gedachte gespeeld. Laat ik het zo zeggen: ik heb met die mogelijkheid ernstig rekening gehouden.” Vorig jaar lag er bij de VR een motie van wan trouwen klaar, die op het laatste moment toch niet werd ingediend. „Zeker, dat was het moment ook dat het er dik in zat. Het had me niet verwonderd als die motie op tafel was gekomen, Het was ook ingecalculeerd dat dat zou kunnen.” „Nou, ik moet zeggen dat de periode die we achter de rug hebben me niet in de kouwe kleren is gaan zitten. Ik zou liegen als ik zei dat het anders was. We hebben een hectische periode achter de rugen we zijn niet uit de zorgen. Ik weet niet wat er uit dat totale pakket van medezeggenschap gaat komen.” „In die zin, dat ons eigen programma-aanbod zo goed en gevarieerd zal zijn, dat we kunnen opbok sen tegen de programma’s van de satellieten. We moeten de concurrentie aankunnen. Ik wil niet zeggen dat we moeten na-apen, wat de anderen op het scherm brengen. We hoeven geen Peppers en weet ik veel wat te brengen. Dat hoeft niet nageaapt te worden, maar je moet dan wel bijvoorbeeld Nederlandstalig drama gaan brengen. Dat is erg populair. Maar dat kost zeg maar 150.000 gulden per uur en de uurvergoeding die we krijgen is 28.000 gulden per uur. Het is in belangrijke mate een kwestie van kwaliteit en dat is weer een kwestie van geld.” Ben Elkerbout (de voormalig directeur televisie bij de VARA, die kort geleden moest opstappen) heeft in een interview gesteld dat hij het een afschrikwekkende gedachte vindt dat de VARA als het laatste linkse bolwerk aan het afglijden is. Ook Herman Wigbold (de huidige hoofdredacteur van het Vrije Volk) heeft zich in die bewoordingen uitgelaten. Ziet u dat ook zo? „Nou, een bezwaar. Het is natuurlijk niet het hoogste doel waarnaar wij streven, dat men niet meer naar ons luistert.” „Jazeker. Je uitgangspunt moet ook niet zijn om het publiek te pesten. Vanzelfsprekend. Je moet programma’s brengen die de mensen waarderen. Men moet ook in ruime mate voldoen aan de verlangens om meer regionaal nieuws, maar het gaat om de verhouding tussen regionale en landelij ke uitzendingen en om de vraag hoe de regionale uren worden gevuld. Gaat dat vanuit een neutrale visie, of vanuit een geprofileerde. Dat zijn ook punten waar je op moet letten.” Dat is een uitgangspunt van Hilversum, maar je moet natuurlijk uitgaan van de luisteraar. Een heleboel mensen zouden het wellicht best op prijs stellen om naar een regionale zender te luisteren met af en toe een Hilversums programma. „Het zal een moeilijke strijd zijn. Achter de commerciële satellieten zal ongetwijfeld een groot kapitaal werkzaam zijn, dat er belang bij heeft om de aandacht van het publiek naar zich toe te trekken.” „Nee. echt niet. Anders zou ik het wel zeggen. Ik ben niet zo’n springer. Ik heb één keer in mijn leven een echte belangrijke verandering van carrière gekozen en ik wil hier nu mijn tijd uitdienen. Om nou weer te veranderen en dan weer een heel nieuw werkgebied te moeten leren kennen. Ik ben 56.” Nog negen jaar VARA, dat lukt wel? We komen nog even terug op wat we in het begin van het gesprek ter sprake hebben gebracht, de positie van André Kloos bij de VARA. In 1974 stond u hoog genoteerd voor de post van burge meester van Rotterdam. Als zoiets zich weer voor doet, bent u dan weg bij de VARA? Naast de satellieten en de regionale omroep, vjndt Kloos ook de versnippering een punt van overden king. We zijn op een punt gekomen, zo meent de VARA-voorzitter, waarop er genoeg omroepen zijn. „Als het ertoe zou leiden dat iedere politieke groepering een eigen omroep zou hebben, wel ja. Dan wordt die verscheidenheid weer bijzonder groot. We hebben het daar reeds over gehad.” Je zou die voorkeur voor een omroep via bijvoor beeld een volkstelling kunnen vaststellen. Die tendens van het elkaar bestoken met opper vlakkige programma’s is er nu toch ook al? „Er zijn nu al drie omroepen in ons huidige bestel waarvan ik de achterliggende stroming niet zou kunnen definiëren. AVRO, TROS en VOO. Ik zou niet weten hoe ik ze zou moeten plaatsen. En ze weten het zelf ook niet. Je wordt natuurlijk niet een stroming doordat je drie WD’ers in je bestuur hebt (VOO-red.)”