Shirtreclame in de ijskast Volendam en Ajax willen samenwerken M KNVB wil Vilé toch in bestuur Sport Federatie Winst tijdens WK: 1,4 miljoen i 13 MAANDAG 1 :obalt. ;T met en kleur- >od/ sia/ R Cruijff valt uit met rugblessure SPORIEF Haarlem: meer zelfvertrouwen (Van onze sportredactie) Volendam erg mat ft (Van onze sportredactie) (Van onze sportredactie) (Van onze sportredactie) ATLANTA. Johan Cruijff heeft ook zijn tweede wedstrijd voor de Los Angeles Aztecs niet geheel kunnen uitspelen. De oud-speler van Barcelo na verliet na tien minuten in de twee de helft het veld van de Atlanta Chiefs met een niet ernstige rugblessure. ZEIST. Aan het toernooi om het wereldkampioenschap voetbal in Ar gentinië heeft de KNVB na aftrek van alle kosten een bedrag van 1,4 miljoen gulden over gehouden. Overigens won de ploeg van Rinus Michels na een 2-0 achterstand in At lanta met 5-2 en boekte daarmee de grootste overwinning tot dusver. Voor tegenstander Atlanta Chiefs beteken de het de grootste nederlaag tot dusver in de Amerikaanse prof-competitie. Oud FC Utrecht-speler Leo van Veen bracht Los Angeles na 26 minuten spe len in de tweede helft op een 3-2-voor- sprong, een stand die in de slotfase door doelpunten van Walter Wagner werd vergroot tot 5-2. Vilé werd vorige week door de KNVB kandidaat gesteld voor de vaca ture Hogewoning in het bestuur van de NSF. De ledenvergadering van de NSF weigerde echter Vilé te accepteren, omdat hij de sportwereld in diskrediet had gebracht door de wijze waarop hij had geprobeerd shirtreclame in het betaald voetbal in te voeren. Om die reden werd in de vacature niet voor zien. Het bestuur van de NSF besloot de vacante plaats aan te houden tot september. Dan eindigt de periode, waarin Hogewoning namens de KNVB als bestuurslid van de NSF zitting had. De KNVB moet dan met een nieuwe kandidatuur komen. ZEIST. De algemene vergadering betaald voetbal van de KNVB is het niet eens met de beslissing van de Nederlandse Sport Federatie om Eric Vilé, voorzitter van het sectiebestuur betaald voetbal, te weren als be stuurslid. In een met algemene stem men aanvaarde motie keurde de ver gadering het gedrag van de NSF af en verzocht het bondsbestuur van de KNVB Vilé in september van dit jaar opnieuw kandidaat te stellen voor de vacature in het bestuur van de NSF. HAARLEM. Hoewel er voor al te veel optimisme bepaald nog geen plaats is, lijkt de lucht voor Haarlem na de 2-2 puntendeling tegen NEC toch een beetje op te klaren. Anders gezegd, door dit resultaat heeft de équipe van trainer Bar ry Hughes het verschil met de nog enig overgebleven mede-degradatiekandidaat Volendam, dat zaterdagavond zelf in de fout ging bij Roda JC, gebracht op één punt en daarmee het uitzicht behouden op handhaving in de eredivisie. De NEC-afweer met de schoppers Sije en Dries Visser in de negatieve hoofdrollen moest vervolgens alles in het werk stellen om aan de niet aflatende druk van Haarlem het hoofd te bieden. Dat lukte, al ging dat niet probleemloos. NEC-trainer Leen Looijen concludeerde na afloop dan ook terecht: „We zijn hier erg gelukkig weggekomen”. AD HEESBEEN Weliswaar schreeuwde heel Volendam om buitenspel, maar arbiter Jonker wees gedecideerd naar de middenstip. Vanaf dat moment bleef er niets meer over van Volendam. Trainer Jan Mak was er Van uitgegaan Roda zo lang mogelijk op 0-0 te houden, tenminste een punt mee te pik ken, en via een counter ook mogelijk zelf tot scoren te komen. Na dat doelpunt moest Volendam wel gaan aanvallen en daardoor ruimte geven aan Roda JC. Dat gevaar probeerde de ploeg van Jan Mak enigszins te bezweren door de buitenspelval te hanteren, echter omdat zowel de arbiter als zijn assistenten erg onzeker te werk gingen, leverde die speelwijze toch veel gevaar op. De spanning leek even terug te keren, maar toen Theo de Jong de bal op het hoofd van Lees deponeerde was de wed strijd beslist. Lees kopte weliswaar tegen Schokker aan, maar arbiter Jonker, die er met zijn neus boven op stond constateerde hands. Vanaf de penaltystip scoorde Theo de Jong zijn derde treffer, 1-4. Drie minuten voor tijd kon Dick Nan- ninga na een correcte, maar door Volen dam fel omstreden