Topnamen salsa-muziek in Tropenmuseum Orkest uit Luik van Blazersensemble biedt Wouter Paap geëerd bij jubileum Toonkunst middelmatig niveau nodige surprises Bruford toont grote mate van precisie H Thin Lizzy-bassist in elkaar gezakt Helder geconstrueerde rockjazz van Britse viermans formatie g Skye Carman volgt Jan Hesmerg op 9% LENING 1979 g PER 1985/1994 CRM wil muziekamateurisme steunen Zielloze uitvoering Schumann en Mendelssohn FAMILIECONCERT VAN WISSELEND NIVEAU Grondlijnen KUNSTENAARS STAAN WETTELIJKE BASIS VOOR Congres verwerpt aantasting BKR 11 19 7 9 M F I 2 8 MAANDAG KUNST A: STAAT DER NEDERLANDEN inschrijving volgens het tendersysteem op 29 mei a.s. van 9 tot 15 uur via banken en commissionairs (Van onze kunstredactie) AMSTERDAM. De sociale minima voor beeldende kunste naars in de Beeldende Kunstenaars Regeling (de „contrapresta tieregeling”) mogen onder geen voorwaarde worden aangetast, De BKR moet een wettelijke basis krijgen. Ook niet-kostwinners binnen een huwelijk of een andere vorm van samenleving moeten van de BKR gebruik kunnen maken. Dit zijn de eisen, waarachter zich zondag een door meer dan 450 mensen bezocht congres in de Amsterdamse Rietveld-academie heeft opgesteld. Daarnaast waren er in totaal nog eens 1600 schriftelijke adhesie betuigingen met het in een resolutie verpakte eisenpakket bin nengekomen. tl Ongelooflijke brille bij missionaris Tito Puente (Van onze kunstredactie) (ADVERTENTIE) loven rant. 3, tv- tuur- loven onaal n v.h. Hake, 30UW- n het 40 Pic- JOHAN VAN KEMPEN V LUCAS VIS n de emo- j goe- pro- n le- serie. speeld, zodat om te beginnen al alle an ders zo aangrijpende dramatiek van deze compositie van Schumann van a tot z verloren ging. Dat ook op mooie begeleidingen van Schumanns pianoconcert niet kon wor den gerekend, lag voor de hand. Verba zing echter wekte het feit dat de 32-jarige Franse soliste daarbij, Catherine Col- laard, die twee jaar terug zo’n indringen de Schumann en Brahms had laten horen op haar recital in de kleine zaal, nu plotse ling de meest onderkoelde kant van de pinnige Franse pianistiek leek te verdedi- gen.Het enerverende element zat ook nu weer in haar haastige spel, maar dan in negatieve zin en in geen geval ten dienste van de expressie van de compositie. JOHAN VAN KEMPEN Een groot aandeel in het combospel heeft ook bassist Sal Cuevas, die nadruk kelijk de grondlijnen in het samenspel bekrachtigt als anderen vrijuit gaan, maar op andere momenten veelvuldig zijn vrijheid neemt. Daarbij valt op dat veel van de Cubaanse muziek die het kwintet ten gehore brengt gebaseerd is op rumba- ritmen die even zo makkelijk ontregeld Onder de aanwezigen telde de Be roepsvereniging voor Beeldende Kun stenaars (BBK), die het zeer zakelijk verlopen congres uitstekend had voor bereid, zeker 65 leden van plaatselijke of regionale adviescommissies, die be staan uit vertegenwoordigers van ge meenten en het departement van socia le zaken (de BKR ressorteert onder sociale zaken, de gemeenten voeren de regeling uit), beeldende kunstenaars en andere deskundigen op het gebied van de beeldende kunst. Deze BKR-commissies beoordelen de aanvragen van kunstenaars, die voor de „contraprestatieregeling” in aanmerking willen komen. De essentie van de BKR is dat kunstenaars geld krijgen voor kunstwerken, die zij af staan aan de Rijksoverheid. Zij moeten daarvoor minimaal 25 jaar zijn, kun nen aantonen dat zij professioneel als kunstenaar werkzaam zijn, een be roepsopleiding hebben gevolgd en blij