VOORZITTER REEHORST: DE KLOK TERUGZETTEN IS ER NIET BIJ 1 n bel voor E k Spoorlijn IJmuiden p streekplankaart door naar strand een gratis proef abonne ment 319053 Damiate Pers GS zien van bouw in natuurgebied het Guisveld af he: Umuider Courant Douane onderschept bij toeval 280 kg hasj op Schiphol Aantal autowegen geschrapt Je br Fraaie woorden (023) u: RU/ aan stra; ten prol gom rich moe van niet kan Bestuurders wijs 4 Z A ZATERDAG 2 6 M E I 19 7 9 IJMOND (Va BF y •I (Van een onzer verslaggevers) HAARLEM. De spoorlijn naar IJmuiden is op de nieuwe plankaart van het ontwerpstreek- plan voor het Amsterdam-Noord- zeekanaalgebied doorgetrokken naar het strand bij IJmuiden. Dat blijkt uit een rode stippellijn die GS hebben getrokken op de wijzi- gingenkaart. Deze wijzigingen kaart hoort bij de voordracht van GS bij het streekplan, dat op 7,11 en 14 juni door Provinciale Sta ten van Noord-Holland moet wor den vastgesteld. r sta. der per zui wo Vli ricJ nie wa ste die grc teg ku Ba eei als in ple De Wi Br te mi ov de Wi Pk ne II 11 I ’’I (Van een onzer verslaggevers) HAARLEM. Het Gewest Kennemerland beleeft moeilijke tijden. Intern heerst verdeeldheid en ook van buitenaf bedreigen gevaren de toekomst van het intergemeentelijk samenwerkingsverband. In zijn allernieuwste plannen voor bestuurlijke herindeling denkt minister Wiegel van binnenlandse zaken de gewesten nauwelijks een serieuze plaats toe. Integendeel, hij heeft al aangekondigd de toch al slechts druppelende geldkraan volledig dicht te draaien. Maar ook de deelne mende gemeenten (Haarlem, Heemstede, Bloemendaal, Zandvoort, Bennebroek, Haarlemmerliede en Spaarnwoude) staan niet te pope len om van het gewest nu eens iets moois te maken. De bereidheid om taken over te dragen is gering; gemeenteraden nemen soms beslissin gen die lijnrecht tegen het gewestelijke standpunt indruisen; en over de manier waarop de Kennemerraad moet functioneren zijn de leden het allerminst met elkaar eens 8 gEwiK:? i 1 r I I I I I f CHIEL EVERS I T 147,50 I t I i I I i i 1 I 2 3 C E i t i t De concrete taken die het gewest nu aanpakt, beperken zich tot gemeenschap pelijke huisvuilafvoer en indicatie voor opname in bejaardenoorden. Aan een ge meenschappelijk milieubureau wordt ge werkt, maar verder is er nog weinig of niets van de grond gekomen, de fraaie woorden bij de oprichting van het gewest ten spijt. Een mager resultaat. Voorzitter Reehorst ziet tal van oorza ken voor het zienderogen afnemen van de bereidheid van de deelnemende gemeen ten om wat van hun taken over te hevelen naar het gewest „Eerst had je het 24 provinclën-plan. Die waren zo klein, dat ze alleen konden functioneren na een for se overdracht van taken door de gemeen ten. Vervolgens is de draad door Wiegel opgepakt: minder provinciale eenheden, maar daabij een minimum-grootte voor de gemeenten. Hij wil sterke gemeenten als gesprekspartner van grote provincies. In zijn gedachtengang logisch, maar ik heb nooit een probleem gevonden dat er in Kennemerland een paar kleintjes rond lopen. Intussen zijn de gemeenten hui verig”. „Er zijn in gemeentebesturen een hele- Wie de vergaderingen van e Kennemer- raad volgt (en dat is zo goed als niemand), wordt keer op keer getroffen door de tweeslachtigheid van het gewestbestuur. Enerzijds vertegenwoordigen de Kenne- merraadsleden de gementen waar ze van daan komen, anderzijds zijn ze naar poli tieke fracties gegroepeerd. Een vorm van schizofrenie welke in conflictsituaties te- leken weer aanleiding geeft tot uitgebrei de discussie. „Ja, dat is zéker moeilijk. Zo iets kan je alleen redden door een absolute openheid en eerlijkheid. Maar