In El Salvador is het al niet anders Damiate Pers Eenheid beide Jemens twijfelachtig i FC NOTITIES OVER: Umuider Courant M 4 2 8 19 7 9 MAANDAG M E I saoediarabie o: C nu foi vei da, me bei op vai eei Ko lar dei gel we wa tot vei hoi eig dis we nin £>Adênr7- bedrieglijke rust in de punt van het Arabisch schiereiland, vertaald en bewerkt door Conny Keessen. prestige-objecten in een land waar armoe troef is, door FranQOise Ledeboer. een land waar al even hard wordt gemarteld en onderdrukt als in zoveel andere Zuidameri- kaanse naties, door Jan de Roos Sana C jR(w\ i k J i< - 1 I van de honger I President Marcos op verkiezingstournee Huizen in Manilla OMAN ETHIOPIË DZJIBQETI SOMALIA ■km~^r~6Q0 Gewapende Jemenitische vrouwen f 147,50 Na drie weken strijd slaagde de Arabi- Noord-Jemen verkoelde aanmerkelijk. In I I f i t i i t Afgezien van de zaak-Schuitema was El Salvador de laatste halve eeuw eigenlijk maar twee maal echt in het nieuws. In 1932, toen bij een protestdemonstratie van wanhopi ge paupers 35.000 mensen werden doodgeschoten en tien jaar geleden door de „voetbaloorlog”. De gigan tische sociaal-economische proble men ontlaadden zich toen na een (verloren) voetbalwedstrijd tegen buurland Honduras. Trieste balans: drieduizend doden. De realiteit van alledag is schok kend genoeg, maar niet meer in het oog vallend dan elders in dit we relddeel. Zelfs het feit dat El Salva dor sinds 1821 meer dan honderd staatshoofden versleet wordt nau welijks gememoreerd, want ook dat is Latijns-Amerikaans. Net als het percentage analfabeten. Of het feit dat veertien families bijna alle grond in handen hebben en de boe renbevolking uitbuiten. Intussen groeit in El Salvador het verzet. Er zijn verscheidene verzets bewegingen, van uiterst militant tot volstrekt vreedzaam. Voorbeeld van de tweede categorie is de orga nisatie die de laatste weken de be zettingen organiseerde: het Revolu tionaire Volksblok (BPR). Het re- cruteert zijn aanhang uit boeren, krottenbewoners en studenten en telt naar schatting 30.000 leden. De rooms-katholieke kerk, zelf syste matisch vervolgd, heeft de afgelo pen weken duidelijk zijn steun be tuigd aan de eisen van de bezetters en bij monde van aartsbisschop Oscar Romero (geen familie van de dictator) de onderdrukking in El Salvador veroordeeld. Op het plat teland nemen steeds meer priesters, geconfronteerd met de schrijnende sociale problemen, een militante houding aan. De ontwikkelingen in El Salvador wijzen in de richting van een groei end ongeloof in gematigde oplossin gen voor de problemen van het land. Daarvan getuigt ook het feit dat tienduizenden Salvadorianen de afgelopen weken in protestde monstraties hun stem hebben ver heven tegen het regiem van Carlos Humberto Romero. Zij laten zich niet langer afschrikken door kogels en martelkamers. Imelda Marcos’ plannen kosten, gezien de ernstige economische cri sis waarin de Filippijnen verkeren, veel te veel geld. dracht van zijn voorganger, de Zeidi Ach- med Hoessein al Ghasmi. bische Liga wist de beide partijen om de onderhandelingstafel te krijgen. Het stre ven naar een unie tussen beide staten werd hier voor het eerst aangekondigd, maar daar kwam niets van terecht. last tot bijna acht miljard dollar is opgelopen. Slachtoffer van de slechte econo mische situatie is natuurlijk de Fi lippijnse bevolking. De lonen zijn laag en de kosten van het levenson derhoud hoog. Zo bedraagt het mi nimumloon in de stad bijna vier gulden per dag, terwijl voor leven