beslissing van Jonker de eindstand op 5-1 brengen. Nanninga was in het centrum nog zo’n dertig meter achter de Volendam-verdediging op weg naar eigen helft, toen Theo de Jong op de rechtervleugel de diepte werd ingestuurd. Aangezien Nanninga niet hinderlijk bui tenspel liep, liet Jonker doorspelen. De Groninger schakelde zich onmiddellijk weer in en tikte de bal in het doel, 5-1. VOLENDAM. Volendam en Ajax hebben een oriënterend gesprek ge voerd om te komen tot een intensieve re samenwerking ten aanzien van de opleiding en opvang van jeugdtalen- ten. Voorbeeld hiervoor is de samen werking die tussen Feyenoord en Ex celsior bestaat. Roda snelde spoedig nog verder van het armetierige Volendam vandaan. Na 21 minuten spelen bereikte een verre uittrap van Jan Jongbloed via Nanninga en Ver meulen Johan Toonstra, die de bal een voudig langs Hoek kon tikken, 2-0. Acht minuten voor rust werd het zelfs 3- 0, toen Theo de Jong na een voorzet van Peter de Wit vrij kon inkoppen. In de tweede helft speelde Volendam aanvanke lijk een stuk agressiever. Dat leverde dan toch het enige succes op. Na een voorzet van Kramer kon Braam de bal het laatste zetje geven 1-3. Jan Mak was na afloop erg boos over twee doelpunten die door scheidsrechter Jonker waren goedgekeurd. Terecht was dat niet, omdat Volendam de oorzaak van de grote nederlaag volledig aan zichzelf te wijten had. Al na negen minuten spelen zorgde Nanchoff voor een 1-0-voorsprong voor Atlanta Chiefs en veertien minu ten later veranderde Nino Zee die sco re in 2-0. Nog voor rust zorgde Angelo Dibernardo, op aangeven van Johan Cruijff, en Willem Suurbier voor de gelijke stand. Het was overigens de eerste keer dat Willem Suurbier voor de Aztecs scoorde. Als het betaald voetbal zou kiezen voor subsidie, dan ontvangt de be drijfstak voor het seizoen 1979-1980 een bedrag van acht miljoen van het ministerie van CRM en de Stichting Nationale Sporttotalisator. Zou het betaald voetbal daarentegen kiezen voor shirtreclame, dan krijgt het slechts twee miljoen van de Sporttota- B lisator. Thans komt van de totalisator I 5,6 miljoen binnen. 0- Eric Vilé: mogelijk alsnog in NSF- bestuur Van dat bedrag gaat 700.000 gulden naar de spelers, die aan het wk-toer- nooi hebben deelgenomen. Per speler komt dit neer op een bedrag van 33.000 gulden. De clubs, die de spelers voor het Nederlands elftal tijdens het wk-toer- nooi beschikbaar hebben gesteld, ont vangen 560.000 gulden. Het resterende bedrag van 140.000 gulden komt ten goede aan de KNVB. (Van onze sportredactie) ZEIST. Het betaald voetbal zal tot het voorjaar van 1980 af zien van de invoering van shirtreclame. Daarna zal aan de hand van de resultaten van een rapport van de Nederlandse Sport Federatie over sportsponsoring ge tracht worden alsnog shirtreclame in te voeren. Dat heeft de algemene ver gadering betaald voetbal zaterdag middag in Zeist met ruime meerder heid besloten. Alleen de trainers, die met zes afgevaardigden in de algeme ne vergadering zijn vertegenwoor digd, wezen het bestuursvoorstel van de hand. Hoewel er in de moeilijkheidsgraad van het programma van beide ploegen (Haar lem komt nog in actie tegen achtereenvol-, gens Sparta, FC Den Haag en AZ, terwijl Volendam Ajax, FC Twente en NAC nog treft) nauwelijks verschil zit, greep Barry Hughes na afloop het resultaat tegen NEC en het vertoonde spel van zijn volgelingen aan om te verklaren, dat hij prolongatie van het eredivisieschap zeker nog ziet zitten. Barry Hughes: „Dit ene punt voor sprong op Volendam is op dit moment voor de ploeg psychologisch van groot belang. Het geeft vertrouwen voor de ko mende wedstrijden. Ik hoop dan ook dat we deze gunstige positie kunnen vasthou den en het karwei tegen FC Den Haag op tweede pinksterdag kunnen afmaken. Lukt dat niet, dan zullen we in de laatste wedstrijd tegen AZ tot het uiterste moeten gaan om de punten binnen te halen. We streven er echter naar om voor AZ veilig te zijn.” Dat de Haarlem-trainer het niet op de laatste wedstrijd wil laten aankomen is even begrijpelijk als logisch. Op de eerste plaats, omdat AZ mogelijk dan nog een kans heeft op Europees voetbal, hoewel het daar overigens