i PTT en politie leggen hand op zendapparatuur Veel belangstellenden op Marktplein 1 s 2 Langdradige thriller verdienstelijk vertolkt K pi T k1 H plein 1945 I deze week FORUMDISCUSSIE SCHIET DOEL VOORBIJ li MAANDAG 28 M E I 19 7 9 Loftrompet it „HET VOETLICHT” BESLOOT THEATERSEIZOEN Uitbuiting VELSEN-IJMUIDEN Ij •WH1 CjH I F t (Van een onzer verslaggevers) VELSEN. Bekvechten in de marge, met die kwalificatie is de forumdiscussie over de Europese verkiezingen, die zaterdagmid dag in de Burgerzaal van het ge meentehuis werd gehouden, het best te omschrijven. Kandidaten op de Europese verkiezingslijsten van zeven politieke partijen en een lid van het Anti Verkiezings Komité trachtten anderhalf uur lang de enkele tientallen toehoor ders te overtuigen van hun eigen gelijk. Gezien het feit dat er vrij wel geen neutrale toehoorders waren maar elke aanwezige wel tot de een of andere, in het forum vertegenwoordigde partij be hoorde bleef het bij preken voor eigen parochie. Na afloop van de discussie ging iedereen dan ook weer zijns weegs, zonder van me ning te zijn veranderd. 1 Bekvechten in de marge over verkiezingen Europarlement nee rf- Een overzicht van de forumdiscussie in de burgerzaal, tegen de muren de informatiestands van alle in het forum vertegenwoordigde partijen. (Van een onzer verslaggevers) o r I II II IIIIIMMI jr r jen mis den der ran- les- aar- lon- Bij de daaropvolgende discussie hield iedereen zich behoorlijk aan het verzoek van de voorzitter elkaar niet in de rede te vallen, alleen bij de discussie die even ontstond tussen de WD-kandidaat Ir. P. Alberti en het voormalige CPN-raadslid Hoek dreigde het even mis te gaan. Alber ti had verklaard dat de WD tegen uitbui ting is en Hoek vroeg hem dan de liberale De forumdiscussie schoot, mede gezien de geringe opkomst van de neutrale toe schouwer, duidelijk aan zijn doel voorbij. De discussie zakte meer en meer af van het praten over Europa tot het niveau van de partijpolitiek waarbij nauwelijks inte- definitie van het begrip uitbuiting te ge ven en aan te geven waarin deze dan verschilde van de definitie die Marx ervan gegeven had. Na enig heen en weer ge praat moest Alberti het antwoord schul dig blijven, de definitie van Marx kende hij niet en de liberale definitie van het begrip kon of wilde hij niet in woorden vatten. De bliksemactie was gericht op een per ceel in de Bloemstraat waar een 17-jarige knaap midden in zijn zendactiviteiten werd gestoord. Tot het materiaal dat in beslag werd genomen behoorden onder meer twee FM-radiozend- en ontvangin- stallaties, twee normale installaties waar van er één in werking was, alsmede een hoeveelheid onderdelen. Vier vergaderingen deze week in het gemeentehuis. Voor vandaag staan er twee op het programma: om half acht vanavond komt de commissie financiën bijeen om over de beschikbaarstelling van twee kredieten te praten. De kredieten zijn respectievelijk voor het treffen van voorzieningen aan het sportcomplex Zee wijk (bijna twee ton) en het vernieuwen van de dakbedekking van het hoofdge bouw van het zwembad De Heerenduinen (48 duizend gulden). Eveneens vanavond, om half negen, komt de commissie onder wijs bijeen. Voor deze vergadering staan onder meer op de agenda de verzoeken van de Calvijnschool en de Vissering- school om een financiële bijdrage in de kosten die de samenvoeging van deze twee scholen met zich mee hebben ge bracht. Bovendien ligt er nog het verzoek van de Hendrik Piersonschool met betrek king tot het herstel van inbraakschade. De twee overige vergaderingen zijn beide op donderdag. Dan komt ’s middags om kwart over vier de commissie ruimtelijke ordening