ken over onvoldoedne middelen van bestaan te beschikken. De regeling is al geruime tijd in (poli tieke discussie. Het kabinet-Van Agt vindt dat de regeling onderzocht moet worden omdat het aantal kunstenaars dat een beroep op de BKR doet veel te groot wordt en de regeling nu al bijna 65 miljoen gulden per jaar kost. De kunstenaars zelf willen echter van geen „bezuinigingen in het kader van Bestek ’81” weten. Zij verwijten met name minister Gardeniers (CRM) en staatssecretaris De Graaf (sociale za ken) dat zij zich in interviews laatdun kend en niet ter zake kundig over de BKR en kunst in het algemeen hebben uitgelaten. Een ondezoek door de overheid ver trouwen zij niet. Daarom hebben zij nu zelf een begin gemaakt met een „fun damenteel onderzoek BKR”, waarvoor het model is gemaakt door de Amster damse Boekmanstichting en waarover Het ministerie van CRM wil blijkens een nota, die binnenkort wordt gepubliceerd, de amateuristische muziekbeoefening op landelijk niveau op drie punten onder steunen. Volgens de heer Hotke wil de minister vooral het maken van nieuw re pertoire bevorderen. Oud en nieuw kwali tatief repertoire zal door middel van een centraal bibliotheek-, documentatie- en informatiecentrum bekendheid worden gegeven. Bovendien zal het beleid er vol gens de nota op zijn gericht extra finan ciële steun te geven aan plaatselijke of regionale muziekinitiatieven die als expe riment of als bijzonder project kunnen worden beschouwd. Directeur Hotke: „Als rode draad loopt door heel die nota de intentie om met de beleidsmatige en financiële middelen die mij ter beschikking staan het amateuris me te ondersteunen. National Health-toetsenman Dave Ste wart verwelkomd. Zaterdagavond trad Bruford voor een goedgevuld Paradiso in deze samenstel ling op, althans dat was oorspronkelijk de bedoeling. Gitarist Alan Holdworth is ech ter iemand die trefzeker spel combineert met een grote mate van onzekerheid over zijn muzikale koers en dus heeft hij het nieuwe kollektief al weer verlaten. Stand- in is John Clark, een musicus met een zelfde mate van precisie. AMSTERDAM. Blazers bleken zan gers en uiteindelijk ook strijkers. Dat was dan ook eigenlijk meteen symbolisch voor het niet-gespecialiseerde karakter dat het musiceren van het Nederlands Blazers Ensemble zaterdagavond ken merkte. Een tamelijk ongericht program ma, meer lawaaierig dan fijnproeverig, moest de naam „Surprise concert „dek ken, zoals dat als derde manifestatie in de door het Concertgebouworkest opge zette Familieserie in het Amsterdams Concertgebouw werd gegeven. Juist die exacte instelling komt de geva rieerde toonreeksen van Bruford ten goe de. De muziek van Bill werkt pas optimaal als de accenten, breaks en tempowisselin gen zeer nauwkeurig aansluiten en hoe wel solisten als Berlin en Stewart graag loos gaan in hun soli, is dat steeds het geval. Jazzrock dus, maar stevig ritmisch bepaald en in belangrijke mate beïnvloed door symfonische rock. n de epor- het 1 of i ze het zijn Jeuter- e. 18.55 elingen 20.10 pelpro- amma. ;porta- luziek. Jour- idt (Ci- ktuali- 23.00 lortret. Infor- leuter- s Wis- jporta- jrnaal. i Aktu- 23.00 .30 In- aal. wer- 4gië, mar de reeg eer- levi- Ja- nter- e te- wor- van de am- irin lan gur en het ers- zijn mo- am- ider jaar pre- Tij- vra- en s de t be- •dat pro- •mo- des- >ond >ers- wag van ista- i de nder >erd. i dat n de len. 18.50 r-serie. amma. .lalitei- ortret. kiezin- Zerkie- Kaz aalitei- naal. 1 Toch strekten Brufords ambities zich verder uit dan