. De WD beweert altijd dat haar stem niet in het Hilversumse te horen is via een omroep. Kloos, zelf voorstander van het huidige gidsen- systeem: „Ja, maar je zit iets te verzinnen voor wat we nu hebben, waar ongetwijfeld bezwaren aan kleven. Maar er is geen systeem te bedenken waar géén bezwaren aan vastzitten. Het enige alternatief dat ik kan bedenken is dat het parlement enkele concessionarissen aanwijst. Het vooroorlogse sy steem, waarbij alle grote maatschappelijke en poli tiek stromingen zijn vertegenwoordigd. Punt uit. En zorg er dan voor met progamma’s als Sprekers- hoek, dat ook de kleine groeperingen aan het woord komen, maar geef ze niet allemaal apart een zend machtiging.” U bent er een voorstander van, dat de VR minder invloed heeft op het bedrijf? „Inderdaad. Het is ook uitgesloten dat mensen die toch een andere dagtaak vervullen en er dikwijls ook andere liefhebberijen op na houden, vaak in politiek en vakbeweging, dat goed zouden kunnen doen. Het zijn vrije-tijdsbestuurders en een college van zo’n kleine honderd mensen kan geen bedrijf van vijfhonderd mensen leiden. Dat gaat niet. Dat veronderstelt eigenlijk een permanente aanwezig heid hier. Van dag tot dag kun je voor problemen komen te staan. Je kan niet op elk moment dat hele college bij elkaar roepen.” We spraken al even over uw eigen invloed. Veel mensen, collega-voorzitters ook, zijn van mening dat de meeste van uw bevoegdheden in de nieuwe structuur vervallen. Bent u het daarmee eens? U bent er niet bang voor? „Ik neem aan dat die uitspraken gedaan zijn vanuit een zekere zorg om de organisatie. Maar wat het waarheidsgehalte isDat kan ik niet peilen.” Kloos: „Het is beter om te spreken van een verleggen. Die macht is minder geworden, voor zover je natuurlijk van macht kan spreken van een voorzitter die een vergadering leidt. Die moet zich natuurlijk toch altijd enigszins terughoudend op stellen. Want je eerste taak is om een vergadering naar conclusies te voeren en niet om daar je eigen mening naar voren te brengen.” een beetje pijn in het hart afstand deed van het recht om de programmaschema’s vast te stellen.” aangezocht en dan laat je die niet zo snel in de steek.” „Jawel, maar je gaat het dan sterk concentreren in de pre-electorale periode. Ik denk dat in die tijd de televisie niet om aan te zien is. Bovendien zullen omroepverkiezingen door de mensen in verband worden gebracht met de politiek. Dat leidt er vol gens mij toe dat al die politieke partijen zullen proberen hun pendant op het scherm te krijgen. Je krijgt een verdere verpolitisering van het omroep systeem.” „Nou, het is in ieder geval een constructie die goed aansluit bij de problemen die zich voordoen. Tot nog toe was het voor talloze medewerkers niet duidelijk welke positie het DB naar het bedrijf toe innam. Onder dat DB werkte een laag van directeu ren. Men veronderstelde dus dat de directie de baas was, maar dat was bij ons niet zo. In feite sprak het DB over allerlei belangrijke zaken het laatste woord. Toch was die constructie onduidelijk. Er was een wat schemerachtige toestand rond de vraag wie nou eigenlijk de bedrijfsleiding was. En die zaken hebben we nu opgelost.” „Daar moet je dan als het ware de zin bijlezen: Sinds ik, Wigbold, bij de VARA ben weggegaan is alles misgegaan. Voor Elkerbout in mindere mate, maar ik koop nooit zoveel voor dit soort onheilspro fetieën. Het loopt meestal anders in