die dubbelfuncties zijn wel interessant om bruggen te slaan. Wie in het gewest zit, kan in zijn plaatselij ke politieke fractie veel duidelijker de Kennemer standpunten naar voren bren gen. Al moet je je afvragen hoe lang men De noodzaak van bebouwing van het Noordenveld in de Noordelijke IJmond in de periode 1980 tot 1990 achten GS niet aanwezig, ook niet voor wat betreft het zogenoemde „schilletje”. GS hebben ingehaakt op de suggestie, die van verschillende kanten is gedaan om het tekort aan bouwruimte ook te vermin deren, door het vinden van bouwruimte in het stedelijk gebied. Er is een nota in de maak, waarin de open plekken en hun bouwmogelijkheden op een rij worden gezet. Daarin wordt het stedelijk gebied van de Amsterdamse, Zaanse, en Haar lemse agglomeraties en de IJmond nage plozen op bouwmogelijkheden. Om in Amsterdam uit de problemen te raken willen GS onder meer bij het Rijk aandringen op een versnelde start van de vierde kern van Almere en opvoering van het bouwtempo daar. SCHIPHOL. De rijkspolitie dienst Luchtvaart heeft woensdag 280 kilo hasj op Schiphol onderschept. Volgens een me dedeling van de rijkspolitie is de zending hasj, verpakt in tien kisten, vanuit Beiroet naar Amman overgebracht, vanwaar deze met een lijnvlucht van de Jordaanse luchtvaartmaatschappij Alia op Schiphol aangevoerd. De zending werd bij toeval ontdekt, doordat employes van de afban- delingsmaatschappij AERO Gronddienst met een vorkheftruck per ongeluk één van de kisten hadden beschadigd. De zen ding vermeldde een adres in Nederland, dat niet bleek te bestaan. De rijkspolitie zet het onderzoek voort. DIRECTIE; Damlate Pers b.v. Mr. H. C. van der Mije De ma’s mom en h huis, richt vastt voor gran voor king huis Veis Het: drag ter e Aa Spaa werd bedr: verti verw stem ge v dels zoud AZ i ZO M ZOU, Bevt ten. nu. men de z toon I eer ovt die eer Vli i i HOOFDREDACTIE Jos L. Lodewijks E. Koning Si broi mor een sing de poo i BUREAU: Redactie en administratie. Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden postbus 18, 1970 AA IJmuiden tel. redactie: 02550-15389 na kantoortijd: 02208-3577 tel. adm.: 02550-15437 en 16450 postgiro: 273107 telex: 41866 He van eerd extri wijk final de e thod kort aard niet steel ten, D ran; een Hillegom en Bennebroek de bouw van kapitale landhuizen heeft toegelaten. In de Amsterdamse agglomeratie wordt de A.3 van de plankaart geschrapt, die ten oosten van Amstelveen de A.10 (rondweg om Amsterdam) had moeten verbinden met de A.9 (Velsertunnel-rijksweg 2 bij Abcoude). Opmerkelijk is, dat de verlenging van deze laatste weg (A.9) richting Flevopol- ders op de plankaart is blijven staan. Deze autoweg A.6, die een dwarsverbinding zou gaan vormen tussen de A.2 (Amsterdam- Utrecht) en de A.l (Amsterdam-Amers- foort), zou zich met vernielende kracht gaan boren dwars door het natuurgebied van ’tGein. Het is dan ook zeer waarschijnlijk, dat over deze weg tijdens het komende Sta- I Doortrekking van de spoorlijn naar het strand past goed bij de suggestie van een werkgroep studenten van de TH Delft en de Landbouwhogeschool in Wageningen over een betere benutting van de spoorwe gen in Zuid-Kennemerland. Als onderdeel van de studie van de werkgroep was ook een alternatief ontwikkeld voor uitbouw van IJmuiden dichter langs de kust. Op de* officiële plankaart zoekt men echter te vergeefs naar aanduidingen die wijzen op woningbouwmogelijkheden ten westen van de huidige bebouwing en een eventue le herinrichting van het IJmuidense ha vengebied in het kader van de stadsver nieuwing. Wel zijn er nog vele andere rode lijntjes en arceringen op de wijzigingenkaart die een verhaal