op een redelijk bestaansminimum het drievoudige van dit bedrag noodzakelijk is. Om de onrust te bedwingen, is onder meer de staat van beleg van kracht en mag er niet worden ge staakt. De nood is echter zo hoog gestegen, dat bijvoorbeeld arbei ders van de Ford-fabrieken in Ma nilla het toch waagden om te gaan staken voor loonsverhoging en be tere sociale voorzieningen. Het mocht niet baten. De presi dent liet meer dan 400 arbeiders arresteren en liet hen pas vrij nadat zij beloofd hadden nooit meer te zullen staken. Kon het Marcos-regime deze ar beiders weer in het gareel krijgen, een aantal oppositiegroeperingen laat zich niet zo makkelijk neutrali seren. Zo strijdt in het zuiden van het land het islamitische MNLF, het Moro National Liberation Front. Het is de grootste gewapende tegen stander van Marcos en beschikt over naar schatting twintig- tot der tigduizend man. De wortels van dit conflict zijn zowel economisch als religieus van aard. Zo wisten christenen uit het noorden door middel van juridische manipulaties veel zuidelijk grond- Naast het MNLF is de gewapende vleugel van de communistische par tij actief in verschillende andere delen van het land. Dit NDF (Natio nal Democratie Front) heeft vooral aanhangers onder de boerenbevol king, voor wie het minimumloon vaak nog minder dan vier gulden bedraagt. waardige burgers en vormen door hun frustratie hierover geduchte te genstanders voor Marcos. Over het aantal politieke gevan genen bestaat onzekerheid. Amnes ty International sprak in het jaar boek van 1977/78 over enige hon derden. Het ziet er niet naar uit dat in deze situatie spoedig verandering zal ko men. De Amerikanen zijn niet al leen „lijfelijk” aanwezig in de Filip pijnen, er zijn ongeveer 16.000 VS- militairen gelegerd in het land, maar verlenen ook aanzienlijke fi nanciële steun. Mede met dit geld kan Marcos een effectief onder- drukkingsapparaat in stand hou den. Zijn vrouw kan dan ook onge stoord doorgaan met bouwen. Ook de katholieke kerk is tegen woordig een factor van betekenis bij de strijd tegen de maatregelen die Marcos zich permitteert onder de staat van beleg. DIRECTIE: Damiate Pers b.v. Mr H. C van der Mije 3 5 In de Filippijnse hoofdstad Manilla eindigt deze week de wereldhandelsconferentie UNCTAD V van de Verenigde Naties. De delegatieleden op de ze conferentie over honger en armoe, vergaderen in het Phi lippine International Conventi on Centre. Dit peperdure ge bouw is één van de prestige objecten van de vrouw van pre sident, Imelda Marcos, die de functie van gouverneur van de hoofdstad bekleedt. HOOFDREDACTIE: Jos L. Lodewijks E. Koning dc w< st aa re w; ge ee kc de za is ni R< di de oj re cc de gt w te B vi m K bf w la te K n< er oi d< in D brac reec stale vere drul mis< mat der tion vert lemi ten ti-ni nad mat Dc lanc en war tere A zich den vere staa bolv vooi wen van voei pari ben AVI 410 PSF D drs. Schi leid aan pa 1 ginj na de aldi uits ger gaf elk mak de l „de gen. nog al u tele' disc bombrief werd in werkelijkheid gestuurd door zijn opvolger Abdel Fattach Ismail, die ontdekte dat de presidenten van beide staten Al Ghasmi en Rubya Ali samen zweerden om hem aan de kant te zetten. JEMEN V „5-4 Vdemocratische volksrepubliëkTEEEE z^r^zL^zSocotra. Zij heeft zich voorgenomen om, in ieder geval van het centrum van Manilla, een lust voor het oog te maken. Daartoe worden kosten noch moeite gespaard. De minder in het oog liggende krottenwijken worden daarbij uiteraard ver geten. Verfraaiingen