op dit moment niet naar uitziet, en op de tweede plaats, om dat de Alkmaarse formatie extra geprik keld is vanwege de gebeurtenissen tussen de beide trainers in december vorig jaar. Hughes maakte toen zijn collega George Kessler publiekelijk belachelijk door met een roltoetertje in de richting van de AZ- oefenmeester te blazen. Die rhisplaatste grap prikkelde de Haarlem-spelers echter dermate, dat AZ verrassend met 3-2 opzij werd gezet. „Ik zie dan ook niet dat we tegen AZ één of twee punten kunnen pakken,” aldus interim-aanvoerder Cees de Vries. „Met Pinksteren moeten we vei lig zijn. In dat weekeinde moeten we ten minste twee of drie punten halen. Dat moet kunnen. Ik zie het dan ook niet zo somber in. We kunnen ons beslist handha ven, want er is kwaliteit genoeg aan wezig.” De eerste stap in die richting is volgens Opstellingen: Haarlem: Boersma, Masefield, Van den Berg, Huyg, De Vries, Van den Ban, George, De Kip, Böckllng en Balm. NEC: Formannij, Sije Visser, Hiddink, Dries Visser, Willemse, Striks, Jos Hendriks, Marijnis- sen, Jansen, Hoogendoom (Koenen) en Opnof. De tweede bespreking zal in ieder geval na 10 juni worden gevoerd wan neer de kaarten definitief zijn geschud wat de positie van Volendam betreft. In een eerder stadium heeft Cor Brom, de öefenmeester van Ajax, verklaard een dergelijke samenwerking liever met een eerste-divisieclub dan met een eredivisievereniging tot stand te willen brengen. In dit verband is in eerdere instantie ook de naam van Sportclub Amersfoort genoemd. Evenals voor de eerste wedstrijd tegen FC Twente in de finale om de KNVB-beker twee weken geleden zal Ajax zich voor de eindstrijd dinsdag avond voorbereiden in en rond een hotel in Wassenaar. Trainer Cor Brom rekent erop dat hij in die finale weer kan beschikken over Tscheu La Ling die. het duel zaterdagavond tegen Den Haag miste vanwege griep en een bles sure. Ling: „In de vorige wedstrijd tegen Twente heb ik vermoedelijk een spierscheuring opgelopen. Die blessu re is inmiddels voor negentig procent genezen.” Ook doelman Piet Schrij vers verwacht tegen Twente te kunnen meespelen. Zaterdagavond liet hij zich twaalf minuten’voor tijd aflossen door Peter Jager, omdat hij weer last kreeg van zijn knie. FC Twente, de tegen stander van Ajax, is direct na het duel tégen Feyenoord zaterdagavond afge reisd naar het KNVB-sportcentrum in Zeist, om zich daar voor te bereiden. Voor de finale van de strijd om de Europa Cup 1 (landskampioenen) tus sen Nottingham Forest en Malmö FF, die woensdagavond in het Olympisch Stadion van München gehouden wordt, zijn nog enige duizenden plaats- kaarten beschikbaar. Qua belangstel ling van de supporters van de beide clubs is Nottingham duidelijk in het voordeel. Uit Engeland worden 17.500 fans verwacht. De Zweden moeten het aanzienlijker kleiner contingent doen: „slechts” 7500. Maar Malmö FF rekent als outsider op de steun van het West- duitse publiek. Voor de oefenmeester was het be stuursvoorstel te verstrekkend. Zij wil den niet verder gaan dan de beslissing, dat shirtreclame niet zou worden inge voerd. Woordvoerder De Jonge van Willem II: „De motie-Worrell, die de Tweede Kamer heeft aanvaard, spreekt zich duidelijk uit tegen een combinatie van shirtreclame en subsi die. Als we de mogelijkheid tot invoe ring van shirtreclame toch open hou den. dan vrees ik dat de subsidiegelden voor de gezondmaking van het betaal de voetbal geblokkeerd blijven.” De Jonge had voor de aanvang van de vergadering contact gehad met de indiener van de motie, het PvdA-ka- merlid Worrell. „Uit dat gesprek heb ik mogen opmaken, dat de subsidiegel den geblokkeerd blijven als we het bestuursvoorstel aannemen.” Volgens het sectiebestuur is die vrees onge grond. Voorzitter Eric Vilé: „We heb ben ons standpunt besproken met staatssecretaris Wallis de Vries van CRM. Hij heeft ons laten weten ons standpunt niet in strijd te achten met de motie van Worrell. De subsidie kraan gaat in ieder geval weer open.” Aan het uitelndelijke besluit de shirt reclame voor een jaar in de ijskast te stoppen, ging een langdurige discussie vooraf. De vergadering had er moeite mee de shirtreclame te laten varen om