die van een gemiddelde rockdrummer die zijn leven tot en met zijn 65e in vierkwartsmaten slijt. Twee jaar geleden kwam zijn eerste album on der eigen naam uit, Feels so good geheten. Dat is een titel die de inhoud zeker dekt. Volledig tegendraads aan alle ontwikke lingen zoekt de Engelsman naar nieuwe impulsen in het verder vrijwel geheel af gegraven rockjazz-gebied. Hij laat tot stomme verbazing van menige scepticus toch gedurfde muziek horen, mede dank zij de inbreng van een zangeres als Anita Peacock. In een mogelijk onderschatten van zijn eigen mogelijkheden kiest Bruford echter voor een nieuwe groepsconstructie, de als supergroep geafficheerde formatie UK met inbreng van toetsenman Eddie Job- son, gitarist Alan Holdsworth en bassist John Wetton. Echt opwindend is het resul taat van die samenwerking niet geweest, daarvoor is het oog teveel op de commer- steld een een s ge- e ju- aan- van m in worden door boppatronen van pianist Ed die Martinez, die haast ongemerkt beken de themaatjes in zijn nadrukkelijk spel verweeft (Summertime bijvoorbeeld). He laas blijft het combo van Tito en zijn mannen maar een week in ons land, zodat we voorlopig weer even moeten wachten op latijnse klanken van een dergelijk ni veau. Dergelijke feestelijke concerten, waarin de publieksparticipatie opgevoerd wordt tot een maximum (handgeklap, uit wisselen van kalebassen tussen Patato en de bezoekers) behoren tot een zeldzaam heid. JOHN OOMKES AMSTERDAM. Wouter Paap, alge meen secretaris van de Maatschappij tot Bevordering der Toonkunst, is bevorderd tot Officier in de Orde van Oranje Nas sau. De versierselen die bij het officier- schap behoren zijn hem vrijdag door de directeur-generaal culturele zaken Hotke van het ministerie van CRM opgespeld in het Amsterdamse Concertgebouw. Dit gebeurde tijdens de officiële ontvangst ter gelegenheid van het 150-jarig bestaan van Toonkunst. Af en toe wordt de heldere struktuur van het groepsgeluid wat vertroebeld door bombastische tutti, met name wan neer synthesizer en gitaar unisono lopen, maar haast nergens ontaardt dat In ego tripperij, een smet die op veel jazzrock- achtige groepen drukt. Dat voordeel is te danken aan het ragfijne, meesterlijke bas sen van Berlin. Beste nummers zijn daar bij Hell’s Bells, One of a Kind, Travels with myself and someone else en Berlins ode aan Joe Frazier. JOHN OOMKES. De invloed van de percussie op de jazz mag niet meer ontkend worden sinds Diz zy Gillespie dwarsverbindingen aanging met Cubaanse slagwerkers, de te vroeg aan zijn eind gekomen Chano Pozo voor op. Cuban Bop heette die vermenging van culturen, die in de praktijk neerkwam op doorgeconstrueerde bop met afwisselen de ritmische patronen. In de jaren zestig werkte de Latijnse ritmiek ook door in de rock, resulterend onder meer in een groep als Santana. Een van de bekendste num mers van die gladde en ten opzichte van de originelen gepolijste formatie is Oye Como Va, in wezen een themaatje van Tito Puente. Vermoedelijk moet Tito Puente’s be kendheid minder geschat worden dan die van zijn zoon Ritchie, die eerder dit jaar succes oogstte met de discoformatie Foxy, maar senior is wel degelijk veel belangrij- ker als muzikaal fenomeen. Niet alleen is hij een van de beste timbales-bespelers die er op deze aardbodem rondlopen, AMSTERDAM. De AVRO zal met het resultaat van de opnamen, die zon dagavond in het Amsterdams Concertge bouw werden gemaakt, enigszins in verle genheid zijn gebracht. Want het Orche- stre de Liège dat hier