bijeen om te praten over het in voorbereiding verklaren van een gedeelte van drie bestemmingsplannen. Evenals in de commissie financiën wordt gepraat over de voorzieningen aan het sportcom plex Zeewijk en het zwembad De Heeren duinen, nu gaat het echter niet over de pecunia maar over de technische kant van de zaak. Om half negen tenslotte de com missie milieuzaken, die het vooral zal hebben over de zitting voor de Raad van State inzake het uitbaggeren van de Ave- rijhaven. IJMUIDEN. In samenwerking met de PTT-opsporingsdienst is de politie van Velsen er zondagmiddag in geslaagd een hoeveelheid ontvangst- en zendappa ratuur in beslag te nemen. tide >ar- ere tio- >ral rol- ?on den oor te- leze ko- al- ilip- VS- md, i fi- jeld der- 1OU- ige- MVI tik lm m i m STTWTpi o o o o o 5 Volgens de afdeling Velsen-IJmuiden is gezien de industriële ontwikkeling in de IJmond een districtscolonne Voor de IJ- mond zeker geen overbodige luxe. De open dag werd geopend even na tien uur ’s ochtends met het hijsen van de Rode Kruisvlag op het Marktplein op de muziek van de speciaal voor deze gelegenheid uit Den Haag overgeko.nen Rode Kruis Drumband. Op het Markt plein stond ook een aantal stands opges teld waar belangstellenden tekst en uit leg konden krijgen over activiteiten en werkwijze van het Rode Kruis, terwijl ook demonstraties gegeven werden over hulpverlening, waarbij poppen werden gebruikt als slachtoffers. Ook werden allerlei, door gehandicap ten gemaakte spullen verkocht, wat een bedrag van 1400 gulden opleverde. Bo vendien werd zaterdag ook nog gecollec teerd in IJmuiden; dat gebeurde met behulp van de Rode Kruis Drumband uit Den Haag. Tweemaal liep dit orkest de route Marktplein-Plein 1945 en weer terug terwijl de collectanten van het Jeugd Rode Kruis daar met hun bussen omheen liepen om de mensen die ston den te kijken een bijdrage te vragen. De opbrengst van deze collecte, rond de twaalfhonderd gulden, komt ten goede aan de landelijke organisatie, de op brengst van de verkoop van door de gehandicapten gemaakte spullen wordt aangewend door de afdeling Velsen-IJ muiden om weer materiaal te kopen waarmee de gehandicapten in de IJ mond opnieuw aan de slag kunnen. Dat het publiek pas na de pauze echt warm ging lopen voor het „Voetlicht”- spel, lag minder aan de prestaties van de speelsters als aan de trage ontwikkeling van het plot. De auteur bleek ruim de tijd te hebben genomen om z’n intrige op te bouwen. De eerste bedrijven van de thril ler staan weliswaar volop in het teken van de misdaad, maar voor alle acht bij de „moord” op een rijke fabrikant betrokken vrouwen met al hun eigenaardigheden en hun mogelijke motieven aan de zaal zijn voorgesteld, hebben de toeschouwers een ware stortvloed aan dialogen over zich heen horen komen. rf- Voor aanvang van de forumdiscussie speelde de IJmuidense popgroep „Trophy"op het bordes van het gemeentehuis, door het slechte weer was de belangstelling gering. nende creatie van. Heleen de Haas groeide in haar rol van huishoudster, en Willy de Groot tenslotte maakte van Pierette de zuster van de vermoorde een aanvaard baar type, al had ze deze kleurrijke vrouw naar mijn smaak toch nog wel wat meer leven in mogen blazen. De decorverzor- ging was bij de toneelmeester van de stadsschouwburg, Peter van Warmerdam, weer in goede handen: als vanouds speel de de thriller zich af tegen een smaakvolle en functionele achtergrond, waaraan wat de trap betreft alleen een leuning en tus- senschptjes voor de treden ontbraken. Vooral dat laatste leverde vanuit de zaal een wat vreemd doorkijkje op; eventjes die trap aftikken had de sfeer van perfec tie compleet