AFGANG NEDERLANDSE Gerulaitis wint marathonduel tijdens de schaft machines uit. De Angelis verhindert kwalificatie Lammers I 5% extra verstandig met energie móet toch haalbaar zijn: JUDOPLOEG BIJ E.K. ZWEMINTERLAND TEGEN GROOT-BRITTANIË „AARDIGE TRAINING Progressie SCHECKTER WINT sportief f MONACO Eindexamen MAANDAG 2 8 M E I 15 19 7 9 4 7 7- 29 8- 29 6-31 6-35 5- 27 3M2 0M2 8M0 8-39 8M2 4M6 3M3 l-o, des- i-FC 1 1 1 Enith Brigitha nog onmisbaar Sylvia Barlag bereikt Moskoulimiet vijfkamp f idho- (Van onze sportredactie) (ADVERTENTIE) VITAS GERULAITIS Sjei' Weber kwam in het gevecht om de alle categorieën titel niet voor. Hij ver dween via de poule naar de rijen der kanslozen. Deze gang was typerend voor het Nederlandse optreden in de Belgische hoofdstad. Alleen Adelaar (met brons) en Rik Bakker (met een achtste plaats) dis tantieerden zich van de afgang. Feit is dat er de laatste vier jaar onder bondscoach Snijders nauwelijks enige progressie is geboekt. „Het is eigenlijk (Van onze sportredactie) MONACO. Teleurstelling en irritatie streden afgelopen zaterdag om voorrang op het gezicht van de doorgaans zo nuchtere Zandvoortse coureur Jan Lammers. Teleurstelling, omdat Lammers zich tijdens de laatste training definitief niet had weten te plaatsen voor de Grand Prix van Monaco gisteren zonder problemen gewonnen door de Zuidafrikaan Jody Scheckter irritatie, omdat zijn Shadow hem opnieuw in de steek gelaten had en de reservewagen te laat gerepareerd bleek. Irritatie bovendien, omdat het uitgerekend zijn teamgenoot Elio de Angelis was, die hem in een voor het overige razendsnel gereden ronde dusdanig hinderde, dat de op handen zijnde kwalificatie alsnog de mist in ging. De Angelis zou later verklaren „Lammers niet te hebben zien aankomen.” Ook de Italiaan kwalificeer de zich niet. In de Formule 3-strijd wist de Haar lemmer Michel Bleekemolen de vijfde startplaats te veroveren. In de race ver diende hij meer dan de uiteindelijke negende plaats. Eerst werd hij tegen de vangrails gedrukt, en vervolgens kreeg hij problemen met een overslaande mo tor. Bovendien spinde hij in de negende ronde, hetgeen hem twee plaatsen kost te. De andere Hollandse troef, Arie Luiendijk, moest opgeven na een bot sing met de Fransman Dallest. Winnaar in de Formule 3 werd de Fransman Alain Prost. De Ferrari’s met Scheckter en Villeneu ve aan het stuur bleken superieur en alleen omdat Villeneuve in de 51ste ron de de strijd moest staken wegens trans- missieproblemen kon de Zwitser Clay Regazzoni met een Williams de tweede plaats voor zich opeisen. Reutemann werd derde met Lotus. Voor Ferrari’s concurrent Ligier, met Depailler achter het stuur, was niet meer weggelegd dan een vijfde plaats. zoen is in de strijd om de wereldtitel Formule 1 toonde ook Monaco weer aan. Want zo kan het met langer", liet de realis tische Bloemendaler na uitschakeling van alle Nederlanders weten. Half-lichtgewicht Hans Hoogendijk kon zijn uitzending naar de EK niet waarma ken. De Vlaardinger, die gezien zijn kwali- Of er in de nieuwe constellatie plaats zal zijn voor bondscoach Snijders, zal de tijd ongetwijfeld leren. Zijn functie hangt mo menteel wel aan een zijden draad. Voorlopig ziet het daar niet naar uit en zal Bert Sitters het moeten doen met de jeugd, die, zoals dit weekeinde duidelijk bleek, moeite heeft de aansluiting met de wat ouderen tot stand te brengen. Van die ouderen bleef met name Annelies Maas beneden de verwachtingen. Zij heeft de laatste weken meer tijd besteed aan haar eindexamen dan aan het zwem men en pas de laatste dagen is zij weer volop bezig. De eerste maanden zal zij nog in Wage- ningen blijven trainen. Maar zodra be kend is dat zij wordt aangenomen voor de studie voor