te vertellen hebben. Om bij het onderwerp spoorwegen te blijven: In het Oostelijk Havengebied is een tracé- aanduiding gestippeld voor een regionale vervoersas (weg en rail). Deze pijltjes wij zen echter in de richting van het IJmeer en uiteindelijk naar Zuidelijk Flevoland. Het zou een eerste aanduiding kunnen zijn voor vage plannen om het Amster damse ruimtegebrek op te lossen, door het (Van een onzer verslaggevers) HAARLEM. Gedeputeerde Staten van Noord-Holland hebben het niet aan gedurfd om vast te houden aan de bebouwing van Assendelft-Noord. Dit blijkt uit de voordracht van GS bij het streekplan voor het Amsterdam-Noord- zeekanaalgebied, waarover over twee weken de Staten-discussie begint. Het college onderschrijft zowel de bezwaren tegen bebouwing van het Guisveld als die tegen bebouwing van het pas herver- kavelde Assendelft-Noord. Maar ook in de bebouwde kom is voorlopig nog geen ruimte gevonden voor de aantallen wo ningen die konden worden weggezet in Assendelft-Noord of het Guisveld. van deze ring (de kleine ring) mag nog wel van GS: de verbinding van de Zandvoort- selaan, oostelijk om de bebouwing van de badplaats heen naar de noordelijke stran den. Maar de rondweg vanaf de Zand- vooortselaan zuidelijk om Zandvoort naar het zuidelijke strand gaat dus niet door. Wel op de streekplankaart blijft staan de verlengde Westelijke Randweg (S.19). GS stellen, dat deze weg niet meer nodig is, wanneer rijksweg 16 (A.21) als oostelij ke rondweg om de Haarlemse agglomera tie kan dienstdoen. Tussen deze autoweg en de Zuidhollandse Secundaireweg 1 moet dan een verbinding worden ge maakt. Deze verbinding vormt nu echter juist het probleem, want waar de weg zou komen te lopen, tussen Hillegom en Ben nebroek door, zou bebouwing moeten worden weggesloopt. Het probleem wordt nog bemoeilijkt door een weinig welwil lende opstelling van de provincie Zuid- Holland en doordat Hillegom juist tussen Reehorst, filosoferend: „Dat is juist de grote opgave van de mensheid: levens in meervoud. Een bestuurder is alleen goed voor zijn eigen gemeente, als hij ook de regionale politiek van belang vindt. De tragiek van de mensheid is, dat we dat altijd veel te eng hebben gezien, niet bui ten het eigen kringetje willen kijken. Ik geef toe dat het moeilijk is. Overleven is een instinct. Zo werpen de gevaren van kernenergie en oorlogsdreiging de men sen terug op zichzelf. Die ontwikkeling werkt door in de bestuurders. Dat is het verdomde van die taakoverdracht van ge meenten, waar Den Haag het over heeft. Er treedt meteen een verdedigingmecha- nisme in werking. Zo van: als die dreiging boven ons hoofd hangt, waarom zouden we dan nog vrijwillig taken afstoten naar ger gewest?”. Reehorst noemt voorbeelden: de Kenne mer gemeenten hebben zich niet laten irriteren door het afhaken van de IJmond- gemeenten van de brandweerregeling; er zijn betrekkelijk weinig afwojkende standpunten geuit over het streekplan; tegenover Haarlemmermeer wordt geza menlijk opgetreden in gesprekken over woningbouw in de polder. Reehorst over het laatste: „Haarlemmermeer heeft ge zegd: als wij voor jullie in de sociale sector bouwen, dan moeten jullie niet op de open plekken die jullie zelf nog hebben,1 bunga lows gaan neerzetten. Dan moet je ook zo veel mogelijk sociaal bouwen. Als ik dan de reactie daarop hoor, dan zeggen de Kennemer gemeenten: dat is een redelijke vraag. Ja, vaak zijn bestuurders wijzer dan de inwoners”. Terug van het zijpad naar de dubbel functies. Als burgemeester van Haarlem heeft hij zelf ervaren hoe wrang zo’n com binatie kan zijn. Dat was in de kwestie van de bemanning van het vuiloverlaadstati- on. Als