onder leiding van Lucas Vis optrad, bleek in de praktijk niet uit te komen boven het niveau van een middelmatig provinciaal orkest waar bovendien maar bitter weinig aan ensem- blecultuur is gewerkt. Alle gefilter en gedraai aan de knoppen om alles zo goed mogelijk uit te laten komen, zal die waar heid moeilijk kunnen verhullen. (Van onze kunstredactie) AMSTERDAM. Oververmoeidheid van bassist Phil Lynott veroorzaakte de afgelasting van het Thin Lizzy-concert in de Amsterdamse Edenhal zondagavond. (Van onze kunstredaktie) HAARLEM. Als opvolger van Han Hesmerg die per 1 januari 1980 met pensi oen gaat, is de Amerikaanse violiste Skye Carman benoemd tot tweede 1ste concert meester van het Noordhollands Philhar- monisch Orkest. De violiste studeerde aan het Curtis Institute of Music, de Juilliard School of Music en de University of New York. Haar leraren waren Ivan Galamian en Josef Gingold. Zij was werkzaam in het Philadelphia Opera Orchestra, Quartet in Residence, University Nova Scotia en het Rochester Philharmonic Orchestra. Momenteel werkt zij als derde eerste violiste voor het Nederlands Balletorkest. AMSTERDAM. Niettegenstaande zijn jongensachtige kop is drummer BUI Bruford een oudgediende. Als we zijn doopceel lichten, komen we namen als King Crimson, Yes, Gong en Genesis te gen. Dat zijn niet de minste referenties, maar we moeten wel bedenken dat Bru ford in de kreatieve ontwikkeling van elk van die groepen slechts in bescheiden mate bijgedragen heeft. Zelfs een uitzon derlijk goede slagwerker kijkt in de regel nauwelijks verder dan zijn drumstick lang is. maar bovendien is hij een soort missiona ris als het er om gaat om de theoretische en practische verworvenheden van zijn cultuur elders aan de man te brengen. Een workshop die hij deze dagen in het Tro penmuseum aan Nederlandse slagwer kers gaf, werd zeer goed bezocht en de optredens die hij met vier andere topna men deze week in ons land verzorgde golden als een onweerlegbaar blijk van zijn vakmanschap en ongelooflijke routine. PUente had in conga'ïst Carlos „Patato” Valdez een paladijn van een zelfde for maat, een man wiens reputatie terecht groot is. Zijn spel is rijk aan motieven, verschuivingen en brekas en onvoorspel baar opwindend. Dit licht ontvlambare duo werd tijdens de concerten gegarneerd door Johnny „Dandy Rodriguez Jr. op bongo’s en timbales, pianist Eddie Marti nez en bassist Sal Cuevas. In het samen spel komen vrijwel alle initiatieven van Puente en Patato, die met speels gemak zeskwarts en zevenachtste fuguren door kruisen met clusters in andere ritmische verdelingen. Ontladingen of „descargas” worden dergelijke soli genoemd. Met na me Puente bereikt daarin momenten van een ongelooflijke brille, terwijl hij soms sierlijk om zijn as draait in de breaks. Het NBE trad op voor een, in deze serie gebruikelijke, halfbezette grote zaal. AMSTERDAM. Wat een sfeer zondag in het Tropenmuseum! Zowel zondagmid dag als -avond waren de concerten die Tito Puente en de rond hem verzamelde werelttop in de salsamuziek uitverkocht, een opmerkelijk bewijs van de toenemen de belangstelling in ons land voor latijns- amerikaanse stijlsoorten. Eindelijk wordt men hier gewaar hoe essentieel de rijkdom van de specifiek ritmische klan ken uit de Nieuwe Wereld is. Al geruime tijd is de reggae in opkomst, nog langer telt de calypso mee, maar de veel wezen lijker Afro-Cubaanse en Portoricaanse stijlvermengingen die met name door in de Verenigde Saten levende „Lationos” worden gepractiseerd, zijn