gemaakt. JOKE DIEBEN-FRERICHS IJMUIDEN. Twee uur vroeger dan gepland moest de afdeling Velsen-IJ muiden van het Nederlandse Rode Kruis de open dag op het Marktplein beëindigen. Om twee uur ’s middags al werden de informatiestands, waar be langstellenden zich konden laten inlich ten over de activiteiten van het Rode Kruis, afgebroken als gevolg van de neerplensende regen. Niettemin heerste er tevredenheid bij het Rode Kruis, ondanks het vervroegde opbreken was de belangstelling groter gebleken dan in voorgaande jaren. De voorzitter van het forum, directeur drs. W. H. Blaauboer van de Vissering Scholengemeenschap, haalde in zijn in leiding nog even de twee vorige keren aan dat getracht werd een verenigd Euro pa tot stand te brengen. „De eerste po ging leverde ons het metrieke stelsel op, na de tweede keer bleven wij zitten met de loonbelasting en een nare smaak”, aldus Blaauboer die vervolgens de hoop uitsprak dat het deze keer wat verstandi ger aangepakt zou worden. Vervolgens gaf hij het woord aan de forumleden, die elk in vijf minuten duidelijk mochten maken op welke gronden zij vóór of tegen de komende verkiezingen waren waarna „de zaal” mocht reageren middels vra gen. Blaauboer drukte iedereen daarbij nog wel op het hart de tegenstander voor al uit te laten praten aangezien radio en televisie toch niet aanwezig waren om de discussie op te nemen en uit te zenden. (CPN), Ir. P. Alberti (VVD), B. Evers (PSP), R. Kamps (D'66), voorzitter drs. W. H. Blaauboer, H. Schoolenberg (AVK), T. Wentink (PvdA), Ir. C. G. Wijnbergen (CDA) en J. Zuurbier (PPR). De regen was de grote spelbreker op de open dag van het Rode Kruis zaterdag op het Marktplein. Links schuilt een aantal mensen broederlijk met een geraamte onder het afdakje van een van de stands, op de rechterfoto een van de leden van de afdeling Velsen-IJmuiden met op haar hoofd een plastic boodschappentas. Wat mij betreft had regisseur Toon Nie- rop, die z’n actrices voor het overige vlot door de meestal drukbevolkte scènes wist heen te loodsen, wel wat van die overmaat aan informatie mogen schrappen. Elke ontwikkeling in het spel werd nu op het toneel zo uitgebreid besproken, dat er van echte verrassingen geen sprake meer kon zijn. Ook de speelsters worstelden af en toe hoorbaar met hun tekst: hoewel de rollen er zonder meer geheid inzaten, wil den sommigen temidden van al dat verba le geweld nog wel eens een steekje laten vallen. Na de pauze keerden de zaken zich echter ten goede. Er kwam meer vaart in het spel, en met flair werkten de „Voet- licht”-speelsters zich naar de verrassende ontknoping toe. Dat eind goed, al goed dankt „Het Voet licht” ook niet in de laatste plaats aan de wijze, waarop de vertolksters van de dra gende rollen zich van hun taak kweten. Jo Belfroid gaf gaaf gestalte aan de koele, berekende echtgenote van de vermoorde fabrikant. Riet Anderson beeldde haar ziekelijke zuster treffend uit. Uitstekend op dreef was ook Gré van Dam (nieuw bij „Het Voetlicht”), die het acteren nog niet verleerd bleek en een levensechte groot moeder op de planken zette. Marin Scher merhorn en Anneke Guldemond speelden als respectievelijk dochter Suzon en dienstmeisje Louise met wat minder sou plesse, maar brachten het er beiden toch alleszins redelijk vanaf. De rol van de jongste dochter kwam bij Barry Romeyn goed uit de verf: ze maakte er met name in de slotscène een ontwape- ressante gezichtspunten over het podium kwamen. Of het moest de stelling van CDA-vertegenwoordiger Ir. G. C. Wijn bergen zijn dat Nederland voor zijn ener gievoorziening aangewezen is op kerne nergie omdat „wij voor onze olie afhanke lijk zijn van