de praktijk dan wat sommige mensen aan de media toevertrouwen. Er spelen zoveel persoonlijke oordelen en vooroor delen een rol bij, dat in de toekomst kijken, dat is aan de mensen niet gegeven. Het is een profetie en wat het waarheidsgehalte daarvan is. Maar waar haalt men hier het geld vandaan? „Als het de overheid niets waard is om hier een stuk eigen Nederlandse cultuur te brengen en eigen informatie en ontspanning, dan wordt het moeilijk. Maar men zou er ook geld voor beschikbaar kun nen stellen. Dan kan je denken aan kijkgeldverho- ging, rechtstreekse subsidiëring door de overheid, participatie in programma’s en wellicht zou er uit de reclame meer gehaald kunnen worden dan nu het geval is. Als je moet kiezen tussen het verdwij nen van het huidige omroepbestel om wat méér: STER, is dat voor mij duidelijk het laatste.” „Ik zou het liefste zien en dat weet Keyzer (voorzitter AVRO - red.) ook dat de AVRO zich bekende tot de liberale groepering in Nederland. Dat zou de doorzichtigheid van het Nederlandse omroepbestel enorm ten goede komen. Er is ruimte voor een liberale omroep in Nederland.” Van de versnippering duiken we in het systeem hoe iemand lid kan zijn van een omroep. Kloos’ partijgenoot Kosto en WD’er Keja zijn voor om roepverkiezingen. Geen gezeur met abonnement of tientjesleden. Gewoon verkiezingen. Er was zelfs een Kamer-meerderheid te vinden voor dat idee. Kloos ziet het allemaal niet zo optimistisch. „Wat is voorzie is een niet zo fraaie verkiezings strijd, waarbij politiek wordt overgeheveld naar het scherm. Dat we elkaar gaan bestoken met produkten die het doen bij het grote publiek. Het zou best eens een aanslag kunnen zijn op het laatste stukje cultuur en profilering van de omroepen.” Toch leidt u soms op een wat agressieve manier zo’n VR-vergadering. „Ja, dat ligt in de aard van het beestje. Niet in de aard van de functie.” (Hij lacht).„Kijk, als DB maken we geen deel meer uit van het HB en het HB maakt geen deel meer uit van de VR. Maar veel duidelijker dan voorheen wordt de verantwoorde lijkheid van het DB over het bedrijfsgebeuren. Je zou kunnen zeggen naar de verenigingsorganen toe een vermindering van macht, naar het bedrijf toe een vergroting van macht, maar ik spreek liever 1. .11. - J,1 „Dat zeg ik niet. Ik heb dat zelf niet in de hand. Ze kunnen je natuurlijk altijd wegjagen. Bij onze vergaande democratisering van bedrijf en vereni ging kan je een motie van wantrouwen aan je broek krijgen. Er moet een taak voor je weggelegd zijn, je moet zinvol werk kunnen verrichten, ook voor jezelf. Zolang dat het geval is, blijf ik bij de VARA.” Denkt u niet eens in stilte: al dat gedonder steeds, het komt me de strot uit, ik stap nou maar eens op. „Ja, dat klopt. Daar staat tegenover een vergro ting van de invloed op de grote lijnen van het beleid.” U ziet op dit moment niemand die uw functie zou kunnen overnemen? „Ik zou het zo gauw niet weten. Nee. Er zullen ongetwijfeld wel namen in circulatie zijn.” (Hij glimlacht zuinig). Daar zit iets in van: ze krijgen me hier niet weg. „Nou, een zekere koppigheid speelt daarbij wel een rol. Ik ben niet zo gauw geneigd om het hoofd in de schoot te leggen. Toen ik naar de VARA overstapte, heb ik dat gezien als de laatste actieve fase in mijn leven en die zou ik aan de VARA willen wijden. Dat geef je natuïïrlijk niet zo gauw op. Kijk, als mensen aan wiens oordeel ik grote waarde hecht, mij het gevoel zouden geven dat ik hier niet meer thuis hoor, of mij het gevoel geven: André je kan niets meer doen bij de VARA, je rol is uitge speeld, ja dan moet je opkrassen. Anders werd je een gevaar voor de organisatie zelf en dan moeten Nog even terug naar de VR, het hoogste orgaan bij de VARA. Is die invloed van de VR op het bedrijf in de nieuwe constructie minder geworden