voor de miljoenen guldens aan subsi die te kiezen. Dé Stoop, voorzitter van FC Amsterdam, hield een vurig plei dooi de subsidie te laten schieten en voor shirtreclame te kiezen. „Dat we in Nederland topsport kunnen beoefe nen, hebben we te danken aan het bedrijfsleven en niet aan de overheid”. Stoop had met Ajax, AZ’67, Feyen oord en Roda JC een voorstel inge diend om het reglement te wijzigen, zodat de clubs die daaraan behoefte hebben met ingang van 1 juli shirtre clame kunnen voeren. „Dat kost die clubs dan hun subsidie, maar ik ben van mening dat het betaald voetbal geen overheidssteun nodig heeft,” al dus Stoop. „Zo slecht gaat het niet met het betaald voetbal. Over het seizoen 1976-1977 was er een tekort van 2,6 miljoen. Het Slotervaartziekenhuis in Amsterdam heeft jaarlijks een tekort van 200 miljoen.” Het voorstel werd tenslotte echter ingetrokken. Stoop: „Het bleek niet haalbaar.” De woorden van Stoop, die onder steund werden door Arie Ligthart van AZ’67, vonden wel enig gehoor bij de afgevaardigden in het betaald voetbal. „Maar,” zo stelde Eric Vilé, „we moe- I ten kiezen tussen shirtreclame en sub- r sidie. In cijfers betekent die keus twee miljoen of acht miljoen.” De samenwerking tussen Sparta en FC Dordrecht wordt inniger dan ver wacht. Het betaalde Dordtse jeugdelf- tal krijgt een geheel andere opzet. Er zijn 25 jongens beschikbaar uit ver schillende clubs uit de regio. Sparta- trainer Petescu zal bij de samenstelling van het jeugdelftal, dat zal worden losgekoppeld van de A-selectie, advise ren. Daarnaast zullen er door Sparta spelers worden uitgeleend. De bedoe ling van Nico de Vries, de voorzitter van het tijdelijke bestuur van FC Dor drecht is ook een voetbalschool te stichten in nauwe samenwerking met de andere clubs uit de omgeving. KERKRADE (ANP) Een, zeker in de eerste helft erg mat spelend Volendam, heeft zaterdagavond in Kerkrade tegen Roda JC slechts vier minuten mogen ho pen op een goed resultaat. Want in die vierde minuut al bereikte een dieptepass van Peter de Wit Theo de Jong, die val lend de bal langs doelman Hoek schoof (1-0). De Vries, die aan het einde van dit seizoen een punt zet achter zijn voetbalcarrière, tegen NEC gezet. „We hadden aanvanke lijk op meer gerekend, maar wanneer je alles achteraf nog eens bekijkt, geloof ik dat we tevreden moeten zijn met dit gelij ke spel. We hebben tenslotte twee maal een achterstand moeten^vegwerken. Veel belangrijker echter is, dat we nu boven Volendam staan.” Haarlem heeft derhal ve nog twee duels om Volendam definitief op afstand te zetten. Wanneer dezelfde instelling wordt getoond als tegen NEC is er een redelijke kans, dat het een en ander lukt. Barry Hughes zei het later als volgt: „De ploeg met het sterkste karakter, die redt het.” Werklust kon Haarlem tegen NEC niet worden ontzegd. Ook opportunisme niet, maar de rekening van die spelopvatting werd de discipelen van Hughes snel ge presenteerd, want het zeer defensief inge stelde NEC counterde goed en gevaarlijk. Zo moest Douglas George tot twee maal toe corrigerend optreden bij doorbraken van Jan Hoogendoorn en Frans Jansen. Ook doelman Rob Boersma bleef niet zonder werk, zoals onder meer bij een knappe kopbal van Hoogendoom die hij uit de hoek ranselde. Minder gelukkig was de Haarlem-sluitpost bij een vrije trap van Guus Hiddink die door Martin Haar van richting werd veranderd en vervol gens simpel in het doel rolde. Die schade kon Haarlem pas vlak voor rust herstel len, toen Wim Balm een inzet van Joop Böckling (beide spelers misten in het eer ste bedrijf een aantal goede kansen) ach ter doelman Formannoij drukte. De vreugde van die gelijkmaker had de con centratie kennelijk langdurig verstoord, want direct na rust zette Frans Jansen, NEC al in de eerste minuut weer op een nieuwe voorsprong. Die treffer vormde de inleiding voor een massaal Haarlems of fensief, dat tenslotte na een kwartier re sulteerde in een treffer van Joop Böck ling, die daarmee zijn zwakke spel nog enige glans gaf. voorsprong is gekomen tegen FC Twente. Feyenoord won met 2-0, omdat tevoren Natten al had gescoord. I W>S X

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 13