hier tot dus verre slechts in kleine kring opgemerkt. cie gericht geweest. Kortgeleden kwam het dan ook tot een breuk. Jobson en Wetton wilden het vaandel samen met Zappa’s slagwerker Terry Bozzio verder dragen, Holdworth en Bruford kozen op nieuw voor muziek die rijk is aan geïm proviseerde momenten. One of a Kind is de titel van de neerslag van die verdere samenwerking, die muzi- zondag tijdens het congres diepgaand is gesproken. Er werd een groot aantal concrete, veelal technische verfijnin gen in het onderzoekmodel aange bracht. Geaccentueerd werd hoe de gemeenten het BKR-beleid verder kun nen ontwikkelen. Dit onderzoek zal uit gaan van een „nuchtere, objectieve” benadering. Van het regeringsonder- zoek verwacht men zo’n benadering niet» Duidelijk werd op het congres dat de onrust onder de beeldende kunste naars groot is. Volgens Johan Blaeke, voorzitter van de BBK, is een van de belangrijkste resultaten van de bijeen komst dat de kunstenaars zich sterk bewust zijn geworden van hun positie en hun afhankelijkheid van een opti maal functionerende BKR. Ruim voor de indiening van de CRM-begroting 1980 op Prinsjesdag zullen de eerste onderzoekgegevens aan de regering en parlement bekend worden gemaakt. In de Rietveld-academie sprak het CPN-kamerlid Joop Wolff, indiener tij dens het afgelopen debat over de be groting van CRM van een motie die aantasting van de BKR zonder meer afwijst, een felle rede uit. Het PvdA- kamerlid Kosto, die verhinderd was, liet weten zich volledig achter de doel stellingen van BBK, BBK’69, de kun- stenaarsorganisatie-NW en de Kring van Beeldhouwers inzake de BKR op te stellen. Voorzitter Blaeke wees onder meer opde schandalige manier waarop het Rijk via de BKR verworven kunst- woorwerpen beheert en de onzinnig heid op de Beeldende Kunstenaars Re geling te willen bezuinigen. Er waren kunstenaars en leden van BKR-com- missies uit alle delen van het land naar Amsterdam gekomen. Blaeke sprak dan ook na afloop van het congres van een ongelooflijke opkomst en een groot succes. Lynott is zaterdagavond bij de sound check voor het concert in Brussel in el kaar gezakt en daarna direkt naar huis gevlogen. De overige concerten van de Europese tournee, die al vier maanden lang loopt, zijn ook afgelast. De groep had nog concerten in Brussel, Parijs en Lyon op zijn programma staan en daarna twee weken vakantie. Eind juni begint de groep een vier maanden lange tour door Amerika. Eerder deze week lastte Thin Lizzy ook een optreden op het Lochemse festival af. Bezoekers van het afgelaste concert kunnen hun toegangskaarten inleveren bij plaatselijke VW-bespreekbureaus. Waarbij de enige surprise de als toegift gebrachte, parodistische Czardas betrof, zoals NBE-fagottist Kees Olthuis die had samengesteld en waarin ons nationale volkslied nog even in een frisse bewerking de kop opstak. Leuk om het Blazersensemble omge vormd te zien in een zigeunerstrijkje, ope rerend in „tussen de schuifdeuren”-stijl. Een schot in de roos ook, voor de in flink aantal aanwezige jeugdige toehoorders, die eindelijk eens aan hun trekken kwamen. Want de overige programma-onderde- len hadden doorgaans noch onderhouden de noch opvoedende aspekten. Of zou zo’n schreeuwerig niemendalletje als Stravins- ki’s bewerking van het Wolgalied iemand plezier hebben gedaan? De echt-Russi- sche fanfares als van Rimski-Korssakov en Glazoenov, waarvan dit arrangement min of meer is afgekeken, zijn in elk geval stuk voor stuk interessanter. En was Stravinski-zélf