stadsbestuurder zei hij: alle zes personeelsleden van de oude vuilverma- lingsinstallatie moeten over naar het stati on. Maar als gewestvoorzitter zei hij: aan vijf mensen h ben we genoeg. Kortom: ruzie met zie’ ze. king van deze weg wil doorzetten (Schip hol wil uitbreiden), dan moet men daar in Den Haag maar zelf de verantwoordelijk heid voor nemen, in de vorm van een aanwijzing op het streekplan. Gezien de felheid, waarmee de PvdA- fractie enkele maanden geleden voor een ander tracé van de Almerespoorlijn heeft gevochten, ligt het in de lijn der verwach tingen, dat de PvdA per motie zal vragen de autoweg alsnog van de plankaart te verwijderen. De vernieling, die de spoor lijn volgens de milieuvoorvechters zou teweeg brengen- in de Nieuwe Keverdij kse polder en het natuurreservaat het Naar- dermeer, zou slechtskinderspel zijn ver geleken bij de verwoestingen, die de brede betonnen zesbaans autosnelweg in dit zelfde kwetsbare natuurgebied zou aan richten. En van een moeilijke afweging zoals in het geval van de Almerespoorlijn waar de belangen van het openbaar vervoer ernstige schade dreigden te lijden is in het geval van rijksweg 6 geen Sprake. De weg is namelijk behalve uiterst schadelijk nog volkomen overbodig ook: een paar kilometer dichter bij Am ster- dam wordt namelijk gewerkt aan de bre de Gaasperdammerweg, welke eveneens als dwarsverbinding tussen de rijkswegen 1 en 2 kan dienen. Onenigheid tenslotte is er in het college over de Verlengde Coentunnelweg (A.8). Een deel van GS is tegen deze wegverbin ding. Ook over de Noordelijke Randweg om Beverwijk is men het in het college onderling oneens. Éen deel van GS vindt deze weg overbodig door aanleg van de Wijkertunnelweg (A.22). Volgens de rode stippellijnen van de wijzigingenkaart wil men overigens het tracé van de Wijkertun- nel *en noorden van het kanaal zodanig tendebaTnog VeïTêrnodige” zaï worden verschuiven, datjiezejveg enkele kilome- gezegd. Voor de hand ligt, dat men hier dezelfde gedragslijn zal bepleiten, als wel ke wordt gevolgd in de kwestie Schiphol: Als het rijk dan met alle geweld doortrek- ters noordelijker op de A.9 uitkomt dan aanvankelijk het plan was. Daardoor ont staat voor Beverwijk nog wat bouw ruimte. BEZORGKLACHTEN maandag t/m vrijdag van 18.30-19 00 uur zaterdags van 11.30-12.30 uur Uitsluitend telefoon: 02550-10519 voor Santpoort: 023 - 31 90 53 Oudeweg 12-14, Haarlem tel. 023 - 31 90 53 ADVERTENTIES: telefoon 023 - 31 90 53 GROENTJES: gerubriceerde advertenties, uitsluitend telefoon 023 - 31 92 72 ABONNEMENTEN: - bij vooruitbetaling - per maand per kwartaal per post per jaar per post losse nummers buitenland per kwartaal door sommige ontwerpers bepleite Pam- pus-plan. Intrigerende pijltjes dus, met nog een maximum aan science-fiction en een minimun aan realiteitswaarde. De ge schiedenis heeft geleerd hoe snel daarin verandering kan komen. Meer realiteitsgehalte heeft de railver- bindlng, die tussen Amsterdam en Am stelveen is gestippeld. GS hadden daar voor in de praktijk het liefst de oosttak van de metro verwezenlijkt gezien. Nu deze regionale railverbindlng echter door de lokale politici in Amsterdam en de centenverstrekkers in Den Haag is ver worpen, willen GS ook genoegen nemen met de sneltram. De raillijn is helemaal naar de zuidelijke wijken van Amstelveen doorgestippeld. In deze contreien ligt ook de oude rails van de Haarlemmermeer- spoorlijn nog. De spoorlijn, die van het Haarlemmermeerstation via Amstelveen in Uithoorn uitkomt, buigt daar af rich ting Nieuwersluis. De lijn was per ongeluk weggelaten op de ontwerpstreekplan- kaart. Een rode lijn geeft aan, dat men