godsdienstfanatici en dicta tors uit het oosten”. Wanneer dergelijke ongenuanceerde opvattingen straks gaan overheersen in het Europees parlement moet gevreesd worden dat de eerstvolgen de Koude Oorlog niet ver meer is, al is het een hele opluchting te weten dat de lucht brug op West-Berlijn in dat geval niet van Amerikaanse maar van Europese makelij zal zijn. De inleidingen van de forumleden brachten niets nieuws, de geluiden waren reeds lang bekend. Zowel CDA als WD staken opnieuw de loftrompet over een verenigd Europa waarbij vooral de na druk werd gelegd op de verwachte econo mische groei en de daaruit voortvloeiende materiële welvaart. De CPN woordvoer der benadrukte nogmaals dat de interna tionale communistische beweging een vertegenwoordiging in het Europees Par lement zou aangrijpen om daarin te vech ten tegen het huidige Europa van de mul ti-nationals en D’66 en PPR legden elk de nadruk op de internationale milieuproble matiek. De PvdA-kandidaat nam de Europese landbouwpolitiek nog eens onder de loep en trachtte aan te geven welke fouten waren gemaakt en wat er moest verbe teren. Alleen de PSP en het AVK verklaarden zich vierkant tegen de verkiezingen, bei den op ongeveer dezelfde gronden, het verenigde Europa dat nu dreigt te ont staan is volgens deze groeperingen een bolwerk van het grootkapitaal waarvan voor het gros van de Europese bevolking weinig heil is te verwachten. Als illustratie van die stelling brachten beide woord voerders naar voren dat het Europese parlement vrijwel geen macht heeft, die berust bij de Europese commissie. Het AVK riep de kiezers dan ook op om alle 410 te vergeven zetels leeg te houden, de PSP verklaarde ondanks haar bezwaren toch mee te doen om de bezwaren tegen een verenigd Europa in deze vorm toch in het door haar veroordeelde parlement te laten weerklinken. De afdeling Velsen-IJmuiden hoopte door deze dag minimaal vijftien leden te werven, waardoor het totale ledenbe stand de honderd zou overschrijden. Dat aantal is vooral van belang vanwege de reorganisatie binnen het Rode Kruis, waarbij een aantal districtscolonnes op gezet wordt. Om voor het vormen van een dergelijke colonne in aanmerking te komen moet een afdeling tenminste hon derd leden hebben en Velsen-IJmuiden zat daar net onder. Mede door de regen is het streefgetal van honderd zaterdag niet gehaald, komend weekeinde is het Rode Kruis echter ook vertegenwoor digd bij de festiviteiten rond vlaggetjes dag in de vishal, dan zullen de leden opnieuw trachten deze grens te be reiken. De opzet van de zogenoemde districts colonnes is dat deze ingezet kunnen wor den bij eventuele rampen of bij gijzelin gen. De leden van een districtscolonne worden getraind in het werken in teamverband, terwijl de bekende EH- BO-opleiding meer gericht is op de indi viduele hulpverlening aan gewonden. UMUIDEN. „Het Voetlicht” houdt van een afwisselende repertoirekeuze. Bracht de IJmuider amateurtoneel vereniging eerder dit seizoen met „Zeemansvrouwen’, een onvervalst brokje volkstoneel op de planken: vrijdagavond besloot de groep het theaterjaar met „Acht Vrouwen”, een thriller van de hand van R. Thomas. Ook ditmaal schotelde „Het Voetlicht” z’n waarschijnlijk vanwege het lange hemelvaart- weekeinde niet zo massaal opgekomen schare donateurs een verdienstelijke opvoe ring voor, waarbij de toeschouwers allengs meer in de ban raakten van de jacht op een voor niets terugdeinzende moordenaar. ri- De forumleden die uiteenzetten waarom de partij die zij vertegenwoordigen voor of tegen de Europese verkiezingen is: van links naar rechts F. Aarts 1^7

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 5