verpleegkundige verhuist zij naar Amersfoort om haar conditie voor Moskou op te voeren bij de AZ- en PC- trainer Juul Faber. Na de Nederlandse kampioenschappen zal zij ook beslissen of zij de 800 meter nog op het programma neemt óf dat zij zich wat meer zal concen treren op de kortere afstanden. In Mont- foort bleef zij op die 800 meter met 9.08’70 ver achter bij de Britse meisjes Jackie Willmott en June Kroft, welke laatste met 8.58,17 een nieuw Brits record op de klok ken bracht. June Kroft was de Wagening- se ook op de 400 meter te snel af en maakte daarmee de triomf op de lange afstanden voor de Britse dames compleet. Voor een verrassing zorgde Maritzka van dèr Linden, die op de 100 meter schoolslag met 1.15,27 uitstekend voor de dag kwam en de nummer drie van de teiten zeker bij de eerste acht had moeten eindigen, werd het slachtoffer van „faal angst” en kwam daardoor slechts tot twee overwinningen tegen internationaal vrij onbetekenende judoka’s als de Spanjaard Cardell en de Engelsman Buchanan. Half-lichtgewicht: 1. Solodoehme (Rusland). 2. Rohleder (West-Duitsland). 3. Vlad (Roemenië) en Delvingt {Frankrijk). Hoewel haar puntentotaal van 4507 niet zo groot is dat ze internationaal potten kan breken, werd wel de NOC-limiet van 4450 ruimschoots gehaald. Ze verbeterde tevens het Nederlands record, maar dat kan vanwege de rugwind bij het versprin gen (4,4 meter, terwijl slechts 4 meter is toegestaan) niet worden erkend. Het zal haar verspringprestatie (6,47 meter) wel iets hebben beïnvloed, maar het feit blijft dat Sylvia Barlag een uiterst goede vijfkamp afwerkte, met op het hoogsprin gen (1,82) en het kogelstoten (13.09) de heste prestaties die zij ooit in een vijf kamp leverde. „Eigenlijk komt het allemaal nog een beetje te vroeg”, liet ze weten, „want het was de bedoeling geweest dat de top pas over drie weken in Tallence zou worden gehaald”. Sylvia Barlag was de beste in de individuele rangschikking van de inter land, die een triomf werd voor de Neder landse dames, vóór Groot-Brittannië en Denemarken. De eerste drie plaatsen in het mdividue- Bij de heren lijkt een progressie merk baar, ondanks het feit dat de Engelse ploeg beslist niet in sterkste samenstel ling was verschenen. Fred Eefting won plichtmatig zijn rugslagnummers en de 200 wissel om er vervolgens op de 400 meter wisselslag met de pet naar te gooi en. Kees Vervoorn, verlost van examen- zorgen, zegevierde op de 100 meter vlin der in 57.90; in deze tijd van het jaar een beloftevolle score. „Maar”, oordeelde Sylvia Barlag, „het zou belachelijk zijn om over ’n sterkte van 0,4 meter te vallen. Per slot van rekening ben ik de limiet 50 punten gepasseerd”. De atlete van ADA heeft haar zinnen op deelname aan de Olympische Spelen in Moskou gezet. Hoewel haar werk als we tenschappelijk medewerkster, hoge ener giefysica eigenlijk alle aandacht vraagt, heeft ze tóch gevraagd tot 1980 halve dagen te mogen werken. Nederland heeft weer een sprinter die op de 100 meter een tijd van 10,3 seconden in de benen heeft. De Arnhemse CIKO- atleet Henk Brouwer behaalde deze tijd zaterdag tijdens een baanwedstrijd en zou daarmee hebben bewerkstelligd, dat de legendarische Chris Berger, die al in A SYLVIA BARLAG: ondanks inspannende werkkring knappe prestatie Roscoe Tanner zal wegens een blessure niet deelnemen aan de open Franse kam pioenschappen, die vandaag in Parijs be ginnen. Erg veel waarde moet men overigens niet aan de prestaties van de Nederlan ders hechten omdat dit moment niet het meest gunstige is om een tussenstand op te maken. Dat zal pas gebeuren tijdens de Nederlandse kampioenschappen half juli in Amersfoort wanneer de topvorm be reikt moet zijn. Dan ook kan Bert Sitters de balans opmaken voor