nu maar op een karakteristieke manier uitgevoerd dan wat dirigent Lucas Vis er nu met de NBE- musici van maakte! Want de „Symfonies of wind-instruments” moest het stellen zonder de geëigende felle attaque in de accoorden en überhaupt zonder voldoen de contrast en vooral spanning. Zó’n slap stuk is dit uit 1920 daterende werk nou toch echt ook weer niet. Wél slap is het veelvuldige getoeter- zonder-funktie van Diderik Wagenaar een 33-jarige Nederlander die muziek componeert waar Stravinski, Ives en de minimal-art hun invloed hebben laten gel den. Wagenaars instrumentale „Liede ren” hebben een in- en uitleiding die een klankgebied met een goedkoop nostal gisch tintje omsluiten. Verder is er dan i nog heel wat kabaal zonder veel logisch verband. De ingewikkelde opzet van de partituur, waarbij in de uitvoering nog een extra dirigent in de persoon van Arie van Beek was aangetrokken, kon aan die indrukken niet veel positiefs toevoegen. Er waren trouwens, ter verhoging van de rommeligheid van het geheel, nog meer dirigenten aangetrokken: Iman Soete- tnan, Geert van Keulen en Werner Ber bers completeerden het blijkbaar beno digde vijftal. Onder die wisselende leiding werd nog gezorgd voor een keurige weer gave van „Octandre” van Varèse, de door zijn tekst weer aktueel geworden maar verder tijdgebonden „öhlmusik” van Kurt Weil (met NBE-koor!) en tenslotte met een ietwat wee slaapliedje en een lawaaierig „Hieronymus”, beide van Willem Breuker. Volgens CRM dient de amateurwereld in artistieke zin bewust zelf een weg uit te stippelen. De dialoog met componisten dirigenten en andere professionele kun stenaars is van het grootste belang. Iets dergelijks geldt in zekere zin ook voor de uitgeverswereld en de media” aldus de heer Hotke. „Alleen zou het mij niet ver bazen als dat in een aantal gevallen een zeer kritische dialoog zal zijn”. Slagwerker BUI Bruford: ritmisch bepaalde improvisaties. (Foto Lex van Rossen) kaal aansluit bij het Feels so good-album. Wat Bill twee jaar geleden niet aandurfde, gebeurde nu wel. Hij vormde op basis van de samenwerking met Holdsworth een formatie onder eigen naam, Bruford dus. Als min of meer nieuwkomers werden bassist Jeff Berlin (in de VS een belangrij ke sessiemusicus en al eerder in ons land aan de zijde van Toots Thielemans), en •ir Missionaris Tito Puente in de weer met de gui'ro, kalebas met kralennet. (Foto Lex van Flossen) r en Hoe de combinatie van dit Luiks Symfo- nie-orkest met dirigent Lucas Vis is ont staan, vermeldt de historie niet. Maar aan gezien de vaste chef van het ensemble, Pierre Bartholomée, geen associaties bij het Nederlandse publiek oproept, zal im- pressario De Koos die dit gastoptreden organiseerde er op deze manier een oplossing voor gedacht hebben te vinden. Een oplossing overigens, die een treurige uitwerking had. Want zonder verder over de negatieve technische kwaliteiten als gebrek aan ba lans, om over klankschoonheid, zuiver heid en de neiging tot derailleren maar niet uit te wijden, ontstond er in de weer gave van Schumanns Manfred-ouvertu- ren en de Schotse Symfonie van Mendels sohn, ook nog eens volkomen zielloos spel dat zijn weerga sinds jaren in deze zaal niet zal kennen. De pogingen van Vis om via de dyna miek nog iets in artistieke zin te redden, werden in de Manfred-ouverture al direct teniet gedaan door de keuze van het (ijl)- tempo met vervluchtigende articulaties waarbij over alle noten werd heenge-

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 11