Wanneer die nieuwe constructie ook werkelijk ingevoerd zal worden,is nog niet bekend. Kloos verwacht dat dat niet voor het einde van dit jaar zal zijn, aangezien de totaliteit van problemen nog niet is opgelost. Een tweede fase, waar momenteel aan gewerkt wordt, is de inspraak van het personeel. Een blauwdruk is inmiddels in elkaar gedraaid. Het VARA-personeel heeft tijdens een matig bezochte vergadering al heel wat kritiek geuit op die blauw druk en het zal nog wel even duren voordat alles geregeld is. We praten wat over de constante problemen bij de VARA. Dan ligt die weer met die overhoop, dan is die afdeling weer in het nieuws of de VR ligt dwars. Kloos zegt: „Ach, het is natuurlijk ook wel zo dat de proble men bij de VARA door een vergrootglas worden gezien. In de eerste plaats treden ze ogenblikkelijk aan de oppervlakte. Het is hier een open huis. Er is enig leedvermaak omdat hét bij de VARA gebeurt, dat speelt ook een rolWij weten het allemaal zo goed hoe het moet gebeuren in de maatschappij en als dan juist bij een organisatie die dat pretendeert zorgen aan het licht treden, dan is er hier en daar gegniffel. Maar dat lok je natuurlijk ook een beetje zelf uit.” „Men kan de visie die Hilversum op het vraagstuk heeft tot uitdrukking brengen. Dat is iets anders dan dat het beleid die kant uit gericht wordt. Elke verandering van beleid gaat met veel extra kosten gepaard en met Bestek ’81 is er een verlaging van de groei van de collectieve sector. Elke uitbreiding van de collectieve lasten stuit op grote weerstand in Den Haag. Wat dat betreft is het tijdstip waarop die technische ontwikkelingen op ons afkomen be paald niet gunstig. Het kan over een paar jaar anders liggen, maar niemand durft de voorspelling aan dat over een paar jaar de werkloosheid en de weerstand tegen de groei van de collectieve sector tot de opgeloste problemen zullen behoren. Dat betekent dat je op een vrij grote weerstand in Den Haag moet rekenen wil je een beroep op extra middelen doen.” Zoals voor televisie de satellieten, ziet Kloos voor de radio de regionalisatie als een probleem. „Die regionalisatie zou ertoe kunnen leiden dat de aandacht van de Hilversummen wordt afgeleid naar regionale zenders. Daar zijn oplossingen voor, bijvoorbeeld door beperking van het aantal zendu ren dat aan de regio gewijd is, waarbij voor de rest van de tijd de programma’s uit Hilversum worden overgenomen. Dat zal dan zó moeten gebeuren, dat men vooral die programma’s overneemt, althans voor een deel, die iets van die profielen van omroep organisaties laten zien. Dat men dus niet alleen Hilversum 3 overpikt, maar ook iets van 1 en 2. Dit soort zaken heeft Hilversum natuurlijk in de hand omdat de Nederlandse overheid dat regelt, maar niettemin kan er een afleidende werking vanuit I gaan.” ,Ze kunnen de persoonlijke gekwetste gevoelens wijken voor het belang van de organisatie. Maar die tekenen zijn me niet gegeven.” Dat enkele gevaren de VARA bedreigen onder kent ook André Kloos. Gevaren die de VARA ten gronde kunnen richten, maar ook het hele Neder landse omroepbestel zouden kunnen ondermijnen. De technische ontwikkelingen spelen daarbij een i grote rol. De satellieten bijvoorbeeld. i „Ik ben helemaal niet zo gelukkig met de komst van die satellieten. Maar ik weet donders goed dat het een strijd is die je wel aan kan gaan maar die van tevoren al verloren is. Ik ben ook niet van plan die strijd aan te gaan, maar de vraag is wel: welke politiek moet je bedenken om het effect teniet te doen? I Een beleidsvisie vanuit Den Haag over de satel- lieten heeft Kloos nog niet waargenomen. Kan „Hilversum" zich nog laten gelden bij het totstand- komen van dat beleid? Kan geld ons huidige omroepsysteem bescher- a-'

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 21