Moskou. Zoals de meeste deelnemers het omschreven was de ontmoeting met Engeland niet meer dan een aardige training. Tijdens nationale studenten-atletiek- kampioenschappen op de kunststofbaan in Groningen heeft Arno Koermeling (Si- su) de 400 meter gewonnen in 48.6 secon den. Freddy Burgoss (Startbaan) noteer de op de 110 meter horden 14,5 seconden en Klaas Lok (Phoenix) won de 1500 meter in 3.49.7. Bij de dames sprong Lia van de Linden (Olympia ’48) 1,78 meter hoog en won haar clubgenote Liliane Mandema de 200 meter in 23.4 seconden. De 27-jarige Arnhemmer werd in Nij megen gesteund door een alleszins toe laatbare rugwind van 1 meter per secon de. Zijn winst ten opzichte van de twee 10,5 seconden-races die hij dit seizoen al liep zat vooral in de perfecte start. Met deze prestatie bewees Henk Brou wer nadrukkelijk ten onrechte verwijderd te zijn uit de nationale sprintselectie. Van bondszijde vond men dat de Arnhemmer te weinig progressie had gemaakt sinds hij al in 1973 een tijd van 10,4 seconden had gelopen. De Keniase topatleet Henry Rono heeft toegezegd zaterdag 23 juni deel te nemen aan internationale wedstrijdn die de AV Nijmegen dan houdt. Roni, die vorig jaar de wereldrecords op de drie, vijf en tien kilometer en op de 3000 meter steeple chase verbeterde, zal bij zijn eerste start in Nederland een keuze maken tussen de steeple en de 1500 meter. Vast staat inmiddels ook dat een achttal sterke Amerikaanse atleten in Arnhem in actie zullen komen. Het gaat hier om mid den- en lange-afstandatleten die onmid dellijk na de Amerikaanse kampioen schappen naar Nederland reizen. Na de wedstrijd in Nijmegen trekt het Ameri kaanse gezelschap dan richting Finland voor een uitgebreid trainingskamp. 1934 tot die tijd kwam, en de in 1965 diezelfde tijd lopende Rob Heemskerk eindelijk gezelschap hadden gekregen op de recordlijsten als er elektronische tijd- opname-apparatuur zou zijn geweest. -AZ ’les, ’EC FC tallen :einde agetal de 10 duitse 5. Het Den FC yen- ilen- 6- 6 5- 7 3- 2 3- 6 1- 3 “cht- FC n-De 5W, reen- Am- -28 i-17 1-22 1-39 1-30 1-41 M3 1-40 ’-49 M2 M7 M2 1-51 1-59 M3 ’-60 >—55 1-71 lera- Gro- iam- Den r-FC M I AZ A. FC 3-1, Vo- 1. ner 21 io. 23 - ag3-3; s wed- d no. 3 .litslag jitslag 9-21- ijd 22. 6— 59 2- 52 7M7 3M6 1-59 1—71 3- 81 ode- larke j SC Hel- dam BRUSSEL. Ruim een half jaar voor de eerste echte confrontatie met de Ja panners sinds de Spelen van Montreal is het met het Europese judo niet al te best gesteld. Vorig jaar november tijdens het Jigoro Kano-toernooi in Tokio kwam dat al enigszins aan de oppervlakte, toen slechts de Oostduitse halfzwaargewicht Ditmar Lorenz het hoofd wist te bieden aan het Japanse geweld. De afgelopen vier dagen in Brussel, waar de 28e Euro pese kampioenschappen zijn gehouden, maakten duidelijk dat er momenteel op het continent van een zekere kwaliteits- armoede sprake is. Het recordaantal van 57 games nam in totaal met in begrip van de pauze na de derde set vijf uur en negen minuten in beslag. Gerulaitis werd in die tijd 28.000 dollar rijker. Vilas, wiens eerste toernooi- optreden het was sinds hij zijn amandelen liet verwijderen, inde 13.000 dollar. Vilas had in de halve finale afgerekend met Gene Mayer, die bij een achterstand van 3-6, 0-3 wegens een blessure opgaf. Gerulaitis won van Dibbs. De Spanjaard Manuel prantes heeft in Popeye uit Amsterdam is in Goirle voor de vijfde keer tenniskampioen van Nederland geworden door in de beslissen de wedstrijd met 6-3 te winnen van Leeu- wenbergh. „Ik blijf nog altijd bij mijn standpunt om na de Europa-Cupwedstrijd op 11 en 12 augustus in Utrecht te stoppen. Mo menteel train ik nog zo’n vier a vijf keer per week en daarmee kan ik mijn vorm best aardig vasthouden. Dat