temidden Zoals veel Aziatische landen heb ben ook de Filippijnen te maken met dalende exportprijzen voor grondstoffen, terwijl importpro- dukten aanzienlijk duurder gewor den zijn. Een voorbeeld van een dramatische prijsdaling: in 1974 werd voor suiker op de wereld markt nog 65 dollarcent per pond betaald. Een jaar later bedroeg de prijs zes dollarcent. Op het ogenblik wordt er tien dollarcent betaald. De handelsbalans vertoont een gemiddeld tekort van een miljard dollar per jaar, terwijl de schulden- Van de tv genomen beeld van het mo ment waarop aanhangers van het Revo- lutionare Volksblok op de trappen van de Kathedraal van San Salvador door poli- tietroepen worden beschoten. de rechtszaal ingedragen na hevig gemarteld te zijn. Een staatsgreep in Noord-Jemen, nadat in 1970 de Jemenitische republiek ontstaan was, bracht in 1974 luitenant-kolonel Ibra him al Hamdi aan de macht, die zowel Zeidi als Sjafei voorouders had. Hij slaagde er voor het eerst in de Sjafeistam bij het bestuur te betrekken, vooral door zijn toe nadering tot Zuid-Jemen. De dag voordat Al Hamdi zou vertrekken naar Zuid-Jemen, in oktober 1977, werd hij vermoord door pro-Saoedische krachten in het leger. Ach- nitische Sjafiieten die in de kustvlakte en ter de moordaanslag stond de huidige presi- het aansluitende hoogland woonden en de f 7 j dent van Noord-Jemen, kolonel Ali Abdul- sjütischë’ Zeidis in het bergland, die de lah Saleh, die de aanslag uitvoerde in op- macht in handen hadden. dracht van zijn voorganger, de Zeidi Ach- BUREAU: Redactie en administratie: Lange Nieuwstraat 427, Umuiden postbus 18, 1970 AA IJmuiden tel. redactie: 02550-15389 na kantoortijd: 02208-3577 tel. adm.: 02550-15437 en 16450 postgiro: 273107 telex: 41866 ADVERTENTIES: telefoon 023 - 31 90 53 GROENTJES. gerubriceerde advertenties, uitsluitend telefoon 023 - 31 92 72 ABONNEMENTEN - bij vooruitbetaling per maand per kwartaal per post per jaar per post losse nummers buitenland per kwartaal BEZORGKLACHTEN: maandag t/m vrijdag van 18.30-19.00 uur zaterdags van 11.30-12.30 uur Uitsluitend telefoon: 02550-10519 voor Santpoort: 023 - 31 90 53 Oudeweg 12-14, Haarlem tel. 023 - 31 90 53 Afgelopen week heeft president Carlos Humberto Romero van El Salvador de staat van beleg afge- kondigd. De individuele vrijheden, zoals het recht op vereniging en vergadering en de onschendbaar heid van de woning, zijn voor een periode van dertig dagen geschorst en mensen kunnen voortaan zonder meer worden gearresteerd en vast gehouden, zo luidt een decreet van de regering. In feite „legaliseert” het decreet slechts de toestand van volstrekte rechteloosheid die al jarenlang be staat in El Salvador. Overigens is de staat van beleg een direct gevolg van de naïviteit en rechtlijnigheid die de militaire dic tatuur van Romero kenmerkt. Eind vorige maand liet hij verzetsleiders tegen zijn despotische regiem op pakken. Hij hoopte daarmee een 1 mei-betoging te voorkomen. De de monstratie kwam er toch, anderhal ve week later gevolgd door de bezet ting van de ambassades van Frank rijk Costa Rica en Venezuela, als mede van een aantal kerken. Voor naamste eis van de bezetters: vrijla ting van hun gearresteerde kame raden. De bezettingen zelf en het bloed bad dat Romero’s troepen onder vreedzame betogers aanrichtten (in twee weken tijd zijn tientallen men sen doodgeschoten) hebben het kleine Middenamerikaanse staatje opnieuw in de belangstelling ge bracht, ongetwijfeld tot ongenoe gen van zijn