hem niet geschrapt wenst te zien. Wie weet zien de NS nog brood in opnieuw inge- bruikstellen, als de benzine voor de auto’s op is. De energie-crisis en de kritische bezin ning op de bezwaren van een nog meer toenemend autoverkeer hebben trouwens ook hun sporen achtergelaten op de wijzi- gingen-kaart. Zo hebben GS de Hemauto- tunnelweg geschrapt. Hetzelfde lot onder ging de aloude rijksweg 80, die vermomd als provinciale weg 21 (S. 21) toch nog even per ongeluk op de vorige plankaart was terecht gekomen. Alleen de rondweg om Uithoorn blijft als gedeelte van deze weg gehandhaafd. In Zuid-Kennemerland zijn de zuide lijke stadsrandweg om Haarlem ge schrapt, die zich anders dwars door Haar- lem-Zuid zou hebben geboord. Ook de weg benoorden Overveen en de grote ring om Zandvoort ziin geschrant. Een deel boel conserverende krachten aan het werk”, vervolgt Reehorst. „Je hebt de laatste jaren de expansie van de industrie gehad, de toevloed van buitenlanders. Dat soort zaken. Vele zeggen nu: laten we uitkijken dat we niet geheel overruled worden. Vooral bij kleinere gemeenten treedt dat verdedigingdmechanisme in werking: houden wat men heeft”. „Darbij speelt in Zuid-Kennemerland nog een andere tendens. Regionalisering zou eenvoudiger gaan, als alle deelnemen de gemeenten van gelijke grootte waren. Maar we zitten hier met één hele grote, die alles zelf al heeft, en met een aantal klei nere. Als er sprake is van overdracht van werkzaamheden naar het gewest, dan komt het altijd van die grote af. En als het op betalen aankomt, dan moet het vooral van de kleine gemeenten komen. Die heb ben altijd gesteund op de grote stad. Dan kom je terecht bij de financiële perikelen waar elke gemeente mee kampt. Dat vormt natuurlijk ook geen stimulans”, al dus Reehorst. Onzekerheid troef dus. Toch blijft ge westvoorzitter drs. J. Reehorst, burge meester van Haarlem, optimistisch. Hoe wel: „Ik ben geen optimist en geen pessi mist. Ik ben nogal een vreemde figuur. Als ik denk dat iets een goede zaak is, dan blijf ik er aan werken. Doormodderen noemen we dat in de sociologie. Die ge- westvorming is onontkoombaar. Je kunt het wel laten ontploffen, maar dan zit je de volgende dag toch weer met elkaar om de tafel om te bespreken hoe je verder moet. Het is ondenkbaar dat elke gemeen te zich terugtrekt op een eigen bestuurlijk eilandje”. Geen optimist, geen pessimist, maar re alist is gewest-voorzitter Reehorst wel. Hij ziet de uit Den Haag aanrollende golven die het Kennemer scheepje bedreigen. Ook de neiging tot muiterij van de licht matrozen Bennebroek en Haarlemmerlie- de ontgaan hem niet, terwijl hij andere bemanningsleden wijst op het gevaar, on der deze weersomstandigheden volle kracht vooruit te willen varen. Ondanks de moeilijkheden ligt het gewestschip vast op koers, zo verzekert hij, ook al heeft menig buitenstaander vaak de indruk dat het stuurloos ronddobbert. Het begon allemaal zeer optimistisch, zo’n jaar of zeven geleden. Het tot dan toe zeer besloten functionerende Interge meentelijke Samenwerkingsverband Kennemerland (ISK) werd omgedoopt tot gewest, waarbij het veel opener en boven dien politiek gecontroleerd werd. Reeh orst: „Het was de follow-up van de jaren zestig, het streven naar meer openheid. Er moest een politieke dimensie aan het ISK komen. En er werden tal van mooie nota's geproduceerd”. Reehorst over die tweeslachtigheid: „Dat is een zaak waar je niet uitkomt. Als je een werkelijk onafhankelijk gewestbes tuur zou maken, een bestuurslaag tussen gemeenten en provincie in, dan frustreer ,e de deelnemende gemeenten. Maar wan neer je het gewest strikt beperkt tot een federatief