verklaart mijn huidige prestaties. Maar als ik naar Moskou ga wil ik geen genoegen nemen met een plaatsje in de estafetteploeg. Dan wil ik ook op de individuele nummers uitkomen. Maar dan moet ik meer trainen. ENITH BRIGITHA: „Doorgaan als er geld op tafel komt" Remmie Schaap kwam op de vrije slag wat minder duidelijk uit de verf, in tegen stelling tot Peter Drost, die op de 200 meter vrij zegevierde in 1.59,68. Een tijd die perspectieven biedt, evenals de 1.01,19 van Robin Schuijt op de 100 meter rug slag, waarmee hij slechts een fractie ach ter Eefting aantikte. Bertjan Cornelisse tenslotte verbaasde vriend en vijand door zowel op de 100 als op de 200 meter schoolslag met respectievelijk 1.10,18 en 2.31,43 uit de bus te komen. ROME. Na een onderbreking van een jaar heeft Vitas Gerulaitis zich weer meester gemaakt van de open Italiaanse tennistitel. In een buitengewoon spannende eindstrijd versloeg de als tweede geplaatste Newyorker de als eerste geplaatste Argentijn Guillermo Vilas in vijf sets: 6-7 (4-7), 7-6 (7-0), 6-7 (5-7), 6-4, 6-2. 4- De winnaar van de Grote Prijs van Monaco, de Zuidafrikaan Jody Scheckter tussen prinses Gracia en prins Raimer München de finale van het toernooi om de open kampioenschappen van Beieren ge wonnen, dankzij een zege op Wojtek Fi- bak: 6-3, 6-2, 6-4. In het dubbelspel won nen Tom Okker en Fibak met 7-6, 7-5 van Fassbender en Haillet. De 18-jarige Amerikaanse Caroline Stoll is in West-Berlijn internationaal kampioene van West-Duitsland geworden door in de finale met 7-6. 6-0 te winnen van Regina Marsikova. In de halve finale gun de Stoll de Roemeense Ruzi'ci slechts twee games: 6-1. 6-1. Marsikova schakelde Evonne Cawley met 6-2. 3-6. 6-3 uit. ilden gul- orijs: der- ,win- j inde 2. De ’aren 7.577 9.099 nclu- prijs: ierde 9,80. getal- 9. De varen is i prij- i zijn: 06,34; prijs: prijs: Super-lichtgewicht: 1. Mariani (Italië). 2. Gro- beli (West-Duitsland),"3. Reiter (Oostenrijk) en Jemisj (Rusland). Alle categorieën: 1. Tioerin (Rusland), 2. Pari si (Frankrijk), 3. Radburn (Engeland) en Van de Walle (Belgie). Ook lichtgewicht Essink bleef met twee overwinningen op respectievelijk de Zweed Jacobsen en de Spanjaard Rey in de grijze middenmoot steken. Rob Hoog endijk. die Nederland vertegenwoordigde in de klasse tot 60 kilogram, is nog lang niet rijp voor dit Europese werk. De juni or, die nationaal kampioen Harry Peters verving, kon alleen de Noor Lind op de knieën krijgen. UITSLAGEN: Lichtgewicht: 1. Adams (Enge land). 2. Gamba (Italië), 3. Kruger (DDR) en Babanow (Rusland). De Oosteuropeanen, met de Russen voorop, staan er eigenlijk relatief gezien nog het minst slecht vóór. Óp zich is dit zeker geen nieuwe ontwikkeling te noe men. Wel opzienbarend is de sterke terug val van het Oostduitse judo. Van.de vijf titelhouders van 1978 slaagde alleen half- middengewicht Heinke erin zijn titel te prolongeren. Het falen van de DDR valt niet los te zien van het uit vorm zijn van Ditmar Lorenz, die donderdag al zijn titel in het halfzwaargewicht verspeelde en in de „open klasse” door een blessure uitviel. (Van onze sportredactie) MONTFOORT. De Nederlandse zwemploeg kan het nog altijd niet stellen zonder Enith Brigritha. Dat is het afgelopen weekeinde tijdens de sfeerloze interland tegen Groot-Brittanië, die met 332,5 tegen 315,5 verloren ging, weer duidelijk gebleken. De Nederlandse zwemvedette toonde zich in de nadagen van haar carrière nog altijd de snelste sprintster, die op de vrije slag de binnen- en buitenlandse concurrentie met veel vertoon van macht achter zich liet. En toch blijft Enith Brigitha bij haar besluit niet mee te gaan naar Moskou. Tenzij er een redelijke loonderving uit de bus komt. „Dan valt er met mij te