regering. Dat de aandacht voor El Salvador niet groot is, komt omdat het zich in veel opzichten nauwelijks onder scheidt van het patroon van de meeste militaire dictaturen in La- tijns-Amerika. Soms slaagt een verzetsbeweging erin, de kranten te halen. Zoals de Gewapende Strijdkrachten’ van het Nationaal Verzet (FARN), die in no vember vorig jaar Frits Schuitema, 14,80 42,60 f 56,50 167,70 220,50 0,75 de directeur van de plaatselijke Philipsvestiging, ontvoerden. Schuitema kwam vrij nadat Philips in tientallen kranten over de hele wereld pagina-grote advertenties had bekostigd waarin FARN de wantoestand in El Salvador aan de kaak stelde. Om het nog ingewikkelder te maken; de laatste grensoorlog in februari was een uit vloeisel van een stammenconflict in Noord- Jemen. De Zeidi Al Ghasmi, die door de bom de dood vond, zette vorig jaar een jonge Sjafiitische officier, majoor Abdullah Abdul Alem opzij, die later door president Saleh verbannen werd naar Zuid-Jemen. De spanning tussen Noord- en Zuid-Je- Met een aantal Noordjemenitische verban men liep verder nog op toen vorig jaar een nen officiers bereidde hij samen met het briefbom ontplofte in de handen van de Zuidjemenitische leger, de aanval op de Zuidjemenitische ambassadeur in Sanaa buurstaat voor. op het moment dat deze op bezoek kwam Amnesty is niet de enige die dit soort praktijken signaleerde. Er is bijvoorbeeld ook een 156 pagina’s lang rapport van de Commissie voor Mensenrechten van de Organi satie van Amerikaanse Staten (OAS). Vertegenwoordigers van die commissie, afkomstig uit Brazilië, Costa Rica en de VS, voerden lange gesprekken met leden van de Salva- doriaanse regering, de oppositie, de kerk en ex-gevangenen. Het beeld dat de commissie in zijn rapport geeft wijkt niet af van wat Amnesty ontwaarde: een volstrekt gebrek aan vrijheid, een niet te stuiten golf van arrestaties, verdwijningen en martelingen. „Een internationale lastercampagne tegen mijn land”, zei president Romero in een com mentaar. Rusland in het Midden-Oosten, die samen hangen met de ligging van de Jemenitische staatjes. Langs hun kusten liggen de olie- routes naar Europa en Amerika. In de na bijheid de Saoedi-arabische olievoorraden, hoewel de olie helemaal aan de andere kant van het Arabisch schiereiland wordt ge wonnen. Noord-Jemen, voluit de Arabische republiek Jemen, is de laatste jaren sterk onder invloed geraakt van Saoedi-Arabië, dat de economie van het land door zijn steun overeind houdt. Ook daardoor is Noord-Jemen een bolwerk tegen de Russi sche expansie in het Midden-Oosten. De Democratische Volksrepubliek Jemen - Zuid-Jemen dus - is een marxistische staat die gesteund wordt door de Sovjet-Unie. De Zuidjemenitische havenplaats Aden is voor de Sovjet-Unie een belangrijk tussenstation voor de bevoorrading van wapens en Russi sche en Cubaanse adviseurs in Ethiopië. Afgezien van de politieke belangen van de wereldmachten in de Jemens, bestaat er ook nog zoiets als Jemenitische politiek, die iets duidelijk maakt wat er werkelijk gaan de is in zowel Noord- als Zuid-Jemen. In feite is ieder conflict aan de grens tussen Noord- en Zuid-Jemen een voortzet ting van de oude stammentegenstellingen, zoals die ook in de koloniale periode wer den uitgevochten. Noord-Jemen, het eigen lijke Jemen, werd tot de jaren zestig gere geerd door een imam, een man met geeste lijk en wereldlijk gezag. Het was toen een islamitische rijk, maar verdeeld tussen twee gescheiden sekten, de orthodoxe soen- 5 