verband van gemeenten, dan frustreer je de mensen die graag echte regionale politiek willen bedrijven”. „Polarisering roep tegenkrachten op, mensen die zeggen: vroeger was toch ook niet alles rot, er is toch veel bereikt. Veel bestuurders gaan zich afvragen of nu werkelijk alles discutabel moet worden gesteld en of we alles maar moeten politi seren. Zij vertonen een nostalgische hang naar de oude ISK-gedachte. In tegenstel ling tot hen, die een nog verdere democra tisering nastreven. Er is heus niet zo veel voor nodig om dat te laten escaleren in het gewest. Daarom heb ik onlangs gezegd: laten we alsjeblieft voorzichtig zijn. Niet te hard van stapel lopen. Maar de klok terugzetten, dat is er ook niet bij in de politiek”. Waarmee Reehorst zich voorlopig neer legt bij het tweeslachtige karakter van het gewest. En ook bij het feit, dat de gewest- bestuurders steeds dubbelfuncties zullen bekleden. Naast gewestbestuurder, zijn ze bestuurder van hun eigen gemeente. Lang niet altijd eenvoudig, lijkt het. 14.80 42,60 56,50 167,70 220 50 0,75 het fysiek nog kan op brengen. Aparte gewestbestuurders zouden dat laatste probleem oplossen, maar ke krijgt er tege lijk een paar bij. Ik denk dat we met een verdere verzelfstandiging en politisering van het gewest onherroepelijk herrie in huis zouden krijgen. De huidige formule is dan voort de buitenwereld misschien niet erg duidelijk, maar gezien de omstan digheden wel de beste. Al is er een zekere wijsheid van de bestuurders voor nodig”. Het overleg in de Kennemerraad is voor de deelnemende gemeenten niet bindend. Elk gewestbesluit moet nog eens door de gemeenten worden bekrachtigd. Dat ge beurt niet altijd. Met name wanneer het gewest reageert op voorstellen van pro vincie of rijk, willen afzonderlijke ge meente nog wel eens een afwijkend stand punt innemen. Wordt daardoor de geloof waardigheid van het gewest geen geweld aangedaan? Reehorst: „Die vrijheid moet er zijn. Ik ken Haarlemse ambtenaren die ’s middags op een hoorzitting over een streekplan het hemeentelijk standpunt verdedigen en ’s avonds als particulier op zo’n zelfde hoorzitting een volstrekt tegen gestelde mening te berde brengen. Dat moet kunnen. Maar de gemeenten moeten wel in wijsheid afwegen. Alleen in werke lijk belangrijke zaken van het gewestelijk standpunt afwijken. Er moet toch een stukje solidariteit groeien en dat zit er gelukkig duidelijk in”. Hoewel met vallen en opstaan, zullen de Kennemer gemeenten het samen wel red den, verwacht Reehorst, ondanks het feit dat Wiegel de subsidiekraan wil dicht draaien. „In deze regio zijn we er toch altijd redelijk goed uitgekomen. Ik ver wacht dat we door deze crisis ook wel weer zullen heenkomen. We moeten ge woon niet langer wachten op Den Haag. Als ze daar zitten te donderjagen over die flauwekulsubsidie (in 1979 het weinig in drukwekkende bedrag van 250.000 gul den, red.), dan moeten we het gewest als gemeenten zelf maar betalen. Daar zullen we ons op in moeten stellen”. „Ik zal er voor vechten dat de gemeen ten via het gemeentefonds een bepaald bedrag krijgen voor regionale samenwer king. En ik zal bij de provincie bevechten dat die gewestvorming blijft bepleiten. Hoewel ze daar natuurlijk in de verleiding zijn 'het best wel mooi te vinden dat Den Haag alleen aan de provincies denkt bij een herverdeling van taken tussen de ver schillende overheden. Intussen moeten de Kennemer gemeenten op een geloofwaar dige manier communiceren. Over kleine geschillen zullen ze moeten heenspringen. Als dat ophoudt, zal het gauw over zijn met het g Doormodderen met het gewest’

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 4