praten”, zo verklaarde Neerlands snelste zwemster wat verrassend tijdens deze interland. „Maar tot nu toe is er geen, gesprek geweest”. Een rampdag voor Shadow dus, zater dag 26 mei. Lammers, die donderdag al pech met zijn wagen had (een kapotte benzinetoevoer) merkte zoveel andere mankementen aan de Shadow op, dat hij zaterdag besloot toch, maar met de reser vewagen te starten. Maar die bleek niet klaar en dat betekende opnieuw verlies aan de op Monaco zo kostbare trainings- tijd. Uiteindelijk startte Lammers dan toch, op razendsnelle „kwalificatieban- den”, die maar een paar ronden mee gaan. Lammers had een kans, als hij het geluk zou hebben een ronde ongehin derd door andere coureurs te rijden. En dat geluk had hij. Tot hij op weg naar een kwalificerende tijd zijn teamgenoot De Angelis in de bocht bij het Loewes- hotel op zijn weg vond, die hem weiger de te laten passeren. Waarna Lammers er woedend de brui aan gaf. Even later echter accepteerde hij vriendelijk als altijd de verklaring van de Italiaan, die stelde „Lammere niet te hebben zien aankomen.” Shadow heeft inmiddels besloten niet zoals oorspronkelijk in de bedoeling lag te gaan oefenen in Dijon voor de Grote Prijs van Frankrijk, maar allereerst de achterwielophanging van de Shadow te reconstrueren. Ook de stalleiding lijkt inmiddels overtuigd van de gebrekkige kwaliteiten van het materiaal. Hoe belangrijk dat materiaal dit sei- met om aan te zien", zo verzuchtte Cor van de Geest, een van de mensen uit de zogenaamde Topsport-begeleidingscom- missie van de Judobond. „De hele organi satie zal eigenlijk van de grond af aan opnieuw opgebouwd moeten worden. Het hoofdbestuur van de Judobond schijnt daar inmiddels ook achter geko men te zijn en heeft in de Brussel al in de wandelgangen overleg gepleegd om uit de noodsituatie te geraken. De financiële middelen daarvoor ontbreken niet. De grote vraag is alleen op welke wijze er een verantwoord beleid ontwikkeld kan worden. Daarom ziet het er ook niet naar uit dat ik mee ga naar Moskou. Maar nogmaals, als er een instantie of een persoon is die met geld over de brug komt, dan valt er altijd i te praten.” En daarvoor ontbreekt me de tijd”. „Samen met mijn vriend heb ik een huis gekocht. Ik ga na de Nederlandse kampi oenschappen dan ook hele dagen werken, want er moet geld binnenkomen. Dat heb ben we nodig. De periode dat ik al mijn tijd aan de sport kon geven ligt achter me. De stand in de strijd om het wereldkampi oenschap: 1 Jody Scheckter (ZAf) met Ferrari 30 pnt; 2 Jacques Laffite (Fra) met Ligier 24 pnt; 3 Gilles Villeneuve (Can) met Ferrari, Patrick Depailler (Fra) met Ligier en Carlos Reutemann (Arg) met Lotus, alien 20 pnt; 6 Mario Andretti (VSt) met Lotus 12 pnt: 7 Didier Pironi (Fra) met Tyrrell en John Wat son (N.-Ier) met McLaren alien 8 pnt. Ie klassement van de interland waren voor de Engelse ploeg, waarin topper Thompson ontbrak. Eltjo Schutter van AV Nijmegen werd vierde in het klasse ment van de landenwedstrijd. Zijn pun tentotaal van 7217 was goed voor zilver bij het nationaal kampioenschap. Bob Jan- sen van Sprint werd derde met 7101 punten. (Van onze sportredactie) ROOSENDAAL. Sylvia Barlag was zielsgelukkig. Tijdens de landenwed strijd meerkamp tussen Nederland, Groot-Brittannië en Denemarken in Roosendaal haalde de Amsterdamse doc- toranda in de natuurkunde zondag de limiet voor Moskou. Tenminste, als het Nederlands Olympisch Comité (NOC) niet valt over het feit dat de rugwind op één van de vijf onderdelen iets te veel in haar voordeel was. wereldkampioenschappen in Berlijn, Margaret Kelly, royaal voor bleef (1.16,50). Op de dubbele afstand nam de Britse echter duidelijk revanche.

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 15