JEMEN iARAB 69 T-A V/tómaraö, Begin vorig jaar probeerde Am nesty International de rust-van-het- graf die Romero zo graag ziet, te doorbreken. De organisatie startte een El Salvador-campagne en droeg daarvoor feitenmateriaal aan. Uit het Amnesty-rapport bleek bijvoorbeeld dat in anderhalf jaar tijd dertig vakbondsleiders werden vermoord. Tientallen anderen „ver dwenen” na hun arrestatie. Meer dan 700 Salvadorianen werden op grond van een in november 1977 ingevoerde Wet op de Openbare Or de opgepakt; velen van hen wach ten nog steeds op hun proces. Meer dan eens werd een gevangene, als er een „proces” kwam, per brancard gebied in bezit te krijgen. Dit land was gemeenschappelijk eigendom en stond niet officieel geregi streerd; veel moeite kostte deze „roof” dus niet. De islamieten voe len zich door de economische en politieke discriminatie minder- Ook al bereikt het Westen de laatste maanden weinig of geen nieuws meer van uit de beide Jemens en ook al lijkt de rust er voorlopig weergekeerd, de geschiedenis van beide landen leert, dat die rust in dit gebied nooit zo lang duurt. De grensoorlog tussen beide gebieden een paar maanden geleden leidde tot het besluit van wederzijdse presidenten binen vier maanden te komen tot een fusie als volksre publiek, waarvan de Noordjemenitische president Ali Abdullah Saleh hoofd zal worden. Of die fusie er ooit zal komen is de grote vraag want sinds het ontstaan van de staten zijn er eigenlijk voortdurend conflic ten geweest. De laatste grensoorlog in fe bruari, kreeg grote belangstelling van de wereldmachten Amerika en Rusland, die de wapens voor het gevecht geleverd hadden. Vooral Amerika’s Carter reageerde zeer alert op de aanval van het communistische Zuidjemenitische leger op Noord-Jemen. Er werden direct Amerikaanse troepen per vloot naar Noord-Jemen gezonden om het land tegen zijn buren bij te staan en het wapenhulpprogramma werd versneld. In de wereldpolitiek gonsde het van de geruch ten: Amerika wilde een nieuwe vijfde vloot in de Indische Oceaan creëren. Het is de vraag of Amerika zo gereageerd had op de gebeurtenissen in de Jemens als de revolutie in Iran niet voor zoveel paniek had gezorgd. Natuurlijk spelen er allerlei belangen voor machten als de Verenigde Staten en De geschiedenis van Zuid-Jemen wordt gekenmerkt door de onafhankelijkheids strijd tegen de Britse koloniale overheer sing, aangevoerd door de jonge, meer ont wikkelde generatie van dat land. Bij de ineenstorting van het Britse rijk, namen in 1967 de jonge onervaren leiders van het bij president al Ghasmi. Beiden kwamen Nationale Bevrijdingsfront (NLF) de macht om het leven. De dood van Al Ghasmi sche Liga er wederom in een wapenstil- over. Invloedrijke linkse elementen in deze leidde ook in Zuid-Jemen tot een staats- stand tussen beide landen tot stand te bren- beweging zochten toenadering tot de Sov- greep. President Salem Rubya Ali van gen. Net als in 1972 zetten de presidenten jet-Unie en China en de verhouding met Zuid-Jemen kreeg de schuld van de aanslag hun handtekening ondereen akkoord, dat Noord-Jemen verkoelde aanmerkelijk. In en toen deze zijn positie met geweld wilde van de twee Jemenitische staten een een- de loop van 1971 kwam het tot hevige grens- veilig stellen tegenover zijn opponenten heid moet maken. Of die er ooit komt is op gevechten met Noord-Jemen, maar de Ara- binnen de NLF werd hij geëxecuteerd. De z’n minst twijfelachtig. 4 X lw

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 4